PDA

View Full Version : Αδειάζει το ντεπόζιτο.. ΚΤΜ 125



DooKie
05/09/2008, 20:09
Τα φώτα σας... 2 μέρες τώρα εκεί που αφήνω το μηχανάκι, μετά απο λίγο, δημιουργούντε τεράστιοι λεκέδες στο έδαφος και βρωμάει ο τόπος βενζίνη. Ανοίγω ντεπόζιτο και διαπιστώνω ότι έχει αδειάσει χώρίς να κάνω τρελή χρήση. Η βενζίνη χύνεται απο ένα σωληνάκι του καρμπυρατέρ.

1ον) Χρειάζεται άμμεσα συνεργείο? Τώρα? Αύριο? Χθές?
2ον)Μου είπαν ότι κόλλησε η βελόνα του καρμπυρατέρ και ότι αμα ξεσφύξω μια βίδα που έχει, θα χυθούν κάποια υγρά και μετά όλα κυριλλέ
3ον)Να το πάω στο συνεργείο οδηγώντας ή να το φορτώσω σε κανένα trailer?
4ον) Υπάρχει καμμιά περίπτωση να κολλήσει το μηχανάκι?

Το μηχανάκι είναι ΚΤΜ 125 ΕΧΕ 2000. Το καρμπυρατέρ που φοράει είναι ένα dell'orto phbh 28.

sakisvolos
05/09/2008, 22:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από DooKie
Τα φώτα σας... 2 μέρες τώρα εκεί που αφήνω το μηχανάκι, μετά απο λίγο, δημιουργούντε τεράστιοι λεκέδες στο έδαφος και βρωμάει ο τόπος βενζίνη. Ανοίγω ντεπόζιτο και διαπιστώνω ότι έχει αδειάσει χώρίς να κάνω τρελή χρήση. Η βενζίνη χύνεται απο ένα σωληνάκι του καρμπυρατέρ.

1ον) Χρειάζεται άμμεσα συνεργείο? Τώρα? Αύριο? Χθές?
2ον)Μου είπαν ότι κόλλησε η βελόνα του καρμπυρατέρ και ότι αμα ξεσφύξω μια βίδα που έχει, θα χυθούν κάποια υγρά και μετά όλα κυριλλέ
3ον)Να το πάω στο συνεργείο οδηγώντας ή να το φορτώσω σε κανένα trailer?
4ον) Υπάρχει καμμιά περίπτωση να κολλήσει το μηχανάκι?

Το μηχανάκι είναι ΚΤΜ 125 ΕΧΕ 2000. Το καρμπυρατέρ που φοράει είναι ένα dell'orto phbh 28.

Μάλλον σου κάνει υπερχείλιση που μπορεί να οφείλετε και σε σκουπιδάκι στη βελόνα πλήρωσης του
φλοτέρ επίσης μπορεί να φαγώθηκε η ίδια η βελόνα του φλοτέρ!

Αμα μπορείς να ασχοληθείς μόνος σου βγάλε το καρμπιρατέρ και καθάρισε το αλλιώς το πας σε συνεργείο!

Υ.Γ. Αμα όταν πάρει μπροστά δεν τρέχει βενζίνη πήγαινε το καβάλα και για παν ενδεχόμενο μη το
''ζορίζεις'' στη διαδρομή!
Άμα τρέχει με τον κινητήρα σε λειτουργία σκέψου τα ''ρίσκα'' και πράξε αναλόγως!

Kateme640
08/09/2008, 16:24
Η βιδα που σου ειπανε ειναι για την εκκενωση του καρμπυρατερ. Αμα το κανεις μπορει να λυσει το προβλημα αλλα μπορει να ειναι προσωρινα. Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να το πας για ενα καθαρισμα. Μπορει να φταιει το φλοτερ, μπορει να εχει παρει κανενα σκουπιδακι και να μενει ανοιχτο με αποτελεσμα να βγαζει τη βενζινη απο το σωληνακι υπερχειλησης, μπορει να εχουν ξεραθει τσιμουχακια ιδιως αν εχει μεινει πολυ καιρο το μηχανακι σε ακινησια, και να χανει απο κει. Οπως και να χει δεν πρεπει ειναι κατι σοβαρο, οσο για να το πας συνεργειο δεν εχει προβλημα αλλα να εισαι παρα πολυ προσεκτικος ιδιως αν το σωληνακι υπερχειλησης ειναι κοντα στον πισω τροχο οπως στο δικο μου (Adventure 640) που ειχα παρομοιο προβλημα και σταζει με τον αερα σταγονιτσες βενζινη πανω στον τροχο.
Ελπιζω να βοηθησα




Πρωην Αυστριακος νην Βαυαρος

Υ.Γ μολις το φτιαξεις αμα θες ριξτο μια σουζα για μενα :beer: ωραιο το ΒMW, αλλη φαση αλλα οταν βλεπω κανα καλο χωματοδρομο λεω ... ε ρε και να ειχα το ΚΤΜ τωρα! :smilea: Τι να κανουμε δε μπορεις να τα εχεις ολα... εκτος αν εισαι γιος του Κοκκαλη:lol:

MikeG
08/09/2008, 19:13
Για διάβασε και εδώ. (http://ktmtalk.com/index.php?showtopic=200787) :wave2:

DooKie
08/09/2008, 19:36
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Το μηχανάκι πάντως δεν ήταν σε ακινησία, το χρησιμοποιώ καθημερινά. Τέλος πάντων έχω κλείσει το διακόπτη της βενζίνης και περιμένω να μαζέψω λεφτά για να πάω να κάνω κατάθεση στο motorace μια και καλή. Ας ελπίσουμε να μην πληρώσω τα μαλιοκέφαλα μου για το καθιερωμένο service+το καρμπυρατερ+πίσω τακάκια. Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας