PDA

View Full Version : βλαβη ταχυμετρου



scorpiosv-strom
28/08/2008, 11:17
Καλημερα σε ολους τους v-stromites
εχω προβλημα με το ταχυμετρο οταν καρφονω την ταχυτητα και γκαζονω τοτε η που η βελονα θα μεινει κολημενη στο μηδεν η που θα πεταγεται τρελα ανεβοκαταβενοντας.
Οταν ομως ειμαι σε κινηση και αμπραγιαρω (κρατημενη η μανετα) βελονα λειτουργει κανονικα δηλ. πηγαινω με 70 δειχνει 70 χωρις να κανει τρελα.
Μηπως εχει κανεις ιδεα τι μπορει να ειναι (σενσορας,καντραν η κατι αλλο); :confused: :confused: :confused:

tazakos
28/08/2008, 11:26
αν σκύψεις από μπροστά κάτω από τα φώτα ανάμεσα στα καλάμια έχει κάτι καλώδια πιασμενα με στραπς. όπως το κοιτάς το πάνω δεξί στραπ θέλει κόψιμο για να εκτονώσει την πίεση...εδωμέσα έχει ειπωθεί αυτό αν θες ψάξε το και για σιγουρια από μνήμης στο λέω...

ganezos
28/08/2008, 11:42
--- ΤΟ ΤΑΧΥΜΕΤΡΟ ΤΡΕΛΑΘΗΚΕ ---

Ιδίως στα μοντέλα Κ7 με ABS έχουν βάλει ένα tire up σε λάθος σημείο και κρατάει τεντωμένο το καλώδιο που έρχεται από το μαγνητικό του κεντρικού άξονα του εμπρός τροχού και κάθε φορά που δουλεύει το πηρούνι κόβεται εσωτερικά το καλώδιο.

ΛΥΣΗ = Κόψτε το tire up.

vestromas
28/08/2008, 11:46
Οπως εχω γραψει και αλλου, το μηχανακι ειναι δαιμονισμενο και μονιμος αφηνιασμενο.:lol:
Εσυ εχεις τα αυθεντικο κοντερ.
Εμεις οι υπολοιποι εχουμε το τροποποιημενο απ την suzuki για να μην τρομαζουμε απο τις εκρηκτικες του επιδοσεις οταν τις βλεπουμε. :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer: :wave2:
Δεν ξερω αδερφε, αλλα ειπα να κανω λιγη πλακιτσα. Με το συμπαθειο:beer: :beer: :beer: :wave2:

scorpiosv-strom
28/08/2008, 11:59
Δηλαδη φιλε μου για να εχουμε καλο ερωτημα παμε για αλλαγη καλωδιου και σενσορα;
υπαρχει εγγηυση για 2 χρονια μηπως και γλιτωσω;

ganezos
28/08/2008, 15:15
κοψε το ζωναρακι και θα δεις

scorpiosv-strom
29/08/2008, 08:27
Πραγματι αφαιρεσα το πανω δεξια ται ραπς και ο δεικτης του ταχυμετρου δουλεψε για λιγο αλλα για 500 μετρα και μετα κολησε μονιμα στο μηδεν.
ΕΝΑ Ευχαριστω σε ολους που εσπευσαν να να μου δωσουν τις πληροφοριες τους!!!

Τωρα μενει να δουμε αν και ποτε θα fixari o ΣΦΙΑΚΑΝΑΚΗΣ ;;;;;;; Γιατι οπως εμαθα οτι ανοιγουν απο σεπτεμβρη!!!


139885

Elle
30/08/2008, 00:16
Κόψε το συγκεκριμένο μουστάκι και το πρόβλημα θα λυθεί αμέσως.

scorpiosv-strom
04/09/2008, 07:16
Καλημερα σε ολους τους v-stromιτες.
Επειδη εχω παρει μια κρυαδα με την βλαβη του καλωδιου του ταχυμετρου μηπως γνωριζετε να μου πειτε αν υπαρχει καμια αλλη βλαβη στο συγκεκρημενο μοντελο (DL 650 K7 ABS);