PDA

View Full Version : 4χ αρχικης κλησης.....:(



stako
10/02/2005, 08:22
Καλημέρα σε όλους.

Έχω το εξής θεματάκι για το οποίο θα ήθελα την γνώμη σας. Μου ήρθαν δυο ειδοποιητήρια από την τροχαία/πταισματοδικείο/εφορία για δυο παλιές κλήσεις. Πρόκειται για δυο κλήσεις για κράνος.

Αρχικά το ποσό ήταν 86 € για κάθε κλήση. Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

1. Για την πρώτη κλήση το πταισματοδικείο ανέβασε το πρόστιμο στα 150 €. Για την δεύτερη το ανέβασε στα 172. Γιατί ο διπλασιασμός? Και γιατί 22 € παραπάνω η δεύτερη κλήση αφού πρόκειται για ακριβώς την ίδια παράβαση και ακριβώς το ίδιο (αρχικό) ποσό!

2. Στη δεύτερη κλήση οι προσαυξήσεις συνεχίζονται. Το ποσό από τα 172 € ανεβαίνει στα 345,24 !!! Έχουν προστεθεί 158,24 € και 15 €. Αυτά (νομίζω) είναι το +92% που αναφέρεται δίπλα από το ποσό της «καταδίκης» τα οποία πρέπει να πηγαίνουν σε Τ.Σ. Νομικών και Τ.Π. Δικηγόρων αντίστοιχα (99.9% είναι σε αυτά, δεν είναι καλά γραμμένα και δεν φαίνεται πολύ καλά). Τι είναι αυτά και ΓΙΑΤΙ μου τα χρεώνουν???

3. Στην πρώτη κλήση (που έφτασε στα 150 μετά την «καταδίκη») στο ειδοποιητήριο της τροχαίας δεν γράφει τίποτα όσον αφορά έξτρα χρεώσεις αλλά………..το τελικό ποσό είναι 303 € σύμφωνα με την εφορία (εκεί κατέληξαν οι κλήσεις). Είναι «οκ» αυτό ή με δουλεύει η εφορία?

4. Μπορώ να κάνω τίποτα ώστε να αμφισβητήσω όλες αυτές τις χρεώσεις? Η αρχική κλήση τελικά τετραπλασιάστηκε………!!!

Παρακαλώ οποιονδήποτε ξέρει κάτι σχετικά με τέτοια θέματα ας μου πει τη γνώμη του………….. Δεν ζητάω να μην πληρώσω τις κλήσεις αλλά όχι και 4χ ρε γμτ………………………..................................

PS. Για να σας προλάβω πριν με ρωτήσετε, γενικά δεν κυκλοφορώ χωρίς κράνος, ειδικά τα τελευταία 2 χρόνια είναι ζήτημα να μην έχω βάλει κράνος 5-6 φορές. Αρχικά επηρέασε και ο νομος αλλα το βασικοτερο ειναι οτι καταλαβα ποσο σημαντικο ειναι βλεποντας και ακουγοντας για σοβαρους τραυματισμους με αστεια χιλιομετρα και μικρες αποστασεις οπου ο αναβατης δεν φορουσε κρανος....... Τωρα πια εχει γινει εντελως (ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ) συνηθεια, ευτυχως για μενα μαλιστα σε 1 περιπτωση..........

crs-k
10/02/2005, 08:32
Εφ' οσον παει στο δικαστηριο το προστιμο διπλασιαζεται, εκτος αν το δικαστηριο σου βρει "ελαφρυντικα" ή σε αθωωσει.
Αφου δεν παρουσιαστηκες την συγκεκριμενη ημερομηνια που ελεγε η κληση, καταδικαστηκες ερημην.
Αυτο προσθετει και ενα 92% επιθ του προστιμου σαν "δικαστικα εξοδα".

Τωρα δεν μπορεις να κανεις τιποτα αλλο εκτος απο εφεση, κι αυτη αν εισαι μεσα στα ημερολογιακα περιθωρια ...
Βεβαια μια εφεση θα σου στοιχιζε 5πλασια τουλαχιστον ...
Οποτε (ακομα κι αν αθωωνοσουνα) ΔΕΝ συμφερει!

Τωρα απλως τα πληρωνεις ... :(

o_gavros
10/02/2005, 13:16
file ki egw etsi nomizw...pws tha to sprwxeis to xrhma sthn eforia...

Ayto pou xerw (to ekane o aderfos mou) einai oti mporeis na kaneis diakoanonismo me thn eforia kai na mhn dwseis ola ta lefta mazemena.se kapoies doseis analoga vevaia kai to poso.

kala xemperdemata:wave2:

stako
10/02/2005, 14:44
Καταρχας ευχαριστω για τις απαντησεις. :)

Οκ, τελικα δεν το γλιτωνω αλλα μου φανηκε περιεργο που η μια "ποινη" ειναι 172 € (δλδ 86*2) και η αλλη 150....... Συν το οτι η αλλη δεν εγραφε τιποτα για τις εξτρα χρεωσεις.................

Και δεν περιμενα οτι θα ανεβαινε χ4 το ποσο, αυτο που ηξερα ηταν το πολυ για χ2...................... Τελος παντων, ας προσεχα................... Παντως ολο αυτο το συστημα ειναι πολυ αδικο, το ιδιο πληρωνω εγω, το ιδιο και ο τυπος απο τα Βορεια προαστια.....................

KaTaNaS
10/02/2005, 14:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Παντως ολο αυτο το συστημα ειναι πολυ αδικο, το ιδιο πληρωνω εγω, το ιδιο και ο τυπος απο τα Βορεια προαστια.....................


ayto den to epiasa, alla de peirazei.

dhladh analoga me th geitonia kobontai oi klhseis?


egw tha sou elega na pas me to ekkatharistiko sto astynomiko tmhma ths geitonias sou na to fwtotyphsoun, se kana dyo xronia tha sou erthei xarti apo thn eforia na peraseis apo ekei gia na kaneis diakanonismo.

egw pou ekana thn malakia na paw sto dikasthrio xwris na rwthsw kanenan, prokeimenou na mh dikastw ereimhn, kai oi pousthdes me balan kraththtrio epeidh den eixa panw mou 350 pou mou xrewsane telika.


milame gia klhsh pou efaga to 2001 me car.



milame einai gia mpourloto.

arxizw kai noiwthw apextheia gia to kratos. wrimasa epitelous!:smokin:

stako
10/02/2005, 15:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
ayto den to epiasa, alla de peirazei.

dhladh analoga me th geitonia kobontai oi klhseis?


egw tha sou elega na pas me to ekkatharistiko sto astynomiko tmhma ths geitonias sou na to fwtotyphsoun, se kana dyo xronia tha sou erthei xarti apo thn eforia na peraseis apo ekei gia na kaneis diakanonismo.

egw pou ekana thn malakia na paw sto dikasthrio xwris na rwthsw kanenan, prokeimenou na mh dikastw ereimhn, kai oi pousthdes me balan kraththtrio epeidh den eixa panw mou 350 pou mou xrewsane telika.


milame gia klhsh pou efaga to 2001 me car.



milame einai gia mpourloto.

arxizw kai noiwthw apextheia gia to kratos. wrimasa epitelous!:smokin:

Εχεις δικιο, sorry, δεν το εννοουσα με την γειτονια, απλα εννοουσα το ιδιο πληρωνω εγω που ζω με ενα μισθο και το ιδιο ο φραγκατος....... Αυτο εννοουσα............ Στην τελικη ετσι χανει και το νοημα της η κληση, για μενα 650 € ειναι παρα πολλα, για εναν φραγκατο δεν ειναι τιποτα. Ετσι δεν τον ενδιαφερει αν βγει με κοκκινο πχ στην Κηφησιας και σκοτωσει κανεναν ατυχο που θα τυχει να περναει απο εκει.........

Sorry για το Β. προαστια, κακως το εθεσα ετσι, εχω και γνωστους που μενουν στα βορεια αλλα τα παιδια δεν ειναι φραγκατοι.............

Καλα σοβαρα μιλας, σε εκλεισαν μεσα για τα 350??? Οχι μονο μπουρλοτο, βομβες στους κwλ0V$ τους θελουν!

:evil: :evil: :evil: