PDA

View Full Version : ΠΟΣΟ ΓΑΪΔΟΥΡΙΑ ΕΙΜΑΣΤΕ



csofos
29/08/2008, 15:02
Την Παρασκευή 22-8-08 κατά τις 8 το απόγευμα, ακριβώς έξω από το Διδυμότειχο, γίνεται ένα τροχαίο με μότο. Ένα Κ5 χτύπησε πίσω από ένα scooter. Το αποτέλεσμα ήταν να χάσει τη ζωή του ο οδηγός του Κ5 και να είναι (ακόμα) σε κρίσιμη κατάσταση ο οδηγός του scooter.
Αφού τέλος πάντων μου έφυγε το πρώτο σοκ (μιας και τα δυο παιδιά ήταν γνωστά) μαζέψαμε κάποιοι αντικείμενα της Κ5 που βρέθηκαν τριγύρω. Θυμάμαι πολύ καλά ότι είχαμε βρει σε άθικτη κατάσταση τη θέση του συνοδηγού, ένα φλας, κάποια πλαστικά (εκ των οποίων το ένα είχε κολλημένο πάνω του το σήμα των τελών κυκλοφορίας), το φανάρι εμπρός και τα όργανα. Όλα τα παραπάνω ήταν σε άριστη κατάσταση. Τα αφήσαμε στην άκρη του δρόμου.
Κάτι όμως δεν μου πήγαινε καλά: πίστευα ότι υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να κάνει κάποιος καμιά παπαριά και να αρπάξει τίποτα. Αργά το απόγευμα προς βράδυ της επόμενης του ατυχήματος και ενώ δεν είχαν περάσει ούτε καν 24 ώρες, πήγα να πάρω τα πράγματα για να μην τα "φάει" κανείς. Αυτό που φοβόμουν είχε γίνει. Είχαν κλέψει ακριβώς και μόνο αυτά που προανέφερα. Πόσο γαϊδούρια είμαστε τελικά ρε 'σεις; Ο άλλος έχασε τη ζωή του και ακόμη ένας χαροπαλεύει και εσύ πας και κλέβεις για να βγάλεις από τη δυστυχία του άλλου; Πόσο κοπρόσκυλα είμαστε τελικά; Τι να πω; Από το αίμα του αλλουνού. Από το κλάμα των δικών του. Πόσο αλήτες είμαστε μερικοί;

Θα κλείσω λέγοντας (εδώ τώρα θα γίνω κακός και θα μου αρέσει) πως εύχομαι αυτός που το έκανε να πάθει το ίδιο. Ξέρω πως είναι αμαρτία....αλλά δεν πειράζει. Την επωμίζομαι εγώ.
:confused: :confused: :confused:

LsKostas
29/08/2008, 15:15
Καταρχην συλλυπητηρια.

Τι να πεις ... και ποιον να σακατεψεις στο ξυλο ... ωρες ωρες :mad:

cartman
29/08/2008, 15:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από csofos
...Πόσο γαϊδούρια είμαστε τελικά ρε 'σεις; Ο άλλος έχασε τη ζωή του και ακόμη ένας χαροπαλεύει και εσύ πας και κλέβεις για να βγάλεις από τη δυστυχία του άλλου; Πόσο κοπρόσκυλα είμαστε τελικά; Τι να πω; Από το αίμα του αλλουνού. Από το κλάμα των δικών του. Πόσο αλήτες είμαστε μερικοί;

Καταρχήν συλληπητήρια για το παιδί! :(
Ας ελπίσουμε ο δεύτερος να γλυτώσει!

Όσο για την ερώτησή σου, χαλαρά είμαστε ότι περιέγραψες και μάλιστα υπάρχουν και χειρότερα δυστυχώς. Πάντως πρόσεξα ότι όσο μεγαλώνω, τόσο πιο δύσκολα εντυπωσιάζομαι από την ξεφτίλα του ανθρώπινου είδους! :mad:

gdevelek
29/08/2008, 16:05
καλά δεν έχεις ακούσει ότι από τραυματίες εξαφανίζονται πορτοφόλια ρολόγια τσάντες χαρτοφύλακες και λοιπά;

λες να κωλώσουν στα κομμάτια μιας μηχανής;

VanDiemen
30/08/2008, 10:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από csofos
..............
Θα κλείσω λέγοντας (εδώ τώρα θα γίνω κακός και θα μου αρέσει) πως εύχομαι αυτός που το έκανε να πάθει το ίδιο. Ξέρω πως είναι αμαρτία....αλλά δεν πειράζει. Την επωμίζομαι εγώ.
:confused: :confused: :confused:

Άστο ρε πατριωτάκ'.. δεν αξίζει τον κόπο! Να είσαι σίγουρος πως κάποια στιγμή, ο καθένας μας θα πάρει αυτό που του αξίζει.

ares_tz
30/08/2008, 12:52
Γεια χαρά,

Σε ατύχημα στην διασταύρωση Καπανδριτίου με Αφίδνες, άφησαν
το τρακαρισμένο αυτοκίνητο μια μέρα μετά τον απεγκλωβισμό
της γυναίκας.

Την άλλη μέρα το αυτοκίνητο έλειπε..!:D
Κι ας είχε κοπεί το αριστερό μέρος της πόρτας όπου έβγαλαν
την γυναίκα..

kordix
30/08/2008, 15:48
Τη λέξη σεβασμός (και αυτοσεβασμός κατ' επέκταση) την αγνοούν πολλοί.

Τετριμένο αλλά 100% πραγματικότητα, πρόκειται για έλλειψη παιδείας. Αντί να κάνουν τα παιδιά παπαγαλάκια στα σχολεία γιατί δεν τα μαθαίνουν περί των ανθρωπίνων αξιών; Οι παπούδες μας δεν πήγαν στο γυμνάσιο ούτε στο πανεπιστήμιο αλλά ήταν άνθρωποι με Α κεφαλαίο.


Να μη μιλήσω για την ανάλογη "δουλειά" που πρέπει να κάνουν οι γονείς στο σπίτι.




Μακάρι να σωθεί το παιδί με το σκούτερ και κρίμα για το παλικάρι με το Κ5. Όσον για αυτόν που έκλεψε τα πράγματα μακάρι κάποια στιγμή να καταλάβει τι έκανε. Λέμε τώρα...

VanDiemen
30/08/2008, 21:32
Η κατρακύλα ξεκίνησε με την ιδιωτική τηλεόραση! Τη δεκαετία του '80, η παρουσίαση μιας κουτσομπολίστικης είδησης, σε κάποιο κανάλι του εξωτερικού, ανάλογης με αυτές που έχουν κατακλύσει το σύμπαν, θα μπορούσε να αποτελέσει θέμα με κεντρική ιδέα "κοίτα τι ήθος έχουν οι άνθρωποι στην Αμερική και πως κατάντησαν τις ανθρώπινες αξίες". Τώρα τους ξεπεράσαμε και τους αφήσαμε έτη φωτός πίσω!

TROOPER
30/08/2008, 23:27
πως το πες ρε βυρωνα....α ναι.αφρικανικη χωρα με λευκους υπηκοους.

:sad: :sad: :sad:

csofos
09/09/2008, 20:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasYZ
Τη λέξη σεβασμός (και αυτοσεβασμός κατ' επέκταση) την αγνοούν πολλοί.

Τετριμένο αλλά 100% πραγματικότητα, πρόκειται για έλλειψη παιδείας. Αντί να κάνουν τα παιδιά παπαγαλάκια στα σχολεία γιατί δεν τα μαθαίνουν περί των ανθρωπίνων αξιών; Οι παπούδες μας δεν πήγαν στο γυμνάσιο ούτε στο πανεπιστήμιο αλλά ήταν άνθρωποι με Α κεφαλαίο.


Να μη μιλήσω για την ανάλογη "δουλειά" που πρέπει να κάνουν οι γονείς στο σπίτι.


+ 1.000.000.000
Τα έλεγε και ο Ιαβέρης μια μέρα. Και ένας δημοσιογράφος πήγε να του πει ότι φταίνε και οι δρόμοι. Οπότε ο Ιαβέρης απάντησε: Όχι-όχι, είναι καθαρά θέμα παιδείας. Αν δεν έχεις την παιδεία να καταλάβεις ότι σε αυτόν τον χάλια δρόμο δεν πρέπει να τρέχεις γιατί θα πάθεις ζημιά, τότε εκεί είναι το πρόβλημα.
Και έχει απόλυτο δίκιο ο άνθρωπος, χωρίς βέβαια να εννοώ ότι οι δρόμοι μας είναι ΟΚ. Το αντίθετο. Αλλά από την παιδεία ξεκινάει όλη η ιστορία. Και οι καριόληδες οι πολιτικοί μας, αντί να χρησιμοποιούν τα έσοδα από τα πρόστιμα των παραβάσεων για να κάνουν δρόμους, σημάνσεις, σχολεία, μαθήματα κυκλοφοριακής αγωγής σε σχολεία κλπ, τα τρώνε με "νόμιμο" τρόπο. :mad: :mad: :mad: