PDA

View Full Version : Yamaha WR450F ή Husqvarna ΤΕ610ΙΕ



stako
02/09/2008, 11:57
Τις τελευταίες μέρες το ψάχνω λίγο....... Και παρατηρώ τα εξής:

Αρχικά είχα την απορία, έτοιμο εντούρο ή κανά ΜΧ και βλέπουμε? Τελικά ψήνομαι για έτοιμο εντούρο. Δλδ με φώτα, άδεια κτλ. Και συγκεκριμένα για WR450F. Για διάφορους λόγους, κυρίως γιατί είναι Γιαπωνέζικο. Επίσης το 2003-2006 μοντέλο είναι και δυνατότερο (σημαντικά) από τα 2008-2009. Το συγκεκριμένο μηχανάκι βγάζει 45 άλογα και είναι 125 κιλά (ζυγισμένο γεμάτο). Συντήρηση κάμποση αλλά όχι όση τα πολεμικά ΚΤΜ κτλ. Δλδ κάθε 500χλμ βαλβίδες και λάδια και λοιπά ψιλά... (τα ΚΤΜ είναι με ώρες, ίσως είναι και το ίδιο τελικά. Εξάλλου μάλλον μετά από κάθε βόλτα θα τα κάνεις και στα δύο)

Μετά όμως βλέπω το Husqvarna ΤΕ610ΙΕ. Μηχανάκι 149 κιλά (επίσης ζυγισμένο γεμάτο) με κινητήρα περίπου στα 51 άλογα (πάντα τροχό) και ΠΟΛΥ πιο γεμάτο κινητήρα από χαμηλά. Μιλάμε για +10 άλογα από χαμηλά μέχρι τις 6-7000rpm που αρχίζει και γεμίζει το WR. Μετά στις 8500 περίπου το Husqy πέφτει σε κόφτη και το WR συνεχίζει και ανεβάζει για άλλες 3000rpm. Τα ίδια και καλύτερα ακόμα για την ροπή υπέρ του 610 πάντα. Συντήρηση κάθε 5000χλμ, βαλβίδες, λάδια κτλ. Μεγαλύτερο ρεζερβουάρ, μεγαλύτερη αυτονομία, μεγαλύτερη άνεση. ΑΝΕΤΑ το χρησιμοποιείς μέσα στην πόλη για να πηγαίνεις στην δουλειά σου, σε αντίθεση με το WR που απλά το βιάζεις αν του το κάνεις αυτό... Επίσης άνετα πας σε αυτό καβάλα μέχρι το βουνό αντί για τρέιλερ που θέλει το άλλο. Ακόμα και μακριά να είναι το βουνό... Με το τρέιλερ δεν είναι μόνο ότι θες τρέιλερ, είναι ολόκληρη ιστορία, πάνε πάρε αυτοκίνητο, φόρτωσε τρέιλερ, δέσε μηχανάκι... Με το 610 βάζεις στολή και φεύγεις.

Εντάξει, όπλο το WR, δεν λέω, αλλά..........μήπως το 610 είναι κι αυτό μια χαρούλα για το βουνό? Δεν μιλάμε για βαρίδια τύπου ΧΤ και άλλα παρόμοια, είναι 150 κιλά και με καλύτερο κινητήρα για εντούρο ίσως (πολύ καλή απόδοση από πολύ χαμηλά, έστω κι αν έχει κόφτη νωρίς). Αναρτήσεις έχει ίδιες σε χαρακτηριστικά, δλδ διαδρομές και ρυθμίσεις μπρος πίσω. Οκ, το WR θα έχει ποιοτικότερες σίγουρα και θα ακούνε καλύτερα αλλά και πάλι, δεν είναι αρκετό το 610?

Τι λέτε ρε παιδιά?

Επίσης και κάτι άλλο, τι είναι οικονομικότερο? Να πάρεις ένα SM και να το κάνεις και εντούρο ή ένα εντούρο και να το κάνεις SM? Ρωτάω γιατί το 610 βγαίνει και στα δύο και αν δεν κάνω λάθος εκτός από φρένα και τροχούς δεν πρέπει να αλλάζει κάτι άλλο..... (εκτός κι αν κάνω λάθος)

Ότι πάρω θα το πάρω μεταχειρισμένο, 2003 και μετά το WR και 2006 και μετά το 610.

Οι απαιτήσεις μου δεν είναι να κάνω τον παγκόσμιο στο βουνό, απλά βόλτα με φίλους και την πλάκα μου.....

Για το WR έχω ακούσει τα καλύτερα όσον αφορά αξιοπιστία, εφόσον βέβαια το χρησιμοποιείς όπως πρέπει και κάνεις την συντήρηση κανονικά. Για το 610 δεν έχω ακούσει και τίποτα, γνωρίζει κανείς περί του θέματος?

Την Husqvarna την έχει αγοράσει η Aprilia? Εαν ναι, να υποθέσω ότι τα service του 610 θα γίνονται σε εξουσιοδοτημένα Aprilia? Αν ναι αυτό με βολεύει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ καθώς ο μηχανικός μου για το Caponord είναι απλά άψογος.......

MikeG
02/09/2008, 12:08
Ας τα πάρω από το τέλος προς την αρχή.
Τη Husqvarna την έχε αγοράσει η BMW αλλά παραμένει σα Husqvarna. Τα service της δηλαδή αν δε κάνω λάθος & γενικά την αντιπροσώπευση την έχει η ITALMOTO.

Πάμε τώρα στο 610. Πολύ βαρύ μηχανάκι, θα σε κουράζει υπερβολικά. Ξεφεύγει από τη κατηγορία του enduro θα έλεγα.
WR450F δύσκολο μηχανάκι, πολλά άλογα, τα βγάζει απότομα...

Γενικά δε σου πρότεινα κανένα από τα 2. Τα άλογα δε θα πρέπει να είναι το πρώτο πράγμα που σε ενδιαφέρει. Με 30 άλογα είσαι super. Μεγαλύτερη σημασία έχει το βάρος & πως βγαίνουν αυτά τα άλογα στο έδαφος. Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις κάτι σε 250 4Τ. Για παράδειγμα το WR250F το οποίο θεωρείτε αρκετά αξιόπιστο. Μια άλλη πρόταση είναι το Husqvarna TE250 από 2004 & μετά & φυσικά το KTM EXC 250F.
Ένα άλλο πολύ καλό, ιδιαίτερα για αρχάριο μηχανάκι είναι το KTM 400 EXC.
Ψάξτο περισσότερο & νομίζω ότι πρέπει να απομακρινθείς από τα 2 μηχανάκια που αναφέρεις. Ειδικά από το 610 λόγω βάρους. :wave2:

stako
02/09/2008, 12:23
25 (πραγματικά) κιλά διαφορά από το 450 και 30 από το 250 κάνουν τόσο μεγάλη διαφορά??? :confused:

Επειδή έχω ζήσει την διαφορά ροπής σε μηχανάκια δεν θα ήθελα να πάρω κάτι με την μισή ροπή ενώ με τα ίδια χρήματα παίρνω κάτι καλύτερο σε αυτό το τομέα..... Πες με τεμπέλη, πες με ότι θες αλλά θέλω το μηχανάκι να έχει ροπή, όσο περισσότερη τόσο καλύτερα..... Οπότε τα 250 μάλλον τα αποκλείω..... (δεν με νοιάζει η δύναμη, αλλά με την ροπή έχω ένα κόλλημα)

Πέτυχα αυτό και κάπου μπερδεύτηκα με την Aprilia... http://www.apriliaforum.com/forums/forumdisplay.php?f=56

Προσπαθώ να αποφύγω (αν είναι δυνατό) τα service μετά από κάθε βόλτα. Αν δεν κάνω λάθος όλα τα μηχανάκια που προτείνεις είναι σε αυτή την κατηγορία?

Επίσης θα προτιμούσα να μπορώ να χρησιμοποιώ το μηχανάκι και στον δρόμο, δλδ σπίτι-δουλειά κτλ. Αν βέβαια είναι εντελώς ακατάλληλο για εντούρο οκ, το αφήνω σαν ιδέα και πάμε αλλού... Αλλά αν οι συμβιβασμοί δεν είναι τραγικοί και μπορώ να κάνω την πλάκα μου και με το 610?

MikeG
02/09/2008, 12:30
Είσαι σε λάθος κατεύθυνση. Μη συγκρίνεις τα μηχανάκια enduro με τα street για παράδειγμα.
Ναι τα κιλά παίζουν τεράστια διαφορά, ακόμα & μια διαφορά 10 κιλών είναι πολύ σημαντική. Κανένα enduro μηχανάκι δεν είναι για καθημερινή μετακίνηση. Οι φθορές είναι τεράστιες & δε θα τα έλεγα & τα πλέον βολικά. Ίσως μόνο το 610 θα μπορούσε να ανταποκριθεί & για κάθε μέρα.
Επίσης κανένα μηχανάκι δε θέλει μετά από απλή βόλτα service. Εγώ σε KTM 400 αλλάζω κάθε 1000 λάδια & κάθε 3000 τσεκάρω βαλβίδες. Αν η χρήση είναι αγωνιστική αλλάζουν τα δεδομένα.
Οδήγησε πρώτα κάποια μηχανάκια enduro σε συνθήκες enduro & όχι σε φλαταδούρες & μετά κρίνε.
Τα 125 παίρνουν τα πρωταθλήματα. Επιμένω ότι & τα 2 μηχανάκια είναι too much με το 610 απλά να μη κάνει γι'αυτή τη δουλειά.
Κάνε μερικά test rides :wave2:

stako
02/09/2008, 12:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Είσαι σε λάθος κατεύθυνση. Μη συγκρίνεις τα μηχανάκια enduro με τα street για παράδειγμα.
Ναι τα κιλά παίζουν τεράστια διαφορά, ακόμα & μια διαφορά 10 κιλών είναι πολύ σημαντική. Κανένα enduro μηχανάκι δεν είναι για καθημερινή μετακίνηση. Οι φθορές είναι τεράστιες & δε θα τα έλεγα & τα πλέον βολικά. Ίσως μόνο το 610 θα μπορούσε να ανταποκριθεί & για κάθε μέρα.
Επίσης κανένα μηχανάκι δε θέλει μετά από απλή βόλτα service. Εγώ σε KTM 400 αλλάζω κάθε 1000 λάδια & κάθε 3000 τσεκάρω βαλβίδες. Αν η χρήση είναι αγωνιστική αλλάζουν τα δεδομένα.
Οδήγησε πρώτα κάποια μηχανάκια enduro σε συνθήκες enduro & όχι σε φλαταδούρες & μετά κρίνε.
Τα 125 παίρνουν τα πρωταθλήματα. Επιμένω ότι & τα 2 μηχανάκια είναι too much με το 610 απλά να μη κάνει γι'αυτή τη δουλειά.
Κάνε μερικά test rides :wave2:

Που να το βρω το test ride σε τέτοια μηχανάκια σε κατάλληλες συνθήκες? Μόνο στο Λουτράκι στην εκδήλωση του Μοτό πέρσι πρέπει να είχε αλλά τότε δεν το είχα σκοπό για τέτοια φάση οπότε δεν επέλεξα εντούρο για test ride.....

Το WRF στο manual γράφει σίγουρα για 500χλμ βαλβίδες. Τα ΚΤΜ επίσης ανα 30 ώρες (αν θυμάμαι καλά, 10 πάνω, 10 κάτω δεν έχει σημασία) στα manual τους (τα κατέβασα από την ΚΤΜ). Δεν είναι απαραίτητα αυτά? Ανεξάρτητα της χρήσης?

MikeG
02/09/2008, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Που να το βρω το test ride σε τέτοια μηχανάκια σε κατάλληλες συνθήκες? Μόνο στο Λουτράκι στην εκδήλωση του Μοτό πέρσι πρέπει να είχε αλλά τότε δεν το είχα σκοπό για τέτοια φάση οπότε δεν επέλεξα εντούρο για test ride.....

Το WRF στο manual γράφει σίγουρα για 500χλμ βαλβίδες. Τα ΚΤΜ επίσης ανα 30 ώρες (αν θυμάμαι καλά, 10 πάνω, 10 κάτω δεν έχει σημασία) στα manual τους (τα κατέβασα από την ΚΤΜ). Δεν είναι απαραίτητα αυτά? Ανεξάρτητα της χρήσης?


Θα έλεγα ότι περισσότερο έχει να κάνει με τις συνθήκες χρήσης.
Όσο για test ride μπορείς να κανονίσεις να πας μια μέρα με τα παιδιά για βολτίτσα στα πιστάκια & εκεί να δοκιμάσεις μερικά.
Στόχος είναι το μηχανάκι να σε βοηθάει & όχι να σε κουράζει.
:winka: :wave2:

nikos force
02/09/2008, 12:49
εγω δεν αποκλειω οτι με ενα 610 θα περασεισ καλα ... ισα ισα ... απλα δεν ειναι για παρα παρα πολλα ... κανει ομως αρκετα ...και τα κανει καλα και ευχαριστα...οπωσ και ενα dr:wacko:

MikeG
02/09/2008, 12:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
εγω δεν αποκλειω οτι με ενα 610 θα περασεισ καλα ... ισα ισα ... απλα δεν ειναι για παρα παρα πολλα ... κανει ομως αρκετα ...και τα κανει καλα και ευχαριστα...οπωσ και ενα dr:wacko:


Αναφέρεσαι περισσότερο σε φλαταδούρες ε? :wave2:

nikos force
02/09/2008, 12:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Αναφέρεσαι περισσότερο σε φλαταδούρες ε? :wave2: αναφερομαι στα παντα ...

Stabak
02/09/2008, 13:33
Stako ειχα παρομοιο συλλογισμο με τον δικο σου και επελεξα WR. Βασικά απέκλεισα την καθημερινη χρηση και επέλεξα μεταξυ χώματος και SM. Το 610 εχει διαφορετικές διαδρομές μου φαίνεται το ΤΕ με το SM και υπάρχει και μια σχετική αναμονή σε ανταλλακτικά ετσι...

Στο χώμα ειμαι ακόμα σχετικά άσχετος αλλα δεν ειναι και δυσκολο να καταλαβεις πως το πάν ειναι το βάρος.

stako
02/09/2008, 15:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Θα έλεγα ότι περισσότερο έχει να κάνει με τις συνθήκες χρήσης.
Όσο για test ride μπορείς να κανονίσεις να πας μια μέρα με τα παιδιά για βολτίτσα στα πιστάκια & εκεί να δοκιμάσεις μερικά.
Στόχος είναι το μηχανάκι να σε βοηθάει & όχι να σε κουράζει.
:winka: :wave2:

Να σου πω την αλήθεια δεν νιώθω άνετα να εμφανιστώ από το πουθενά και να πάρω ξένο μηχανάκι για test ride...... Επίσης μπορεί να είναι εντούρο και να μην παθαίνει τίποτα αν πέσεις αλλά πάλι δεν θα είναι ότι καλύτερο και σίγουρα μετά θα νιώθω παντελώς χάλια! Και στο χώμα όσο και να προσέξεις δεν ξέρεις τι μπορεί να γίνει.....


Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
εγω δεν αποκλειω οτι με ενα 610 θα περασεισ καλα ... ισα ισα ... απλα δεν ειναι για παρα παρα πολλα ... κανει ομως αρκετα ...και τα κανει καλα και ευχαριστα...οπωσ και ενα dr:wacko:

Έτσι πιστεύω κι εγώ ρε γμτ....... Δλδ οκ, πριν 10-15 χρόνια ας πούμε δεν περνούσαν καλά στα βουνά? Και σίγουρα τότε τα top μηχανάκια δεν ήταν καλύτερα από το 610.... Μην μιλήσουμε και για πιο παλιά..... Κι εγώ με ένα ταπεινό DT200 πήγαινα μικρός, με αναρτήσεις καλαμάκια, κινητήρα μέτριο και βάρος πέρα βρέχει και περνούσα σούπερ.....

Θέλω να πω καλό το top αλλά ίσως να την βγάλω και με λίγο πιο κάτω?

Παράδειγμα που έχω ζήσει: Κορυφή το GSXR στα Μέγαρα αλλά και οι φίλοι που έμπαιναν με Ζ750 μια χαρά περνούσαν! Όχι απλά μια χαρά δλδ, σούπερ!


Αρχικά δημιουργήθηκε από Stabak
Stako ειχα παρομοιο συλλογισμο με τον δικο σου και επελεξα WR. Βασικά απέκλεισα την καθημερινη χρηση και επέλεξα μεταξυ χώματος και SM. Το 610 εχει διαφορετικές διαδρομές μου φαίνεται το ΤΕ με το SM και υπάρχει και μια σχετική αναμονή σε ανταλλακτικά ετσι...

Στο χώμα ειμαι ακόμα σχετικά άσχετος αλλα δεν ειναι και δυσκολο να καταλαβεις πως το πάν ειναι το βάρος.

Βρήκα τα πλήρη τεχνικά στοιχεία και πράγματι έχουν διαφορετικές αναρτήσεις, 50mm πιο κοντό το SM μπροστά και 30mm πιο κοντό πίσω. Επίσης αλλάζει και η γεωμετρία (προφανώς) και τροχοί/φρένα. Κατά τα άλλα καμία διαφορά, μέχρι και το γρανάζωμα ίδιο είναι.

Θα κάτσω και θα το σκεφτώ λίγο, θα προτιμήσω την ευκολία της μετακίνησης κάθε μέρα με το 610 ή θα συνεχίσω με το Caponord και θα έχω το WR στην αυλή?

Παρακάτω ένα απόσπασμα από το site της Husqvarna:

"With the new TE 610IE, Husqvarna intends to widen its range to include those less competition-minded riders who use their bikes every day and need more comfort and practicality but want to combine this with the thrill of (almost) owning a race bike."

Η παρένθεση δική μου... Απλά πρέπει να δω αν αυτό είναι που θέλω ή όχι.

:)

Stabak
02/09/2008, 15:55
και μη νομιζεις, ευκολια μετακινησης με το 610 σημαίνει σελα σανιδι τυπου στρινγκ και καθε 5Κ βαλβίδες (μάλλον ευλαβικα)....

stako
02/09/2008, 16:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stabak
και μη νομιζεις, ευκολια μετακινησης με το 610 σημαίνει σελα σανιδι τυπου στρινγκ και καθε 5Κ βαλβίδες (μάλλον ευλαβικα)....

15 λεπτά είναι η καθημερινή μου μετακίνηση, με το 610 αντί του Caponord ίσως να γίνει και 10 :D οπότε its ok.........:)

5000 / 16 = 312
312 / 264 = 1.18 χρόνια αν υποθέσουμε ότι είναι μόνο η διαδρομή για δουλειά.

:)

STOYBI
02/09/2008, 16:03
Το 610 στα μεσα δεκαετιας του 90 και μετα χτυπαγαν πρωταθληματα και τα cr-yz rm κλπ απλα το κοιταγαν....

Μην τα ισοπεδωνουμε ολα συγκριτικα παντα με τα σημερινα μηχανακια......

Γνωμη μου.....

Το 610 θα σου ειναι αρκετα πιο ξεκουραστο για πολιτικη χρηση και θα κανεις τα παντα στο βουνο ( εφοσον πας απο διαδρομες που δεν θα αναγκαζεσε να το παιρνεις στο σβερκο....)



:wave2:

stako
02/09/2008, 16:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
και θα κανεις τα παντα στο βουνο ( εφοσον πας απο διαδρομες που δεν θα αναγκαζεσε να το παιρνεις στο σβερκο....

Αυτή είναι η απορία μου φίλε μου, σε ευχαριστώ για την βοήθεια. Απλά να μπορώ να πάω αλλά να μην γίνω και παγκόσμιος.

Και όσο σκέφτομαι την φάση φόρτωσε τρέιλερ/ξεφόρτωσε τρέιλερ καταλήγω ακόμα περισσότερο στο 610....... (αφήνω στην άκρη το θέμα αγοράς τρέιλερ που δεν έχω)

stako
02/09/2008, 16:25
Ερώτηση: Παίζει άλλο μηχανάκι άλλης εταιρείας με παρόμοιες δυνατότητες με το TE610? Και φυσικά παρόμοια συντήρηση και τιμή.....

Μπας και παίζει κάτι που μου έχει ξεφύγει σαν σκέψη...

STOYBI
02/09/2008, 16:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Ερώτηση: Παίζει άλλο μηχανάκι άλλης εταιρείας με παρόμοιες δυνατότητες με το TE610? Και φυσικά παρόμοια συντήρηση και τιμή.....

Μπας και παίζει κάτι που μου έχει ξεφύγει σαν σκέψη...

xr 650 ελαφρως βαρυτερο και μανιβελα μονο....

Αρκετα πιο "κατω του" του ομως ... Απο ολες τις αποψεις...

:wave2:

stako
02/09/2008, 16:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
xr 650 ελαφρως βαρυτερο και μανιβελα μονο....

Αρκετα πιο "κατω του" του ομως ... Απο ολες τις αποψεις...

:wave2:

Και μόνο για την μανιβέλα δεν θα το ήθελα.....

Ίσως λίγο πιο φτηνό αλλά και πάλι, κρίμα είναι, δεν λέει για 1k να πάω εκεί...

:wave2:

STOYBI
02/09/2008, 16:39
Το μονο κατα του 610 σημερα ειναι η κατασταση στην οποια θα βρισκετε μεταχειρω....:winka:

Προσοχη και εκτενης ελεγχος σε οτι βρεις...... :smilea:

stako
02/09/2008, 16:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Το μονο κατα του 610 σημερα ειναι η κατασταση στην οποια θα βρισκετε μεταχειρω....:winka:

Προσοχη και εκτενης ελεγχος σε οτι βρεις...... :smilea:

Και το άλλο κατά είναι ότι θα δυσκολευτώ πολύ να βρω γενικότερα.....! Ένα όλο κι όλο παίζει σε Μότο Τρίτη αυτή τη στιγμή! (2006+)

:look:

nikos force
02/09/2008, 17:32
dr-z
dr-z
dr-z :D :D :D :D

stako
02/09/2008, 17:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
dr-z
dr-z
dr-z :D :D :D :D

Παίζει κι αυτό, είναι και φτηνό και σαν καινούργιο...........

Στο Μότο Τρίτη βλέπω ζητάνε αστείες τιμές, ένας ζητάει 5700 (6k έχει καινούργιο) για 2007 μηχανάκι, άλλος 4900 και άλλος 4700.....

Χμμμμμ..........

Gares'
02/09/2008, 19:49
Έπισης στην ίδια κατηγορία με το 610 είναι το Ktm 690 Enduro http://www.ktm.com/690-Enduro.68.0.html και το BMW Xchallenge 650 http://www.bmw-motorrad.gr/gr/el/index.html...

kordix
03/09/2008, 10:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Greek_Gares
Έπισης στην ίδια κατηγορία με το 610 είναι το Ktm 690 Enduro http://www.ktm.com/690-Enduro.68.0.html και το BMW Xchallenge 650 http://www.bmw-motorrad.gr/gr/el/index.html...



Μια ενσταση μόνο έχω. Για να κυκλοφορείς καθημερινά πρέπει σε όποιο από τα παραπάνω καταλήξεις τελικά, πρέπει να τοποθετήσεις και τα ανάλογα ελαστικά δηλαδή ΜΤ21 ή Τ63 κτλ τα οποία είναι ικανοποιητικά στην άσφαλτο (με εξαίρεση στο βρεγμένο) και στο χώμα είναι καλά αρκεί να μην έχει λάσπη.

kordix
03/09/2008, 11:03
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
[B]

WR450F δύσκολο μηχανάκι, πολλά άλογα, τα βγάζει απότομα...



Ίσως το μοντέλο του 03 ήταν λίγο απότομο αλλά σε καμμία περίπτωση το 04 και μετά.

Ε όχι και δύσκολο μηχανάκι... απλά λίγο βαρύ.



Στο κάτω κάτω όλα τα 450 εντούρο πυροβόλα είναι.

kordix
03/09/2008, 11:17
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
[B]

Έτσι πιστεύω κι εγώ ρε γμτ....... Δλδ οκ, πριν 10-15 χρόνια ας πούμε δεν περνούσαν καλά στα βουνά? Και σίγουρα τότε τα top μηχανάκια δεν ήταν καλύτερα από το 610.... Μην μιλήσουμε και για πιο παλιά..... Κι εγώ με ένα ταπεινό DT200 πήγαινα μικρός, με αναρτήσεις καλαμάκια, κινητήρα μέτριο και βάρος πέρα βρέχει και περνούσα σούπερ.....

Θέλω να πω καλό το top αλλά ίσως να την βγάλω και με λίγο πιο κάτω?

Παράδειγμα που έχω ζήσει: Κορυφή το GSXR στα Μέγαρα αλλά και οι φίλοι που έμπαιναν με Ζ750 μια χαρά περνούσαν! Όχι απλά μια χαρά δλδ, σούπερ!



:confused:
Πάω στοίχημα ότι ένα DT200 R με χωμάτινα λάστιχα και ένα ελεύθερο σιγαστήρα θα τερμάτιζε ακόμα και σήμερα πιο άνετα σε ένα αγώνα εντούρο και σε καλύτερη θέση απ' όλα τα μηχανάκια που αναφέρετε. Είναι πολύ πιο ελαφρυ, έχει ακριβώς τη δύναμη που χρειάζεται κανείς για να κινηθεί γρήγορα και ξεκούραστα και τα "καλαμάκια του" χωρίς καμμία ρύθμιση δουλεύουν μια χαρά σε αντίθεση με κάτι καινούργια εντούρο που χρειάζονται με το καλημέρα revalving για να δουλέψουν.

stako
03/09/2008, 11:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasYZ Πάω στοίχημα ότι ένα DT200 R με χωμάτινα λάστιχα και ένα ελεύθερο σιγαστήρα θα τερμάτιζε ακόμα και σήμερα πιο άνετα σε ένα αγώνα εντούρο και σε καλύτερη θέση απ' όλα τα μηχανάκια που αναφέρετε. Είναι πολύ πιο ελαφρυ, έχει ακριβώς τη δύναμη που χρειάζεται κανείς για να κινηθεί γρήγορα και ξεκούραστα και τα "καλαμάκια του" χωρίς καμμία ρύθμιση δουλεύουν μια χαρά σε αντίθεση με κάτι καινούργια εντούρο που χρειάζονται με το καλημέρα revalving για να δουλέψουν. [/B]

Αν εννοείς DT200WR μάλλον θα συμφωνήσω. Ακόμα περισσότερο για WR200. Και για αυτό από το πρωί κοιτάω τιμές, αγγελίες και πληροφορίες για ένα τέτοιο.......... Και είναι σε ξεφτίλα τιμές, μέχρι 1000? το DT200WR και 1300 περίπου το WR200.

Η διαφορά τιμής είναι τραγική σε σχέση με οτιδήποτε υπόλοιπο. Και στην τελική αν δεν μου κάνει το σκοτώνω 500? και τέλος η ιστορία, παίρνω ένα άλλο...

Χωμάτινος
03/09/2008, 13:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
... το χρησιμοποιείς μέσα στην πόλη για να πηγαίνεις στην δουλειά σου...

... καβάλα μέχρι το βουνό...

... Ακόμα και μακριά να είναι το βουνό...

... βάζεις στολή και φεύγεις...

...Οι απαιτήσεις μου δεν είναι να κάνω τον παγκόσμιο στο βουνό, απλά βόλτα με φίλους και την πλάκα μου.....

...αξιοπιστία...

Αν θέλεις και μακρινά βουνά, DRZ-S δαγκωτό. Άλλαξε του και τις αναρτήσεις με WP και θα είσαι κούκλος. Αν από την άλλη θέλεις να γίνεις πιο "κακό παιδί" (εις βάρος της εμβέλειας) πάρε το Ε.

kordix
03/09/2008, 14:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Αν εννοείς DT200WR μάλλον θα συμφωνήσω. Ακόμα περισσότερο για WR200. Και για αυτό από το πρωί κοιτάω τιμές, αγγελίες και πληροφορίες για ένα τέτοιο.......... Και είναι σε ξεφτίλα τιμές, μέχρι 1000? το DT200WR και 1300 περίπου το WR200.

Η διαφορά τιμής είναι τραγική σε σχέση με οτιδήποτε υπόλοιπο. Και στην τελική αν δεν μου κάνει το σκοτώνω 500? και τέλος η ιστορία, παίρνω ένα άλλο...


Δυστυχώς δύσκολα θα βρεις μεταχειρισμένο καλό μετά από τόσα χρόνια και για να μη παρεξηγηθώ, δε σου προτίνω να πάρεις κάτι τόσο παλιό.

Μη κάνεις καμμιά βιαστική κίνηση. Έλα το επόμενο Σάββατο στα πιστάκια να οδηγήσεις μηχανάκια και να τα πούμε από κοντά.

Πρέπει να ξεκαθαρίσεις για τι χρήση θέλεις το μηχανάκι και μετά να ψάξεις να βρεις το καλύτερο για:

1. Αγωνιστική εντούρο
2. Εντουράδες (μονοπάτια, ανηφόρες-κατηφόρες κλπ)
3. Εκδρομικό εντούρο (πολλά χιλιόμετρα ΧΩΜΑΤΙΝΑ, καθόλου άσφαλτο)
4. Χωμάτινα ταξίδια (ξεκινάς άσφαλτο, μπαίνεις χώμα και γυρνάς από άσφαλτο)
5. Μεικτή χρήση (κάτι που να τα κάνει όλα; με έμφαση στο χώμα)

stako
03/09/2008, 14:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasYZ
Δυστυχώς δύσκολα θα βρεις μεταχειρισμένο καλό μετά από τόσα χρόνια και για να μη παρεξηγηθώ, δε σου προτίνω να πάρεις κάτι τόσο παλιό.

Μη κάνεις καμμιά βιαστική κίνηση. Έλα το επόμενο Σάββατο στα πιστάκια να οδηγήσεις μηχανάκια και να τα πούμε από κοντά.

Πρέπει να ξεκαθαρίσεις για τι χρήση θέλεις το μηχανάκι και μετά να ψάξεις να βρεις το καλύτερο για:

1. Αγωνιστική εντούρο
2. Εντουράδες (μονοπάτια, ανηφόρες-κατηφόρες κλπ)
3. Εκδρομικό εντούρο (πολλά χιλιόμετρα ΧΩΜΑΤΙΝΑ, καθόλου άσφαλτο)
4. Χωμάτινα ταξίδια (ξεκινάς άσφαλτο, μπαίνεις χώμα και γυρνάς από άσφαλτο)
5. Μεικτή χρήση (κάτι που να τα κάνει όλα; με έμφαση στο χώμα)

Δεν είναι και πάρα πολύ παλιά... 1998-2000 WR200 παίζουν σε ΜότοΤρίτη και ΧΕ κάμποσα... 8-10 χρόνια μηχανάκι δεν το έχουν πάρει και τα χρόνια... Έτσι πιστεύω δλδ...

Διχρονάκι είναι, πιστονάκι νέο, πλήρες service λάδια, μπουζιά, υγρά φρένων, τακάκια, παραφλού, αναρτήσεις (τσιμούχες-λάδια), ελαστικά...... Πόσο είναι αυτά όλα? 3-4 κατοστάρικα?

Θα έλεγα κάτι μεταξύ 3 και 4 είμαι...;)

Χωμάτινος
03/09/2008, 14:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
...
Θα έλεγα κάτι μεταξύ 3 και 4 είμαι...;)

Τότε άσε το WRF στην ησυχία του :winka:

stako
03/09/2008, 14:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Χωμάτινος
Τότε άσε το WRF στην ησυχία του :winka:

:) :) :)

kordix
04/09/2008, 09:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Χωμάτινος
Τότε άσε το WRF στην ησυχία του :winka:


+1000


:wave2:



Αν θα το χρησιμοποιείς και άσφαλτο για μεγάλες αποστάσεις προτίμησε 4χρονο.

stako
04/09/2008, 09:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasYZ
Αν θα το χρησιμοποιείς και άσφαλτο για μεγάλες αποστάσεις προτίμησε 4χρονο.

Μεγάλες αποστάσεις αποκλείονται, 10 λεπτά διαδρομή το πολύ...:)

Δεν εννοώ για καθημερινή μετακίνηση, μόνο μέχρι να φτάσω χώμα...

Tigas
27/09/2008, 21:08
DR-Z400E πάνω από 40hp 136kg και βαλβίδες κάθε 24.000km, μηχανάκι και για καθημερινή χρήση
και για το βουνό χωρίς να είσαι συνέχεια σε συνεργείο για service.

Εγώ δέν βρήκα καινούργιο και πήρα το WR250X/R 2008.

Το μηχανάκι είναι πανάλαφρο δύναμη έχει να πάς όπου θές και συντήρηση του αγίου φούτσου, μπορεί να έχει πουληθεί κανα 2 φορές ακόμα μέχρι να δείς βαλβίδες αλλά δύσκολα θα βρείς μτχ.

Καινούργιο το enduro κάνει 6300(R έκδοση) ενώ το supermoto 6600(Χ έκδοση).

Εάν αποφασίσεις να πάρεις sm οι τροχοί κομπλέ + λάστιχα έχουν 850-900 ευρώ σύν τα παρελκόμενα για να μήν το σπάσεις(ποδιές+χούφτες+εμπρός ελλατήριο).

Πάρε και 1 φωτό από το κατσικάκι μου :D

Τέλος ότι και εάν αποφασίσεις κοιτά να έχει κάτι πολύ σημαντικό, ΜΙΖΑ.


143322

marios8
27/09/2008, 22:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR


Εγώ δέν βρήκα καινούργιο και πήρα το WR250X/R 2008.



Ευτυχώς




Υγ Το Χ με το R φοράνε τις ίδιες αναρτήσεις ?

Tigas
27/09/2008, 23:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Ευτυχώς




Υγ Το Χ με το R φοράνε τις ίδιες αναρτήσεις ?

Για εμπρός το manual δέν λεει κάποια διαφορά, και πίσω η διαφορά είναι 5mm, πάντως όπως και να έχει έχω την αίσθηση ότι θέλει εμπρός κάποια βελτίωση, σε βραχώδη τερέν το έχω το θεματάκι.
Θα το ξαναρυθμίσω βέβαια μπάς και γίνει λίγο ποιο προοδευτικό αλλά δέν νομίζω να έχω δραματικές αλλάγες.

Το ευτυχώς γιατί για το suzuki, μια χαρά μηχανάκι έχω ακούσει και μου έχουν πεί όσοι το είχαν.

stako
30/09/2008, 21:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
DR-Z400E πάνω από 40hp 136kg και βαλβίδες κάθε 24.000km, μηχανάκι και για καθημερινή χρήση
και για το βουνό χωρίς να είσαι συνέχεια σε συνεργείο για service.

Εγώ δέν βρήκα καινούργιο και πήρα το WR250X/R 2008.

Το μηχανάκι είναι πανάλαφρο δύναμη έχει να πάς όπου θές και συντήρηση του αγίου φούτσου, μπορεί να έχει πουληθεί κανα 2 φορές ακόμα μέχρι να δείς βαλβίδες αλλά δύσκολα θα βρείς μτχ.

Καινούργιο το enduro κάνει 6300(R έκδοση) ενώ το supermoto 6600(Χ έκδοση).

Εάν αποφασίσεις να πάρεις sm οι τροχοί κομπλέ + λάστιχα έχουν 850-900 ευρώ σύν τα παρελκόμενα για να μήν το σπάσεις(ποδιές+χούφτες+εμπρός ελλατήριο).

Πάρε και 1 φωτό από το κατσικάκι μου :D

Τέλος ότι και εάν αποφασίσεις κοιτά να έχει κάτι πολύ σημαντικό, ΜΙΖΑ.

Πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά, σε ευχαριστώ Σταύρο! Από ότι μου είπε θα το πάρει και ο katsai, δεν αποκλείω να γίνουν και 3 λοιπόν τα DR............:D

Τώρα δεν έχω χρόνο ούτε να ψάξω όμως οπότε το βλέπω σε κανά δίμηνο να δω τι παίζει σε μτχ.....

marios8
30/09/2008, 22:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR


Το ευτυχώς γιατί για το suzuki, μια χαρά μηχανάκι έχω ακούσει και μου έχουν πεί όσοι το είχαν.

Αναλόγως τι θέλεις να κάνεις με την μηχανή .

Για να σου το δώσω με στριτάδικη λογική . Μπορείς να γυρνάς στις Σέρρες με το cbr1000rr (όπως λέει και το νικ σου) αλλά και το cbf 1000 μια χαρά μηχανάκι είναι :winka: :wave2:

Tigas
01/10/2008, 20:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά, σε ευχαριστώ Σταύρο! Από ότι μου είπε θα το πάρει και ο katsai, δεν αποκλείω να γίνουν και 3 λοιπόν τα DR............:D

Τώρα δεν έχω χρόνο ούτε να ψάξω όμως οπότε το βλέπω σε κανά δίμηνο να δω τι παίζει σε μτχ.....

ο katsai θα πάρει 2Τ και μόνο ΚΤΜ είναι πιστός, ο Μήτσος την άλλη εβδομάδα θα είναι έτοιμος, o maintenance στο τέλος του μήνα, αλλά κανένας μας δέν θα έχει μηχανάκι που να ξεπερνά τα 125kg
γεμάτο δηλαδή κανένας μας δέν θα έχει DRZ:D , όσο ελαφρύτερο βρείς τόσο καλύτερα, η δύναμη δέν είναι το πάν στο χώμα για να γουστάρεις αλλά το βάρος για να το ελέγχεις, άντε να σε δούμε και στο χώμα :wave2:

johnpan
01/10/2008, 21:44
Και πόσο ζυγίζει ρε Τίγκα το wr250 γεμάτο? Βάλε κι άλλες φώτο να γουστάρουμε! :beer:

KaTaNaS
02/10/2008, 10:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
ο katsai ....ο Μήτσος .....κανένας μας


den to pisteyw oti tha janabgoyme mazi bolta!:beer:

Tigas
02/10/2008, 19:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
den to pisteyw oti tha janabgoyme mazi bolta!:beer:

why not:D

stako
03/10/2008, 09:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
ο katsai θα πάρει 2Τ και μόνο ΚΤΜ είναι πιστός, ο Μήτσος την άλλη εβδομάδα θα είναι έτοιμος, o maintenance στο τέλος του μήνα, αλλά κανένας μας δέν θα έχει μηχανάκι που να ξεπερνά τα 125kg
γεμάτο δηλαδή κανένας μας δέν θα έχει DRZ:D , όσο ελαφρύτερο βρείς τόσο καλύτερα, η δύναμη δέν είναι το πάν στο χώμα για να γουστάρεις αλλά το βάρος για να το ελέγχεις, άντε να σε δούμε και στο χώμα :wave2:

Ο katsai μου έλεγε την προηγούμενη βδομάδα ότι βρήκε DRZ και το χτυπάει!!! :confused:

Tigas
03/10/2008, 21:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Ο katsai μου έλεγε την προηγούμενη βδομάδα ότι βρήκε DRZ και το χτυπάει!!! :confused:

κάτσε να το δεί πρώτα, γιατί έχει βρεί 1 που έτρεχε σε αγώνες

stako
06/10/2008, 09:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
κάτσε να το δεί πρώτα, γιατί έχει βρεί 1 που έτρεχε σε αγώνες

Α κατάλαβα...... Και μου έλεγε ότι είναι χαρτί τομ μηχανάκι κτλ.... Και ακόμα δεν το έχει δει!?! :rotflmao:

Έχω λιώσει να βλέπω κάτι Φιλανδούς να λιώνουν σε κάτι πιστάκια και μονοπάτια, και μόνο στο βίντεο καταλαβαίνεις ότι το βάρος είναι ΤΟ ΠΑΝ σε αυτή τη φάση......

stako
26/01/2009, 13:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasYZ
Δυστυχώς δύσκολα θα βρεις μεταχειρισμένο καλό μετά από τόσα χρόνια και για να μη παρεξηγηθώ, δε σου προτίνω να πάρεις κάτι τόσο παλιό.

Μη κάνεις καμμιά βιαστική κίνηση. Έλα το επόμενο Σάββατο στα πιστάκια να οδηγήσεις μηχανάκια και να τα πούμε από κοντά.

Πρέπει να ξεκαθαρίσεις για τι χρήση θέλεις το μηχανάκι και μετά να ψάξεις να βρεις το καλύτερο για:

1. Αγωνιστική εντούρο
2. Εντουράδες (μονοπάτια, ανηφόρες-κατηφόρες κλπ)
3. Εκδρομικό εντούρο (πολλά χιλιόμετρα ΧΩΜΑΤΙΝΑ, καθόλου άσφαλτο)
4. Χωμάτινα ταξίδια (ξεκινάς άσφαλτο, μπαίνεις χώμα και γυρνάς από άσφαλτο)
5. Μεικτή χρήση (κάτι που να τα κάνει όλα; με έμφαση στο χώμα)

Εχμμμμ........... Κάτι έγινε στην ψυχοσύνθεση μου εντωμεταξύ και ψήθηκα για κάτι μεταξύ 1 και 2........:D

Αν έχετε υπόψη κανένα καλό WR450F ή KTM450 EXC ρίξτε ένα ΠΜ! Χρονιές τώρα παίζουνε, για ΚΤΜ θα έλεγα 2006 και πάνω, για WR ίσως να το σκεφτόμουν και για 2003+.....

gee
26/01/2009, 22:46
φιλε μου εγω θα σου προτεινα dr-z 400 που ειναι πολυ καλο για αυτα που θες και αξιοπιστο μηχανακι.εχουν ακουστει προβληματα στα πηνια του (τα καινε καθε 30000χλμ περιπου).

ενα αλλο μηχανακι που σου προτεινω και θα το προτιμουσα εγω ειναι xr400.
φοβερο και πολυ τιμιο μηχανακι.και καλο στο βουνο και μια χαρα στην ασφαλτο και για καθε μερα.
εχει μανιβελα βεβαια αλλα τα xr παιρνουν μπροστα για πλακα.
μεχρι προτεινως ειχα xr250 και το αγαπησα παρα πολυ το μηχανακι.και το 400 λενε ολοι οτι ειναι πολυ καλυτερο.
στα xr αμα αλλαζεις καθε 2000χλμ λαδια εισαι ξενιαστος απο το μοτερ.εγω κοιτουσα και βαλβιδες ανοιξη και φθινοπωρο και ολα οκ.
βαλβιδες ρυθμιζεις και μονος σου (ειναι πανευκολο αν πιανουν λιγο τα χερια σου) σε αντιθεση με το wr που πρεπει να λυσεις το μισο μοτερ για να ρυθμισεις.
για το dr δεν ξερω πως ρυθμιζουν αλλα πρεπει να ειναι πολυπλοκο και σε αυτο.

KaTaNaS
26/01/2009, 23:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από gee
φιλε μου ...


Γιώργο ο Σταύρος έχει βλέψεις και για αγωνιστική χρήση! τα μοντελα που προτείνιες κεντράρουν περισσότερο στο εκδρομικό

gee
26/01/2009, 23:46
ναι ,δυστυχως το τελευταιο του ποστ για καποιο λογο το ειδα αφου απαντησα.

stako
27/01/2009, 09:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από gee
φιλε μου εγω θα σου προτεινα dr-z 400 που ειναι πολυ καλο για αυτα που θες και αξιοπιστο μηχανακι.εχουν ακουστει προβληματα στα πηνια του (τα καινε καθε 30000χλμ περιπου).

ενα αλλο μηχανακι που σου προτεινω και θα το προτιμουσα εγω ειναι xr400.
φοβερο και πολυ τιμιο μηχανακι.και καλο στο βουνο και μια χαρα στην ασφαλτο και για καθε μερα.
εχει μανιβελα βεβαια αλλα τα xr παιρνουν μπροστα για πλακα.
μεχρι προτεινως ειχα xr250 και το αγαπησα παρα πολυ το μηχανακι.και το 400 λενε ολοι οτι ειναι πολυ καλυτερο.
στα xr αμα αλλαζεις καθε 2000χλμ λαδια εισαι ξενιαστος απο το μοτερ.εγω κοιτουσα και βαλβιδες ανοιξη και φθινοπωρο και ολα οκ.
βαλβιδες ρυθμιζεις και μονος σου (ειναι πανευκολο αν πιανουν λιγο τα χερια σου) σε αντιθεση με το wr που πρεπει να λυσεις το μισο μοτερ για να ρυθμισεις.
για το dr δεν ξερω πως ρυθμιζουν αλλα πρεπει να ειναι πολυπλοκο και σε αυτο.

Με πρόλαβε ο Σταύρος...

Πράγματι άλλαξα προτιμήσεις και θα πάω σε κάτι πιο απόλυτο. Σε ευχαριστώ πάντως για τον χρόνο σου να γράψεις την άποψη σου...:)

Πλάκα πλάκα αν το ΚΤΜ είναι πιο εύκολο στην συντήρηση (δεν αναφέρομαι σε συχνότητα αλλά σε ευκολία προσβάσεων κτλ) θα προτιμήσω 100% αυτό. Θα κατεβάσω τώρα τα user manual να δω τι παίζει.

Στα προηγούμενα μηχανάκια τα πάντα εκτός από βαλβίδες τα έκανα/κάνω μόνος μου οπότε στο μονοκύλινδρο σίγουρα θα γίνει προσπάθεια να τα κάνω όλα μόνος...

marios8
27/01/2009, 10:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako


Πλάκα πλάκα αν το ΚΤΜ είναι πιο εύκολο στην συντήρηση (δεν αναφέρομαι σε συχνότητα αλλά σε ευκολία προσβάσεων κτλ) θα προτιμήσω 100% αυτό. Θα κατεβάσω τώρα τα user manual να δω τι παίζει.

Στα προηγούμενα μηχανάκια τα πάντα εκτός από βαλβίδες τα έκανα/κάνω μόνος μου οπότε στο μονοκύλινδρο σίγουρα θα γίνει προσπάθεια να τα κάνω όλα μόνος...

Δεν μπορώ να καταλάβω τι έχετε πάθει με την συντήρηση .
Σε όλα τα χωμάτινα μηχανάκια μετά απο κάθε βόλτα υπάρχει ένας τυφλοσούρτης που πρέπει να κάνεις ανεξαρτήτως μηχανής .
Τώρα συγκεκριμένα για τα 4Τ και τις βαλβίδες - καπελώτα ακούγονται οι περισσότερες ανακρίβειες.
Όταν πατήσουν οι βαλβίδες (περίπου στα 300 χλμ) τσεκάρεις τα καπελώτα αλλάζεις αυτά που πρέπει και απο εκεί και πέρα τα ξεχνάς . Μια φορά το χρόνο κάνεις ένα τσέκινκ.
Δεν είναι δα και τόσο τρομερό :wacko:

gee
27/01/2009, 10:08
φιλε αν δεν βρεις user manual ψαξε στο ιντερνετ valve adjustment wr450f π.χ.
ολο και καποιος θα εχει ανεβασει κανεναν οδηγο στο ιντερνετ.εγω ετσι το ειχα βρει για το wr250f(βασικα το ιδιο ειναι).
απλα τα wr εχουν το κακο οτι πρεπει να βγαλεις εκκεντροφορους για να αλλαξεις κατι πλακετες-σποστατες που ειναι αναμεσα σε εκκεντροφορο και βαλβιδες.
οσο για το ktm δεν ξερω

stako
27/01/2009, 10:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Δεν μπορώ να καταλάβω τι έχετε πάθει με την συντήρηση .
Σε όλα τα χωμάτινα μηχανάκια μετά απο κάθε βόλτα υπάρχει ένας τυφλοσούρτης που πρέπει να κάνεις ανεξαρτήτως μηχανής .
Τώρα συγκεκριμένα για τα 4Τ και τις βαλβίδες - καπελώτα ακούγονται οι περισσότερες ανακρίβειες.
Όταν πατήσουν οι βαλβίδες (περίπου στα 300 χλμ) τσεκάρεις τα καπελώτα αλλάζεις αυτά που πρέπει και απο εκεί και πέρα τα ξεχνάς . Μια φορά το χρόνο κάνεις ένα τσέκινκ.
Δεν είναι δα και τόσο τρομερό :wacko:

Μα δεν έχουμε πάθει τίποτα... Αν το πρόσεξες έγραψα ότι δεν με νοιάζει η συχνότητα αλλά η πολυπλοκότητα. Σαφώς και θα προτιμήσω ένα μηχανάκι που είναι στημένο ΚΑΙ με κριτήριο την γρήγορη συντήρηση. Αν παίζει κάτι τέτοιο βέβαια.

Για παράδειγμα το Caponord σε σχέση με το GSXR μου βγάζει την παναγία κάθε φορά! Μιλάμε για απολύτως καμία σχέση, ακόμα και στα τακάκια! Εντάξει, όχι το καταλληλότερο παράδειγμα αλλά καταλαβαίνεις τι εννοώ......


Αρχικά δημιουργήθηκε από gee
φιλε αν δεν βρεις user manual ψαξε στο ιντερνετ valve adjustment wr450f π.χ.
ολο και καποιος θα εχει ανεβασει κανεναν οδηγο στο ιντερνετ.εγω ετσι το ειχα βρει για το wr250f(βασικα το ιδιο ειναι).
απλα τα wr εχουν το κακο οτι πρεπει να βγαλεις εκκεντροφορους για να αλλαξεις κατι πλακετες-σποστατες που ειναι αναμεσα σε εκκεντροφορο και βαλβιδες.
οσο για το ktm δεν ξερω

Οκ! :wave2:

notakos600
27/01/2009, 10:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από gee
φιλε αν δεν βρεις user manual ψαξε στο ιντερνετ valve adjustment wr450f π.χ.
ολο και καποιος θα εχει ανεβασει κανεναν οδηγο στο ιντερνετ.εγω ετσι το ειχα βρει για το wr250f(βασικα το ιδιο ειναι).
απλα τα wr εχουν το κακο οτι πρεπει να βγαλεις εκκεντροφορους για να αλλαξεις κατι πλακετες-σποστατες που ειναι αναμεσα σε εκκεντροφορο και βαλβιδες.
οσο για το ktm δεν ξερω


Οι πλακέτες-αποστάτες που αναφέρεις λέγονται καπελότα και είναι μικροί μεταλλικοί δίσκοι που ορίζουν τα διάκενα των βαλβίδων.
Δυστυχώς το κακό με τα μοτέρ αυτά (CRF, YZ-F, KX-F, KTM, HUSQY) είναι πως τα καπελότα βρίσκονται κάτω από τους εκκεντροφόρους και λύνεις κυριολεκτικά την κεφαλή για να τα προσεγγίσεις.
Στο youtube υπάρχουν βίντεο που δείχνουν βήμα-βήμα την ρύθμιση βαλβίδων.
Πάτα valves adjust και θα στα βγάλει όλα.

stako
27/01/2009, 10:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Οι πλακέτες-αποστάτες που αναφέρεις λέγονται καπελότα και είναι μικροί μεταλλικοί δίσκοι που ορίζουν τα διάκενα των βαλβίδων.
Δυστυχώς το κακό με τα μοτέρ αυτά (CRF, YZ-F, KX-F, KTM, HUSQY) είναι πως τα καπελότα βρίσκονται κάτω από τους εκκεντροφόρους και λύνεις κυριολεκτικά την κεφαλή για να τα προσεγγίσεις.

Οπότε είναι σε όλα το ίδιο.....

Οκ, θα ζήσουμε! :D

notakos600
27/01/2009, 10:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Οπότε είναι σε όλα το ίδιο.....

Οκ, θα ζήσουμε! :D

Στα αγωνιστικά μοτέρ είναι σχεδόν το ίδιο.