PDA

View Full Version : Πρόβλημα με τα xenon



tazakos
04/09/2008, 22:36
Παιδιά νομίζω έκανα μαλακιούλα,

Έχω βάλει ένα σετ bi-xenon κινέζικα από ebay με 80ευρώ μαζί με τα μεταφορικά...όλα καλά πολύ φως άμεσες αλλαγές πολύ ευχαριστημένος μέχρι....που είπα να πλύνω την μηχανή και έδωσα λίγο προσοχή στο κοντέρ και στην ζελατίνα...ξέπλυμα με μπουκάλι νερό και λές και έπεσε όλο μέσα στα καλώδια του xenon, εγώ δεν πήρα χαμπάρι και μέρα μεσημέρι άφησα φρεσκοπλυμένη την μηχανή και πήγα μέσα. Το βράδυ μου έκανε τρελά, δεν έπερνε μπροστά και τα φώτα ανάβαν χωρίς καν να έχω το κλειδί μέσα....έλεγξα τα πάντα και έφτασα και στο ρελέ των xenon. To ξεβιδώνω και χύθηκαν κοντά 50ml νερό από μέσα και αυτό μετά από 5 ώρες από το πλύσιμο και 20χιλιόμετρα διαδρομής...ωχ λέω...
Τι συναίβει? Βραχυκύκλωσε το ρελέ και έλεγε τα φώτα να ανάψουν και ας ήταν σβηστή η μηχανή και έτσι ξελιγώθηκε η μπαταρία και δεν έπερνε μπροστά..έβγαλα την ανεξάρτητη γραμμή των xenon από την μπαταρία και το έβαλα μπροστα μια το βράδυ με το αμάξι και μια το πρωί και τώρα παίρνει και μόνο του (μάλλον επαναφορτίστηκε η μπαταρία) ωστόσο τα xenon τα έχω ακόμη αποσυνδεμένα γιατί το πρόβλημα παραμένει...ανάβουν ενώ σβήνω την μηχανή.!!!:eyepop:
Ξέρει κανείς τι μπορώ να κάνω? Το ρελέ είναι μέσα σε μαύρη σιλικόνη όλο το κύκλωμα αλλά μάλλον πέρασε μέσα νερό, μπορώ να το αντικαταστήσω?

Georgaras
04/09/2008, 23:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από tazakos
Παιδιά νομίζω έκανα μαλακιούλα,

Έχω βάλει ένα σετ bi-xenon κινέζικα από ebay με 80ευρώ μαζί με τα μεταφορικά...όλα καλά πολύ φως άμεσες αλλαγές πολύ ευχαριστημένος μέχρι....που είπα να πλύνω την μηχανή και έδωσα λίγο προσοχή στο κοντέρ και στην ζελατίνα...ξέπλυμα με μπουκάλι νερό και λές και έπεσε όλο μέσα στα καλώδια του xenon, εγώ δεν πήρα χαμπάρι και μέρα μεσημέρι άφησα φρεσκοπλυμένη την μηχανή και πήγα μέσα. Το βράδυ μου έκανε τρελά, δεν έπερνε μπροστά και τα φώτα ανάβαν χωρίς καν να έχω το κλειδί μέσα....έλεγξα τα πάντα και έφτασα και στο ρελέ των xenon. To ξεβιδώνω και χύθηκαν κοντά 50ml νερό από μέσα και αυτό μετά από 5 ώρες από το πλύσιμο και 20χιλιόμετρα διαδρομής...ωχ λέω...
Τι συναίβει? Βραχυκύκλωσε το ρελέ και έλεγε τα φώτα να ανάψουν και ας ήταν σβηστή η μηχανή και έτσι ξελιγώθηκε η μπαταρία και δεν έπερνε μπροστά..έβγαλα την ανεξάρτητη γραμμή των xenon από την μπαταρία και το έβαλα μπροστα μια το βράδυ με το αμάξι και μια το πρωί και τώρα παίρνει και μόνο του (μάλλον επαναφορτίστηκε η μπαταρία) ωστόσο τα xenon τα έχω ακόμη αποσυνδεμένα γιατί το πρόβλημα παραμένει...ανάβουν ενώ σβήνω την μηχανή.!!!:eyepop:
Ξέρει κανείς τι μπορώ να κάνω? Το ρελέ είναι μέσα σε μαύρη σιλικόνη όλο το κύκλωμα αλλά μάλλον πέρασε μέσα νερό, μπορώ να το αντικαταστήσω?


Φιλαρακι πολυ στεναχωρεθηκα μολις διαβασα το προβλημα σου.
και ευχομαι να βρεις αμεσα λυση,

αυτο που εχω να σου πω επειδη και εγω εχω παραγγειλει πολλα xenon απο e-bay για φιλους με αμαξια, ειναι οτι τα παντα υπαρχουν σαν ανταλακτικα, και μπορεις να τα παραγγειλεις απο τους ιδιους τους προμηθευτες σαν extra.

Στειλε e-mail και πες τους οτι περασε νερο στο κυκλωμα και οτι δεν ειναι στεγανα και μπορει να στα αντικαταστισουν (γενικα παιχτο δυσαρεστιμενος πελατης), αν οχι ζητα τους μια καλυτερη τιμη για τα ανταλακτικα...


εχω και εγω μια παρομια περιπτωση που τα κινεζικα xenon τα παιξανε μετα απο 3 μερες, τους ειδοποιησα και τα εστειλα πισω και μου τα αντικατεστισαν χωρις κοστος.




καληνυχτα φιλαρακι και περαστικα.:wave2: :wave2: :wave2:

K0K0$
05/09/2008, 08:03
Κανε μια προσπαθεια να το στεγνωσεις καλα και να ριξεις και λιγο σπρεϋ επαφων.

Αν δε δουλεψει απλα παρε το ανταλλακτικο οπως σου ειπε και ο συναδελφος παραπανω. Και εχω την εντυπωση οτι μπορεις να το βρεις και εδω καθως ολα αυτα ειναι μεταξυ τους "φωτοτυπιες".

costas81
06/09/2008, 02:14
:rolleyes:

McGyver
06/09/2008, 05:38
Aν, επαναλαμβάνω ΑΝ, μιλάμε ΜΟΝΟ για ένα relay μπορείς να βρεις σε ανταλλακτικάδικο αυτοκινήτων, ηλεκτρολογείο ή βενζινάδικο...

tazakos
06/09/2008, 10:33
παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, άφησα εκτός μπαταρίας τα φώτα για 2 μερες και μάλλον στέγνωσε το ρελέ και τώρα δουλεύουν κανονικά.Ελπίζω να μην υποτροπιάσουν...θα βγάλω το κοντέρ να τα βάλω λίγο πιο συμμαζεμένα και αδιάβροχα στην πρώτη ευκαιρία...τελικά το κινέζικο θέλει προσοχή όντως...σκέφτομαι να βάλω και ένα διακόπτη να τα λειτουργώ επιλεκτικά εγώ...το έχει κάνει κανείς? Είναι απλό όπως το σκέφτομαι?να παρεμβάλω έναν διακόπτη στην ανεξάρτητη τροφοδοσία των xenon η θέλει κάτι άλλο? Θέλω να τα ανάβω αφού πάρει μπροστά ο κινητήρας επειδή με όλη αυτή την περιπέτεια είδα ότι τα μπορεί τα xenon να έχουν μικρή κατανάλωση αλλά στην εκκίνησή τους έχουν υψηλές απαιτήσεις, αν μπει ο διακόπτης και τα ανάβω με τον κινητήρα σε λειτουργία λύνεται το πρόβλημα θαρώ. :beer:

Κανένας
06/09/2008, 12:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από tazakos
...τελικά το κινέζικο θέλει προσοχή όντως...
:rolleyes:
Φίλε δεν γνωρίζω να σου δώσω απαντήσεις σε αυτά που ρωτάς

Απλά όμως θέλω να σου τονίσω ότι πρέπει να λες ότι είσαι τυχερός, που δεν πήρε φωτιά όλη η μηχανή
Λάβε τα μέτρα σου για την ασφάλεια της μηχανής και κυρίως την δική σου

Και ψάξε λίγο στο φόρουμ με την λέξη xenon για να καταλάβεις για πιο λογο δεν έπρεπε να τα βάλεις

Από εδώ http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=52584&highlight=bixenon

ενδεικτικά σου παραθέτω αυτό

costas81 Κύριοι οσο καλα και να ρυθμιστεί ενα κιτ xenon παντα θα ενοχλει τους γυρω του! Τα κλασικα φαναρια δεν μπορουν να δεσμευσουν την δεσμη του φωτος η οποια τυφλωνει τους παντες! Μόνο τα φανάρια στιλ προτζεκτορα μπορουν να διαχειριστουν σωστα την δεσμη απο τα φωτα xenon Γι αυτο και καμια σοβαρη εταιρια δεν βγαζει xenon kit μιας και η χρηση τους απο τις αυτοκινητοβιομηχανιες κρινεται ως επικυνδυνη και δεν περναει τα προτυπα ασφαλειας! Ξεκολατε πια με το κολημα αυτο με τα φωτα! Ενοχλειται τους παντες! Αμα θελετε καλυτερα φωτα παρτε καλυτερες λαμπες για τα φαναρια σας και τιποτα αλλο!


φιλικα παντα

tazakos
06/09/2008, 14:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΑΝΕΝΑΣ
:rolleyes:
Φίλε δεν γνωρίζω να σου δώσω απαντήσεις σε αυτά που ρωτάς

Απλά όμως θέλω να σου τονίσω ότι πρέπει να λες ότι είσαι τυχερός, που δεν πήρε φωτιά όλη η μηχανή
Λάβε τα μέτρα σου για την ασφάλεια της μηχανής και κυρίως την δική σου

Και ψάξε λίγο στο φόρουμ με την λέξη xenon για να καταλάβεις για πιο λογο δεν έπρεπε να τα βάλεις

Από εδώ http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=52584&highlight=bixenon

ενδεικτικά σου παραθέτω αυτό

costas81 Κύριοι οσο καλα και να ρυθμιστεί ενα κιτ xenon παντα θα ενοχλει τους γυρω του! Τα κλασικα φαναρια δεν μπορουν να δεσμευσουν την δεσμη του φωτος η οποια τυφλωνει τους παντες! Μόνο τα φανάρια στιλ προτζεκτορα μπορουν να διαχειριστουν σωστα την δεσμη απο τα φωτα xenon Γι αυτο και καμια σοβαρη εταιρια δεν βγαζει xenon kit μιας και η χρηση τους απο τις αυτοκινητοβιομηχανιες κρινεται ως επικυνδυνη και δεν περναει τα προτυπα ασφαλειας! Ξεκολατε πια με το κολημα αυτο με τα φωτα! Ενοχλειται τους παντες! Αμα θελετε καλυτερα φωτα παρτε καλυτερες λαμπες για τα φαναρια σας και τιποτα αλλο!


φιλικα παντα

Καλά μην το πας στο άλλο άκρο τώρα, ως προς την φωτιά το βρίσκω λίγο υπερβολικό, το ρελε βραχυκύκλωσε όχι τα μπάλαστ, εκέινα είναι σαφώς ασφαλέστερα κατασκευασμένα. Εγώ αυτό που κοίταξα είναι να έχει 30-40 από τις χιλιάδες θετικές κριτικές στο ebay από κιτ xenon.Τώρα ως προς τα λεγόμενα του Κώστα που έβαλες με απασχολούσε το θέμα δέσμης αλλά στο στρόμ οι προβολείς ρυθμίζονται και αλήθεια στο λέω η δέσμη μου είναι τώρα ρυθμισμένη εκεί που πρέπει και δεν τυφλώνει...σε αυτό που λέει ο φίλος δεν συμφωνώ, ειλικρινα δεν νομίζω πως ενοχλώ. Να γίνομαι αντιληπτός το θέλω ναι για να με προσέχουν, αλλά όχι επειδή ρίχνω μέσα στα μάτια ή τον καθρέφτη του άλλου την δέσμη, εκείνο όντως θα ήταν ενοχλητικό.....ποστ και αναζητήσεις έχω κάνει πολλές πολλές μια και έχω πολύ πολύ χρόνο ελεύθερο τα πρωινά που βαράω μύγες...γνωρίζω για τα προβολικά φανάρια κτλ και εν γνώση μου έκανα την επιλογή και έβαλα τα ξένον.

πάντα φιλικά :beer: