PDA

View Full Version : Κάτω απ' την Ακρόπολη.



Greg61
07/09/2008, 22:46
Ομολογώ οτι, παρά τα 15 χρόνια που μένω στην Αθήνα, το γύρο της Ακρόπολης με τα πόδια τον έκανα μόλις πρίν λίγες μέρες. Τα "Αναφιώτικα" ήξερα απλά οτι υπάρχουν κάπου στη ρίζα του Βράχου. Δέν τα είχα επισκεφθεί μέχρι τώρα ποτέ.
Το σύνολο τών κτισμάτων, τα στενά σοκκάκια, τα σκαλοπάτια που σέ μπάζουν στα ενδότερα του ιδιόρρυθμου αυτού οικισμού μέσα στο κέντρο της Αθήνας, παραπέμπουν έντονα σε εικόνες αιγαιοπελαγίτικων νησιών. Και τ' όνομα "Αναφιώτικα" άλλωστε, δέν είναι τυχαίο...

Απο τις λήψεις που έκανα, δημοσίευσα αρκετές στην παρακάτω διεύθυνση:
http://picasaweb.google.gr/nakosgrg/310808#

Ταξιδέψτε νοερά, μέσα απ' τις φωτογραφίες μου, όσοι δέν γνωρίζετε το μέρος, θυμηθείτε γνώριμα τοπία εσείς που ήδη το ξέρετε και... μή ξεχάσετε να το (ξανα)επισκεφθείτε με την πρώτη σας ευκαιρία.

devil's animal
07/09/2008, 22:51
ωραιος!!!
:beer: :beer: :beer:

πολυ προσφατα φωτογραφησα και εγω τα αναφιωτικα κανοντας ρεπεραζ για ενα γυρισμα!!
:wave2:

hidefnick
07/09/2008, 22:53
Πολύ εγκατάλειψη όμως. Είναι θλιβερή βόλτα για μένα.......

GreenBill
07/09/2008, 23:01
Και μερικες πληροφοριες.
http://www.igogreece.com/GR/Greece.asp?area=areas&id=43&act=showXPage&xPageID=358&parent=295

Greg61
07/09/2008, 23:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από wiredgr
Πολύ εγκατάλειψη όμως. Είναι θλιβερή βόλτα για μένα.......

Θα πρέπει νά'χουμε κατά νού οτι, ο αρχικός οικισμός χτίστηκε περί το 1870 (χίλια οκτακόσια εβδομήντα). Εκκλησάκια που υπάρχουν, αναφέρουν χρονολογία πάνω στην πλάκα τους αρκετά πρίν το 1900. Υπάρχει κι ένα όπου, ως νεαρός διάκονος, υπηρέτησε ο Αθανάσιος Διάκος.

Το γεγονός οτι υπάρχει και συντηρείται ακόμη ο οικισμός αυτός, οφείλεται στην προσωπική εργασία και στις προσωπικές δαπάνες για συντήρηση των κατοίκων του, όπως μου τόνισε με παράπονο υπέργηρος κάτοικος που γεννήθηκε εκεί.

orizontas
08/09/2008, 00:46
τι λεσ τωρα ....
:look:


μπωρει να εχουμε περασει αρκετεσ φορεσ ......

αλλα οπως παντα ......δεν δινουμε ποτε προσοχη σε οτι ομορφο εχουμε ....

μονο οταν καταστραφει καταλαβαινουμε τι χασαμε .....

και ποιος δινει σημασια αλλωστε στα ομορφα σοκακια .....

κατεβαινεις πλακα ....και μετα απο δεκα λεπτα αρχιζει η γκριναι αντε να πα να κατσουε

για κανα καφε ....

σιγα μην καθομε εγω να περπαταο λεει ο αλλος ....



.........

LsKostas
08/09/2008, 00:58
Παρα πολυ καλη ιδεα Greg . . .

Οσοι ξερουν την ΑΘΗΝΑ δεν εκπλησονται απλα χαμογελουν με κατι τετοια :winka:

DimChios
08/09/2008, 03:43
:beer: :beer: :beer: :beer:

Κανένας
08/09/2008, 09:45
πολύ ωραίες φωτογραφίες Greg61 εύγε :) :beer: :)





Eμένα πάντως η βόλτα στα Αναφιώτικα παρά της όμορφες εικόνες, με γεμίζει θλίψη ...

Μου θυμίζει μια σκοτεινή περίοδο της ιστορίας μας με αρκετό ξύλο και αίμα και τελική κυριαρχία, της αρχαιοκαπηλίας, της ακαλαισθησίας της αταίριαστης αρχιτεκτονικής των αυθαιρέτων και της ιδεολογία τους (λέγε με οικιστή για να μην με πληγώνεις ) που συνεχίζεται μέχρι της ημέρας μας

Τουλάχιστον... εκείνοι,είχαν κάποιες δικαιολογίες για την ιεροσυλια τους, αφού είδαν βράχο και έχτισαν... γύρω γύρω τις παράγκες τους για να τους θυμίζει το νησί τους
και από ρωμιούς-ραγιάδες,γκιαουρηδες, μόλις τους είχαν τους ονομάσει Γραικούς

ΕΜΕΙΣ ΤΙ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΕΣ ΕΧΟΥΜΕ ?
:evil:

Κανένας
08/09/2008, 09:49
2 σατυρικά ποιήματα του Σουρη που δείχνουν την εικόνα της Αθήνας αλλά και των αναφιωτικων της πλάκας, εκείνης της εποχής, αφιερωμένα. σε όσους δεν τους άρεσαν, αυτά που έγραψα




Ο Σουρής, αμίμητος σατιρικός χρονικογράφος της πολιτικής και κοινωνικής πραγματικότητας της εποχής του, σκιαγραφούσε επιγραμματικά τα προβλήματα της Αθήνας στο στιχούργημά του με τίτλο «Αθήνα» (1883):

...Αθήνα... ξέρεις τι θα πει, πουλάκι μου Αθήνα; / Απόπατος απέραντος εν μέσω αποπάτων, / τραμπουκαριό, μαχαίρωμα, χοροί, σουπέδες, πείνα, / και άσμα καθημερινών γαϊδουρινών ασμάτων. / Νοθείας και καλπουζανιάς η πρώτη επιστήμη, / λημέρι κάθε κλεφτουριάς, των ψοφιμιών ψοφίμι.
»Αθήνα ξέρεις τι θα πει... Πνιγμός και αηδία, / από σκουπίδια χίλια δυο ωραίο περιβόλι, / ασβέστωμα και φανικού οξέος ευωδία, / αρρώστια, τύφος κι ευλογιά χωρίς γιατρούς και μπόλι. / Σβυσμένο γκάζι, ερημιά και λάκκος ανοιγμένος, / δελτίον αστυνομικόν, κλητήρας κοιμισμένος. / ...Κι αν ο Παράσχος σαν ξυπνά ευθύς το νου μυρώνει, / και αν πατή στις πέτρες της και κάνει Παρθενώνες, / αλλά μυρώνω δα κι εγώ τη μύτη μου με σκόνη, / και σχίζω τα παπούτσια μου σε μυτερές κοτρώνες...


Μία επιτομή των αθηναϊκών προβλημάτων βρίσκουμε και στο στιχούργημα «Ο Φασουλής εις τας Ευρώπας» που δημοσιεύτηκε στον «Ρωμηό». Ο ήρωας του Σουρή αποχαιρετά το κλεινόν άστυ αναχωρώντας για την Ευρώπη: Χαίρε λοιπόν, Αθήνα μου, με όλη σου τη βρώμα, / χαίρε, ω σκόνη κλασική και λασπωμένο χώμα. / Χαίρε ω γη των ψοφιμιών και των ουροδοχείων, / των χασαπιών, της ευλογιάς και των βακτηριδίων. / Χαίρε, ω πόλις σκοτεινών και ανοιγμένων λάκκων, / χαίρε, ω πόλις των κλεφτών και των χωροφυλάκων, / χαίρε, ω πόλις βρωμερών και λυσσαμένων σκύλων, / χαίρε, ω πόλις χάχηδων και τόσων υπαλλήλων, / χαίρε, ω πόλις κοκοτών και κερασφόρων τράγων, / χαίρε, ω πόλις μεσιτών και οικοπεδοφάγων, / χαίρε, ω πόλις τεμπελιάς, βλακείας και μαλάκας, / χαίρε, ω πόλις ξακουστή των γαϊδουριών της Πλάκας...

http://www.istoria.gr/jan04/content04.htm

Κανένας
08/09/2008, 09:59
...Κι όταν τους τσάκωναν οι χωροφυλάκοι, τους ξεγελούσαν λέγοντας: "Ακκλησά χτίζουμε...".



τελος με μια φωτογραφια της Νελλυς... με ακκλησες... :wave2:


140681

o_gavros
08/09/2008, 12:40
Φανταστικές φωτογραφίες!

είναι δίπλα μας ρε γαμώτο και ούτε που μπαίνουμε στον κόπο να τα κοιτάξουμε

Greg61
19/09/2008, 15:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
ωραιος!!!
:beer: :beer: :beer:

πολυ προσφατα φωτογραφησα και εγω τα αναφιωτικα κανοντας ρεπεραζ για ενα γυρισμα!!
:wave2:


Βρε σύ, μιάς κι απ' ότι καταλαβαίνω μάλλον ασχολείσαι με τη φωτογραφία, μπάς κι είσαι και σε κανένα φωτογραφικό φόρουμ;
Γιά ψάξε με...

Παντού έχω το αυτό ψευδώνυμο (Greg61) .

Maira
19/09/2008, 15:37
H Αθήνα είναι μια πολύ όμορφη πόλη που κανείς δεν βλέπει. έχει τόσα όμορφα μέρη γύρω μας, μα περνάμε με κλειστά μάτια, από τα τόσα προβλήματα που μας ταλαιπωρούν!!!!



Μα η Αθήνα είναι μια όμορφη πόλη!



Ποιος όμως την έχει δει πραγματικά? Όσο για κάποιους που άνέφεραν πως η Αθήνα μόνο όμορφη δεν είναι...... ίσως να μην μπορούν να ξεχωρίσουν το ωραίο από το όμορφο! Γιατί υπάρχει μεγάλη διαφορά μεταξύ των δύο!!!!


:wave2:

devil's animal
19/09/2008, 16:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Greg61
Βρε σύ, μιάς κι απ' ότι καταλαβαίνω μάλλον ασχολείσαι με τη φωτογραφία, μπάς κι είσαι και σε κανένα φωτογραφικό φόρουμ;
Γιά ψάξε με...

Παντού έχω το αυτό ψευδώνυμο (Greg61) .


οχι δεν ειμαι γραμμενος σε κανενα φωτογραφικο φορουμ.

η φωτογραφια μου αρεσει πολυ σαν hobby αλλα και επειδη ειναι ενα μερος της δουλειας μου.

:beer: :beer: :beer:

LsKostas
19/09/2008, 21:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
H Αθήνα είναι μια πολύ όμορφη πόλη που κανείς δεν βλέπει. έχει τόσα όμορφα μέρη γύρω μας, μα περνάμε με κλειστά μάτια, από τα τόσα προβλήματα που μας ταλαιπωρούν!!!!

Μα η Αθήνα είναι μια όμορφη πόλη!

Ποιος όμως την έχει δει πραγματικά? Όσο για κάποιους που άνέφεραν πως η Αθήνα μόνο όμορφη δεν είναι...... ίσως να μην μπορούν να ξεχωρίσουν το ωραίο από το όμορφο! Γιατί υπάρχει μεγάλη διαφορά μεταξύ των δύο!!!!


:wave2:


Ακριβως ... :smilea:

Δεν μπορουσε να ειπωθει αρτιοτερα . . .

Κανένας
19/09/2008, 22:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
Όσο για κάποιους που άνέφεραν πως η Αθήνα μόνο όμορφη δεν είναι...... ίσως να μην μπορούν να ξεχωρίσουν το ωραίο από το όμορφο! Γιατί υπάρχει μεγάλη διαφορά μεταξύ των δύο!!!!


:wave2:
:rolleyes:
Αυτό το καρφί για μένα ήταν ? :confused:
Γιατί άμα ήταν για μένα, άμα θέλεις το συζητάμε :a017:
Και ξαναδιάβασε τα ποιήματα του Σουρή και πες μου τι έχει αλλάξει από τότε? :a9:





(Δεν θα προσπαθήσω να σε πείσω σθεναρά γιατί δεν θέλω να γυρίσουν πίσω αυτοί που σας στείλαμε)


:) :wave2: