PDA

View Full Version : Ξυνει κανεις;



trifonas
02/09/2008, 12:10
ΞΥΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΜΑΡΣΠΙΕ ΜΕ ΤΟ VFR?
ΣΤΗ ΠΡΟΧΤΕΣΥΝΗ ΚΥΡΙΑΚΑΤΙΚΗ ΒΟΛΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΦΟΡΑ ΝΑ ΞΥΣΩ ΜΑΡΣΠΙΕ ΣΤΗΝ ΑΣΦΑΛΤΟ.

sniper
02/09/2008, 12:20
Προσπάθησε να μην το κάνεις.....

trifonas
02/09/2008, 12:49
ΓΙΑΤΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ?

sniper
02/09/2008, 12:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από trifonas
ΓΙΑΤΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ?


Γιατί, όταν ακουμπάνε τα μασπιέ στο δρόμο, ακούς τις καμπάνες που σου λένε η μηχανή έχει φτάσει στο επικίνδυνο σημείο του λίγο ακόμα και πέφτεις!.

Διάβασε λίγο να δεις πως θα πρέπει να στρίβεις χωρίς να την φτάνεις στο όριο (να υποθέσω ότι αναφέρεσαι σε οδήγηση σε δημόσιο δρόμο)

trifonas
02/09/2008, 17:52
σε δημοσιο δρομο μιλαω.σε πιστα δεν εχω δοκιμασει ακομα.

byron
03/09/2008, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από trifonas
σε δημοσιο δρομο μιλαω.σε πιστα δεν εχω δοκιμασει ακομα.

Ακόμα χειρότερα...

trifonas
04/09/2008, 16:52
το κανεις οταν σε παιρνει να το κανεις. με καλη ασφαλτο και καλα λαστιχα.κανεις δεν ειπε οτι ειναι ακινδυνο.

byron
04/09/2008, 16:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από trifonas
το κανεις οταν σε παιρνει να το κανεις. με καλη ασφαλτο και καλα λαστιχα.κανεις δεν ειπε οτι ειναι ακινδυνο.

Οκ αυτη είναι η άποψη σου.
Η δική μου είναι ότι αν ξύνεις μαρσπιέδες σε δημόσιο δρόμο, ή έχεις στραμπουλήξει το VFR ή το VFR δεν είναι το κατάλληλο μηχανάκι για σένα και τις κλίσεις που στρίβεις, μιας και βρίσκει κάτω.

Ότι και αν συμβαίνει απ΄τα δύο (μπορεί και τα δύο) δεν βγαίνει σε καλό. :wave2:

Road67
04/09/2008, 17:16
Οταν ξυσεις μια φορα ειναι πολυ λεπτη η γραμμη με την υπερβαση του εαυτου σου και του οχηματος που οδηγεις. Το να πεσεις ειναι πολυ πιο κοντα απ' οτι νομιζεις. Και το επικινδυνοτερο σημειο ειναι η στιγμη της επαναφορας.

sniper
04/09/2008, 17:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από trifonas
το κανεις οταν σε παιρνει να το κανεις. με καλη ασφαλτο και καλα λαστιχα.κανεις δεν ειπε οτι ειναι ακινδυνο.



Μάλιστα.... κι αφού είχες την τρελή εμπειρία, αποφάσισες να ξύσεις για πρώτη φορά...

Γιατί κατάλαβες ότι σε παίρνει.... τι σε παίρνει ρε φιλαράκι;

sapila racing
04/09/2008, 17:22
Και ειδικά με το VFR υπάρχει ακόμα μια παράμετρος.

Σε CSS στις Σέρρες ηταν ενα παιδί με VFR και το πήγαινε πραγματικά γρήγορα, αλλά δεν εβγαινε απο τη σέλλα.
Επαιρνε μεγάλες κλίσεις και ειχε φάει τις μπίλλιες απο τα μαρσπιέ, αλλά δεν ειχε βρεί σε σταθερό σημείο, καλά το πήγαινε.
Ομως σε κάποια φάση στην Κ1 με αρκετά χιλιόμετρα, το μηχανάκι εσβησε και παραλίγο να τσακιστεί, καταφερε να βγει εξω και να σταματήσει χωρίς τούμπα.

Ενεργοποιήθηκε ο αισθητήρας τούμπας...λίγο νωρίς αλλά ετσι ειναι φαίνεται στο VFR.

byron
04/09/2008, 17:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Και το επικινδυνοτερο σημειο ειναι η στιγμη της επαναφορας.

Ti εννοείς ; ;

Road67
04/09/2008, 17:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Ti εννοείς ; ; Yπαρχουν [τωρα το λεω μπακαλιστικα] δυο σημεια οταν ξυνεις ας τα πουμε το Α και το Β στο Β που ειναι λιγο χαμηλοτερα απο το Α ουσιαστικα το πλαστικο κανει κατι σαν γκελ με το δρομο, ανεπαισθητο ουσιαστικα αλλα ο δρομος ασκει μια ωθηση που αν δεν ειναι σε απολυτο συγχρονισμο ο κωλος που επανερχεται με τη μηχανη ενω τη σηκωνεις πρακτικα ο κωλος μενει [εστω οτι η στροφη ειναι αριστερη] αριστερα στον αερα ενω η μηχανη ισιωνει κι ενω εσυ ηδη εχεις αποθεσει το βαρος σου απο τα ποδια στον κωλο εφ οσον προκειται παλι να κατσει στη σελα. Αρα το μεγαλυτερο βαρος ειναι κρεμαμμενο και αριστερα δηλαδη σχεδον σε ορθη γωνια με τη μηχανη χωρις να υπαρχει αντιβαρο απο την αλλη πλευρα και ενδεχεται να χασεις τον ελεγχο.

Gi_4ce
04/09/2008, 17:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από trifonas
ΞΥΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΜΑΡΣΠΙΕ ΜΕ ΤΟ VFR?
ΣΤΗ ΠΡΟΧΤΕΣΥΝΗ ΚΥΡΙΑΚΑΤΙΚΗ ΒΟΛΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΦΟΡΑ ΝΑ ΞΥΣΩ ΜΑΡΣΠΙΕ ΣΤΗΝ ΑΣΦΑΛΤΟ.

Αν πιο παλιά είχες motard δικιαολογείσαι...:lol: (πλακα κανω...)

Κακά τα ψέμματα, τα ξυσμένα μαρσπιέ και τα τελειωμένα λάστιχα είναι μόνο για τις καφετέριες και για το εφε...
Πρακτικά είναι επικίνδυνο! Φτάνεις το μηχανάκι σε ένα οριακό σημειο και μετά αν θες να το πλαγιάσεις κι άλλο για τον α ή β λόγο (λακκούβα, λαθος εκτίμηση και κλείνει η στροφη) δεν θα έχεις περιθώριο, θα κρατήσεις την οριακή πορεία σου που θα σε πετάξει στα χωματα ή στη λακκούβα...

Προσπάθησε να δουλεύεις και λίγο το σώμα σου... δε χρειάζεται να ξυσεις και γονατο... απλά προσπάθησε ο κορμός του σώματός σου να είναι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ στην ίδια ευθεία με τον "κορμό" της μοτοσυκλέτας!

byron
04/09/2008, 17:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Yπαρχουν [τωρα το λεω μπακαλιστικα] δυο σημεια οταν ξυνεις ας τα πουμε το Α και το Β στο Β που ειναι λιγο χαμηλοτερα απο το Α ουσιαστικα το πλαστικο κανει κατι σαν γκελ με το δρομο, ανεπαισθητο ουσιαστικα αλλα ο δρομος ασκει μια ωθηση που αν δεν ειναι σε απολυτο συγχρονισμο ο κωλος που επανερχεται με τη μηχανη ενω τη σηκωνεις πρακτικα ο κωλος μενει [εστω οτι η στροφη ειναι αριστερη] αριστερα στον αερα ενω η μηχανη ισιωνει κι ενω εσυ ηδη εχεις αποθεσει το βαρος σου απο τα ποδια στον κωλο εφ οσον προκειται παλι να κατσει στη σελα. Αρα το μεγαλυτερο βαρος ειναι κρεμαμμενο και αριστερα δηλαδη σχεδον σε ορθη γωνια με τη μηχανη χωρις να υπαρχει αντιβαρο απο την αλλη πλευρα και ενδεχεται να χασεις τον ελεγχο.


Eεεεεε ;;; :look: :uplate: :look:

Road67
04/09/2008, 17:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Eεεεεε ;;; :look: :uplate: :look: Δε μπορω να το πω αλλιως συγνωμη

byron
04/09/2008, 17:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Δε μπορω να το πω αλλιως συγνωμη

Δεν πειράζει, αλλά το διάβασα 3 φορές και δεν κατάλαβα τπτ...:sad:

sniper
05/09/2008, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Yπαρχουν [τωρα το λεω μπακαλιστικα] δυο σημεια οταν ξυνεις ας τα πουμε το Α και το Β στο Β που ειναι λιγο χαμηλοτερα απο το Α ουσιαστικα το πλαστικο κανει κατι σαν γκελ με το δρομο, ανεπαισθητο ουσιαστικα αλλα ο δρομος ασκει μια ωθηση που αν δεν ειναι σε απολυτο συγχρονισμο ο κωλος που επανερχεται με τη μηχανη ενω τη σηκωνεις πρακτικα ο κωλος μενει [εστω οτι η στροφη ειναι αριστερη] αριστερα στον αερα ενω η μηχανη ισιωνει κι ενω εσυ ηδη εχεις αποθεσει το βαρος σου απο τα ποδια στον κωλο εφ οσον προκειται παλι να κατσει στη σελα. Αρα το μεγαλυτερο βαρος ειναι κρεμαμμενο και αριστερα δηλαδη σχεδον σε ορθη γωνια με τη μηχανη χωρις να υπαρχει αντιβαρο απο την αλλη πλευρα και ενδεχεται να χασεις τον ελεγχο.


Προφανώς τα μηχανάκια που καβαλάς έχουν αρθρώσεις που κινούνται αυτοβούλως....

Σε διαφορετική περίπτωση ή δεν έχεις μηχανή ή μας δουλεύεις κανονικά.....

Αν έχεις πάντως μηχανή, προσπάθησε να μάθεις να οδηγείς. Αυτά με τον κώλο και τα πόδια και το βάρος δεν έχουν σχέση πάντως με οδήγηση μηχανής και μάλιστα οριακής.

notakos600
05/09/2008, 12:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από trifonas
ΞΥΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΜΑΡΣΠΙΕ ΜΕ ΤΟ VFR?
ΣΤΗ ΠΡΟΧΤΕΣΥΝΗ ΚΥΡΙΑΚΑΤΙΚΗ ΒΟΛΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΦΟΡΑ ΝΑ ΞΥΣΩ ΜΑΡΣΠΙΕ ΣΤΗΝ ΑΣΦΑΛΤΟ.


Αν ονομάζεις άσφαλτο αυτό που ξέρουμε όλοι πρόσεχε μη βρεθείς προ απροόπτου...

jdk
05/09/2008, 13:53
Εμενα μου φαινεται ότι αυτός ξύνει...

...εσεις;


140361

byron
05/09/2008, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από jdk
Εμενα μου φαινεται ότι αυτός ξύνει...

...εσεις;

Εχει πέσει και δεν το ΄χει πάρει χαμπάρι ακόμα. :wave2:

McGyver
05/09/2008, 13:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από jdk
Εμενα μου φαινεται ότι αυτός ξύνει...

...εσεις;

Στο επόμενο καρέ ξύνει...

...φόρμα, κράνος!

sniper
05/09/2008, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από jdk
Εμενα μου φαινεται ότι αυτός ξύνει...

...εσεις;



Το θέμα είναι αν ξύνει μασπιε μια μηχανή ή αν είναι αυτός ο σωστός τρόπος για να την οδηγήσεις;


Στην παρακάτω φωτό έχουμε έναν αρχάριο που νομίζει ότι στρίβει..... βγήκε έξω και νόμισε ότι πήγαινε γρηγορότερα από τον Rossi....

Η μπίλια από τα μασπιέ είναι λίγους πόντους πάνω από την άσφαλτο..... (Στον Μπράλλο λιγες μέρες πριν έξυνε μασπιε ο ανόητος)


140364

sniper
05/09/2008, 14:04
και στην παρακάτω έχουμε έναν άλλο που στρίβει με τα διπλάσια τουλάχιστον χλμ αλλά πολύ σταθερότητα και με πλήρη έλεγχο του τι κάνει.....

Ο ίδιος είναι αλλά ασχολήθηκε κι έμαθε (διάβασμα-μαθήματα και δουλεύοντας τα ώρες) το πως να πηγαίνει με ασφάλεια, βάζοντας στην άκρη εγωισμούς και καταστάσεις καφετέριας


140365

Road67
05/09/2008, 20:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Αν έχεις πάντως μηχανή, προσπάθησε να μάθεις να οδηγείς.. Ναι υπερτατε οδηγε ο,τι πεις.

Edit...
Δεν παρεξηγηθηκα, τουλαχιστον οχι ακομα :D Προφανως ουτε εχω μηχανη με αρθρωσεις που κανουν οτι γουσταρουν, ουτε ξερω να υπαρχει τετοιο πραγμα. Εγω [και λεω τι κανω ΕΓΩ] την ωρα που στριβω με μεγαλη ταχυτητα η σε κλειστη στροφη ριχνω το βαρος στα ποδια και οταν βγαινω απο τη στροφη το μετατοπιζω παλι στον κωλο. Εγω δεν εχω λογο να βγω εκτος σελας [πρωτον γιατι οι ελληνικοι δρομοι δεν ειναι πιστες αλλα μελλοντικα νεκροταφεια και δευτερον γιατι δεν παω σε πιστες] αλλα κανοντας το καποιες φορες χωρις να εχω εμπειρια τις πρωτες φορες ενω μετατοπιζα το βαρος απο τα ποδια στον κωλο, μη μπορωντας να μαζευτω γρηγορα εμενα εχοντας μετατοπισει το βαρος με τον κωλο εκτος σελας ενω η μηχανη ηδη ισχιωνε με αποτελεσμα να χανει η μηχανη της ευσταθειας της τουλαχιστον ετσι το εξελαβα εγω εκεινες τις φορες.

Multijohn
06/09/2008, 09:51
Ξύσιμο μαρπιέ και ειδικά σε δημόσιο δρόμΑ είναι εκτός απο επικύνδινο και λάθος.
Βέβαια, ο καθένας κάνει τις επιλογές του: είτε εφέ για την καφετέρια, είτε πάει πραγματικά γρήγορα. Να ξύσεις μαρσπιέ για μια ωραία φώτο έχει τεράστια διαφορά απο το να πάς πραγματικά γρήγορα.
Ενδεικτικά, στόχος σε μια στροφή είναι η μηχανή να πλαγιάσει όσο το δυνατόν λιγότερο γίνεται και η κορύφωση της κλίσης να είναι στο apex της στροφής. Αυτό γιατί όσο πιο όρθια η μηχανή τόσο περισσότερο πέλμα πατάει κάτω και άρα τόσο ποιο πολύ γκάζι μπορείς να ανοίξεις!
Αυτά βέβαια για τους κοινούς θνητούς και όχι για τον Stoner ας πούμε που ανοίγει το γκάζι υπό κλίση και αφήνει το Traction control να βγάλει το φίδι απ την τρύπα!:winka:
Τέλος, το να ξύσεις μαρσπιέ σε δημόσιο δρόμο δεν είναι δα και τόσο δύσκολο! Βάλε δεύτερο άτομο πίσω, χαλάρωσε την προφόρτιση και ξύνεις σε κάθε στροφή και ειδικά άμα βρείς λακούβα! Αυτο συμβαίνει επειδή ο συνδυασμός παραπάνω(χαλαρή προφόρτιση και βάρος δύο ατόμων) ''ανοίγει'' το ψαλίδι και φυσικά η μηχανή χαμηλώνει και άρα είναι πανεύκολο να βρεί μαρσπιέ. Το που θα καταλήξεις βέβαια είναι άλλη ιστορία και να θυμάσαι οτι τα γούστα πληρώνονται.΄...:rolleyes:

trifonas
06/09/2008, 10:13
Οπα ρε παιδια χαλαρωστε λιγο.Ειπαμε με για το ξυσιμο και μονο που δεν με...............
Απλα ετυχε να τα ξυσω κατω σε καποια στροφη.δεν το κανω συνεχεια.απλα ετυχε.
ουτε προφορτισεις πηραξα ουτε διπλο ατομο ουτε αλλεσ τανζανιες εκανα.
απλα μια γρηγορη πορεια πηγαμε και απλα συνεβει.η αληθεια ειναι οτι δεν εχω ξαναπαει τοσο γρηγορα.
δηλ τι να πει ο φιλος μου με το varaderoπου εχει φαει ολη τη γλυστρα (μπιλια)απο τα μαρσπιε και κοντευει να λιωσει και τα μαρσπιε.και χωρις να αγχωνεται ιδιαιτερα.
απλα και χωρις να τη ψαχνει πολυ.ουτε γονα ουτε μετατοπισεις βαρους.

ΤΙΠΟΤΑ.

McGyver
06/09/2008, 10:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από trifonas
δηλ τι να πει ο φιλος μου με το varaderoπου εχει φαει ολη τη γλυστρα (μπιλια)απο τα μαρσπιε και κοντευει να λιωσει και τα μαρσπιε.

Καμιά ευχαριστήρια προσευχή...

GLYSTRAS
06/09/2008, 10:21
Οι αποστάτες στους μασπιέδες έχουν νόημα να μας ειδοποιούν ότι πιο πολύ μεγάλη κλήση και θα βρει κάποιο σταθερό σημείο στην μηχανή και θα κάνει μοχλό με δυσάρεστα αποτελέσματα.
Στο vtec οι αποστάτες στα μασπιε είναι υπερβολικά μεγάλοι και μάλλον υπάρχουν για να σε προφυλάξουν αν είναι φορτωμένο με βαλίτσες.
Σε συνθήκες πίστας τώρα τους έχω ξεβιδώσει….με μαμά αναρτήσεις (καθόταν πολύ) άρχισε να μου βρίσκει πριν τους αποστάτες το φτερό στο φερινγκ πίσω από το μονό το σταν (επικυνδηνο) και έλεγα να τους βάλω πάλι με μειωμένο μέγεθος. Άλλαξα αναρτήσεις και αυξήθηκαν τα όρια του πολύ, τώρα πλέον σε μεγάλη κλήση θα βρει ο μασπιες πρώτα και μετά οτιδήποτε άλλο.
( ξέχασα να πω καλώς σας ήρθα :beer: σας διαβάζω πολύ καιρό αλλά τώρα βρήκα την ευκαιρία να πω κάτι έξυπνο…. ) εννοείτε VFR VTEC ασημί
:wave2:

paperino
06/09/2008, 11:18
ΜΑΡΣΠΙΕ?
To di komou efige chronia prin.... ih ih ih
:D

http://i251.photobucket.com/albums/gg296/paperino_photos/2189_TRME090308copy.jpg

Multijohn
06/09/2008, 11:21
Τωρα, αυτό τι σχέση έχει?!
Ούτε μαρσπιέ βρίσκουν και με το ζόρι γόνατο!
Τι σχέση έχει με το θέμα? Να δούμε οτι στρίβεις?!

trifonas
06/09/2008, 11:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από paperino
ΜΑΡΣΠΙΕ?
To di komou efige chronia prin.... ih ih ih
:D

http://i251.photobucket.com/albums/gg296/paperino_photos/2189_TRME090308copy.jpg

εσυ φτιαχνεις τι στολη σου με φουλ ενισχυσεις και δεν εχεις φοβο!!!!!:nono: :nono: :bigcry: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao:

paperino
06/09/2008, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από estranged
Τωρα, αυτό τι σχέση έχει?!
Ούτε μαρσπιέ βρίσκουν και με το ζόρι γόνατο!
Τι σχέση έχει με το θέμα? Να δούμε οτι στρίβεις?!

echis dikio....den fenete to marspie pou efige :(

paperino
06/09/2008, 12:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από trifonas
εσυ φτιαχνεις τι στολη σου με φουλ ενισχυσεις και δεν εχεις φοβο!!!!!:nono: :nono: :bigcry: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao:

eemmmmhhh....
ti eine "με φουλ ενισχυσεις"?
:confused:
Ta ellinikà mou echi problimata....

Multijohn
06/09/2008, 12:43
Πάντως ρε παιδιά, θέλει guts για να πάει κανείς γρήγορα στα Μέγαρα(απ όπου και οι φώτος). Εγώ δε θα το τολμούσα(σε επίπεδο απλής διασκέδασης, γιατί άμα ήταν θέμα αγώνα αλλάζει το πράμα!)

trifonas
06/09/2008, 13:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από paperino
eemmmmhhh....
ti eine "με φουλ ενισχυσεις"?
:confused:
Ta ellinikà mou echi problimata....

foul of reinforcement.
like robocop.

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

paperino
06/09/2008, 13:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από trifonas
foul of reinforcement.
like robocop.

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Katalava tora.
Thanks for the translation (echo pola problimata na diavazo to moto.gr.....mou perni polì chrono... kai den eine siguro borò na katalaveno ola) :sick:
:wave2:

McTalas
06/09/2008, 14:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Ναι υπερτατε οδηγε ο,τι πεις.

Edit...
Δεν παρεξηγηθηκα, τουλαχιστον οχι ακομα :D Προφανως ουτε εχω μηχανη με αρθρωσεις που κανουν οτι γουσταρουν, ουτε ξερω να υπαρχει τετοιο πραγμα. Εγω [και λεω τι κανω ΕΓΩ] την ωρα που στριβω με μεγαλη ταχυτητα η σε κλειστη στροφη ριχνω το βαρος στα ποδια και οταν βγαινω απο τη στροφη το μετατοπιζω παλι στον κωλο. Εγω δεν εχω λογο να βγω εκτος σελας [πρωτον γιατι οι ελληνικοι δρομοι δεν ειναι πιστες αλλα μελλοντικα νεκροταφεια και δευτερον γιατι δεν παω σε πιστες] αλλα κανοντας το καποιες φορες χωρις να εχω εμπειρια τις πρωτες φορες ενω μετατοπιζα το βαρος απο τα ποδια στον κωλο, μη μπορωντας να μαζευτω γρηγορα εμενα εχοντας μετατοπισει το βαρος με τον κωλο εκτος σελας ενω η μηχανη ηδη ισχιωνε με αποτελεσμα να χανει η μηχανη της ευσταθειας της τουλαχιστον ετσι το εξελαβα εγω εκεινες τις φορες.

το κατω μερος του σωματος (απο την μεση και κατω) συμβαλει 20% (μονο) δεν χρειαζεται να βγαζεις κωλο ουτε γονατο για να στριψεις, ολα γινονται απο την μεση και πανω και βαση γυροσκοπικου.

απο ολα αυτα που εγραψες δεν καταλαβα τιποτα απολυτως, δεν στην λεω ουτε σου κανω τον εξυπνο, μηπως θα επρεπε να το ξαναγραψεις διαφορετικα?

dimdoc
08/09/2008, 20:13
Eνταξει ρε παιδια, επειδη εξυσε μαρσπιε δε σημαινει οτι κινηθηκε οριακα ο ανθρωπος (δεν εξυσε και αγκωνα), ουτε θα πεσει με 1 μοιρα κλιση ακομα...ειναι γνωστο οτι ολα τα Χοντα και ειδικα τα VFR εχουν πολυ μακριους αποστατες στα μαρσπιε και βρισκουν κατω ΠΟΛΥ ευκολα...ενας μεσος οδηγος με καποια εξοικειωση και σε καλη ασφαλτο μπορει να τους ξυσει σε μικρες σχετικα κλισεις και χωρις προβλημα και λοιπους κινδυνους...μη τρελαινεστε

Φιλε ισως ειναι η ωρα να ασχοληθεις παραπανω με το θεμα οδηγηση και να τη ψαξεις καλυτερα, ωστε να συνεχισεις να ξυνεις με ασφαλεια...:beer:

trifonas
09/09/2008, 08:28
ξεχασα να αναφερω οτι δεν εχει αποστατη απο εκει την πλευρα.το μαρσπιε εξυσα.
Εγινε χωρις να το ζηταω.απλα ετυχε.ειχε καλη ασφαλτο και ειχα καινουργια λαστιχα.

Road67
09/09/2008, 10:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
μηπως θα επρεπε να το ξαναγραψεις διαφορετικα? Τριτη και τελευταια φορα :D :evil: ...

Εχω οδηγησει R6, CBR, GSXR600, GSXR750, 1300R και καποιες αλλες. Οταν τελικα καβαλησα το GSXR750 το οποιο ηταν μοντελο 2005, δεν ξερω γιατι το πηρα με κακο ματι. Κατ' αρχην προδιεθετε για εντονο πλαγιασμα που δεν το ειχα ξανασυναντησει κι εκτος απο τις παραπανω δεν εχω οδηγησει κατι αλλο στην κατηγορια η γενικα με πλαστικα. Στις πρωτες φορες το παλευα να μην πεσει αφηνοντας το γκαζι πριν τη στροφη [οταν λεω αφηνω το γκαζι εννοω κατεβασμα και τελειως] και δινοντας λιγο μετα την κοψη της στροφης. Μετα αποφασισα να πλαγιασω μαζι του. Μετα τις δυο πρωτες στροφες που θεωρω αποτυχημενες αφου την τελευταια στιγμη κολλαγα και παλι αφηνα το γκαζι, στις επομενες αρχισα να πεφτω μαζι του με ισιο τον κορμο ελαχιστα οχι τιποτα υπερβολικο. Σε καποιο σημειο απο λαθος χειρισμο ανακαλυψα τυχαια οτι οταν μετατοπιζα το βαρος μου απο τον κορμο στα ποδια εντεινοταν και η προδιαθεση του να πλαγιασει περισσοτερο. Σε επομενη στροφη αποφασισα στην αρχη της στροφης να ριξω το βαρος στα ποδια και περισσοτερο στο δεξυ καθοτι δεξια η στροφη χωρις ομως να κανω αυτο που κανουν στους αγωνες που φερνουν σε γωνια το ποδι το οποιο και δε μπορουσα να κανω αφου πατουσα με το μεσο του ποδιου στο υποποδιο κι οχι οπως παρατηρησα μετα οτι επρεπε να παταω με το μεσο και προς τα μπροστα. και το οποιο και αυτο τυχαια το ανακαλυψα οχι την ιδια φορα αλλα την επομενη οταν προσπαθουσα να δω γιατι δε μπορω να φερω σε γωνια προς τα εξω το γονατο. Και σε αυτη τη δευτερη φορα οπου φυσικα ευθυνομαι μονο εγω και η ανωριμοτητα μου ναι μεν κανω αυτο με το ποδι αλλα πιεζοντας με περισσοτερη δυναμη πανω στο υποποδιο και οπου ναι μεν πλαγιασα περισσοτερο [οχι δεν εξυσα]. Σε μια επομενη στροφη το παραδεχομαι εχασα την προσοχη μου και κοιταξα κατι αλλο με αποτελεσμα πανω στην κοψη της στροφης να μετατοπισω το βαρος στον κορμο και να παγωσω κυριολεκτικα αφου εμεινα με τη μηχανη μετεωρη πανω στη στροφη και χωρις να μπορω να μετατοπισω το βαρος στο ποδι μου απο φοβο μη φαω καμια τουμπα. Ετσι εριξα τον κορμο πολυ περισσοτερο προς τα κατω, ετσι μου φανηκε εκεινη τη στιγμη. Απο τη στροφη βγηκα σωος. Μετα ομως που το σκεφτομουνα ημουνα σιγουρος πως ειχα κανει κατι περισσοτερο. Οτι δηλαδη ειχα ανασηκωσει το ποδι και ειχα βγει ελαχιστα εξω απο τη σελα. Ετσι λοιπον ειχα τη μεγαλοφυη ιδεα συνειδητα πλεον να το προσπαθησω μεσα στην ιδια ημερα παλι. Και πλησιαζω την στροφη και αρχιζω να πλαγιαζω αφηνοντας ελαχιστα το γκαζι. Στην κοψη της στροφης ανασηκωνω το ποδι πιεζοντας ωστε τα δαχτυλα να κανουν γωνια πανω στο υποποδιο ανασηκωνοντας το υπολοιπο τμημα της πατουσας και παρατηρωντας οτι μαζευοντας το μεγαλυτερο μερος του βαρους μου στη μεση ουσιαστικα ηταν ευκολο χωρις ιδιαιτερη αντισταση να μετατοπιστω ακρη ακρη της σελας ουσιαστικα βγαζοντας ενα μερος του οπισθιου μαζι με το ποδι εκτος μηχανης [δε μπορω να το πω καλυτερα] εστριψα αρκετα ευκολα και με αρκετα χαμηλο πλαγιασμα και οτι απο μονο του σχεδον το γονατο μου εκανε γωνια. Στην επομενη στροφη κανοντας παλι την ιδια διαδικασια προσπαθησα και μετατοπισα το βαρος στο τμημα του σωματος μου που ηταν εκτος σελας με αποτελεσμα να πλαγιασω περισσοτερο χωρις να ξυσω. Εξακολουθησα με την ιδια τακτικη. Ξαναβγηκα με την ιδια μηχανη αρκετο καιρο μετα κι ενω ειχα επαναλαβει το ιδιο πραγμα με καποια 600αρια της κατηγοριας χωρις ποτε να ξυσω. Εκεινη τη φορα σε μια στροφη κι ενω εχω μετατοπισει το βαρος μου ουσιαστικα στα οπισθια και στο ποδι ειλικρινα δεν ξερω γιατι, μπορει επειδη ηταν κατα κατι μεγαλυτερη η ταχυτητα η πιο κλειστη η στροφη, η μηχανη στιγμιαια ακουμπησε. Ντροπη μου που το παραδεχομαι αλλα μου αρεσε κι αποφασισα τρομαρα μου να γυρισω πισω και να ξαναπερασω την ιδια στροφη. Το εκανα 4 φορες που ειχα πολυ αγχος και πηρα με πολυ χαμηλες ταχυτητες τη στροφη. Την τελευταια φορα με το ιδιο παντα αγχος πρεπει να εκανα οτι και την πρωτη φορα. Και γινεται το εξης χρονολογικα οπως το περιγραφω. Η μηχανη ακουμπαει και υποθετω τουλαχιστον αυτη ειναι η πιο πειστικη εξηγηση σε 'μενα οτι αργησα να παρω θεση για την ευθεια με αποτελεσμα να αποκτησει βαρος η μηχανη και να τη σηκωσω με μεγαλη δυσκολια τοσο που λιγο ακομα και νιωθω οτι θα συνεχιζα να στριβω. Αν και τωρα δεν καταλαβαινετε τι εννοω δε μπορω να το πω αλλιως.

Α και για αποφυγη παρεξηγησεων δε με κανει λιγοτερο ηλιθιο απο αλλους οτι ολες αυτες τις μαλακειες και τα πειραματα τα εκανα σε κανονικο δρομο.

sniper
09/09/2008, 10:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Τριτη και τελευταια φορα :D :evil: ...

Εχω οδηγησει R6, CBR, GSXR600, GSXR750, 1300R και καποιες αλλες. Οταν τελικα καβαλησα το GSXR750 το οποιο ηταν μοντελο 2005, δεν ξερω γιατι το πηρα με κακο ματι. Κατ' αρχην προδιεθετε για εντονο πλαγιασμα που δεν το ειχα ξανασυναντησει κι εκτος απο τις παραπανω δεν εχω οδηγησει κατι αλλο στην κατηγορια η γενικα με πλαστικα. Στις πρωτες φορες το παλευα να μην πεσει αφηνοντας το γκαζι πριν τη στροφη [οταν λεω αφηνω το γκαζι εννοω κατεβασμα και τελειως] και δινοντας λιγο μετα την κοψη της στροφης. Μετα αποφασισα να πλαγιασω μαζι του. Μετα τις δυο πρωτες στροφες που θεωρω αποτυχημενες αφου την τελευταια στιγμη κολλαγα και παλι αφηνα το γκαζι, στις επομενες αρχισα να πεφτω μαζι του με ισιο τον κορμο ελαχιστα οχι τιποτα υπερβολικο. Σε καποιο σημειο απο λαθος χειρισμο ανακαλυψα τυχαια οτι οταν μετατοπιζα το βαρος μου απο τον κορμο στα ποδια εντεινοταν και η προδιαθεση του να πλαγιασει περισσοτερο. Σε επομενη στροφη αποφασισα στην αρχη της στροφης να ριξω το βαρος στα ποδια και περισσοτερο στο δεξυ καθοτι δεξια η στροφη χωρις ομως να κανω αυτο που κανουν στους αγωνες που φερνουν σε γωνια το ποδι το οποιο και δε μπορουσα να κανω αφου πατουσα με το μεσο του ποδιου στο υποποδιο κι οχι οπως παρατηρησα μετα οτι επρεπε να παταω με το μεσο και προς τα μπροστα. και το οποιο και αυτο τυχαια το ανακαλυψα οχι την ιδια φορα αλλα την επομενη οταν προσπαθουσα να δω γιατι δε μπορω να φερω σε γωνια προς τα εξω το γονατο. Και σε αυτη τη δευτερη φορα οπου φυσικα ευθυνομαι μονο εγω και η ανωριμοτητα μου ναι μεν κανω αυτο με το ποδι αλλα πιεζοντας με περισσοτερη δυναμη πανω στο υποποδιο και οπου ναι μεν πλαγιασα περισσοτερο [οχι δεν εξυσα]. Σε μια επομενη στροφη το παραδεχομαι εχασα την προσοχη μου και κοιταξα κατι αλλο με αποτελεσμα πανω στην κοψη της στροφης να μετατοπισω το βαρος στον κορμο και να παγωσω κυριολεκτικα αφου εμεινα με τη μηχανη μετεωρη πανω στη στροφη και χωρις να μπορω να μετατοπισω το βαρος στο ποδι μου απο φοβο μη φαω καμια τουμπα. Ετσι εριξα τον κορμο πολυ περισσοτερο προς τα κατω, ετσι μου φανηκε εκεινη τη στιγμη. Απο τη στροφη βγηκα σωος. Μετα ομως που το σκεφτομουνα ημουνα σιγουρος πως ειχα κανει κατι περισσοτερο. Οτι δηλαδη ειχα ανασηκωσει το ποδι και ειχα βγει ελαχιστα εξω απο τη σελα. Ετσι λοιπον ειχα τη μεγαλοφυη ιδεα συνειδητα πλεον να το προσπαθησω μεσα στην ιδια ημερα παλι. Και πλησιαζω την στροφη και αρχιζω να πλαγιαζω αφηνοντας ελαχιστα το γκαζι. Στην κοψη της στροφης ανασηκωνω το ποδι πιεζοντας ωστε τα δαχτυλα να κανουν γωνια πανω στο υποποδιο ανασηκωνοντας το υπολοιπο τμημα της πατουσας και παρατηρωντας οτι μαζευοντας το μεγαλυτερο μερος του βαρους μου στη μεση ουσιαστικα ηταν ευκολο χωρις ιδιαιτερη αντισταση να μετατοπιστω ακρη ακρη της σελας ουσιαστικα βγαζοντας ενα μερος του οπισθιου μαζι με το ποδι εκτος μηχανης [δε μπορω να το πω καλυτερα] εστριψα αρκετα ευκολα και με αρκετα χαμηλο πλαγιασμα και οτι απο μονο του σχεδον το γονατο μου εκανε γωνια. Στην επομενη στροφη κανοντας παλι την ιδια διαδικασια προσπαθησα και μετατοπισα το βαρος στο τμημα του σωματος μου που ηταν εκτος σελας με αποτελεσμα να πλαγιασω περισσοτερο χωρις να ξυσω. Εξακολουθησα με την ιδια τακτικη. Ξαναβγηκα με την ιδια μηχανη αρκετο καιρο μετα κι ενω ειχα επαναλαβει το ιδιο πραγμα με καποια 600αρια της κατηγοριας χωρις ποτε να ξυσω. Εκεινη τη φορα σε μια στροφη κι ενω εχω μετατοπισει το βαρος μου ουσιαστικα στα οπισθια και στο ποδι ειλικρινα δεν ξερω γιατι, μπορει επειδη ηταν κατα κατι μεγαλυτερη η ταχυτητα η πιο κλειστη η στροφη, η μηχανη στιγμιαια ακουμπησε. Ντροπη μου που το παραδεχομαι αλλα μου αρεσε κι αποφασισα τρομαρα μου να γυρισω πισω και να ξαναπερασω την ιδια στροφη. Το εκανα 4 φορες που ειχα πολυ αγχος και πηρα με πολυ χαμηλες ταχυτητες τη στροφη. Την τελευταια φορα με το ιδιο παντα αγχος πρεπει να εκανα οτι και την πρωτη φορα. Και γινεται το εξης χρονολογικα οπως το περιγραφω. Η μηχανη ακουμπαει και υποθετω τουλαχιστον αυτη ειναι η πιο πειστικη εξηγηση σε 'μενα οτι αργησα να παρω θεση για την ευθεια με αποτελεσμα να αποκτησει βαρος η μηχανη και να τη σηκωσω με μεγαλη δυσκολια τοσο που λιγο ακομα και νιωθω οτι θα συνεχιζα να στριβω. Αν και τωρα δεν καταλαβαινετε τι εννοω δε μπορω να το πω αλλιως.

Α και για αποφυγη παρεξηγησεων δε με κανει λιγοτερο ηλιθιο απο αλλους οτι ολες αυτες τις μαλακειες και τα πειραματα τα εκανα σε κανονικο δρομο.


Αν είχες κάνει τον κόπο να διαβάσεις κάποια πράγματα στο "Οδήγηση, Tips & Tricks" θα ήξερες ότι οι μηχανές δεν στρίβουν με τα ποδια, τον κώλο κλπ κλπ.

Επαναλαμβάνω ότι πρέπει να ασχοληθείς παραπάνω με το θέμα για να θεωρείς τον εαυτό σου ασφαλή πάνω στην μηχανή.

apav
09/09/2008, 11:02
Β
ρ
ε

r
o
α
d

ε
π
ε
ι
δ
ή

σ
ο
υ

έ
χ
ε
ι

γ
ί
ν
ε
ι

σ
υ
ν
ή
θ
ε
ι
ο

ν
α

μ
α
ς

β
γ
ά
ζ
ε
ι
ς

τ
α

μ
ά
τ
ι
α

μ
ε

τ
α

σ
ε
ν
τ
ό
ν
ι
α

π
ά
τ
α

κ
α
ν
ά

τ
ι
μ
η
μ
έ
ν
ο

e
n
t
e
r

π
ο
υ

κ
α
ι

π
ο
υ

ΥΓ Δεν κλείνουμε το γκάζι στις στροφές.

byron
09/09/2008, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
Β
ρ
ε

r
o
α
d




:lol: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :lol:

McGyver
09/09/2008, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Αν είχες κάνει τον κόπο να διαβάσεις κάποια πράγματα στο "Οδήγηση, Tips & Tricks" θα ήξερες ότι οι μηχανές δεν στρίβουν με τα ποδια, τον κώλο κλπ κλπ.

Επαναλαμβάνω ότι πρέπει να ασχοληθείς παραπάνω με το θέμα για να θεωρείς τον εαυτό σου ασφαλή πάνω στην μηχανή.

+1050

Road67
09/09/2008, 12:19
Sniper,
Δε γνωριζα το φορουμ αυτο πριν απο φετος τον Μαη. Κι αυτο ειναι περιστατικο που συνεβη αρκετο καιρο πριν. Ειπα την αποψη μου περιγραφοντας μια προσωπικη εμπειρια που μπορει να συμβει και που δεν παυει να ισχυει οτι με το συγκεκριμενο χειρισμο, σωστο η λαθος δεν εχει σημασια αφου πολλοι παιρνουν μια μηχανη και ειδικα τυπου ss και ψαχνονται στην πορεια οτι μπορει να δυσκολευτεις να σηκωσεις τη μηχανη. Εγω δεν περιεγραψα ποτε τον εαυτο μου σα χερα, η σα γνωστη των ss, ουτε καν σαν κατοχο τετοιας κατηγοριας. Και ειναι κατι που μου συνεβη σε μια φαση που ηξερα λιγοτερα απο την πορεια μου ενα χρονο μετα που αναγκαστηκα για καποια περιοδο να κανω 200 χιλιομετρα την ημερα σε οποιεσδηποτε συνθηκες. Ξερω να στριβω και ξερω να πλαγιαζω, δεν ξερω να ξυνω προφανως και δε μ' ενδιαφερει να το μαθω. Οσον αφορα το αν ειμαι ασφαλης, δεν κανω ποτε κατι που ξερω πως δε μπορω να κανω, η δε γνωριζω να το κανω κι αυτο το περιστατικο αφορα τα πρωτα μου χρονια. Επιπλεον, ποιος σε διαβεβαιωσε οτι οσοι γραφουν τα διαφορα tips ξερουν παντα τι λενε; Επειδη μερικοι ξερετε τι λετε σημαινει οτι δεν υπαρχουν ατομα εδω μεσα που καραφλιαζω μ' αυτα που γραφουν, η επειδη ειχα μια αμφιλεγομενη εμπειρια δεν πρεπει να εχω αποψη; Εχω το θαρρος της γνωμης και της εμπειριας μου που ειναι πρακτικη και οχι θεωρητικη.


apav,
πολλοι γραφουν σεντονια οπως εγω. Εκει δεν εχεις ενστασεις; Εκλεισα το γκαζι στη συγκεκριμενη μηχανη και με τις δεδομενες εμπειριες που ειχα τοτε.

sniper
09/09/2008, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Sniper,
..... Ξερω να στριβω και ξερω να πλαγιαζω, δεν ξερω να ξυνω προφανως και δε μ' ενδιαφερει να το μαθω.
.....Εχω το θαρρος της γνωμης και της εμπειριας μου που ειναι πρακτικη και οχι θεωρητικη.


.....


Από αυτά που γράφεις, μάλλον επιβιώνεις λόγω τύχης. Δεν στην λέω, και μην το παίρνεις προσωπικά. Κάτσε κι ασχολήσου, διάβασε εδώ κι αλλού, πήγαινε σε κανένα σχολείο αν μπορείς, από φίλους σου που ξέρουν (όχι όπως εσύ από εμπειρία)


Το να εχεις το θάρρος της γνώμης σου σε τιμά αλλά δεν σημαίνει ότι δεν μπορούμε να λέμε και την δική μας γνώμη σε ένα θέμα που αφορά την ζωή και την σωματική ακεραιότητα αυτών που διαβάζουν και καβαλάνε μηχανές.

Τιπ : Όταν ξύνεις τα μασπιέ κινδυνεύεις, όταν ξύνεις γόνατα ΔΕΝ κινδυνεύεις....

apav
09/09/2008, 12:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
...

Μπορείς να γράφεις και ακόμη μεγαλύτερα κείμενα. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι πρέπει να πετάς προτάσεις η μία δίπλα στην άλλη, χωρίς παραγράφους με κεντρικό θέμα, χωρίς λογική ανάσα, χωρίς να δίνεις την παραμικρή σημασία στον αναγνώστη. Εκτός και εάν τα γράφεις μόνο για να μείνουν στο forum και όχι προς ανάγνωση. Το πιο απλό, να πατήσεις το "enter" κάθε 3-4 προτάσεις, δεν νομίζω ότι σε προσβάλει. Εξάλου, μιας και είσαι συγνωμικός τύπος έγραψα το πιο πάνω μονόστηλο μεταξύ σοβαρού και αστείου.

Στην κατάλληλη ενότητα περί "Οδήγησης", υπάρχουν άπειρα χρήσιμα κείμενα που περιλαμβάνουν απλές και "πολύπλοκες" συμβουλές.

Edit: Να προσθέσω και την χρησιμότητα της παράθεσης; Βλέπε θέμα "Μήπως έχω χάσει επεισόδια;"

Road67
09/09/2008, 13:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
Εκτός και εάν τα γράφεις μόνο για να μείνουν στο forum και όχι προς ανάγνωση. Περιεγραφα μια εμπειρια οπως προσπαθουσα να την ανακαλεσω στη μνημη μου χωρις να παραλειψω τιποτα, αυτος ηταν ο βασικος μου σκοπος. Πιθανοτατα εχεις δικιο.

συγνωμικός τύπος δεν ειμαι. Συγνωμονικος μπορει :rotflmao: :rotflmao: ... πλακα κανω.

Αυτο με την παραθεση δεν το καταλαβα :rolleyes: ...

Sniper, πρωτα απ' ολα σε κανενα σημειο δεν εδειξα απαγορευτικος στο να εκφερει καποιος την αποψη του. Οταν γραφεις ''Από αυτά που γράφεις, μάλλον επιβιώνεις λόγω τύχης.'' παραειναι απολυτο, για να ισχυριζεσαι οτι δεν μου τη λες. Δευτερον, δεν υφισταται αυτο που λες. Δεν πιστευω ουτε στην τυχη, ουτε στις συμπτωσεις [αλλα αυτο ειναι αλλο κεφαλαιο]. Δεν προσπαθω να σε πεισω, αλλα ξερω να οδηγω και ακομη μαθαινω, συνεχως μαθαινω. Μαθαινω απο τις εμπειριες μου συνυπολογιζοντας τις αποψεις αλλων οταν κρινω οτι μπορω να τις εφαρμοσω και προσπαθω αυτα που μαθαινω να τα εχω μεσα στο κεφαλι μου οταν καβαλαω.

Οταν ειμαι πανω στο σκουτερ με τα ποδια τελειως τεντωμενα [εχω δικη μου θεση οδηγησης καμια σχεση με το καθισμα πολυθρονα, αλλα δεν ειναι υπο συζητηση επι του παροντος] που δεν υπαρχει περιπτωση να κανω κατι με τα ποδια για να πλαγιασει/στριψει/οτιδηποτε αλλο και το πλαγιαζω τελειως με χειρισμους που αφορουν περισσοτερο τον κορμο, υστερα την τοποθετηση στη στροφη και κατα τριτον τους ωμους δεν επιβιωνω κατα τυχη περνωντας μεσα απο ΕΟ, επαρχιακο, πολη κλπ επιβιωνω γιατι ξερω να το κανω αυτο που κανω.

Και ξαναλεω η εμπειρια με το τζιξερ δεν ειναι κατι που κανω καθημερινα, απο τοτε το εχω κανει μολις αλλες μια η δυο φορες και παντα με τετοιου τυπου μηχανη.

Οσον αφορα τα μαθηματα, κρινω -μπορει και λαθος- οτι θα ηταν αστειο να παω με το fazer, οταν τα μαθηματα αυτα απευθυνονται ειδικα σε κατοχους ss. Εχοντας φυγει πλεον το fazer δε νομιζω οτι θα με επαιρνε και κανενας στα σοβαρα αν πηγαινα με το xmax.

byron
09/09/2008, 13:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Οταν ειμαι πανω στο σκουτερ με τα ποδια τελειως τεντωμενα [εχω δικη μου θεση οδηγησης καμια σχεση με το καθισμα πολυθρονα, αλλα δεν ειναι υπο συζητηση επι του παροντος]


140831

sniper
09/09/2008, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
.....



Λυπάμαι πολύ, δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο με την περίπτωσή σου.

Αφού εσύ πιστεύεις ότι η μηχανή στρίβει με τον κορμό και τους ώμους, καλοτάξιδος....

zephyr1
09/09/2008, 13:30
Το μονο σιγουρο πλεον ειναι οτι πολυ που γραφουν εδω μεσα ξυνουν τα @@ τους.:lol:

Road67
09/09/2008, 13:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Πως ακριβως θα εβαζα φωτο; Θα επρεπε καποιος να με τραβηξει κατι που δε γινεται.

apav
09/09/2008, 13:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Συγνωμονικος μπορει :rotflmao: :rotflmao:

:bigcry: Αυτό ναι, θα μας πεις τώρα τι σημαίνει γιατί σε είχαν ρωτήσει και στο άλλο θέμα με τους Τροχαίους αλλά απάντηση δεν πήραμε. :cool:


Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Αυτο με την παραθεση δεν το καταλαβα :rolleyes:

Δεν είναι και ότι το καλύτερο να γράφεις μια απάντηση σε κάποιον χρήστη που απάντησε 4-5 δημοσιεύσεις πιο πάνω. Χωρίς να έχεις κάνει μια απλή παράθεση σε αυτόν που αναφέρεσε, και αφού δεν χρησιμοποιείς το όνομα χρήστη, επιπλέον σύγχηση προκαλεί η απάντηση. Δες και στο άλλο θέμα που έχεις απαντήσει στην σελίδα 5. Μπορείς να ξεχωρίσεις με μια απλή ανάγνωση σε ποιον απαντάς;


Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Οταν ειμαι πανω στο σκουτερ με τα ποδια τελειως τεντωμενα

Τι ύψος έχεις; :look:

Road67
09/09/2008, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Λυπάμαι πολύ, δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο με την περίπτωσή σου.

Αφού εσύ πιστεύεις ότι η μηχανή στρίβει με τον κορμό και τους ώμους, καλοτάξιδος.... Ακομη και να μπω σε αυτο το τριπακι δε σε βλεπω να εξηγεις πως υποτιθεται οτι παιρνουν τις στροφες παρα μονο να παραθετεις το ταδε και το δεινα thread χωρις ωστοσο να αναφερεσαι και σε συγκεκριμενα θεματα. Και το να απορριπτεις κατι λεγοντας επιβιωνεις κατα τυχη και δεν ασχολουμαι με την περιπτωση σου και δεν καταλαβαινεις, να καταλαβω τι; Αφου δεν εξηγεις τη θεση και τον τροπο σου, συνεχως επαναλαμβανεις οτι δεν ξερω να οδηγω και επιβιωνω κατα τυχη. Οριστε λοιπον, χωρις παραθεσεις πες μου εσυ τι κανω λαθος και τι ειναι το σωστο.

Road67
09/09/2008, 13:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
[BΤι ύψος έχεις; :look: [/B] Δεν εχω τα ποδια μεσα. Μονο το πισω μερος των ποδιων ειναι μεσα στην κουρμπα, η υπολοιπη πατουσα ειναι εκτος. Και το υψος μου ειναι 1.73-1.74 αλλα εχω κοντα ποδια και καμπουριαζω συνηθως.

sniper
09/09/2008, 13:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Ακομη και να μπω σε αυτο το τριπακι δε σε βλεπω να εξηγεις πως υποτιθεται οτι παιρνουν τις στροφες παρα μονο να παραθετεις το ταδε και το δεινα thread χωρις ωστοσο να αναφερεσαι και σε συγκεκριμενα θεματα. Και το να απορριπτεις κατι λεγοντας επιβιωνεις κατα τυχη και δεν ασχολουμαι με την περιπτωση σου και δεν καταλαβαινεις, να καταλαβω τι; Αφου δεν εξηγεις τη θεση και τον τροπο σου, συνεχως επαναλαμβανεις οτι δεν ξερω να οδηγω και επιβιωνω κατα τυχη. Οριστε λοιπον, χωρις παραθεσεις πες μου εσυ τι κανω λαθος και τι ειναι το σωστο.

Πλάκα μου κάνεις....


δες εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=24727) κι εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=43995) κι εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=5655)

κι όταν τελειώσεις μπες εδώ (http://www.moto.gr/forums/forumdisplay.php?s=&forumid=7&daysprune=1000&sortorder=desc&sortfield=lastpost&perpage=25&pagenumber=1) και ψάξου....

McTalas
09/09/2008, 14:20
εγω εχω να πω πως δεν εχει νόημα το αν ξυνεις γονατο ή όχι το γονατο το βγαζουμε για αλλον λογο και αναγκαστικα βρισκει κατω ετσι του βαλαμε και μια ξυστρα/γλυστρα να μην μας χαλαει την φορμα.

Φιλε ροαντ εμεις ολοι καταλαβαμε πως στριβεις με το κατω μερος του σωματος, πως βγαζεις κωλο και πιεζεις στα ποδοστιρια, αλλα με τον κορμο δεν κανεις τιποτα και αυτο επειδη δεν αναφερεις τιποτα, ουτε θεση κορμου, κατρυθυνση ομων, στριψιμο κεφαλιου, βλεμα κτλ.

Υπαρχουν πολλοι τροποι να ξυσεις γονατα, αυτια και μυτες, αλλα δεν ειναι αυτος ο σκοπος, το θεμα ειναι να περνας την στροφη γρηγορα και να μενεις οσο πιο λιγοτερο διαστημα μπορεις πλαγιασμενος.
(εχω ενα μικρο προβλημα με την συνταξη οποτε αν δεν με καταλαβαινετε, αγνοηστε το όλο και καποιος θα το ξαναγραψει καλυτερα.)

κατσε να σου βαλω και μια φωτο να δεις πως περνουν τις στροφες οι παγκοσμιοι...

καστε να τις μικρινω να χωρα νε!


140835

McTalas
09/09/2008, 14:25
επιεδη δεν μπορω να κανω resize μπες εδω και τσεκαρε μερικες φωτο.

θεση σωματως στα gp (http://sportriding.gr/forum/showthread.php?t=2730)

byron
09/09/2008, 14:29
Καλά έχουμε ξεφύγει λίγο.....

Απ΄τα μπίλιες και τα μαρσπιέ του VFR φτάσαμε στον Rossi.... Και άντε και την κοιτάμε 3 μήνες την φωτό... Τι έγινε δλδ? Θα καταλάβουμε πως στρίβουμε;

Ο παρακάτω πχ, στρίβει καλά ή όχι;;;:confused:


140839

Road67
09/09/2008, 14:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Πλάκα μου κάνεις....


δες εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=24727) κι εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=43995) κι εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=5655)

κι όταν τελειώσεις μπες εδώ (http://www.moto.gr/forums/forumdisplay.php?s=&forumid=7&daysprune=1000&sortorder=desc&sortfield=lastpost&perpage=25&pagenumber=1) και ψάξου....

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ,
1. Αυτό λοιπών θα κάνουμε και στην στροφή. Γέρνουμε την μοτο μας τόσο ώστε να αρχίσει να κατευθύνετε προς το σημείο που θέλουμε στο κέντρο της στροφής και μόλις πάρει την σωστή κλήση αρχίζουμε και επιταχύνουμε αυξάνοντας σταδιακά το γκάζι τόσο ώστε μέσα στην στροφή νε επιτύχουμε να φέρουμε σταδιακά στο κέντρο της στροφής που είναι και η μεγαλύτερη κλήση το βάρος στο επιθυμητό 40% εμπρός και 60% πίσω τώρα πια.

Το εχω κανει καποιες φορες αλλα είναι δυσκολο να μετατοπισω το βαρος μονο με το πλαγιασμα. Αλλα όταν μιλαω για τοποθετηση παντα συγκλινω προς το κεντρο της στροφης.

2. αυτο που πρεπει να πετηχεις ειναι φτανοντας στην στροφη να σου λεει η στροφη με την πρωτη ματια ειμαι ετσι πατας εδω και στρηβης με τοσα.

Αυτό το κανω παντα, προδιαγραφω τη στροφη από πριν.

3. όταν είσαι πλαγιασμένος στην στροφή η πρόσφυση των ελαστικών είναι μειωμένη δεν μπορούμε να φρενάρουμε λοιπών με την μότο πλαγιασμένη. αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να σηκώσουμε την μότο και να φρενάρουμε.

Αυτό το κανω παντοτε. Μια η δυο φορες εχω φρεναρει με τη μηχανη πλαγιασμενη.

4. για να μπούμε στην δεξιά στροφή είχαμε κάνει σπρώξιμο στο δεξιό γκριπ στιγμιαίο τόσο ώστε η μότο να πάρει την επιθυμητή κλήση.

Αυτό εννοω όταν αναφερομαι στα χερια και τους ωμους.

5. με το που αντιληφτούμε τον κίνδυνο σε δεξιά στροφή πατάμε με το αριστερό μας χέρι το αριστερό γκριπ του τιμονιού και το κρατάμε πατημένο (ενώ στο γυροσκοπικό το πατούσαμε στιγμιαία) ενώ ταυτόχρονα μειώνουμε το γκάζι μέχρι που να εστανθουμε την μότο μας να έχει σηκωθεί αρκετά και πατάμε μαλακά χωρείς να μπλοκάρουμε τα φρένα μας. ΠΡΟΣΟΧΗ κατά την ενέργεια μας αυτήν ΔΕΝ επιτρέπουμε το σώμα μας να ανέβη με την μότο αλλά αντιθέτως γέρνουμε το σώμα στο εσωτερικό της στροφής για να <<παίξει>> τον ρόλο του αντίβαρου ώστε να μην επιτρέψει την μότο μας να εκτραπεί από της άλλη μεριά σαν να είμαστε σε εσακι.

Αυτό είναι πολύ χρησιμο και το ακοουθω παντα αλλα λεκτικα μολις το συνειδητοποιησα διαβαζοντας την προταση.

6. Bladerunner,
Όταν στρίβουμε είμαστε απασχολημένοι με αρκετά πράγματα, κι έτσι είναι λίγο δύσκολο να είμαστε απαλοί με τις κινήσεις μας και το γκάζι. Είναι πολύ σημαντικό να διατηρούμε χαλαρό το σώμα μας από τη μέση και πάνω.

Φοβαμαι ότι αρκετες φορες δεν εχω χαλαρο το σωμα μου.

McTalas
09/09/2008, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Καλά έχουμε ξεφύγει λίγο.....

Απ΄τα μπίλιες και τα μαρσπιέ του VFR φτάσαμε στον Rossi.... Και άντε και την κοιτάμε 3 μήνες την φωτό... Τι έγινε δλδ? Θα καταλάβουμε πως στρίβουμε;

Ο παρακάτω πχ, στρίβει καλά ή όχι;;;:confused:

ναι οτι ξεφυγαμε ξεφυγαμε, την φωτο την εβαλα για να καταλαβει ο ροαντ οτι συμασια εχει το πανω μερος το σωματος και οχι τοσο πολυ τα ποδια,
οσο για την φωτο, οχι δεν στριβει σωστα, δεν συμαινει πως επιδη το πλαγιαζει τερμα και ξυνει στριβει και οπως θα επρεπε (απο θεση σωματος).

byron
09/09/2008, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
οσο για την φωτο, οχι δεν στριβει σωστα, δεν συμαινει πως επιδη το πλαγιαζει τερμα και ξυνει στριβει και οπως θα επρεπε (απο θεση σωματος).

Που είναι και ο sniper να μας πει τη γνώμη του.; :confused:

p@nos
09/09/2008, 15:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Καλά έχουμε ξεφύγει λίγο.....

Απ΄τα μπίλιες και τα μαρσπιέ του VFR φτάσαμε στον Rossi.... Και άντε και την κοιτάμε 3 μήνες την φωτό... Τι έγινε δλδ? Θα καταλάβουμε πως στρίβουμε;

Ο παρακάτω πχ, στρίβει καλά ή όχι;;;:confused:



bombaaaaa!!!

:eek: :eek: :eek:




πολυ ατσουμπαλα στριβει,και απορω πως δεν εχει πεσει...

sniper
09/09/2008, 16:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Που είναι και ο sniper να μας πει τη γνώμη του.; :confused:


τι να σου πω.... εγώ ένας τραγανόβλαχος είμαι....

Εdit : Εσύ στρίβεις; :lol:

byron
09/09/2008, 16:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Εdit : Εσύ στρίβεις; :lol:

Σου φαίνεται "λάθος" δλδ;:rolleyes:

sniper
09/09/2008, 16:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Σου φαίνεται "λάθος" δλδ;:rolleyes:

Λίγο....

byron
09/09/2008, 16:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Λίγο....

Γιατί ρε μαγκες; Μια χαρά τον κόβω τον τύπο.


Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Εdit : Εσύ στρίβεις; :lol:

Μακάρι να μπορούσα έτσι...:D


140883

dirtbird
09/09/2008, 16:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
τι να σου πω.... εγώ ένας τραγανόβλαχος είμαι....

Εdit : Εσύ στρίβεις; :lol:

Εμένα αυτός στη φωτό μου φαίνεται πιο traganovlahos........:smokin: :bigcry: :lol:



και μη ξεχνιόμαστε......







serres, serres, serres, serres
:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:

sniper
09/09/2008, 16:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Εμένα αυτός στη φωτό μου φαίνεται πιο traganovlahos........:smokin: :bigcry: :lol:



και μη ξεχνιόμαστε......







serres, serres, serres, serres
:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:


Τώρα που στα Μέγαρα θα φυτέψουν καρπούζια..... μόνο Σέρρες...... :rolleyes:

dirtbird
09/09/2008, 16:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Τώρα που στα Μέγαρα θα φυτέψουν καρπούζια..... μόνο Σέρρες...... :rolleyes:

Που να δεις εκεί τι φυτεύουν .... και τι ξεφυτρώνει...... :lol: :lol:

zephyr1
09/09/2008, 18:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Σου φαίνεται "λάθος" δλδ;:rolleyes:

:rolleyes: Ρε το αρχικουλαδο εβαλες?:rolleyes:

Με φαινεται θες να το πας διαμαχες?:rolleyes:

zephyr1
09/09/2008, 18:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Λίγο....

Μολις μαθεις ποιος ειναι δεν θα σου φαινεται.:rolleyes:

dirtbird
09/09/2008, 19:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Μολις μαθεις ποιος ειναι δεν θα σου φαινεται.:rolleyes:

hint: δείτε το νούμερο πάνω στο κράνος του.....:bigcry: :bigcry:

Και όχι... δεν συμβολίζει τα δευτερόλεπτα που μας ρίχνει ανά γύρο.... αυτά είναι πολύ περισσότερα:lol: :lol:

sniper
09/09/2008, 21:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Μολις μαθεις ποιος ειναι δεν θα σου φαινεται.:rolleyes:


Λες και δεν ήξερα ποιος είναι.....


Αλλά μην τον συγκρίνεις (τον ίδιο και τις ικανότητές του σε αντίληψη και οδήγηση και διάβασμα μηχανής) με τον μέσο οδηγό μηχανής.....

:wave2:


Υ.Γ. Δεν μπορώ να καταλάβω κάτι..... Όσο περνάνε τα χρόνια όλο και κάτι μαθαίνουμε... αυτό λέγεται πρόοδος... δεν μπορώ να καταλάβω λοιπόν, γιατί ενώ οι τεχνικές έχουν εξελιχθεί και η γνώση κυκλοφορεί πολύ γρηγορότερα κι πολύ πιο εύκολα να μην τις χρησιμοποιούμε αλλά να εξακολουθούμε να θέλουμε να λέμε ότι ναι μεν στρίβουμε με γυροσκοπικό και με τον κορμό του σώματος κλπ κλπ, αλλά και το να καθόμαστε τσολιάδες αφου δεν πέφτουμε είναι μια χαρά τρόπος να στρίψουμε..... κι ας είναι η μηχανή έτοιμη να πέσει όπως ο κύριος με το 34....

Επειδή μας επιτρέπουν οι σημερινές μηχανές και τα λάστιχά τους να πέρνουμε τέτοιες κλίσεις και να καθόμαστε σαν τους γκέκες επάνω δεν σημαίνει ότι ειναι ο καλύτερος τρόπος για να στρίψουμε...

Στην δευτερη φωτό του κυριου με το 34 θα ήθελα να το δώ να το κάνει το ίδιο κάποιος από εμάς με GPZ του 84.....

dirtbird
09/09/2008, 21:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Στην δευτερη φωτό του κυριου με το 34 θα ήθελα να το δώ να το κάνει το ίδιο κάποιος από εμάς με GPZ του 84.....

Πες μου ότι δεν το'γραψες επίτηδες..... :bigcry: :bigcry: :bigcry:

byron
09/09/2008, 21:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Υ.Γ. Δεν μπορώ να καταλάβω κάτι..... Όσο περνάνε τα χρόνια όλο και κάτι μαθαίνουμε... αυτό λέγεται πρόοδος... δεν μπορώ να καταλάβω λοιπόν, γιατί ενώ οι τεχνικές έχουν εξελιχθεί και η γνώση κυκλοφορεί πολύ γρηγορότερα κι πολύ πιο εύκολα να μην τις χρησιμοποιούμε αλλά να εξακολουθούμε να θέλουμε να λέμε ότι ναι μεν στρίβουμε με γυροσκοπικό και με τον κορμό του σώματος κλπ κλπ, αλλά και το να καθόμαστε τσολιάδες αφου δεν πέφτουμε είναι μια χαρά τρόπος να στρίψουμε..... κι ας είναι η μηχανή έτοιμη να πέσει όπως ο κύριος με το 34....

Επειδή μας επιτρέπουν οι σημερινές μηχανές και τα λάστιχά τους να πέρνουμε τέτοιες κλίσεις και να καθόμαστε σαν τους γκέκες επάνω δεν σημαίνει ότι ειναι ο καλύτερος τρόπος για να στρίψουμε...



Αν αντιστρέψεις το ερώτημα σου, θα καταλάβεις και γιατί έβαλα αυτές τις φωτό.
Αυτό που έχει αλλάξει είναι κάποιες τεχνικές που θεωρούμε δεδομένες και έχουν εφαρμογή στο 90% των οδηγών κάνοντας τους (συγκριτικά με τι ήταν) γρηγορότερους και ασφαλέστερους.

Κανείς δεν μπορεί να πει όμως ποιός τρόπος είναι "καλύτερος". Τι θα πει καλύτερος? Για ποιόν?
Ας πάει κάποιος στον κύριο με το #34 με τις 25 νίκες στα 500 και 1 παγκόσμιο στην πλάτη, να του πει ότι είναι λάθος ο τρόπος.
Ακραίο το παράδειγμα που έβαλα με τον Schwantz. αλλά ακραία μου φαίνεται και η αντίληψη ότι μόνο ένας τρόπος υπάρχει για να στρίβουμε σωστά.

sniper
09/09/2008, 21:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Πες μου ότι δεν το'γραψες επίτηδες..... :bigcry: :bigcry: :bigcry:


:lol: :lol:

sniper
09/09/2008, 21:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
.....
Ακραίο το παράδειγμα που έβαλα με τον Schwantz. αλλά ακραία μου φαίνεται και η αντίληψη ότι μόνο ένας τρόπος υπάρχει για να στρίβουμε σωστά.


Δεν υπάρχει ένας τρόπος.... αλλά για εμάς την πλειοψηφία των οδηγών δλδ που κυκλοφορουμε σε δημόσιους δρόμους στην Ελλάδα (άλλοι θα φοράγανε παγοπέδιλα) θα ήταν καλό να μάθουμε τον ασφαλέστερο τρόπο.....

Αυτό μάλλον προσπαθούν να πουν οι από πάνω κύριοι.....:D

dirtbird
09/09/2008, 22:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
:lol: :lol:
:eyepop:

Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Στην δευτερη φωτό του κυριου με το 34 θα ήθελα να το δώ να το κάνει το ίδιο κάποιος από εμάς με GPZ του 84.....
Εγώ καθόλου... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


141048

gcrook
10/09/2008, 07:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67

Οταν ειμαι πανω στο σκουτερ με τα ποδια τελειως τεντωμενα [εχω δικη μου θεση οδηγησης καμια σχεση με το καθισμα πολυθρονα, αλλα δεν ειναι υπο συζητηση επι του παροντος]

Να σου πω περνας συχνα απο την οδο Σταδιου;:eek: :eek: :eek:

Road67
10/09/2008, 16:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Να σου πω περνας συχνα απο την οδο Σταδιου;:eek: :eek: :eek: Ε; Οχι. Μια δυο φορες εχω περασει φετος και νομιζω οτι ημουνα με το fazer. Γιατι;

sapila racing
10/09/2008, 16:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
:eyepop:

Εγώ καθόλου... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Tο πατσαβούρι στον πίσω τροχό χαλάει την φωτό :lol:

Λάδωνες αλυσίδα?

dirtbird
10/09/2008, 16:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Tο πατσαβούρι στον πίσω τροχό χαλάει την φωτό :lol:

Λάδωνες αλυσίδα?

...και όχι μόνο... (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=21731) :bigcry: :rotflmao: :wave2:

sniper
10/09/2008, 17:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
...και όχι μόνο... (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=21731) :bigcry: :rotflmao: :wave2:


Ου γαρ οίδασει τι ποιούσι...

Φευ..... :rolleyes:

Road67
11/09/2008, 11:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ,
1. Αυτό λοιπών θα κάνουμε και στην στροφή. Γέρνουμε την μοτο μας τόσο ώστε να αρχίσει να κατευθύνετε προς το σημείο που θέλουμε στο κέντρο της στροφής και μόλις πάρει την σωστή κλήση αρχίζουμε και επιταχύνουμε αυξάνοντας σταδιακά το γκάζι τόσο ώστε μέσα στην στροφή νε επιτύχουμε να φέρουμε σταδιακά στο κέντρο της στροφής που είναι και η μεγαλύτερη κλήση το βάρος στο επιθυμητό 40% εμπρός και 60% πίσω τώρα πια.

Το εχω κανει καποιες φορες αλλα είναι δυσκολο να μετατοπισω το βαρος μονο με το πλαγιασμα. Αλλα όταν μιλαω για τοποθετηση παντα συγκλινω προς το κεντρο της στροφης.


2. αυτο που πρεπει να πετηχεις ειναι φτανοντας στην στροφη να σου λεει η στροφη με την πρωτη ματια ειμαι ετσι πατας εδω και στρηβης με τοσα.

Αυτό το κανω παντα, προδιαγραφω τη στροφη από πριν.

3. όταν είσαι πλαγιασμένος στην στροφή η πρόσφυση των ελαστικών είναι μειωμένη δεν μπορούμε να φρενάρουμε λοιπών με την μότο πλαγιασμένη. αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να σηκώσουμε την μότο και να φρενάρουμε.

Αυτό το κανω παντοτε. Μια η δυο φορες εχω φρεναρει με τη μηχανη πλαγιασμενη.

4. για να μπούμε στην δεξιά στροφή είχαμε κάνει σπρώξιμο στο δεξιό γκριπ στιγμιαίο τόσο ώστε η μότο να πάρει την επιθυμητή κλήση.

Αυτό εννοω όταν αναφερομαι στα χερια και τους ωμους.


5. με το που αντιληφτούμε τον κίνδυνο σε δεξιά στροφή πατάμε με το αριστερό μας χέρι το αριστερό γκριπ του τιμονιού και το κρατάμε πατημένο (ενώ στο γυροσκοπικό το πατούσαμε στιγμιαία) ενώ ταυτόχρονα μειώνουμε το γκάζι μέχρι που να εστανθουμε την μότο μας να έχει σηκωθεί αρκετά και πατάμε μαλακά χωρείς να μπλοκάρουμε τα φρένα μας. ΠΡΟΣΟΧΗ κατά την ενέργεια μας αυτήν ΔΕΝ επιτρέπουμε το σώμα μας να ανέβη με την μότο αλλά αντιθέτως γέρνουμε το σώμα στο εσωτερικό της στροφής για να <<παίξει>> τον ρόλο του αντίβαρου ώστε να μην επιτρέψει την μότο μας να εκτραπεί από της άλλη μεριά σαν να είμαστε σε εσακι.

Αυτό είναι πολύ χρησιμο και το ακοουθω παντα αλλα λεκτικα μολις το συνειδητοποιησα διαβαζοντας την προταση.

6. Bladerunner,
Όταν στρίβουμε είμαστε απασχολημένοι με αρκετά πράγματα, κι έτσι είναι λίγο δύσκολο να είμαστε απαλοί με τις κινήσεις μας και το γκάζι. Είναι πολύ σημαντικό να διατηρούμε χαλαρό το σώμα μας από τη μέση και πάνω.

Φοβαμαι ότι αρκετες φορες δεν εχω χαλαρο το σωμα μου. Δεν εχω καμια ορεξη να το συνεχισω, αλλα επειδη περασες ενα μηνυμα οτι δεν ξερω να οδηγω σου ξαναφρεσκαρω τι εγραψα μετα απο τις παραθεσεις που μου συνεστησες. Και που 'σαι οπως προαναφερω τι εννοω λεγοντας χερια και ωμους που υποστηριζεται και απο το κειμενο που με προετρεψες να διαβασω μπορει η μηχανη να μην οδηγειται με αυτα αλλα ουτε και χωρις αυτα και τους χειρισμους τους οδηγειται.

nktR
12/09/2008, 08:58
ρπμ:mad:
αυτό που με χαλάει είναι το στυλάκι και ο τρόπος αντιμετώπισης των ανθρώπων που έχουν υιοθετήσει στην ζωή τους το CSS και κυρίως που την έχουν δει προφέσορες και με τον άσχημο τρόπο.... εντάξει ρε παιδια δεν υπάρχει μόνο μέρα, υπάρχει και η νύχτα :ZZZ:

μία ερώτηση μόνο θέλω να κάνω επειδή όλοι του CSS έχετε το ύφος της παγκόσμιας Μοτό Δομής:
ΠΟΣΟ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΕΙΣΑΣΤΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΔΩΣΕΤΕ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΕΡΩΤΗΣΗ
ΣΥΜΦΟΥΡΟΜΙΤΗ ΚΑΙ ΑΝΑΒΑΤΗ ? εεεεεε??????
άντε καλημέρες και ισιώστε το στυλάκι γιατί εκτείθεστε :confused:
φιλιά

CSS καθηγητής και σωστή θέση σώματος και κλίσης μοτό ?????:eek:


141249

nktR
12/09/2008, 09:03
το ίδιο μοτό σε άλλο CSS καθηγητή ...σωστή θέση σώματος και κλίσης μοτό ????? :confused:

re pousti mou, μπερδεύτηκα ..... τελικά ποιά είναι η gamimeni σωστή θέση πάνω στη μοτό ????:confused:

γιατί ο ένας τρώει έτσι και ο άλλος γιουβέτσι ????:confused:

μαμάάάάάάά......:bawl:


141250

dirtbird
12/09/2008, 09:40
nktR, απλά τα πράγματα....

Η πρώτη φωτό είναι από φωτογράφηση για τους 2 ΤΡΟΧΟΥΣ, ενώ η δεύτερη για το ΜΟΤΟ (ή το 0-300)....

:lol: :lol:

nktR
12/09/2008, 09:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
nktR, απλά τα πράγματα....

Η πρώτη φωτό είναι από φωτογράφηση για τους 2 ΤΡΟΧΟΥΣ, ενώ η δεύτερη για το ΜΟΤΟ (ή το 0-300)....

:lol: :lol: :bawl::a8: :a18: :a23:

και ο MOTOGP world έμεινε στην απέξω? :bawl:

sniper
12/09/2008, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από nktR
:bawl::a8: :a18: :a23:

και ο MOTOGP world έμεινε στην απέξω? :bawl:


Φωτογράφιζαν τα paddock girls :lol: :bawl: :lol:

nktR
12/09/2008, 11:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Φωτογράφιζαν τα paddock girls :lol: :bawl: :lol:

.....σου έχω θέμα pps motogp :a8:

σου στέλνω πμ:wave2: