PDA

View Full Version : Χρειαζομαι μια συμβουλη SoS



Road67
02/09/2008, 12:03
Αρκετες ημερες τωρα σκεφτομαι σχετικα με το τι πρεπει να κανω κι αν εχω πατημα να κινηθω νομικα η αν πρεπει απλα να δεχτω την επισκευη εντος εγγυησης και να το αφησω ετσι. Τα γεγονοτα εχουν ως εξης, προπαραμονη 15αυγουστου στην Πατρων στο 175 χιλιομετρο πηγαινα με το Xmax με 150 χιλ/ωρα οταν βγαινοντας απο στροφη εκοψε ιμαντα. Τη μηχανη την αγορασα καινουργια το Δεκεμβρη του 2006 κι ως τωρα εχω κανει 11.000 χιλιομετρα.
Θα μπορουσα να ειχα σκοτωθει, η να βρισκομαι σε καποιο νοσοκομειο. Η μηχανη ειναι σε εγγυηση ακομη επομενως η ζημια καλυπτεται. Το θεμα ειναι πως αρκετοι ανθρωποι μου λενε πως εχω πατημα να διεκδικησω καποια πραγματα. Εγω εχω καταληξει να μην εμπιστευομαι πλεον το οχημα και δεν ειμαι σιγουρος οτι θελω να συνεχισω να το εχω. Τι μπορω να κανω; Παρακαλω ας απαντησει οποιος ξερει κατι. Αξιζει να βαλω δικηγορο η να επισκευαστει η μηχανη και να τη δωσω;

AntoD
02/09/2008, 12:08
Βρες πρωτα το μανιουαλ με τις οδηγιες και ξεκοκκαλησε το.
Ισως να λεει αλλαγη καθε 20.000χλμ ή ετος.....

οπως και να εχει ο ιμαντας κοπηκε λογω παρατεταμενης υψηλης περιστροφης και πιθανον εκτος των οριων χρησης του.

Το οτι πιανει 150 δεν σημαινει οτι παει και με 150 ....

Εχεις παντως πατημα για αποζημιωση...

XJR_Billy
02/09/2008, 12:14
Αδερφέ, θα συμφωνήσω με τον AntoD ότι έχεις πάτημα.

Αλλά, πρέπει να καταλάβεις, για το δικό σου καλό, ότι το XMax ΔΕΝ είναι μηχανάκι για 150χλμ.

Άμα του πίνεις το αίμα, είναι αναμενόμενο να σε εκδικηθεί κάποια στιγμή.
Μήπως τα μπερδεύεις με το Fazer?

Η γνώμη μου είναι, ότι αφού σε βολεύει και το γουστάρεις το μηχανάκι, φτιάξτο και να προσέχεις πιο πολύ την οδήγησή σου με αυτό.:wave2:

Road67
02/09/2008, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από AntoD
Βρες πρωτα το μανιουαλ με τις οδηγιες και ξεκοκκαλησε το.
Ισως να λεει αλλαγη καθε 20.000χλμ ή ετος.....

οπως και να εχει ο ιμαντας κοπηκε λογω παρατεταμενης υψηλης περιστροφης και πιθανον εκτος των οριων χρησης του.

Το οτι πιανει 150 δεν σημαινει οτι παει και με 150 ....

Εχεις παντως πατημα για αποζημιωση... Η μηχανη βρισκεται σε επισημο συνεργειο οπου ηταν ο πρωτος που μου επισημανε οτι δε νοειται αντικατασταση προ των 20.000-25.000 χιλιομετρων. Επιπλεον σχετικα με τα 150 οταν πηγα να το παρω ξεκαθαρισα γιατι το θελω κι οτι κανω ταξιδια, ξερω οτι τα καταστηματα σου λενε οτι θελουν προκειμενου να πουλησουν, αλλα το εψαξα λιγο το θεμα τοτε και η ουσια ειναι οτι εγω δεν αγορασα το συγκεκριμενο με τις τωρινες τιμες αλλα με 5000 ευρω οταν την ιδια στιγμη διαπραγματευομουν και το 660 του οποιου η τιμη ειναι κοντινη. Ναι μεν μ' ενδιεφερε η πολη σε ενα ευρυ φασμα και οχι για μετακινησεις εντος κεντρου [αλλωστε οσες φορες μπηκα στο κεντρο ζοριστηκε αρκετα. Αντιθετα σε ταξιδι ποτε δε δυσανασχετησε ως τωρα.

Road67
02/09/2008, 12:31
Δεν το μπερδευω με το fazer, αλλα η ουσια ειναι πως θα μπορουσα να ειχα παθει χοντρη σωματικη βλαβη γι' αυτο και το συζηταω το θεμα. Δεν προκειται πλεον για ανορθωτη, αισθητηρα πλαινης, μπαταρια με τα οποια με ταλαιπωρησε στις αρχες ειναι κατι πολυ πιο ουσιαστικο. Εκεινη την εποχη δεν ηταν δυσκολο αν μου ελεγε οτι δεν κανει γι' αυτο που το θελω να παρω το 660, επομενως γιατι παραπλανηθηκα ετσι ενω ημουν διατεθειμενος ν' αγορασω ακριβοτερο μοντελο yamaha;

byron
02/09/2008, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Η μηχανη βρισκεται σε επισημο συνεργειο οπου ηταν ο πρωτος που μου επισημανε οτι δε νοειται αντικατασταση προ των 20.000-25.000 χιλιομετρων.

Τσέκαρε όπως είπαν και πάνω, αν υπάρχει χρονικό όριο αντικατάστασης. Το τι θα πάρεις, εξαρτάται από τι θα διεκδικήσεις.

Και εννοείται ότι δεν θα έχεις μηχανάκι μέχρι να εκδικαστεί η υπόθεση :wave2:

sniper
02/09/2008, 12:35
Θέλω να δω σε πιο δικαστήριο θα πας και θα πεις ότι πήγαινες σταθερά με 150 και δεν θα περάσεις στην διπλανή αίθουσα με τα αυτόφωρα.....

Road67
02/09/2008, 14:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Θέλω να δω σε πιο δικαστήριο θα πας και θα πεις ότι πήγαινες σταθερά με 150 και δεν θα περάσεις στην διπλανή αίθουσα με τα αυτόφωρα..... Αυτο δεν το σκεφτηκα αλλα αυτο που μ' ενδιαφερει ειναι να μην αδικηθω. Αλλα δε νομιζω οτι στην εκδικαση τετοιας υποθεσης δικαζεται και το αν τηρειται το οριο ταχυτητας νομιζω οτι ειναι ασχετο.

hidefnick
02/09/2008, 14:17
Τσέκαρε τι εγγύηση δίνει συγκεκριμένα στον ιμάντα. Είναι αναλώσιμο και αν θυμάμαι καλά από το Χ9 η Piaggio έδινε 6 μήνες.


Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Αυτο δεν το σκεφτηκα αλλα αυτο που μ' ενδιαφερει ειναι να μην αδικηθω. Αλλα δε νομιζω οτι στην εκδικαση τετοιας υποθεσης δικαζεται και το αν τηρειται το οριο ταχυτητας νομιζω οτι ειναι ασχετο.

Αυτό δεν το είπες.

"Κύριε πρόεδρα του έριξα τρείς με το μπαζούκας, γιατι μου πείραξε τη γκόμενα, αλλά έσκασαν οι δύο. Θέλω τα λεφτα μου πίσω." (Κρητικοί του φόρα παρακαλούνται μην απαντήσουν)

catmaster
02/09/2008, 14:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Αυτο δεν το σκεφτηκα αλλα αυτο που μ' ενδιαφερει ειναι να μην αδικηθω. Αλλα δε νομιζω οτι στην εκδικαση τετοιας υποθεσης δικαζεται και το αν τηρειται το οριο ταχυτητας νομιζω οτι ειναι ασχετο.


Η εταιρία μπορεί απλά να θεωρήσει την βλάβη στον ιμάντα του cvt σαν αστοχία υλικού
(που μάλλον αυτό είναι τελικά ) και απλά να σου αντικαταστήσει δωρεάν αυτό και μόνο (εγώ θα απαιτούσα αλλαγή όλου του φυγοκεντρικού βασικά )


οπότε .... δεν αξίζει να το κυνηγήσεις ...

μια απορία μόνο έχω ... μιλάμε για το xmax ;; το δυόμιση ;;; και αυτό το πράμα πιάνει 150;; :uplate:

Road67
04/09/2008, 15:26
Οχι μονο πιανει 150, δυσκολα το επηρεαζει ο αερας στο δρομο με οποιαδηποτε ταχυτητα, στριβει παρα πολυ καλα θυμιζοντας μηχανη και ειναι μια μοναδα που μπορει να κανει ταξιδι με αυταρκεια. Ως προς αυτο δε χωραει αμφιβολια. Εσυ το λες πραγμα, εγω το λεω μηχανη και ποτε δεν το θεωρησα υποδεεστερο απο το fazer σε αυτα που προσφερει και ποτε δεν το εμπιστευτηκα λιγοτερο. Επιπλεον, επισημα μου επιβεβαιωσαν απο τη Μοτοδυναμικη οτι μπορει να κινειται κανονικα σε συνθηκες ταξιδιου με 140-150 και οχι να τα πιανει στιγμιαια αλλα να τα διατηρει κανονικα χωρις αυτο να αποτελει προβλημα στα μηχανικα του.

sniper
04/09/2008, 15:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
....
Επιπλεον, επισημα μου επιβεβαιωσαν απο τη Μοτοδυναμικη οτι μπορει να κινειται κανονικα σε συνθηκες ταξιδιου με 140-150 και οχι να τα πιανει στιγμιαια αλλα να τα διατηρει κανονικα χωρις αυτο να αποτελει προβλημα στα μηχανικα του.



Με ιμάντα ή χωρίς;

Road67
04/09/2008, 15:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Με ιμάντα ή χωρίς; Iσχυριστηκαν αυτο που προαναφερθηκε περι αστοχιας υλικου. Το θεμα βεβαια ειναι πως εγω τους ειπα [εχω και χαρτι απο την οδικη οτι το μηχανακι ειχα φαει ολο το λαδι, το οποιο φυσικα και ειναι δειγμα οτι συμβαινει κατι περισσοτερο.

sergiosm
11/09/2008, 17:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από AntoD
Εχεις παντως πατημα για αποζημιωση...

ναι να του πληρώσουν (ή να του φτιάξουν στα πλαίσια της εγγύησης) τον ιμάντα και ό,τι άλλο χάλασε (αν χάλασε τίποτε άλλο).
Άντε να του πληρώσουν και τα μεταφορικά ...

καλώς ή κακώς (καΛώς βέβαια) άλλη ζημιά δεν έπαθε ...

Road67
11/09/2008, 18:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm


καλώς ή κακώς (καΛώς βέβαια) άλλη ζημιά δεν έπαθε ...

Δυστυχως κατα καιρους μου εβγαλε και καποια αλλα προβληματα αλλα ασημαντα και οχι μηχανολογικα. Ακομα δεν το εχουν επισκευασει, ''εξεταζουν την καρτα εγγυησης'' ο,τι κι αν σημαινει αυτο :mad:

Edit : Επιπλέον, ο υπέυθυνος από τη ΜΔ που μίλησα μαζί του ήταν πολύ πιο ζεστός όταν του είπα οτι το μηχανάκι όταν το άνοιξα είχε πιεί όλο το λάδι κι έκανε λόγο για κολλημένο μοτέρ κάτι που νομίζω εγείρει περισσότερο θέμα αποζημείωσης αλλά μπορεί να κάνω και λάθος.

orcinious
11/09/2008, 23:09
Αοπ τι στιγμη που δεν επαθες κατι ( καλος) δεν νομιζω οτι καποιο δικαστηριο θα σου εκδικασει κατι.
απ την αλλη αν τους ζορισεις θα το φτιαξουν τσαμπα
εκτος αν μεσα στο μανουαλ λεει τα γνωστα 20000 η ενα χρονο η καθε δισεκτο η αν κλανει το γατι και αντε βρες ακρη.......

Road67
26/09/2008, 09:36
Ξανακοίταγα το θέμα εδώ και σκέφτηκα κάτι που με έχει τσαντίσει και για να πω την αλήθεια ούτε που το είχα ξανασκεφτεί. Φίλος μου πήρε μεταχειρισμένο CBF 250 πήγε για μια απλή επισκευή και του δώσανε μηχανή αντικατάστασης. Εγώ καινούργια τα αγόρασα και ποτέ δε μου δώσανε μηχανή αντικατάστασης ούτε για επισκευή πόσο μάλιστα για θέμα εγγύησης. Και το ίδιο ισχύει και για φίλο μου με TDM. Επίσης, μηχανή ευρωπαϊκή έμεινε σε άλλη χώρα και τη μεταφέρανε Ελλάδα την επισκευάσανε και την ξαναπήγαν στη χώρα που παραθέριζε ο ιδιοκτήτης της.

Gandalf dr685sm
26/09/2008, 10:19
Ουτε μια στο εκατομμύριο δεν θα πάρεις αποζημίωση απο την εταιρία...

οι λόγοι - προφάσεις που μπορούν να θέσουν είναι πάρα πολλοί.

- Κακοδιαχείριση μοτοσυκλέτας. Σε όλα τα εγχειρίδια χρήσης της ΥΑΜΑΗΑ, αναφέρεται ρηττά πως πριν να ξεκινήσεις θα πρέπει να είσαι σίγουρος (έλεγχος) οτι έχει λάδι - λιπαντικό το μοτέρ και όποιο άλλο δοχείο έχει η μηχανή σου (κιβώτιο). Ο συχνός έλεγχος αναφέρεται και εκτός των περιοδικών διαστημάτων service. Εχω μπροστά μου το owners manual του ΧΤΧ και στα γράφω.

- Αστοχία υλικού ... για αυτό και δίδεται η εγγύηση. Το οτι εσύ πήγαινες με 150 ή και με 10 είναι σύμπτωση. Με 10 απλα θα κόλαγε και θα έπεφτες.. με 150 σκοτώνεσαι. Χώρια που όπως είπε και ο sniper θα σε πάνε πιο δίπλα να σε περάσουν ενα χεράκι αυτόφωρο...

Γενικά απο εμπειρία σε 4-5 μηχανές που είχα σου λέω πως ειδικά η ΜΔ είναι απο τις καλύτερες όσον αφορά την εξυπηρέτηση πελατών και θα δείς οτι δεν θα έχεις πρόβλημα με το όλο θέμα.

Για την αποζημίωση πάντως αν δεν θες να τραβιέσαι με δικηγόρους και ρέστα και να χάσεις αρκετό χρόνο και πιθανώς χρήμα δεν θα στο συμβούλευα. Πάτημα έχεις μεν.. αλλά στην Ελλάδα είσαι και οχι στις ΗΠΑ, δε.

Gandalf

Elle
27/09/2008, 13:21
Ναι, όντως οι όροι εγγύησης αναφέρουν ότι το κόστος της επισκευής της μοτοσυκλέτας δεν μπορει να καλυφτεί αν η ζημιά προκαλείται από κακομεταχείρηση. Βέβαια τα 150 χιλιόμετρα δεν σημαίνουν για όλους κακομεταχείρηση. Γιατί αν αγοράσεις καινούριο όχημα, τώρα ήτε αυτοκίνητο είναι ήτε μηχανή, δεν θα έλεγα λογικό να οδηγάς πάντα σαν κότα για να καλύπτεις τις ζημιές που μπορούν να προξενηθούν απο κάποια απροσδόκητη βλάβη. Η δική μου (αντίστοιχη με τη δική σου) προσωπική εμπειρία ήταν πριν 1 χρόνο περίπου όταν έτρεχα με το αμάξι μου 200 χιλιόμετρα μέχρι που άκουσα ένα θόρυβο κάτω απο τον κινητήρα σαν κάτι να σέρνεται (χχχχχχχχχχχχχχχ)! Σταματάω, κατεβαίνω, βλέπω από κάτω, και παρατήρησα πως πλαστική ποδιά που προστατεύει το κάτω τμήμα του κινητήρα από λάσπες κ.τ.λ. είχε ξεβιδωθεί.
Ήμουν μια εβδομάδα πριν την εγγύηση και πήγα στο συνεργείο της αντιπροσωπίας και τους είπα το όλο συμβάν όπως είχε γίνει. Ο αρχιμηχανικός μου συνέστησε να μην αναφέρω την ταχύτητά μου (200 χλμ/ώ) στο τμήμα ανταλακτικών γιατί δε θα μπορούσαμε να καλύψουμε το κόστος αντικατάστασης. Έτσι κι έγινε. Δεν πλήρωσα έτσι τίποτα κι από τώρα ξέρω οτι κάποια πράγματα όταν είσαι εντός εγγύησης δεν τα λένε! Λέμε απλώς "Εκεί που πήγαινα κυριλέ έγινε αυτό. Τι συμβαίνει ρε μάστορα; Γιατί να μου συμβαίνει αυτό; Έχει ξανασυμβεί κάποια αντίστοιχη ζημιά σε άλλο μοντέλο (Χmax?)! Θα αργήσει να επισκευαστεί; Τι θα κάνω εγώ; Με αυτό μετακινούμαι! Σας παρακαλώ πάρα πολύ να επισκευαστεί το συντομότερο!"

Road67
27/09/2008, 14:45
Δεν τους παίρνει έχει συμβεί σε αρκετά xmax. Επιπλέον, με 140-150 πήγαινα και με τα virago, venox επίσης δυομισάρια που είχα παλιά. Άλλωστε το θέμα του ιμάντα και των λαδιών το αναγνωρίσανε πλήρως. Αλλά είναι πολύ εκνευριστικό οτι μου έχει βγάλει σχεδόν όλα τα προβλήματα που βγάζει το συγκεκριμένο μοντέλο εντός εγγύησης και ουδέποτε μου δώσανε μηχανή αντικατάστασης.

VanDiemen
27/09/2008, 14:53
Μην τρως κίτρινο χιόνι. :rolleyes: