PDA

View Full Version : Πρώτη μηχανή( με μια ''κλίση'' προς Gs500f)



I.George
31/08/2008, 12:46
Καλημέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα στο καλά οργανωμένο αυτό forum.
Είμαι νέος στο φόρουμ όπως καταλαβαίνετε αλλά και στις μοτοσυκλέτες.

Εβγαλα το ανεξάρτητο δίπλωμα πριν μερικές μέρες και ψάχνω διακαώς για την πρώτη μου μηχανή...Έχοντας ψάξει αρκετό καιρό σε διάφορα sites με μηχανές για κυβικά,ροπές και διαστάσεις μηχανών μου έκατσε πολύ ωραία η Suzuki GS500F καθώς δεν είμαι διατεθειμένος να δώσω πάνω απο 3 με το ζόρι 3500 Ευρώ για πρώτη μηχανή....(δε διαθέτω και παραπάνω και να ηθελα δηλαδή
:lol: )

Για να μπω και στο θέμα....Θα ήθελα την άποψη σας για τη συγκεκριμένη μοτοσυκλέτα και για τα όσα ακούω ότι είναι απαρχαιωμένη,αν και καλή μοτοσυκλέτα...Αν αξιζει να την αγοράσω ή αν θα μου βγάλει προβλήματα και αν έχετε να μου προτείνετε κάτι καλύτερο σε αυτά τα χρήματα.Την βρίσκω με 3200 σε μοντέλο 06 οπότε το θεωρώ καλή ευκαιρία....

Υπάρχουν και άλλες μοτοσυκλέτες που μου αρέσουν όπως το cbf600S h fazer kai h sv650S αλλά εκεί ανεβαίνουν τα χρήματα και οι επιδόσεις....

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.:wave2:

lamoun
31/08/2008, 14:12
Έχω το μηχανάκι 2 χρόνια τώρα, άν ξέρεις τί θέλεις δε θα σε απογοητεύσει.

Ταξιδάκι (Εθνική - επαρχιακό), στροφηλίκη - πίστα (για ξεκαύλωμα όχι για χρόνους), πόλη..... εντούρο!! :lol:

Απο τη μάνα της έχει και καλή αυτονομία (140χλμ/ώρα / 6500-7000rpm, 5,5λιτρα ανα 100 χλμ).
Μηχανικό πρόβλημα δεν έχει παρουσιάσει, ο κινητήρας είναι παλιός και αξιόπιστος.


Αρχικά δημιουργήθηκε από I.George
Την βρίσκω με 3200 σε μοντέλο 06 οπότε το θεωρώ καλή ευκαιρία....

Να ξέρεις οτι τότε είχε βγεί προσφορά 4400? το ντυμένο και 4000? το γυμνό, και αλήθεια είναι οτι με αυτά τα λεφτά μάλλον μπορείς να βρείς και 600ράκι.

Άν τελικά καταλήξεις σε αυτό, τότε μπές ΕΔΩ (http://gstwins.com/gsboard/).

I.George
31/08/2008, 14:58
600άρι βρίσκω αλλά θα είναι παλιότερης χρονολογίας και θα προτιμούσα κάτι σχετικά νέο...

Για χρήση μέσα στην πόλη το θέλω και κυρίως για να μάθω να οδηγώ μιας και αργότερα θα αναζητήσω κάτι σε vfr800 που μου αρέσει πολύ....Ε ταξιδάκια μέχρι Κόρινθο πολύ συχνά άντε και λίγο παραπέρα....Απλά ήθελα να ξέρω πόσο εύκολη είναι στην οδήγηση και πόσο προοδευτικό γκάζι έχει....

Άλλα από ότι μου είπες είναι μια καλή επιλογή οπότε θα το ψάξω αρκετά παραπάνω με σκοπό να το αγοράσω τελικά σύντομα.
:D



Και κάτι άλλο:Πως μπορώ να βρω τη συγκεκριμένη μηχανή για test ride?:wave2:

kalant
31/08/2008, 16:09
πολυ καλο και τιμιο μηχανακι, δεν θα σε τρομαξει καθολου, αντιθετως τα κανει ολα αυτα που θες αξιοπρεπως...

αν καταληξεις τελικα σε αυτο να εισαι σιγουρος οτι θα το χαρεις πολυ...

:beer:


139994

I.George
31/08/2008, 16:16
Αν το βρω και για test ride καλά θα είναι...Επειδή περνάω συχνά από Μιχαλακοπούλου που έχει αρκετά καταστήματα με μοτοσυκλέτες αν το βρω εκεί θα το πάρω μέσα στην πανεπιστημιούπολη που ξέρω και το δρόμο,ευθεία είναι να το οδηγήσω....με μεγαλύτερη ασφάλεια.....:smilea:

Με εξαίρεση τη Μιχαλακοπούλου υπάρχει άλλο σημείο στην Αθήνα με πολλά μαζεμένα καταστήματα μοτοσυκλέτας να κοιτάξω?Γιατί δεν είναι και εύκολο να το βρω το μηχανάκι δεν κυκλοφορεί πολύ.


Ευχαριστώ.

kalant
31/08/2008, 16:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από I.George
Αν το βρω και για test ride καλά θα είναι...Επειδή περνάω συχνά από Μιχαλακοπούλου που έχει αρκετά καταστήματα με μοτοσυκλέτες αν το βρω εκεί θα το πάρω μέσα στην πανεπιστημιούπολη που ξέρω και το δρόμο,ευθεία είναι να το οδηγήσω....με μεγαλύτερη ασφάλεια.....:smilea:

Με εξαίρεση τη Μιχαλακοπούλου υπάρχει άλλο σημείο στην Αθήνα με πολλά μαζεμένα καταστήματα μοτοσυκλέτας να κοιτάξω?Γιατί δεν είναι και εύκολο να το βρω το μηχανάκι δεν κυκλοφορεί πολύ.


Ευχαριστώ.

Βουλιαγμενης, Ιλιουπολεως και Καλλιροης εχει καποια καταστηματα αλλα δεν ξερω αν υπαρχει το συγκεκριμενο, παρε την suzuki κανενα τηλεφωνο μηπως υπαρχει καποιο μεταχειρισμενο σε καποιο υποκαταστημα και το δινουν για test ride...

:beer:

Road67
31/08/2008, 21:34
CB500s :wave2:


140016

icex
01/09/2008, 00:07
+800 για το cb,δυνατοτερο απο το suzuki και υγροψυκτο.:winka:

VOLK
01/09/2008, 01:27
καλησπερα σε ολους...καταρχην μακαρι να την παρεις και να φτιαξουμε και δικη μας παρεα....υπαρχουν λιγες στη πιατσα...
οσο για τη μηχανη την εχω 2 χρονια και ειναι σκυλι ....για μεσα στην Αθηνα και κανα ταξιδι μια χαρα...σαφως παλιας τεχνολογιας, αλλα αξιοπιστη , το μοτερ για καθημερινη χρηση τραβαει καλα χωρις να σε τρομαζει...στριβει καλα, καιει λιγο, της βαζεις και μπαγκαζιερα για να μεταφερεις ευκολα τσαντες κλπ, δεν θελει να στην κλεψει κανενας!!!βασικο νομιζω και αυτο...γενικα για τα λεφτα της παραπανω απο καλη...
τιμια και αξιοπιστη

I.George
01/09/2008, 10:20
Για το CB το σκεφτόμουν τόσο το 500αρι όσο και το 400 SF αλλά είναι μοντέλα το λιγότερο 8αετίας όσα έχω βρει και δεν ξέρω αν αξίζει να δώσω 2500 για να πάρω μια μηχανή 8αετίας...Η λογική μου λέει ότι οι πιθανότητες να εμφανίσει κάποιο πρόβλημα είναι πολύ περισσότερες από μια μηχανή 2,3 χρόνων όπως η Suzuki...
Κοιτούσα και για cbf500 και πολύ περισσότερο cbf600s όμως ξεφεύγουν κατά 1000 Ευρώ τουλάχιστον και όσο για τα fazer που επίσης μου αρέσουν ισχύει το ίδιο.
Τώρα για sv650s δεν ξέρω,ίσως να παραέιναι γρήγορο για πρώτη μηχανή και προτιμώ κάτι με πιο ομαλή ροπή...(όπως επίσης και το fazer είναι αρκετά γρήγορο νομίζω):smilea:

Κυρίως με ενδιαφέρει να είναι αξιόπιστο το μηχανάκι ώστε τα 2,3 χρόνια που έχω στόχο να το κρατήσω να μη με τρέχει στα συνεργεία....Από ταχύτητες και επιταχύνσεις δε με πολυνοιάζει,πρώτη μηχανή είναι όσο λιγότερο τρέχω τόσο πιο πολλές οι πιθανότητες να πάρω δεύτερη,τρίτη......

Όσο για το θέμα παλιάς τεχνολογίας,ισχύει αλλά βλέπω 50αρακια χοντα 30ετίας να κυκλοφορούν απροβλημάτιστα στους δρόμους σε αντίθεση με πολλές σύγχρονες μηχανές που παρουσιάζουν προβλήματα....όπότε δεν το θεωρώ και τόσο αρνητικό από την άποψη ότι ναι μεν είναι παλιά τεχνολογία αλλά και δοκιμασμένη....

Η επόμενη επιλογή μου μάλλον θα ήταν το sv650s αν το έβρισκα σε καλή τιμή αλλά φοβάμαι ότι και αυτό όπως και τα μηχανάκια που προανέφερα θα τα ''φοβάμαι'' στην αρχή λόγω μεγάλης ροπής και δε θα τα μάθω σωστά.

@VOLK κυκλοφορούν ελάχιστες στην Ελλάδα έχεις δίκιο αλλά διάβασα ότι σε άλλες χώρες του εξωτερικού έχει πουλήσει πολύ το συγκεκριμένο μηχανάκι για καθημερινή χρήση...

sotomoto
01/09/2008, 15:55
Tο μηχανακι το έχω δύο χρόνια αλλα το γυμνό μοντελο. Συμφωνώ με τα παιδια πιο πανω--πολύ καλή επιλογη για πρώτη μηχανη. Παει και ταξίδια και πιο μακρυα από Κορινθο. Αξίζει να το παρεις. :beer:

Road67
01/09/2008, 16:20
To CB500s ερχοταν κανονικα απο τον ΑΚΑΤΑΝΟΜΑΣΤΟ μεχρι περσι με καλη τιμη οποτε δεν παιζει να ειναι ολα οσα βρισκεις 8ετιας. Κοιτα η μηχανη ειναι υγροψυκτη, αυτο και μονο την τοποθετει σε αλλο επιπεδο. Επειτα ειναι αιθητα πιο γρηγορη. Το fazer δεν κανει για πρωτοπειρο και οχι λογο ιπποδυναμης, αλλα γιατι στα χαμηλα δεν αποδιδει καλα και σε οσους πρωτοανεβαινουν δινει μια αισθηση οτι θα πεσει [που αυτος ο χρονος προσαρμογης πολλαπλασιαζεται για εναν απειρο-πρωτοπειρο]. Το bandit αποδιδει καλα και χαμηλα και στις μεσαιες, αυτο το καθιστα καλυτερη επιλογη, αλλα η ιδανικη μηχανη που μπορει να σιγονταρει ενα πρωτοπειρο αλλα και να εκτιμηθει απο εναν εμπειρο αναβατη σε αλλους τομεις φυσικα ειναι η CBF600s. Το suzuki δεν ειναι κακο μηχανακι. Ειναι ομως παρωχημενο σχεδιαστικα [και το CB500s δεν ειναι καλυτερο] αλλα πολυ περισσοτερο τεχνολογικα. Επισης καλο μηχανακι ειναι και το er-6 με γυμνη και φερινγκατη εκδοση. Αλλα ισως καποιος αλλος μπορει να σου πει αν κανει η οχι για πρωτοπειρο, εγω δεν το ξερω οδηγικα.

VOLK
02/09/2008, 14:20
ασφαλως υπαρχουν και καλυτερες μηχανες....ομως αφενος ειναι αρκετα νεο μοντελο (ως προς την κατασκευη) και προσωπικα εχω προβλημα με τα μεταχειρισμενα και ετσι προτιμω καινουργιο και χειροτερο παρα παλιο και μεγαλυτερης κατηγοριας...
κατα δευτερον ειναι αξιοπιστο και κοστιζει οσο ενα σκουτερακι....απο το οποιο ειναι σαφως καλυτερο και ασφαλεστερο. Επιπλεον ειδικα το f Που εχω κανει μια χαρα για ταξιδια αρκει να μην κυνηγας τελικες που σαν απειρος μαλλον θα το αποφυγεις απο μονος σου..
Τελος το γεγονος οτι στην Ελλαδα δεν πουλησε (ισως γιατι ειχε το "ελαττωμα" να εχει "μονο" δυο κυλινδρους ενω στην Αμερικη κυκλοφορει και μοντελο 08 αλλα και στην λοιπη Ευρωπη μαλλον αποδεικνυει οτι για τα λεφτα του αξιζει..
εν παση περιπτωσει η αγορα εχει τοσα προιοντα που κανουν για ολα τα γουστα και νοοτροπιες...[URL=http://gstwin.com/]
μπορεις να δεις καποια πραγματα και εδω

I.George
04/09/2008, 12:42
Για το zzr400 της kawasaki μοντέλο 00 ποια είναι η γνώμη σας?

Το είδα σε σχετικά καλές τιμές, καλύτερες από ότι έβρισκα SF KAI cb500.Είναι στα 53 άλογα

ιπποδύναμη και βάρος 197kg.

TROOPER
04/09/2008, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
CB500s :wave2:

:a23: :a23: :a23:

το πρωτο μου μηχανακι !!!!!!!!

:beer: :beer: :beer:

AntoD
04/09/2008, 13:50
Στοκ παντα να υποθέσω ε;
:lol:

I.George
04/09/2008, 14:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από AntoD
Στοκ παντα να υποθέσω ε;
:lol:

Αναφέρεσαι στο 400 το zzr?:beer:

AntoD
04/09/2008, 14:56
Οχι

στο CB του Trooper αναφέρομαι.....

:rotflmao:

Road67
04/09/2008, 15:36
Το ZZR250 ειναι πολυστροφο και δεν κανει για πρωτοπειρο. Ποσο μαλιστα το 400αρι. :wave2:

sniper
04/09/2008, 15:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Το ZZR250 ειναι πολυστροφο και δεν κανει για πρωτοπειρο. Ποσο μαλιστα το 400αρι. :wave2:

Για τα ZZR που έβγαζε κάποτε η καβασάκι μιλάς;

AntoD
05/09/2008, 08:42
Μπα ισα ισα

το 250 το ειχα....χρονια πίσω....και ειναι αρκετα φιλικο....και καλο για 250....

Road67
05/09/2008, 20:49
AntoD, το ζουζουνι το ειχες για πρωτη μηχανη, η ειχες κι αλλες πριν απ' αυτη;

I.George
06/09/2008, 20:02
Μεταξύ αυτών των 2 ποια θα επιλέγατε και γιατί?

Υπενθυμίζω ότι πρόκειται για πρώτη μηχανή με διαφορά ιπποδύναμης 15 άλογα αν δεν κάνω λάθος.

Τις έχω βρει σε ίδια τιμή πάνω κάτω και ακούω γνώμες......:beer: :beer:

TOLISTOLAROS
06/09/2008, 21:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από I.George
Μεταξύ αυτών των 2 ποια θα επιλέγατε και γιατί?

Υπενθυμίζω ότι πρόκειται για πρώτη μηχανή με διαφορά ιπποδύναμης 15 άλογα αν δεν κάνω λάθος.

Τις έχω βρει σε ίδια τιμή πάνω κάτω και ακούω γνώμες......:beer: :beer:
Εr-6n...ΤΕΛΟΣ!
Για κοίτα και το ER-6F(με το fairing),πολύ καλό και πιο ταξιδιάρικο

sakis67
06/09/2008, 21:19
θα σε συμβουλευα να ψαξεις απο ιδιωτη να αγορασεις και οχι απο μαγαζι εγω στην ιδια τιμη αγορασα το bandit 650 μοντ 2005 με 3000 χλμ σε καινουργη κατασταση....μεγαλη εμφαση στην αγορα μεταχειρισμενης βαζω στην φατσα του πρωην ιδιοκτητη....

I.George
06/09/2008, 22:24
Το μόνο που με νοιάζει να μάθω είναι αν αντικειμενικά το μηχανάκι μπορεί να μαθευτεί εύκολα και κυρίως σωστά από κάποιον χωρίς εμπειρία,με δεδομένη όμως τη σύνεση στο γκάζι.....

Έχει καλή ροπή, έως πολύ καλή θα έλεγα και αυτό είναι που δεν γνωρίζω αν θα δυσκολέψει η όχι την κατάσταση....Το βάρος της είναι καλό το ίδιο και η άνεση που προσφέρει στο στρίψιμο από ότι έχω ακούσει....

Κοιτάζω αυτή τη μηχανή για 2 λόγους...Πρώτον γιατί από το να δώσω 3000 για ένα ξεπερασμένο μηχανάκι όπως cb500 προτιμώ να δώσω 1000-1500 ακόμα και να πάρω ένα μηχανάκι ωραίο,στιβαρό και γρήγορο με σκοπό να το κρατήσω καμιά τριετία σίγουρα.....Ως αγορά και σχέση τιμής - απόδοσης μου φαίνεται μια καλή ευκαιρία....

lamoun
06/09/2008, 23:19
Σίγουρα το Er-6.

Άν τελικά πας για "χαλαρό" 600άρακι, κοίτα και το bandit 650 σε τετρακύλινδρο.

I.George
06/09/2008, 23:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Σίγουρα το Er-6.

Άν τελικά πας για "χαλαρό" 600άρακι, κοίτα και το bandit 650 σε τετρακύλινδρο.


Μου φαίνεται πιο ογκωδες το Bandit, ίσως και να κάνω λάθος βέβαια...

Άσχετο αλλά κάπου πήρε το μάτι μου και ένα ΕR με μάσκα Z750. Παίζει τέτοια μετατροπή ή δεν είδα καλά εγώ?Εννοώ χωρίς να απαιτούνται πολλές αλλαγές, μήπως δηλαδή υπάρχει τέτοια συμβατότητα από την kawasaki.

Επίσης το er είναι δικυλινδρο σωστά?

Αυτό το κάνει πιο ροπάτο?

lamoun
07/09/2008, 11:42
Όντως το ΕR είναι δικύλινδρο έχει μεγαλύτερη ροπή, αλλά την αποδίδει ψιλότερα.
Το bandit δε ξέρω άν είναι πιο ογκώδες, αλλά σίγουρα είναι πολύ βαρύτερο..


ER-6n (http://www.bikez.com/motorcycles/kawasaki_er-6n_2006.php)
Power: 71.07 HP (51.9 kW)) @ 8500 RPM
Torque: 66.00 Nm (6.7 kgf-m or 48.7 ft.lbs) @ 6700 RPM
Dry weight: 173.0 kg (381.4 pounds)
Seat height: 785 mm (30.9 inches)



Bandit650 (http://www.bikez.com/motorcycles/suzuki_bandit_650_sa_2006.php)
Power: 77.50 HP (56.6 kW)) @ 10100 RPM
Torque: 59.20 Nm (6.0 kgf-m or 43.7 ft.lbs) @ 4000 RPM
Dry weight: 204.0 kg (449.7 pounds)
Seat height: 770 mm (30.3 inches)

I.George
07/09/2008, 12:39
Κάποιες ερωτήσεις ακόμα επειδή με ενδιαφέρει αρκετά το συγκεκριμένο μηχανάκι πλέον....

Γνωρίζουμε το κόστος των σέρβις του...? Προσεγγιστικά έστω....

Επιπλέον και γενικότερη ερώτηση...Στο αυτοκίνητο έχεις τη δυνατότητα στα ελαστικά του να ''παίξεις'' λίγο με τα νούμερα, λίγο πιο πάνω λίγο πιο κάτω....Στις μηχανές ισχύει το ίδιο ή είναι εξαιρετικά επικίνδυνο?

lamoun
07/09/2008, 16:35
Δεδομένου οτι είναι δικύλινδρο και γυμνό, δε θα σε γδέρνουν κιόλας.

Τώρα για τα λάστιχα μπορείς να παίξεις, αλλά με κάποιους περιορισμούς.
Να χωράει το λάστιχο στη ζάντα, και άν χωράει να μη βρίσκει πουθενά γύρω-γύρω. (αυτό, συνήθως, δεν αποτελεί πρόβλημα άν θες να ανέβεις μόνο ένα νούμερο)

Αυτό που κάνεις αλλάζοντας λάστιχο όμως (και πρέπει να το προσέξεις) αλλάζεις τη γεωμετρία της μηχανής. Πάλι, άν οι αλλαγές σου είναι μικρές, ή άν φροντίσεις το ύψος του ελαστικού να παραμήνει σχετικά ίδιο, δε θα έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα.

Αλλά βλέπω οτι το μηχανάκι φοράει 120/70-ZR17 μπροστά και 160/60-ZR17 πίσω. Σε αυτές τις διαστάσεις βρίσκεις πολύ καλά λάστιχα. Εκτός και άν μιλάς για θέμα μούρης.

TOLISTOLAROS
07/09/2008, 17:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από I.George
Άσχετο αλλά κάπου πήρε το μάτι μου και ένα ΕR με μάσκα Z750. Παίζει τέτοια μετατροπή ή δεν είδα καλά εγώ?Εννοώ χωρίς να απαιτούνται πολλές αλλαγές, μήπως δηλαδή υπάρχει τέτοια συμβατότητα από την kawasaki.
Μάλλον είδες το er6 f;
Δε συμφέρει να πάρεις γυμνό το ερ6 και να του βάλεις μάσκα¨θα του χαλάσεις το look και δε θα παρέχει την ίδια προστασία με το φερινγκάτο


140617

I.George
07/09/2008, 17:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Δεδομένου οτι είναι δικύλινδρο και γυμνό, δε θα σε γδέρνουν κιόλας.

Τώρα για τα λάστιχα μπορείς να παίξεις, αλλά με κάποιους περιορισμούς.
Να χωράει το λάστιχο στη ζάντα, και άν χωράει να μη βρίσκει πουθενά γύρω-γύρω. (αυτό, συνήθως, δεν αποτελεί πρόβλημα άν θες να ανέβεις μόνο ένα νούμερο)

Αυτό που κάνεις αλλάζοντας λάστιχο όμως (και πρέπει να το προσέξεις) αλλάζεις τη γεωμετρία της μηχανής. Πάλι, άν οι αλλαγές σου είναι μικρές, ή άν φροντίσεις το ύψος του ελαστικού να παραμήνει σχετικά ίδιο, δε θα έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα.

Αλλά βλέπω οτι το μηχανάκι φοράει 120/70-ZR17 μπροστά και 160/60-ZR17 πίσω. Σε αυτές τις διαστάσεις βρίσκεις πολύ καλά λάστιχα. Εκτός και άν μιλάς για θέμα μούρης.

Όχι,δεν τίθεται θέμα μούρης...Θα άλλαζα άλλα πράγματα στο μηχανάκι αν ήταν για μούρη...:rotflmao:
Απλά ενημερωτικά ρώτησα για να ξέρω κανα 2 βασικά θέματα σχετικά με τη μηχανή....

Άλλωστε αρχικά αυτό που με απασχολεί είναι να μάθω τη μηχανή και για αυτό με προβλημάτισε το θέμα του γκαζιού....Η CB500 που έκανα τα μαθήματα ήταν 58 άλογα αν θυμάμαι καλά και με αρκετά μικρότερη ροπή....Την πήγαινα άνετα χωρίς να έχω τινάγματα τόσο στο δρόμο (όσο βγήκα) αλλά και στην πίστα όπου τη δοκίμαζα και λίγο να δω πόσο απότομα ''πετάει''.....Οπότε ελπίζω να μην έχω πρόβλημα ούτε με τη συγκεκριμένη δεδομένης πάντα της σύνεσης που πρέπει να επιδεικνύει ο καθένας σε τέτοιες περιπτώσεις....:wave2:

I.George
07/09/2008, 17:15
Είδα και το er 6f αλλά μέχρι τώρα δεν το έχω βρει τόσο οικονομικά όσο το n....
Η αλήθεια είναι ότι το f είναι και πιο σπορ στην εμφάνιση...



Επίσης μια σημαντική απορία σχετικά με την αγορά του....Κοιτώντας στις αγγελίες βλέπω κάποιοι να δίνουν τη μηχανή 3.900 και 4.000 με 6000 χιλιάμετρα (ελάχιστα) και κάποιοι άλλοι να το δίνουν
4800 και 5000 πάντα σε μοντέλα 06 αναφέρομαι....Δεδομένου ότι όλα περιγράφονται ''σε 'αριστη κατάσταση'' μπορεί κάποιος να μου πει γιατί τόσο μεγάλη απόκλιση στην τιμή?

Είναι πιθανόν κάποιος απλά να το θέλει να το διώξει γρήγορα ώστε να πάρει κάτι άλλο?
Μήπως έχει φάει καμιά γερή τούμπα?Αλλά σε ένα νέο μηχανάκι δε θα φαινόταν αμέσως αυτό ακόμα και σε κάποιον άπειρο στις μηχανές?

Και από περιέργεια πως μπορεί κάποιος με 6000 χιλιόμετρα να αποφάσισε να το δώσει? Δεν είναι λίγο περίεργο?

Ή απλά αυτές οι διακυμάνσεις είναι φυσιολογικές?

:smilea: :wave2: