PDA

View Full Version : Διάκενα Βαλβίδων (ktm 400)



MikeG
03/09/2008, 13:31
Ετοιμάζομαι για ένα προληπτικό service στο KTM 400 ενόψει της νέας χωμάτινης σεζόν.
Θα αλλαχθούν λάδια (μάλλον με Motul), φίλτρα λαδιού, θα ελεγχθούν & θα ρυθμιστούν βαλβίδες.

Η βασική μου ερώτηση είναι πόσο πρέπει να είναι τα διάκενα & αν υπάρχει κάποιο trick ή οτιδήποτε που θέλει προσοχή.
Επίσης τι άλλο προτείνετε να τσεκάρω? Έχω διαβάσει για γρασσαρίσματα γενικά, που όμως πέρα από τα κλασσικά της αλυσίδας?
Το μηχανάκι έχει γενικά πολύ σωστή απόκριση & καθόλου μπερδέματα. Θα πρέπει να καθαρίσω το carb ή να ασχοληθώ γενικά μαζί του ή αφού δουλεύει μια χαρά να τοπ αφήσω ήσυχο?
Γενικά περιμένω οδηγίες για το τι να ελεγχθεί & τι πράγματα είναι καλό να γίνουν.


Το μηχανάκι θα το πάω σε φίλο μηχανικό απλά ρωτάω για να είμαι σίγουρος. :winka:
Ευχαριστώ.





p.s Oldman αναμένω βασικές κατευθύνσεις. :wave2:

Μικρή Λουλού
03/09/2008, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Θα πρέπει να καθαρίσω το carb ή να ασχοληθώ γενικά μαζί του ή αφού δουλεύει μια χαρά να τοπ αφήσω ήσυχο?










οτι δεν μας ενοχλει,ΠΟΤΕ δεν το ενοχλουμε..!!!

παλια Αραμαϊκη παροιμια..:smokin:

ikarosk
03/09/2008, 13:55
Εισαγωγής και Εξαγωγής το ίδιο 0,12mm.
Ελπίζω να λέει βέβαια τα σωστά διάκενα.


140214

MikeG
03/09/2008, 13:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από ikarosk
Εισαγωγής και Εξαγωγής το ίδιο 0,12mm.
Ελπίζω να λέει βέβαια τα σωστά διάκενα.

Σε ευχαριστώ πολύ αλλά βλέπω ότι αναφέρεται σε μοντέλα μέχρι το 2002 ενώ το δικό μου είναι 2004. :wave2:

OldMan
03/09/2008, 15:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Το μηχανάκι θα το πάω σε φίλο μηχανικό :winka:
Ευχαριστώ.
Και πολύ καλά θα κάνεις !! :winka:
Παρακαλούμε.

MikeG
03/09/2008, 15:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Και πολύ καλά θα κάνεις !! :winka:
Παρακαλούμε.

Ρε θέλω να βεβαιωθώ ότι δε θα κάνει μ@λ@κίες γιατί δε το έχει ξαναπειράξει....
Το ήξερα ότι θα πάρω αυτή την απάντηση.
Τουλάχιστον μπορείς να μου πεις γενικά τι άλλο να ελέγξω? Πέρα από βαλβίδες & λάδια.... :wave2:

MikeG
03/09/2008, 15:27
Ωραία ας αρχίσω ερωτήσεις...

Μπουζί αλλάζω? Καλό θα ήταν μάλλον.. Αν ναι, τι μπουζί φοράει?
Χρειάζεται αλλαγή του ψυκτικού?
Τίποτα γρασαρίσματα σε ρουλεμάν?


Αυτά για την ώρα.

:wave2: :D

Vstrommer71
03/09/2008, 16:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Ετοιμάζομαι για ένα προληπτικό service στο KTM 400 ενόψει της νέας χωμάτινης σεζόν.
Θα αλλαχθούν λάδια (μάλλον με Motul), φίλτρα λαδιού, θα ελεγχθούν & θα ρυθμιστούν βαλβίδες.

Η βασική μου ερώτηση είναι πόσο πρέπει να είναι τα διάκενα & αν υπάρχει κάποιο trick ή οτιδήποτε που θέλει προσοχή.
Επίσης τι άλλο προτείνετε να τσεκάρω? Έχω διαβάσει για γρασσαρίσματα γενικά, που όμως πέρα από τα κλασσικά της αλυσίδας?
Το μηχανάκι έχει γενικά πολύ σωστή απόκριση & καθόλου μπερδέματα. Θα πρέπει να καθαρίσω το carb ή να ασχοληθώ γενικά μαζί του ή αφού δουλεύει μια χαρά να τοπ αφήσω ήσυχο?
Γενικά περιμένω οδηγίες για το τι να ελεγχθεί & τι πράγματα είναι καλό να γίνουν.


Το μηχανάκι θα το πάω σε φίλο μηχανικό απλά ρωτάω για να είμαι σίγουρος. :winka:
Ευχαριστώ.





p.s Oldman αναμένω βασικές κατευθύνσεις. :wave2:
Στην τελικη(αμα βαριεται ο παλιΑνθρωπας) ριξε ενα τελεφον στο Χελινκαταστημα 50 και ζητα τον μπαρμπα-Χελιωτη να σε διαφωτισει.Ντρεπεσαι ωρε παντερμε?:smokin:

johnpan
03/09/2008, 20:29
Motul? Γιατί? Πάει καλά στα ΚΤΜ? Στα honda πάντως το motul είναι αντι-ΣΟΣ, σκληραίνει το κιβώτιο πολύ. Γιατί δε βάζεις motorex που λέει και η ΚΤΜ?

Και ό,τι δουλεύει δεν το πειράζουμε, καλά στα είπαν.

Μπορείς να τσεκάρεις / αλλάξεις τα σωληνάκια βενζίνης δες πάνω στις βάνες αν έχουν χάσει την ελαστικότητά τους άλλαξέ τα. Δε γράφω άλλα αφού θα το πας σε μηχανικό. Μην πάθει και τίποτα ο παλιάθρωπος:rotflmao: :beer: :rotflmao: :beer:

ktmakis
04/09/2008, 09:14
To manual Μike δεν το έχεις. Γράφει τι μπουζί παίρνει.
Οι βαλβίδες σίγουρα θέλουν έλεγχο.
Προσωπικά αν δεν ήξερα τι είχε κάνει ο προηγούμενος θα άλλαζα λάδια (και φιλτρα) αμέσως με κάτι καλό. Τσέκαρε ρουλεμάν τροχών, τακάκια, υγρά φρένων- συμπλέκτη, (το 2004 παίρνει στο συμπλέκτη mineral oil), λίπανση γκαζιέρα και ντίζα, αλλαγή υγρά ψυγείου, αλλαγή μπουζί, φίλτρο αέρα και φιλτροκούτι καθαρό, έλεγχο αλυσογράναζα, λίπανση τρόμπες φρένων - συμπλέκτη, έλεγχο όλες τις βίδες και είσαι έτοιμος.
Κάτι θα έχω ξεχάσει σίγουρα. Αν δεν έχεις το μανουαλ πες μας να στο βρούμε. Επισης αν δεν βρείς τα υγρά της Magura για το συμπλέκτη μπορεί σίγουρα κάποιος να σου στείλει ένα κουτάκι από Αθήνα.

Οσο για τα λάδια Motul δεν θα έβαζα. Αν και είναι καλά στα 2χρονα στα 4χρονα το κιβώτιο κοπανάει λίγο. Θα έβαζα Castrol.

Επίσης πριν το πας το μηχανάκι σε μηχανικό φρόντισε να έχεις όλα τα ανταλλακτικά - αναλώσιμα - λάδια κλπ. μην χάσεις χρόνο χωρίς το μοτορι σου.
:beer:

MikeG
04/09/2008, 09:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktmakis
To manual Μike δεν το έχεις. Γράφει τι μπουζί παίρνει.
Οι βαλβίδες σίγουρα θέλουν έλεγχο.
Προσωπικά αν δεν ήξερα τι είχε κάνει ο προηγούμενος θα άλλαζα λάδια (και φιλτρα) αμέσως με κάτι καλό. Τσέκαρε ρουλεμάν τροχών, τακάκια, υγρά φρένων- συμπλέκτη, (το 2004 παίρνει στο συμπλέκτη mineral oil), λίπανση γκαζιέρα και ντίζα, αλλαγή υγρά ψυγείου, αλλαγή μπουζί, φίλτρο αέρα και φιλτροκούτι καθαρό, έλεγχο αλυσογράναζα, λίπανση τρόμπες φρένων - συμπλέκτη, έλεγχο όλες τις βίδες και είσαι έτοιμος.
Κάτι θα έχω ξεχάσει σίγουρα. Αν δεν έχεις το μανουαλ πες μας να στο βρούμε. Επισης αν δεν βρείς τα υγρά της Magura για το συμπλέκτη μπορεί σίγουρα κάποιος να σου στείλει ένα κουτάκι από Αθήνα.

Οσο για τα λάδια Motul δεν θα έβαζα. Αν και είναι καλά στα 2χρονα στα 4χρονα το κιβώτιο κοπανάει λίγο. Θα έβαζα Castrol.

Επίσης πριν το πας το μηχανάκι σε μηχανικό φρόντισε να έχεις όλα τα ανταλλακτικά - αναλώσιμα - λάδια κλπ. μην χάσεις χρόνο χωρίς το μοτορι σου.
:beer:


Σε ευχαριστώ πολύ! Κατατοπιστικότατη απάντηση.
Το manual δυστυχώς δε το έχω, γι'αυτό και όλες αυτές οι ερωτήσεις.
Castrol δύσκολο να βρω στο Ηράκλειο στην αγορά, οπότε πάμε για Motorex.
Τακάκια, ρουλεμάν τροχών είναι οκ, τα έχω ελέγξει. Αλυσογράναζα επίσης. Όταν λες λίπανση στις τρόμπες φρένου τι εννοείς? Με απλό λάδι γίνεται σε αυτές?
Ξέρεις περίπου το κόστος για όλα αυτά? Επειδή γενικά εδώ δε τους εμπιστεύομαι & ίσως δε το πάω στο γνωστό μηχανικό αλλά στη KTM. Άσε που εννοείτε θα είμαι παρόν σε ότι κάνει.
Σε ευχαριστώ πολύ & πάλι.
:winka:

:wave2:

ktmakis
04/09/2008, 09:58
WD-40 στα λάστιχα στις τρόμπες.
Να είσαι μπροστά (οτι και να σου πούν) και να έχεις το νού σου.
Εχουν φύγει ΚΤΜ από εξουσιοδοτημένα στην Αθήνα χωρίς λάδι.

MikeG
04/09/2008, 10:00
Άρα το μόνο που θα ζητήσω από το μηχανικό είναι :
Λάδια, βαλβίδες, φίλτρα λαδιού, αλλαγή ψυκτικού & αλλαγή υγρού συμπλέκτη (τον οποίο δεν εμπιστεύομαι να μπορεί να κάνει την εξαέρωση μετά:bigcry: :bigcry: ).
Όλα τα υπόλοιπα μπορώ να τα κάνω μόνος.
Ευχαριστώ πολύ & πάλι!


:wave2:

ktmakis
04/09/2008, 10:12
Ακριβώς.
Μπορώ να σου στείλω και το μανουαλ. Κάτσε να το βρώ.
Ο συμπλέκτης σου παίρνει υγρά από κάτω. Από τη τρόμπα. Για να σιγουρευτρείς οτι είναι ΟΚ δοκίμασέ το. Και να είσαι μπροστά να δείς πως το κάνει δεν είναι δύσκολο.

ktmakis
04/09/2008, 10:15
Δες και στο www.ktmtalk.com έχει αρκετό υλικό.

MikeG
04/09/2008, 10:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktmakis
Ακριβώς.
Μπορώ να σου στείλω και το μανουαλ. Κάτσε να το βρώ.
Ο συμπλέκτης σου παίρνει υγρά από κάτω. Από τη τρόμπα. Για να σιγουρευτρείς οτι είναι ΟΚ δοκίμασέ το. Και να είσαι μπροστά να δείς πως το κάνει δεν είναι δύσκολο.


Ο συμπλέκτης έχει ένα δοχειάκι στο οποίο παίρνει τα υγρά, που είναι δίπλα στη μαννέτα.
Τώρα για το από κάτω που λες δεν έχω δει κάτι, προφανώς δε το έχω παρατηρήσει.
Αν βρούμε το manual θα είναι πολύ super! :wacko:

ktmakis
04/09/2008, 10:28
Κάτω δίπλα στο δεξί καπάκι έχει τη τρόμπα με εξαερωτήρι. από κάτω βάζεις υγρά.

http://imageshack.gr/files/qlj1sgv8yfo5htubbn5o.jpg (http://imageshack.gr/view.php?file=qlj1sgv8yfo5htubbn5o.jpg)

MikeG
04/09/2008, 10:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktmakis
Κάτω δίπλα στο δεξί καπάκι έχει τη τρόμπα με εξαερωτήρι. από κάτω βάζεις υγρά.

http://imageshack.gr/files/qlj1sgv8yfo5htubbn5o.jpg (http://imageshack.gr/view.php?file=qlj1sgv8yfo5htubbn5o.jpg)

Θα το τσεκάρω στο σπίτι. Ευχαριστώ.
Μόλις γράφτηκα & στο KTMTalk (OrangeMike).

:wave2:

dirtbird
06/09/2008, 10:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktmakis
Δες και στο www.ktmtalk.com έχει αρκετό υλικό.

Ρε Μάκη.......:( :( :(



Θέλεις να μας κάνεις ρεζίλι στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού?

For god's shake να πούμε ρε γμτ........ :confused: :confused: :confused: :confused: :(

dirtbird
06/09/2008, 11:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktmakis

Ο συμπλέκτης σου παίρνει υγρά από κάτω.

Ετοιμάσου για φωτό με το 400 ανάποδα στα τιμόνια (όπως αλλάζαμε λάστιχα στα ποδήλατα), και περαιτέρω διευκρινίστικές ερωτήσεις......:o :o


By the way, για αλλαγή υγρών από κάτω -το οποίο σεν είναι απαραίτητο να γίνει έτσι- θέλει και ειδικό εργαλείο (το οποίο θα 'σπρώξει' το υγρό).....:winka:

MikeG
06/09/2008, 11:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Ρε Μάκη.......:( :( :(



Θέλεις να μας κάνεις ρεζίλι στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού?

For god's shake να πούμε ρε γμτ........ :confused: :confused: :confused: :confused: :(


Ώρες ώρες δυστυχώς χάνω την αίσθηση του χιούμορ.... :( :(

ktmakis
07/09/2008, 21:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Ώρες ώρες δυστυχώς χάνω την αίσθηση του χιούμορ.... :( :(

Να σου πώ και εγώ οτι κατάλαβα.........ψέματα θα σου πώ.

Λοιπόν για το συμπλέκτη από κάτω βάζεις υγρά με μια σύριγγα.

dirtbird
07/09/2008, 23:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktmakis
Να σου πώ και εγώ οτι κατάλαβα.........ψέματα θα σου πώ.

Λες να την έχασες και εσύ?:confused: :confused:


Λοιπόν για το συμπλέκτη από κάτω βάζεις υγρά με μια σύριγγα.

Τα παλιά πως τα βγάζεις? :winka: :)

adventurer
08/09/2008, 11:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
ίσως δε το πάω στο γνωστό μηχανικό αλλά στη KTM.
:winka:

:wave2:

:lol: :lol: Θα αστειευεσαι :nono: