PDA

View Full Version : Ti gnomi sas!



stathrig
31/08/2008, 16:08
Pedia ime 16 eton kai thelo na agoraso ena kenourio 50cc dikiklo
Ime metaksi enos piaggio FLY (aftomato) kai enos kymco JETIX(me taxitites) .Tha ithela tin gnomisas kai ti tha itan kalitero aftomato i me taxitites(milame gia 50cc)


LINK gia fly:http://www.gr.piaggio.com/_vti_g8_vers.asp?brand=PIAGGIO&country=GR&language=G&mod=VGP-FLY&vers=VGP-FLY504T


LINK gia jetix: http://www.kymco.com/event/jetix/

MikeG
31/08/2008, 16:14
Η γνώμη μου είναι μακριά από scooter. :wave2:

Καλωσήρθες!! Πάντα Κράνος & εξοπλισμό!


:beer: :beer:

Maira
31/08/2008, 16:54
Θα συμφωνήσω με τον
MikeG


Όχι το αυτόματο!!!!!




Καλώς ήρθες!!!

:wave2:

EVI
31/08/2008, 16:56
γιατι οχι στο αυτοματο????:look:

hercul
31/08/2008, 16:59
Το παπί λόγω μεγαλύτερων τροχών είναι ασφαλέστερο από άποψη κρατήματος στο φρενάρισμα και στη στροφή!!Επίσης το θεωρώ πιο αξιόπιστο(προσωπική άποψη).
Αλλά η ιπποδύναμη του το καθιστά σχετικά αργό και σε μεγαλουπόλεις στα φανάρια κοντεύουν να σε πατήσουν τα αυτοκίνητα από πίσω!!

Ότι και να επιλέξεις, όπως είπε και ο Mike, κράνος μπουφάν και γαντάκια βάλτα κιαυτά στον προυπολογισμό!! :beer:

EVI
31/08/2008, 17:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από hercul
Το παπί λόγω μεγαλύτερων τροχών είναι ασφαλέστερο από άποψη κρατήματος στο φρενάρισμα και στη στροφή!!Επίσης το θεωρώ πιο αξιόπιστο(προσωπική άποψη).
Αλλά η ιπποδύναμη του το καθιστά σχετικά αργό και σε μεγαλουπόλεις στα φανάρια κοντεύουν να σε πατήσουν τα αυτοκίνητα από πίσω!!


γιατι ΟΛΑ ΤΑ ΑΥΤΟΜΑΤΑ εχουν μικρους τροχους?:look: ειναι ΑΣΦΑΛΕΣΤΕΡΑ τα παπια στις στροφες και στα ΦΡΕΝΑΡΙΣΜΑΤΑ?:look: εν καταλαβαινει.

νομιζω οτι εν ετη 2008 (και οχι μονο) υπαρχουν αυτοματα αξιοπιστα με μεγαλους τροχους τετραχρονα με ολα τα ειδη κυβισμου και ιπποδυναμης.Και μην ξεχναμε οτι η τεχνολογια των σκουτερ ειναι γαλαξιακα ετη μπροστα απο τα παπια. Τελος δε νομιζω οτι τα παπια εχουν καλυτερα φρενα-αναρτησεις-λαστιχα-γεωμετρια κλπ κλπ ουτε οτι τα αυτοματα καταναλωνουν περισσοτερη βενζινη (βλεπε οτι δεν ειναι πια 2χρονα μονο).

και το ταιφουν μου εχει αναποδο πιρουνι και brebo φρενα απο την μανα του και ειναι μοντελο '97 το ΠΑΠΙ ΤΙ ΕΧΕΙ?:smokin:και γιατι το κανει καλυτερο???



:D

hercul
31/08/2008, 17:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
γιατι ΟΛΑ ΤΑ ΑΥΤΟΜΑΤΑ εχουν μικρους τροχους?:look: ειναι ΑΦΑΛΕΣΤΕΡΑ τα παπια στις στροφες και στα ΦΡΕΝΑΡΙΣΜΑΤΑ?:look: εν καταλαβαινει.

Όχι εγώ μίλησα για το συγκεκριμένο παπί και το συγκεκριμένο σκουτεράκι!!:D
Το honda sh150 για παράδειγμα που έχω οδηγήσει μΕ άρεσε πάρα πολύ!! :wave2:

hercul
31/08/2008, 17:03
Το Kymco έχει τροχούς 17 ιντσών ενώ το piaggio 12!!
Νομίζω ότι θα έχουν όντως διαφορά στο φρενάρισμα και στις στροφές!!

EVI
31/08/2008, 17:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από hercul
Όχι εγώ μίλησα για το συγκεκριμένο παπί και το συγκεκριμένο σκουτεράκι!!:D
Το honda sh150 για παράδειγμα που έχω οδηγήσει μΕ άρεσε πάρα πολύ!! :wave2:


:beer: ε ναι!

hercul
31/08/2008, 17:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από stathrig
Pedia ime 16 eton kai thelo na agoraso ena kenourio 50cc dikiklo
Ime metaksi enos piaggio FLY (aftomato) kai enos kymco JETIX(me taxitites) .Tha ithela tin gnomisas kai ti tha itan kalitero aftomato i me taxitites(milame gia 50cc)


LINK gia fly:http://www.gr.piaggio.com/_vti_g8_vers.asp?brand=PIAGGIO&country=GR&language=G&mod=VGP-FLY&vers=VGP-FLY504T


LINK gia jetix: http://www.kymco.com/event/jetix/

Εγώ πάντως θα σε πρότεινα το Piaggio Liberty 50 4T RST!!
Έχει τροχούς 16 ιντσών, άρα πιο ασφαλές από το Fly και πιο σταθερό, αλλά έχει και αρκετή δύναμη παραπάνω από το παπί της Kymco και μια αξιοπρεπή επιτάχυνση ώστε να κινείσαι άνετα μέσα στην κίνηση!! :wave2:

Liberty... (http://www.gr.piaggio.com/_vti_g8_vers.asp?brand=PIAGGIO&country=GR&language=G&mod=VGP-LIBERTY&vers=LIBERTY4T)

EVI
31/08/2008, 17:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από hercul
Εγώ πάντως θα σε πρότεινα το Piaggio Liberty 50 4T RST!!
Έχει τροχούς 16 ιντσών, άρα πιο ασφαλές από το Fly και πιο σταθερό, αλλά έχει και αρκετή δύναμη παραπάνω από το παπί της Kymco και μια αξιοπρεπή επιτάχυνση ώστε να κινείσαι άνετα μέσα στην κίνηση!! :wave2:

Liberty... (http://www.gr.piaggio.com/_vti_g8_vers.asp?brand=PIAGGIO&country=GR&language=G&mod=VGP-LIBERTY&vers=LIBERTY4T)

+750

epp1640
31/08/2008, 17:24
:smokin:


140001

MikeG
31/08/2008, 17:28
Ξαναλέω όχι αυτόματο, ειδικά αν έχεις σκοπό στο μέλλον να συνεχίσεις με μεγαλύτερη μηχανή.
Τα αυτόματα ας τα αφήσουμε γι'αυτούς που απλά επιζητούν γρήγορη & οικονομική μετακίνηση. Οτιδήποτε με ταχύτητες ακόμα & τα παπιά είναι πολύ καλύτερα σχολεία. Επίσης τα παπιά είναι πιο σκυλιά, πιο αξιόπιστα γενικά & προφανώς νομίζεις ότι οδηγάς κάτι σε σχέση με τα μπρικάκια σκουτερ.

:wave2:

stathrig
31/08/2008, 17:28
Ty pedia gia osa m ipate kai ego simfono pos to papi tha exi kalitera kratimata frenarisma kai aksiopistia.Ala apo tin ali ine penidari kai olo bale bgale taxitites tha ime ase p sigoura tha mprizotho na to ftiakso ( apo oti m lene kai ali diladi)
Pada kranos (to exo idi agorasi :smilea: )

MikeG
31/08/2008, 17:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από stathrig
Ty pedia gia osa m ipate kai ego simfono pos to papi tha exi kalitera kratimata frenarisma kai aksiopistia.Ala apo tin ali ine penidari kai olo bale bgale taxitites tha ime ase p sigoura tha mprizotho na to ftiakso ( apo oti m lene kai ali diladi)
Pada kranos (to exo idi agorasi :smilea: )

Να μη πριζωθείς να το φτιάξεις & να γίνεις και εσύ κολόσβουρος που κάνει φασαρία γιατί όπως έχω γράψει σε άλλο thread θα περάσω με το ΚΤΜ από πάνω από κανά τέτοιο μ@λ@κισμένο.
Να κρατήσεις τα χρήματα του φτιαξίματος για επόμενη σοβαρή μηχανή.
Μια χαρά είναι το 50αρι παπί για αρχή.
Το κράνος να το φοράμε ε. :winka: :wave2:

EVI
31/08/2008, 17:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Ξαναλέω όχι αυτόματο, ειδικά αν έχεις σκοπό στο μέλλον να συνεχίσεις με μεγαλύτερη μηχανή.
Τα αυτόματα ας τα αφήσουμε γι'αυτούς που απλά επιζητούν γρήγορη & οικονομική μετακίνηση. Οτιδήποτε με ταχύτητες ακόμα & τα παπιά είναι πολύ καλύτερα σχολεία. Επίσης τα παπιά είναι πιο σκυλιά, πιο αξιόπιστα γενικά & προφανώς νομίζεις ότι οδηγάς κάτι σε σχέση με τα μπρικάκια σκουτερ.

:wave2:


ρε συ γιατι τα λες αυτα????εγω με σκουτερ ξεκινησα και οδηγω χρονια μεγαλη μηχανη τι ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΕΝΑ ΜΕ ΤΟ ΑΛΛΟ????και ΤΙ ΣΚΑΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΙΝΑΙ?ολα τα μικρα μηχανακια ειναι σκοτωστρες σε συγκρισει με τις μεγαλες μοτοσυκλετες δε βρισκω πουθενα μεγαλυτερη ασφαλεια στη ζαντα του παπιου που ανεβαινει πεζοδρομιο και παραμορφωνετε

μην λεμε οτι να ναι σας παρακαλω δλδ αν εχεις σκουτερ δεν οδηγεις μηχανη?:hypnotize

EVI
31/08/2008, 17:41
58.000 χιλιομετρα με σκουτερ/ια:smokin: καμμια 10.000 με παπι/α
και 25.000χιλιομετρα με το freewind και 9000χιλιομετρα με το Z του πουστη κατι εχω καταλαβει

(δεν ειμαι η εμπειρια η ιδια φυσικα ειμαι ακομα πολυ μικρο ψαρι στα 2τροχα απλως θελω να πω οτι μια μικρη εστω ιδεα την εχω)

και απο το ταιφουν πηγα σε μεγαλη μηχανη


:wave2: :)

MikeG
31/08/2008, 17:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
ρε συ γιατι τα λες αυτα????εγω με σκουτερ ξεκινησα και οδηγω χρονια μεγαλη μηχανη τι ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΕΝΑ ΜΕ ΤΟ ΑΛΛΟ????και ΤΙ ΣΚΑΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΙΝΑΙ?ολα τα μικρα μηχανακια ειναι σκοτωστρες σε συγκρισει με τις μεγαλες μοτοσυκλετες δε βρισκω πουθενα μεγαλυτερη ασφαλεια στη ζαντα του παπιου που ανεβαινει πεζοδρομιο και παραμορφωνετε

μην λεμε οτι να ναι σας παρακαλω δλδ αν εχεις σκουτερ δεν οδηγεις μηχανη?:hypnotize

Δεν είπα ότι δε γίνετε αν οδηγάς scooter να πάρεις μηχανή, προς Θεού.
Σκέψου όμως, στα παπιά έχεις την αίσθηση της αλλαγής ταχυτήτων, φρενάρεις κατεβάζοντας μια ταχύτητα κάτω, όπως & να το κάνεις είναι διαφορετικά, ακόμα & ο τρόπος που στρίβεις σε ένα παπί.
Επίσης ξαναλέω ότι τα παπιά είναι σκυλιά & υπάρχει απόδειξη γι'αυτό εδώ & χρόνια, σκέψου τα 50αρια cub. Επίσης σκέψου ότι μιλάμε για 50αρι scooter...
Τέλος πάντων απόψεις είναι αυτές όμως κάποια πράγματα είναι γεγονότα :winka: :wave2:

EVI
31/08/2008, 17:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Δεν είπα ότι δε γίνετε αν οδηγάς scooter να πάρεις μηχανή, προς Θεού.
Σκέψου όμως, στα παπιά έχεις την αίσθηση της αλλαγής ταχυτήτων, φρενάρεις κατεβάζοντας μια ταχύτητα κάτω, όπως & να το κάνεις είναι διαφορετικά, ακόμα & ο τρόπος που στρίβεις σε ένα παπί.
Επίσης ξαναλέω ότι τα παπιά είναι σκυλιά & υπάρχει απόδειξη γι'αυτό εδώ & χρόνια, σκέψου τα 50αρια cub. Επίσης σκέψου ότι μιλάμε για 50αρι scooter...
Τέλος πάντων απόψεις είναι αυτές όμως κάποια πράγματα είναι γεγονότα :winka: :wave2:

γεγονος ειναι οτι το c50 του αδελφου μου ιδιας ηλικιας με το ταιφουν μου δυαλιοταν στο δρομο συμφωνω οτι τα παπια ειναι σκυλια (οχι ολα) διοτι ειναι ο πιο απλος μηχανισμος που υπαρχει!καμμια σχεση με την πολυπλοκοτιτα ενος αυτοματου σωστα?

τες πα σας εχω ολους :rotflmao: :rotflmao: καβασακι ρουλΖ :smokin:


:ninja: