PDA

View Full Version : SW-MOTECH ή GIVI καλύτερα;



gispy
10/02/2005, 18:31
Δεν ξέρω αν έχετε δει το γερμανικό σύστημα της sw-motech για πλαϊνές βαλίτσες (αλλά και για την ουρά - είναι ξεχωριστά). Το καλό που έχουν είναι οτι μπαίνουν-βγαίνουν πάρα πολύ γρήγορα αλλά δεν μιλάω για τις βαλίτσες!!! Μιλάω για τα κάγκελα όπου μπορείς να τα βγάλεις και να μην χαλάει η "μούρη" της μηχανής όταν δεν τα χρειάζεσαι. Πάνω βέβαια μπορείς να βάλεις ότι βαλίτσα θέλεις!

Αυτά τα καλά της!

Το πρόβλημα που βρήκα ψιλοψάχνοντας στο Internet είναι οτι σε μερικούς που δεν πρόσεξαν έσπασαν γιατί δεν είχαν προσέξει οτι τα πλαινά έχουν όριο αντοχής για φόρτωμα στις βαλίτσες τα 5 κιλά. Άλλο αρνητικό είναι οτι πρέπει να προσέχεις γιατί όσο εύκολα τις βγάζεις εσύ άλλο τόσο εύκολα τις βγάζει και ο οποιοσδήποτε :sick: .
Δεν βρήκα όμως και το όριο αντοχής για τις Givi.

Επειδή δεν έχω ξαναβάλει πλαϊνές πόσο συνήθως τις φορτώνεται εσείς που έχετε δοκιμάσει;

Για την δικιά μου μηχανή βλέπω οτι στηρίζεται στην ουρά της μηχανής που μπαίνει και η πινακίδα. Εννοώ όχι την ουρά της μηχανής αλλά την μαύρη ουρά που πηγαίνει κάθετα προς τον δρόμο και μπαίνει πάνω η πινακίδα. Κανένα πρόβλημα η Μεγάλο προόβλημα;!

Υ.Γ. Αν κάποιος θέλει να τις δει υπάρχει το site
www.sw-motech.com
και εδώ (στην Αθήνα) τις πουλάει η Μοτορόδα στην Λ.Αλεξάνδρας δεξιά προς το Γήπεδο του Παναθηναϊκου (πριν από αυτό).

Stergios69
10/02/2005, 20:49
Στο άφρικα τις πλαινές τις φορτώνω μέχρι 10 κιλά άνετα αλλά οι βάσεις πιάνουν στο υποπλαίσιο.
Τι μηχανή έχεις; Ρωτάω μήπως τα υφασμάτινα σαμάρια θα ταιριάζουν καλύτερα λειτιυργικά στην περίπτωση που έχεις κάπιο σπορ μηχανάκι, τα οποπία υπόψην δεν έχουν τόσο γαιδούρι υποπλαίσιο όσο τα τύπου άφρικα, βαραντέρο κλπ.

gispy
11/02/2005, 02:43
1ον: ως δικιά μου δεν λέω αυτή που έχω αλλά αυτή που κοιτάω να πάρω. VFR800 καινούργιο. Είναι δηλαδή προς ss αλλά η μαμά Honda μας ορκίζεται οτι ειναι st.

2ον: ως υποπλαίσιο εννοείς φαντάζομαι αυτό που λέω εγώ "κάτω από την ουρά". Είναι πράγματι τόσο μεγάλη η διαφορά δύναμης του υποπλαισίου σε μια τύπου africa, varadero από ότι σε ένα ss ή συγκεκριμένα στο vfr; Για το σημείο που πιάνει στην πινακίδα από πάνω πως το βλέπεις;

3ον: σε μια συζήτηση που είχα σε ένα από τα πιο αξιόπιστα μαγαζιά του χώρου (για μένα) μου είπε ένα παλικάρι οτι καλλίτερα κατά πολύ μεγάλο βαθμό οι πλαστικές από τις υφασμάτινες γιατί είναι πιο στέρεες (για στροφές και πιθανά λάθη στο ζύγισμα/δέσιμο). Άσε που από προσωπική άποψη τις βλέπω καλλίτερες τις πλαστικές αφού γεμίζουν πιο εύκολα και πιάνουν και περισσότερο χώρο. (αν ήταν βέβαια το vfr καθαρόαιμο ss ίσως να το έβλεπα αλλιώς)

GST
11/02/2005, 07:52
αν δεν κανω λαθος παντως υπαρχουν και υφασματινες που μπαινουν πανω σε διπλετα:smilea:

melsaltas
11/02/2005, 09:05
EXΩ ΠΑΡΕΙ ΤΙΣ ΜΟ-TECH ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΟΣ.
ΤΑ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑ ΚΑΝΕΝΑ!
ΜΠΑΙΝΟΒΓΑΙΝΟΥΝ ΣΤΑ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ ΧΩΡΙΣ ΚΟΠΟ.ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΜΟΝΙΜΑ ΤΑ ΣΙΔΕΡΑ ΠΟΥ ΑΣΧΗΜΑΙΝΟΥΝ ΤΗΝ ΜΟΤΟ ΣΟΥ (ΑΛΛΑ ΣΕ ΣΩΖΟΥΝ ΣΕ ΜΙΑ ΠΤΩΣΗ).
ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΤΙΣ ΕΙΧΑ ΦΟΡΤΩΣΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 10 ΚΙΛΑ ΤΗΝ ΜΙΑ (ΠΛΑΙΝΕΣ) ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΑΣΗΣΑΝ ΤΙΠΟΤΑ.
ΑΝΑΦΟΡΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΚΛΕΨΙΜΟ... ΕΧΕΙ ΝΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑΚΙ ΠΟΥ ΑΝΤΙ ΤΙΣ ΜΙΑΣ ΒΙΔΑΣ ΜΙΣΗΣ ΣΤΡΟΦΗΣ ΒΑΖΕΙ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΒΙΔΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΛΕΙΔΙ ΕΠΑΝΩ.ΔΕΝ ΛΕΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ 100% ΑΣΦΑΛΗΣ ΑΛΛΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΩΣΤΕ.
ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΚΟΛΛΗΤΟΣ ΜΟΥ ΜΕ VARADERO ΚΑΙ ΠΛΑΙΝΕΣ ΗΣ MO-TECH ΠΗΓΕ ΙΤΑΛΙΑ (ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΨΕ ΤΟ ΦΟΡΤΩΜΑ ΗΤΑΝ ΒΑΡΥ) ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.
ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΠΑ ΨΕΜΑΤΑ....
ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΜΕΙΟΝ ΣΤΗΝ ΥΠΟΘΕΣΗ...
Ο ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΙΝΟΣ.
ΕΧΕΙ ΓΑΜΑΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΚΑΙ ΤΟ ΕΧΕΙ ΧΑΝΤΑΚΩΣΕΙ.
ΑΜΑ ΘΕΣ ΝΑ ΤΑ ΔΕΙΣ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΝΑ ΚΑΝΟΝΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΕΘΟΥΜΕ.
Α.... ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΠΑΓΚΑΖΙΕΡΕΣ.
ΓΙΑ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΗ ΑΠΟΡΙΑ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΡΩΤΑ ΑΦΟΒΑ.
ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΑΠΟ ΠΟΥ ΤΑ ΠΗΡΑ ΕΓΩ ΓΙΑΤΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΔΕΝ ΚΟΒΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.
ΚΑΛΗ ΣΑΣ ΗΜΕΡΑ ΑΔΕΛΦΙΑ!

gispy
11/02/2005, 11:41
Αυτό για το σπάσιμο το διάβασα σε ξένο site από κάποιον που πέρσασε τα 5 κιλά και του συνέβη. Μπορεί να ήταν και ελατωματικό το μοντέλο ή να έκανε και κάμια λαμακία δεν ξέρεις..... Μου φάνηκε πάντως ο σκελετός πιο "αδύναμος" από τον "καινούργιο" στην Givi.

Αυτό για την ουρά τι έχεις να πεις; Είναι καλό να πιάνονται πάνω στην πλαστική ουρά που μπαίνει και η πινακίδα (η κάθετη προς τον δρόμο συνήθως μαύρη); Εσένα σε πια σημεία συνδέεται; Δεν σε τρομάζει καθόλου στις στροφές λόγο βάρους;

Το κακό είναι οτι μένεις και μακρυά από μένα για να ερχόμουν να τις έβλεπα! :sad: Δεν πειράζει ίσως τις έχει στην έκθεση.

Από που τις πήρες;;) :wave2:

melsaltas
11/02/2005, 11:52
ΤΑ ΤΡΙΑ ΒΑΣΙΚΑ ΣΗΜΕΙΑ ΠΟΥ ΠΙΑΝΕΤΑΙ Η ΒΑΣΗ ΕΙΝΑΙ
1.ΠΙΣΩ ΧΕΙΡΟΛΑΒΗ
2.ΑΓΚΙΣΤΡΑΚΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΗΣ ΣΕΛΑΣ
3.ΣΤΟΝ ΜΑΡΣΠΙΕ ΤΟΥ ΣΥΝΟΔΗΓΟΥ.
ΣΤΗΝ ΒΑΣΗ ΤΗΣ ΠΙΝΑΚΙΔΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΝΑ ΚΡΑΤΑΕΙ ΤΑ ΜΠΟΣΙΚΑ ΔΕΞΙΑ-ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΕΧΕΤΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ ΒΑΡΟΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΣΕ ΑΝΗΣΥΧΗΣΕΙ.
ΤΩΡΑ, ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΣΤΡΟΦΕΣ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΝΕΤΑ ΑΛΛΑ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΙΝΑΙ.
ΡΙΞΕ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΤΟ SITE WWW.MO-TECH.DE
AΠ'ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΙΑ VFR.
ΓΙΑ ΤΟ ΧΧ ΚΑΝΕ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΜΕ ΜΟΤΟ.
ΓΙΑ ΤΟ ΑΠΟ ΠΟΥ ΤΑ ΠΗΡΑ ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΣΟΥ ΣΤΕΙΛΩ ΡΜ ΜΗΝ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΚΑΝΩ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ.

CyBeRseXX
11/02/2005, 11:58
giati theleis na valeis valitses????

Gia taksidia mono sou tha protina ena "xtapodi" na pianeis ton sako stin piso thesi.

Gia dikavalo, ego stelno ta pragmata me to ktel apo tin proigoumeni kai ta paralamvano stin afiksi.

Den mou aresei na kano xiliometra me tosa parapano kila idios otan exo deutero atomo. Thema anesis kai asfaleias..

gispy
11/02/2005, 12:22
Ok για το pm.
Για το VFR το έχει στο pdf αρχείο στην κεντρική κάτω. Τυχαίνει να πήρα το ίδιο ακριβώς περιοδικό από το κατάστημα που είπα.
Αυτή την στιγμή μάλιστα έβλεπα το XX που έχει φωτό πως πιάνει και μάλιστα αρκετά ξεκάθαρη. Στην δικιά σου πιάνει στην ουρά της πινακίδας αρκετά ψιλά για τα μπόσικα που λες..Στο VFR φαντάσου οτι πιάνει στην ουρά πίσω όπως και σε σένα (κάτω από τα χερούλια), στο πίσω μαρσπιέ (του συνεπιβάτη στο πίσω μέρος άκρη) όπως και σε σένα πάλι αλλά δεν έχει αυτό στην μέση της σέλας. Δεν φτάνει αυτό αλλά και στην μαύρη ουρά της πινακίδας πιάνει κάτω από την πινακίδα (στο σημείο που πιάνουν οι βίδες κανά 5αρι εκατοστά). Άρα δεν μιλάμε για λίγη κόντρα σε πλαγιάσματα αλλά για κανονικό στήριγμα. 3 πιασήματα από 4 που έχεις και χαμηλό πιάσημο στην ουρά σε σύγκριση με σένα. Και το Africa έχει 3 σημεία αλλά δεν είναι πάνω στην ουρά που λέω

Για αυτό με βλέπεις να ψάχνομε. Βέβαια αν δεν το δεις ζωντανό ...

Τα κάγκελα δεν δείχνουν πιο αδύναμα από αυτά της Givi;

Δεν σε φοβίζει/φόβιζε λίγο το όριο των 5 κιλών στις πλαϊνές (τώρα/στην αγορά τους);


CyBeRseXX καλή την βρίσκω την ιδέα με το κτελ μέχρι να μου τύχει κάτι αναπάντεχο να αναβάλω το ταξίδι τελευταία στιγμή!

Για τις υφασμάτινες το σκέφτομαι πολύ αλλά προσπαθώ να εξαντλήσω τις δυνατότητες που μου δύνονται με τις πλαστικές γιατί 1) όλοι μου λένε καλλίτερα οι πλαστικές για ασφάλεια και χώρο (δεν του βρίσκω σε σημείο λάθος) και 2) με τρομάζει η ιδέα να μην σφίξω το φερμουάρ ή κάτι άλλο και να έχω με βροχές, ή ξέρω εγώ τι, προβλήματα!

CyBeRseXX
11/02/2005, 12:27
steilte tote tin imera tis anaxorisis sou kai tis paralamvaneis tin epomeni. ta vasika (sovraka, kaltses, formes klp) mexri na paralaveis tis valitses. se ena mikro sakvouagiaz pou mporeis na to stirikseis sto ntepozito.

melsaltas
11/02/2005, 12:29
AN TA ΠΙΑΣΕΙΣ ΤΑ ΚΑΓΚΕΛΑ ΘΑ ΔΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΒΑΡΙΑ.ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΤΗΣ GIVI ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΤΙΣ ΣΥΓΚΡΙΝΩ.
ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΑ 5 ΚΙΛΑ ΤΙ ΝΑ ΠΩ.
ΣΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ ΟΤΙ Ο ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΤΙΣ ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΟ ΠΛΑΙΝΕΣ ΤΙΓΚΑ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΕΠΑΝΩ.
ΤΩΡΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΟΤΙ ΠΙΑΝΕΙ ΣΕ 3 ΣΗΜΕΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ 4 ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΜΕΛΕΤΗΣΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΛΟΓΙΚΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΝΙΣΧΥΜΕΝΑ ΤΑ 3 ΑΥΤΑ ΣΗΜΕΙΑ.

gispy
11/02/2005, 12:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από CyBeRseXX
steilte tote tin imera tis anaxorisis sou kai tis paralamvaneis tin epomeni. ta vasika (sovraka, kaltses, formes klp) mexri na paralaveis tis valitses. se ena mikro sakvouagiaz pou mporeis na to stirikseis sto ntepozito.

...και αυτό σωστό αλλά είμαι λίγο περίεργος με αυτά τα πράγματα. Τόσα ακούμε, άσε να έχω το κεφαλάκι μου ήσυχο!


melsaltas το ίδιο θέλω να πιστεύω και εγώ. Θα ψάξω να δω από κοντά και τις δύο (στην πράξη) και πραγματικά εύχομαι να με ικανοποιήσει το σύστημα της Motech γιατί είναι αρκετά βολικό για ένα σπορ μηχανάκι

gispy
12/02/2005, 06:14
melsaltas όποτε μπορέσεις στείλε μου εκείνο το pm. :wave2: