PDA

View Full Version : africa twin 750 moter



voxman
30/08/2008, 21:40
paidia psaxnw gia moter apo africa 750. kai thelw na to foresw se ena bros.
xerei kanenas pou mporw na brw ena metaxeirismeno se kalh katastash kai timh
kai ti metatropes xreiazontai gia na to balw panw sto bros?

nassosxlvbros
30/08/2008, 21:48
Δε θα συναντήσεις δυσκολίες στο ανέβασμα,(ταιριάζουν "γάντι" τα μοτέρ) αλλά είναι δύσκολο να βρεις ένα καλό 750..(και φυσικά πρέπει να τα βρεις κομπλέ με καρμπυρατέρ και ηλεκτρονική)αν έχεις το 400άρι μοτέρ του BROS πιθανόν πιο εύκολα να βρεθεί μοτέρ από 650...βέβαια όχι εύκολα και καθαρό αλλά με υπομονή κάτι θα γίνει...αν δε βιάζεσαι θα σε έχω στα υπόψιν αν δε προχωρήσει το project BROS...:wave2:

voxman
30/08/2008, 22:54
το μονο που με κολαει στο να αρχισω τισ μετατροπεσ ειναι τα ευρω που θα χρειαστω για πρεπει να φτιαξω και πολλα περιφεριακα στο μηχανακι π.χ εξατμιση, μπροστινη και πισω αναρτηση και κυριως κατι πρεπει να κανω με τα αθλια φρενα του ειδικα με το μπροστινο που παρολα που εβαλα πλακα breaking 250 e δεν ειναι για παρα πολλα μετα τα 150. θελει ψαξιμο πολυ με τα μεταχειρισμενα
αλλα πιστευω οτι θα βρω ολα αυτα που χρειαζομαι ακουσα οτι μπαινει ακριβως ολα το μπροστινο συστημα απο cbr 600 fireblade.thanks για τισ πληροφοριες

nassosxlvbros
31/08/2008, 02:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από voxman
το μονο που με κολαει στο να αρχισω τισ μετατροπεσ ειναι τα ευρω που θα χρειαστω για πρεπει να φτιαξω και πολλα περιφεριακα στο μηχανακι π.χ εξατμιση, μπροστινη και πισω αναρτηση και κυριως κατι πρεπει να κανω με τα αθλια φρενα του ειδικα με το μπροστινο που παρολα που εβαλα πλακα breaking 250 e δεν ειναι για παρα πολλα μετα τα 150. θελει ψαξιμο πολυ με τα μεταχειρισμενα
αλλα πιστευω οτι θα βρω ολα αυτα που χρειαζομαι ακουσα οτι μπαινει ακριβως ολα το μπροστινο συστημα απο cbr 600 fireblade.thanks για τισ πληροφοριες

BROS και άθλια φρένα δε παίζει μαν!...είχα 2 και τα γνωρίζω από 1ο χέρι...αν δεν είναι τρόμπα,μάλλον κανα κολλημένο έμβολο στη δαγκάνα θάχεις από τη πολυκαιρία και δε σου "δαγκώνει " σωστά...αυτά με μια βόλτα στο brake shop έρχονται στα ίσα τους...στο δικό μου είχα μόνο σωληνάκι υψηλής μπροστά,τακάκια τα κόκκινα ferodo που τα κατάργησαν δυστυχώς και σταμάτεγε λες και έπιανε άγκυρα...είχα ρεζιλέψει πολλά και ακριβά μοτόρια στα φρένα...μονός δίσκος αλλά υπέρ υπέρβολικός για τα γκάζια ακόμα και για το 650...αρκεί να ήταν το μηχανάκι συντηρημένο σωστά

dkirkos
31/08/2008, 23:06
εχεις π.μ. για το μοτερ

voxman
01/09/2008, 09:40
π.μ.=???????

Anritsu
01/09/2008, 09:54
Εδώ υπάρχει το ιστορικό μιας τέτοιας μετατροπής , http://www.hawkgtforum.com/forum/showthread.php?t=2872&highlight=africa+twin+thing&page=1 , νομίζω πως με το ψυγείο θα έχεις πρόβλημα .... Θα συμφωνήσω με το Θανάση να βρεις κάνα φτηνό σακατεμένο 650 και να ριξεις χρήμα μόνο για να συνεφέρεις το μοτέρ . Είναι πολλά τα χλμ σ' αυτα τα μηχανάκια , κακά τα ψέμματα ... Πλακά γιατί τού άλλαξες μπροστά ... περίμενες η BREAKING να ειναι καλύτερη από μαμά γιαπωνέζικη ???
Επίσης πληροφοριακά να σου πω πως μπροστά μπαίνει κανονικότατα από CBR F2 , κρατάς το δικό σου τιμόνι και απλά τραβάς καινούρια γραμμή για φρένο . Απο CBR F3 μπαίνει μεν , θα χάσεις τα όργανά δε ... οπότε πας σε άλλου είδους τεχνάσματα .

Καλή συνεχεια .....

red_monster
02/09/2008, 11:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από nassosxlvbros
BROS και άθλια φρένα δε παίζει μαν!...είχα 2 και τα γνωρίζω από 1ο χέρι...αν δεν είναι τρόμπα,μάλλον κανα κολλημένο έμβολο στη δαγκάνα θάχεις από τη πολυκαιρία και δε σου "δαγκώνει " σωστά...αυτά με μια βόλτα στο brake shop έρχονται στα ίσα τους...στο δικό μου είχα μόνο σωληνάκι υψηλής μπροστά,τακάκια τα κόκκινα ferodo που τα κατάργησαν δυστυχώς και σταμάτεγε λες και έπιανε άγκυρα...είχα ρεζιλέψει πολλά και ακριβά μοτόρια στα φρένα...μονός δίσκος αλλά υπέρ υπέρβολικός για τα γκάζια ακόμα και για το 650...αρκεί να ήταν το μηχανάκι συντηρημένο σωστά


Που είναι το brake shop? Και το δικό μου bros υστερεί σε φρένα και δεν ξέρω τι φταίει

nassosxlvbros
02/09/2008, 18:08
Δίπλα στο Ducati store στη Καλλιρόης...τηλ. 2109244361 :wave2: