PDA

View Full Version : Ποιό 250CC Scooter?



petroulop
26/08/2008, 18:04
Ψάχνω για ένα σκούτερ 250 κυβικών για τη Αθήνα.Μέχρι τώρα η λογική με προστάζει να διαλέξω το YAMAHA XMAX μα το συναίσθημα μου λέει άλλα αφού έχω ξετρελλαθέι με την vέα τριακοσάρα VESPA!!.
Θα ήθελα την γνώμη όσων έχουν πείρα και άποψη επάνω στο θέμα.Αυτό που κυρίως με απασχολεί είναι κυρίως το θέμα της αξιπιστίας αφου η VESPA κούκλα μεν Ιταλική δέ...
Eπίσης δεκτ'η και οποιαδ'ηποτε άλλη πρόταση.
Ευχαριστώ.

Road67
26/08/2008, 18:56
Xmax 250,
δε με εχει πολυευχαριστησει μεσα στην κινηση. Ζεσταινεται ευκολα και ειναι αρκετα βαρυ.
Σε αστικο περιβαλλον χωρις μεγαλη κινηση και βολτες εντος πολης ειναι ευχρηστο.
Σε ταξιδια, εχει πολυ καλη καλυψη στον αερα, ταξιδευει στα κοκκινα ανετα για ωρα, στριβει αριστα γιατι ειναι καλοζυγιασμενο και μπορει να ξυσει.
Ειναι απο τα λιγα που μπορεις να κουμπωσεις σε τρεις θεσεις οδηγησης. ''Καθισμα'' με τα ποδια να πατανε μεσα, Με τα ποδια τεντωμενα και το μπροστινο μερος της πατουσας εξω απο το κουβουκλιο [δηλαδη οπως θα τοοθετουσες τα ποδια σε ενα τσοπερ] και Με τα ποδια στα υποποδια του συνεπιβατη.
Φορτωμενο μπορει να κινηθει οχι ανετα, αλλα αξιοπρεπως με 190 κιλα [επιβατες αποσκευες].
Το τιμονι του εχει εξαιρετικη πληροφορηση χωρις κενα. Τα φρενα του αργουν καπως, ανεξαρτητα αν ειναι ζεστα η κρυα και η αναρτηση στις χαμηλες ταχυτητες ειναι αρκετα μαλακη, ενω στις υψηλες δε θα την ελεγες κουτσουρο, αλλα σκληραινει αισθητα. Εμενα αυτο μ' αρεσει και ευνοει στις στροφες, που ειναι σφιχτο, αλλα σε χρηση αστικου περιβαλλοντος μπορει να ξενισει.
Αλλα θεωρω υποχρεωση μου να σ' ενημερωσω για κατι. Βγαζει αρκετα προβληματα. Εμενα μου εχει βγαλει ανορθωτη, αισθητηρα στεκας, κοψιμο ιμαντα. Και σε αλλους ξερω, πως εχει βγαλει αυτα, συν τριγμους της ζελατινας. Αλλα γενικα η Μοτοδυναμικη τα καλυπτει.
Εμπειρικα μου βγαζει 250-270 χιλιομετρα στην πολη και κοντα στα 320 σε ταξιδι. Αλλα πανω απο τα 140 τρωει μανιωδως το λαδι [χαρακτηριστικο βεβαια που μοιραζεται και με αρκετα αλλα δυομισαρια αυτοματα].

Δεν ξερω να σου πω κατι για τη βεσπα, περαν του οτι φανταζει πολυ ακριβη για να πλασσαρει μονο τη ρετρο εμφανιση. Εγω θα σου προτεινα καλυτερα γιατι μαλλον σ' ενδιαφερει κυριως το αστικο μερος αφου κοιτας τη βεσπα, να ριξεις ενα βλεφαρο και στο sh300.
:wave2:

Gi_4ce
26/08/2008, 19:54
ή Beverly 250 που είναι σκυλί.

ή SH 300...

Εγώ θα επαιρνα beverly. Γρήρορο, οικονομικό, αξιόπιστο...

Road67
26/08/2008, 20:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gi_4ce
ή Beverly 250 που είναι σκυλί.

ή SH 300...

Εγώ θα επαιρνα beverly. Γρήρορο, οικονομικό, αξιόπιστο... Οικονομικο κι αξιοπιστο ναι. Γρηγορο απο που κι ως που. Μαλλον θες να πεις ευελικτο. :wave2:

petroulop
28/08/2008, 21:43
Για το Aprillia Scarabeo 250cc τι λέτε?

toulis
29/08/2008, 12:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από petroulop
Για το Aprillia Scarabeo 250cc τι λέτε?

Μάλλον σε μπελάδες θα μπεις (για το Scarabeo λέω )

Εγώ πάντως το kymco που έχω αν και το πήρα 2 χέρι και ο προηγούμενος το είχε ψιλοδιαλύσει.

Τι πιτσαρία το δούλεψα τι Γιάννενα το πήγα τέρμα

Δεν μπορώ να πω ότι είναι άσχημο για πόλη και μικρό ταξιδάκια

Ούτε τα τρελά προβλήματα έβγαλε ούτε το τρελό σέρβις του κάνω και τα ανταλλακτικά του δεν νομίζω ότι είναι πολύ ακριβά.

Για να πω την αλήθεια βέβαια δεν νομίζω ότι θα έδινα 4 χιλιάρικα για scooter δεν νομίζω ότι τα αξίζουν.

Road67
29/08/2008, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από toulis
Για να πω την αλήθεια βέβαια δεν νομίζω ότι θα έδινα 4 χιλιάρικα για scooter δεν νομίζω ότι τα αξίζουν.

Οτι ταξιδι εχω κανει με το fazer το εχω κανει και με το xmax με την ιδια σχεδον ανεση και πολυ καλο στριψιμο και καλυψη απο τους αερηδες. Αλλα εγω δεν κινουμαι μεσα στο κεντρο και μ' αρεσουν οι βολτες μεγαλων χιλιομετρων. Αναλογα με το τι ζητας μπορεις να βρεις και κατι καλο :wave2:

petroulop
30/08/2008, 18:43
Παρακαλώ όσοι έχουν την διάθεση να συνεχίσουν να μου δίνουν τα φώτα τους να διαβάσουν το νέο post μου
κλίκ εδώ:http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=65098
_Σας ευχαριστώ πολύ όλους ως τώρα...