PDA

View Full Version : Ξερει Κανεισ Απο Στρωσιμο???



tzanismille
12/12/2003, 15:41
ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΣΤΡΩΣΙΜΟ?ΠΡΙΝ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΠΑΡΕΛΑΒΑ ΤΟ ΚΑΜΑΡΙ ΜΟΥ.ΖΧ636 04.ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΑΛΛΑ Η ΚΑWA ΔΙΝΕΙ ΓΙΑ ΣΤΡΩΣΙΜΟ 1000ΧΛΜ ΜΕ 4000RPM ΚΑΙ ΑΛΛΑ 800 ΜΕ 6000RPM!!ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΣΤΡΟΦΕΣ ΕΧΕΙ 77 ΚΑΙ 120 ΧΛΜ?ΠΩΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ 1000ΧΛΜ ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΜΕ 77ΧΛΜ?ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΤΑ ΤΟ ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΣΕΡΝΕΤΑΙ??


346

Julius
12/12/2003, 15:45
oti kai na sou pei opoiosdipote allos o kataskeyasths einai panta sostos.

arga sthn ethnikh, tha ta mazepseis ta xiliometra

tzanismille
12/12/2003, 15:52
ΚΑΛΟ ΜΟΥ ΚΟΥΡΑΓΙΟ!ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΜΕ ΣΥΜΦΕΡΕ Η ΑΛΛΗ ΑΠΟΨΗ ΓΙΑΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΠΑΩ ΤΟΣΟ ΣΙΓΑ!ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ

NLS
12/12/2003, 16:22
4000 βγάζει 77;

με τελευταία;

sure?

μόνο;

pk
12/12/2003, 16:28
Καλησπέρα,

Απο την εμπειρία μου στρώνοντας ενα tdm 900, έχω να σου προτείνω: Παλια εθνική. Ξέρω ξέρω, streetάκι και στροφιλίκια... χμ!!! Η δικιά μου γνώμη είναι οτι καλό είναι να ανεβοκατεβάζεις ταχύτητες και το γκάζι. ’ρα, το να βγείς εθνική και να περιμένεις να φτάσεις στην Θεσσαλονίκη σε..7 -8 ώρες με τα χαω που γράφεις...

Απο την άλλη, βλέπεις και τοπία που αλλοιός δεν θα τα έβλεπες ποτε...

Καλό δρόμο παλικάρι μου

michalispap
12/12/2003, 16:39
Μάγκες σας μεταφέρω αυτά που μου είπαν περί στρωσίματος διάφορα sites και διάφοροι μαστοραίοι.

1) το στρώσιμο ΠΡΕΠΕΙ να ΜΗΝ γινεται σε εθνικές. Ο λόγος είναι ότι δεν στρώνουμε μόνο τον κύλινδρο, αλλά για πρώτη φορά θα δουλέψουν δισκόπλακες, γρανάζια, ρουλεμάν, αναρτήσεις, υγρά, εκκεντροφόροι, κυλινδράκια, κλπ κλπ κλπ. Οπότε ενδείκνειται το στρώσιμο σε επαρχιακό δρόμο με στροφές και εναλλαγές κλίσεων όπου το όχημα (και για ΙΧ ισχύει) θα λειτουργεί πλήρως.

2) Το στρώσιμο πρέπει να τηρεί ακριβώς ότι λέει ο κατασκευαστής. Κάτι μαλακίες του τύπου "ρίχνε του κάθε μέρα μία μόνο γκαζιά μέχρι τις 7000ρπμ" είναι μόνο μαλακίες και σίγουρη ζημιά.

3) Το στρώσιμο -λένε- πρέπει να είναι διακεκομμένο. Δηλαδή, να φτάνεις καπου σε καμμιά ώρα (70-100 χλμ απόσταση) να σταματάς κάνα μισάωρο για να κρυώσει και να ξαναξεκινάς. Ετσι τα μέταλλα διαστέλλονται και συστέλλονται επαρκώς ώστε να κάτσουν στην τελική τους θέση.

4) Πάντα (ακόμα και στρωμένο) το ζεσταίνουμε πριν το ξεκίνημα. Αρκεί να το βάζουμε μπρος πριν ακόμα βγάλουμε το λουκέτο και βάλουμε το κράνος. Αυτό το 1 λεπτό, είναι αρκετό. Πριν το στρώσιμο, αφήστε το να ανεβάσει λίγο θερμοκρασία χωρίς γκαζιές.

Αυτά θυμάμαι, δεν ξέρω αν αναφέρονται σε URAL ή FERRARI, αλλά εγώ τα τήρησα για καλό και για κακό....
ΚΑΛΕΣ ΒΟΛΤΕΣ ΦΙΛΑΡΑΚΟ!!!

tzanismille
12/12/2003, 19:01
σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον.θα σας ενημερωσω για το αποτελεσμα!ΝΑΙ ΝΑΙ ΜΕ 4000RPM ΕΧΕΙ 77 ΧΛΜ ΑΚΡΙΒΩΣ!!!

DIT
15/12/2003, 16:53
Θυμάμαι μια ιστορία...

Το DT στην πρώτη του αντικατάσταση πιστόνι - ελατηρίων στα 20000 (τελείως προληπτικά-έτσι έγραφε το service manual). Ερώτηση Dit προς μάστορα..

dit: και πως να το στρώσω ρε μάστορα??
μάστορας:πήγαινε όπου γουστάρεις!!!απλά κράτα το γκάζι στην μέση και όσα χιλιόμετρα βγάλεις!!!
d:σίγουρα??Δηλαδή πάει και Αράχωβα?
μ:αμέ!!!Απλώς κάνε πολλές στάσεις...
d:οκ!!Τί χρωστάω???
μ:45.000 όλα μαζί!!!
d:σαν πολλά δεν είναι???
μ:......

Μετά από 2 μέρες ενώ είχα πάει στην Αράχωβα σε 4 ώρες και με πολλές στάσεις γύρισα με ένα περίεργο γουργουρητό κάτω από τα πόδια!!

Να μην τα πολυλογώ ξανά αλλαγή πιστόνι ελατήρια και πρώτο ρεκτιφιέ στον κύλινδρο!!!Και το κερασάκι στην τούρτα???Ξαναπλήρωσα 450000!!!!!

Τώρα βέβαια ένα μεγάλο τετρακύλινδρο street δεν νομίζω οτι 8α έχει ιδιαίτερο πρόβλημα...

kyriak11
17/12/2003, 15:36
file moy an kai enturobios to kalytero poy 8a soy synistoysa 8a itane apla na min kseperaseis tis 4.000 poy leei o kataskeyastis alla se olles tis taxytites. diladi na tis allazeis oles stis 4 kai mexri na fwrtwsei h epomeni na tis ksanalakseis etse wste na min zorizete to moter.
apokleiete na eisai me 6h kai 77 klm.
ektos an ksekineses me 3h 4h 5h kai poreia meta.
siga siga anebaze tis strofes mexri na to noiwseis poso sfixto einai kai poio poly na to pas den trexei:p
apla na to metaxeirizese me sevasmo na strwsei kala toylaxiston stis 2.000 kai meta na ksereis oti 8a toy pieis to aimataki stagona stagona kai den 8a pa8ei tipota.
prosoxi me tis allages na tis kratas tis taxytites min tis allazeis biastika na strwsei swsta oxi pesmena.
an skefteis oti h deytera soy 8a bgazei 130 kai ligalew spasmeni
pin tin allazeis sta 40 kremaei to mixanaki kai zorizete adika.
exw sto energitiko moy 5 strwsimata.
oxi makrynes apostaseis gia na glytwsei xrono mikres kai mpolikes.
8elei ypomoni
anoxi
kalo zestama
kalo krywma ( pote min tin sbiseis amesws 8elei relanti oso sto zestama)
kai koita ta ladakia giati ta trwne( kalo einai ayto )
kai grapsimo saytoys poy soy kornaroyne ( proxora reeeeee)
ante kai kalo pioma.

cityfly
17/12/2003, 15:40
και μετά το κουραστικό αυτό στάδιο στρωσίματος, μόλις ποιάσεις τα 10.000 χιλ περίπου, ξαφνικά θα αρχίσει να πετάει. Δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλά εκεί περίπου σαν να βελτιώνεται από μόνο του το μηχανάκι

DIT
17/12/2003, 16:04
τα μέταλλα έχουν πάρει όλες τις ανοχές και δεν δουλεύει σφιχτά πλέον το μοτέρ...να γιατί πετάει!!

swtos
18/12/2003, 09:17
μην ακούς τα παραμύθια......
1. Αλλαξε τα σαβουριάρικα λάδια της μάνας του (βάλε τα καλύτερα που αντέχεις)
2. Σκίστο (ελαφρώς για 100 χλμ)
3. Ξέσκισε το (500 χλμ)
4. Αλλαξε λαδάκια
5. Σκίστο πάλι
6. Σκίζε το μέχρι τα 100.000 χλμ
7. Αλλαξε μηχανάκι




ΥΓ. Με άλλα λόγια χρησιμοποίησε όλους τους χρόνους του
ρήματος Σκίζω και του ρήματος Γελώ
π.χ. Σκίστηκα στο Γέλιο
Το 'σκισα (Γέλαγε ο κόφτης συνέχεια)
Το έχω σκίσει (Γελώντας)

κτλ

dimi750
18/12/2003, 11:12
παίδες μην ακούτε τους κατασκευαστές στα θέματα συντήρησης
της μηχανής σας. Δεν έιναι δυνατόν να αλάζεις λάδια κάθε
8000 ή 10000 χλμ και να ρυθμίζεις βαλβίδες κάθε 15000 ακόμα
και στό πιό αξιόπιστο μοτέρ.Είναι θέμα marketing γιατί είναι πολύ
αυτοί που αγοράζουν σύμφωνα με το κόστος συντήρησης.
Ετσι η εταιρείες λένε (σε 2 χρόνια αυτό το μοτέρ και λάδια να μην
αλάξεις θα λειτουργεί μιά χαρά,άρα δώσε 2 χρόνια εγκύηση).
Το ίδιο συμβαίνει και με το στρώσιμο, κανείς δεν σου λέει οτι το
μηχανάκι σου έχει κυλινδρους με την τάδε επίστρωση η οποία
έχει διαφορέτικη συμπεριφορά στη θερμότητα απο το σώμα του
κυλίνδρου και ότι στο στρώσιμο πρέπει να λειτουργει 15 με 20
λεπτά και μετά να το αφήνεις 2 ώρες να κρυώσει και πάλι απο
την αρχή για τουλάχιστον 1500χλμ.Φανταστειτε τι αντίκτυπο
θα είχε μία τέτοια οδηγία στο manual ενός honda πχ την στιγμή
που η suzuki θα έγραφε απλώς μην το σπάτε μέχρι τα 1500 χλμ.
Το θέμα είναι λοιπόν οτί τα υλικά που χρησιμοποιούνται για
επίστρωση στους κυλίνδρους του νέου σας σουπερ εξελιγμένου
μοτέρ, δεν έχουν τις ανοχές και τις ελαστικότητες των (κλασικών)
μετάλων στις οποίες έχουν επιστρωθεί με αποτέλεσμα να μην μπορούν να ακολουθήσουν τις συστολές διαστολές και να
δημιουργουνται τριχωειδής ρογμές στην επιφάνεια του κυλίνδρου
(παθων). Το φαινόμενο αυτό δεν δημιουργεί εμφανές πρόβλημα
στο μοτέρ τουλάχιστον μέχρι να λήξη η εγκύηση και η λύση είναι
20 λεπτά οδήγηση 2-4 ώρες ξεκούρασει να κρυώσει το μοτέρ ώστε να μήν υπάρχουν έντονες μεταβολές στα μέταλα.
Πίκρα εεεε, το ξέρω αλλά είναι το σωστό και ξέρω αρκετούς που
το ακολούθησαν και ανέβαζαν τις στροφές σχεδόν στα κόκκινα και πραγματικά έκαναν πολύ σωστό στρώσιμο και έχουν ένα υγειή
και πεντακάθαρο μοτεράκι.
ΑΑΑΑ ξέχασα να σας πω.ΠΟΤΕ ΣΤΑΘΕΡΕΣ ΣΤΡΟΦΕΣ ΚΑΙ ΣΤΑΘΕΡΗ
ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΑΛΑΓΕΣ ΣΤΟ ΚΙΒΩΤΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΟΛΑ

zireous
16/09/2006, 20:36
:a27:
Παρόλο που μέχρι πέρσι είμουν οπαδός της παραδοσιακής μεθόδου, άν κάτσει κανούριο θα δοκιμάσω το παρακάτω που μου σφύριξε κάποιος:
http://mototuneusa.com/break_in_secrets.htm

Φυσικά, θα σφυράω αδιάφορα και στην αντιπροσωπία, άν πάθει ζημιά το μοτόρι.:cool: