PDA

View Full Version : Κόστος επισκευης?



NIKOLAS_K
05/09/2008, 14:43
Γειά σας παλικάρια.
Ετοιμάζομαι να πάρω ενα ΜΧ 250 δίχρονο, μοντέλο 2003 με 2006.
Έχω βρει ενα καλο CR 250 2006, αλλα κάποιοι μου είπαν οτι έχει ακριβότερα ανταλακτικα απο YZ ας πουμε. Οτι δεν παίρνει ρεκτιφιε ενα τα αλλα παίρνουν. Μου είπαν όμως οτι πλέον κανένα δεν παίρνει και πολλά αλλα.
Επειδή λοιπον τα ζάλισα ζητώ βοήθεια!!
Γενικά ποιο είναι το κόστος επισκευής (πιστονια,κυλοινδροι κλπ.) και καθε ποτε θα τα ζητάει? Μιλάμε για μηχανάκι βόλτας κανα δυο φορες το μηνα.
Ευχαριστω.

kordix
05/09/2008, 19:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από NIKOLAS_K
Γειά σας παλικάρια.
Ετοιμάζομαι να πάρω ενα ΜΧ 250 δίχρονο, μοντέλο 2003 με 2006.
Έχω βρει ενα καλο CR 250 2006, αλλα κάποιοι μου είπαν οτι έχει ακριβότερα ανταλακτικα απο YZ ας πουμε. Οτι δεν παίρνει ρεκτιφιε ενα τα αλλα παίρνουν. Μου είπαν όμως οτι πλέον κανένα δεν παίρνει και πολλά αλλα.
Επειδή λοιπον τα ζάλισα ζητώ βοήθεια!!
Γενικά ποιο είναι το κόστος επισκευής (πιστονια,κυλοινδροι κλπ.) και καθε ποτε θα τα ζητάει? Μιλάμε για μηχανάκι βόλτας κανα δυο φορες το μηνα.
Ευχαριστω.



Μην ακούς αυτά που σου λένε.

Το ΥΖ έχει από τη μάνα του 4 έμβολα και καινούργιο έρχεται με το δεύτερο. Κάτι αντίστοιχο γίνεται και με τα CR. Ακόμη και αν χρησιμοποιήσεις και το τελευταίο πιστόνι που δίνει η Honda υπάρχει η δυνατότητα να βάλεις κάποιο άλλο του εμπορίου. Όταν αυτό δεν είναι εφικτό πρέπει να αλλάξεις κύλινδρο. Σε όλα τα γιαπωνέζικα υπολόγισε 400Ε + για κύλινδρο αλλά αν πάρεις από ebay τότε μιλάμε για 300 δολλάρια στο περίπου. Δεν γνωρίζω αν τα ανταλλακτικά για CR είναι όντως πιο ακριβά από αυτά των υπόλοιπων γιαπωνέζων ΜΧ. Αλλά θα μάθω.

Τώρα κανονικά το βιβλίο της μηχανής λέει ότι σε κάθε αγώνα πρέπει να αλλάζεις πιστόνι. Στην πράξη και σε ερασιτεχνική χρήση ο περισσότερος κόσμος ελέγχει ή αλλάζει αν χρειάζεται πιστονάκι μια φορά το χρόνο. Αυτό δεν είναι γενικός κανόνας αφού πολλοί φίλοι αλλάζουν κάθε δύο χρόνια και έχω και παράδειγμα κάποιου που άφησε σε CR 250 01' το ίδιο πιστόνι για τρία χρόνια, υπερβολή για μένα αλλά το μηχανάκι δεν έπαθε τίποτα.

Τα μαμά ανταλλακτικά για αλλαγή εμβόλου για το δικό μου ΥΖ 250 (ίδιο μοτέρ από 02-08) κοστίζουν 160 Ε (έμβολο, ελατήρια, φλάτζες, πύρος, κλπ κλπ). Στο περίπου τώρα ενας μάστορας να σου πάρει εργασία το πολύ 100 Ε, βάλε και το μέτρημα του κυλίνδρου κανα 40ρι Ε οπότε υπολόγισε γύρω στα 300 Ε, πάντα +- ανάλογα με το κόστος των ανταλλακτικών για το CR και την οικονομική κατάσταση του μάστορα :lol:

Αυτά για την ώρα.

NIKOLAS_K
06/09/2008, 00:35
Ευχαριστω για το ενδιαφέρον.
Ενα CR που βρήκα το δίνει με ενα πιστόνι που έχει απο μαμα και τρεις σειρές φλάτζες για ολο το μοτερ κι αυτα απο μαμα.
Αντε να δούμε.

kordix
07/09/2008, 11:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από NIKOLAS_K
Ευχαριστω για το ενδιαφέρον.
Ενα CR που βρήκα το δίνει με ενα πιστόνι που έχει απο μαμα και τρεις σειρές φλάτζες για ολο το μοτερ κι αυτα απο μαμα.
Αντε να δούμε.


Ωραία πρέπει να τον ρωτήσεις πόσο καιρό έχει το μηχανάκι αυτό το πιστόνι και αν έχει αλλάξει ποτέ.

Αυτό που σε ενδιαφέρει περισσότερο είναι η κατάσταση του κυλίνδρου, αλλά δεν μπορείς να το ελέγχεις γιατί πρέπει να επέμβεις στο μηχανάκι και δε νομίζω να το δεχτεί ο πωλητής. Για πιο εύκολα μπορείς να βγάλεις το θάλαμο διαστολής και να δεις χοντρά - χοντρά και όσο μπορείς σε τι κατάσταση είναι ο κύλινδρος και το πιστόνι. Βάλε και χέρι.

Από την άλλη αν το μηχανάκι έχει δύναμη, έχει συμπίεση όταν κατεβάζεις την μανιβέλα, παίρνει εύκολα μπροστά, δεν ακούγονται περίεργοι θόρυβοι από το μοτέρ όταν δουλεύει, κρατάει ρελαντί και δεν "καπνίζει" υπερβολικά, λογικά θα είναι οκ (γιατί αν δεν λύσεις να δεις τι γίνεται εσωτερικά, ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος).

Μεγάλη σημασία έχει τι συντήρηση έκανε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης αλλά και πόσο το φρόντιζε, για παράδειγμα:

Άλλαξε πιστονάκι ποτέ;
Τα λάδια στο κάρτερ κάθε πόσες βόλτες τα αλλάζει;
Τι λάδι μείξης χρησιμοποιεί και σε τι ποσοστό;
Έχει τρέϊλερ ή το βγάζει και άσφαλτο για μεγάλες διαδρομές;
Οι αναρτήσεις έχουν διαρροές από τις τσιμούχες; Πότε έκανε σερβις στις αναρτήσεις;
Τα καλάμια του μπροστινού έχουν χτυπήματα από πέτρες;
Τα ρουλεμάν στο λαιμό είναι οκ;
Tα ρουλεμαν των τροχών είναι οκ;
Το μοχλικό δουλεύει σωστά; κάθε πότε το γρασσάρει;
Έχει δυο φίλτρα αέρα να τα αλλάζει σε κάθε βόλτα;
Το καρμπυρατέρ έχει διαρροές;
Έχει γρασάρει ποτέ τις ντίζες γκαζιού - συμπλέκτη;
Μήπως τα δισκόφρενα είναι στραβά;
Ο θάλαμος διαστολής έχει πολλά χτυπήματα ή τρύπες;
Ρίξε μια ματιά στο μοτέρ από κοντά, έχει διαρροές;
Λείπουν βίδες, έχει πλαστικά στερεωμένα πρόχειρα;


Αν κάτι δεν σου αρέσει αστο και θα βρεις άλλο καλύτερο. Δεν θέλω να σε απογοητεύσω απλά θέλω να πας να δεις το μηχανάκι "διαβασμένος". Ελπίζω να είναι σε καλή κατάσταση και αν όντως είναι οκ, χτύπα το και καλές βολτες. :wave2:

Και αν μένεις κοντά στην Αθήνα, θα τα πούμε κάποια στιγμή στο βουνό.

NIKOLAS_K
10/09/2008, 15:28
To σίριαλ πως το έλεγαν..450 χλμ. βόρεια? Απο Έδεσσα είμαι αλλα ποτε δεν ξερεις.
Το μηχανάκι το έχω δει και είναι σε πολυ καλη κατάστασ, καινούργιο.. Το μονο που μου φάνηκε περίεργο ήταν το πολυ ψηλο ρελαντί οταν το έβαλε μπροστα ξύπνησε όλο το χωριο! Πρέπει ομως να παω να το ξαναδω τώρα που άρχισα να πιάνω λίγο περισσότερα για την κατηγορία.
Ευχαριστω για τα tips.