PDA

View Full Version : tdm 900 vs tmax 500.



scorpione
27/08/2008, 12:43
θα ηθελα την γνωμη σας για την ευκολια χρησης των 2 συγκριτικα μεσα στην πολη. ποιο θα με βολεψει περισσοτερο?
ειδα οτι το τμαχ ειναι αρκετα φαρδυ με αποτελεσμα να ανοιγεις πολυ τα ποδια. δεν μπορω να πω οτι μου αρεσε τρελα η θεση οδηγησης οσον αφορα το συγκεκριμενο θεμα. το ειδα λοιπον αρκετα ογκωδες. για το tdm εκτος απο το οτι ενιωθα οτι το τιμονι ειναι καπως μακρυα δεν παρατηρησα κατι. ισως το οτι ζεστενοταν αρκετα στην κινηση και αναβε βεντιλατερ.

τι γνωμη εχετε?

ΥΓ. αληθευει οτι πολλοι τωρα πια αγοραζουν τμαχ παρα την τιμη του?

Road67
27/08/2008, 16:00
Εμενα δε μου αρεσουν οδηγικα τα σκουτερ που μοιαζουν με πολυθρονα κι εχουν τιμονι ως ανεξαρτητο σωμα γι' αυτο και για 'μενα ηταν μονοδρομος το xmax. Αν θελεις μηχανη πολης γιατι να παρεις κατι τοσο μεγαλο και ακριβο. Σου χρειαζεται; Αν παλι το θες και για ταξιδακια δεν ξερω τι εχεις συνηθισει να οδηγεις, παντως το tmax εχει ικανοποιητικη καλυψη απο τον αερα, μετριο προς καλο γκαζι και στριβει ικανοποιητικα. Το TDM ειναι ον οφ με street καταβολες, καλη συμπεριφορα στους αερηδες, ικανοποιητικο γκαζι. Για την καφετερια τις εντυπωσεις κερδιζει το TDM. Μεσα στην πολη δεν ξερω ποσο καταλληλα ειναι και τα δυο παντως οταν μιλαμε για τα στενα πλαισια του αστικου περιβαλλοντος και οχι για διαδρομες που αφορουν την Ποσειδωνος και τη Συγγρου οπου και τα δυο αποδιδουν ικανοποιητικα, δε θα σε βολεψουν ευκολα.

scorpione
28/08/2008, 10:32
το tdm το βλεπω μεγαλο αλλα ειναι το πιο στενο απο τα μεγαλα. μου αρεσει περισσοτερο απο vstrom transalp αλλα το πιθανοτερο ειναι να βολευουν τα 2 τελευταια καλυτερα στην αθηνα. τα vstrom kai transalp τα θεωρω κακασχημα στο εμπρος μερος. το gs800 ειναι πολυ ακριβο (αν μπορουσα να ανεβω θα το επαιρνα ομως).
σιγουρα κινουμαι καθημερινα γυρω στα 50 -80 χιλιομετρα με αττικη οδο το πρωι συγγρου και παραλια μετα το μεσημερι, και ηθελα κατι να παταει καλα αλλα και να εχει απαραιτητα abs. δουλευω γραφειο γιαυτο και σκεφτομουν το tmax και ναι η αληθεια ειναι οτι δεν μου αρεσει η αισθηση του σκουτερ αλλα το πιο πιθανο ειναι να βολευει στην αθηνα. το τελευταιο που ειχα ηταν ειναι fazer 1000 του 2004 το οποιο το πουλησα πριν 3 χρονια. σιγουρα τα μεγαλα δεν βολευουν στην αθηνα.

για ταξιδια δεν θα το χρησιμοποιησω παρα ισως μονο για καποιο νησι ή διακοπες . κατα τα αλλα θα κινειται αθηνα.

καποια στιγμη σκεφτηκα και το sh300i, abs αλλα η εμφανιση τα χαλαει ολα σε περιπτωση που με τα μισα θα βολευομουν με ενα σκουτερ εστω και προσωρινα.

Road67
28/08/2008, 10:48
Σου προτεινω εναλλακτικα καποια αλλα μοντελα ανεξαρτητως κατηγοριας.

Versys
Hornet
CBF600s ισως το ιδανικοτερο γι' αυτο που το θες.
F650GS και Xcountry
Nexus 500
Street triple
696
Tenere

scorpione
28/08/2008, 12:43
θα ριξω μια ματια ευχαριστω.

Elle
20/09/2008, 18:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Εμενα δε μου αρεσουν οδηγικα τα σκουτερ που μοιαζουν με πολυθρονα κι εχουν τιμονι ως ανεξαρτητο σωμα

:lol: :rotflmao: :lol: +1000!!!