PDA

View Full Version : Gsr 400 ??????



I.George
03/09/2008, 00:54
Το είδα σήμερα εδώ: http://www.motorbikes.be/en/Suzuki_GSR_400_2006.aspx

Όπως (δυστυχώς) κατάλαβα δεν εισάγεται στην Ελλάδα(δεν ξέρω και αν εισάγεται και γενικότερα στην Ευρώπη)...Και ρωτώ: γιατί τόσο ωραία 400αρια και βολικά μέσα στην πόλη αν μην εισάγονται καθόλου....?????

XJR_Billy
03/09/2008, 07:20
Δίκιο έχεις φίλε!!

Δυστυχώς το μάρκετιν κάθε εταιρείας αποφασίζει για το αν θα εισαχθεί ένα μοντέλο. Αυτοί οι κύριοι λοιπόν, αποφάσισαν να μην εισάγουν ένα σωρό ωραία και βολικά μηχανάκια γιατί νομίζουν ότι οι πωλήσεις τους δεν θα είναι μεγάλες.

Το ίδιο με το GSR400 συμβαίνει και με το ΧΤ250 και με άλλα ωραία μηχανάκια.

Δυστυχώς...

I.George
03/09/2008, 09:41
Σχετικά με αυτό έχω μια απορία και όποιος γνωρίζει και θέλει απαντάει μιας και δεν ξέρω καθόλου τη διαδικασία...

Από ότι έχω καταλάβει υπάρχουν οι επίσημοι αντιπρόσωποι της εκάστοτε εταιρίας οι οποίοι σε συνεργασία με την εταιρία φέρνουν συγκεκριμένα μοντέλα μοτοσυκλετών και τα πωλούν στη χώρα μας και επίσης υπάρχουν και έμποροι οι οποίοι φέρνουν μοντέλα παραεισαγωγής,σηλασή μοντέλα τα οποία τα εισάγουν χωρίς να έρθουν σε καμία συμφωνία με επίσημο αντιπρόσωπο στη χώρα μας....

Τώρα έχω την εξής απορία...Ας πούμε ότι εγώ θέλω ένα μηχανάκι από Ιαπωνία ή από Αμερική ή γενικότερα από μια χώρα εκτός Ευρωπιακής Ένωσης....Πως μπορώ να το φέρω στην Ελλάδα...Μπορώ ας πούμε να το παραγγείλω μέσω κάποιου εμπόρου ο οποίος εμπορεύεται μοντέλα παραεισαγωγής?
Μπορώ να κάνω διαδικτυακή παραγγελία από τη στιγμή που η εταιρία στην Ιαπωνία ή στην Αμερική διαθέτει αυτη τη μοτοσυκλέτα???

Γενικότερα,αφού έχουμε γίνει και θέλουμε να λέμε ότι έχουμε γίνει ένα παγκόσμιο χωριό μπορώ να φέρω μια μηχανή από την άλλη άκρη του κόσμου με κάποια ειδική παραγγελία?



Ευχαριστώ.

catmaster
03/09/2008, 09:46
Δυστυχώς αν μια μοτοσυκλετα δεν έχει έγκριση τύπου δεν μπορεί να εισαχθεί στην Ελλάδα και να κυκλοφορήσει με πινακίδες νόμιμα ... :sad:

I.George
03/09/2008, 09:56
Δηλαδή κάποιες μοτοσυκλέτες που έρχονται ως παραεισαγωγής έχουν έγκριση τύπου απλά δεν εισάγονται επίσημα?

Η πχ αν θέλω να φέρω μια κάντιλακ από Η.Π.Α. πιθανόν να μη μου το επιστρέψουν να κυκλοφορήσει?

catmaster
03/09/2008, 10:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από I.George
Δηλαδή κάποιες μοτοσυκλέτες που έρχονται ως παραεισαγωγής έχουν έγκριση τύπου απλά δεν εισάγονται επίσημα?

Η πχ αν θέλω να φέρω μια κάντιλακ από Η.Π.Α. πιθανόν να μη μου το επιστρέψουν να κυκλοφορήσει?

Ρίξε μια ματιά εδώ (http://europa.eu/scadplus/leg/el/lvb/l21024.htm)

:wave2:

byron
03/09/2008, 10:18
Από Ιαπωνία δεν έρχονται πλέον καθώς έχουν διαφορετικό τρόπο αναγραφής του αριθμού πλαισίου (λιγότερα νούμερα) κάτι που έγινε κυρίως για να σταματήσουν τα grey imports μεταχειρισμένα.

Όσο για το GSR400 δεν μπορώ να το δω, αλλά αν είναι ίδιο με το 600, δεν θα το αγοραζε κανείς.

Road67
03/09/2008, 14:11
Εγω παλι πιστευω οτι αν ισχυσει τελικα η επαναφορα των τεκμηριων και ειδικα το τμημα που αφορα τις μοτο θα ξαναεισαχθουν κατα συρροη παλι τα 400αρια