PDA

View Full Version : ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΦΡΕΝΟ



Emden
01/09/2008, 11:30
ΚΑΛΗΜΕΡΑ.

Έχω ένα προβλημα με το εμβολο του φρενου. Προσπαθησα να αλάξω τακάκια στο μπροστινό φρένο μου αλλά αφού τα αφαίρεσα το ένα από τα έμβολα του φρένου βγήκε πιο πολύ με αποτέλεσμα να ''έρθει'' μέχρι την δισκόπλακα. Το πρόβλημα που αντιμετοπίζω είναι το πως την ξαναπάω στο αρχικό σημείο ώστε να μπορέσω να βάλω τα τακακία ξανά. Τα καινούργια είναι πιο μεγάλα οπότε θέλει κ πιο πολύ χώρο. Το αρνητικό ήταν οτι πήγα καποία μέτρα χωρις φρένα και εκεί μου γρατσούνισε λίγο τη δισκόπλακα αλλα ελπίζω επιφανείακα. πείτε καμία γνώμη Ευχαριστώ Αλέξανδρος

stefanos
01/09/2008, 11:42
Θα σπρώξεις το έμβολο με ένα κατσαβίδι προσεκτικά μέχρι να φτιάξεις τα απαραίτητο κενό χωρίς να στραβώσεις την δισκόπλακα η να γρατζουνίσεις το έμβολο.Αν βγαίναν υγρά στο δίσκο θα μας το έγραφες φαντάζομαι ε?

Emden
01/09/2008, 11:55
Υγρά και τέτοια δεν είδα. θα πάω το απόγευμα να την πάρω και να την κοιτάξω και πάλι.Το θέμα είναι θα μπει με το κατσαβιδι η θα έχει τρομπαριστεί τίγκα και δεν θα κουνιεται με καμία παναγία.Αν δε μπαίνει να κάνω τπτ στο φρένο για να χάσει πίεση? και ξαναβάζω υγρα η μπα?

stefanos
01/09/2008, 12:08
Για να πατήσει δισκοπλακα πάει να πεί οτι κάποιος πάτησε φρένο χωρίς να είναι τα τακάκια πάνω ή πρόκειται για δαγκάνα με γλύστρα και οχι αντικριστά εμβολάκια.
Παντως θα πάει ίσως με λίγο ζόρι αλλά θα ανοίξει.
Το θέμα είναι να μην έχει βγεί το εμβολάκι και έχουν φύγει τα υγρά και να μην χαλάσεις τίποτα με το κατσαβίδι.Αν βρείς κάτι άλλο που να μπορέσεις να κάνεις δουλειά θα είναι καλύτερα.
Την επόμενη φορά που θα αλλάξεις τακάκια να θυμηθείς να ανοίξεις την δαγκάνα με τα τακάκια πάνω ώστε να μην χαράξεις το δίσκο.

Emden
01/09/2008, 12:12
Ευχαριστώ πολύ συνforumiti.!! Να σαι καλά. Οι πληροφορίες που μου έδωσες θα μου κάνουν τη ζωή λίγο πιο εύκολη. Ελπίζω να μη με ταλαιπωρήσει πολύ και να μπει το ριμάδι ευκόλα.

Ευχαριστώ και πάλι Αλέξανδρος