PDA

View Full Version : αλλαγη στο μπροστα γρανάζι yamaha XT500E



johnkerasi
08/09/2008, 14:50
γεια σας και πάλι. Είμαι νέο μέλος και σχετικά νέος στον κόσμο της μηχανής. Από δεκέμβρη του 06 με μια ΧΤ 500Ε. πιο πριν ποδήλατο! Λοιπον το θέμα μου είναι το εξής. Παρ' όλο που δεν μου εχει πει όχι στα 28.000 χ.λ.μ. που έχουμε κάμει μαζι (το πήρα με 25000 χλμ.), την αισθηση οτι θα ήθελα να είναι λίγο πιο 'νευρικό'. Έχω ακουσει για την αλλαγη στο μπροστα γρανάζι της αλυσιδας αλλα ξέρω οτι θα χάσω από τελική πράγμα που με προβληματιζει γιατι όσο να 'ναι τα κάνω τα ταξιδάκια μου. Εχει κανείς ιδέα ή ακόμα εχει εφαρμόσει κάτι τέτοιο που να μπορείνα δωσει κάποιες πληροφορίες σχετικα με αυτό

paulopoulos
09/09/2008, 09:05
Σε ΧΤ600 έβαλα ένα δόντι μικρότερο μπροστά πριν κανα μήνα. Ο μέντοράς μου (ένας φίλος που είναι τρελός με τις μηχανές) μου το είπε.. Μην βρίζεται παίδες.. Εγώ δεν είδα καμια διαφορά. Η αλήθεια είναι πως εδώ και ένα μήνα δεν έτυχε να το τελικιάσω το μηχανάκι να δω τι βγάζει. Πάντως όσο αφορά την νευρικότητα στα χαμηλά δεν κατάλαβα τίποτα. Ο φίλος φυσικά με κοροιδεύει και λέει πως είναι αδύνατον. Όλοι καταλαβαίνουν. Πάντως δοκίμασέ το να μου πεις και εσύ την γνώμη σου. 15 ευρώπουλα κάνει.

johnkerasi
13/09/2008, 19:59
λοιπόν το έβαλα σήμερα. Δεν προλαβα να κάνω καμια σοβαρη βόλτα ακόμα αλλα από το λίγο που είδα και από μια περατζάδα στην περιμετρική (είμαι από πάτρα) διαπιστωσα τα εξής. Το μηχανάκι έχει πάρει λιγο νευρο. Μη φανταζεστε τίποτα σπουδέο, απλά τραβάει λίγο καλυτερα και επιταχύνει πιο γρήγορα. Η διαφορά είναι μικρη αλλά υπάρχει, και προσωπικά μου κάνει. Δεύτερο, η διαφορά στις στροφέσ του κινητηρα, για να πιάσει την όποια ταχήτητα, είναι γύρο στις 500 στροφές (στο περίπου) πιο πάνω . Αποτέλεσμα είδα οτι για να πιάσει τα 120 ανεβάζει τις στροφές περίπου που ανέβαζε για να πιάσει 130 και στις 6000 στροφές πιάνει τα 140 (υποψιάζομαι οτι μεχρι εκεί πάει). Άπό αυτά τα λίγα λέω ότι αν έχεις το μηχανάκι για να κινησαι πόλη, το να αλλάξεις το μπροστα γρανάζι από 15αρι σε 14αρι είναι κάτι που δεν θα το μετανιώσεις. Μάλον θα το χαρείς κιόλας. Μένει να κάνω κανενα ταξιδάκι να δώ τι λέει και εκεί! Αν μπορώ να έχω μια σταθερή ταχύτητα ταξιδιού 120χλμ/ώρα χωρίς να ζορίζεται πολύ, θα το κρατησω αλλιώς μάλλον θα το γυρίσω στην εργοστασιακή εκδοχή! Είδομεν!

nikolakisxt
13/09/2008, 21:46
για μενα εκανες βλακεια...
αλλα οχι κατι αναγκιαια κακο...εγω αν ειχα το 500 θα του εβαζα γραναζι απο 600 που ειναι γυρω στα 5 δοντια μεγαλυτερο...αν θυμαμαι καλα...θα σου κοψει τελικη βεβαια,αλλα σκεψου οτι θα πατας τα 600 για πλακα και λογο διαφορας σασμαν....και μετα αντε να τους πεις οτι εχεις το 500!:lol: :lol:

p@nos
13/09/2008, 21:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikolakisxt
για μενα εκανες βλακεια...
αλλα οχι κατι αναγκιαια κακο...εγω αν ειχα το 500 θα του εβαζα γραναζι απο 600 που ειναι γυρω στα 5 δοντια μεγαλυτερο...αν θυμαμαι καλα...θα σου κοψει τελικη βεβαια,αλλα σκεψου οτι θα πατας τα 600 για πλακα και λογο διαφορας σασμαν....και μετα αντε να τους πεις οτι εχεις το 500!:lol: :lol:


1ον αυτο δε γινεται οπως εγραψα και στα τεχνικα επειδη η αλυσιδα δε φτανει.Ομως το 500 φοραει πισω 38 δοντια,ενω το 600 45, ετσι και την κανεις αυτη την αλλαγη μπορει να περνας τα 600 αλλα θα εχεις τη συγκλονιστικη τελικη των 78,32χλμ/ω...

:lol: :lol: :lol:

nikolakisxt
17/09/2008, 21:09
τωρα σοβαρα αυτο για την τελικη το ειπες σοβαρα η για να γελασουμε???

p@nos
17/09/2008, 22:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikolakisxt
τωρα σοβαρα αυτο για την τελικη το ειπες σοβαρα η για να γελασουμε???


με 7 δοντια περισσοτερα πισω ετσι και εχεις πανω απο 90χλμ τελικη τρυπα μου τη μυτη...

nikolakisxt
18/09/2008, 00:44
πας στοιχημα?τοτε πες μου για ποιον λογο το 600 θα πατησει σε μια κοντρα το 500?

p@nos
18/09/2008, 01:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikolakisxt
πας στοιχημα?τοτε πες μου για ποιον λογο το 600 θα πατησει σε μια κοντρα το 500?


για μισο λεπτο,πιστευεις οτι το 500 ειναι πιο γρηγορο απο το 600?

:confused:

p@nos
18/09/2008, 01:18
απαντα ρε νικολακι αφου εισαι εδω ακομα,δεν εχω καταλαβει τι θες να πεις...

;)

nikolakisxt
18/09/2008, 01:21
οχι βεβαια αλλα σε μια κοντρα το 600 θα ξεκολησει απο την πρωτη κιολας στιγμη και θα μεινει εκει μεχρι το τελος...τα μηχανακια εχουν αλλο σασμαν...δεν ειναι ιδια...ι διαδρομη του πιστονιου ειναι πιο μικρη στο 500 γιαυτο και θα χασει απο το 600...με μεγαλυτερο γραναζι στο 500 θα καλυφτει το κενο και θα περασει το 600 λογο πιστονιου...
με 7 δοντια μεγαλυτερο οι διαφορες στις τελικες θα ειναι το πολυ 15-18 χιλιομετρα...ελεος αν πηγαινε με 80 τελικη...

p@nos
18/09/2008, 01:34
επειδη μαλλον εχεις μπλεξει λιγο τα μπουτια σου θα σου πω μηπως και ξεμπερδευτεις...

κατ'αρχην, και οι 2 μηχανες εχουν μπροστα γραναζι με 15 δοντια...
το 500 στην πισω ροδα εχει γραναζι με 38 δοντια, ενω το 600 εχει γραναζι με 45 δοντια...

θεωρητικα(και αν φορτωνε το 500 ολοκληρη την 5η) θα επρεπε να ειχε μεγαλυτερη τελικη απο το 600
ΟΜΩΣ,επειδη εχουν διαφορετικο σασμαν,πρακτικα οι ταχυτητες τους εχουν σχεση μεταδοσης αρκετα κοντινη μεταξυ τους, γι'αυτο αλλωστε εχουν και παραπλησια τελικη ταχυτητα.

Και επειδη εμπλεξες(χωρις να καταλαβω το λογο) και τη διαδρομη που κανει το πιστονι,θα σου πω οτι δε παιζει και ιδιαιτερο ρολο, και οτι δεν ξερεις τις διαδρομες του κυλινδρου των δυο κινητηρων,γιατι αν το ειχες ψαξει θα εβλεπες οτι το ΧΤ500&600 εχουν ΙΔΙΑ διαδρομη...



Ελπιζω να ξεμπλεχτηκες λιγο...

nikolakisxt
18/09/2008, 01:58
βαση αυτων που λες συμφωνεις μαζι μου και απλα λεμε τα ιδια....οποτε δεν καταλαβα γιατι διαφωνεις οταν ειπα στο παληκαρι οτι θα ηταν καλυτερα να εβαζε 45 γραναζι....

p@nos
18/09/2008, 02:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikolakisxt
βαση αυτων που λες συμφωνεις μαζι μου και απλα λεμε τα ιδια....οποτε δεν καταλαβα γιατι διαφωνεις οταν ειπα στο παληκαρι οτι θα ηταν καλυτερα να εβαζε 45 γραναζι....


διαφωνω απλα γιατι 7 δοντια περισσοτερα πισω θα κοντυνουν πααααααρα πολυ τις σχεσεις...

και σιγουρα δε θα ειναι μονο 10χλμ αλλα πολυ περισσοτερα...

p@nos
18/09/2008, 14:07
επειδη ξαναδιαβασα το κειμενο μου μαλλον ημουν λιγο επιθετικος...
:lol: :lol: :lol:



σορυ νικολακης!!!!!!!!!

:beer: :beer: :beer:

nikolakisxt
18/09/2008, 14:55
κανενα προβλημα.... πιασε μια παγωμενη απο το ψυγειο :beer: :beer: :beer:

mourgakos
19/09/2008, 10:17
δεχομαι μαμα 500ρια,με οτι γραναζια θελουν ,να ερθουν
να πατησουν 600 μανιβελα,με μικρη διαφορα στα γραναζια...

οντως ο πανος εχει δικιο........

επισης να πω οτι αναπνεει ο κινητηρας λιγοτερο...
το καλοκαιρι νταλα,θα τσουρουφλας τα ποδια σου....
ακομα εχω σημαδι...
και περιμετρικη ,ειδικα στην τελευταια στροφη που βγαινεις το
τουνελι προς διοδια,κραταει
απιστευτα...τα 170 τα εχεις για πλακα..

johnkerasi
19/09/2008, 16:30
οκ. Πάντωσ εγω την μετατροπή δεν την ήθελα για κόντρες. Απλά να πάρει λίγο νευρο το μηχανάκι γιατί ειδικά στην 5η χασμουριότανε το κακόμοιρο. τωρα οπως ξαναπα είμαι καλημενος παρα πολυ οσον αφορά την κίνηση εντός πολης και μικρές βολτούλες. Με προβληματιζει λιγο αυτό που διάβασα για τον κινητήρα που δεν αναπνέει καλά. Δλδ? Μπουκώνει?
Υπάρχει περιπτωση να μου δημιουργήσει κάποιο χοντρό πρόβλημα στο μέλλον?

p@nos
19/09/2008, 20:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από mourgakos
δεχομαι μαμα 500ρια,με οτι γραναζια θελουν ,να ερθουν
να πατησουν 600 μανιβελα,με μικρη διαφορα στα γραναζια...



εδω και τωρα, πες ποτε θελεις...

:lol: :lol: :lol:

mourgakos
20/09/2008, 11:05
oxi μπουκωμα,αεροψυκτος ειναι,αερα θελει,και με ποιο κοντες σχεσεις
του τον στερουμε...

κοντρακιας,κοντρακιας?
τωρα με την γλιτσα που εχει με το ψιλοβροχο,ειναι οτι πρεπει για μαλακιουλες
και το Κατ ,μακρυα απο ολους μας

p@nos
20/09/2008, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από mourgakos
oxi μπουκωμα,αεροψυκτος ειναι,αερα θελει,και με ποιο κοντες σχεσεις
του τον στερουμε...

κοντρακιας,κοντρακιας?
τωρα με την γλιτσα που εχει με το ψιλοβροχο,ειναι οτι πρεπει για μαλακιουλες
και το Κατ ,μακρυα απο ολους μας



αστο για αυριο που θα εχουν στεγνωσει ολα,αλλα να ξερεις οτι εισαι χαμενος...


το δικο μου εχει περισσοτερη θεληση απο τα υπολοιπα...
:bigcry: :lol: :bigcry: :lol: :bigcry:

p@nos
20/09/2008, 13:36
@ mourgakos...

προς χαριν αστεισμου εγραψα οτι εγραψα ΠΡΟΦΑΝΩΣ...
:winka:

mourgakos
21/09/2008, 00:51
@panos
ξεκολλα ρε,δεν ειμαι παραξηγησιαρης,ουτε αρπαζομαι...
και απο χουμορ μπολικο....οποτε μην μασας!

τα πιανω τα χιουμορακια!
απλα ,κοιτα τις ωρες που απαντω,ειναι παντα ωρες που γυρναω απο δουλεια...
γιαυτο αργω να απαντησω....οχι γιατι τα παιρνω!
βλεπεις και το αβαταρ,οποτε .......καταλαβαινεις αμα παιρνω απο χιουμορ η οχι!
ααααααααααντε καληνυχτα μας!

p@nos
21/09/2008, 02:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από mourgakos
@panos
ξεκολλα ρε,δεν ειμαι παραξηγησιαρης,ουτε αρπαζομαι...
και απο χουμορ μπολικο....οποτε μην μασας!

τα πιανω τα χιουμορακια!
απλα ,κοιτα τις ωρες που απαντω,ειναι παντα ωρες που γυρναω απο δουλεια...
γιαυτο αργω να απαντησω....οχι γιατι τα παιρνω!
βλεπεις και το αβαταρ,οποτε .......καταλαβαινεις αμα παιρνω απο χιουμορ η οχι!
ααααααααααντε καληνυχτα μας!



ναι ρε συ απλα στο γραπτο κειμενο δε μπορεις να καταλαβεις ευκολα τι εννοει ο αλλος μιας και δε μπορεις να χρησιμοποιησεις τη χροια του προφορικου λογου(ατςςςςς τι εγραψα:smokin: )

+το οτι υπαρχουν πολλοι παρεξηγιαριδες οποτε φυλαμε τα ρουχα μας:winka:

:beer:

mourgakos
21/09/2008, 11:14
ε,αυτοι,δεν καβαλαν χτ,καβαλαν αλλα πραγματα γιαυτο παρεξηγουν....
ξερεις τι ειναι να τα σκας,να αγορασεις,να τα σκας νατο συντηρεις,και μετα
να σου μενει ,καθεται,δεν κανει,δεν ρανει?
και να βλεπεις μοντελακια του 90 να κυκλοφορουν,με συντηρηση του κολου,
με αγορα τιποτα,και να μην μενουν ποτε,και να τα βαζεις και χωματακι,
και βολτουλα,και αλητεια?
αντε ,τσακο μια :beer: αν και πρωι....παω για δουλεια ...