PDA

View Full Version : Sv1000s



BRAIN
11/02/2005, 19:22
Θέλω να αγοράσω καινούργια μηχανή.Τα λεφτά μου είναι στα 12000 και μου αρέσουν street. Έχω καταλήξη απο πλευράς εμφάνισης και ήχου (κινητήρα) στο sv1000s. Έψαξα στο διαδίκτυο και βρήκα και με ολόκληρο fering.Φανταστική:sun: :sun: Δεν έχω διαβάσει σε κανένα περιοδικό μια που απέχω αρκετό καιρό απο τον χώρο του μοτο για το συγκεκριμένο και θα ήθελα την βοήθεια σας. Τι επιδόσεις έχει,αξιοπιστία, κατανάλωση,ευκολία στην πόλη,συντήρηση κτλ. Θα είναι μηχανή που θα κινήται και στη πόλη αλλά και ταξιδάκια μέχρι βόλο ή άντε θεσαλονίκη.

gdevelek
11/02/2005, 20:10
Κοίταξε εδώ για reviews

http://mysite.mweb.co.za/residents/clasqm/homepage.html

Το μηχανάκι φοράει το μοτέρ του TL (σε ελαφρώς βελτιωμένη μορφή), που θεωρείται γενικά πολύ δυνατό και αξιόπιστο (πιο δυνατό από το μοτέρ του VTR, που το φοράει και η Varadero)

AFTER
12/02/2005, 03:23
Μην σου πω οτι ισως φοραει το καλυτερο(δυναμη,αξιοπιστια κτλ.) δυκιλινδρο μοτερ που εχει κατασκευαστει.

:beer:

sotosfz6
13/02/2005, 11:52
χτυπα το λεμε!!!!!!:beer:

gcrook
13/02/2005, 22:39
Λοιποοοον....
Αχεμ...

Poly prama (http://www.sv1000.zyns.com)
Pio polu prama (http://wwwsv1000.inuk.com)

Οντας κατοχος (πανευτυχης βεβαιως-βεβαιως) του 650, δεν μπορω να εκφερω γνωμη για το 1000 γιατι δεν το εχω οδηγησει.

Βεβαια, και κατοχους Ζ750 (καβασακι..) να ρωτησεις για το 1000,
ολο και κατι θετικο θα σου πουνε και ας μην το εχουν οδηγησει ομοιως....

Σε αφηνω λοιπον φιλε μου καλε, καλε μου φιλε, να κανεις την ερευνα αγορας μονος σου, (φροντισε να κανεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ τεστ ραιντ), καποιο καταστημα αφηνει, αλλα τωρα ποιο θα σε γελασω,... ρωτωντας ομως πας στην πολη.:winka:

Αυτο που εχει χαντακωσει δυστυχως αυτες τις ιδιαιτερες μοτοσυκλετες στην Ελλαδα, και μονο στην Ελλαδα, ειναι η ελλειψη ενημερωσης, οι λανθασμενοι λογοι αποκτησης,( κατι αλλο μαλλον ηθελα να πω, αλλα ετσι μου βγηκε τεσπα δεν θα διαφωνησουμε...), και οι ευγενικες προτροπες και τα αβασιμα επιχειρηματα φιλων και
γνωστων του στυλ: "Μπραβο παρτο βημα μ@λ@κ@ να σε πατανε ολα τα 100αρια, μην σου πω και τα 600αρια.

Τα συγκεκριμενα επιχειρηματα τα ακουγα και ακομα τα ακουω, αλλα πλεον γελαω δεν ανησυχω καθολου, γιατι;..., το γιατι θα το καταλαβεις...ελπιζω.

Αμα θες να τα πουμε και απο κοντα στειλε π.μ., η ελα Δελεαρ Δευτερα μετα τις 8:30 οπου μαζευονται αρκετα παιδια απο το φορουμ.

Σου ευχομαι ολοψυχα να παρεις την μηχανη που γουσταρεις, και οχι αυτη που θα σου επιβαλλουν οι λοιποι ξερολες, που ξερουν μονο απο γκαζια τρελα και απιαστα, και απο ουσια μηδεν.

gdevelek
13/02/2005, 23:50
Το τί σημαίνει δικύλινδρη σε σχέση με 4κύλινδρη το κατάλαβα σήμερα στην έκθεση, όταν διαπίστωσα πως, για τα δικά μου τουλάχιστον γούστα, η TDM900 είναι σαφώς ανώτερη της Daytona 650, παρότι υστερεί σε ιπποδύναμη.

Η SV1000 έχει περί τα 30 παραπάνω άλογα από την TDM, καθώς και πιο σπόρ στήριμο, οπότε πρέπει να είναι μαμάτη.

AFTER
14/02/2005, 01:08
Καμια σχεση η μια μηχανη με την αλλη,αλλα κατηγορια!


Παρε κατι που σου αρεσει,και σε γεμιζει,γιατι αλλιως γρηγορα θα το βαρεθεις!


..ο λογος που πουλιουνται συνεχεια supersport μηχανακια μετα απο 5-6 μηνες....

Xlitos
14/02/2005, 01:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από BRAIN
Θα είναι μηχανή που θα κινήται και στη πόλη αλλά και ταξιδάκια μέχρι βόλο ή άντε θεσαλονίκη.

Το μειονέκτημα για μένα είναι η θέση οδήγησης.Σε βάζει σε επιθετική στάση οπότε πρέπει να συμβιβαστείς στην πόλη και στο ταξίδι.Κι ενώ σε μπριζώνει για γρήγορη οδήγηση(θέση οδήγησης και τράβηγμα κινητήρα) άμα το κυνηγήσεις σε προδίδουν οι αναρτήσεις.
Το τίμημα της χαμηλής τιμής. :)

stako
14/02/2005, 09:35
Κι εγω το σκεφτομουν για το SV αλλα τελικα κατεληξα στο GSXR600........ Πολυ καλο το SV αλλα κακα τα ψεματα, παιρνοντας ενα συγχρονο supersport εχεις κατευθειαν ενα πληρες πακετο που θελει λιγες βελτιωσεις. Απο την αλλη βεβαια με μια επενδυση 3-4000 φτιαχνεις ενα σετακι μπρος-πισω μαματο και εισαι αρχηγος. Προσωπικα το παραδεχομαι χωρις ντροπες κτλ, μακαρι να ειχα το τραβηγμα του SV στα χαμηλα......... Ετσι ειναι αυτα, ζυγιζεις και παιρνεις.

Κατι ακομα απευθυνομενος κυριως σε ανθρωπους που εχουν γιαπωνεζικο δικυλινδρο: Αληθευει οτι τα σερβις ειναι διπλασια σε συχνοτητα και κοστος???? Καπου το ειχα διαβασει για Ιταλικο δικυλινδρο (Aprilia RSV Mille) αλλα ισχυει και για τα γιαπωνεζικα??? Ειναι θεμα κινητητρα δλδ????

idi
14/02/2005, 10:58
να το παρεις!!!!!

μονο μειονεκτημα οτι το πηραν και οι μπατσοι (το 650) και οταν κανεις βολτες κατα ενα περιεργο τροπο ολοι διπλα σου θα κοβουν ταχυτητα!!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

gcrook
14/02/2005, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
να το παρεις!!!!!

μονο μειονεκτημα οτι το πηραν και οι μπατσοι (το 650) και οταν κανεις βολτες κατα ενα περιεργο τροπο ολοι διπλα σου θα κοβουν ταχυτητα!!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Ασε τα πολλα-πολλα νεους και κατεβαινε αδειαδιπλωμαασφαλεια.
Θα σε εκμηδεννισου ουρεε!!

stako
14/02/2005, 11:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
να το παρεις!!!!!

μονο μειονεκτημα οτι το πηραν και οι μπατσοι (το 650) και οταν κανεις βολτες κατα ενα περιεργο τροπο ολοι διπλα σου θα κοβουν ταχυτητα!!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Και οχι μονο SV! Χτες ειδα στα Λιμανακια κοντα R6 με "περιεργο" κρανος..........;) Λευκο με ενα "Ζ" μπροστα! :)

BRAIN
15/02/2005, 16:37
Kατ΄ αρχήν ευχαριστώ για της απαντήσεις. Το θέμα με τις αναρτήσεις το έχω διαβάσει αλλά δεν νομίζω ότι θα εξαντλώ την υπάρχουσα.Δεν είμαι απο αυτούς που βάζουν γόνατο και στρίβουν με τα όσα. Είμαι απο αυτούς που θα βάλουν τα σαμάρια και το διπλό τανκμπαγκ και θα την κάνουν δικάβαλο για σαββατοκύριακο με το έταιρο ύμιση. Το τελευταίο μηχανάκι ήταν ένα RF600 και η θέση οδήγησης μου άρεσε πολύ. Πιστεύω και αυτό να έχει κάτι παραπλήσιο. Θα το διαπιστώσω βέβαια όταν την καβαλήσω για τεστ.Όσο για το θέμα αγοράς δεν κοιτάω τις επιδόσεις αλλά κυρίως την εμφάνιση, τον ήχο του κινητήρα για αρχή και το πόσο άνετη είναι ως street. Α δεν μου αρέσει και το εντελώς όρθιο, θέλω κάτι ενδιάμεσο στην θέση οδήγησης. Η απόφαση έχει παρθ;h και θα μου άλλαζε μόνο αν μάθαινα ότι το μοτέρ έχει τα ξεσπάσματα που είχε το TL1000R που τότε θα τίθετο θέμα οδηγησιμότητας απο εμού. Δεν είμαι και κανας χεράς.Σίγουρα θα μπορούσα να πάρω κάτι πιο ξεκούραστο, όπως TDM που έχουν δυο φίλοι μου άλλα είπαμε μου αρέσουν τα street και νιώθω ξένος πάνω στα enduro.

Κανένας
16/02/2005, 08:42
Φίλε μου έχεις μπερδέψει λίγο τα πράγματα

1 Το tdm είναι από της πιο γνήσιες εκφράσεις των street μηχανών και καμία σχέση δεν έχει με enduro, έστω και με μέγα on off, ούτε καν με μηχανή τουρισμού παντός δρόμου
Είναι street με street αναρτήσεις street λάστιχα και φρένα που τα περιοδικά πολύ κακώς το βάζουν μαζί με τις άλλες μηχανές του είδους και που η μοναδική που είναι πραγματικά on off είναι το ktm 950
2 το δικαβαλο με το sv πρέπει να το ελέγξεις πολύ περισσότερο και κυρίως μαζί με τον συνεπιβάτη σου
3 η θέση οδήγησης είναι η πιο σπορ από τις γυμνές ημίγυμνες μηχανές
4 αφού είχες RF 600 και θέλεις να ανέβεις κατηγορία η τέλεια μηχανή σε αυτό που ψάχνεις είναι το fazer 1000 (ιδανική street μηχανή για την Ελλάδα –και όχι μόνο που τα κάνει όλα)
5 έχω μηχανή που φορά το μοτέρ tl1000 s
το sv φορά την εκπολιτισμένη έκδοση του TL 1000 s
και δεν έχω ακούσει ότι το μοτέρ tl1000 r έχει ξεσπάσματα που το έκαναν μη οδηγησιμο
όποια προβλήματα υπήρχαν, ήταν από το περιστροφικό αμορτισέρ
η διαφορά στο v2 μοτέρ και ενός 4κιλινδρου αναλόγων κυβικών και απόδοσης
είναι ότι το v2 σκάβει τον δρόμο με το καλημέρα και δεν έχει υστερία ψηλά
πράγμα που σημαίνει ότι στο παραμικρό άνοιγμα γκαζιού, έχεις πολλά κιλά διαθέσιμης ροπής και το οποίο το κάνει λιγότερο εύκολο στην καθημερινή χρήση από ένα τετρακύλινδρο
6 σέρβις κάθε 24000 χμ λάδια κάθε 6000
7 είναι ιεροσυλία να σου προτείνω χοντα λόγω αντιπρόσωπου, αλλά κοίτα και το vfr 800 vtec


8883

Κανένας
16/02/2005, 08:43
διαστασεις sv


8884

Κανένας
16/02/2005, 08:44
διαστaσεις fazer 1000


8885

Κανένας
16/02/2005, 09:58
Μερικές διευκρινίσεις
1 Το θέμα του tdm σηκώνει πολύ συζήτηση αλλά δεν ανήκει στο παρων ποστ
2 όπως μπορεί κάποιος να δει από τις διαστάσεις των μηχανών, η εργομετρία τους είναι παρόμοια
η διαφορά είναι στο τιμόνι, που είναι κάνει την θέση οδήγησης πιο σπορ στο sv,
με αποτέλεσμα και ο συνεπιβάτης να πρέπει να σκύβει περισσότερο προς τα εμπρός, αν δεν θέλει να έχει απόσταση από τον οδηγό
η απόσταση στους πίσω μαρσπιεδες από το ύψος της σέλλας συνεπιβάτη είναι καλύτερη στο sv πραγμα που ευνοεί (όσο πιο ψηλός είναι ο συνεπιβάτης-δεν λυγίζουν πολύ τα γόνατα)
το fazer έχει πιο φαρδιά σέλλα και πιο άνετη
3 το VFR είναι εκτός οικονομικών προδιαγραφών που έθεσες, αλλά το παράθεσα σαν εναλλακτική λύση και για οποίον άλλον, τον ενδιαφέρει η κατηγορία
4 τιμές από πρόσφατο περιοδικό
Sv 10895
Fazer 11000
Vfr 12787 με abs 13509

αν έχεις καταλήξει, λόγω εμφάνισης ήχου και v2 μοτέρ, παρτο και θα χαμογελάς συνεχεια

periklisk
16/02/2005, 15:25
Ωραίο το εργαλείο. Αν σου αρέσει όπως λες χτύπα το

koufaloni
15/05/2005, 00:43
σορυ Theod να ρωτησω κατι...

για vtr τοχεις σκεφτει? Η ακομα και v-strom...

δεν σαρεσουν?
:confused:

IKE
15/05/2005, 00:52
Βαψε το καρινάκι κατω μαυρο και θα είσαι άψογος.

Πολύ καλή επιλογή, νομίζω καλύτερο απο vtr και vstrom.

Tropeas
15/05/2005, 06:25
Πάρτο μαύρο όλο είναι κουκλί ή κόκκινο!
τι έχεις καβαλήσει πριν να σου πω την γνώμη μου...

THEOD
15/05/2005, 07:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από koufaloni
σορυ Theod να ρωτησω κατι...

για vtr τοχεις σκεφτει? Η ακομα και v-strom...

δεν σαρεσουν?
:confused:

το VTR το σκέφτηκα αλλά είναι...HONDA. Το τελευταίο ΗONDA που είχα στην ζωή μου ήταν το TRANSALP650 εκεί γύρω στο 2000-01, και το έδωσα κακήν-κακώς όταν μου ζήτησαν 20.000δρχ για το φίλτρο του αέρα και 80.000δρχ για το ρεζερβουάρ των υγρών φρένων !!! Ευχαριστώ αλλά δεν είμαι φίλος...

το V-STROM είναι μια επιλογή καλή. Πριν μερικές μέρες πήρα ένα για τέστ-ντραιβ αλλά δυστυχώς ο χώρος στον οποίο βάζω την μηχανή το βράδι (στενή είσοδος πολυκατοικίας με "δύσκολο" στρίψιμο για να μπεί μέσα) είναι μικρός και δεν έμπαινε μέσα με τίποτα...Μιλάμε ότι είναι τεράστιο - σχεδόν διπλό από το Φείζερ...

THEOD
15/05/2005, 07:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Πάρτο μαύρο όλο είναι κουκλί ή κόκκινο!
τι έχεις καβαλήσει πριν να σου πω την γνώμη μου...

Πολλά έχω καβαλήσει...
Τον τελευταίο χρόνο κυκλοφορώ με ένα FZ6 Fazer ...

Tropeas
15/05/2005, 13:04
Πρόσεξε!
Αλλο Fazer & 4κύλινδρο & άλλο SV και V90 δικύλινδρο...
Πάντως το 1000άρι αν το θες και για μεσα στην Αθήνα είναι πολύ ποιο στριπνό χαμηλά απο το 650 που έχω εγώ, αλλά για επαρχεία πολύ καλύτερο με τρομερή δυναμη!

Σε καμία περίπτωσει μην περιμένεις cruising ταχύτητα ταξιδιού πάνω απο 200 , και τελική πάνω απο 240...
Αντιθέτως το πακετάκι του με τα αμορτισερ μπρος πίσω έρχεται κομπλέ με φουλ ρυθμιζόμενα αν και μικρή είναι η αλλαγή που κάνεις συνήθως απο του κατασκευαστή αν δεν θες πίστα...

Εμένα δεν με ενδιαφέραν τα παραπάνω καθόλου, και το μόνο που με ενδιέφερε ήταν η ροπή και η δύναμη χαμηλά που χρησιμοποιείς ποιο ανετα στις καθημερινές σου μετακινήσεις... ενω εσύ απο το "γρήγορο" ψηλά Fazer δεν ξέρω πωςς θα σου φανεί...

Καντο μια βόλτα οπωσδήποτε!

AFTER
15/05/2005, 13:26
Ρε παιδια μην τρελαθουμε τελειως!

Τι σχεση εχει το sv με το v-strom εκτος του κινητηρα?

Ο ανθρωπος θελει street μηχανακι,τι τον πατε στα on-off?

Και για να ρωταει για sv σιγουρα δεν θελει vtr!

Μην αλλαζουμε την αρχικη ερωτηση!

Στο θεμα τωρα!

Πολυ καλο μηχανακι,για μενα ο καλυτερος v-2 1000(συνολικα)
Και ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ!

Στενο για στροφιλικια,εξατμισαρες κουκλες,ουρα θεικη,το μονο κακο οτι ειναι αρκετα σκυφτο για τα γουστα μου!

Εγω αν το επαιρνα θα εβαζα το τιμονι απο το γυμνο ;)

Οπως το εχω ξαναπει,παρ'το και θα σε χαζευουν/ζηλευουν ολοι στα φαναρια!

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΗΞΕΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΑΣ ΝΑ ΒΛΕΠΕΤΕ SS ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ?????

Tropeas
15/05/2005, 15:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER

Στενο για στροφιλικια,εξατμισαρες κουκλες,ουρα θεικη,το μονο κακο οτι ειναι αρκετα σκυφτο για τα γουστα μου!

Εγω αν το επαιρνα θα εβαζα το τιμονι απο το γυμνο ;)

Οπως το εχω ξαναπει,παρ'το και θα σε χαζευουν/ζηλευουν ολοι στα φαναρια!

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΗΞΕΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΑΣ ΝΑ ΒΛΕΠΕΤΕ SS ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ????? [/B]

Σωστός , :beer:
Δεν είναι πάντως αρκετό σκυφτό με τα άλλα street... είναι πολύ πιο άνετο!
δεν με εχει ενοχλείσει, α και το γυμνό έχει μαγκούρα.

koufaloni
15/05/2005, 16:19
Ο ανθρωπος θελει street μηχανακι,τι τον πατε στα on-off?

Ναι το Στρομα ειναι πολυ ον-οφφ...:uplate: :eyepop: :bawl:
Απλα ειναι πιο ωραιο κλπ κλπ αλλα anyway...
:smokin:

Rezeguet
15/05/2005, 19:13
μαρεσει το μοτερ αυτο! παρτο μεγαλε ειναι ξεχωριστο και πιο σπανιο αποτα πλεον συνηθισμενα μηχανακια στους δρομους. Για αποδοση ακουσες, ειναι και V2 σκιζει φιλε! Απο ομορφια δεν μιλαω, αλλα βασικα δεν μου αρεσει η μασκα... ΓΥΜΝΟ στα χρωματα της suzuki οπως το πανω ειναι κορυφαιο, αλλα και μαυρο εινα πολυ ωραιο (γυμνο παντα καθως βασικα το ''s'' ψιλομπασταρδιζει)

οτι και να παρεις καλες βολτες!

afrotwin
16/05/2005, 11:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Tώρα τελευταία γλυκοκοιτάζω πολύ το SV1000s μοντ.05
Ακούω γνώμες...

lipon as milisoume ligo gia ton theod gia osous den ton kseroun
to atomo den ine pitsirikas kavlogkazakias
den 8eli mixani gia kontres
ine orimos ke skeptikistis
ke apo oti katalava afto pou 8eli ine ena 1000 sto plaino kapaki tis mixanis tou gia na simvadizi me tin prosopikotita tou
ke giati exi anagki kapia anava8misi plasti i oxi

theod afta pou kseris ine sosta ke gia tin katanalosi (8a sou pioi to ema) ke gia tin 8esi odigisis

afto pou xriazese ine malo spor turing ke oxi tipou ss
i kapio tipou street fighter (den ksero an to grafo sosta)

diladi oso pio or8ia 8esi odigisis ginete ke an ine dinaton elafri ke fisika politismeno moter ke 1000 cc

mesa se afta ta dedomena den ine to sv pou mou aresi ke emena ke to paliotero montelo tou 98 isos ke 8a to i8ela gia defteri mixani

tora mesa se aftin tin gkama motosikleton
ine mixanes tipou
honda xx pou den goustaris
yamaha fj....
kawasaki zzr

apogoiteftika mixanakia ksero
den se travane na ta agorasis

meta exoume triump sprint st fovero an to dokimais 8a eklagis
ala exi ke afto spor turing 8esi mpas ke se kourasi ala erotas megalos leme

ducati pou se vazo se diskola limeria ke den se en8ousiazi ka8olou i idea omos den exis dikio
an se endiaferi i odigiki apolafsi ke pola ala akoma ke o ixos tis mixanis tote file mou prepi na to skeftis

kala o ixos tou trikilindrou triump den pezete me tipota ala tespa

meta pame sta gimna
emena me exi en8ousiasi to yamaha buldog ine poli omorfo gia ta gousta mas nomizo ala ine mono isagomeno? afto mpori na min sou aresi an 8es kenourio

kawasaki z 1000 8a kavalages?
den ine mixani gia sena gia to kiros sou

oute ke to apolito street fighter ton duca 950
pou ine foveri mixani gia ta panta ala eves8ito...

exis arxisi ke apo8arinese ka8oti diskolos ke anapofasistos an8ropos

ke telika isos na min paris tipota apo ola afta pou ine isos to kalitero

den 8a kanis tipota perisotero me to alo apo oti me to fazer
ke an to anava8mizes se anartisis frena kamia acrapa me ta sxetika filtra ke argotera kana piragmataki 8a isouna o kaliteros tou xoriou mexri ke pista to vazis
ke dokimazis ton eafto sou se diafora.....
afto mou fenete kali skepsi


ke pou ise afto me tin metapolitiki aksia vgalto apo mesa sou prepi na ine poli spanio mixanaki gia na to pari kapios apo sena metritis kana agusta as poume alios 8a pai se katastima me ta lefta pou zitas esi ke 8a ta dosi prokatavoli ke 8a pari kana xilia ase pou to perni ke xoris prokatavoli me 200 dosis min parami8iazese lipon se mantra 8a to skotosis an 8es na to dosis
afto me tin metapolitiki aksia isxie paliotera
ke ine ke to alo an pa8is kamia stravi ke gini paliosidera? ti 8a kanis tote?
gia afto sou leo min skeftese etsi

anava8miseto anartisis zantes lastixa frena moter eksatmisis ke 8a ise mia xara

afto to kako exoun ta giaponezika gia na ta kanis mixanes 8es ena soro lefta

eno ena ducati ine ka8ola etimo

:wave2:

Tropeas
16/05/2005, 11:34
Πήγαινε για ένα test ride και θα καταλάβεις... Πάντως όταν το πάρεις σε περιμένω για βόλτες...

Θάνος
16/05/2005, 12:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Tώρα τελευταία γλυκοκοιτάζω πολύ το SV1000s μοντ.05

V2 με 124 αλόγατα στρόφαλο (περίπου 110-112 τροχό), μισό φαίρινγκ, σχετικά προσιτή τιμή και όμορφο...ειδικά το ασημί με μαύρο πλαίσιο του 05 μου πήρε τα μάτια...

Αν κάποιος το έχει οδηγήσει θα ήθελα να γράψει μερικές εντυπώσεις.

Το μηχανάκι μου αρέσει, ο κινητήρας του είναι αρκετά δυνατός ΚΑΙ με ροπές, οι αναρτήσεις είναι ρυθμιζόμενες και έχει την φήμη του αξιόπιστου.
Με προβληματίζει λίγο η σκυφτή θέση που θυμίζει σουπερσπόρ, το μικρό ρεζερβουάρ σε συνδυασμό με την τσιμπημένη κατανάλωση, η διόροφη σέλλα συνεπιβάτη και η χαμηλή μεταπώληση που μάλλον έχει...

Ακούω γνώμες...

Για το SV δεν ξέρω να σου πω τίποτα... Δεν το είχα και δεν το έχω καβαλήσει, αλλά όμορφο το βρίσκω! Θα σου πω όμως τι είδα από την πρόσφατη εμπειρία μου με την πώληση του fazer και την απότομη αλλαγή σε SS.

Το αν θα βρεις κάποιον ιδιώτη να πουλήσεις το μηχανάκι σου είναι κατά κύριο λόγο θέμα τύχης. Στο θέμα της πληρωμής πλέον υπάρχει αρκετή ευελιξία. Μπορεί π.χ. το κατάστημα που θα αγοράσεις το καινούργιο, να κάνει χρηματοδότηση στον αγοραστή σου, οπότε δεν είναι απαραίτητο να ζητάς μετρητά.

Αν όμως το μηχανάκι σου δεν είναι εμπορικό, τότε μπορεί να μην το παίρνουν ούτε ανταλλαγή και τότε έχεις πρόβλημα. Μπορεί να μην είναι λόγος αυτός για να διαλέξεις τι θ'αγοράσεις, αλλά την ώρα που θα θέλεις να το διώξεις γιατί έχεις κολλήσει με κάποιο άλλο, θα πεις μακάρι να ήταν πιο εμπορικό...

Η σκυφτή θέση οδήγησης είναι απογοητευτική τις πρώτες μέρες, αλλά είναι τόσο διασκεδαστική η αίσθηση που το κάνεις γαργάρα. Τη συνηθίζεις όμως αμέσως πριν το καταλάβεις. Όμως διαδρομές σε στυλ "πάω να ευχαριστηθώ την καταπράσινη διαδρομή και να ανακαλύψω τη φύση" τις ξεχνάς. Παύουν να είναι ευχάριστες. Άλλωστε αυτό θα πρέπει να το ξέρεις όταν αποφασίζεις να πάρεις μηχανάκι με SS καταβολές...

Οι επιλογές σου θα μειωθούν σε καθαρά streetάδικες διαδρομές, αλλιώς κοίτα κάτι πιο πολιτισμένο...

THEOD
16/05/2005, 14:17
Nα ευχαριστήσω πρώτα απ' όλα όσους μπήκαν στον κόπο να ασχοληθούν με το ζήτημα, και να πω 1-2 πράγματα για το τί θα ήθελα...

Κατ΄αρχάς το ότι ψάχνομαι να αλλάξω το FZ6 Fazer (αν και καινούργιο σχετικά...) δεν έχει σχεδόν καμμία σχέση με το μηχανάκι από το οποίο είμαι πολύ ευχαριστημένος γιατί ανταποκρίθηκε και με το παραπάνω σε ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΥΠΟΣΧΕΘΗΚΕ...

Eίναι κυρίως μια δική μου εσωτερική ανάγκη για ψυχολογική ανανέωση-αναβάθμιση.

Η χρήση που κάνω στην μοτοσυκλέττα μου τώρα πια είναι μικρή. Επιγραμματικά αναφέρω ότι στο Φείζερ έγραψα μόνο 8500χλμ σε ένα χρόνο και αυτά ΟΛΑ σε βόλτες και ταξιδάκια όταν έβρισκα τον χρόνο και την ευκαιρία.
Βλέπετε , υπάρχει παπί για τις επαγγελματικές μετακινήσεις στην Αθήνα και 2 αυτοκίνητα για τις οικογενειακές μετακινήσεις ....(2 κουτσούβελα γαρ...) .

Άρα δεν θέλω το μηχανάκι ούτε για καθημερινή μετακίνηση, ούτε όμως και για πίστα ή για διαδρομές "τύπου πίστας" με την ταυτότητα στο στόμα !

Θέλω απλά μια μοτοσυκλέττα που να μου δίνει την αίσθηση ποιότητας κύλισης που ζητάω μετά από 20 χρόνια στην σέλλα, να μπορώ να βγάλω πάνω της 500 χιλιόμετρα χωρίς να είμαι πιασμένος 3 ημέρες μετά, να νοιώθω ασφάλεια στην σβέλτη οδήγηση (σπάνια για πιο γρήγορα από αυτό...), και αν είναι δυνατόν να έχει και μια ελάχιστη συζυγική αποδοχή (σκυφτά μονόσελλα απαγορεύονται δια ροπάλου...).

Ταυτόχρονα θέλω να ανταποκρίνεται ικανοποιητικά στο άνοιγμα του γκαζιού χωρίς να πρέπει να κατεβάσω 3 ταχύτητες, και αν είναι δυνατόν να μην πέσω κάτω από τα 90-100 αλογάκια που έχω συνηθίσει στα 2 τελευταία μου μηχανάκια. Και φυσικά οπτικά να μου κάθεται καλά στο μάτι...

Ο κινητήρας και η αισθητική του SV1000 μου κάθεται καλά, έχω όμως επιφυλάξεις για την διόροφη σέλλα και την σκυφτή θέση οδήγησης. Η έκδοση χωρίς φαίρινγκ έχει ψηλό τιμόνι και πιο βολική θέση, αλλά μηχανάκι χωρίς έστω και μικρή προστασία από τον αέρα δεν μπορώ να πάρω. Αν μπορούσα θα είχα ήδη χτυπήσει το Ζ1000 που το έχω οδηγήσει αρκετά και μου αρέσει !
Θέλω όταν φτάνω κάπου να μην είναι σαν ταλαιπωρημένη ρέγγα από το συνεχές κοπάνημα του αέρα...

Δοκίμασα ένα V-STROM1000 που τέλος πάντων πληροί κάποιες προυποθέσεις, αλλά δυστυχώς είναι τεράστιο-σχεδόν διπλό από το Φέιζερ, και στον στενό χώρο που βάζω την μηχανή το βράδυ δεν έμπαινε με τίποτα....εκτός αν κάθε φορά αφαιρώ την ζελατίνα και τα πλαινά !

Αν κάποιος έχει κάποια πρόταση με βάση αυτά τα κριτήρια ευχαρίστως να την διαβάσω.

DUKASII
16/05/2005, 14:23
APRILIA TUONO ΜΗΠΩΣ??
ΑΝ ΚΑΙ ΕΧΩ ΤΗΝ ΥΠΟΨΙΑ ΟΤΙ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΚΑΒΑΛΟ ΘΑ ΔΥΣΚΟΛΕΥΤΕΙ ΛΙΓΟ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΣΟΥ...
ΑΛΛΑ ΚΑΝΕ ΚΑΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΚΑΤΟΧΟΥΣ ΤΟΥ ΙΤΑΛΙΚΟΥ V!

gdevelek
16/05/2005, 14:24
Το Z750S φαίνεται πλασμένο για σένα.

Καλύπτει όλα τα κριτήρια που έθεσες.

Πάντως στη θέση σου θα έπαιρνα TDM900, χαλαρά. Και δυνατό και άνετο και προστασία από αέρα και άνετη σέλα μπρος-πίσω και αξιόπιστο και καλή αντιπροσωπία και μόλις 190 κιλά και βγαίνει και με ABS και κούκλα και μεζεμένο σε όγκο για τα κυβικά του.... ξέχασα τίποτε;;;

A, ναι, τα -12 άλογα αμφιβάλλω αν θα τα καταλάβαινες, λόγω I2 κινητήρα και μεγάλου κυβισμού.

idi
16/05/2005, 14:39
εγω λεω να το παρεις αφου σου εκανε κλικ και μην ακους κανενα

εχω οδηγησει το 650s και ηταν σουπερ
ροπατο και ειχε αρκετα ανετη (για κλιπονατο) θεση οδηγησης

το 1000 πρεπει να ειναι ολα τα παραπανω + δυναμη/ροπη + ρυθμιζόμενη αναρτηση + 2 τελικα με ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ HXO ειδικά αν βαλεις aftermarket...

τεσπα παρ'το με τα 1000

:beer:

DUKASII
16/05/2005, 15:10
Κατι που ξεχασα ειναι οτι...ισως να μην ειναι και τοσο σωστη κινηση να πας να παρεις το sv μιας και ωρα του ειναι για μια μικρη ανανεωση!
τωρα δε ξερω και σιγουρα..αλλα να το παρεις τωρα και του χρονου να το δεις με τιποτα αλλα πιρουνια..+5-6 αλογα...κτλ..κριμα ειναι!

αν θες V μοτερ ...[και καλα κανεις...] οι επιλογες δεν ειναι και πολλες οποτε μπορεις ευκολα να τα βαλεις ολα κατω και να βρεις αυτο που θες!

απο αυτα που ζητησες παντως..μου εδειξες το tuono..
TO SV ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΑΒΟΛΟ!

Θάνος
16/05/2005, 16:04
Παιδιά το να προτείνεις μία μηχανή έχει κάποια ευθύνη. Δεν βγαίνουμε να λέμε ό,τι γουστάρουμε ή ό,τι θα θέλαμε εμείς να είχαμε...

Ή ξέρετε ένα μηχανάκι γιατί έχει περάσει από τα χέρια σας για ένα σεβαστό χρονικό διάστημα και αριθμό χιλιομέτρων ή αφήστε καλύτερα να μιλήσει κανένας άλλος. Περιοδικά και τεχνικά χαρακτηριστικά ξέρουμε όλοι να διαβάζουμε. Όπως ξέρουμε να κάνουμε και βόλτα τις μηχανές των φίλων μας.

Ακόμα και αν το TDM παίζει στην ίδια κατηγορία με το VStrom, οποιαδήποτε σύγκριση του με το fazer είναι στην καλύτερη περίπτωση αστεία!

AFTER
16/05/2005, 16:56
ΑΧ να γιατι δεν καταλαβαινει κανεις την Yamaha!
Μπορει να εχω Ζ750 αλλα η εταιρια ειναι 100 χρονια μπροστα!

Το TDM ειναι ενα 100% street μηχανακι με ορθια θεση οδηγησης και 18'' μπροστινο τροχο!
Μην σας ξεγελαει το κουστουμι!
Αν το δειτε γυμνο θα το καταλαβετε αμεσως!

Ειναι δηλαδη μια απο τις καλυτερες επιλογες για την Ελλαδα,για αυτο εχει πουλησει και τοσο πολυ!

idi
16/05/2005, 16:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
ΑΧ να γιατι δεν καταλαβαινει κανεις την Yamaha!
Μπορει να εχω Ζ750 αλλα η εταιρια ειναι 100 χρονια μπροστα!

Το TDM ειναι ενα 100% street μηχανακι με ορθια θεση οδηγησης και 18'' μπροστινο τροχο!
Μην σας ξεγελαει το κουστουμι!
Αν το δειτε γυμνο θα το καταλαβετε αμεσως!

Ειναι δηλαδη μια απο τις καλυτερες επιλογες για την Ελλαδα,για αυτο εχει πουλησει και τοσο πολυ!

εσυ γιατι δε πηρες? :D

Tropeas
16/05/2005, 16:59
Εδω ήρθαμε να πούμε μια συμβουλή και όχι να μαλώσουμε...
λοιπόν επειδή έχω το SV650s εδώ και 21μήνες (30000 εσωτερικό εξωτερικό) και επειδή έχω κάνει και ένα γρήγορο τεστ ride το 1000 , θα σου έλεγα ότι πληρεί όλα τα παραπάνω ΕΚΤΟΣ ίσος απο το σελάκι του πίσω....
Εγω όσους έχω βάλει πίσω για πάνω απο 2ώρες συνεχόμενες ή πάνω απο 200 χιλιόμετρα (και μιλάω για γυναίκες που γκρινιάζουν...) πρέπει να είναι σκυφτές μόνο όταν τραβάς απότομα το γκάζι ή όταν κινήσε σβέλτα επαρχιακά, και πιάνονται τα γόνατά τους (αναλόγως εκγυμνασης του καθενώς) . Σε εθνική ψιλό ισιώνουν αν πάω σταθερά αν και μια αλλαγή ζελατίνας με ενα χιλάκι προς τα πάνω που έχω δει θα την ήθελε...
Αυτά , δεν έρχεσαι να το κάνεις καμια βόλτα στην επόμενη εκδρομή που θα ρθω να βάλεις και την γυναίκα απάνω?

AFTER
16/05/2005, 17:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
εσυ γιατι δε πηρες? :D

Δεν μου εφτανε το γκαΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖι του...

:lol:
:beer:

kostom
16/05/2005, 19:08
Ρε ότι και να λέτε του ανθρώπου η ουσία είναι μόνο μία....



Το SV $#@μεί και δέρνει και όλα τα άλλα είναι μπαρμπούτσαλα.
Ως ιδιοκτήτης (και πάρα πολύ υπερήφανος μάλιστα) ενός
TL 1000 S μπορώ να πώ εκ των έσω ότι εν λόγω μηχανάκι που
αναλύουμε είναι πάρα πολύ καλό για όλα.....
Βέβαια όχι τόσο καλό όσο το TL αλλά δεν πειράζει..... :rotflmao:
Και είναι από τα μοντέλα που δεν έχουν βλέψεις για ριζικές
ανανεώσεις γιατί τις κάνανε αλλάζοντας το από TL σε SV.
Για περαιτέρω απορίες-αναλύσεις-διαξιφισμούς ραντεβού
στο Δέλεαρ απόψε...:wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

Tropeas
16/05/2005, 19:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Δεν μου εφτανε το γκαΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖι του...

:lol:
:beer:
Χωρίς να θέλω να προκαλέσω , να σε δούμε πόσο γκάζι και πόσο χαλαρός μπαίνεις στις στροφές, πόσα κατεβάσματα κλπ.

Είναι άλλο μηχανάκι ανάλογα την ιδιοσυγκρασία και το ύφος του αναβάτη οπότε δεν έχει νόημα να γυρίσει κάποιος αφου εχει καταλήξει σε V 90 και χιλιάρι κάτι που να είναι εκτός της παραπάνω κατηγορίας...

Σαν να βγω και να του πώ πάρε το Yamaha to M5 (?αν δδεν κανω λάθος, σωστά το λέω?) το καρα Streetfighter που είναι για ροπιάσματα και μούρες καμια σχεση με αυτά που μας έχει πει ο άνθρωπος...

THEOD
16/05/2005, 20:26
Παιδιά ευχαριστώ.

1-2 ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΕΙΣ

Είμαι 40σχεδόν ετών με μοτισυκλετιστική εμπειρία περίπου 20 χρόνια.
Στο διάστημα αυτών ήμουν κάτοχος περίπου 10+ μοτοσυκλεττών και όπως καταλαβαίνετε μου έχει δοθεί η ευκαιρία να οδηγήσω πολύ περισσότερες.

Μέχρι στιγμής δεν ήμουν κάτοχος 1000 κυβικών αλλά δόξα τω Θεό έχω οδηγήσει αρκετές και τέλος πάντων μπορώ να κρίνω-κατανοήσω πόσο διαφορετικό είναι στον κινητήρα ένα υστερικό τετρακύλιδρο 600άρι από ένα 1000 V2 ακόμα και αν ονομαστικά έχουν τα ίδια άλογα.

Αυτό που κυρίως προσπαθώ να διερευνήσω δεν είναι οι εντυπώσεις τραβήγματος-ροπής-τελικών-επιταχύνσεων, αλλά κυρίως αυτή η (λεπτή και δύσκολο να περιγραφτεί) αίσθηση που δίνει μια μοτοσυκλέττα στον κάτοχό της μετά από κάποια χιλιόμετρα, όπως η ποιότητα κατασκευής της, η κύλισή της στον δρόμο, το αν τον γεμίζει με συναισθήματα ή τον ταλαιπωρεί με τερτίπια, κλπ.

Με πιο απλά λόγια, ΠΟΣΑ και ΤΙ εισπράτεις συμβιώνοντας μαζί της.

Αυτά είναι πράγματα που δεν φαίνονται στα προσπέκτους, ούτε σε μία βόλτα γύρω από το τετράγωνο και πρέπει ο αναβάτης να έχει μια κάποια εμπειρία για να τα μεταφέρει και να είναι κατανοητά και αξιοποιήσιμα...

Χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν ...πως να το κάνουμε. Άλλο πράγμα να σας πω εγώ τις εντυπώσεις μου από την οδήγηση ενός 1000αριού, άλλο να σας τις πεί ο ...Συνιώρης και άλλο ο ....Καρέλλης (ψυχραιμία μην πάει διαξιφισμούς, παράδειγμα είναι...).

Αρπάζω και την ευκαιρία να οδηγήσω το 650s του φίλου που προσφέρθηκε στην επόμενη εκδρομή. Δυστυχώς μέχρι στιγμής δεν έχω καταφέρει να εξασφαλίσω SV1000s για τέστ-ντραιβ, ελπίζω να τα καταφέρω σύντομα οπότε μια πρώτη αίσθηση θα την αποκομίσω και εγώ.

kostom
16/05/2005, 23:34
Το σίγουρο είναι ότι σίγουρα θα το αγαπήσεις την
συγκεκριμένη μοτό και θα εκτιμήσεις δεόντως τις
ροπές της, τα τραβήγματά της, τις επιταχύνσεις της
αλλά μην περιμένεις τελικές.
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

gdevelek
16/05/2005, 23:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Αυτό που κυρίως προσπαθώ να διερευνήσω δεν είναι οι εντυπώσεις τραβήγματος-ροπής-τελικών-επιταχύνσεων, αλλά κυρίως αυτή η (λεπτή και δύσκολο να περιγραφτεί) αίσθηση που δίνει μια μοτοσυκλέττα στον κάτοχό της μετά από κάποια χιλιόμετρα, όπως η ποιότητα κατασκευής της, η κύλισή της στον δρόμο, το αν τον γεμίζει με συναισθήματα ή τον ταλαιπωρεί με τερτίπια, κλπ.

Με πιο απλά λόγια, ΠΟΣΑ και ΤΙ εισπράτεις συμβιώνοντας μαζί της.


Αυτά τα πράγματα εκτός του ότι δεν φαίνονται σε προσπέκτους είναι και εντελώς - μα εντελώς - υποκειμενικά, και συνεπώς ό,τι και να ακούσεις, αυτό που τελικά θα μετρήσει και θα τα σκεπάσει είναι η εμπειρία σου από το testride που μακάρι να έχεις την ευκαιρία να κάνεις. Αν δεν καταφέρεις να τη δοκιμάσεις, θα μείνεις με την αμφιβολία. Αλήθεια, έχεις κοιτάξει σε τίποτε φόρουμ για το SV στο εξωτερικό; Εκεί θα μπορείς να βγάλεις κάποιο συμπέρασμα (για την αξιοπιστία τουλάχιστον) με βάση ένα αρκετά μεγάλο δείγμα χρηστών...

THEOD
20/05/2005, 07:24
Χθές με ειδοποίησαν τελικά από την SUZUKI ότι βρέθηκε SV1000s για test-drive και σήμερα θα μου το διαθέσουν για κανένα 2ωρο...

Δυσκολεύτηκαν αλλά τα κατάφεραν...

Εντυπώσεις αργότερα...

AFTER
20/05/2005, 08:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Χωρίς να θέλω να προκαλέσω , να σε δούμε πόσο γκάζι και πόσο χαλαρός μπαίνεις στις στροφές, πόσα κατεβάσματα κλπ.

Είναι άλλο μηχανάκι ανάλογα την ιδιοσυγκρασία και το ύφος του αναβάτη οπότε δεν έχει νόημα να γυρίσει κάποιος αφου εχει καταλήξει σε V 90 και χιλιάρι κάτι που να είναι εκτός της παραπάνω κατηγορίας...

Σαν να βγω και να του πώ πάρε το Yamaha to M5 (?αν δδεν κανω λάθος, σωστά το λέω?) το καρα Streetfighter που είναι για ροπιάσματα και μούρες καμια σχεση με αυτά που μας έχει πει ο άνθρωπος...

Διαβασε ποιο πανω απο εκεινο το μυνημα για να καταλαβεις για πιο μηχανακι μιλαω.. :wave2:

div400
20/05/2005, 09:42
THEOD
πες μας εντυπώσεις μόλις μπορείς!
έχω εδώ κι 2 μήνες ένα 1000s κι είμαι πολύ μα παρά πολύ ικανοποιημένος από το μηχανάκι. ήταν ακριβώς αυτό ήθελα.

λοιπόν από κατάλαβα από το Post και τα λεγόμενα σου, πιστεύω ότι το γυμνό θα σου ταίριαζε απόλυτα. βάλτου και μια after market ζελατίνα για όσο το δυνατόν μεγαλύτερη προστασία από τον αέρα και θα είσαι κύριος. την θέση οδήγησης του s την συνήθισα αμέσως (έχω και ένα diversion που έχει περίπου την ίδια θέση με το fazer) αλλά ναι είναι λίγο κουραστική για καθημερινή μετακίνηση και εντός πόλης. σε σβέλτη οδήγηση πάντως δεν δυσκολεύει καθόλου.
ο συνεπιβάτης όμως είναι άλλη ιστορία στο s. η κοπέλα μου αν και αρχικά ανυπομονούσε να πάμε την πρώτη μας δικαβαλη βόλτα με το sv (της αρέσει πάρα πολύ ) από εκείνη την μέρα μάλλον με μισεί :mad: πόναγε παντού γόνατα, πόδι, μεση, πονοκεφαλο από τον αέρα.... με λίγα λόγια δεν νομίζω ότι θα ανέβει τόσο σύντομα πάλι!(αυτό μπορεί να είναι και καλό:p ).οκ μπορεί να θέλει συνήθεια και ο συνεπιβάτης αλλά η πρώτη εντύπωση μενει. και μεταξύ fazer και sv 1000s για τον συνεπιβάτη υπάρχει μεγάλη διάφορα.
τις κυριακάτικες βόλτες παντός στην λίμνη Ευβοίας θα τις ευχαριστιεσαι. πιστεψε με.

THEOD
20/05/2005, 10:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
THEOD
πες μας εντυπώσεις μόλις μπορείς!
έχω εδώ κι 2 μήνες ένα 1000s κι είμαι πολύ μα παρά πολύ ικανοποιημένος από το μηχανάκι. ήταν ακριβώς αυτό ήθελα.

λοιπόν από κατάλαβα από το Post και τα λεγόμενα σου, πιστεύω ότι το γυμνό θα σου ταίριαζε απόλυτα. βάλτου και μια after market ζελατίνα για όσο το δυνατόν μεγαλύτερη προστασία από τον αέρα και θα είσαι κύριος. την θέση οδήγησης του s την συνήθισα αμέσως (έχω και ένα diversion που έχει περίπου την ίδια θέση με το fazer) αλλά ναι είναι λίγο κουραστική για καθημερινή μετακίνηση και εντός πόλης. σε σβέλτη οδήγηση πάντως δεν δυσκολεύει καθόλου.
ο συνεπιβάτης όμως είναι άλλη ιστορία στο s. η κοπέλα μου αν και αρχικά ανυπομονούσε να πάμε την πρώτη μας δικαβαλη βόλτα με το sv (της αρέσει πάρα πολύ ) από εκείνη την μέρα μάλλον με μισεί :mad: πόναγε παντού γόνατα, πόδι, μεση, πονοκεφαλο από τον αέρα.... με λίγα λόγια δεν νομίζω ότι θα ανέβει τόσο σύντομα πάλι!(αυτό μπορεί να είναι και καλό:p ).οκ μπορεί να θέλει συνήθεια και ο συνεπιβάτης αλλά η πρώτη εντύπωση μενει. και μεταξύ fazer και sv 1000s για τον συνεπιβάτη υπάρχει μεγάλη διάφορα.
τις κυριακάτικες βόλτες παντός στην λίμνη Ευβοίας θα τις ευχαριστιεσαι. πιστεψε με.


ΠΟΥ ΗΣΟΥΝ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ????

Ψάχνω αρκετά να βρώ κάποιον κάτοχο του συγκεκριμένου τόσο για τις εντυπώσεις του, όσο και για...βόλτα !!!

Τέλος πάντων η Σουζούκι όπως έγραψα "πείστηκε" για την σοβαρότητά μου (κούνια που τους κούναγε...) και αποφάσισε να μου δώσει ένα SV1000s για δοκιμή. Ετοιμάζομαι να πάω να το πάρω οπότε σε κανένα 3ωρο θα έχω βγάλει κάποια συμπεράσματα.

ΠΡΙΝ ακόμα το οδηγήσω, αυτά που βλέπω ως αρνητικά είναι η αφιλόξενη θέση συνεπιβάτη (που δυστυχώς μου το επιβεβαιώνεις...), η σκυφτή θέση οδηγού (που ίσως και να μην είναι τόσο αξεπέραστο πρόβλημα...), η μικρή αυτονομία του, και η άσχημη (τι άχημη - ανύπαρκτη δηλαδή...) μεταπώληση που έχει το μηχανάκι.

Για το γυμνό τα είπα ήδη. Δεν μου κάθεται καλά ρε γαμώτο ένα μηχανάκι που κατά 80% θα χρησιμοποιείται εκτός πόλης να μην έχει μια έστω και μικρή προστασία από τον αέρα...

Πρόωρο να το κουράζουμε άλλο... Πάω για βόλτα τώρα - θα τα πούμε μετά....

afrotwin
20/05/2005, 11:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Χθές με ειδοποίησαν τελικά από την SUZUKI ότι βρέθηκε SV1000s για test-drive και σήμερα θα μου το διαθέσουν για κανένα 2ωρο...

Δυσκολεύτηκαν αλλά τα κατάφεραν...

Εντυπώσεις αργότερα...

re si theod giati den kitas ke to bandit to 1000-1200 den 8imame ta kivika milame ine oti prepi gia sena gia tsekarise to

stako
20/05/2005, 11:10
Και το Fazer το 1000 ίσως?

:wave2:

THEOD
20/05/2005, 11:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Και το Fazer το 1000 ίσως?

:wave2:

Εντάξει καλό το μηχάνημα, αλλά είναι πλέον υπό αντικατάσταση...Και το καινούργιο από ότι λένε θα είναι πολύ διαφορετικό, στον δρόμο που άνοιξε το FZ6...

Άσε που είχα το fzs600 02, πήρα το FZ6 04, ε.... τρίτο Φέιζερ στην σειρά πολύ δεν πάει ???

stako
20/05/2005, 11:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Εντάξει καλό το μηχάνημα, αλλά είναι πλέον υπό αντικατάσταση...Και το καινούργιο από ότι λένε θα είναι πολύ διαφορετικό, στον δρόμο που άνοιξε το FZ6...

Άσε που είχα το fzs600 02, πήρα το FZ6 04, ε.... τρίτο Φέιζερ στην σειρά πολύ δεν πάει ???

Έχεις δίκιο, αν και είναι καλό για τέτοια χρήση. Με λίγα λεφτάκια και σε περιφερειακά θα είναι ακόμα καλύτερο. :)

Για κανά μεγάλο sport touring τύπου ΧΧ κτλ δεν το σκέφτεσαι ε?

Το SV1000 με είχε προβληματίσει και εμένα, τελικά δεν το πήρα λόγω του θέματος με τη μεταπώληση..........

:wave2:

Α! Για το 2005 το SV1000 ΕΧΕΙ δεχτεί βελτιώσεις! Η Suzuki πείραξε τον κινητήρα λιγάκι και φέτος Βγάζει λίγα αλογάκια παραπάνω απο το προηγούμενο! Και το έβγαλε και σε μαύρο που είναι κουκλί! Για αυτό πρόσεξε αν το πάρεις να είναι οντως 2005!!!

:wave2:

Tropeas
20/05/2005, 16:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Χθές με ειδοποίησαν τελικά από την SUZUKI ότι βρέθηκε SV1000s για test-drive και σήμερα θα μου το διαθέσουν για κανένα 2ωρο...

Δυσκολεύτηκαν αλλά τα κατάφεραν...

Εντυπώσεις αργότερα...

ΑΝΤΕ ΑΝΥΠΟΜΟΝΟΥΜΕ!!!


Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
. την θέση οδήγησης του s την συνήθισα αμέσως (έχω και ένα diversion που έχει περίπου την ίδια θέση με το fazer) αλλά ναι είναι λίγο κουραστική για καθημερινή μετακίνηση και εντός πόλης. σε σβέλτη οδήγηση πάντως δεν δυσκολεύει καθόλου.
ο συνεπιβάτης όμως είναι άλλη ιστορία στο s. η κοπέλα μου αν και αρχικά ανυπομονούσε να πάμε την πρώτη μας δικαβαλη βόλτα με το sv (της αρέσει πάρα πολύ ) από εκείνη την μέρα μάλλον με μισεί :mad: πόναγε παντού γόνατα, πόδι, μεση, πονοκεφαλο από τον αέρα.... με λίγα λόγια δεν νομίζω ότι θα ανέβει τόσο σύντομα πάλι!(αυτό μπορεί να είναι και καλό:p ).οκ μπορεί να θέλει συνήθεια και ο συνεπιβάτης αλλά η πρώτη εντύπωση μενει. και μεταξύ fazer και sv 1000s για τον συνεπιβάτη υπάρχει μεγάλη διάφορα.
τις κυριακάτικες βόλτες παντός στην λίμνη Ευβοίας θα τις ευχαριστιεσαι. πιστεψε με.

Σε περιμένουμε να κανονίσουμε βόλτες.... :wave2: :wacko: :cool:

div400
20/05/2005, 17:07
THEOD
η θέση του συνεβατη είναι ''άβολη'' κυρίως λόγω της σκυφτής στάσης που εκείνος λαμβάνει όταν κάθεται πάνω, από υλικό παντός είναι άρκτο άνετη και δεν κουράζει και τόσο πολύ σε πολύωρη οδήγηση.

Tropeas

Που και πότε σε βρίσκω για βολτουλα ; 36ωρο θα έρθεις;

lousou76
20/05/2005, 17:12
Θα εξαρτηθεί πως θα ναι το FAZER το 1000 το καινούργιο για να δούμε τελικά...

Άμα δεν έχει clip-ons το νέο...καμιά ωραία αναρτησούλα κλπ...

1000 φορές τότε να πάρεις SV-1000 :>
Μετά δε ξέρω τι θα το κάνεις όμως...θα χάσεις λεφτά...

kostom
20/05/2005, 19:16
Μήν ακούς κανέναν......
Δοκίμασε το Σουζουκάκι και θα το αγαπήσεις αμέσως...
Είναι τρέλλα ....


Έλα να βλέπω και άλλους δικύλινδρους να μαζεύονται λέωωωω.....
:wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2:





Άλλα μήν ξεχνάς ότι το δικύλινδρο απαιτεί αρκετό σεβασμό γιατί
ΔΑΓΚΩΝΕΙΙΙΙΙΙΙ........


14620

Tropeas
20/05/2005, 21:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400 36ωρο θα έρθεις;
Γουστάρω τρελά αλλά το σκέφτομαι λόγω οικονομικού που τώρα είμαι υπό το μηδέν...

Tropeas
22/05/2005, 23:17
Καλό και το '05 ακόμα καλύτερο...:wave2: