PDA

View Full Version : "Κομπιασμένη" εκκίνηση



Operater
05/09/2008, 17:44
Καλησπέρα σας!!!

Εδώ και καιρό η μηχανή (pegaso του 99), όταν είναι κρύα ή και ζεστή πολλές φορές, την ώρα που πατάω τη μίζα, κομπιάζει να ξεκινήσει, και πολλές φορές θέλει και 2 και 3 μιζιές. Δεν είναι αδύναμη η μιζιά, όπως την ακούω (την τελευταία φορά που ήταν αδύναμη, είχε στεγνώσει η μπαταρία-προσφάτως αλλαγμένη), αλλά κάνει πολύ θόρυβο μέχρι να πάρει μπρος. Άλλες φορές βέβαια παίρνει μπρος με μισή μιζιά!

Τι πρέπει να εξετάσω? Ποια τα ενδεχόμενα?
Ποια είναι η γνώμη σας?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :wave2:

ody.b
05/09/2008, 19:17
εισαι σιγουρος οτι θελεις να μαθεις?????:nono:

Operater
05/09/2008, 19:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από ody.b
εισαι σιγουρος οτι θελεις να μαθεις?????:nono:

ελα ρε φιλάρα!!!!

για πες...... :sick:

ody.b
05/09/2008, 19:22
δεν σου το ειπα για να μην σου χαλασω τις διακοπες...:smilea: ...το κομπλερ σου ειναι χαλια...:mad:

stefanos
05/09/2008, 19:26
Κλασικός πήγασος

Operater
05/09/2008, 19:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από ody.b
δεν σου το ειπα για να μην σου χαλασω τις διακοπες...:smilea: ...το κομπλερ σου ειναι χαλια...:mad:

είμαι έτοιμος να δεχτώ...κάθε πατέντα :D :D :D

Operater
05/09/2008, 19:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Κλασικός πήγασος

:(

Bavarian
05/09/2008, 19:29
Φώτη κάνε μια χάρη στον εαυτό σου.Πούλα το ευρωπαϊκό μπάζο και πάρε γιαπωνέζικο μηχανάκι να ησυχάσεις :wave2:


:beer:

ody.b
05/09/2008, 19:30
κατι υπαρχει.....θα σου πω...:winka: ...προς το παρον αφησε το μεχρι να τα φτησει....:confused:

ody.b
05/09/2008, 19:37
μονο στην σταυρουλα ειχα πει για το κομπλερ...οταν το ακουσα...:p

Operater
05/09/2008, 19:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από ody.b
μονο στην σταυρουλα ειχα πει για το κομπλερ...οταν το ακουσα...:p

καλύτερα γιατί θα αγχωνόμουνα στο γυρισμό:)

ody.b
05/09/2008, 19:45
αυτο ακριβως σκεφτηκαμε....

Operater
05/09/2008, 19:50
χαζή ερώτηση....υπάρχει περίπτωση λόγω κόμπλερ να άδειασε και η μπαταρία? :confused:

ody.b
05/09/2008, 19:52
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΧΑΖΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ...ΧΑΖΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ...:D :D ...!!!!!ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ...

sakis67
05/09/2008, 19:54
τι ειδους θορυβο κανει? σαν να κοπανανε δοντια απο γραναζια ?? μαλλον εχει δικιο ο φιλος που λεει για κομπλερ...μπορεις να βγαλεις τη μιζα να την παρεις στο χερι και να της δωσεις απευθειας ρευμα (με ενα καλωδιο συνδεεις το σωμα της μιζας με το σασι της μηχανης και με αλλο καλωδιο περνεις ρευμα απο το θετικο πολο της μπαταριας σου και το συνδεεις στον ακροδεκτη της μιζασ) ....1) κανει θορυβο στον αερα? 2) το γραναζι της ειναι σε καλη κατασταση? 3) πεταγεται εξω το γραναζι οταν γυριζει η μιζα? 4) το γραναζι του κινητηρα με το οποιο συνεργαζεται το γραναζι της μιζας ειναι σε καλη κατασταση??......ψαξε τα παραπανω και μαλλον θα βρεις την απαντηση

ody.b
05/09/2008, 19:58
ΣΤΟΥΣ ΚΙΝΗΤΗΡΕΣ ΜΕ ΚΟΜΠΛΕΡ ΤΟ ΓΡΑΝΑΖΙ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΕΞΩ...ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΙΜΑ ΣΤΟ ΚΟΜΠΛΕΡ...!..ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΣΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΜΕ ΤΟ ΒΟΛΑΝ..

sakis67
05/09/2008, 20:07
να σου πω την αληθεια ody δεν εχω υποψη μου μιζες με κομπλερ οπως το περιγραφεις....δηλ η μιζα ειναι παντα κομπλαρισμενη στον κινητηρα ??? και γυριζει συνεχως οταν γυριζει ο κινητηρας ??? η με καποιο αλλο τροπο απεμπλεκεται???? οπως και να χει μαλακια τροπος μου φαινεται

ody.b
05/09/2008, 20:09
ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΙΜΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΓΡΑΝΑΖΙ ΤΟΥ ΚΟΜΠΛΕΡ.....:( ....ΜΑΛΑΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ....ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΚΟΜΠΛΕΡ....

sakis67
05/09/2008, 20:17
μολις ειδα μιζα παλιας μου μηχανης ναι δικιο εχεις ετσι ειναι το ειχα ξεχασει το γραναζι δεν πεταγεται για να κομπλαρει ...παντως τα υπολοιπα καλο ειναι να τα ελεγξει

Ταξιδευτής
05/09/2008, 20:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bavarian
Φώτη κάνε μια χάρη στον εαυτό σου.Πούλα το ευρωπαϊκό μπάζο και πάρε γιαπωνέζικο μηχανάκι να ησυχάσεις :wave2:


:beer:

Kαι σε ειχα συμπαθησει ρε πστ μου.... :sad:

Φωτακο, το να δυσκολευεται να παρει καμια φορα ειναι κλασσικο στο Πηγασακι... Και στο δικο μου ετσι εκανε...
Ενας κυλινδρος, 650 κυβικα, οσο να ναι καμια φορα μπουκωνει και δυσκολευεται να παρει... (οσοι ειχαν μανιβελα ξερουν....)

filipp0s
05/09/2008, 20:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής

Φωτακο, το να δυσκολευεται να παρει καμια φορα ειναι κλασσικο στο Πηγασακι... Και στο δικο μου ετσι εκανε...
Ενας κυλινδρος, 650 κυβικα, οσο να ναι καμια φορα μπουκωνει και δυσκολευεται να παρει... (οσοι ειχαν μανιβελα ξερουν....)


το bmw F650 του 99 με ίδιο κινητήρα έπαιρνε πάντα με την πρώτη :D :wave2:



Φωτη μάλλον για κομπλερ σε βλέπω κι εγω :wave2:

hercul
05/09/2008, 21:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από filippos650
το bmw F650 του 99 με ίδιο κινητήρα έπαιρνε πάντα με την πρώτη :D :wave2:



Φωτη μάλλον για κομπλερ σε βλέπω κι εγω :wave2:

Ναι αλλά το funduro είναι και εργαλείο ρε Φίλιππε!! :lol: :beer:

Χωρίς πλάκα τώρα το bmw f650gs γενικά θέλει μερικές μιζιές για να πάρει χωρίς να έχει κάποιο πρόβλημα, ενώ το F παίρνει όντως με τη μία!
Το F όμως βγάζει πιο συχνά κόμπλερ μίζας για πρόβλημα και κοστίζει μια περιουσία ... 500 ευρά :bawl:

Γενικά Φώτη εγώ κατάλαβα στο δικό μου ότι είχε πρόβλημα στο κόμπλερ μίζας όχι επειδή αργούσε να πάρει αλλά από ένα χαρακτηριστικό κράκ, όταν έδινα μιζιές, που έκανε το γρανάζι του κόμπλερ που είχε φαγωθεί και δεν έπιανε σωστά!

Εσένα κάνει κάποιον τέτοιο ήχο?

stefanos
05/09/2008, 22:43
Πάντως εχω ακούσει οτι παίρνει ανορθωτή απο TDM και καλό είναι να βάλεις και μια έχτρα ψύκτρα για καλύτερη ψύξη.

ody.b
06/09/2008, 07:44
υπαρχουν και ελληνικοι ανορθωτες που δελευουν αψογα....(τσεκαρισμενο αυτο) και στην μιση τιμη!!
αλλα δεν εχει καμια σχεση με το προβλημα του φωτη..!!

Ταξιδευτής
06/09/2008, 09:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από hercul
Γενικά Φώτη εγώ κατάλαβα στο δικό μου ότι είχε πρόβλημα στο κόμπλερ μίζας όχι επειδή αργούσε να πάρει αλλά από ένα χαρακτηριστικό κράκ, όταν έδινα μιζιές, που έκανε το γρανάζι του κόμπλερ που είχε φαγωθεί και δεν έπιανε σωστά!

Εσένα κάνει κάποιον τέτοιο ήχο?

Αα, μισο λεπτο! Αλλο το ενα αλλο το αλλο! :nono:
Εγω απαντησα στο ερωτημα γιατι καμια φορα θελει μερικες μιζιες παραπανω για να παρει μπροστα -κατι συνηθισμενο στα μονοκυλινδρα.

Αν δινοντας μιζα κανει κρακ τοτε ειναι αλλο θεμα και ναι -μαλλον το κομπλερ παιρνει την αγουσα.
Αν ομως απλα αργει να παρει, τοτε δεν νομιζω οτι ειναι τοσο ασυνιθιστο. Ισως ενα καθαρισμα στο καρμπυρατερ & μπουζι; ;)

ody.b
06/09/2008, 09:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Αα, μισο λεπτο! Αλλο το ενα αλλο το αλλο! :nono:
Εγω απαντησα στο ερωτημα γιατι καμια φορα θελει μερικες μιζιες παραπανω για να παρει μπροστα -κατι συνηθισμενο στα μονοκυλινδρα.

Αν δινοντας μιζα κανει κρακ τοτε ειναι αλλο θεμα και ναι -μαλλον το κομπλερ παιρνει την αγουσα.
Αν ομως απλα αργει να παρει, τοτε δεν νομιζω οτι ειναι τοσο ασυνιθιστο. Ισως ενα καθαρισμα στο καρμπυρατερ & μπουζι; ;)

ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΑΙΟ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΤΟ ΛΕΣ....ΑΛΛΑ...ΚΑΝΕΙ..ΚΡΑΚ...:sick:

Operater
06/09/2008, 13:27
Ρε σεις το κακολογήσαμε και από χτες παίρνει μπρος με τη μία! Το θίξαμε το μηχανάκι! :lol:

Δευτέρα πρωι πάει για service οπότε θα το κοιτάξω και αυτό!

Ευχαριστώ για τις συμβουλές, όχι τίποτε άλλο να ξέρω και τι θα πω στο μαστόρι!

Οδυσσέα, θα τα πούμε και ευχαριστώ!

:wave2:

Λεωνίδας
06/09/2008, 15:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Ρε σεις το κακολογήσαμε και από χτες παίρνει μπρος με τη μία! Το θίξαμε το μηχανάκι! :lol: το 'φτιαξε ο Άκης την ώρα που πήγες τουαλέτα ρε :wave2: