PDA

View Full Version : αλλαγη γραναζωματιος κ ενδειξη κοντερ



azordad
05/09/2008, 00:27
το μηχανακι μου εχει μαμα γραναζια 16/41. εγω πισω εβαλα 45.
η τελικη μεταδοση πηγε απο 2,56 σε 2,81.
το κοντερ διαβαζει απο το μπροστινο γραναζι, ομως τωρα ποσο περισσοτερο διαβαζει;
διαβαζει παραπανω ταχυτητα αναλογα με την διαφορα των λογων μεταδοσης 2,81-2,56=0,25??
η αναλογα με το ποσοστο της αλλαγης 2,81 / 2,56= 1,097??

sakisvolos
05/09/2008, 01:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από azordad
το μηχανακι μου εχει μαμα γραναζια 16/41. εγω πισω εβαλα 45.
η τελικη μεταδοση πηγε απο 2,56 σε 2,81.
το κοντερ διαβαζει απο το μπροστινο γραναζι, ομως τωρα ποσο περισσοτερο διαβαζει;
διαβαζει παραπανω ταχυτητα αναλογα με την διαφορα των λογων μεταδοσης 2,81-2,56=0,25??
η αναλογα με το ποσοστο της αλλαγης 2,81 / 2,56= 1,097??

Η ταχύτητα που θα σου δείχνει το κοντέρ θα είναι η σωστή εφόσον παίρνει κίνηση από τον εμπρός τροχό! Αν αυτό είναι που ενδιαφέρει!

Μικρή Λουλού
05/09/2008, 08:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από azordad
το κοντερ διαβαζει απο το μπροστινο γραναζι, ομως τωρα ποσο περισσοτερο διαβαζει;
[/B]









παιδια...
αν συνεχισετε ετσι και παθει κατι ο Γερος,θα εχετε να κανετε με μενα!!:mad: . +_


ας το σβυσει καποιος πριν το μεσημερι γιατι τον χανουμε..

Μικρή Λουλού
05/09/2008, 08:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos
[B]Η ταχύτητα που θα σου δείχνει το κοντέρ θα είναι η σωστή εφόσον παίρνει κίνηση από τον εμπρός τροχό! B]







Σακη...
στην Ναυτιλια ησουνα χτες???

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

DUKASII
05/09/2008, 08:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Μικρή Λουλού...
Σακη...
στην Ναυτιλια ησουνα χτες???

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: ax
ax
ax
ax
ax ax
ax
ax a ρε Μπαρμπαμπίλιο....να σου πω..



ΓΙΑΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΣ????ΜΗ ΤΟ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙΣ ΡΕ ΜΑΣ ΕΛΕΙΨΕΣ..:bawl: :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol: :bawl:

DrIoannis
05/09/2008, 08:49
Μάλλον εννοεί από το μπροστινό γρανάζι το οποίο δίνει κίνηση από το μοτέρ και όχι τον εμπρός τροχό.Πάλι λάθος θα δείχνει(περισσότερα χλμ).

McGyver
05/09/2008, 08:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Μικρή Λουλού...
παιδια...
αν συνεχισετε ετσι και παθει κατι ο Γερος,θα εχετε να κανετε με μενα!!:mad: . +_

ας το σβυσει καποιος πριν το μεσημερι γιατι τον χανουμε..

Υπάρχουν μηχανές της μετά-Παλαιολιθικής εποχής (στην οποία ανήκεις) που υπολογίζουν την ταχύτητα κίνησης από τις στροφές περιστροφής του κινητήρα και την ταχύτητα στο κιβώτιο και όχι από ατέρμονα στον εμπρός τροχό.

Αν μεταβάλεις το "μήκος" της μετάδοσης, ο υπολογισμός παραμένει ο ίδιος αλλά η πραγματική ταχύτητα του οχήματος είναι διαφορετική (μικρότερη αν "κοντύνουμε" τη μετάδοση, μεγαλύτερη αν τη "μακρύνουμε").

Κατάλαβες θείο;

stefanos
05/09/2008, 09:05
2.81/2.56 εφόσον διαβάζει απο το μπροστά γρανάζι

gkr
05/09/2008, 10:07
ή βάζεις ένα speedohealer (http://www.healtech-electronics.com/) και καθαρισες...

azordad
05/09/2008, 14:16
ναι το ξερω αυτο το πραγματακι, αλλα δε με ενδιαφερει τοσο το κοντερ, οσο το οδομετρο...
ενυγουευ στο σαιτ του σπιντοχιλερ εχει ενα ονλινε καλκουλαιτορ. του εβαλα τις αλλαγες στα γραναζια, χωρις τη διορθωση σφαλματος του κοντερ κ μου εδωσε ενα νουμερο -8.9% να βαλω ως συντελεστη διοωρθωσης στο speadohealer (αν ειχα)
αρα αυτο σημαινει οτι τι κοντερ μου διαβαζει γυρω στο 9% παραπανω ταχυτητα...

McGyver
05/09/2008, 14:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από azordad
ναι το ξερω αυτο το πραγματακι, αλλα δε με ενδιαφερει τοσο το κοντερ, οσο το οδομετρο...

To SpeedoHealer το διορθώνει και αυτό...

sakisvolos
05/09/2008, 16:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Μικρή Λουλού...
Σακη...
στην Ναυτιλια ησουνα χτες???

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


:nono: :nono: :nono:

sakisvolos
05/09/2008, 16:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrIoannis
Μάλλον εννοεί από το μπροστινό γρανάζι το οποίο δίνει κίνηση από το μοτέρ και όχι τον εμπρός τροχό.Πάλι λάθος θα δείχνει(περισσότερα χλμ).

Πω πω έχεις δίκιο............... έχω πολλή στραβωμάρα ρε γμτ!:eyepop: :eyepop: :eyepop:

Σίγουρα θα δείχνει λάθος !

Respect
05/09/2008, 17:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
To SpeedoHealer το διορθώνει και αυτό... Για να καταλάβω, αυτό παρεμβάλλεται στον αισθητήρα του κοντέρ προκειμένου να βλέπεις τις σωστές ενδείξεις;

McGyver
06/09/2008, 05:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Για να καταλάβω, αυτό παρεμβάλλεται στον αισθητήρα του κοντέρ προκειμένου να βλέπεις τις σωστές ενδείξεις;

Ακριβώς, είναι ένα μικρό κουτάκι το οποίο "καλωδιώνεται" μεταξύ αισθητήρα και ταχύμετρου και προγραμματίζεται ούτως ώστε να σου δίνει ακριβή ένδειξη το τελευταίο...

Έχει και ένα add on, ένα κουμπάκι που πατώντας το σου δείχνει τη μέγιστη ταχύτητα στο ταχύμετρο...