PDA

View Full Version : Εντοπισμός κλεμμένης μηχανής μέσω Gps



atec
02/09/2008, 15:00
Καλησπέρα σε όλους!Ξέρει κανείς κάποιο φτηνό και αξιόπιστο σύστημα εντοπισμού μηχανής σε περίπτωση κλοπής?

Spy81
02/09/2008, 15:19
Γεια σου φίλε atec.
Πρόσφατα αγόρασα μια φοβερή συσκευή μικρή σε μέγεθος και πολύ βολική για τη μηχανή. Δίνει δυνατότητα online παρακολούθησης της μηχανής σου σε πραγματικό χρόνο από το internet, στέλνει συντεταγμένες στο κινητό σου, μέχρι και ανιχνευτή επιτάχυνσης έχει σε περίπτωση σύγκρουσης για να ειδοποιήσει κάποιο γνωστό με sms. Πραγματικά καταπληκτικό!

Filosofos
02/09/2008, 15:22
1)An pisteueis oti 8a sinexisei na briskete san olokliro sinolo h mhxanh kai oxi san kommatia...
2)Ektws autou oti den exei mparkarei gia kamia Eugipto as poume ( :eyepop: alh8eia akousa oti einai No1 proorismos klemenwn sto e3wteriko, gt arage? :look: )
3)kata kairous den exeis akousei gia perifima stisthmata sinagermwn, me entopismo, pou bre8hkan se kadous skoupidiwn? :bigcry:
(soz gia ta greeklish :P )

atec
02/09/2008, 15:22
Ακούγεται καλό.Μπορείς να μου δώσεις και άλλες πληροφορίες?Πώς λέγεται,μάρκα,που το βρήκες ,ποσό κάνει.Ευχαριστώ!

OzZzZzY
02/09/2008, 15:25
με πωλητη της elser που μιλησα μου ειπε πως αυτα τα συστηματα μπορουν να αφοπλισθουν και να παραβιστουν ευκολα. Δεν ξερω λεπτομερειες ομως.. Θα σου προτεινα συναγερμο με τηλεειδοποιηση

Spy81
02/09/2008, 15:32
1.Η συσκευή έχει τη δυνατότητα να ορίσεις ένα γεωφράχτη και αν η μηχανή φύγει από τα όρια αυτά έχεις κατευθείαν ειδοποίηση στο κινητό. Οπότε αν θελήσεις μπορείνα να έχεις ειδοποίηση αν η μηχανή μετακινηθεί και στο ελάχιστο.
2.Το μικρό μέγεθος και το εξωτερικό περίβλημα δίνουν δυνατότητα για αποτελεσματικό κρύψιμο. (ε δεν θα αφήσουμε τον κλέφτη να ψάχνει με τις ώρες!)

Εγώ έψαχνα καιρό και κατέληξα σε ένα καναδικής προέλευσης της εταιρίας Laipac. Μετά από σχετικό mail που έστειλα με παρέπεμψαν στην www.modushome.gr που το φέρνει Ελλάδα.
Λέγεται S-911 Microcovert

atec
02/09/2008, 15:39
Ευχαριστώ πολύ όλους σας. Θα ψάξω και την πρόταση του Spy81 και θα επανέλθω.

Κανένας
02/09/2008, 15:54
spy 81
επειδης το ινγκλαντερικα δεν ειναι το φορτε μου, πληρωνεις συνδρομη ?πως εντοπιζεις την μηχανη σου?

Spy81
02/09/2008, 16:09
Υπάρχουν κάποια site που πρέπει να κάνεις register τη συσκευή σου και σου προσφέρουν online παρακολούθηση. Εγώ γράφτηκα στο www.locationnow.com που προτείνει η modushome αφού σε σχετική απάντηση σε mail που είχα στείλει μου είπαν πως έχει τις πιο πολλές δυνατότητες. Έχει συνδρομή 5 ευρώ το μηνα περίπου και είναι πολύ απλό στη χρήση. Βέβαια υπάρχουν και άλλα site που προσφέρουν δωρεάν την υπηρεσία αλλά με λιγότερες δυνατότητες. Τώρα αν δεν θέλεις internet μπορείς απλά να παίρνεις την θέση της μηχανής μέσω sms.

Κανένας
02/09/2008, 16:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Spy81
Υπάρχουν κάποια site που πρέπει να κάνεις register τη συσκευή σου και σου προσφέρουν online παρακολούθηση. Εγώ γράφτηκα στο www.locationnow.com που προτείνει η modushome αφού σε σχετική απάντηση σε mail που είχα στείλει μου είπαν πως έχει τις πιο πολλές δυνατότητες. Έχει συνδρομή 5 ευρώ το μηνα περίπου και είναι πολύ απλό στη χρήση. Βέβαια υπάρχουν και άλλα site που προσφέρουν δωρεάν την υπηρεσία αλλά με λιγότερες δυνατότητες. Τώρα αν δεν θέλεις internet μπορείς απλά να παίρνεις την θέση της μηχανής μέσω sms. Το ιδανικο θα ήταν να μας έδιναν ένα λογισμικό
Να το βλέπουμε στον υπολογιστή χωρίς συνδρομή

VanDiemen
02/09/2008, 17:07
Το ιδανικό αντικλεπτικό θα ήταν αυτό που θα σε ειδοποιούσε με sms πως εκλάπη η μοτοσυκλέτα σου. Μετά, με ένα δεύτερο sms, να σε ειδοποιούσε όταν η μοτοσυκλέτα θα ξεπερνούσε τα 120-140 χλμ/ώρα. Τότε κι εσύ, στέλνοντας ένα sms στη μοτοσυκλέτα, να μπορούσες να μπλοκάρεις απότομα το μπροστινό φρένο!

Ktm.Prestige
02/09/2008, 18:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
Το ιδανικό αντικλεπτικό θα ήταν αυτό που θα σε ειδοποιούσε με sms πως εκλάπη η μοτοσυκλέτα σου. Μετά, με ένα δεύτερο sms, να σε ειδοποιούσε όταν η μοτοσυκλέτα θα ξεπερνούσε τα 120-140 χλμ/ώρα. Τότε κι εσύ, στέλνοντας ένα sms στη μοτοσυκλέτα, να μπορούσες να μπλοκάρεις απότομα το μπροστινό φρένο!


:rotflmao: :rotflmao:

ant_35
02/09/2008, 18:38
Kalispera se olous..loipon to thema einai poli endiaferon kathos prin 2 mines mou eklepsan tin mixani...Anyway...ego sigoura tin epomeni fora tha xrisimopoiso GPS tracking kai as exei kai sindromi... kserei kaneis an mporei to gps na me eidopoieisei me sms esto kai an metakinithei, as poume 10 metra makria apo to spiti mou?

nic mor
02/09/2008, 18:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από ant_35
Kalispera se olous..loipon to thema einai poli endiaferon kathos prin 2 mines mou eklepsan tin mixani...Anyway...ego sigoura tin epomeni fora tha xrisimopoiso GPS tracking kai as exei kai sindromi... kserei kaneis an mporei to gps na me eidopoieisei me sms esto kai an metakinithei, as poume 10 metra makria apo to spiti mou?

κατ'αρχην μακαρι να βρεθει το μοτορι σου αν και δυστυχως ειναι δυσκολο :sad: :sad:
οσων αφορα την ερωτηση σου (χωρις να το γνωριζω)απο τα λεγομενα του spy81 περι γεωφραχτη λογικα γινεται.
αλλα ρε παιδες δεν ειναι καλητερα μια ασφαλεια κλοπης;:confused:
ειμαι και εγω πολυ μπερδεμενος:wave2: :wave2:

700_Thespieis
02/09/2008, 18:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
Το ιδανικό αντικλεπτικό θα ήταν αυτό που θα σε ειδοποιούσε με sms πως εκλάπη η μοτοσυκλέτα σου. Μετά, με ένα δεύτερο sms, να σε ειδοποιούσε όταν η μοτοσυκλέτα θα ξεπερνούσε τα 120-140 χλμ/ώρα. Τότε κι εσύ, στέλνοντας ένα sms στη μοτοσυκλέτα, να μπορούσες να μπλοκάρεις απότομα το μπροστινό φρένο!

:rotflmao: :rotflmao:

atec
02/09/2008, 19:05
Παιδιά το έψαξα.Η εταιρεία που μου πρότεινε ο Spy81 έχει αρκετές λύσεις στο χώρο του GPS εντοπισμού.Εγώ κόιταξα το S-911 Microcovert. Έχει πολλές δυνατότητες.Μπορεί να σου στείλει sms με τις συντεταγμένες της μηχανής, έχει αισθητήρα ατυχήματος,ταχύτητας και πολλά άλλα καλούδια. Και το σημαντικότερο είναι αδιάφροχο οπότε μπορείς να το τοποθετήσεις και στα πιο κουλά σημεία!Θα παραγγείλω αύριο ένα αφού μάθω κάποια επιπλέον πράγματα.

Για τους ενδιαφερόμενους

http://www.modushome.gr/gps-tracking-systems/s-911-microcovert-8ah-li-lon-battery.html

Πλάκα πλάκα οι τύποι έχουν και το Starfinder με το οποίο μπορείς να στείλεις sms για να δώσεις εντολή για να σταματήσει η μηχανή!Ακόμα και εν κινήση!!!

ant_35
02/09/2008, 19:22
as eixa ton tropo na tous entopiso aytous pou me eklepsan kai meta makari na eixan kanei autoi asfaleia zois!!

nic mor
02/09/2008, 19:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από atec
Παιδιά το έψαξα.Η εταιρεία που μου πρότεινε ο Spy81 έχει αρκετές λύσεις στο χώρο του GPS εντοπισμού.Εγώ κόιταξα το S-911 Microcovert. Έχει πολλές δυνατότητες.Μπορεί να σου στείλει sms με τις συντεταγμένες της μηχανής, έχει αισθητήρα ατυχήματος,ταχύτητας και πολλά άλλα καλούδια. Και το σημαντικότερο είναι αδιάφροχο οπότε μπορείς να το τοποθετήσεις και στα πιο κουλά σημεία!Θα παραγγείλω αύριο ένα αφού μάθω κάποια επιπλέον πράγματα.

Για τους ενδιαφερόμενους

http://www.modushome.gr/gps-tracking-systems/s-911-microcovert-8ah-li-lon-battery.html

Πλάκα πλάκα οι τύποι έχουν και το Starfinder με το οποίο μπορείς να στείλεις sms για να δώσεις εντολή για να σταματήσει η μηχανή!Ακόμα και εν κινήση!!!


λιγο μεγαλο δεν ειναι ρε φιλος:confused:

atec
02/09/2008, 19:35
Δεν είναι και τόσο μεγάλο νομίζω το S-911, το Starfinder είναι λιγάκι.
Το S-911 από ότι είδα στην μπροσούρα τους είναι 13.8 χ 10.3 χ 4.Πόσο ποιο μικρό να είναι?Είναι στο μέγεθος ενός κινητού 5 ετίας.Πιστεύω οτι υπάρχουν σημεία να τοποθετηθεί.

nic mor
02/09/2008, 19:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από atec
Δεν είναι και τόσο μεγάλο νομίζω το S-911, το Starfinder είναι λιγάκι.
Το S-911 από ότι είδα στην μπροσούρα τους είναι 13.8 χ 10.3 χ 4.Πόσο ποιο μικρό να είναι?Είναι στο μέγεθος ενός κινητού 5 ετίας.Πιστεύω οτι υπάρχουν σημεία να τοποθετηθεί.

πιστευω οτι με το ζορι μπαινει κατω απο τη σελα και οχι σε αρκετες μοτο:confused:
τελος παντων μακαρι να το βολευτεις και να μην το χρειαστεις ποτε :wave2: :beer:

atec
02/09/2008, 19:51
Έχει μαγνήτες nic mor,δεν ξέρω αν το είδες. Ευχαριστώ όπως και να χει!

ant_35
02/09/2008, 20:17
loipon to epsaksa kai ego ligo..ontos kalo to S-911 micro. skeftomai na to paro gia to autokinito kai otan me to kalo ksanagoraso mixani tha do an prosarmozetai sosta.
pantos mou arese kai to S-911 personal locator. Gia alles xriseis vevea mia kai einai xeiros..

atec
03/09/2008, 09:27
Πολύ γρήγορη απάντηση μου έδωσαν τελικά από τη Modus Home πρωί πρωί οπότε το αγόρασα.Θα το δοκιμάσω και θα σας πώ εντυπώσεις.Πήρα το S-911 Microcovert.

Κανένας
03/09/2008, 09:36
Ας γράψει κανείς και για άλλα παρόμοια συστήματα γιατί έτσι όπως πάει μοιάζει με στημένη καραμπινάτη διαφήμιση

:evil: :rolleyes: :ninja:

nic mor
03/09/2008, 20:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΑΝΕΝΑΣ
Ας γράψει κανείς και για άλλα παρόμοια συστήματα γιατί έτσι όπως πάει μοιάζει με στημένη καραμπινάτη διαφήμιση

:evil: :rolleyes: :ninja:

και εγω καπως ετσι το βλεπω φιλτατε...:confused:
δεν περνω ορκο αλλα μυριζει λιγο η δουλεια..:confused:
τελος παντων:wave2:

Κανένας
03/09/2008, 22:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από nic mor
και εγω καπως ετσι το βλεπω φιλτατε...:confused:
δεν περνω ορκο αλλα μυριζει λιγο η δουλεια..:confused:
τελος παντων:wave2:

Ε ναι 3 άτομα (atec, Spy81, ant_35), που κάνουν εγγραφή την ιδία ημέρα με μηδέν συμμετοχή οπουδήποτε αλλού και ξαφνικά με έναν εύσχημο τρόπο ερωτωαπαντήσεων, αρχίζουν να προωθούν ένα άγνωστο προϊόν, που μάλιστα δεν κάνει ούτε για νταλίκα, ΜΑΛΛΟΝ δείχνει μια απάτη, που σκοπό έχει, την γκρίζα διαφήμιση του προϊόντος και ότι αρπάξουμε από τους ανυποψίαστους :evil:

ant_35
04/09/2008, 13:22
:rotflmao:

VanDiemen
04/09/2008, 17:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από ant_35
:rotflmao:

Μη γελάς καθόλου! Αυτό που πρότεινα "ψιλοαστειευόμενος", πετάχτηκε ο άλλος να πει πως το έχει!
Το κακό είναι όμως πως δεν ψήνει καφέ.. :rolleyes: Για να δούμε..

Tropeas
04/09/2008, 17:38
υπάρχουν και τα κλεπτικά συστήματα με GPS...
όχι μόνο τα αντικλεπτικά...
που σημαίνει ότι μπορούν να ξέρουν και άλλοι που βρίσκεται...
μέχρι να το απενεργοποιήσουν... τουλάχιστον αυτοί που θα στο πουλήσουν!
οπότε να σαστε προσεκτικοί και η μάρκα να είναι επώνυμη και χρόνια στην αγορά αντικλεπτικών...
και αυτό το σύστημα για "κινητό με gps" ακριβό μου φαίνεται... :rolleyes:

Daemon
04/09/2008, 17:43
Να κανω και'γω μια ερωτηση.. γιατι ειμαι και λιγο ασχετος με το θεμα.. Το GPS θελει αμεση επαφη με τους δορυφορους σωστα? Οποτε μιλαμε για καποια κεραια, που αν φαινεται η εξεχει λιγο απ'την μηχανη και ξυλωθει.. παπαλα το GPS..

Το αλλο τωρα.. οι περισσοτερες μοτ/τες εχουν immobilizer οποτε ποσες κλεβονται "με τα χερια"? Ολες φορτωνονται σε καποιο φορτηγακι και καταληγουνε σε καποιο υπογειο η σε καποια μαντρα μεχρη να καταληξουνε αλλου.. Τι θα κανει το GPS εκει?

bartlal
04/09/2008, 17:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Daemon
Τι θα κανει το GPS εκει?
λογω μεγεθους της συσκευης, το........... τασακι! :D

Filosofos
09/09/2008, 19:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από bartlal
λογω μεγεθους της συσκευης, το........... τασακι! :D
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ermiss
09/09/2008, 20:45
Και τεράστιο και Μπαταρίες που κρατάνε 4 μέρες???

Έλεος ρε παιδιά με την πατάτα...

Βάλτε και ένα χαρτάκι πάνω να πείτε στους κλέφτες να σας αλλάξουν μπαταρίες μήπως και προλάβουν και αδειάσουν πριν το κλέψουν. Έλεος...

Z-rider
09/09/2008, 20:59
Αν_το_μηχανάκι_είναι_σε_κανένα_φορτηγάκι,βανάκι_
το_gps_θα_έχει_σήμα?:confused:

bartlal
10/09/2008, 09:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Z-rider
Αν_το_μηχανάκι_είναι_σε_κανένα_φορτηγάκι,βανάκι_
το_gps_θα_έχει_σήμα?:confused:
φυσικα_και_θα_εχει,_θα_οδηγει_το_βανακι_στη__κρυψωνα!!!!
:D

cosini
31/05/2009, 11:22
καλημερα σε ολους , νεος στο φορουμ (καθως απο αυριο θα ειμαι κατοχος μηχανης), ψαχνοντας για οτι καλυτερο μπορω να κανω περι την προστασια, εκτος απο τηλεειδοποιηση, ασφαλεια κλοπης, και λοιπα κλειδωματα εχω δει και το συγκεκριμενο itrack

http://itrack.gr/content.asp?catid=12&refid=1

θα ηθελα την γνωμη σας πανω σε αυτο εαν ξερει καποιος η το εχει χρησιμοποιηση.