PDA

View Full Version : Τα πρώτα 3500 χλμ με το CBF-600...



Zan_Prizol
10/02/2005, 22:51
Ειχα πει ότι θα κανω μια προσπαθεια να γραψω οσο καλυτερα και πληρεστερα μπορω τις εντυπωσεις μου μετα από 3500 χλμ πανω στο CBF600S.Ας ξεκινήσω λοιπον…

Καταρχην νομιζω ότι είναι το μεγαλυτερο σε ογκο στην κατηγορια του!Τερας το ατιμο!Παρολαυτα μολις ανεβεις πανω του νιωθεις ότι ανεβηκες σε πολύ μικροτερο οχημα απ’ότι φανταζε στο ματι σου πριν ανεβεις!Είναι μηχανακι που ταιριαζει αυτό σε σενα και όχι εσυ σαυτο!Ρυθμισεις υψους για σελα(εγω την εχω στην μεσαια 1,82 ειμαι),για το τιμονι μπρος πισω και πανω κατω καθως και ζελατινας!Με το που καθεσαι στην σελα αμεσως νιωθεις να σου αγκαλιαζει και τα δυο κωλομερια(τα εχω και μεγαλα) και καταλαβαινεις το ποσο ανετη είναι!Εμενα προσωπικα δεν με εχει κουρασει καθολου μεσα στην πολη αλλα ακομα και στα,ομολογουμενως,μικρα ταξιδακια που εχω κανει λογω καιρου (την πηρα τελη Οκτωβρη) ο κωλος μου ητανε παντα σφριγιλλος και πεταχτος όπως πριν κατσω!Τα ποδια παιρνουν μικρη κληση και τα λαστιχενια μεγαλα πατητακια του (μπρος-πισω) σου κραταν τα ποδια ξεκουραστα και κυριως…χεχεχε…δεν καταστρεφουν τα πανακριβα παπουτσακια-μποτες!Μπροστα σου εχεις τα οργανα τα οποια είναι αναλογικα με το τιμονι όμως να καλυπτει την θερμοκρασια και σε συνθηκες οδηγησης να χρειαζεται να σκυψεις λιγο για να δεις τι παιζει με την θερμοκρασια!
Παμε στα περι κινητήρα τωρα!Δανεικο από το CBR600F του 1998 όπως και το Hornet 600 με τις καταλληλες ρυθμισεις για χαμηλη ροπη και ομαλοτερο γκαζι!Αποδιδει περι τα 77,5 αλογα στα χαρτια 70 στο δρομο!Εχει ροπη από το ρελαντι και δεν κουραζει με ανεβοκατεβασματα κάθε τοσο μεσα στην πολη!Η αποδοση είναι γραμμικη και δεν σε ξαφνιαζει καθολου και τα κοκκινα ερχονται χωρις να καταλαβεις αλλαγη στην αποδοση του!Οσο το πας παει…και προσωπικα αυτό μαρεσει!’’Τσουλωντας’’ η μηχανη είναι απιστευτα στιβαρη τα αμορτισερ καταπινουν ευκολα τις διαφορες ανωμαλιες και κακοτεχνιες του δρομου ανετοτατα!Προσωπικα δεν εχω νιωσει να ‘’τραβαει’’ σε καμια κακοτεχνια του δρομου και στις διαφορες του κλισεις και αυλακια!Επισης τα 191 κιλα αδεια 200 κατι εν πλω δεν είναι καθολου φανερα!Ισως για μενα που…εχμ…εχω μια Α’ σωματικη διαπλαση!Τα 180 ερχονται πανευκολα και μεχρι τα 200 ευκολα!Εγω εχω δει 220 με 10.500 στροφες με κοκκινα στα 11.500 και το μοτερ κλειστο (3500χλμ)!Στις στροφες είναι σταθερο αλλα όπως δηλωνει και εμφανισιακα δεν είναι για αγκωνες και γονατα!Ταξιδευει χαλαρα με 160-180 και μεχρι τα 150 η ζελατινα κανει την δουλιτσα της!Από τα 170 και μετα θελει παλη με το θηριο!Ιδανικη,κατ’εμε,ταχυτητα ταξιδιου είναι τα 160 μιας και οικονομικα είναι(max ροπη 8000 σαλ και εκει εχει και 160)και υποφερτα από αγερα!Μιας και ανεφερα την καταναλωση : 7-7,5 λιτρα/100 χλμ εντος και με 160 ταξιδι σε εθνικη 5,5-6 λιτρα/100 χλμ!
Οσον αφορα τα φρενα τωρα ,τα οποια είναι ιδια με το Hornet,είναι δυνατα και αποτελεσματικα!Το δικο μου είναι χωρις ΑΒS αλλα το ολο συστημα πεδησης σου δινει τετοια αισθηση του φρεναρισματος που νομιζεις ότι πατας εσυ τα τακακια!Ποτε δεν ειχα προβλημα,υπο οποιεσδηποτε συνθήκες , να καταλαβω ποσο με παιρνει και αν με παιρνει!Ακομα και όταν μπλοκαρει νιωθεις σιγουρια!
Ας παμε στο θεμα συνεπιβατηηης!Λοιπον παιδια βρηκατε το μηχανακι που θα κανετε ταξιδια με οποιαδηποτε γκομενα θελετε χωρις παραπονο!Μιλαμε είναι απιστευτα ανετη!Φαρδια σελα με πολύ καλο αφρωδες υλικο και τα πατηρακια εκει που πρεπει,φαρδυα και αυτά!Τρομερο για τον πισω επισης είναι και οι βασεις που εχει για να παταει το μπροστα μερος του παπουτσιου και αποτελουν ομοιομορφη συνεχεια της βασης για τα μαρσπιε του συνοδηγου!Οσοι εχουν ανεβει κατά 80% μου το εχουν αναφερει!Εχει δυο χειρολαβες πισω για την στιριξη του συνοδηγου!Και είναι τοσο ανετα που πραγματικα δεν εχεις καμια ενοχλητικη επαφη με τον πισω!Δεν ενοχλείσαι καθολου από τον συνεπιβατη σε νορμαλ συνθηκες οδηγησης(αυτό δεν είναι παντα καλο…χεχεχε)!Ειλικρινα δεν νομιζω ότι υπαρχει πιο ανετο μηχανακι στην κατηγορια του και για τους δυο αναβατες!Εδώ ανεβηκε ο κολλητος μου 2μ. και 110 κιλα και ξαφνιαστηκε με την ανεση της θεσης του συνοδηγου!
Χμμμ,τι άλλο να πω…δεν μουρχεται κατι!
Αααα…ναι ρε σεις…αρνητικα!
Λεποοον…η ασταθεια μετα τα 190-200(αρνητικο δεν είναι?),ο δεικτης θερμοκρασιας που παιζει κρυφτουλι,το προστατευτικο της αλυσιδας που χτυπαει με το παραμικρο και μου τα ‘’σπαει’’,θα βαλω και την ελλειψη ψακασμου(προσωπικα δεν με χαλαει καθολου)!Αυταααααααα…
Πραγματικα εχω τρελαθει με το μηχανακι και όχι…δεν είναι η πρωτη μου!Το πηρα λογω ερωτα κεραυνοβολου και παρολο τα κακα λογια που ακουγα!Τελικα ηταν όλα κακιες και ψευδη!Για καποιον που θελει μηχανη για κάθε μερα,για ταξιδι,για διασκεδαση (όχι καργα σπορ) και καποιον που τα ΓΚΑΑΖΙΙΑΑΑΑ δεν είναι το πρωτευον κριτηριo τοτε το CBF,κατά την ταπεινη μου αποψη,πρεπει να είναι μεσα στις επιλογες του!
Ευχαριστω οσους το διαβασανε και οποιοδηποτε σχολιο(κακο θελω)ευπροσδεκτο
:beer:

stako
11/02/2005, 15:11
Μια χαρα μηχανη ειναι το CBF! Για τον χαρακτηρα που εχει ειναι super και το σιγουρο ειναι οτι θα το εκτιμουσε πολυ η κοπελα μου που εχουμε ανοιξει πολεμο με το GSXR! :) Φυσικα αλλη φαση το supersport, και φυσικα δεν το παιρνεις για ταξιδια και βολτες με συνεπιβατη! Αυτα εισαι αποφασισμενος απο την αρχη οτι δεν υπαρχουν στο πεδιο δραστηριοτητων του. Μοναχικο αλλα............αλλη φαση!

Ολα τελικα καταληγουν στο τι θες, φτανει να μην τυφλωνεσαι απο εμπορικοτητες, "μοδες" και.........περιοδικα! ;)

Καλες βολτες φιλε!

bsari
12/02/2005, 10:31
ΤΙ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΓΥΜΝΟ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ Η ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΟΛΜΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΠΡΟΤΕΙΝΩΣ ΗΜΟΥΝ ΠΕΠΕΙΣΜΕΝΟΣ ΓΙΑ ΦΖ6 Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ Η ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΠΟΛΗ ΚΑΙ ΚΑΘΟΤΙ 105 ΚG 190 H ANESH 160-170 ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΓΙΑ ΚΡΗΤΗ ΑΛΛΑΤΟ ΓΥΜΝΟ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ


8639

Rezeguet
12/02/2005, 13:05
....


8642

Rezeguet
12/02/2005, 13:09
...2


8643

Zan_Prizol
12/02/2005, 13:55
Φιλε bsari λογικα για το γυμνο θα ισχυει οτι και για το ημιγυμνο χωρις την προστασια αερα που για ταξιδι ειναι MUST αν κανεις καποια!Για μικρα ταξιδακια αν μπορεις να συμβιβαστεις με χαμηλοτερες μεσες ταχυτητες,δεδομενου οτι σαρεσει το γυμνο...go for it!!!
Οσο για τις διαστασεις σου (1.90) αν θα την βαλεις στην υψηλοτερη θεση την σελα θα εισαι μια χαρα!(3 θεσεις εχει,εγω την εχω στην μεσαια)!Ειναι απο τα λιγα μηχανακια που μου πανε(καθοτι ογκωδης οπως και εσυ)και δεν φαινονται ποδηλατα με μενα πανω!Μιλαμε ειχα λιωσει εγω και ενας φιλος μου οταν ανεβηκα πανω στο Ζ...:lol: :lol: :lol: ειχε χαθει!
Οσον αφορα την χρηση που το θελεις(πολη)ειναι μανουλα!Αποδοση χωρις τρυπες,ευελικτο γουσταρω καθε βολτα μου στην πολη...

Zan_Prizol
12/02/2005, 14:02
Rezegeut!Προσεχε little brother πως ντυνεις τις κουκλαρες!Αν και το ροζακι αν ειχε πανω χειλακια αντι για καρδουλες που ειναι πολυ μπαναλ χαλαρα το επερνα!Θα με φιλουσε παντου(!!!)το μωρο μου...
Ουστ αλητη μηχανοβιε,βανδαλε που ασελγεις πανω στην θεσπεσια ομορφια της!Ουυυυυυυσττττ:lol: :rotflmao: :lol:

Rezeguet
13/02/2005, 10:55
αμα δεις καλα εχει και πλαινα καπακια βαμμενα στο χρωμα της μηχανης οπως και τις βασεις των μαρσπιε! Αμα θες υπαρχει και σε λαχανι και λαδι οπως τρο παπι του παππου η και σε ready to war εκδοση!


8657

Zan_Prizol
13/02/2005, 15:13
Kαλα ολα αυτα και ο χαβαλες!Αλλα ειναι ασχετα με το τοπικ!Φαντασου καποιον να μπαινει εδω να διαβαζει ενα ''review'' και μετα να βλεπει αυτα!Δεν κολλανε...
Οχι οτι με πειραζει,προς θεου,αλλα καλο θα ητανε να το κρατησουμε λιγο σοβαρο...
Πολυ φιλικα Ρεζ...


Υ.Γ Ο φιλος bsari εκανε κατι προχειρο να δειξει πως θελει να το κανει και ειναι σεβαστο...

bsari
13/02/2005, 19:03
για να απαντησουμε


8664

bsari
13/02/2005, 19:05
εφοσον το εργοχειρο δεν επεισε παντοσ μαλλον θα παρω το γυμνο


8665

Zan_Prizol
13/02/2005, 20:27
Mια χαρα επεισε το εργοχειρο!Εγω καταλαβα πληρως τι θελεις να κανεις!
Την καρινα και το φτερο στην πισω ροδα το σκεφτομαι και εγω...θα δειξει το μηχανακι!Thanks που το ποσταρες και τοχα βρει καποτε το site αλλα με το format εχασα τα favourites!
αν το κανεις ετσι οπως καταλαβα οτι θελεις θα ειναι και γαμω τις μο@$αρες!!!
:beer:

Rezeguet
13/02/2005, 20:40
καλα αφου δεν μπορειτε να καταλαβετε και να αναγνωρισετε την ΤΕΧΝΗ μου βανδαλοι, θα σας απαλλαξω. :D

Πλακα κανω! Απλα ειδα το φτιαγμενο σε windows paint και δεν μπορουσα να αντισταθω! Αλλα θα γραψω και εγω review στο cbf ακι μου! :D :D

milaber
13/02/2005, 20:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από bsari
εφοσον το εργοχειρο δεν επεισε παντοσ μαλλον θα παρω το γυμνο

Και που το βρήκες αυτό το fairing ρε φίλε;

Το αλλάζει εντελώς το μηχανάκι!

:wave2: :wave2: :wave2:

javaneze
17/08/2005, 19:04
sorry που ξεθαβω παλιο τοπικ αλλα θα ηταν ευκολο να αναφερθει η προελευση της φωτο του bsari???? (αυτη με το πλαινο ανεμοθωρακα λεω, οχι αυτη απο το MSpaint :p ...
Καταπληκτικο το προσθετο πλαινο φαιρινγ... Εχει κανεις υπ'οψιν του αν ειναι διαθεσιμο καπου στην ελλαδα????

Μερσι:)