PDA

View Full Version : Απορία: Ποιοί παίρνουν 990s?



snowman
08/09/2008, 13:46
Σύντροφοι καλησπέρα...

Έχω μια σχετικά "χαζή" απορία.

Ποιοι αγοράζουν το 990s και γιατί ?

Η απορία μου βασίζεται στο γεγονός ότι είναι πολύ μικρό ποσοστό των 990s(έναντι όλων των class 990) που κυκλοφορεί!
Είναι το ABS? Η' οι περισσότεροι ΚΤΜάδες είναι περισσότερο ασφάλτινοι? Είναι πράγματι πιο χωμάτινο το 990s ή το 990 πάει ΠΟΛΥ καλύτερα στην άσφαλτο?

(Άσε που έχω την υποψία πως για να καταλάβεις διαφορά των δύο στο χώμα-άσφαλτο και τούμπαλιν πρέπει να οδηγήσεις ΠΟΛΥ οριακά. Και λέγοντας "οριακά" εννοώ στα όρια της μοτοσυκλέτας και όχι του αναβάτη.)

Με μια βόλτα δεν νομίζω να μπορεί να βγάλει κανείς συμπέρασμα άρα που βασίζονται οι ιδιοκτήτες και επιλέγουν ?

Για να συνοψίσω, ψάχνω λόγους για την επιλογή Adventure 990 ή 990s

Σας ευχαριστώ!

Trickster
08/09/2008, 14:47
Είναι πολύ απλό, αν το 990 σου πέφτει χαμηλό, το μαύρο και πορτοκαλί σου φαίνονται
ξεπλυμένα σαν χρώματα και δεν είναι σου είναι απαραίτητο το abs γιατί να πάρεις το απλό 990 και όχι το s; :wave2:

akamarinos
08/09/2008, 15:21
κωστα δεν ειναι ετσι

τα 5εκ διαφορα στις διαδρομες
και το διαφορετικο ground-clearance
αλλαζουν και οδηγικα το μηχανακι

το κανονικο ειναι καλυτερο στην ασφαλτο και μια χαρα στο εκδρομικο χωμα
οι περισσοτεροι αγοραστες αυτο θελουν για υτο πουλαει περισσοτερο το χαμηλο

sas
08/09/2008, 15:58
Αυτοί που θέλονται να φαίνονται μπζηλοί:D

Tropeas
08/09/2008, 17:22
Ακαμαρίνο το δικό σου ποιο ήτανε?
ΕΓΩ αυτό θέλω! χαχαχαχα:winka:

snowman
08/09/2008, 20:08
Μάλιστα.... Νομίζω το έπιασα το υπονοούμενο... :beer:

Ισχύει πάντως το γεγονός πως τα 990s είναι πολύ λιγότερα από τα απλά 990 ??? Η' στην περιοχή μου συμβαίνει αυτό....?


P.S. Εγώ πάντως το 990s θέλω :wacko:

gefr
08/09/2008, 20:26
Οι πιό χωματεροί ή οι πιό ψηλοί, είτε σαν χρήση είτε σαν προτίμηση παίρνουν το S. Το απλό είναι και πιό μανιτζέβελο στην πόλη που ενδεχομένως χρησιμοποιείται και πιό πολύ. Εγώ έτσι το καταλαβαίνω τουλάχιστο. Τώρα το οτι το απλό πάει καλύτερα από το S στην άσφαλτο... είναι πολύ ακαδημαϊκή συζήτηση για τους κοινούς θνητούς. Άν το ζορίζετε τόσο πολύ το εργαλείο, ίσως το RC8 να είναι πιό κατάλληλο για εσάς. Για να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους. Γειά χαρά.

akamarinos
08/09/2008, 21:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από gefr
Οι πιό χωματεροί ή οι πιό ψηλοί, είτε σαν χρήση είτε σαν προτίμηση παίρνουν το S. Το απλό είναι και πιό μανιτζέβελο στην πόλη που ενδεχομένως χρησιμοποιείται και πιό πολύ. Εγώ έτσι το καταλαβαίνω τουλάχιστο. Τώρα το οτι το απλό πάει καλύτερα από το S στην άσφαλτο... είναι πολύ ακαδημαϊκή συζήτηση για τους κοινούς θνητούς. Άν το ζορίζετε τόσο πολύ το εργαλείο, ίσως το RC8 να είναι πιό κατάλληλο για εσάς. Για να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους. Γειά χαρά.


λοιπων πως γινεται να διαφωνεις μαζι μου οταν γραφεις ακριβως τα ιδια με μενα
μπορεις να μου το εξηγησεις :confused:


το απλο λες ειναι ποιο μανιτζεβελο στην πολη
ωραια γιατι??????
μηπως επειδη στις πολεις εχει ασφαλτο???


οι πιο χωματεροι παιρνουν το s
γιατι????
μηπως επειδη παει καλυτερα στο χωμα????


ολοι το λενε και ειναι θεμα απλης λογικης



και ποιος ειπε πως δεν μου φτανει το adv
και πρεπει να παρω rc8??



γεια χαρα νταν

vagtav
08/09/2008, 21:34
Το S να πάρεις αφού αυτό γουστάρεις περισσότερο !!

Εγώ πήρα το απλό (traveller) λόγω ταξιδιωτικού εξοπλισμού και λόγω συντηρητικότερης εμφάνισης μιας και σιγά σιγά μεγαλώνουμε και κάνουμε τους σοβαρούς.....

Πιστεύω ότι με καλύπτει απόλυτα στις εκτός δρόμου διαδρομές που θα του ζητήσω εγώ και θεωρώ ότι έχει λίγο ασφαλέστερη συμπεριφορά στην άσφαλτο μιας και καλώς ή κακώς (κακώς.... κακώς....) τα περισσότερα χλμ είναι εκεί. Αυτό βέβαια χωρίς να μπορώ να το στηρίξω, μιας και δεν το έχω οδηγήσει το S . Ισως το κέντρο βάρους και η έλλειψη ΑΒS.

Πατρινός
08/09/2008, 22:30
Αυτοι που παιρνουν 990s αλλά και οι υπολοιποι που παιρνουν 990...ΔΕΝ ειναι ΑΞΙΟΠΙΣΤΟΙ...Γιατι λενε οι ΜΗ ΚαΤεΜαδες οτι "Τα ΚΤΜ χαλανε"...ΠΟΙΟΥΣ χαλανε δεν λενε ομως...:D

gefr
09/09/2008, 15:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από akamarinos

το απλο λες ειναι ποιο μανιτζεβελο στην πολη
ωραια γιατι??????
μηπως επειδη στις πολεις εχει ασφαλτο???

επειδή είναι πιο χαμηλό και διευκολύνει τους σφιχτούς ελιγμούς

οι πιο χωματεροι παιρνουν το s
γιατι????
μηπως επειδη παει καλυτερα στο χωμα????

ναι, γιατί πρέπει να διαφωνούνε και σε αυτό δηλαδή;

ολοι το λενε και ειναι θεμα απλης λογικης

και ποιος ειπε πως δεν μου φτανει το adv
και πρεπει να παρω rc8??

σε οριακές καταστάσεις το S θεωρητικά έχει κάποιο μειονέκτημα, μεγαλύτερες ελαστικότητες λόγω ψηλότερων αναρτήσεωνδηλαδή αν είχες το S δεν θα μπορούσες να πάρεις τις στροφές της Κηφησίας με 150 ενώ τώρα με το απλό μπορείς.
Ντάν και ελόγου σου

MultiS
09/09/2008, 20:48
Καλησπερα,

να πω κ εγω την γνωμη μου.

Αγοραζουν S γιατι απλα τους αρεσει.

Μπορει να θελουν αυτους τους εξτρα 6 ποντους.

Μπορει να μην θελουν το ABS.

Αρχικα η ΚΤΜ το 2003 ειχε 92 ποντους σελα το απλο και 96 το S (αν δεν κανω λαθος)

Για λογους προφανως πωλησεων το κατεβασε στα 86 το απλο και 92 το S. Αρα η χρυση τομη μαλλον ειναι οι 92 ποντοι.
Τωρα το ABS σε καποιες χωρες της ευρωπης αλλα και στις ΗΠΑ (που ειναι η μεγαλυτερη αγορα για την ΚΤΜ) παιζει ρολο στο κοστος της ασφαλειας της μηχανης (δηλαδη σε χρεωνουν λιγοτερα αν εχεις ABS).

Για το ποιο απο τα 2 ειναι καλυτερο σε χωμα κ ασφαλτο. Θα πω οτι το ψηλο εχει ενα πλεονεκτημα με την μεγαλυτερη διαδρομη αναρτησεων στο χωμα.

Για την ασφαλτο πιστευω ειναι θεμα οδηγου. Φιλος μου με 990 απλο με 41000 χιλ. οδηγησε σε στριφτερο κομματι το 990 S κ απλα την αλλη μερα ηθελε να αγορασει S. Παντως απο πολυ κοσμο εχω ακουσει οτι το S εχει καλυτερη αισθηση.

Αυτα....

snowman
09/09/2008, 23:07
Περί ορέξεως, πάπια με κάστανα δηλαδή..... Είναι τελικά καθαρά θέμα γούστου και όχι κάποιου χαρακτηριστικού των δύο μοτοσυκλετών...

Αυτό ήθελα να ακούσω και εγώ...

Θένξ!

gefr
10/09/2008, 06:27
το απλό ξεκίνησε 880χιλ στα μοντέλα 2003-2004 και έγινε 860χιλ στα μοντέλα 2005-2008 ενώ το S 915χιλ στα μοντέλα του 2003-2004 έγινε 895χιλ στα μοντέλα 2005-2006 και πάλι 915χιλ στα μοντέλα 2007-2008.

gefr
10/09/2008, 06:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από snowman
Περί ορέξεως, πάπια με κάστανα δηλαδή..... Είναι τελικά καθαρά θέμα γούστου και όχι κάποιου χαρακτηριστικού των δύο μοτοσυκλετών...

Αυτό ήθελα να ακούσω και εγώ...

Θένξ!

δηλαδή το να φτάνει κάποιος με το να μην φτάνει δεν είναι ασήμαντο. Κάνει τη διάκριση μίας πτώσης από μία παρα λίγο πτώση. Το πιό πιθανό όμως κριτήριο είναι το διαφορετικό χρώμα και η εργονομία. Γενικά το Adv το προτιμούν ψηλοί αναβάτες. Το S όμως το καβαλάνε κάτι θεόρατοι που μερικές φορές τους έρχεται σάν σκούτερ.

MultiS
10/09/2008, 08:05
Καλημερα,

αν καταλαβα καλα θελεις να αγορασεις ADV.

Αν σου αρεσει το S κ δεν σε νοιαζει το ABS κ φτανεις να πατας κατω με αυτοπεποιθηση για μενα παρε το S.

Ημουν ακριβως στο ιδιο διλημμα. Το μονο προβλημα μου ηταν οτι δεν παταω καλα κατω. Μετα απο 5 πεντες μερες το ξεχασα.


Και κατι πολυ σημαντικο βγαινει κ σε εκδοση traveller.

snowman
10/09/2008, 14:35
Τα έχω καβαλήσει και τα δύο και δεν έχω πρόβλημα ύψους....
Δεν είμαι 2 μέτρα αλλά το ταπεινό 1.80m μου δεν με προβληματίζει... Έχω και τα κιλάκια μου (100kg) όποτε από θέμα βάρους-κιλών δεν έχω πρόβλημα.

Στο TT-R (που είναι το τρέχων μηχανάκι μου) ίσως να είμαι λίγο αστείος! :smilea:

Την επιβεβαίωση που ήθελα να πάρω ανοίγοντας αυτό το thread την πήρα πάντως... δηλαδή το ότι δεν υπάρχει οδηγικά(ή αλλού) κάποια τρελή διαφορά. Γιατί όπως είπα μία βόλτα τα έχω κάνει αλλά συμπέρασμα δεν μπορώ να βγάλω...
Προτιμώ το S επειδή είμαι φίλος του βουνού και μου αρέσει πιο πολύ!

Πατρινός
11/09/2008, 13:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από snowman
Δεν είμαι 2 μέτρα αλλά το ταπεινό 1.80m μου δεν με προβληματίζει... Έχω και τα κιλάκια μου (100kg) όποτε από θέμα βάρους-κιλών δεν έχω πρόβλημα.

Στο TT-R (που είναι το τρέχων μηχανάκι μου) ίσως να είμαι λίγο αστείος! :smilea:


Κι αν εισαι 1.90 με 110 κιλα και εχεις και ΤΤ τοτε;....:D Γιαυτο ποτέ μη λες ποτέ...Ασε που μετα το ΤΤ,με το 990 μια χαρα...Και το ΤΤ ομως με πηγε παντου ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ...και δεν ενοιωθα καθολου αστειος..Αστειες ηταν οι φατσες καποιων που εμεναν πισω σε κατι βουνα...:beer:
Κι αν θες την αποψη μου,σε επικειμενη αγορα του 990,μην πας ντουγρού για το S...κοιτα και το απλο...μονο χαμενος δεν θα βγεις...:beer:

snowman
11/09/2008, 13:59
Να διευκρινίσω πως μιλάω για το ΤΤR 250cc :smilea: την RAID έκδοση.

Όχι πως με έχει απογοητεύσει στο βουνό....αλλά το έχω λιώσει πιά... Πολύ όμως!

taksidiotis25
11/09/2008, 20:25
εγω προσωπικα προτιμω το απλο κι οχι το s.
ειμαι 1,80,δεν εχω καβαλησει το s γιατι και δεν με ενδιαφερει αλλα και δεν ετυχε.

αλλη ερωτηση τωρα,πως πανε τα ktm adv απο πωλησεις στην αθηνα???
και γενικα παγκοσμιος πως τα πηγαινει σαν εταιρεια?δεν εχω διαβασει ποτε το πως τα παει.
και δεν μιλαω για αγωνες.

snowman
12/09/2008, 10:27
Αυτή είναι μια καλή ερώτηση... Αν έχει κανείς info ας τα post-άρει.
Εγώ δεν βρήκα τίποτα.

KOSTAS-ER6
13/09/2008, 21:09
εγω παντως μετα απο αρκετο ψαξιμο για μεταχειρισμενο 990 πορτοκαλι βρηκα ενα 06 (που σημαινει εκτος εγγυησης),15000 χλμ (κανενα λαστιχο η τακακι θα θελει) κ τιμη 11000!!!που σημαινει 12000 με το service κτλ!οποτε για 2000ε παω για καινουργιο!
Ειμαι 1.86-90 κιλα κ θα προτιμησω το απλο πορτοκαλι γιατι εχω κολλησει το s μου ερχεται καπως εκεινο το μπλε....!

Πατρινός
14/09/2008, 13:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από KOSTAS-ER6
εγω παντως μετα απο αρκετο ψαξιμο για μεταχειρισμενο 990 πορτοκαλι βρηκα ενα 06 (που σημαινει εκτος εγγυησης),15000 χλμ (κανενα λαστιχο η τακακι θα θελει) κ τιμη 11000!!!που σημαινει 12000 με το service κτλ!οποτε για 2000ε παω για καινουργιο!
Ειμαι 1.86-90 κιλα κ θα προτιμησω το απλο πορτοκαλι γιατι εχω κολλησει το s μου ερχεται καπως εκεινο το μπλε....!

Δεν ψαχνεις ΚΑΛΑ μαλλον,διοτι πωλειται και μαυρο 990 απλο,οχι το S,με 17500χλμ,μοντελο 2006 ΑΛΛΑ με 3ετη εγγυηση εως Μαρτιο 2009...Και ειναι το ΚΑΛΥΤΕΡΟ 990 της Πατρας(σε αυτο ΔΕΝ κανω σκοντο)...Εχει μαλιστα και Akrapovic τιτανιου και φιλτρο DNA γιατι ειναι πιο κ@υλα ετσι και όποτε θες το παιρνεις ΑΜΕΣΑ με 11.000...Α και που'σαι!Ειναι απο γενικο service στα 15.300...Και οταν λεμε ΓΕΝΙΚΟ εννοουμε οτι δεν βαζεις χερι στην τσεπη μεχρι το επομενο...Και ακου κι αυτο...τα λαστιχα τα εχω αλλαξει,ωπερ εχουν κανει 2.000χλμ τα παπά μας.Πανε κι αυτα καινουρια πακετο!Και εχει και μια σιτα προστασιας στο ψυγειο...μη φαμε καμμια πετρουλα!ΦΥΣΙΚΑ το εχω ΤΖΙΤΖΙ α-γ-ρ-α-τ-ζ-ο-υ-ν-ι-σ-τ-ο!!!ΑΥΤΑ:beer:
Παρε και μια φωτο να παιξεις "ματι"...και ο,τι θες εδω γυρω ειμαι φιλε :)


141562

KOSTAS-ER6
14/09/2008, 20:00
πολυ καλο το μηχανακι σου φιλε μου αλλα θελω αποκλειστικα πορτοκαλι χρωμα!
κ μετα ειμαι απο Ορεστιαδα κ μπορω να κατεβω μεχρι Αθηνα!
Αν πεις να δωσεις τις εξατμησεις κ το φιλτρο χωρια,ριξε πμ!
καλοπουλητο

Πατρινός
14/09/2008, 20:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από KOSTAS-ER6
πολυ καλο το μηχανακι σου φιλε μου αλλα θελω αποκλειστικα πορτοκαλι χρωμα!
κ μετα ειμαι απο Ορεστιαδα κ μπορω να κατεβω μεχρι Αθηνα!
Αν πεις να δωσεις τις εξατμησεις κ το φιλτρο χωρια,ριξε πμ!
καλοπουλητο
Αθηνα μια χαρα ειναι.Κατεβαινεις ανεβαινω και το πηρες!Το 990 θα δοθει ως εχει.Τιποτα χώρια.Αν σε ενδιαφερει,τα λεμε.Αλλιως νο προμπλεμο!:beer: