PDA

View Full Version : Σήμερα έχω Μηχανή, Αύριο θα έχω;



Anastassios
27/08/2008, 12:14
Καλημέρα σε όλους...

Θέλω μια συμβουλή....

Σήμερα το απογεύμα παραλαμβάνω την πρώτη μου μηχανή! Μια Royal Enfield Electra 500.

Σκοπεύω να την παρκάρω κάτω από το σπίτι μου, απέναντι από ένα Γκαράζ. Τα παιδία που δουλεύουν στο Γκαράζ τα ξέρω, οπότε έχω συνενοηθεί να μου την προσέχουν.

Παρόλα αυτά έχω ένα άγχος! Αν ξυπνήσω ένα πρωί και η μηχανή έχει κάνει φτερά; Μένω και σε γειτονια "Δύσκολη". Τι μπορώ να κάνω; Πως μπορώ να σιγουρέψω ότι δεν θα μου την πειράζουν;

Τι κλειδαριές, η ανάλογα πράγματα παίζουν; και σε τι τιμές κάτι καλό;

Τάσος

MikeG
27/08/2008, 12:15
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να βρεις ένα γκαράζ να τη παρκάρεις. :wave2: :wave2:

TOLISTOLAROS
27/08/2008, 12:22
Ασφάλεια κλοπής ρε παιδιά!Άμα ο άλλος τη βάλει στο μάτι θα στη σηκώσει και δε θα'χεις μηχανή.

byron
27/08/2008, 12:51
Αστην στην ησυχία της. Μόνο από κανένα πρεζάκι κινδυνεύει και αυτό αμφίβολο.

OzZzZzY
27/08/2008, 18:18
ενα συναγερμο με τηλεειδοποισο, ενα κουζινομαχαιρο και ενα σχοινι στο μπαλκονι να κατεβαινεις πιο ευκολα κατω :lol: :lol:

bZrOo
27/08/2008, 19:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
ενα συναγερμο με τηλεειδοποισο, ενα κουζινομαχαιρο και ενα σχοινι στο μπαλκονι να κατεβαινεις πιο ευκολα κατω :lol: :lol:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:a23: :a20:

FZR1000
27/08/2008, 20:13
Δε νομιζω οι Enfield να κλεβονται και πολυ συγχνα παντως...

stefanos
27/08/2008, 20:58
Δεν νομίζω να χρειάζεται κάν κλείδωμα

Tropeas
27/08/2008, 21:09
εκτός αυτών...
χτύπα ξύλο, να λέμε όμως σήμερα είμαι όρθιος αύριο?
καλώς ή κακώς έτσι είναι με την αγορά μιας μηχανής έχουμε όλα αυτά τα ρίσκα ποιο εύκολα:
κλοπή απώλεια καταστροφή ατύχημα υγεία... αλλλά
Μας αρέσει και τα υπερπηδούμε... άλλωτε :sad: και άλλωτε :D

samoure
27/08/2008, 21:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Δεν νομίζω να χρειάζεται κάν κλείδωμα

Και με τα κλειδια επανω μη σου πω

Anastassios
27/08/2008, 22:35
Χαίρομαι που με πέρνετε σοβαρά!

Ευχαριστώ πολύ παιδιά, ΗΣΥΧΑΣΑ!!!

Την έχω αφήσει από κάτω από το σπίτι με τα κλειδιά επάνω...

ermiss
27/08/2008, 22:53
που μένεις είπαμε?

gdevelek
28/08/2008, 00:37
1. ασφάλεια κλοπής
2. κλειστό γκαράζ
3. δέσιμο από σταθερό σημείο (π.χ. κολώνα) με χοντρή αλυσίδα
4. καλό δισκολουκέτο
5. παρκάρισμα σε φωτισμένο σημείο
6. σκέπασμα με κουκούλα

stefanos
28/08/2008, 00:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
1. ασφάλεια κλοπής
2. κλειστό γκαράζ
3. δέσιμο από σταθερό σημείο (π.χ. κολώνα) με χοντρή αλυσίδα
4. καλό δισκολουκέτο
5. παρκάρισμα σε φωτισμένο σημείο
6. σκέπασμα με κουκούλα

Μήπως αν του την κλέβανε του ερχόταν πιό οικονομικά?


ΥΓ:Για να μην παρεξηγηθώ η λογική της απόψης μου βασίζεται στη σπανιότητα της μηχανής στην ύπαρξη φτηνών ανταλακτικών στην μη ύπαρξη συνεργείων που την δουλεύουν και στην μικρή αξία της σαν αντικείμενο φιγούρας στην πλατεία, οπότε κλοπή για ανταλακτικά η βόλτα είναι μάλλον απίθανη.

gdevelek
28/08/2008, 01:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Μήπως αν του την κλέβανε του ερχόταν πιό οικονομικά?


όχι

Road67
28/08/2008, 09:18
Λυπαμαι αλλα δε μπορω να δεχτω οτι τα ιδια μελη που λετε μπραβο και παντα ορθιος και μεγια σε αντιστοιχα θρεντακια εδω κανετε τοσο σκληρη κριτικη. Αυτο μπορουσε και γουσταρε να παρει το παλικαρι, αυτο πηρε. Γιατι τοσο αποκαρδιωτικα σχολια, ελεος :mad: .

Φιλε μου μεγεια, να χαιρεσαι την Ινδη σου :cool: και κανε μια ασφαλεια ιντεραμερικαν, ολικη κλοπη και οδικη βοηθεια και βρες κι ενα γκαραζ κοντα σου. Οι τιμες ποικιλλουν απο 35-60 ευρω το μηνα. Και μια αλυσιδα να παρεις εν καιρω δεν ειναι ασχημη λυση :wave2:

byron
28/08/2008, 09:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Λυπαμαι αλλα δε μπορω να δεχτω οτι τα ιδια μελη που λετε μπραβο και παντα ορθιος και μεγια σε αντιστοιχα θρεντακια εδω κανετε τοσο σκληρη κριτικη. Αυτο μπορουσε και γουσταρε να παρει το παλικαρι, αυτο πηρε. Γιατι τοσο αποκαρδιωτικα σχολια, ελεος :mad: .


Ξαναδιάβασε τι έγραψε ο stefanos.


Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
ΥΓ:Για να μην παρεξηγηθώ η λογική της απόψης μου βασίζεται στη σπανιότητα της μηχανής στην ύπαρξη φτηνών ανταλακτικών στην μη ύπαρξη συνεργείων που την δουλεύουν και στην μικρή αξία της σαν αντικείμενο φιγούρας στην πλατεία, οπότε κλοπή για ανταλακτικά η βόλτα είναι μάλλον απίθανη.

Στο ίδιο πνεύμα κινούνται όσοι έγραψαν ότι δεν χρειάζεται να ανυσηχεί τόσο. Τα Enfield δεν αποτελούν στόχο για τα κλεφτρόνια είπαμε, όχι ότι κακώς αγόρασε το μηχανάκι. :sick:

Road67
28/08/2008, 09:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Ξαναδιάβασε τι έγραψε ο stefanos.



Στο ίδιο πνεύμα κινούνται όσοι έγραψαν ότι δεν χρειάζεται να ανυσηχεί τόσο. Τα Enfield δεν αποτελούν στόχο για τα κλεφτρόνια είπαμε, όχι ότι κακώς αγόρασε το μηχανάκι. :sick: Ναι αλλα αν διαβασεις την απαντηση του βλεπεις πως μαλλον το εξελαβε οπως κι εγω [πριν την εξηγηση του stefanos ] και καποιοι ισως βασιστηκαν σε κατι που εγραψες εσυ η καποιος αλλος για να κανουν χαβαλε. Οπως και να 'χει το ''αστην με τα κλειδια πανω'' ακουγεται αρκετα απαξιωτικο.

stefanos
28/08/2008, 09:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Λυπαμαι αλλα δε μπορω να δεχτω οτι τα ιδια μελη που λετε μπραβο και παντα ορθιος και μεγια σε αντιστοιχα θρεντακια εδω κανετε τοσο σκληρη κριτικη. Αυτο μπορουσε και γουσταρε να παρει το παλικαρι, αυτο πηρε. Γιατι τοσο αποκαρδιωτικα σχολια, ελεος :mad: .

Φιλε μου μεγεια, να χαιρεσαι την Ινδη σου :cool: και κανε μια ασφαλεια ιντεραμερικαν, ολικη κλοπη και οδικη βοηθεια και βρες κι ενα γκαραζ κοντα σου. Οι τιμες ποικιλλουν απο 35-60 ευρω το μηνα. Και μια αλυσιδα να παρεις εν καιρω δεν ειναι ασχημη λυση :wave2:

Προσωπικά δεν έκανα κριτική και δεν κορόιδεψα κανένα.
Απλά είπα την γνώμη μου που δεν έχει να κάνει με την μηχανή.
Το ίδιο κάνω και με την μηχανή μου.
Αν έδινα για το xr 60 € το μήνα για 8 χρόνια θα πλήρωνα περισσότερα στο γκαράζ απο την ίδια την μηχανή.

byron
28/08/2008, 09:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Οπως και να 'χει το ''αστην με τα κλειδια πανω'' ακουγεται αρκετα απαξιωτικο.

Εμένα μου ακούγεται καθησυχαστικό :wacko:

notakos600
28/08/2008, 10:15
Καλορίζικη, καλοτάξιδη και καλά χιλιόμετρα σου εύχομαι φίλε.
Δυστυχώς τα πάντα κλέβονται, να είσαι πάντα σε εγρήγορση ή να νοικιάσεις θέση σε κάποιο πάρκινγκ για να κοιμάσαι και να ξυπνάς ήσυχος.

Road67
28/08/2008, 10:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Προσωπικά δεν έκανα κριτική και δεν κορόιδεψα κανένα.
Απλά είπα την γνώμη μου που δεν έχει να κάνει με την μηχανή.
Το ίδιο κάνω και με την μηχανή μου.
Αν έδινα για το xr 60 € το μήνα για 8 χρόνια θα πλήρωνα περισσότερα στο γκαράζ απο την ίδια την μηχανή. Μην τρελαινεσαι. Δεν αναφερομουν στον δικο σου σχολιο, αλλα σε καποια ανεξαρτητα και κυριως ορμωμενα απο το δικο σου ποστ :beer: :wave2:

TOLISTOLAROS
28/08/2008, 11:37
Ο συναγερμός,λουκέτο,κουκούλα αποτρέπουν τους ερασιτέχνες ή τα κλεφτρόνια που βαριούνται ν'ασχοληθούν.Εννοείται πως θα τα βάλεις...


ΑΛΛΑ...
απ'τη στιγμή που ΟΛΑ κλέβονται για ποιό λόγο να μην κάνει κανείς ασφάλεια κλοπής;Ειδικά άμα είσαι σε "περίεργη" γειτονιά.Άλλο να'χεις μηχανή στην Αστυπάλαια(που θα κρυφτεί ο κλέφτης και η μηχανή;)άλλο Αθήνα.
Στην τελική και μόνο το ξενέρωμα που θα φάει κάποιος όταν δει κόπους και χρήμα ετών να λείπουν αξίζουν τα +100 με 200? ετησίως για ασφάλεια κλοπής.Δείτε το σαν πάγιο έξοδο και μη το σκέφτεστε.Για να μην αναφερθώ στο ότι για πολλούς η μηχανή είναι εργαλείο μετακίνησης...
Τώρα όσο και να σου προσέχουν φίλε τη μηχανή τα παιδιά απ'το μαγαζί απέναντι σκέψου μόνο ότι οι ώρες καταστημάτων δεν είναι 24...:wave2:

Anastassios
28/08/2008, 11:43
Τελικά παιδιά, την έβαλα στο γκαράζ. 45 ευρουδάκια το μήνα.

Τουλάχιστον θα κοιμάμε ήσυχος...

Όσο για το όταν βρίσκομαι στην δουλειά και θα την αφήνω από κάτω μαζί με των άλλων συναδέλφων, θα πάρω μια καλή κλειδαρία/αλυσίδα.

Όσο για τα "πειραχτικά" σχόλια δεν τρέχει τίποτα, χαβαλές να γίνεται, απλά εμείς οι "νέοι" στις μηχανές ψάχνουμε για ολίγη βοήθεια που ουσιαστικά μόνο εδώ μέσα μπορούμε να την βρούμε...

Η Enfield μου είναι SUPER!!! Την καραγουστάρω! Τώρα ότι και να λένε όλοι, καλήτερη μηχανή για εμένα δεν υπάρχει...

Όσο για ανταλακτικά υπάρχει αντιπροσωπία/service στην καλλιρόης, κάποια άκρη θα βγάλω...

Θα κάνω post photos το συντομότερο δυνατόν.

byron
28/08/2008, 11:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anastassios
Θα κάνω post photos το συντομότερο δυνατόν.

Μεγειές :beer:

Αν κάνεις ένα search θα βρεις ποστάκια για αυτήν.

OldMan
28/08/2008, 12:04
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

ΡΕ ΦΟΥΣΤΗΔΕΣ, ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ ... :smokin:

(14 treads έχω αλλάξει κατηγορία μέσα σε 1 ώρα ...) :D

dirtbird
28/08/2008, 12:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Εμένα μου ακούγεται καθησυχαστικό :wacko:

Εμένα μου ακούγεται λάθος....:o :o


Μην μου πεις ότι καταργήσαν το καρφί και έβαλαν κλειδί.... :smilea: :smilea:

TOLISTOLAROS
28/08/2008, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anastassios
Τελικά παιδιά, την έβαλα στο γκαράζ. 45 ευρουδάκια το μήνα.

45?/μήνα*12μήνες=540? για το γκαράζ.
Χωρίς να σε εξασφαλίζει κανείς για περίπτωση κλοπής.Έχουν σηκώσει μηχανάκια μέσ'από γκαράζ.Χωρίς να σε εξασφαλίζει κανείς σε περίπτωση ταξιδιού.Ενώ με τα μισά λ7 κάνεις ασφάλεια και τέλος.

ΥΓ:Δεν έχω καμμία σχέση με ασφαλιστικές εταιρείες


Αρχικά δημιουργήθηκε από Anastassios
Όσο για το όταν βρίσκομαι στην δουλειά και θα την αφήνω από κάτω μαζί με των άλλων συναδέλφων, θα πάρω μια καλή κλειδαρία/αλυσίδα.
Καλύτερα λουκέτο δισκοφρένου,πολύ πιο δύσκολα σπάει και κυρίως δε δίνει εύκολα χέρι στον κλέφτη να τη σπάσει.Άσε που τον αναγκάζεις να σπάσει δισκόπλακα οπότε το ματαξανασκέφτεται.


Αρχικά δημιουργήθηκε από Anastassios
Θα κάνω post photos το συντομότερο δυνατόν.
Άντε ντε!:beer:

byron
28/08/2008, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Ενώ με τα μισά λ7 κάνεις ασφάλεια και τέλος.


Πόσο έχει δλδ η ασφάλεια κλοπής; 270? το χρόνο; :confused:

sniper
28/08/2008, 13:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Πόσο έχει δλδ η ασφάλεια κλοπής; 270? το χρόνο; :confused:

Αυτό σε ενόχλησε;

Το ότι τα κλεφτρόνια αν δουν κλειδαριά στην δίσκοπλακα τρέχουν μακρυά δεν το είδες;

Αφού λέμε εδώ μέσα τα ξέρουμε όλα.... αλλά δεν διαβάζουμε και τπτ όμως :mad:

TOLISTOLAROS
28/08/2008, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Πόσο έχει δλδ η ασφάλεια κλοπής; 270? το χρόνο; :confused:
Εμένα για το SV(μοντ.'99) μου ζήταγε η Inter***(μην κάνω και διαφήμιση :) :) )240? όλες οι καλύψεις(εκτός από μικτή)+κλοπή.
Είμαι όμως Ρόδο όπου η επικινδυνότητα(άρα και τ'ασφάλιστρα)είναι μικρότερη.
Τώρα για πιο καινούρια μηχανάκια και ειδικά Αθήνα προφανώς θα'ναι παραπάνω.Δε νομίζω πάντως να ξεπερνάει το ετήσιο κόστος ενός γκαράζ.

byron
28/08/2008, 13:09
Γιατι έχω την εντύπωση πως έχουν αναφέρει κανένα 600άρι για κλοπή; :confused:

sniper
28/08/2008, 13:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Γιατι έχω την εντύπωση πως έχουν αναφέρει κανένα 600άρι για κλοπή; :confused:

γιατί τόσο έχει.....

TOLISTOLAROS
28/08/2008, 13:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Το ότι τα κλεφτρόνια αν δουν κλειδαριά στην δίσκοπλακα τρέχουν μακρυά δεν το είδες;
Σιγά μηντρέχουν μακριά!:lol: Απλά το ξανασκέφτονται και πιθανόν να πουν "άστο,πάμε γι'άλλη".
Ο κλέφτης προτιμά περιπτώσεις όπου θα κινδυνέψει λιγότερο να τον δουν,θα ιδρώσει λιγότερο και θα τελειώσει γρηγορότερα.

TOLISTOLAROS
28/08/2008, 13:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Γιατι έχω την εντύπωση πως έχουν αναφέρει κανένα 600άρι για κλοπή; :confused:
Για ποιό μηχανάκι;Σε ποιά περιοχή;

Anastassios
28/08/2008, 14:31
Όχι ασφάλεια δεν κάνω! Το Enfield καινούργιο έχει 5500 και εγω το πήρα 3500 με 4000 χιλ. η ασφάλεια σου πληρώνει όσο θεωρεί ότι αξιζει το μηχανάκι όταν εκλάπη. Δηλαδή αν πλήρώνω 2 χρόνια και μετά μου το κλέψουν.... τι θα μού δώσουν; (εδώ απαντήσετε με πολύ φαντασία)...

TOLISTOLAROS
28/08/2008, 15:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anastassios
Όχι ασφάλεια δεν κάνω! Το Enfield καινούργιο έχει 5500 και εγω το πήρα 3500 με 4000 χιλ. η ασφάλεια σου πληρώνει όσο θεωρεί ότι αξιζει το μηχανάκι όταν εκλάπη. Δηλαδή αν πλήρώνω 2 χρόνια και μετά μου το κλέψουν.... τι θα μού δώσουν; (εδώ απαντήσετε με πολύ φαντασία)...
Πόσο σου είπαν για ασφάλεια;Ρώτησες ή κάνεις εικασίες;
Καταρχήν όσο παλιώνει το μηχανάκι τόσο μειώνονται και τ'ασφάλιστρα.
Αν δες σου πουν συγκεκριμένα νούμερα και αν δεν πάρεις χαρτί και μολύβι δουλειά δε γίνεται...
ΑΝ λέμε αν κλαπεί σε 1 μήνα(ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ ΓΕΝΙΚΑ ΜΙΛΑΩ,φτου σκόρδο).Κανείς δεν ξέρει πότε θα πέσει(μακάρι ποτέ) και πότε θα του την κλέψουν(μακάρι ποτέ).

Και σε 2 χρόνια να στην κλέψουν τουλάχιστον θα πάρεις παραπάνω απ'όσα έδωσες στα ασφάλιστρα.

VanDiemen
30/08/2008, 10:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Το ότι τα κλεφτρόνια αν δουν κλειδαριά στην δίσκοπλακα τρέχουν μακρυά δεν το είδες;


Αυτό δεν το ήξερα:smilea: Μια φορά πέτυχα κάτι κλέφτες που είδαν κλειδαριά στη δισκόπλακα, αλλά έφυγαν με αερότουμπες :rolleyes:

nic mor
30/08/2008, 20:01
λοιπον 80 εουρος λουκετο για δισκοφρενο αμπους(απο την καλη σειρα)
και 120 κουλουρα αμπους που "υποτιθεται" οτι κωβονται μονο με τροχο
εστι ξεμπερδευεις με τα κλεφτρονια και μενουν μονο οι επαγγελματιες που οτι και να κανεις
αν στη βαλουν στο ματι ξεχνα τη..

φυσικα καλοριζικη και καλοταξιδη:beer: :beer:
και προσοχη στο δρομο:wave2: :wave2:

nassosxlvbros
30/08/2008, 20:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anastassios
Τελικά παιδιά, την έβαλα στο γκαράζ. 45 ευρουδάκια το μήνα.

Τουλάχιστον θα κοιμάμε ήσυχος...

Όσο για το όταν βρίσκομαι στην δουλειά και θα την αφήνω από κάτω μαζί με των άλλων συναδέλφων, θα πάρω μια καλή κλειδαρία/αλυσίδα.

Όσο για τα "πειραχτικά" σχόλια δεν τρέχει τίποτα, χαβαλές να γίνεται, απλά εμείς οι "νέοι" στις μηχανές ψάχνουμε για ολίγη βοήθεια που ουσιαστικά μόνο εδώ μέσα μπορούμε να την βρούμε...

Η Enfield μου είναι SUPER!!! Την καραγουστάρω! Τώρα ότι και να λένε όλοι, καλήτερη μηχανή για εμένα δεν υπάρχει...

Όσο για ανταλακτικά υπάρχει αντιπροσωπία/service στην καλλιρόης, κάποια άκρη θα βγάλω...

Θα κάνω post photos το συντομότερο δυνατόν.

αν έμενες Ν.Κόσμο ίσως να σου ερχόταν φτηνότερο το πάρκιν...(πάντα κλειστό και με κάμερα εννοείται...) :wave2:

bZrOo
31/08/2008, 10:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από nic mor
... και 120 κουλουρα αμπους που "υποτιθεται" οτι κωβονται μονο με τροχο
εστι ξεμπερδευεις με τα κλεφτρονια και μενουν μονο οι επαγγελματιες που οτι και να κανεις
αν στη βαλουν στο ματι ξεχνα τη..

Μόνο με τροχό ναι σίγουρα

http://www.youtube.com/watch?v=Cpf35C7wu6Q

:bawl: :bawl:

TOLISTOLAROS
31/08/2008, 11:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από bZrOo
Μόνο με τροχό ναι σίγουρα

http://www.youtube.com/watch?v=Cpf35C7wu6Q

:bawl: :bawl:
Στο βίντεο σπάνε αλυσίδες χρησιμοποιώντας τεράστιους κόφτες.Δικαιώνομαι λοιπόν που έλεγα
τα εξής:


Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Καλύτερα λουκέτο δισκοφρένου,πολύ πιο δύσκολα σπάει και κυρίως δε δίνει εύκολα χέρι στον κλέφτη να τη σπάσει.Άσε που τον αναγκάζεις να σπάσει δισκόπλακα οπότε το ματαξανασκέφτεται.

Aπόλυτη ασφάλεια δεν υπάρχει.Ακόμα και οι τύποι που σπάγαν τις αλυσίδες δε το καταφέρανε με τη μία,ιδρώσανε και πέσανε απ'την προσπάθεια.Μ'ένα καλό λουκέτο δισκοφρένου θα'ταν ακόμα δυσκολότερο,το λουκέτο δε δίνει λαβή σα την αλυσίδα...ακόμα και αν ξαπλώσουν τη μηχανή κάτω! :D

project.breeze
01/09/2008, 00:21
Εγώ πάντως θα προτιμούσα να την έχω κλεισμένη σε ένα γκαράζ και αλυσοδεμένη παρά στον δρόμο και ασφαλισμένη.Κάλλιο γαϊδουρόδενε παρά γαϊδουρογύρευε.Το ψυχολογικό σοκ αν μου κλέβανε την μηχανή θα ήταν μεγάλο ακόμα και αν αποζημιωνόμουν πλήρως...

BlackAdder
03/09/2008, 13:35
Μην ανησυχείς τόσο πολύ, οι enfield θέλουν γκαράζ μόνο για να μη λερώνονται.

Τη δικιά μου την έχω αφήσει πολλάκις με τα κλειδιά πάνω και φυσικά δεν έγινε τίποτα.

Ο λόγος είναι απλός: Δεν μπορούν να την κάνουν τίποτα, δεν υπάρχει περίπτωση να την κάνουν ανταλλακτικά και να μη το καταλάβεις καθώς δεν υπάρχουν αγγελίες για ανταλλακτικά enfield επομένως αν δεις καμία θα είναι τα δικά σου. Το ξέρουν αυτό οι επαγγελματίες του είδους.
Επομένως δεν μπορούν να τα σπρώξουν πουθενά εκτός από την επίσημη αντιπροσωπία η οποία εύκολα ενημερώνεται και προσέχει.
Αυτό σημαίνει επίσης ότι service πρέπει να κάνεις μόνο στην επίσημη αντιπροσωπεία (θωμάς*), σχεδόν κανένας άλλος δεν αναλαμβάνει και όποιος το κάνει το πιθανότερο είναι να στη κάνει χειρότερη.
Φιλική συμβουλή, βρές το manual και το parts catalog και μάθε τα της βασικής συντήρησης (λάδια, φίλτρα, μπουζί, ντίζες, ηλεκτρικά) και ανταλλακτικά και αξεσουάρ μπορείς να βρίσκεις στο www.hitchcocksmotorcycles.com/

Έπρεπε πάντως να πάρεις κάνα παλιότερο μοντέλο που έχει και την extra αντικλεπτική προστασία του ότι δεν μπορεί να την οδηγήσει κανείς άλλος εκτός από εσένα και τους υπόλοιπους κατόχους (αποσυμπιεστής-μανιβέλα-ανάποδες ταχύτητες κ.λ.π).

*έχει σημασία

nic mor
03/09/2008, 19:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από bZrOo
Μόνο με τροχό ναι σίγουρα

http://www.youtube.com/watch?v=Cpf35C7wu6Q

:bawl: :bawl:


το δεχωμαι,αλλα δεν ειδα την κουλουρα μου στο βιντεο.ειναι στρογκυλη και με διαμετρο τουλαστιχον 25-30mm ο κρυκος της αλυσιδας ειναι 5-10mm(ξαναλεω "υποτιθεται" οτι κωβεται μονο με τροχο)
και μην ξεχναμε οτι "για οτι υπαρχει κλειδι υπαρχει και αντικλειδι" και μην μου πειτε οτι ακομα και ο πιο αμπαλος που εχει δουλεψει σαν κλειδαρας δεν μπορει να ανοιξει οποιαδηποτε κουλουρα εστω και σε 10 λεπτα:wave2: :wave2:
απλα λεμε οτι με αυτες θα αποθαρρυνεις τα κλεφτρονια.:D
και για να μην παρεξηγηθω ξαναλεω αμα στην βαλουν στο ματι απλα διαλεξε τι θα παρεις μετα..:sad:

acpr
03/09/2008, 20:19
...ό,τι να 'ναι.




Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Γιατι έχω την εντύπωση πως έχουν αναφέρει κανένα 600άρι για κλοπή; :confused:


Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
γιατί τόσο έχει.....

bZrOo
04/09/2008, 04:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από nic mor
το δεχωμαι,αλλα δεν ειδα την κουλουρα μου στο βιντεο.ειναι στρογκυλη και με διαμετρο τουλαστιχον 25-30mm ο κρυκος της αλυσιδας ειναι 5-10mm(ξαναλεω "υποτιθεται" οτι κωβεται μονο με τροχο)
και μην ξεχναμε οτι "για οτι υπαρχει κλειδι υπαρχει και αντικλειδι" και μην μου πειτε οτι ακομα και ο πιο αμπαλος που εχει δουλεψει σαν κλειδαρας δεν μπορει να ανοιξει οποιαδηποτε κουλουρα εστω και σε 10 λεπτα:wave2: :wave2:
απλα λεμε οτι με αυτες θα αποθαρρυνεις τα κλεφτρονια.:D
και για να μην παρεξηγηθω ξαναλεω αμα στην βαλουν στο ματι απλα διαλεξε τι θα παρεις μετα..:sad:

Ναι δεν την λέω σε σένα προφανώς , το «υποτίθεται» που είπες προσπάθησα να επιβεβαιώσω , αν και λάθος μου γιατί όντως άλλο κουλούρα και άλλο αλυσίδα, λογικά δεν είναι το ίδιο :sick:

Giorgos-tecm
04/09/2008, 16:25
ΕΝΤΟΠΙΣΜΟΣ ΟΧΗΜΑΤΩΝ ΜΕΣΟΥ ΔΟΡΥΦΟΡΟΥ
http://www.GPSwatch.gr

stvr1
04/09/2008, 16:32
Για άλλη μία φορά... Η ασφάλεια κλοπής πάει ανάλογα με την αξία που αναγράφεται στο τιμολόγιο της μηχανής. Π.χ. για το TDM (9000 περίπου) δίνω 300 ευρώ το εξάμηνο , για το R1 έδινα γύρω στα 330. Αν το κάνεις ετήσιο σου κάνουν και κάποια έκπτωση (δεν πληρώνεις το διπλάσιο). Υπάρχει όμως μόνο μια ασφαλιστική που καλύπτει το 100% της αξίας της μηχανής (πλην την παλαιότητα), χωρίς ποσό απαλαγής.

Ένας καλός συναγερμός (γύρω στα 300 ευρώ) θα ήταν καλός για να απομακρύνει τα τσογλάνια, αλλά όσο και να την δέσεις αν το έχουν πάρει απόφαση τα σπάνε όλα και την σηκώνουν. Κάνε ασφάλεια κλοπής πρώτα και μετά πάρε ότι θές για να τους καθυστερήσεις...

Operater
04/09/2008, 16:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από stvr1
............. Π.χ. για το TDM (9000 περίπου) δίνω 300 ευρώ το εξάμηνο , για το R1 έδινα γύρω στα 330. .......

Τεκμήριο διαβίωσης εδώ και τώρα!!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

nic mor
04/09/2008, 19:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από bZrOo [/i]
[B]Ναι δεν την λέω σε σένα προφανώς , το «υποτίθεται» που είπες προσπάθησα να επιβεβαιώσω , αν και λάθος μου γιατί όντως άλλο κουλούρα και άλλο αλυσίδα, λογικά δεν είναι το ίδιο :sick:

no problem:wave2: :wave2:

trumpet
23/09/2008, 22:48
Παίδες, κατάλαβα ότι το ασφαλέστερο μέρος για να παρκάρεις μηχανή βράδυ, είναι ο...


ΦΟΥΡΝΟΣ ΤΗΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ!!!!!


Ανευ πλάκας τώρα, την κλειδώνεις κανονικότατα απ'έξω από τον φούρνο, και κοιμάσαι ήσυχος.:ZZZ: :ZZZ:

Ο φούρναρης από τις 1-2 το βράδυ είναι στο πόδι, δεν παίζει να σου κάνουνε τη μαλακία:winka:



Υ.Γ. Άμα βρεις και κανένα φούρναρη μηχανόκ@υλο είσαι άρχοντας...

:beer: :beer:

Gandalf dr685sm
24/09/2008, 10:04
Έπρεπε πάντως να πάρεις κάνα παλιότερο μοντέλο που έχει και την extra αντικλεπτική προστασία του ότι δεν μπορεί να την οδηγήσει κανείς άλλος εκτός από εσένα και τους υπόλοιπους κατόχους (αποσυμπιεστής-μανιβέλα-ανάποδες ταχύτητες κ.λ.π).

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Όντως... είναι αρκετά δύσκολο να βάλεις κάτι τέτοιο μπρος,..

ΤΟ μηχανάκι όπως ειπώθηκε πολλές φορές είναι σπάνιο και δεν υπάρχει περιπτωση να το κλέψουν για τους προφανείς λόγους που κάνουν το ίδιο για άλλες μοτοσυκλέτες. Να το χαίρεσαι πάντως και να κάνεις πολλά και ωραία χιλιόμετρα. Αν μη τι άλλο έχει την δική του προσωπικότητα σαν μηχανή και σίγουρα είναι πολυ καλύτερο απο το να έχεις κάποιο παπί ή scooter-οειδές που κάνουν τα ίδια χρήματα.

Gandalf