PDA

View Full Version : Πρόβλημα με το φρένο (CBF-250)



Alchimistis
09/02/2005, 15:13
ρε παιδια οταν παταω το φρενο μερικες φορες ψιλοτρεμει η μηχανη τι συμβαινει???παιζει τιποτα με το δισκοφρενο??/πρωτη φορα μου το κανει....
Και επειτηδες πηγα σε μια αλανα να το τσεκαρω και εκει δε που το εκανε

Alex6RR
10/02/2005, 14:02
Αυτο σου το εκανε με ζεστα φρενα η με κρυα? πεζει αν ειναι και κανενα τακακι!

crs-k
10/02/2005, 14:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alchimistis
ρε παιδια οταν παταω το φρενο μερικες φορες ψιλοτρεμει η μηχανη τι συμβαινει???παιζει τιποτα με το δισκοφρενο??/πρωτη φορα μου το κανει....
Και επειτηδες πηγα σε μια αλανα να το τσεκαρω και εκει δε που το εκανε

Πολυ πιθανον να εχει παρει λιγο η δισκοπλακα, ειτε απο καποιο κτυπημα, ειτε απο ξεχασμενο λουκετο, ειτε ακομα κι απ' το να επεσες σε νερα ενω ηταν πολυ ζεστη.

Κοιταξε την απο μπροστα γυριζοντας την ροδα και προσπαθησε να δεις αν πηγαινει δεξια αριστερα, εστω και λιγο.
Χρησιμοποιησε καποιο κατσαβιδι ή κλειδι σαν σταθερο σημειο αναφορας για να δεις πιθανες μικροδιαφορες.

Rezeguet
10/02/2005, 14:33
απο εμπειρια ξερω οτι το φρενο στην cbf 250περναει μια κριση στα πρωτα χλμ μεχρι περιπου τα 700χλμ οπου σταματανε να τσιριζουν και φρεναρουν κανονικα. Στα ποσα εισαι?

Alchimistis
10/02/2005, 20:33
εχω κανει κατι λιγοτερο απο 200 χιλιομετρα.....
Ναι οταν μου το εκανε αυτο ηταν πρωι και ειχα κανει 5-10 λεπτα διαδρομη

Alex6RR
10/02/2005, 21:23
Φίλε μου δεν ειναι τπτ δεν με ανοισιχει το γεγονος ετσι οπως το ακουω!:wave2:

Alexander
11/02/2005, 09:22
Πότε σου εμφανίζεται το πρόβλημα που περιγράφεις; Όταν πατάς φρένο ή αφού το πατήσεις και το αφήσεις;

Κι εγώ είχα πρόβλημα με το μπροστινό σύστημα, όπως είχα γράψει και σε ένα άλλο thread, που και που (αφρενάριστος) άκουγα έναν ήχο μεταλλικής τριβής, που θύμιζε στραβή δισκόπλακα. Έχω αρκετά χλμ όμως να τον ξανακούσω.

Υποθέτω θα στρώσει και το δικό σου... Απλά προσπάθησε να μην πατάς δυνατά το φρένο στα πρώτα χλμ. Επίσης, όταν νιώθεις το τράνταγμα που λες, προσπάθησε να αφήσεις το φρένο και να το ξαναπατήσεις ή να τσιμπήσεις λίγο το φρένο αν είσαι αφρενάριστος.

Alchimistis
12/02/2005, 11:06
Oντως δεν πρεπει να ηταν τιποτα δε μου εχει ξανακανει