PDA

View Full Version : Kawasaki zx636 2005



extremist
06/09/2008, 03:13
11.000 και κατι χιλιόμετρα,αγρατζούνιστο,7.000 ευρό.Το έκανα test ride γύρω στο 10λεπτο οπότε τα συμπεράσματα δεν μπορούν να είναι πολλά εκτώς του ότι θέλω 600 πλέον μπας και αξιωθώ να κατέβω και αθήνα να μπώ πίστα.Το λοιπόν..δεν έχει φρένα!Δεν πρόλαβα να κοιτάξω τα τακάκια και τα δισκόφρενα αλλά αν είναι κάτι απο αυτά πόσο θα μου στοιχίσουν;Απο λάστιχα είμαστε οκ.Λαδάκια θα του αλλάξω έχει δεν έχει,τίποτα σημαντικό να προσέξω πριν το αγοράσω και καμία εμπειρία κανείς απο το συγκεκριμένο μηχανάκι;
:beer:

harvester
06/09/2008, 10:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από extremist
11.000 και κατι χιλιόμετρα,αγρατζούνιστο,7.000 ευρό.Το έκανα test ride γύρω στο 10λεπτο οπότε τα συμπεράσματα δεν μπορούν να είναι πολλά εκτώς του ότι θέλω 600 πλέον μπας και αξιωθώ να κατέβω και αθήνα να μπώ πίστα.Το λοιπόν..δεν έχει φρένα!Δεν πρόλαβα να κοιτάξω τα τακάκια και τα δισκόφρενα αλλά αν είναι κάτι απο αυτά πόσο θα μου στοιχίσουν;Απο λάστιχα είμαστε οκ.Λαδάκια θα του αλλάξω έχει δεν έχει,τίποτα σημαντικό να προσέξω πριν το αγοράσω και καμία εμπειρία κανείς απο το συγκεκριμένο μηχανάκι;
:beer:
αν το δω μπορω να σου πω αν εχει πεσει, πως εχει πεσει και με ποσα εχει πεσει.
100- ευρω ειναι τα τακακια και θα σου προτεινα να βαλεις παλι τα μαμα γιατι ειναι πολυ καλα.
τωρα η τιμη αν ειναι εντελως μαμα δεν ειναι και απο τις καλυτερες μιας και τοσο επαιζε περυσι το 636.

γενικα δεν εχει βγαλει προβληματα εκτος απο ενα θεματακι στα μπροστινα ελατηρια που καναν εναν χτυπο.εγω το ελυσα με ελατηρια ολινς και λαδια ολινς (130 ευρω)

επειδη βλεπω εισαι απο βολο υπαρχει ενα μπλε στην λαρισα που πωλειτε και να προσεξεις γιατι εχει χτυπιματακι στο πλαισιο

extremist
06/09/2008, 18:12
Φίλε μου απο βόλο θα το πάρω το μηχανάκι,δεν πρέπει να έχει ακουμπήσει καν κάτω γιατί είναι πραγματικά αγρατσούνιστο:) Όσο για ohlins και εγώ σκεφτόμουν να είναι αυτή η πρώτη μου κίνηση μόλις το πάρω με το καλό με πρώτο το stabilizater!Σε ευχαριστώ πάντως για τη βοήθεια :beer:

id12586
06/09/2008, 18:15
Επειδή έκανα προχθές μεγάλο test drive σε 2 636 του 04 βέβαια, και είχα το ίδιο θέμα με τα φρένα, υπάρχει η περίπτωση να είναι απο το πλύσιμο της μηχανής και τις μ@λακιες που βάζουν στα λάστιχα και μένουν στην δισκόπλακα.
Εγώ πάντως τα χρειάστηκα με τα φρένα τους.. :sad:

harvester
08/09/2008, 11:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από id12586
Επειδή έκανα προχθές μεγάλο test drive σε 2 636 του 04 βέβαια, και είχα το ίδιο θέμα με τα φρένα, υπάρχει η περίπτωση να είναι απο το πλύσιμο της μηχανής και τις μ@λακιες που βάζουν στα λάστιχα και μένουν στην δισκόπλακα.
Εγώ πάντως τα χρειάστηκα με τα φρένα τους.. :sad:
το μονο μειον ειναι οτι γενικα στα zx πεφτει η μανετα αλλα καμια σχεση οτι δεν εχει φρενα.
μην συγκρινουμε ομως -05 με -04 γιατι φορανε αλλους δισκους και το -05 εχει μαργαριτες.

μενεις απο φρενα μονο μετα απο πολλα δυνατα φρεναρισματα

devil's animal
08/09/2008, 12:17
μαγκες το δικο μου με σωληνακια υψηλης εχει απωλεια η μανετα στην αισθηση.

το ειπα στον μηχανικο και μετα απο 17.000χλμ μου ειπε οτι τα τακακια ειναι μια χαρα...

αν αποφασισω να φρεναρω καλα,παταω αποφασιστικα την μανετα και το "δαγκωμα" ειναι ακαριαιο.

δεν μπορω να εξηγησω την αισθηση της στο απαλο φρεναρισμα. δεν σου προσδιδει παντως ασφαλεια αν δεν το ξερεις το μηχανακι.

τωρα οσο για τον φιλο που θελει να παρει το 636 με τα 11.000χλμ, απλα να του πω οτι απο το μοτερ (ακομα και σκισμενο να ειναι δεν θα δει προβλημα).
να κοιταξει περιφερειακα και αλλα θεματακια, και ολα οκ.

εμενα μετα απο 18.000χλμ+ το μονο που μου εχει βγαλει ειναι ενα καμμενο tps δευτερης πεταλουδας καυσιμου. (ανοιγει μετα τις 8.500-9.000στροφες) και απλα κοβει το μηχανακι.
κοστος 120€+ τα εργατικα.
:wave2:

harvester
08/09/2008, 12:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
μαγκες το δικο μου με σωληνακια υψηλης εχει απωλεια η μανετα στην αισθηση.

το ειπα στον μηχανικο και μετα απο 17.000χλμ μου ειπε οτι τα τακακια ειναι μια χαρα...

αν αποφασισω να φρεναρω καλα,παταω αποφασιστικα την μανετα και το "δαγκωμα" ειναι ακαριαιο.

δεν μπορω να εξηγησω την αισθηση της στο απαλο φρεναρισμα. δεν σου προσδιδει παντως ασφαλεια αν δεν το ξερεις το μηχανακι.

τωρα οσο για τον φιλο που θελει να παρει το 636 με τα 11.000χλμ, απλα να του πω οτι απο το μοτερ (ακομα και σκισμενο να ειναι δεν θα δει προβλημα).
να κοιταξει περιφερειακα και αλλα θεματακια, και ολα οκ.

εμενα μετα απο 18.000χλμ+ το μονο που μου εχει βγαλει ειναι ενα καμμενο tps δευτερης πεταλουδας καυσιμου. (ανοιγει μετα τις 8.500-9.000στροφες) και απλα κοβει το μηχανακι.
κοστος 120€+ τα εργατικα.
:wave2:
το προβλημα ειναι στην τρομπα