PDA

View Full Version : Οδηγίες για να γράφουμε Ελληνικά (και σωστά)



byron
04/09/2008, 13:27
Προς νέους χρήστες (και όχι μόνο)

Είναι καλό να ξέρετε ότι η χρήση greeklish είναι κουραστική ενώ αποτρέπει άλλους χρήστες να απαντήσουν στα posts σας, ιδίως αν είναι μεγάλα.

Υπάρχουν κάποιοι converters που θα μετατρέψουν το κείμενο σας σε ελληνικά, ενώ κάποιοι άλλοι κάνουν και ορθογραφικές διορθώσεις.


http://speech.ilsp.gr/greeklish/greeklishdemo.asp (Online - πολύ καλό αλλα μέχρι 250 γράμματα την φορά, "ξέρει" ορθογραφία)

http://nkour.wordpress.com/2006/11/06/greeklish-to-greek-converter-ilsp/ (Πολυ καλό open source προγραμματάκι (Linux/Windows, OSX), "ξέρει" ορθογραφία)

http://67.18.47.148/com/index2/greeklish/default.asp (Online -δεν "ξέρει" ορθογραφία)

http://www.softpedia.com/get/Office-tools/Text-editors/Greek-Conversions.shtml (Windows)

http://www.code.gr/repchars/ (Windows)

ενώ υπάρχει και το .......


Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
Λοιπον φίλε .. μπορείς να κατεβάσεις τον mozilla firefox (αν δεν τον έχεις ήδη) από το www.mozilla.com και μετά να κατεβάσεις το ελληνικό λεξικό από το https://addons.mozilla.org/el/firefox/browse/type:3.

Θα μπαίνεις στο φόρουμ από τον firefox και καθάρισες.



Στο παραπάνω πρόγραμμα του Mozilla, κάνουμε δεξί κλικ πάνω στις υπογραμμισμένες λέξεις και επιλέγουμε μια απ΄τις προτεινόμενες διορθώσεις.
Αν καποιος ξέρει κάποιο άλλο πρόγραμμα μπορεί να το προσθέσει από κάτω.

:wave2:

golis
04/09/2008, 18:30
Μπράβο Βύρων,σωστός !
Εφχαρηστουμαι φηλαι !!! :beer:

LARISEOS
04/09/2008, 21:07
πολυ καλο!!!!



:beer:

Dnspower
14/10/2008, 22:00
ΚΑΛΗ ΦΑΣΗ :beer:


L3s n@ fαN3i XRishmO?

gdevelek
14/10/2008, 22:18
προσωπικά θα ήθελα να δω υποχρεωτική χρήση ελληνικών για όσους δεν έχουν σοβαρό λόγο (π.χ. γράφουν από πισί που δεν έχει και δεν μπορει να πάρει ελληνικά)

τα αγγλενικα δεν έχουν Κ Α Μ Ι Α θέση σε ελληνικό φόρουμ :nono:

τα "δεν έχω συνηθήσει τα ελληνικά δεν τα μπορώ" είναι φούμαρα, λυπάμαι

και ευτυχώς υπάρχουν φόρα που έχουν επιβάλει τα ελληνικά

hercul
19/10/2008, 04:58
Επίσης στον καινούριο browser της google, τον chrome έχει ορθογραφικό έλεγχο για τα ελληνικά! :wave2:

MUSTILI
19/10/2008, 08:54
I agree with develek man!!!!:lol:

Παντως απο ορθογραφια δεν τα παμε και πολυ καλα...συγνωμη αλλα δεν ειναι ωραια να την σκοτωνουμαι τη γλωσσα:(

gdevelek
19/10/2008, 10:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από MUSTILI

Παντως απο ορθογραφια δεν τα παμε και πολυ καλα...συγνωμη αλλα δεν ειναι ωραια να την σκοτωνουμαι τη γλωσσα:(

πράγματι :D

ωστόσο αυτός που αποφασίζει να γράψει ελληνικά θα βάλει κι ένα ορθογράφο και θα το παλέψει, αυτός που παραδίδει τα όπλα και γράφει μόνο αγγληνικά δεν θα μάθει ΠΟΤΕ ορθογραφία και όταν έλθει η στιγμή να γράψει κάτι στα ελληνικά θα γίνει ρώμπα ξαικούμποτυ

ως προς το φόρουμ τώρα, σεντόνια σε αγγληνικά ελάχιστοι βγάζουν τα μάτια τους να διαβάσουν...

Corvo
19/10/2008, 11:07
ε ενταξει αν δεν ξερεις ορθογραφια τι εγινε ρε παιδια?Τουλαχιστον οπως ειπε και ο develek αν κανεις λαθη συχνα καποια στιγμη θα μαθεις...κανεις δεν γεννηθηκε γνωριζοντας

MUSTILI
19/10/2008, 23:07
Ουπς:rolleyes: Καλα δεν λεω για αι ή ε.Ξερετε τι λεω για κατι απιστευτα λαθη που θελει προσπαθεια.

Γαμωτο με αυτο το -ε με μπερδευει πολλες φορες...

VANDA
20/10/2008, 09:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από MUSTILI

Γαμωτο με αυτο το -ε με μπερδευει πολλες φορες...

εμείς σκοτώνουμε τα ελληνικά
εσείς σκοτώνετε τα ελληνικά
αυτός σκοτώνεται.. μόνος του. :p

@Corvo: Αυτή είναι η έννοια του ορθογράφου, σου δείχνει τα λάθη σου και τα διορθώνεις εκείνη τη στιγμή. Αν απλά τα γράφει κάποιος λάθος και δεν τον διορθώνει κανείς, θα συνεχίσει τα λάθη.

Μικρή Λουλού
20/10/2008, 09:51
μα,ολη η χαρα ειναι να βλεπεις κειμενα συγκεκριμενων χριστων,που η φαντασια τους σε καινουργιες βερσιον ορθογραφοκαταστροφης,ειναι ανεξαντλητη !!!:)

στην ορθογραφια ειμαστε ολοι ισοι.
στην φαντασια φαινεται η διαφορα..:smokin:

MUSTILI
20/10/2008, 10:25
Εχει δικιο η Λουλου. Ας πουμε εγω δεν βαζω τονους ηδη απο το λυκειο εκτος αν η λεξη αλλαζει νοημα με τον τονισμο. Η φαντασια στην ωρθωγραφεια!!!!!!!!!!!!!!!!!

avlihos
08/11/2008, 14:43
βάλτε αυτό --> https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/1193 το add-on στον firefox και έχετε ελληνικά στο μπαμ. απλά γράφεις αυτά που θέλεις σε greeklish και copy-paste. Για ορθογραφία βάλτε αυτό --> https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/3439

Υ.Γ. Περάστε και μια βόλτα από εδώ ----> http://www.ellak.gr/ κατεβάστε Linux και χαρείτε το ελεύθερο λογισμικό/λογισμικό ανοιχτού κώδικα! Για όποιον έχει micro$oft internet explorer & window$ :confused: ΑΚΟΜΑ καλά να πάθει...

:D :D :D :D :D

ΟΚΤΑΝΙΟ
25/11/2008, 17:37
Υπαρχει και το.... Shift+Alt

:rotflmao:

Awesomesauce
24/12/2008, 12:59
Τι να πω τα ελληνικα οταν τα γραφεις στο pc ειναι κουραστικά αλλά αν είναι να διεκολύνει τους υπολοιπους... παντως με τα greeklish η γλωσσα δεν πιστευω οτι καταστρεφεται ή οτι αν καποιος γραφει με greeklish τοτε δν ξερει να γραφει ελληνικά...:p whatever o,ti ton voleuei ton kathena :D

gdevelek
24/12/2008, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Awesomesauce
Τι να πω τα ελληνικα οταν τα γραφεις στο pc ειναι κουραστικά

μια συνήθεια είναι φίλε

εγώ δυσκολεύομαι πολύ να γράψω αγγληνικά αφού δεν το κάνω ποτέ και συνεπώς δεν το έχω συνηθίσει

π.χ. πάω να γράψω σίγμα τελικό και μου βγαίνει w

όσο για την καταστροφή της γλώσσας με τα αγγληνικά, ναι έτσι θα γίνει, αφού πολύ απλά γράφοντας διαρκώς αγγληνικά ξεχνάς την ορθογραφία σου και τελικά καταλήγεις να μη γράφεις σωστά στην ίδια σου τη γλώσσα

όταν λοιπόν οι ίδιοι οι έλληνες αδυνατούμε να γράψουμε σωστά ελληνικά, πάπαλα η γλώσσα, άμα δεν την κρατήσουμε εμείς σώα ποιός άλλος θα το κάνει;

Awesomesauce
24/12/2008, 15:06
Τα greeklish φιλε δημιουργηθηκαν για να διευκολυνουν μια κατασταση που αλλους τους βολευει και αλλους οχι. Το να τα χρησιμοποιείς βεβαια σε μεγαλο βαθμο τοτε ναι, αυτο θα ηταν καταστροφικο. Δεν μπορω ομως να πιστεψω πως με το να γράφεις αγγληνικα οταν θες να πεις κατι γρηγορα και ευκολα ειναι κακο. Εδω δεν κανουμε διαγωνισμο ωρθωγρραφύας:eek:

Εξακολουθω να λεω πως ο καθενας γραφει οπως τον βολευει. Αν παντως ενδιαφερομαστε για την γλωσσα μας κυριοτερο ειναι να ασχοληθουμε με την σωστη παιδεια και τα σχολεια και να αφησουμε αυτες τις λεπτομερειες με τα αγγληνικά. Τοτε ομως το θεμα παει αλλου και ξεφευγουμε!:D

:beer:

gdevelek
24/12/2008, 15:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Awesomesauce
Τα greeklish φιλε δημιουργηθηκαν για να διευκολυνουν μια κατασταση που αλλους τους βολευει και αλλους οχι.


τα αγγληνικά δημιουργήθηκαν για να διευκολύνουν μια κατάσταση ΠΟΥ ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ

Don John
20/05/2009, 11:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
μια συνήθεια είναι φίλε

εγώ δυσκολεύομαι πολύ να γράψω αγγληνικά αφού δεν το κάνω ποτέ και συνεπώς δεν το έχω συνηθίσει

π.χ. πάω να γράψω σίγμα τελικό και μου βγαίνει w

όσο για την καταστροφή της γλώσσας με τα αγγληνικά, ναι έτσι θα γίνει, αφού πολύ απλά γράφοντας διαρκώς αγγληνικά ξεχνάς την ορθογραφία σου και τελικά καταλήγεις να μη γράφεις σωστά στην ίδια σου τη γλώσσα

όταν λοιπόν οι ίδιοι οι έλληνες αδυνατούμε να γράψουμε σωστά ελληνικά, πάπαλα η γλώσσα, άμα δεν την κρατήσουμε εμείς σώα ποιός άλλος θα το κάνει;

+100000 ;)

BLUE SPACE
21/08/2009, 13:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
μια συνήθεια είναι φίλε

εγώ δυσκολεύομαι πολύ να γράψω αγγληνικά αφού δεν το κάνω ποτέ και συνεπώς δεν το έχω συνηθίσει

π.χ. πάω να γράψω σίγμα τελικό και μου βγαίνει w

όσο για την καταστροφή της γλώσσας με τα αγγληνικά, ναι έτσι θα γίνει, αφού πολύ απλά γράφοντας διαρκώς αγγληνικά ξεχνάς την ορθογραφία σου και τελικά καταλήγεις να μη γράφεις σωστά στην ίδια σου τη γλώσσα

όταν λοιπόν οι ίδιοι οι έλληνες αδυνατούμε να γράψουμε σωστά ελληνικά, πάπαλα η γλώσσα, άμα δεν την κρατήσουμε εμείς σώα ποιός άλλος θα το κάνει;

Ποια γλωσσα να κρατησουμε ?
γιατι να την κρατησουμε ?
οταν οι ιδιοι που μας κυβερνανε μας βλεπουν σαν ξενους ςτον ιδιο μας τον τοπο .

γι''αυτο και γω απο δω & περα θα γραφω σε greeklish mias και με βολευει .

sorry alla me voleyei ayto to system grafhs .

byron
21/08/2009, 13:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLUE SPACE
Ποια γλωσσα να κρατησουμε ?
γιατι να την κρατησουμε ?
οταν οι ιδιοι που μας κυβερνανε μας βλεπουν σαν ξενους ςτον ιδιο μας τον τοπο .

γι''αυτο και γω απο δω & περα θα γραφω σε greeklish mias και με βολευει .

sorry alla me voleyei ayto to system grafhs .

Εεεεε? :dizzy: :dizzy:

Αν βλέπεις κάποια σχέση μεταξύ της μητρικής σου γλώσσας και των εκάστοτε πολιτικών, παραδίδω τα όπλα. :hypnotize
Δυστυχώς όμως δεν συχνάζουν πολλοί πολιτικοί στο moto.gr για να λάβουν το μήνυμα. :(

PanVas
21/08/2009, 14:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLUE SPACE
Ποια γλωσσα να κρατησουμε ?
γιατι να την κρατησουμε ?
οταν οι ιδιοι που μας κυβερνανε μας βλεπουν σαν ξενους ςτον ιδιο μας τον τοπο .

γι''αυτο και γω απο δω & περα θα γραφω σε greeklish mias και με βολευει .

sorry alla me voleyei ayto to system grafhs .

Τα greeklish, δεν είναι καταστροφή της γλώσσας μας, αλλά φυσική εξέλιξή της και καθρέπτης της μίζερης και άθλιας εποχής που περνάει το έθνος μας. Αν θες να γράφεις έτσι και εγώ, έχω κάθε δικαίωμα να μην σε διαβάζω. Νόου οφένς και απολύτως καμία παρεξήγηση.

!!!!!!!!!ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΚΑΙ ΟΤΙ ΜΑΛΑΚΙΑ ΜΑΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ...!!!!!!!!!
Άκου αυτοί που κυβερνάνε...

Operater
21/08/2009, 15:37
Mια μικρή παρένθεση. Όπως έλεγε και ο Πλάτωνας: "διάνοια και λόγος, το αυτόν"
Η ελληνική γλώσσα δεν είναι εργαλείο για να επικοινωνούμε, είναι η ταυτότητά μας,
η έκφραση της σκέψης μας.

Από την άλλη, ακόμα και ο ευτελισμός της γλώσσας (δεν εννοώ τα greeklish) είναι η εξέλιξή της,
όσο και αν μας φέρεται περίεργο, γιατί η γλώσσα είμαστε εμείς!

Γιαυτό, γράφτε ελληνικά, να γουσταρίζουμε (ο ευτελισμός της γλώσσας που ανέφερα :p )

Γνώμη μου..

:wave2:

TOLISTOLAROS
21/08/2009, 17:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από PanVas
Τα greeklish, δεν είναι καταστροφή της γλώσσας μας, αλλά φυσική εξέλιξή της και καθρέπτης της μίζερης και άθλιας εποχής που περνάει το έθνος μας.
Τα greeklish τα χρησιμοποιούσαν παλιότερα όταν οι υπολογιστές δεν υποστήριζαν ελληνικά.Τώρα δεν υπάρχει κανένας λόγος να χρησιμοποιούνται.
Εκτός αν κάποιος είναι σκράπας από ορθογραφία και δε θέλει να εκτίθεται

vaspiou
21/08/2009, 17:23
πρεπει να καθιερωθει να γραφουμε ελληνικα μεσα εδω.
εγω ας πουμε που στην δουλεια μου ειμαι μπροστα σε πισι 9 ωρες, λογω χρονου, γραφω greeklish σε καποια θεματα... αυτο γινετε πολυ καιρο τωρα. Προχθες που πηγα να γραψω ελληνικα με το χερι ενιωσα σαν να δυσκολευόμουν. Το Ε το εγραφα e και κατι τετοια... ντροπη μας...

και επισης ειναι και τραγικα δυσκολο να διαβασεις κειμενο σε greeklish ....

τελος παντων...


:beer: :beer: :beer:

vaspiou
21/08/2009, 17:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS

Εκτός αν κάποιος είναι σκράπας από ορθογραφία και δε θέλει να εκτίθεται


και γω δεν θυμαμαι καποιες λεξεις γιαυτο εβαλα λεξικο απο το mozilla μου και ειμαι μια χαρα... σιγα μην ντραπουμε γιαυτο. Εδω κανουμε αλλα αισχη αυτο μας πειραξε??


:beer:

Operater
21/08/2009, 17:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Εκτός αν κάποιος είναι σκράπας από ορθογραφία και δε θέλει να εκτίθεται
Άρα, μάλλον, πρέπει να προσπαθούμε να γράφουμε και να μιλάμε σωστότερα ελληνικά.
Σαν μια άσκηση για τον εαυτό μας. Τα sudoku είναι καλύτερα? :winka:

PanVas
21/08/2009, 18:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS

Εκτός αν κάποιος είναι σκράπας από ορθογραφία και δε θέλει να εκτίθεται
Οπότε πάμε πάλι στο
¨
Αρχικά δημιουργήθηκε από PanVas
...και καθρέπτης της μίζερης και άθλιας εποχής που περνάει το έθνος μας.

Βαρεμάρα για τα πάντα και για όλα...
Από το να μάθουμε ορθογραφία, μέχρι και στο να εκφραστούμε.
Γιατί κάποιος να μην ξέρει ορθογραφία σήμερα..;
Ήταν στο χωράφι όλη μέρα και δεν είχε χρόνο να διαβάσει..;

BLUE SPACE
21/08/2009, 18:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από PanVas
Τα greeklish, δεν είναι καταστροφή της γλώσσας μας, αλλά φυσική εξέλιξή της και καθρέπτης της μίζερης και άθλιας εποχής που περνάει το έθνος μας. Αν θες να γράφεις έτσι και εγώ, έχω κάθε δικαίωμα να μην σε διαβάζω. Νόου οφένς και απολύτως καμία παρεξήγηση.

!!!!!!!!!ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΚΑΙ ΟΤΙ ΜΑΛΑΚΙΑ ΜΑΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ...!!!!!!!!!
Άκου αυτοί που κυβερνάνε...

kalispera pan kai fisika dikaiwma tou kathenos einai an tha diavasei kati h oxi .
epilogi tou kathenos einai apla kati pou gnwmh mou panta exiperetei opws o tropos grafis giati na allaxei ?
otan se ola ta ellinika site to 85 % grafei etsi tote einai oligon dyskolo na sinithisei to xeri sthn ellinikh grafh .
ayta & thanks apla kouventa kanoume .

gcrook
21/08/2009, 18:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLUE SPACE

otan se ola ta ellinika site to 85 % grafei etsi tote einai oligon dyskolo na sinithisei to xeri sthn ellinikh grafh .
ayta & thanks apla kouventa kanoume .

Το ποσοστο αυτο ειναι εντελως αυθαιρετο (και λανθασμενο) ,και δεν σε κολακευει.
Αν επιμενεις εδω να γραφεις γκρηκλις να ξερεις οτι προκειται να χασεις την ευκαιρια να μιλησεις με πολλους ανθρωπους που θα μπορουσαν σιγουρα να σου δωσουν κατι,γιατι οντως ΔΕΝ διαβαζουν και ΔΕΝ απαντουν σε greeklish.
Μηπως πρεπει να το ξανασκεφτεις;
Αν οχι εσυ θα χασεις (αυτο ειναι το μονο σιγουρο) .:wave2:

vaspiou
21/08/2009, 19:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Το ποσοστο αυτο ειναι εντελως αυθαιρετο (και λανθασμενο) ,και δεν σε κολακευει.
Αν επιμενεις εδω να γραφεις γκρηκλις να ξερεις οτι προκειται να χασεις την ευκαιρια να μιλησεις με πολλους ανθρωπους που θα μπορουσαν σιγουρα να σου δωσουν κατι,γιατι οντως ΔΕΝ διαβαζουν και ΔΕΝ απαντουν σε greeklish.
Μηπως πρεπει να το ξανασκεφτεις;
Αν οχι εσυ θα χασεις (αυτο ειναι το μονο σιγουρο) .:wave2:


+10000 με τον κρουκ... ετσι ειναι....









κρουκ, απιστευτο avatar εχεις!! Guybrush Threepwood :rotflmao: :rotflmao:

booktsio
02/09/2009, 11:27
ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΑ GREGLISH!!! ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ-ΚΑΙ ΞΕΧΝΩΝΤΑΣ ΤΗΝ- ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΥΜΕ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΜΑΣ, ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ, ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΜΑΣ.

ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΚΑΙ ΑΝΟΡΘΟΓΡΑΦΑ -ΑΝ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΑ ΒΓΑΖΟΥΝ ΜΑΤΙ...:winka:

:a18: ΠΟΥ ΕΠΙΒΑΛΑΤΕ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ, ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΣΠΑΣΕΙ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΣΤΑ MSN ΚΑΙ ΤΑ ΛΟΙΠΑ.




:a23: :a23: :a23: :a23:

Don John
03/09/2009, 15:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από booktsio
ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΑ GREGLISH!!! ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ-ΚΑΙ ΞΕΧΝΩΝΤΑΣ ΤΗΝ- ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΥΜΕ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΜΑΣ, ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ, ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΜΑΣ.

ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΚΑΙ ΑΝΟΡΘΟΓΡΑΦΑ -ΑΝ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΑ ΒΓΑΖΟΥΝ ΜΑΤΙ...:winka:

:a18: ΠΟΥ ΕΠΙΒΑΛΑΤΕ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ, ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΣΠΑΣΕΙ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΣΤΑ MSN ΚΑΙ ΤΑ ΛΟΙΠΑ.




:a23: :a23: :a23: :a23:

ΣΩΣΤΟΣ!!!!!!!!!!!

booktsio
03/09/2009, 18:04
ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ, ΣΑΝ ΝΑ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΣΥΝΝΕΝΟΗΘΟΥΜΕ...


:beer: :beer: :beer:

vangelis 64
09/11/2009, 21:43
Όσοι χρησιμοποιείτε γκρίκλις,θα ξέρετε ότι άλλοι σάς διαβάζουν και άλλοι όχι.

Δεν ξέρω αν το γνωρίζετε,αλλά υπάρχει τούτο δω. (http://www.grapse.gr/) Πληκτρολογείτε το κείμενό σας με λατινικά και εμφανίζονται ελληνικά.:wave2:

DimChios
09/11/2009, 21:49
εχει καποια θεματακια βεβαια!

Πρεπει να γραψεις ακριβως την ελληνικη λεξη στο keyboard, ορθογραφημενη κλπ κλπ!

Μια απο τα ιδια δλδ!

:rolleyes: :bigcry:


πχ

"αν δεν κσερο ορθογραφια και γραφς γρεεκλιση τοτε πιοσ ο λογος? "

vangelis 64
09/11/2009, 21:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
εχει καποια θεματακια βεβαια!

Πρεπει να γραψεις ακριβως την ελληνικη λεξη στο keyboard, ορθογραφημενη κλπ κλπ!

Μια απο τα ιδια δλδ!

:rolleyes: :bigcry:


πχ

"αν δεν κσερο ορθογραφια και γραφς γρεεκλιση τοτε πιοσ ο λογος? " Αχ πώς με πληγώνεις.:rotflmao: :rotflmao:

rizlaaa
23/11/2009, 20:02
Ενδιαφέρον το θέμα, και δυστυχώς δεν βγαίνει άκρη. Αν και έχει ποσταριστεί ο μετατροπέας,
άν θέλουν οι υπεύθυνοι του forum, μπορούν να το ενσωματώσουν κάτω απο το παράθυρο μηνύματος, κατόπιν συνεννόησης. http://services.innoetics.com/greeklish/

Και είναι και δωρεάν.

Boxer
19/07/2010, 13:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
τα αγγληνικά δημιουργήθηκαν για να διευκολύνουν μια κατάσταση ΠΟΥ ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ

+1100

webassasin
14/09/2010, 15:55
σοβαρα τωρα,προγραμμα που κανει τα γκρικλις ορθογραφημενα ελληνικα?
τοσο κουλοι εισαστε δηλαδη?
και εγω αν δω μεγαλο κειμενο με γκρικλις,δεν το διαβαζω..
και εγω γραφω με γκρικλις καποιες φορες,αλλα προσπαθω απο καιρο να το κοψω.
και εφοσον θελετε να γραφετε γκρικλις,μην γαματε ακομα και εκει την ορθογραφια,ενα Ι και ενα Ε φτανει για ολα.

BabsTaz
31/10/2010, 07:06
Για όσους δεν μπορούν/θέλουν να κόψουν τα Greeklish.

:D


http://services.innoetics.com/greeklish/

ego_o_idios
01/08/2012, 11:19
ke pios alos ap ton trooper oti den katalaveni to svini?...:lol:

lipon epidi varieme na ta ksana grafo ola
den ine greeklish ine latinoelinika lemeeeeeeeeee
ke gia na to katalavete valte enan agklo na ta diavasi
ke ine eliniki grafi ftiagmeni apo elines ta latinika

katalaves trooper i na sto zografisoume ougka ougka...:lol:

ManosPier
17/01/2015, 13:14
Ανεξάρτητα των βοηθητικών τακτικών ή λογισμικών, η πιο έγκυρη κατα την γνώμη μου μέθοδος ώστε να γράφεις σςστά ελληνικά είναι η δύναμη της συνήθειας:)

Billymuse
17/01/2015, 17:15
Ανεξάρτητα των βοηθητικών τακτικών ή λογισμικών, η πιο έγκυρη κατα την γνώμη μου μέθοδος ώστε να γράφεις σςστά ελληνικά είναι η δύναμη της συνήθειας:)


Swstos o paixtis

Nikol1979
18/04/2015, 00:32
πράγματι :D

ωστόσο αυτός που αποφασίζει να γράψει ελληνικά θα βάλει κι ένα ορθογράφο και θα το παλέψει, αυτός που παραδίδει τα όπλα και γράφει μόνο αγγληνικά δεν θα μάθει ΠΟΤΕ ορθογραφία και όταν έλθει η στιγμή να γράψει κάτι στα ελληνικά θα γίνει ρώμπα ξαικούμποτυ

ως προς το φόρουμ τώρα, σεντόνια σε αγγληνικά ελάχιστοι βγάζουν τα μάτια τους να διαβάσουν...

Κυριε develek, ενταξει, το πιασαμε το νοημα, δεν ειναι αναγκη να κανετε τοοοοοοσα ορθογραφικα λαθη επιτηδες, μας βγαζετε τα ματια!! (φιλικα παντα :) )


ε ενταξει αν δεν ξερεις ορθογραφια τι εγινε ρε παιδια?Τουλαχιστον οπως ειπε και ο develek αν κανεις λαθη συχνα καποια στιγμη θα μαθεις...κανεις δεν γεννηθηκε γνωριζοντας

Συγνωμη τωρα, αλλα πως θα μαθεις κανοντας λαθη? Δε μιλαμε για μαγειρικη, που βγηκε αλμυρο και την επομενη φορα βαζεις λιγοτερο αλατι... Αν γραφεις κατι συνεχεια λαθος ΚΑΙ ΔΕ ΣΕ ΔΙΟΡΘΩΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ, που θα το ξερεις οτι ειναι λαθος για να μαθεις? Ασε που θα το συνηθισεις κιολας κι αντε μετα να ξεμαθεις...

Το προβλημα εγω νομιζω δεν ξεκινησε απο τα πληκτρολογια, ξεκινησε απο τα sms, και ειδικα στις εφηβικες ηλικιες..Η αναγκη/επιθυμια να γραφεις γρηγορα επεφερε ολες αυτες τις συντομευσεις και επαψαν να βολευουν πχ τα διπλα "αι" και "οι" κτλ...και οσον αφορα στην ορθογραφια, και οσον αφορα στα greeklish...ενας γονιος τωρα που του γραφει συνεχεια sms το παιδι του και του λεει lol αντι για χα χα, στο τελος δε θα γραψει κι αυτος lol, σε μια υποσυνειδητη προσπαθεια προσεγγισης και επικοινωνιας???

Επισης να σας πω το εξης¨και η αγγλικη υποφερει τα πανδεινα λογω sms...Οι αγγλοφωνοι καμιας ηλικιας πλεον δεν γνωριζουν τη διαφορα μεταξυ "you're, your", ουτε και μεταξυ "there, their, they're"..Οι Ιταλοι παλι εβαλαν για τον ιδιο λογo (sms,pm etc) ΕΝΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΓΡΑΜΜΑ ΣΤΗΝ ΑΛΦΑΒΗΤΟ ΤΟΥΣ!!!! Αληθεια, η αλφαβητος τους δεν ειχε "k", και ομως τωρα ανεπισημα το χρησιμοποιουν ολοι....Οι Γερμανοι εχουν αντικαταστησει λεξεις τους με αγγλικες, και οχι λεξεις που εχουν να κανουν με την τεχνολογια και γερμανοποιουνται, οχι, καθημερινες λεξεις στο ασχετο, σε αυτουσια αγγλικα!! Τις βρισκεις και στα λεξικα τους πλεον! Δεν ειναι δικο μας μονο προνομιο λοιπον αυτο το προβλημα...


Α, να σας πω και το αλλο, σε σας γενους αρσενικου...(ΑΝ δεχτουμε οτι σε γενικες γραμμες οι γυναικες τα παμε λιγο καλυτερα με την ορθογραφια, ΑΝ λεω)
Αμα στειλεις ανορθογραφο μηνυμα σε γκομενα, να το ξερετε οτι οχι μονο ξενερωνει, αλλα το δειχνει και στις φιλες τις και γελανε παρεα......Εγγυηση αυτο.
Ετσι για να δωσουμε ενα παραπανω κινητρο....:evil:

amyroukai
18/04/2015, 08:25
Νικολ το αυτο και με τα δικα σας... ;)

Και με τα ανορθογραφα ποστ γελαμε, αλλα αφου οι ανορθογραφοι πετυχαν (η ετσι δηλωσαν) τεραστιας σημασιας νικη υπερ των ορθογραφων στο φλορουμ, δεν το κανουμε πια τοσο πολυ θεμα.

STOYBI
18/04/2015, 09:12
Κυριε develek, ενταξει, το πιασαμε το νοημα, δεν ειναι αναγκη να κανετε τοοοοοοσα ορθογραφικα λαθη επιτηδες, μας βγαζετε τα ματια!! (φιλικα παντα :) )



Συγνωμη τωρα, αλλα πως θα μαθεις κανοντας λαθη? Δε μιλαμε για μαγειρικη, που βγηκε αλμυρο και την επομενη φορα βαζεις λιγοτερο αλατι... Αν γραφεις κατι συνεχεια λαθος ΚΑΙ ΔΕ ΣΕ ΔΙΟΡΘΩΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ, που θα το ξερεις οτι ειναι λαθος για να μαθεις? Ασε που θα το συνηθισεις κιολας κι αντε μετα να ξεμαθεις...

Το προβλημα εγω νομιζω δεν ξεκινησε απο τα πληκτρολογια, ξεκινησε απο τα sms, και ειδικα στις εφηβικες ηλικιες..Η αναγκη/επιθυμια να γραφεις γρηγορα επεφερε ολες αυτες τις συντομευσεις και επαψαν να βολευουν πχ τα διπλα "αι" και "οι" κτλ...και οσον αφορα στην ορθογραφια, και οσον αφορα στα greeklish...ενας γονιος τωρα που του γραφει συνεχεια sms το παιδι του και του λεει lol αντι για χα χα, στο τελος δε θα γραψει κι αυτος lol, σε μια υποσυνειδητη προσπαθεια προσεγγισης και επικοινωνιας???

Επισης να σας πω το εξης¨και η αγγλικη υποφερει τα πανδεινα λογω sms...Οι αγγλοφωνοι καμιας ηλικιας πλεον δεν γνωριζουν τη διαφορα μεταξυ "you're, your", ουτε και μεταξυ "there, their, they're"..Οι Ιταλοι παλι εβαλαν για τον ιδιο λογo (sms,pm etc) ΕΝΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΓΡΑΜΜΑ ΣΤΗΝ ΑΛΦΑΒΗΤΟ ΤΟΥΣ!!!! Αληθεια, η αλφαβητος τους δεν ειχε "k", και ομως τωρα ανεπισημα το χρησιμοποιουν ολοι....Οι Γερμανοι εχουν αντικαταστησει λεξεις τους με αγγλικες, και οχι λεξεις που εχουν να κανουν με την τεχνολογια και γερμανοποιουνται, οχι, καθημερινες λεξεις στο ασχετο, σε αυτουσια αγγλικα!! Τις βρισκεις και στα λεξικα τους πλεον! Δεν ειναι δικο μας μονο προνομιο λοιπον αυτο το προβλημα...


Α, να σας πω και το αλλο, σε σας γενους αρσενικου...(ΑΝ δεχτουμε οτι σε γενικες γραμμες οι γυναικες τα παμε λιγο καλυτερα με την ορθογραφια, ΑΝ λεω)
Αμα στειλεις ανορθογραφο μηνυμα σε γκομενα, να το ξερετε οτι οχι μονο ξενερωνει, αλλα το δειχνει και στις φιλες τις και γελανε παρεα......Εγγυηση αυτο.
Ετσι για να δωσουμε ενα παραπανω κινητρο....:evil:


Tωρα πως βγαινει αυτο με τις γυναικες vs αντρες στην ορθογραφια.......???

Πιθανον απο εκει που βγαινει το ξενερωμα της γκομενας και οχι ....του γκομενου.....!! :lol:

dimmie_72
18/04/2015, 10:16
Α, να σας πω και το αλλο, σε σας γενους αρσενικου...(ΑΝ δεχτουμε οτι σε γενικες γραμμες οι γυναικες τα παμε λιγο καλυτερα με την ορθογραφια, ΑΝ λεω)
Αμα στειλεις ανορθογραφο μηνυμα σε γκομενα, να το ξερετε οτι οχι μονο ξενερωνει, αλλα το δειχνει και στις φιλες τις και γελανε παρεα......Εγγυηση αυτο.
Ετσι για να δωσουμε ενα παραπανω κινητρο....:evil:

κε αναροτιομουνα γιατι ενο ιμε ΘΕΟΣ με ιχανε στο φτισιμο.

Nikol1979
18/04/2015, 11:56
κε αναροτιομουνα γιατι ενο ιμε ΘΕΟΣ με ιχανε στο φτισιμο.
Εισαι θεός ρε ντιμη,αλήθεια;; Ε να κανουμε μια εξαίρεση στην ορθογραφία για σενα τοτε!!! Χι χι χι

Nikol1979
18/04/2015, 11:58
Ενταξει παιδιά λαθος μου δεν έπρεπε να ξεκινήσω πόλεμο των φύλων ειδικά εδώ που είστε στην πλειοψηφία άντρες!! :)

sniper
18/04/2015, 12:01
κε αναροτιομουνα γιατι ενο ιμε ΘΕΟΣ με ιχανε στο φτισιμο.

Πόσοι θεοί είμαστε τελικά;

Nikol1979
18/04/2015, 12:37
Όσο περισσότεροι, τοσο καλύτερα!

theofilos888
18/04/2015, 13:49
Γκομενες και παληκαρια....... καλα παμε. Αντε και κυβερνηση. Τοσοι θεοι μαζεμενοι..... χαχαχαχαχ

notakos600
18/04/2015, 14:33
Ενταξει παιδιά λαθος μου δεν έπρεπε να ξεκινήσω πόλεμο των φύλων ειδικά εδώ που είστε στην πλειοψηφία άντρες!! :)

Μην το βλέπεις σεξιστικά το forum, όλοι οι καλοί χωράνε, ανεξάρτητα από φύλο, χρώμα, θρησκεία και τα λοιπά.
Όσον αφορά την ανορθογραφία και το ξενέρωμα του άλλου φύλου με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο, μιλάμε να γνωρίζεις το μωρό και να φεύγεις τρέχοντας όταν βλέπεις πως γράφει ανορθόγραφα. Δεν ξέρω αν ανήκω στους λίγους που ξενερώνουν αλλά μπορώ να συγχωρήσω τα πάντα εκτός από δύο πράγματα: την ανορθογραφία και την έλλειψη καθαριότητας.

dimmie_72
18/04/2015, 14:39
μιλάμε να γνωρίζεις το μωρό και να φεύγεις τρέχοντας όταν βλέπεις πως γράφει ανορθόγραφα.

τι τραβάς και συ αδερφέ! γι αυτές τις περιπτώσεις και επειδή πάντα αναλαμβάνω τα βάρη των άλλων, σου στέλνω το τηλ. μου με πμ... :cool:

notakos600
18/04/2015, 14:47
τι τραβάς και συ αδερφέ! γι αυτές τις περιπτώσεις και επειδή πάντα αναλαμβάνω τα βάρη των άλλων, σου στέλνω το τηλ. μου με πμ... :cool:

Τώρα παντρευτήκαμε Ντίμι, οι μαλ@κίες κομμένες.

SHOOTER045
18/04/2015, 15:07
Τώρα παντρευτήκαμε Ντίμι, οι μαλ@κίες κομμένες.

Κομμένες μπορεί
Ξεχασμένες όχι
Χαρακτηριστική περίπτωση καμπισιας θεάς που ούτε με google translate δεν καταλάβαινα τι έλεγε
Και καλύτερα ανορθόγραφη
Παρά ανοργασμική

notakos600
18/04/2015, 15:10
Κομμένες μπορεί
Ξεχασμένες όχι
Χαρακτηριστική περίπτωση καμπισιας θεάς που ούτε με google translate δεν καταλάβαινα τι έλεγε
Και καλύτερα ανορθόγραφη
Παρά ανοργασμική

Όχι ρε συ Δημήτρη, έχω τις κόκκινες γραμμές μου.

SHOOTER045
18/04/2015, 15:19
Όχι ρε συ Δημήτρη, έχω τις κόκκινες γραμμές μου.

Επαναδιατυπωση
Κομμένες ναι
Ξεχασμένες όχι

notakos600
18/04/2015, 15:23
Επαναδιατυπωση
Κομμένες ναι
Ξεχασμένες όχι

Αν είναι έτσι ΟΚ. :a01:

Nikol1979
18/04/2015, 15:30
Παιδιά δεν ειναι μονο η ορθογραφία που μπορει να ξενερώνει κάποιους ομως...ειναι και η γραμματική... Δηλαδη αμα ακούτε :"πολυ ενδιαφέρον ιδέα" η "εχει πολλα σύννεφα άραγε θα βρέξει." εσεις δεν ξενερωνετε; Μονο εγω ειμαι η παράξενη;;;;;;;

notakos600
18/04/2015, 15:32
Παιδιά δεν ειναι μονο η ορθογραφία που μπορει να ξενερώνει κάποιους ομως...ειναι και η γραμματική... Δηλαδη αμα ακούτε :"πολυ ενδιαφέρον ιδέα" η "εχει πολλα σύννεφα άραγε θα βρέξει." εσεις δεν ξενερωνετε; Μονο εγω ειμαι η παράξενη;;;;;;;

Όχι Νικόλ, εδώ μέσα όλες παράξενες είμαστε.

Nikol1979
18/04/2015, 15:43
Όχι Νικόλ, εδώ μέσα όλες παράξενες είμαστε.

Λοιπον- με μπερδεψατε. Απο κεί με το γάμο αναρωτιέμαι.... Ειναι κάποιος απο τους δυο σας γυναικα με παραπλανητικό nickname?? απο περιέργεια..... :))

AUFGEBRACHT
18/04/2015, 15:45
Λοιπον- με μπερδεψατε. Απο κεί με το γάμο αναρωτιέμαι....

Ασύντακτο και λείπει και η απόστροφος στο κει...

notakos600
18/04/2015, 15:46
Λοιπον- με μπερδεψατε. Απο κεί με το γάμο αναρωτιέμαι.... Ειναι κάποιος απο τους δυο σας γυναικα με παραπλανητικό nickname?? απο περιέργεια..... :))

Όχι και για να σοβαρευτούμε σου λέω ότι κάνουμε πλάκα όταν δεν μιλάμε σοβαρά.


Ασύντακτο και λείπει και η απόστροφος στο κει...

:lol:

Nikol1979
18/04/2015, 15:48
Ασύντακτο και λείπει και η απόστροφος στο κει...

Ασυντακτο;;;;;;!!!!! Που καλε;

AUFGEBRACHT
18/04/2015, 15:51
Ασυντακτο;;;;;;!!!!! Που καλε;

Λείπει ο τονισμός...

notakos600
18/04/2015, 15:52
Κάτσε να μειωθούν κι άλλο οι συντάξεις και θα σου πω εγώ μετά για ασύντακτο κείμενο.

AUFGEBRACHT
18/04/2015, 15:56
Και καλύτερα ανορθόγραφη Παρά ανοργασμική

Ο Μπαμπινιώτης θα συμφωνούσε σφόδρα...

notakos600
18/04/2015, 15:57
Ο Μπαμπινιώτης θα συμφωνούσε σφόδρα...

Ναι, το σεξ-σύμπολ. :lol:

Nikol1979
18/04/2015, 17:43
Λείπει ο τονισμός...
Βρε συ.....μου φαγε ο ποντικος το πληκτρο του τονου...........................................δε φταιω!

AUFGEBRACHT
18/04/2015, 20:15
Βρε συ.....μου φαγε ο ποντικος το πληκτρο του τονου...........................................δε φταιω!

Μάλλον έπεσες σε ποντικό που του αρέσει το Rio Mare...

VANDA
20/04/2015, 09:41
Η λέξη της ημέρας: "Πιο"

Παραδείγματα χρήσης: πιο πολύ, πιο λίγο, πιο πέρα, πιο δυνατό, πιο μεγάλο, πιο μικρό, πιο έξυπνο, πιο γρήγορο, πιο αργό, πιο ωραίο, πιο ψηλό, πιο χαμηλό κλπ κλπ.

ΤΟ "ΠΟΙΟ" ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ.

notakos600
20/04/2015, 10:42
Η λέξη της ημέρας: "Πιο"

Παραδείγματα χρήσης: πιο πολύ, πιο λίγο, πιο πέρα, πιο δυνατό, πιο μεγάλο, πιο μικρό, πιο έξυπνο, πιο γρήγορο, πιο αργό, πιο ωραίο, πιο ψηλό, πιο χαμηλό κλπ κλπ.

ΤΟ "ΠΟΙΟ" ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ.

Παράδειγμα:

πιο πολύ μου άρεσε τότε.

ποιό ανταλλακτικό να αγοράσω;

Bowleno
20/04/2015, 11:43
Παράδειγμα:

πιο πολύ μου άρεσε τότε.

ποιό ανταλλακτικό να αγοράσω;

Σωστές και οι δύο προτάσεις.

Κι εμένα αυτό το ζήτημα με τις λες 'πιο" και "ποιο" με εκνευρίζει απίστευτα όταν βλέπω ανθρώπους που υποτίθεται ότι είναι μορφωμένοι (τρομάρα τους) να τις χρησιμοποιούν όπως νάναι...

Δεν έχω την απαίτηση από την κυρά Κατίνα των 80 Μαΐων να γράφει σωστά Ελληνικά.

Όταν όμως βλέπω μερικούς μερικούς (ειδικά στην δουλειά) να γράφουν ότι νάναι και από πάνω να υποστηρίζουν ότι είναι και σωστά και υπερηφανεύονται κιόλας, ε, τα παίρνω.....

notakos600
20/04/2015, 11:59
Ειδικά αυτό το "επειδής" στο λαιμό μου κάθεται...

Panos76
20/04/2015, 12:08
Ειδικά αυτό το "επειδής" στο λαιμό μου κάθεται...

Αυτό έχω την εντύπωση ότι έχει να κάνει πιο πολύ με ιδιωματισμό (πρόσφυγες της Μ. Ασίας, πχ).

OldMan
20/04/2015, 12:13
Ναι, για...

(όπως τα λες ειναι αφού..)

SHOOTER045
20/04/2015, 13:54
https://youtu.be/WfCEpm70Z84
Λαιστερα αντί κουνηστρα
Αυτού αντί για εκεί
Αφού και επειδή κλπ κλπ

nikos_abel
20/04/2015, 14:41
Σωστές και οι δύο προτάσεις.

Κι εμένα αυτό το ζήτημα με τις λες 'πιο" και "ποιο" με εκνευρίζει απίστευτα όταν βλέπω ανθρώπους που υποτίθεται ότι είναι μορφωμένοι (τρομάρα τους) να τις χρησιμοποιούν όπως νάναι...

Δεν έχω την απαίτηση από την κυρά Κατίνα των 80 Μαΐων να γράφει σωστά Ελληνικά.

Όταν όμως βλέπω μερικούς μερικούς (ειδικά στην δουλειά) να γράφουν ότι νάναι και από πάνω να υποστηρίζουν ότι είναι και σωστά και υπερηφανεύονται κιόλας, ε, τα παίρνω.....


γιατί βρε παιδιά, το ίδιο δεν ακούγεται;

...άντες, να μη σχολιάσω παραπέρα και εδώ :lol:

atom_smasher
20/04/2015, 19:04
Ενταξει παιδιά λαθος μου δεν έπρεπε να ξεκινήσω πόλεμο των φύλων ειδικά εδώ που είστε στην πλειοψηφία άντρες!! :)

πλειονότητα

Nikol1979
21/04/2015, 15:51
Αυτό έχω την εντύπωση ότι έχει να κάνει πιο πολύ με ιδιωματισμό (πρόσφυγες της Μ. Ασίας, πχ).

Συμφωνώ. Σε κάποιες περιπτώσεις υπάρχει μια διαφορετική ελαστικότητα οταν πρόκειται για τοπικές γλωσσολαλιες...κι εδώ Κρήτη άπειρα τέτοια παραδείγματα.

Nikol1979
21/04/2015, 16:22
πλειονότητα

Εχεις δίκιο, και μάλιστα δεν το ήξερα. Ευχαριστω :)

Nikol1979
21/04/2015, 19:46
334243

(συγνωμη αν ειναι πολυ μεγαλο το αρχειο)

amyroukai
21/04/2015, 19:57
το στιΣ μία η ώρα το είπαμε;;; :lol:


Η αποπάνω που λένε οι ανώνυμοι μάλλον φύεται τέλεια, δεν φυτεύεται τέλεια. IQ ραδικιού.

Δεινόσαυρος
22/04/2015, 13:56
Η λέξη της ημέρας: "Πιο"

[...]

ΤΟ "ΠΟΙΟ" ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ.

Φόρουμ μοτοσυκλέτας είναι, όχι Ελληνικής φιλολογίας, κάποια λαθάκια όλο και θα γίνονται, ούτε κι η δικιά μου ορθογραφία είναι τέλεια, αλλά αυτό το ΠΟΙΟ αντί για ΠΙΟ βγάζει μάτι ρε παιδιά!

DOCfzx
07/02/2016, 15:16
Έχεις απόλυτο δίκιο...

Nik0s_Dk
14/02/2016, 13:18
Ρε παιδιά, μιας και το είδα μόλις το θέμα αυτό (παρεμπιπτόντως πολύ ενδιαφέρον θέμα) θέλει κάποιος να μου εξηγήσει πως έχει επικρατήσει η λέξη "διήθηση" έναντι της "διείσδυσης"? Το βλέπω παντού και μου προξενεί τεράστια εντύπωση.. Το ρωτάω εδώ κι όχι εκεί που το βλέπω προς αποφυγή πάσης φύσεως παρεξήγηση!! :beer:

VANDA
14/02/2016, 14:37
Ρε παιδιά, μιας και το είδα μόλις το θέμα αυτό (παρεμπιπτόντως πολύ ενδιαφέρον θέμα) θέλει κάποιος να μου εξηγήσει πως έχει επικρατήσει η λέξη "διήθηση" έναντι της "διείσδυσης"? Το βλέπω παντού και μου προξενεί τεράστια εντύπωση.. Το ρωτάω εδώ κι όχι εκεί που το βλέπω προς αποφυγή πάσης φύσεως παρεξήγηση!! :beer:


Το ψάξαμε παλιότερα (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=135723&page=3&p=2331884&viewfull=1#post2331884) και δε βγάλαμε άκρη.. :rolleyes:
Χρόνια πολλά, btw :beer:

Nik0s_Dk
14/02/2016, 16:04
Το ψάξαμε παλιότερα (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=135723&page=3&p=2331884&viewfull=1#post2331884) και δε βγάλαμε άκρη.. :rolleyes:
Χρόνια πολλά, btw :beer:

Ευχαριστώ αρχικά για τα χρόνια πολλά!! :beer:
Ευχαριστώ και για την απάντηση δεν είχε υποπέσει στην αντίληψη μου το θεμα!!!! Να είσαι καλά !! :wave2:

Δεινόσαυρος
30/06/2016, 18:28
Μια Πάποια μα Πια Πάποια

Φέρτε μου τσίπουρω να πιο
δεν μπορώ πια να καταπιώ
Το άθλιο γραμματικό τοπιό -

Ποια άτιμη παλιά κατάρα
Τα έκανε τόσο μαντάρα
Και δεν μπορώ να καταλάβω πια...
«Ποιο είν' το πιο
και πιο το ποιο;»

notakos600
30/06/2016, 18:36
Μια Πάποια μα Πια Πάποια

Φέρτε μου τσίπουρω να πιο
δεν μπορώ πια να καταπιώ
Το άθλιο γραμματικό τοπιό -

Ποια άτιμη παλιά κατάρα
Τα έκανε τόσο μαντάρα
Και δεν μπορώ να καταλάβω πια...
«Ποιο είν' το πιο
και ποιο το ποιο;»

Ασε φιλως...
Μιλάμε για απίστευτα μαργαριτάρια...

teogtp
28/02/2017, 11:11
:wave2:
Μια υπενθύμιση πότε δεν έβλαψε.
Έχουμε την τεχνολογία και πλέον και την ικανότητα να χειριζόμαστε τους υπολογιστές απλά και εύκολα.
Ας αφιερώσουμε δύο λεπτά παραπάνω και στην διόρθωση του γραπτού μας,είναι κρίμα να γράφουμε κάτι που ενδεχομενως κουράζει και μπορει να αγνοηθει.
:beer:

kostas777
28/02/2017, 18:19
Έχουμε την τεχνολογία και πλέον και την ικανότητα να χειριζόμαστε τους υπολογιστές απλά και εύκολα.


Ναι καλά, αν το ώτο κοραίκτ το λέει λάθος, τότε είναι σωστό...

teogtp
28/02/2017, 18:35
Ναι καλά, αν το ώτο κοραίκτ το λέει λάθος, τότε είναι σωστό...

Και λίγο σπάμ. ....
Αυτό το autofill στα κινητά έχει πολύ πλάκα.
Το τι "πεος" (αντί για "ποιος")εχει μοιράσει η γυναίκα μου σε μηνύματα της δεν λέγεται. .......
:lol:

ego_o_idios
24/12/2017, 14:30
den kitas pou ise psilos axaros ke toso asximos pou tha eprepe na silifthis gia prosvoli dimosias esthitikis ke exis sapia mixanakia ta greeglish se piraksane.osi thelete na zisete se enan telio kosmo na parete LSD i na klanete se enan solina sibemeno stin miti sas ama ise ftoxoi

daz
24/12/2017, 15:16
den kitas pou ise psilos axaros ke toso asximos pou tha eprepe na silifthis gia prosvoli dimosias esthitikis ke exis sapia mixanakia ta greeglish se piraksane.osi thelete na zisete se enan telio kosmo na parete LSD i na klanete se enan solina sibemeno stin miti sas ama ise ftoxoi

:lol:

Έφαγες αναλαμπή ε?

ego_o_idios
07/01/2018, 21:20
:lol:

Έφαγες αναλαμπή ε?

ne me patatoules ston fourno mourlia...