PDA

View Full Version : Χαλαρή χωμάτινη βόλτα?



stako
26/08/2008, 11:45
Γεια χαρά σε όλα τα χωμάτινα παιδιά! :)

Ίσως κάποιοι να με γνωρίζουν από παλιά και μερικές ασφάλτινες βόλτες.....:D

Εδώ και μερικούς μήνες έχω πάρει και ένα Aprilia Caponord 1000 το οποίο θέλω πολύ να το βάλω στο χώμα αλλά δεν βρίσκω παρέα..... Όσοι φίλοι έχουν τέτοιας κατηγορίας μηχανάκι είτε δεν θέλουν να το βάλουν στο χώμα καθώς δεν το πήραν για αυτό, είτε δεν θέλουν να πληρώνουν (πολλάααααα) σπασμένα στην περίπτωση της πολύ πιθανής πτώσης... Από την άλλη βλέπω εδώ μέσα οργανώνετε συχνά εντουροβόλτες αλλά σε αυτές προφανέστατα δεν μπορώ να έρθω με τέτοιο μηχανάκι...

Οπότε η ερώτηση μου είναι, παίζει να πάει κανείς από εδώ μέσα καμιά χαλαρή βόλτα, είτε σε Πεντέλη, είτε σε Πάρνηθα στους βατούς χωματόδρομους που έχει εκεί? (ή και αλλού)

Και στα δυο μέρη πάω αρκετά συχνά, στο πρώτο με το gsxr για βόλτα στην καλή εκεί άσφαλτο και στο δεύτερο ανεβαίνω πολύ συχνά στο Μπάφι με την κοπέλα μου και φίλους. Και συνέχεια βλέπω την αρχή των χωματόδρομων αλλά δεν τολμάω να μπω μόνος, κυρίως γιατί αν πέσει το τέρας άντε να το σηκώσεις μετά...... Μου έχει πέσει 2 φορές μέχρι τώρα, μία σε όπισθεν μανούβρα και μία ακόμα σε παρκάρισμα και το σήκωσα μόνος με την γνωστή τεχνική, αλλά άλλο να το σηκώνεις στην άσφαλτο στο ισιάδι και άλλο τι μπορεί να σου τύχει μέσα στα χώματα στην ερημιά... Εκεί οπωσδήποτε ένας φίλος μπορεί να βοηθήσει (και εσύ τον φίλο φυσικά!).

Να σας προλάβω και να σας πω ότι δεν με νοιάζει η πτώση στο χώμα με το πλοίο, δλδ είμαι προετοιμασμένος ψυχολογικά για κάτι τέτοιο. Επίσης το μηχανάκι το πήρα πολύ φτηνά γιατί έχει ήδη χτυπήματα από πτώσεις, και σε χώμα και σε άσφαλτο (αλλά ΚΑΝΕΝΑ λειτουργικό πρόβλημα, απλά εμφανισιακά δεν είναι ότι καλύτερο). Οπότε και να πέσει δεν μπορεί να πάθει πολλά ακόμα... Και δεν πρόκειται να το φτιάξω εμφανισιακά γιατί το θέλω για διπλή χρήση και όχι για να δείχνει όμορφο.

Επίσης ξέρω τους περιορισμούς που θέτουν το βάρος και τα λάστιχα. Για αυτό μιλάμε για ΒΑΤΟΥΣ χωματόδρομους, ειδικά στην αρχή. Μετά βλέπουμε...:)

Σε αυτό το σημείο της Πεντέλης είναι οι βατοί χωματόδρομοι (τουλάχιστον έτσι φαίνεται στην αρχή του δρόμου και από τον δορυφόρο): http://maps.google.com/?ie=UTF8&ll=38.067403,23.920734&spn=0.010322,0.022659&t=h&z=16

Να και το πρότυπο μου!!! http://apriliacaponord.mforos.com/857004/5043140-y-luego-hablais-de-mi-mas-fotos-offroad/ :rotflmao: Είδατε που όλα είναι δυνατά??? :D

Σε επόμενη φάση και εφόσον μου αρέσει το "σπορ" θα μπουν ενδεχομένως πιο κατάλληλα λάστιχα στο μηχανάκι. Επίσης σκέφτομαι πολύ σοβαρά και την αγορά ενός καθαρού enduro, το θέμα όμως είναι ότι δεν ξέρω αν θα (ξανά)κολλήσω το μικρόβιο (είχα ένα DT200 του 88 και ψιλοπηγαίναμε με φίλους στο βουνό). Οπότε θέλω πρώτα να κάνω μια ελάχιστη επαφή με το Capo και έτσι να γλιτώσω ίσως την αγορά ενός "τεστ" δεκαετίας εντούρο και να πάω ίσως για ένα καλό και πρόσφατο, ανταλλάσοντας το GSXR.

Επίσης έχω και (πάαααααρα πολλές :D ) απορίες για τα enduro που θέλω να ρωτήσω αλλά καλύτερα να τις ρωτήσω από κοντά παρά να ανοίγω ένα ακόμα thread με τις γνωστές απορίες.....:)


139635

mpou
26/08/2008, 14:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako


Τοσο καλα που το εθεσες, πως να σου απαντησουμε? Ας ελεγες οτι θες να κανεις μονοπατια με το καπο, να δεις απαντησεις που θα επαιρνες.:lol:

Νομιζω οτι μια βολτα απο εδω (http://xtx.gr/) σου παει γαντι:winka:

Ταχυδρομος ακουει?

dirtbird
26/08/2008, 14:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από mpou
Ταχυδρομος ακουει?

Έχεις κάποια προηγούμενα με τον φίλο? :confused: :confused:

mpou
26/08/2008, 14:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Έχεις κάποια προηγούμενα με τον φίλο? :confused: :confused:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Οχι μωρε. Αλλα και εγω με τον ταχυδρομο ξεκινησα. Μετα καταλαβα:look:

:bigcry:

stako
26/08/2008, 15:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από mpou
Τοσο καλα που το εθεσες, πως να σου απαντησουμε? Ας ελεγες οτι θες να κανεις μονοπατια με το καπο, να δεις απαντησεις που θα επαιρνες.:lol:

Νομιζω οτι μια βολτα απο εδω (http://xtx.gr/) σου παει γαντι:winka:

Ταχυδρομος ακουει?

:rotflmao:

Δεν πολυκατάλαβα πάντως πως λειτουργεί το xtx.gr...... Κάνουν βόλτες και μετά γράφουν εντυπώσεις? Πως δηλώνεις συμμετοχή? Πως ξέρεις που θα πάνε, πως κτλ? Μήπως το site είναι ψιλοεγκατελειμένο???

Στο "Χωμάτινο Τερέν" δεν παίζει άνθρωπος με πλοίο με χωμάτινες ανησυχίες? :confused: Όλοι "καθαροί" είστε ρε παιδιά?!? :D

mpou
26/08/2008, 15:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
:rotflmao:

Δεν πολυκατάλαβα πάντως πως λειτουργεί το xtx.gr...... Κάνουν βόλτες και μετά γράφουν εντυπώσεις? Πως δηλώνεις συμμετοχή? Πως ξέρεις που θα πάνε, πως κτλ? Μήπως το site είναι ψιλοεγκατελειμένο???

Καθε χρονο βγαζουν προγραμμα εκδρομων (ψαξτο λιγο ντε, ολα στο πιατο?). Συμμετοχη δηλωνεις με τηλεφωνο νομιζω, και πρεπει να ειναι τσαμπα.


Στο "Χωμάτινο Τερέν" δεν παίζει άνθρωπος με πλοίο με χωμάτινες ανησυχίες? :confused: Όλοι "καθαροί" είστε ρε παιδιά?!? :D

Πλοιο ε? Ρε που ειναι ο JasonDakar?:lol:

MikeG
26/08/2008, 15:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
:rotflmao:

Στο "Χωμάτινο Τερέν" δεν παίζει άνθρωπος με πλοίο με χωμάτινες ανησυχίες? :confused: Όλοι "καθαροί" είστε ρε παιδιά?!? :D


Παίζουν & με τέτοια. Για δες εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=58126) & εδώ. (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=60736)

:wave2:

stako
26/08/2008, 15:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από mpou
Καθε χρονο βγαζουν προγραμμα εκδρομων (ψαξτο λιγο ντε, ολα στο πιατο?). Συμμετοχη δηλωνεις με τηλεφωνο νομιζω, και πρεπει να ειναι τσαμπα.


Πλοιο ε? Ρε που ειναι ο JasonDakar?:lol:

Το έχω βρει που είναι (Πρόγραμμα 2008, στην μπάρα πάνω) αλλά έχει 0 για Αύγουστο, 1 για Σεπτέμβρη και 2 για Οκτώβρη, πατάς εκεί και δεν βγάζει καμία πληροφορία πέρα από τον τίτλο. Για αυτό λέω μήπως είναι ψιλοεγκατελειμένο το site.....


Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Παίζουν & με τέτοια. Για δες εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=58126) & εδώ. (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=60736)

:wave2:

Όμορφα πράγματα, για να δούμε........:a55:

zubitos
27/08/2008, 00:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
:rotflmao:



Στο "Χωμάτινο Τερέν" δεν παίζει άνθρωπος με πλοίο με χωμάτινες ανησυχίες? :confused:




Έπαιζε ο Κατάνας αλλά πίστεψέ με δεν θες να τον γνωρίσεις.:D

stako
27/08/2008, 09:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από zubitos
Έπαιζε ο Κατάνας αλλά πίστεψέ με δεν θες να τον γνωρίσεις.:D

Τον ξέρω ήδη...:D

Από 1-2 βόλτες δλδ πριν κανά 2-3 χρόνια...

Έπαιζε? Δλδ τώρα το έδωσε και δεν πάει? :confused:

mitsos_ktm
27/08/2008, 11:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Τον ξέρω ήδη...:D


Από 1-2 βόλτες δλδ πριν κανά 2-3 χρόνια...

Έπαιζε? Δλδ τώρα το έδωσε και δεν πάει? :confused:


Δεν ξέρω αν το έδωσε. Το συζητούσε να το αλλάξει με καθαρόαιμο enduro.Τώρα νομίζω οτι υπηρετει υην μαμά Πατρίδα.

Απλώς τον τίτλο "Χαλαρή χωμάτινη βόλτα"πρέπει να τον αλλάξεις εάν πας με τον ΚαΤαΝα σε" extreem χωμάτινη βόλτα"
Εδώ τερμάτισε με το θηρίο σε δυο Αττικα με σκασμένο πίσω λάστιχο στο πρώτο.

stako
27/08/2008, 11:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από mitsos_ktm
Δεν ξέρω αν το έδωσε. Το συζητούσε να το αλλάξει με καθαρόαιμο enduro.Τώρα νομίζω οτι υπηρετει υην μαμά Πατρίδα.

Απλώς τον τίτλο "Χαλαρή χωμάτινη βόλτα"πρέπει να τον αλλάξεις εάν πας με τον ΚαΤαΝα σε" extreem χωμάτινη βόλτα"
Εδώ τερμάτισε με το θηρίο σε δυο Αττικα με σκασμένο πίσω λάστιχο στο πρώτο.

Εγώ τον είχα γνωρίσει με το GSX αν δεν κάνω λάθος, με τι θηρίο τερμάτισε στο Άττικα???

mitsos_ktm
27/08/2008, 12:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Εγώ τον είχα γνωρίσει με το GSX αν δεν κάνω λάθος, με τι θηρίο τερμάτισε στο Άττικα???


ΜΕ ΚΤΜ 640 η 620

stako
27/08/2008, 12:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από mitsos_ktm
ΜΕ ΚΤΜ 640 η 620

Α αυτό είναι το θηρίο!

Οπότε το δικό μου κατατάσεται σε δεινόσαυρους!!! :rotflmao:

Είπα κι εγώ, βρήκα κι άλλον τρελλό για να κάνουμε εξάσκηση στην άρση βαρών......!!! :D

Gi_4ce
27/08/2008, 12:52
Σε αυτό το σημείο της Πεντέλης είναι οι βατοί χωματόδρομοι (τουλάχιστον έτσι φαίνεται στην αρχή του δρόμου και από τον δορυφόρο): http://maps.google.com/?ie=UTF8&...mp;t=h&z=16

Είναι ΠΟΟΛΛΥΥΥ βατοί! Τα έχω κάνει με το Gsr τα μονοπάτια, ψάχνοντας ενα πορτοφόλι που είχα χάσει την προηγούμενη που ειχαμε ανεβει με ενα dt 50...


Πήγαινε καλύτερα απο Κερατέα - Καλύβια!!! Θα την ευχαριστηθείς τη διαδρομή!

KaTaNaS
27/08/2008, 12:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Α αυτό είναι το θηρίο!

Οπότε το δικό μου κατατάσεται σε δεινόσαυρους!!! :rotflmao:

Είπα κι εγώ, βρήκα κι άλλον τρελλό για να κάνουμε εξάσκηση στην άρση βαρών......!!! :D


γεια σου συνονοματε....

στην αρχη εχει πλακα να μπαινεις με μεγαλα μηχανακια... οση πλακα εχει το να κανεις κατι καινουργιο, κατι μεχρι τωρα αγμωστο.. αλλα σιγα σιγα καταλαβαινεις πως αξιζει τοκ κοπο τη ταλαιπωριας της δικηςσου και της μοτοσυκλετας... και το οτι καθε πραγμα γι ατη δουλεια του...

δεν θελω να σε απογοητευσω ομως, τα ορια της μοτο σου μπορουν ανετοτατα να σε πηγαινοφερνουν αθηνα λουτρακι απο χωμα ας πουμε...

υπαρχουν οι ΧΤΧ.γρ που κανουν εκδρομικα και οι συμοφεδες... οταν κανονισθει η επομενη διασχιση απο βατες φλαταδουρες θα σε ενημεωσω με πμ!

:wave2:

stako
27/08/2008, 13:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gi_4ce
Είναι ΠΟΟΛΛΥΥΥ βατοί! Τα έχω κάνει με το Gsr τα μονοπάτια, ψάχνοντας ενα πορτοφόλι που είχα χάσει την προηγούμενη που ειχαμε ανεβει με ενα dt 50...


Πήγαινε καλύτερα απο Κερατέα - Καλύβια!!! Θα την ευχαριστηθείς τη διαδρομή!

Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό.....:) Για έναν τόσο νέο με πλοίο σε χώμα.....:D

Το ΣΚ 100% θα πάω να δω τι παίζεται, έστω και μόνος, το πολύ αν τυχόν γίνει κάτι θα πάρω τηλ να έρθει κανάς φίλος με γερανό, δίπλα στην Αθήνα είναι........:rotflmao:


Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
γεια σου συνονοματε....

στην αρχη εχει πλακα να μπαινεις με μεγαλα μηχανακια... οση πλακα εχει το να κανεις κατι καινουργιο, κατι μεχρι τωρα αγμωστο.. αλλα σιγα σιγα καταλαβαινεις πως αξιζει τοκ κοπο τη ταλαιπωριας της δικηςσου και της μοτοσυκλετας... και το οτι καθε πραγμα γι ατη δουλεια του...

δεν θελω να σε απογοητευσω ομως, τα ορια της μοτο σου μπορουν ανετοτατα να σε πηγαινοφερνουν αθηνα λουτρακι απο χωμα ας πουμε...

υπαρχουν οι ΧΤΧ.γρ που κανουν εκδρομικα και οι συμοφεδες... οταν κανονισθει η επομενη διασχιση απο βατες φλαταδουρες θα σε ενημεωσω με πμ!

:wave2:

Γεια σου κι εσένα Σταύρο! :)

Θα πάω να πάρω μια γεύση και μετά βλέπουμε. Το GSXR θα το δώσω 99% τον Σεπτέμβρη (το ξαναέγραψα? δεν θυμάμαι) οπότε όταν έχω λεφτά στα χέρια μου (ή ανταλλαγή έστω) βλέπουμε τι θα γίνει. Απλά θέλω αν τυχόν το πάρω απόφαση να "γλιτώσω" την αγορά μέτριου 10ετίας enduro και να πάρω κάτι καλό απευθείας.

Αν πέσει στην αντίληψη σου καμιά βόλτα τέτοιου είδους ενημέρωσε με και αν μπορείς θα χαρώ να τα πούμε και από κοντά. :wave2:

stako
02/09/2008, 11:57
Τελικά την πήγα την βόλτα στους χωματόδρομους της Πεντέλης.....:D

Πράγματι είναι σχετικά βατοί αλλά μάλλον ήμουν άτυχος και επέλεξα τον χειρότερο, μετά από λίγο ήταν γεμάτος σκόρπιες πέτρες και φυτεμένες κοτρώνες. Αλλά οκ, πλάκα είχε και πήρα μια γεύση. Βγήκαν και μερικά συμπεράσματα...

1. Δεν ξαναπάω με βαλιτσάκι πίσω. Κοπανάει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ και σου σπάει τα νεύρα. Άσε που μπορεί και να σπάσει και η βάση με τόσους κραδασμούς..... 1000 φορές καλύτερα να βγάζω την πίσω σέλα και να δένω πάνω ένα σακίδιο.

2. Το μηχανάκι πρέπει να μαλακώσει ΠΟΛΥ. Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης το έχει κάνει πολύ σκληρό, έχει βάλει WP ελατήρια και δύο αποστάτες στο μπροστινό, με αποτέλεσμα σε άσφαλτο να είναι πολύ καλό αλλά σε ανωμαλίες και ειδικά χώμα είναι απαράδεκτο. Αναπηδά παντού και συνέχεια.....

3. Δεν ξαναπάω μόνος μου, αν πέσει το πλοίο δύσκολο να το σηκώσω. Όχι ακατόρθωτο αλλά αν το σημείο είναι περίεργο είναι δύσκολο.....

Σε πρώτη γεύση πάντως δεν ήταν κακό το Caponord σε αυτές τις συνθήκες. Μάλλον βοηθάει και ο 19ρης μπροστά. Έχει και τις ακτίνες στην άκρη της ζάντας που βοηθάει και ψυχολογικά. Καλό ήταν...... Σίγουρα θα το χρησιμοποιώ και έτσι αλλά κυρίως σε μακρινές εκδρομές. Για κοντά λέω να πάω σε άλλα κόλπα.....:D Και θα ήθελα την γνώμη σας.....:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=65241

Mariner
02/09/2008, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
3. Δεν ξαναπάω μόνος μου, αν πέσει το πλοίο δύσκολο να το σηκώσω. Όχι ακατόρθωτο αλλά αν το σημείο είναι περίεργο είναι δύσκολο.....
[/B]

:nono: :nono:

Mεγάλο λάθος μόνος στο χώμα.. Αμα σου πέσει το μηχανάκι μόνο καλα είσαι στην αναγκη το παρατας κ φευγεις.. Αν πέσει ομως πάνω σου τι γινεται??

Πάντα με παρέα!

:beer:

stako
02/09/2008, 12:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Mariner
:nono: :nono:

Mεγάλο λάθος μόνος στο χώμα.. Αμα σου πέσει το μηχανάκι μόνο καλα είσαι στην αναγκη το παρατας κ φευγεις.. Αν πέσει ομως πάνω σου τι γινεται??

Πάντα με παρέα!

:beer:

Σωστός για αυτό και δεν θα ξαναγίνει...:)