PDA

View Full Version : E-bay αγορες απο Αγγλια....ταχυδρομικα??



zzr2005
04/09/2008, 17:00
εχει αγορασει κανεις απο αγγλικο E-BAY?
θα ηθελα να μαθω εντυπωσεις σας απο τις χρεώσεις ταχυδρομικων
ειναι γνωστο οτι ολοι προσπαθουν να βγαλουν κατι απο τα ταχυδρομικα αλλα πονταρα κατι και πιστευω οτι με βιασε στα ταχυδρομικα....

για Αγγλια ας πουμε το χρεωνε 10 λιρες και για Ελλαδα 50...:eek: η πιο φθηνη χρεωση οπως μου ειπε....
εχω ακουσει οτι τα ταχυδρομεια της Αγγλιας ειναι ακριβά αλλα ειναι οτσο ακριβα???
το δεμα δεν ειναι ιδιαιτερα βαρύ ουτε εχει όγκο...ειναι η κατω μερια του φαιρινγκ....το ενα μερος του lower fairing...
αντιστοιχη περιπτωση της αλλη πλευρας εχω πληρωσει 30 δολαρια ταχυδρομικα απο Αμερικη παρακαλώ...:eek:

harvester
04/09/2008, 18:03
δυστυχως οι αγγλοι ειναι πανακριβοι στα γρηγορα μεταφορικα

zzr2005
04/09/2008, 18:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
δυστυχως οι αγγλοι ειναι πανακριβοι στα γρηγορα μεταφορικα

το θεμα ειναι οτι του ζητησα τα πιο φθηνα μεταφορικα...
οχι γρηγορα...
φαντασου να του ζηταγα και express...:eek:
200 λιρες....:lol: :lol:

Tropeas
04/09/2008, 18:57
και γω απο ebay απο Ευρώπη αποφεύγω την Αγγλία γιατί έχει όντως παν-άκριβα ακόμα και τα απλά μεταφορικά... σαν και μας ένα πράγμα...:rolleyes: :D

Ταξιδευτής
04/09/2008, 19:10
Μπα... Ειναι θεμα καλης θελησης του πωλητη. Εγω εχω αγορασει αρκετες φορες απο Αγγλια πραγματα και αν ο πωλητης θελει να το ψαξει λιγο, υπαρχουν μεταφορικες εταιριες που εχουν καλες τιμες...

Απο εκει και περα το προβλημα εγκειται στο οτι το Royal Mail ΔΕΝ αποστελλει δεματα/κουτια παρα μονον γραμματα. Οποτε αν καποιος θελει να στειλει δεμα πρεπει να παει αναγκαστικα στις εταιριες courier/EMS. :sick: :(

mtsop
04/09/2008, 19:45
Αυτό που θα πρέπει να κάνεις είναι να ρώτας για τα ταχυδρομικά πριν το bid

harvester
04/09/2008, 20:01
παντως και τα δικα μας τα ελληνικα μεταφορικα ειναι εξωφρενικα για εντος ελλαδας σκεψου για εκτος.

κουριερ γνωστο για αποστολη κρανους εντος ελλαδας ηθελε 30 ευρω οσο δηλαδη το εφερα απο ιαπωνια.
τα κτελ θελουν 5 ευρω και τηλεκαρτα να στειλεις

Anty12
04/09/2008, 20:15
Οι Γερμανοί είναι σαφώς οι φθηνότεροι...

Εξάτμιση GS 1200 στα 25 Ευρώ
Πίσω βαλίτσα 42 lt 24 Ευρώ
Κράνος στα 22
Μπουφάν δερμάτινο μαζί με μπουφάν τζιν 17 Ευρώ .........

Το πρόβλημα είναι ότι ελάχιστοι δέχονται paypal, οι περισσότεροι money tranfser.
Έχω κάνει πάνω από 40 συναλλαγές στο ebay , με περισσότερες από 5 χώρες....

GATHAN
05/09/2008, 07:28
ότι έχω αγοράσει απο ebay είναι απο Αγγλία και ποτέ δεν είχα πρόβλημα με τα μεταφορικά. Εξάλλου όταν παραγγέλνεις κάτι το πρώτο που μπορείς να δεις είναι τα ταχυδρομικά για Ελλάδα. Για να σου φέρω ένα παράδειγμα την περασμένη εβδομάδα αγόρασα ένα ζευγάρι asics και τα μεταφορικά ηταν 6 λίρες. Τα παπούτσια δε σε τρείς μέρες ήταν στα χέρια μου.

Α... και όλοι δέχονται paypal

zzr2005
05/09/2008, 08:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από mtsop
Αυτό που θα πρέπει να κάνεις είναι να ρώτας για τα ταχυδρομικά πριν το bid

οταν το ειδα εληγε η δημοπρασια σε δυο ώρες....
του εστειλα μηνυμα για τα ταχυδρομικα αλλα δεν μου ειχε απαντησει πριν ληξει η δημοπρασια
αποφασισα νατο ρισκαρω και να το πονταρω γιατι δεν ειχε πονταρει κανεις αλλος
και την πάτησα
αφου έλειξε μου έστειλε μηνυμα με το ποσο...;)

mtsop
05/09/2008, 09:21
Μερικοί εκμεταλλεύονται τέτοιες καταστάσεις και βαράνε τις τιμές. Έτσι και αλλιώς αυτό που ψάχνεις θα το ξαναβρείς μετά από λίγο καιρό, οπότε δεν αξίζει να παίρνεις τέτοια ρίσκα.

harvester
05/09/2008, 11:42
και το αλλο που θελει προσοχη με τα βλαμμενα τα αγγλακια

οτι στις χρονολογιες δεν γραφουν μοντελο 2003 αλλα 200HC και κατι τετοια.

εντωμεταξυ οι περισσοτεροι ιδιωτες που πουλανε μεταχειρισμενα αναφερουν σαν μοντελο την ημερομηνια που εκδοσαν την αδεια

zzr2005
05/09/2008, 12:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από mtsop
Μερικοί εκμεταλλεύονται τέτοιες καταστάσεις και βαράνε τις τιμές. Έτσι και αλλιώς αυτό που ψάχνεις θα το ξαναβρείς μετά από λίγο καιρό, οπότε δεν αξίζει να παίρνεις τέτοια ρίσκα.

το συγκεκριμενο δεν το εβρισκα στο χρωμα που το ηθελα....
αλλα τωρα εχω ξενερωσει τοσο που μπορει να μην το παρω....ακους εκει 50 λιρες...
ξερεις κανεις κανενα site αγγλικου courier ωστε να συγκρινω τιμες και να δω αν προσπαθει να με κλέψει....???

McTalas
05/09/2008, 15:12
εγω για 2 ζελατινες απο αγγλια μου ζητησε 5£ τσαμπα δηλαδη ενχ απο αμερικα θελω 30$
θελει ψαξιμο το θεμα γιατι πολλοι πωλητες βαριουντε να πανε μεχρι το ταχυδρομιο και ζητανε παραλαβη απο τον χωρο τους και αυτο εχει αξτρα χρεωση...

zzr2005
05/09/2008, 16:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
εγω για 2 ζελατινες απο αγγλια μου ζητησε 5£ τσαμπα δηλαδη ενχ απο αμερικα θελω 30$
θελει ψαξιμο το θεμα γιατι πολλοι πωλητες βαριουντε να πανε μεχρι το ταχυδρομιο και ζητανε παραλαβη απο τον χωρο τους και αυτο εχει αξτρα χρεωση...

εγω υποψιάζομαι οτι επειδη η δημοπρασια ελειξε αχτυπητη, μονο εγω χτύπησα, και το πηρα στην τιμή εκίνησης, προσπαθει να ρεφαρει με τα ταχυδρομικα..

ares_tz
06/09/2008, 00:00
Γεια,

Πρόσφατα αγόρασα ενα adapter και η χρέωση με απλο ταχυδρομείο για Έλλαδα
ήταν 2.20pounds ενώ για UK 1.70pounds...

Να ρωτάτε πάντα για ΕΞΟΔΑ αποστολής ΠΡΙΝ κάνετε δημοπρασία...
Υπάρχουν περιπτώσεις που τα έξοδα υπερβαίνουν αξία αντικειμένου...

:D :D

McTalas
06/09/2008, 02:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
εγω υποψιάζομαι οτι επειδη η δημοπρασια ελειξε αχτυπητη, μονο εγω χτύπησα, και το πηρα στην τιμή εκίνησης, προσπαθει να ρεφαρει με τα ταχυδρομικα..

πολυ πιθανον οποτε μην τον πληρωνεις, πες του πως δεν εχεις φραγκο, πλεον δεν υπαρχουν αρνητικες αξιολογισεις για αγοραστες (δλδ και που υπηρχαν τι νοημα ειχε ποτε δεν καταλαβα)

ετσι ειχα κανει και εγω, και απλα ακυρωθηκε η συναλαγγη, βεβαια δεν το κανεις συνεχεια για τι λογικα θα σε πεταξουν οξω αλλα που και που δεν νομιζω πως πειραζει!

VanDiemen
06/09/2008, 09:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
πολυ πιθανον οποτε μην τον πληρωνεις, πες του πως δεν εχεις φραγκο, πλεον δεν υπαρχουν αρνητικες αξιολογισεις για αγοραστες (δλδ και που υπηρχαν τι νοημα ειχε ποτε δεν καταλαβα)

ετσι ειχα κανει και εγω, και απλα ακυρωθηκε η συναλαγγη, βεβαια δεν το κανεις συνεχεια για τι λογικα θα σε πεταξουν οξω αλλα που και που δεν νομιζω πως πειραζει!


Εντάξει, αν γίνει μια φορά το καταλαβαίνω! Αν γίνει όμως κανόνας, θα υποβαθμιστεί το site, θα χάσει την αξιοπιστία του και θα καταρρεύσει! Αυτό είναι το νόημα των αξιολογήσεων! Αν χτυπάς εσύ ένα αντικείμενο, μην έχοντας σκοπό να το αγοράσεις, η δημοπρασία σταματά και σαν πωλητής περιμένω να το αγοράσεις! Αν εσύ λες μετά "ε...να ήθελα απλώς να δω τα αντανακλαστικά σου", δε με καθυστερείς; Σεβασμό στους κανόνες χρειάζεται για να λειτουργήσει σωστά! Οι αξιολογήσεις, αυτό το ρόλο παίζουν! Αν εσύ χτυπάς αντικείμενα και είσαι πάτος στις αξιολογήσεις, οι περισσότεροι (αξιόπιστοι πωλητές) απλώς θα σε αγνοούν! Οι αξιολογήσεις των αγοραστών δεν καταργήθηκαν. Απλώς, επειδή μέχρι τώρα, η πλειοψηφεία των πωλητών περίμενε για να δει τι είδους αξιολόγηση θα αφήσει ο αγοραστής, ώστε σε περίπτωση που ήταν αυτή αρνητική, να κινηθεί ανάλογα, πλέον πρώτα πρέπει να αξιολογήσει ο πωλητής τον αγοραστή και μετά αποκτά δικαίωμα ο αγοραστής να αξιολογήσει τον πωλητή, ευννοώντας όμως έτσι τη συμπεριφορά που προτείνεις.

zzr2005
06/09/2008, 10:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
Εντάξει, αν γίνει μια φορά το καταλαβαίνω! Αν γίνει όμως κανόνας, θα υποβαθμιστεί το site, θα χάσει την αξιοπιστία του και θα καταρρεύσει! Αυτό είναι το νόημα των αξιολογήσεων! Αν χτυπάς εσύ ένα αντικείμενο, μην έχοντας σκοπό να το αγοράσεις, η δημοπρασία σταματά και σαν πωλητής περιμένω να το αγοράσεις! Αν εσύ λες μετά "ε...να ήθελα απλώς να δω τα αντανακλαστικά σου", δε με καθυστερείς; Σεβασμό στους κανόνες χρειάζεται για να λειτουργήσει σωστά! Οι αξιολογήσεις, αυτό το ρόλο παίζουν! Αν εσύ χτυπάς αντικείμενα και είσαι πάτος στις αξιολογήσεις, οι περισσότεροι (αξιόπιστοι πωλητές) απλώς θα σε αγνοούν! Οι αξιολογήσεις των αγοραστών δεν καταργήθηκαν. Απλώς, επειδή μέχρι τώρα, η πλειοψηφεία των πωλητών περίμενε για να δει τι είδους αξιολόγηση θα αφήσει ο αγοραστής, ώστε σε περίπτωση που ήταν αυτή αρνητική, να κινηθεί ανάλογα, πλέον πρώτα πρέπει να αξιολογήσει ο πωλητής τον αγοραστή και μετά αποκτά δικαίωμα ο αγοραστής να αξιολογήσει τον πωλητή, ευννοώντας όμως έτσι τη συμπεριφορά που προτείνεις.

δεν μιλάμε για buy it now price...
εληγε η δημοπρασια και δεν το ειχε χτυπησει κανενας....το χτυπησα και το πηρα στην χαμηλότερη τιμη....καθως δεν το χτυπησε κανεις αλλος
αλλα μετα με "βιασε" στα ταχυδορμικα...
τονιζω οτι του ειχα κανει ερωτηση 2-3 ωρες πριν ληξει η δημοπρασια αλλα δεν απαντησε....και απαντησε αμεσως μετα τη ληξη της...

πραγμα που σημαινει οτι παρακολουθουσε τη δημοπρασια αλλα δεν θελησε να απαντησει νωριτερα....για αυτο σκεφτομαι να τον φεσωσω....

φυσικα και ειχα σκοπο να το αγορασω...δεν κανω χαβαλε στο ebay....αλλα το χτυπησα επειδη η τιμη του ηταν στις 20 λιρες και ελεγε 10 λιρες ταχυδρομικα για ΑΓΓΛΙΑ....θεωρησα οτι αποκλειεται να ειναι πανω απο 30 λιρες για Ελλαδα.....τωρα να να περνεις κατι που κανει 20 λιρες και να σου χρεωνει ταχυδρομικα 50 λιρες ειναι φρικη....
Και αυτο προσπαθω να διαπιστωσω....αν ειναι κοροιδια δεν θελω να αγορασω και να επικροτησω ετσι τη σταση του...
αν ισχύει ότι ειναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ ΤΑ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΑ θα το αγορασω και την επομενη φορα θα προσεχω

αλλα απο αυτα που μου λενε οι παραπανω δεν βρισκω οτι οντως ειναι σε τοσο υψηλά επιπεδα τα ταχυδρομικα.....

McTalas
06/09/2008, 11:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
Εντάξει, αν γίνει μια φορά το καταλαβαίνω! Αν γίνει όμως κανόνας, θα υποβαθμιστεί το site, θα χάσει την αξιοπιστία του και θα καταρρεύσει! Αυτό είναι το νόημα των αξιολογήσεων! Αν χτυπάς εσύ ένα αντικείμενο, μην έχοντας σκοπό να το αγοράσεις, η δημοπρασία σταματά και σαν πωλητής περιμένω να το αγοράσεις! Αν εσύ λες μετά "ε...να ήθελα απλώς να δω τα αντανακλαστικά σου", δε με καθυστερείς; Σεβασμό στους κανόνες χρειάζεται για να λειτουργήσει σωστά! Οι αξιολογήσεις, αυτό το ρόλο παίζουν! Αν εσύ χτυπάς αντικείμενα και είσαι πάτος στις αξιολογήσεις, οι περισσότεροι (αξιόπιστοι πωλητές) απλώς θα σε αγνοούν! Οι αξιολογήσεις των αγοραστών δεν καταργήθηκαν. Απλώς, επειδή μέχρι τώρα, η πλειοψηφεία των πωλητών περίμενε για να δει τι είδους αξιολόγηση θα αφήσει ο αγοραστής, ώστε σε περίπτωση που ήταν αυτή αρνητική, να κινηθεί ανάλογα, πλέον πρώτα πρέπει να αξιολογήσει ο πωλητής τον αγοραστή και μετά αποκτά δικαίωμα ο αγοραστής να αξιολογήσει τον πωλητή, ευννοώντας όμως έτσι τη συμπεριφορά που προτείνεις.
Καλα ενταξει οτι να'ναι,
αφου λοιπον αξιολογει ο πωλητης πρωτος γιατι σε εμενα περιμεναν ΟΛΟΙ να τους αξιολογησω και μολις το εκανα σε δευτερολεπτα,στα καπακια, με αξιολογησαν και αυτοι!!!
Δευτερον οταν ο πωλητης ακυρωνει την δημοπρασια γιατι το πουλησε εκτος ebay τοτε αυτο τι ειναι δεν ειναι υποβαθμιση?(μου ετυχε προσφατα)
εχω κερδισει σε δημοπρασια, ο πωλητης μου λεει μετα πως δεν στελνει στην Ελλαδα ακυρωνει την δημοπρασια και μου στελνει θετικο feedback και το προιον εχει σημειωθει κανονικα σε μενα πως το αγορασα και σε αυτον πως το πουλησε, δεν πηρα τιποτα δεν εστειλε τιποτα και ομως εχουμε ενα αντικειμενο σημειωμενο, για πες μου αυτο τι ειναι τωρα?
και πες εσυ οτι εισαι ενας τετοιος τυπος που χτυπα σε δημοπρασιες και δεν πληρωνει και δεν σε πετανε εξω, αν σε μια δημοπρασια κερδισεις και τον πληρωσεις κανονικα, ο πωλητης δεν θα στο στειλει? θα κατσει να δει το αρνητικο σου feedback και θα πει δεν στο στελνω γιατι ειναι καραγκιοζεις?
Τελος παντων το ebay δεν ειναι καποιο μικρο site και τετοια περιστατικα ξερει να τα χειριζεται χωρις να χανει την αξιοπιστια του .



δεν μιλάμε για buy it now price... εληγε η δημοπρασια και δεν το ειχε χτυπησει κανενας....το χτυπησα και το πηρα στην χαμηλότερη τιμη....καθως δεν το χτυπησε κανεις αλλος αλλα μετα με "βιασε" στα ταχυδορμικα... τονιζω οτι του ειχα κανει ερωτηση 2-3 ωρες πριν ληξει η δημοπρασια αλλα δεν απαντησε....και απαντησε αμεσως μετα τη ληξη της... πραγμα που σημαινει οτι παρακολουθουσε τη δημοπρασια αλλα δεν θελησε να απαντησει νωριτερα....για αυτο σκεφτομαι να τον φεσωσω.... φυσικα και ειχα σκοπο να το αγορασω...δεν κανω χαβαλε στο ebay....αλλα το χτυπησα επειδη η τιμη του ηταν στις 20 λιρες και ελεγε 10 λιρες ταχυδρομικα για ΑΓΓΛΙΑ....θεωρησα οτι αποκλειεται να ειναι πανω απο 30 λιρες για Ελλαδα.....τωρα να να περνεις κατι που κανει 20 λιρες και να σου χρεωνει ταχυδρομικα 50 λιρες ειναι φρικη.... Και αυτο προσπαθω να διαπιστωσω....αν ειναι κοροιδια δεν θελω να αγορασω και να επικροτησω ετσι τη σταση του... αν ισχύει ότι ειναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ ΤΑ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΑ θα το αγορασω και την επομενη φορα θα προσεχω αλλα απο αυτα που μου λενε οι παραπανω δεν βρισκω οτι οντως ειναι σε τοσο υψηλά επιπεδα τα ταχυδρομικα.....
ρωτα τον με ποια εταιρεια θα στα στειλει και τσεκαρε τις τιμες ή πες του πως εινα ακριβα και παραλογα τα μεταφορικα (που μπορει ομως και να ειναι και η σωστη τιμη) και να σου κοψει κατι...

zzr2005
09/09/2008, 19:50
Τελικά αφού δεν τον πλήρωσα επί 7 μέρες μου έστειλε invoice όπου αναφερει το τελικο ποσό και στο οποίο ως δια μαγείας τα ταχυδρομικα εγιναν 28 ευρώ απο 50

παρότι σε σχετικη ερωτηση μου μου ειχε διευκρινησει οτι τα 50 ευρω ειναι η χαμηλοτερη τιμή που μπορει να βρει...
:mad:

και τα 28 ευρω κλέψιμο ειναι αλλα τουλαχιστον ειναι πιο λογικη τιμη
ΟΠΟΤΕ ΕΧΕΤΕ ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΣΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ;)