PDA

View Full Version : Αγορά μοτοσυκλέτας



OrestisPap
28/08/2008, 12:03
Ενδιαφέρομαι να αγοράσω μια καινούρια μηχανή και σκέφτομαι τις

1. Suzuki DL 650 V strom abs 2008

2. BMW F 650 GS 2008

3. Kawasaki Versys 650

Θέλω να μπορώ να κάνω και κανένα ταξίδι, μάλλον περισσότερο να πάω βόλτα σε καμιά εξοχή και φυσικά να κάνω όλες τις μετακινήσεις μου μέσα στην πόλη.

Ερωτήσεις:

1. Τα σέρβις της BMW και γενικά η συντήρηση θα είναι πολύ ακριβότερη από τις άλλες;

2. Στην BMW αν έχω συνοδηγό θα υποφέρει;

3. Η versys θα πατήσει καθόλου χώμα;

4. Η V strom θα είναι ευκίνητη στην κίνηση;

5. Με ενδιαφέρει πολύ και η κατανάλωση βενζίνης.

Δεν επιθυμώ τις αντιπαραθέσεις και μεγάλες αναλύσεις, αλλά μια απλή τεκμηριωμένη άποψη προτίμησης και προτάσεις για να κάνω τις σωστές ερωτήσεις στον εαυτό μου, ώστε να αποφασίσω.

Test drive θα κάνω σε μια Versys και μια V strom. Για την BMW δεν έχω κοιτάξει ακόμα...ξέρει κανείς;

Ευχαριστώ.

LARISEOS
28/08/2008, 12:08
αλλα λιγα που ξερω..

650 gs ακριβο και δεν με τρελενει
στρομ? απο τι φενεται καλο και οικονομικο,,,,, και παρε μεταχειρησμενο δεν εχει νοιμα να παρησ καινουριο!!! κατα 80 % η στρομ ειναι καινουριοι αναβατεσ που το εχουν πολυ προσεγμενο!
versus και στρομ δεν τα περνεισ για χωμα απλα!

για μεσα στην πολι κανουν και τα τρια νωμηζω καλα,,,,,,τωρα ασ μασ πει και καπιοσ που τα εχει οδηγησει!

δεσ και τι τεριαζει στο ματι σου!

vestromas
28/08/2008, 12:47
Η bmw ειναι παρα πολυ καλη προταση με καλη τιμη για bmw, παρα πολυ οικονομικη στη βενζινη και σιγουρα πολυ ευκινητη στην πολη.
Στην ανεση στο ταξιδι στην τιμη και στο γκαζι το vstrom δεν παλευετε, αλλα σιγουρα υστερει στην πολη λογω ογκου σε σχεση με το bmw.
To vercus κατα την γνωμη μου παντα, ομορφο, και καλυτερο στην πολη απο το vstrom αλλα στο ταξιδι υστερει και απ τα δυο.
Α το vercus ειναι πολυ καλο και στο επαρχιακο στροφιλικι.
Για το bmw τωρα μαθαινω οτι εχει πολυ ακριβα εχτρα και σιγουρα θα χρειαστεις τουλαχιστον μια ψηλοτερη ζελατινα. Επισης μυριζομε πιο ακριβα σερβις απο τις γιαπωνεζικες χωρις ομως να βαζω και το χερι μου στην φωτια.
Το συμπερασμα ειναι οτι στο ταξιδι δεν θα σε ικανοποιησει κανενα αλλο οσο το vstrom και γενικα προσφερει μακραν το καλυτερο και οικονομικοτερο πακετο.
Το μοναδικο του μειονεκτημα σε σχεση με τα αλλα δυο ο ογκος του μεσα στην πολη, που κατα την γνωμη μου συνηθιζετε απο την πρωτη εβδομαδα.
Καλη επιλογη!:beer: :wave2:

epp1640
28/08/2008, 12:49
Vestroma άντε ρε που είσαι.. ακόμα?? :rotflmao:

vestromas
28/08/2008, 12:54
:rotflmao: Τι; Και αλλα να πω;:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer: :wave2:

native
28/08/2008, 13:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Η bmw ειναι παρα πολυ καλη προταση με καλη τιμη για bmw, παρα πολυ οικονομικη στη βενζινη και σιγουρα πολυ ευκινητη στην πολη.
Στην ανεση στο ταξιδι στην τιμη και στο γκαζι το vstrom δεν παλευετε, αλλα σιγουρα υστερει στην πολη λογω ογκου σε σχεση με το bmw.
To vercus κατα την γνωμη μου παντα, ομορφο, και καλυτερο στην πολη απο το vstrom αλλα στο ταξιδι υστερει και απ τα δυο.
Α το vercus ειναι πολυ καλο και στο επαρχιακο στροφιλικι.
Για το bmw τωρα μαθαινω οτι εχει πολυ ακριβα εχτρα και σιγουρα θα χρειαστεις τουλαχιστον μια ψηλοτερη ζελατινα. Επισης μυριζομε πιο ακριβα σερβις απο τις γιαπωνεζικες χωρις ομως να βαζω και το χερι μου στην φωτια.
Το συμπερασμα ειναι οτι στο ταξιδι δεν θα σε ικανοποιησει κανενα αλλο οσο το vstrom και γενικα προσφερει μακραν το καλυτερο και οικονομικοτερο πακετο.
Το μοναδικο του μειονεκτημα σε σχεση με τα αλλα δυο ο ογκος του μεσα στην πολη, που κατα την γνωμη μου συνηθιζετε απο την πρωτη εβδομαδα.
Καλη επιλογη!:beer: :wave2:

Θα συμφωνήσω με το vstroma. Το vstrom είναι πάρα πολύ άνετο σε ταξίδι best seller σε

πωλήσεις, οικονομικό και γενικότερα μπορείς να πας παντού με αυτό. Για τον συναναβάτη


ειδικά είναι super. Μόνο ύπνο δε ρίχνεις...


:lol: :lol: :lol: :lol: :rotflmao:

MikeG
28/08/2008, 13:06
To BMW βγάζει περισσότερα άλογα από το Vstorm. Είναι κατά 2 λίτρα στα 100 χλμ σε μικτό κύκλο πιο οικονομικό. Το μόνο που χρειάζεται είναι μια ψηλότερη ζελατίνα.
Ανάμεσα στα 3 που λες για μένα είναι μονόδρομος. & το ότι είναι ακριβότερο τα χρήματα αυτά θα τα εξοικονομήσεις σε ένα χρόνο από τις βενζίνες.
Επίσης καλύτερη μεταπώληση. Από service λαδάκια & φίλτρο, τίποτα άλλο.

vestromas
28/08/2008, 13:13
:rotflmao: Εμεις οι δυο MikeG τους εχουμε λιωσει το μυαλο καθε φορα που θελουν να ρωτησουν για μηχανη.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer: :wave2:

MikeG
28/08/2008, 13:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
:rotflmao: Εμεις οι δυο MikeG τους εχουμε λιωσει το μυαλο καθε φορα που θελουν να ρωτησουν για μηχανη.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer: :wave2:

Απλά αναφέρω κάποια γεγονότα. Τίποτα άλλο.
Κάνε μια βόλτα το BMW να δεις & μετά πες μια άποψη :winka: :wave2:

dirtbird
28/08/2008, 13:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
:rotflmao: Εμεις οι δυο MikeG τους εχουμε λιωσει το μυαλο καθε φορα που θελουν να ρωτησουν για μηχανη.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer: :wave2:

Υπάρχει και άλλη έκφραση της καθομιλουμένης αλλά επειδή έρχεται σε σύγκρουση με τους κανόνες του φόρουμ ας την αφήσουμε για την ώρα.... :winka:

Πάντως το έχεις πιάσει το ζήτημα. :lol: :lol:

vestromas
28/08/2008, 13:21
Φοβαμαι πως εαν το τραβηξω θα παει σε διαμαχη.:lol:
ειδες τι ωραια το χειριστικα μεχρι τωρα. Το θεμα ειναι να παρει σωστη πληροφορηση ο φιλος που μπηκε να ρωτησει 5 πραγματα.
Αμαθες παμε στις διαμαχες να σε περιποιηθω να σκασει μυτη και ο Bavarian που ξερει τις bmw απ εξω και ανακατωτα, και να λιωσουμε στο γελιο.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer: :wave2:

MikeG
28/08/2008, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Φοβαμαι πως εαν το τραβηξω θα παει σε διαμαχη.:lol:
ειδες τι ωραια το χειριστικα μεχρι τωρα. Το θεμα ειναι να παρει σωστη πληροφορηση ο φιλος που μπηκε να ρωτησει 5 πραγματα.
Αμαθες παμε στις διαμαχες να σε περιποιηθω να σκασει μυτη και ο Bavarian που ξερει τις bmw απ εξω και ανακατωτα, και να λιωσουμε στο γελιο.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer: :wave2:

Το θέμα είναι να κάνεις σοβαρή συζήτηση & όχι με αρνητικά προδιατεθημένους.
Anyway... Ας πάρει ο καθένας ότι γουστάρει... Εμένα στα @@ μου.

Road67
28/08/2008, 13:23
Απ' οτι φαινεται σ' ενδιαφερει κυριως η πολη και οι βολτες, παρε το Versys, ιδανικο για βολτα, με καλο καθισμα για συνεπιβατη και το πιο φρεσκο.
Περισσοτερο ολοκληρωμενο αλλα και παλι χωρις χωματινες επιδοσεις το Στρομα.
Η F ειναι ιδιαιτερα καλοβολη μεσα στην πολη, σε ολα τα αλλα κινειται στα επιπεδα του μετριου.

Παντως αν τα θελεις ολα, ενα ειναι το πιο ολοκληρωμενο μηχανακι στον κοσμο ...ΤΑ700 :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

vestromas
28/08/2008, 13:25
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: Τωρα τον εσωσες με την λυση τρανσαλπ.:beer: :wave2:

AntoD
28/08/2008, 13:37
Παρε το 0-300 τα εχει ολα τεστ αυτο το μηνα......

και τα 650αρια και τα 1000αρια...!

epp1640
28/08/2008, 13:52
:a014:

vestromas
28/08/2008, 14:02
Ξερω τι περιμενεις.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer: :wave2:

Sapadak
28/08/2008, 14:52
Versys



Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Ξερω τι περιμενεις.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer: :wave2:


Εγω ξερω τι περιμενεις εσυ :lol:


139834

Tpap
28/08/2008, 15:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
:rotflmao: Εμεις οι δυο MikeG τους εχουμε λιωσει το μυαλο καθε φορα που θελουν να ρωτησουν για μηχανη.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer: :wave2:

ακριβώς αυτό.

vestromas
28/08/2008, 15:31
Ελατε ρε τωρα, δεν λεμε και κανενα ψεμα, ουτε παραπληροφορουμε τον κοσμο.:beer: :wave2:

epp1640
28/08/2008, 16:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Versys





Εγω ξερω τι περιμενεις εσυ :lol:

:rotflmao: :rotflmao: