PDA

View Full Version : TPS Yamaha



Anty12
28/08/2008, 13:46
Στην φώτο παρακάτω φαίνεται ο αισθητήρας του TPS ή το ίδιο το TPS αν προτιμάτε, από Tenere 2008.
Ο κινητήρας ίδιος από XTR , ο ψεκασμός καινούργιος

Η ερώτηση.....:D

Μπορώ να το πάρω προς τα δεξιά (clockwise), ώστε να το κοροϊδέψω ότι έχει παραπάνω γκάζι (δεν μας απασχολεί η κατανάλωση), ή θα γίνει μαντάρα ο εγκέφαλος....??

Δεν γνωρίζω τα TPS της ΥΑΜΑΗΑ και δεν γνωρίζω αν είναι τύπου switch ή ποτενσιόμετρου (manual ή repair manual αναζητήται πυρετωδώς).

Ξέρω ότι στο FZ1 , ανοίγεις διακόπτη , αφαιρείς το καλώδιο του αισθητήρα, και ρυθμίζεις την γωνία ανάλογα με το στροφόμετρο.
Παίζει το ίδιο και σε κινητήρες ΧΤ......?
Για βοηθάτε οι παλιοί Yamah-αιοι......:beer: :beer:

Σε ξένο forum ,Σουηδός το δοκίμασε και είδε καλύτερη απόκρυση και ψηλότερες τελικές...(λέμε τώρα)...


139831

Daemon
28/08/2008, 13:50
Ποτενσιομετρο ειναι, απο'κει και περα δεν ξερω.. :look:

OldMan
28/08/2008, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
να το κοροϊδέψω ότι έχει παραπάνω γκάζι
Δεν καταλαβαίνω την λογική σου ...:confused:

(γιατί απλά δεν ανοίγεις το γκάζι όσο θέλεις ??)

Anty12
28/08/2008, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Δεν καταλαβαίνω την λογική σου ...:confused:

(γιατί απλά δεν ανοίγεις το γκάζι όσο θέλεις ??)

Δεν ανεβάζει πάνω από 6300-6500 rpm σε ισιάδη, με άπνοια και γκάζι τέρμα ,ρε Αντώνη , και θέλω να δώ αν είναι ως εκεί τα ψωμιά του, ή η YAMAHA το έχει "φιμωμένο" για να λέει ότι: "δεν σπάει δεν χαλάει μετά"......:rolleyes:

OldMan
28/08/2008, 14:02
Δεν θα καταφέρεις τίποτε πειράζοντας το TPS !!! :nono:

(απλά θα σου "κρεμάει" στο 2/3 του γκαζιού αντί για το full open )


Αν γενικά έχεις πρόβλημα με την απόκριση του γκαζιού, παίξε με τα δόντια του γραναζιού μετάδοσης...

:wave2: :beer:

Anty12
28/08/2008, 14:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αν γενικά έχεις πρόβλημα με την απόκριση του γκαζιού, παίξε με τα δόντια του γραναζιού μετάδοσης...

:wave2: :beer:


Αυτό είναι στα υπόψη , για του χρόνου την άνοιξη , που θα βγει σε ευθείες, και για πολλά συνεχή χλμ.....
Δηλαδή , τα μονοκύλινδρα της Yamaha , έχουν τέρμα τις 6500 , με κόκκινο στις 8000...:confused:

Steve_athens
28/08/2008, 16:25
Επειδη εκανα διαφορα πειραματα στο TPS στο ΧΤΧ μου απο αποκριση θα βοηθησει σε απειροελαχιστο βαθμο(οσο για μεγαλυτερες τελικες και τετοια δεν παιζει με τιποτα),βοηθαει σε συνδιασμο με το CO1 για να δινει πιο πλουσιο καυσιμο στην ιδια θεση του γκαζιου δηλαδη αν τρανταζεται πολυ στις χαμηλες στροφες(λογω φτωχου καυσιμου) η κοβει λιγο στις μεσαιες και στις ψηλες σεκαποια σημεια,μην το παρακανεις ομως γιατι πολυ πλουσιο μιγμα μπορει να προκαλεσει προβλημα μακροπροθεσμα

dirtbird
28/08/2008, 18:22
Μόνο που η ρύθμιση του μίγματος (CO)αφορά μόνο το ρελαντί.

To 1 και 2 έχει να κάνει με αριομό κυλίνδρων. Υπάρχει και το 2 αλλά στο ΧΤ ΔΕΝ κάνει τίποτα....

:confused: :confused:

Steve_athens
28/08/2008, 19:21
Αφορα και τις χαμηλες στροφες λιγο πιο πανω απο το ρελαντι γιατι αν το ανεβασεις 5 με 10 απο την κανονικη ρυθμιση ειναι αισθητο ειδικα μεσα στην κινηση που πηγαινει με χαμηλες στροφες δεν σκορτσαρει τοσο οσο με την κανονικη ρυθμιση στο CO1 (οχι τπτ θεαματικο αλλα εχει διαφορα),το δοκιμασα και σε ενα XTR ενος φιλου μου και παλι ειχε διαφορα.Πιθανον να υπαρχει και ρυθμιση Co2 επειδη χρησιμοποιητε το προγραμμα και για αλλη μηχανη(TDM μαλλον γιατι ειναι το μοναδικο δικυλινδρο)

dirtbird
28/08/2008, 19:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Steve_athens
Αφορα και τις χαμηλες στροφες λιγο πιο πανω απο το ρελαντι γιατι αν το ανεβασεις 5 με 10 απο την κανονικη ρυθμιση ειναι αισθητο ειδικα μεσα στην κινηση που πηγαινει με χαμηλες στροφες δεν σκορτσαρει τοσο οσο με την κανονικη ρυθμιση στο CO1 (οχι τπτ θεαματικο αλλα εχει διαφορα),το δοκιμασα και σε ενα XTR ενος φιλου μου και παλι ειχε διαφορα.Πιθανον να υπαρχει και ρυθμιση Co2 επειδη χρησιμοποιητε το προγραμμα και για αλλη μηχανη(TDM μαλλον γιατι ειναι το μοναδικο δικυλινδρο)

Συμφωνώ.

Λογικό είναι να επηρεάζεται η μεταβατική λειτουργία από ρελαντί προς χαμηλές στροφές.
Που το έχεις αλήθεια το CO? Απ¨όσο ξέρω δεν συστήνονται τιμές πάνω από το 7 όπως επίσης -εμπειρικά- έχω δει ότι γίνεται πολύ πλούσιο.....

Steve_athens
28/08/2008, 21:02
Η κανονικη του θεση ηταν στο 6,το αφησα στο 12 μετα και πηγαινε πολυ στρωτα χωρις να ειναι πλουσιο,οταν εβγαλα το ρουθουνι και εβαλα φιλτρο dna το πηγα στο 15.Τωρα εχω βαλει power commander και τα εχει αναλαβει αυτο:cool:

Anty12
29/08/2008, 10:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Απ¨όσο ξέρω δεν συστήνονται τιμές πάνω από το 7 όπως επίσης -εμπειρικά- έχω δει ότι γίνεται πολύ πλούσιο.....

Τώρα αυτοί στο XT660.com δες τι προτείνουν για XT R/X ......

.................................................................................................... ..........................................
Throttle Sensor Adjustment:

To do this modification you need to put the bike in diag mode:

To access DIAG mode:

switch off Engine Run switch, switch OFF Key switch. Press both SELECT & RESET buttons and then switch ON Key switch. Keep SELECT & RESET buttons pressed for at least 8 seconds. Display then changes to "DIAG". Release SELECT & RESET buttons.
Select Diag mode by pressing again both SELECT & RESET buttons.
Select code below by pressing SELECT (up) or RESET (down).

On the digital display select 01 (throttle position) and make a note of the number on the screen. It should be between 16 - 18.

Now locate the throttle sensor, its on the right hand side of the bike behind the cylinder.

Slacken the two bolts indicated in the above photo. Using a T25 Torx.

If you rotate the sensor clockwise/ anti clockwise you will see the number of the digital display increase and decrease.

Set the value to between 15 & 18

.................................................................................................... .................................................

Το θέμα είναι πόσο διαφορετικός μπορεί να είναι ο ψεκασμός στο Ζ από τα R/X...:confused:

Steve_athens
29/08/2008, 11:13
Πρεπει να το αλλαξεις αναλογα με τις αρχικες τιμες της μηχανης γιατι πχ εγω ειχα στο TPS 17 κ στο Co 6 κ ενος αλλου παιδιου παλι χτχ ιδιας χρονολογιας κ το TPS του ειχε αρχικη 14 κ Co 2 οταν το ανεβασα στο 12 το Co στο δικο μου πηγαινε πιο στρωτα ενω στο δικο του ηταν πλουσιο και ακουγοταν περιεργο.Τι θελω να πω με αυτο,διαφερουν απο μηχανη σε μηχανη ιδιας χρονολογιας κ μοντελου οι ρυθμισεις κ πως ανταποκρινονται στις αλλαγες.Εγω θα προτεινα παντως αλλαγες για το Co +5 με +10 και στο TPS απο +1 μεχρι +4 δοκιμαζεις σε αυτα τα πλαισια πως πηγαινει κ βρισκεις εσυ που σου κανει καλυτερα.Λιγο πιο πανω το Co αν βαλεις ελευθερο φιλτρο κ βγαλεις το ρουθουνι

Anty12
29/08/2008, 11:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Steve_athens
κ βγαλεις το ρουθουνι

Υποθέτω εννοείς τον σωλήνα εισαγωγής .........:rolleyes:

dirtbird
29/08/2008, 11:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Υποθέτω εννοείς τον σωλήνα εισαγωγής .........:rolleyes:

Μπορείς να το πεις και έτσι.

Πρόκειται για σιγαστήρα εισαγωγής. Δεν θα έλεγα ότι προσφέρει κάτι να το βγάλεις (τα ίδια κάναμε και στα DT πριν 20 χρόνια....) αν και όταν το είχαν δοκιμάσει στην Yamaha (την πρώτη χρονιά του ΧΤ Cup), είχαν δει στο δυναμόμετρο μια αύξηση 2hp στις μεσαίες. Προσωπικά μου φαίνεται πολύ αισιόδοξο και ψηλά μάλλον χάνει...:confused: :confused:

Steve_athens
29/08/2008, 11:38
Αυτο εδω


139893

OldMan
29/08/2008, 11:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Προσωπικά μου φαίνεται πολύ αισιόδοξο και ψηλά μάλλον χάνει...
Κατά πάσα πιθανότητα, γιατί εκτός από "σιγαστήρας" εισαγωγής παίζει και τον ρόλο του "εξομαλυντή" της ροής του αέρα !!
(δεν θέλουμε τυρβώδη ροή στην εισαγωγή μας - ή μήπως θέλουμε ?? ..) :winka:

Steve_athens
29/08/2008, 11:42
Εμενα παντως δεν με χαλασε καθολου ο ηχος :smokin: