PDA

View Full Version : Διαφορες απορίες(αλυσιδα και ντεπόζιτο)



jfx
07/09/2008, 15:17
Ολα για ενα R6 06:

Αλυσιδα...


Πρόκειται να αλλάξω ψαλίδι και επειδή η αλυσιδα ειναι περασμένη στο ψαλίδι πρεπει να ανοιχτει και να
περαστει στο καινούριο. Απ'οτι διαβασα υπάρχουν δυο ειδη κουμπώματος, ενα με έλασμα που μπαινει στο κουμπωμα(οπως στα ποδήλατα) και αυτο με τον πύρο.

Βλέπω στις εικονες του παρακατω λινκ ότι το κουμπωμα στο δευτερο ειδος (που μαλλον αυτο εχει η τωρινη μου αλυσιδα) εχει "αν κατάλαβα καλα", δυο πύρους κούφιους τους οποίους ομως δεν μπορώ να βρω για να την ξεκουμπώσω.

http://www.canyonchasers.net/shop/generic/chain-rplc.php

Πως θα βρω το σημειο στο οποιο πρεπει να την ανοιξω?

αν την ανοιξω, για να την ξανακουμπωσω στο καινουριο ψαλίδι, θελει καινουριο πύρο και o-rings?



Μηπως επειδή ειναι η αλυσιδα που ερχεται απο το εργοστάσιο επάνω στη μηχανη, δεν εχει κουμπωμα και ειναι κατασκευασμενη "επανω" στο ψαλίδι(οποτε αναγκαστικά παω σε καινουρια)?

αν παρω καινουρια αλυσιδα τελικά και πρεπει να βγαλω καποιους κρίκους, απλά βαζω το εργαλειο που σπρώχνει τους πυρους και βγαζω τον πυρο στο μηκος που θελω? Ρωταω γιατι ολοι οι πυροι εχου πεπλατυσμένες ακρες για να μη βγαίνουν.



Η αλυσίδα ειναι η DID 525V8

-----------------------------
Ντεπόζιτο....


140615

jfx
07/09/2008, 15:18
Ντεπόζιτο...

Λοιπόν, μετά από πτώση το ντεπόζιτο ξύστηκε και εκανε κι ενα βαθουλωματάκι.
Δεν εχει ανοιξει τρύπα να σταζει αλλά εχει φαγωθει μεταλλο και δεν ξερω τι παχος εχει.


Το φουσκωμα στα συνεργεια με ποιο τρόπο το κανουν?
ποσο περίπου κοστίζει και που το κανουνε?(φανοποιεια?)

Αν εχει μεινει λιγο μονο μεταλλο στο συγκεκριμένο σημείο, υπαρχει περίπτωση να τρυπησει με το φουσκωμα?
Μπορώ με καποιο τρόπο να το ενισχύσω καπως στο σημειο αυτο

αν θελω να το βαψω απο πανω μονος μου, τι ειδους μπογιά θα βαλω?(καμια παραπανω λεπτομέρεια στο θεμα αυτο?)

Ευχαριστώ σας!


140616

bentouza
07/09/2008, 15:22
για βαφες ξεκινα απο δω
http://www.bikenet.gr/index.php?option=com_smf&Itemid=89&topic=14408.0


επισης καποιο παιδι εβαψε προσφατα ενα Bandit μονος του, για ψαξε λιγο το θεμα και ρωτα τον.

ελπιζω ολα καλα και να μην χτυπησες

jfx
07/09/2008, 15:49
σε ενα σημειο αναφερει και τις μεταλλικές επιφάνειες ο keleytis αλλά γενικά στο αρθρο κατάλαβα οτι μιλάει για βαφη πλαστικών.

:sun:

p@nos
07/09/2008, 16:23
ρε συ ανοιξε κανα μσν...

:D

bentouza
07/09/2008, 19:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από jfx
σε ενα σημειο αναφερει και τις μεταλλικές επιφάνειες ο keleytis αλλά γενικά στο αρθρο κατάλαβα οτι μιλάει για βαφη πλαστικών.

:sun:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=64768
για δες εδω

odt
08/09/2008, 13:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από jfx
Ολα για ενα R6 06:

Αλυσιδα...


Πρόκειται να αλλάξω ψαλίδι και επειδή η αλυσιδα ειναι περασμένη στο ψαλίδι πρεπει να ανοιχτει και να
περαστει στο καινούριο. Απ'οτι διαβασα υπάρχουν δυο ειδη κουμπώματος, ενα με έλασμα που μπαινει στο κουμπωμα(οπως στα ποδήλατα) και αυτο με τον πύρο.

Βλέπω στις εικονες του παρακατω λινκ ότι το κουμπωμα στο δευτερο ειδος (που μαλλον αυτο εχει η τωρινη μου αλυσιδα) εχει "αν κατάλαβα καλα", δυο πύρους κούφιους τους οποίους ομως δεν μπορώ να βρω για να την ξεκουμπώσω.

http://www.canyonchasers.net/shop/generic/chain-rplc.php

Πως θα βρω το σημειο στο οποιο πρεπει να την ανοιξω?

αν την ανοιξω, για να την ξανακουμπωσω στο καινουριο ψαλίδι, θελει καινουριο πύρο και o-rings?



Μηπως επειδή ειναι η αλυσιδα που ερχεται απο το εργοστάσιο επάνω στη μηχανη, δεν εχει κουμπωμα και ειναι κατασκευασμενη "επανω" στο ψαλίδι(οποτε αναγκαστικά παω σε καινουρια)?

αν παρω καινουρια αλυσιδα τελικά και πρεπει να βγαλω καποιους κρίκους, απλά βαζω το εργαλειο που σπρώχνει τους πυρους και βγαζω τον πυρο στο μηκος που θελω? Ρωταω γιατι ολοι οι πυροι εχου πεπλατυσμένες ακρες για να μη βγαίνουν.



Η αλυσίδα ειναι η DID 525V8

-


Χωρίς να θέλω να το παίξω έξυπνος, αλλά από τις ερωτήσεις που κάνεις για το βάλε-βγάλε της αλυσίδας, θα έλεγα να εμπιστευθείς την τοποθέτηση της καινούργιας και ταυτόχρονα την ασφάλειά σου σε κάποιον "επαγγελματία" να το πω κομψά...

Πάντως τους πίρους από την παλιά αλυσίδα μπορείς να τους βγάλεις κόβοντας το πεπλατυσμένο μέρος τους με έναν τροχό...το ίδιο θα κάνεις και για την καινούργια σε περίπτωση που περισσεύει...

AVATOS
09/09/2008, 13:30
η αλυσιδα σου εχει μια ασφαλεια.αυτη μοιαζει με πεταλο (πιο συμπιεσμενο-μοναδικο σε ολη την αλυσιδα-δεν θα το βρεις μονο εαν λειπει).
αν την βγαλεις τοτε μπορεις να αφαιρεσεις (απο πισω πλεον) αυτον τον "κρικο" που κουμπωνε η ασφαλεια και να βγαλεις την αλυσιδα.
οταν αλλαζεται αλυσιδα αλλαζωνται κ μπρος-πισω γραναζια.

...ο odt μαλλον εχει δικιο!

jfx
09/09/2008, 15:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από AVATOS
η αλυσιδα σου εχει μια ασφαλεια.αυτη μοιαζει με πεταλο (πιο συμπιεσμενο-μοναδικο σε ολη την αλυσιδα-δεν θα το βρεις μονο εαν λειπει).
αν την βγαλεις τοτε μπορεις να αφαιρεσεις (απο πισω πλεον) αυτον τον "κρικο" που κουμπωνε η ασφαλεια και να βγαλεις την αλυσιδα.
οταν αλλαζεται αλυσιδα αλλαζωνται κ μπρος-πισω γραναζια.



Το "πεταλο" που λες μαλλον ειναι το ελασμα που αναφερω παραπανω.
Κανε τον κοπο αν θες να διαβασεις στο 1ο ποστ που εκανα οτι υπαρχουν(τουλαχιστον) 2 είδη συνδεσμου,
αυτο με το "πεταλο" (clip-type masterlinks) και δε χρησιμοποιουνται τοσο πολυ σε αλυσιδες στις οποιες ασκουνται μεγαλες σχετικα δυναμεις (μεγαλου κυβισμου μηχανες ας πουμε)
http://www.motorcycle-superstore.com/ProductImages/300/633023055101426768520LINK.jpg


υπαρχει κι το αλλο που αναφερω (rivet-type master links) το οποιο ενδυκνειται για την
περιπτωση μου και το οποιο εχει και η τωρινη μου αλυσιδα.
http://www.af1racing.com/store/ProdImages/SSrivetmaster.jpg




...ο odt μαλλον εχει δικιο! [/B]

πολύ χρησιμο το σχολιο σου. Φαινεται οτι εσυ την αλλαζεις μονος σου την αλυσιδα και ξερεις καλα οτι δεν ειναι δουλεια για αρχαριους σαν εμενα ε;




Αρχικά δημιουργήθηκε από odt
Χωρίς να θέλω να το παίξω έξυπνος, αλλά από τις ερωτήσεις που κάνεις για το βάλε-βγάλε της αλυσίδας, θα έλεγα να εμπιστευθείς την τοποθέτηση της καινούργιας και ταυτόχρονα την ασφάλειά σου σε κάποιον "επαγγελματία" να το πω κομψά...

Πάντως τους πίρους από την παλιά αλυσίδα μπορείς να τους βγάλεις κόβοντας το πεπλατυσμένο μέρος τους με έναν τροχό...το ίδιο θα κάνεις και για την καινούργια σε περίπτωση που περισσεύει...


δεν ειναι σιγουρο οτι θα το κανω μονος μου. πληροφοριες ζηταω και νομιζω οτι το να το κανω μονος μου και μετα να το παω και στο μαστορα για να το τσεκαρει αν ειναι καλα, ειναι και ο καλυτερος τροπος για να μαθω.
Γνωριζεις αν μια αλυσιδα που την ξεκουμπωνω ειναι δυνατον μετα να ξανακουμπωθει η αφου την κουμπωσεις και μετα την ξεκουμπωσεις παει για πεταμα? (εννοω οτι οι τρυπες των κρικων στις οποιες μπαινοβγαινει ο συνδεσμος μπορει να αλλοιωνονται βγαζοντας τον πυρο του συνδέσμου οποως περιγραφεται στο παρακατω λινκ)


----------------
Παραθετω κι ενα χρησιμο λινκ για οποιον αναζητησει κατι μελλοντικα..
http://www.mad-ducati.com/Technical/ReginaChain/ReginaChainToolUse.html

byron
09/09/2008, 15:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από jfx
υπαρχει κι το αλλο που αναφερω (rivet-type master links) το οποιο ενδυκνειται για την
περιπτωση μου και το οποιο εχει και η τωρινη μου αλυσιδα.
http://www.af1racing.com/store/ProdImages/SSrivetmaster.jpg

δεν ειναι σιγουρο οτι θα το κανω μονος μου. πληροφοριες ζηταω και νομιζω οτι το να το κανω μονος μου και μετα να το παω και στο μαστορα για να το τσεκαρει αν ειναι καλα, ειναι και ο καλυτερος τροπος για να μαθω.
Γνωριζεις αν μια αλυσιδα που την ξεκουμπωνω ειναι δυνατον μετα να ξανακουμπωθει η αφου την κουμπωσεις και μετα την ξεκουμπωσεις παει για πεταμα? (εννοω οτι οι τρυπες των κρικων στις οποιες μπαινοβγαινει ο συνδεσμος μπορει να αλλοιωνονται βγαζοντας τον πυρο του συνδέσμου οποως περιγραφεται στο παρακατω λινκ)


Με τον 1ο τρόπο που είναι το έλασμα, μπορείς να το κάνεις μόνος σου. Θέλει λίγο προσοχή για να μην στραβώσει το ελασματάκι και δεν κουμπώσει σωστά.
Ο 2ος τύπος θεωρείται ασφαλέστερος και μηδενίζει την πιθανότητα να σου φύγει το έλασμα που λέμε. Το πρόβλημα είναι ότι χρειάζεται ειδικό εργαλείο, που πιάνει πάνω στο "κούφιο" εξωτερικό κομμάτι των πείρων και τα ξεχυλώνει.

Για το βάψιμο που ρωτάς, το φούσκωμα δεν είναι φούσκωμα. Απλά εχει επικρατήσει αυτός ο όρος. Με ειδικούς λεβιέδες που μπαίνουν μέσα απ΄την τάπα βγάζουν το βαθούλωμα προς τα έξω.
Ότι ελλάτωμα μείνει, κρύβεται με στόκο και στο βάψιμο. Αν δεν έχεις ξανασχοληθεί με τέτοια θέματα το πηγαίνεις σε κάποιον επαγγελματία. :wave2:

apav
09/09/2008, 16:33
Γιατί δεν σου καλύπτει η ασφαλιστική καινούργιο ντεπόζιτο; :confused:

AVATOS
09/09/2008, 20:04
δεν ειχα προθεση να σε προσβαλω.
απλα ο τροπος που το εθεσες κ οτι δεν ανεφερες για γραναζια μου εδωσαν αυτην την εντυπωση.σορρυ κιολας.

στην δευτερη περιπτωση χρειαζεσαι εξωλκεα ή εναν μικρο τροχο.
κ επισεις και αλλα εργαλεια για ολη την δουλεια.

δεν ειναι κατι δυσκολο αρκει να σε βοηθουν τα εργαλεια.

καλη επιτυχια αν το δοκιμασεις!

(εγω τα αλλαζω).




:beer: :beer: