PDA

View Full Version : Και εκεί που είχα συνηθίσει το καυτό αεράκι από το βεντυλατερ..



sas
08/09/2008, 17:22
να μου καίει τα ποδαράκια :D, πλέον και ενώ πλησιάζουμε το χειμώνα διαπίστωσα ότι ένα από τα gadget του ΚΤΜ (το κινητό καλοριφέρ) ψιλοαπεβίωσε.

Καταρχήν ο δείκτης θερμοκρασίας του 950 έχει 7 μπάρες. Μέχρι τώρα η normal λειτουργία είναι στις 4 μπάρες. Όταν πήγαινε να ζεσταθεί άναβε το βεντυλατερ και πήγαινε στην 5η μπάρα και έπεφτε. Ποτέ δεν πήγαινε παραπάνω.

Διαπίστωσα ότι πλέον πάει 5 μπάρα.....πάει 6η μπάρα και μετά ανοίγει για λίγο. Είδα ότι τα υγρά στο δοχείο ήταν στον min, τα συμπλήρωσα αλλά καμία διαφορά.
Τι πρέπει να τσεκάρω πριν πάω συνεργείο?

Εξαέρωση πως γίνεται? Δοκίμασα να κάνω έχοντας ζεστό το μοτερ να ανοίξει το βεντυλατερ και ξεβίδωσα το καπάκι από το δοχείο αλλά τζίφος.
Παίζει να θέλουν αλλα΄γη τα υγρά του ψυγείου?

nassosxlvbros
08/09/2008, 17:43
Παίζει....συμπλήρωσε με ΑΠΕΣΤΑΓΜΕΝΟ νερό και με ανοιχτό καπάκι (τάπα του ψυγείου) άσε να "κυκλοφορήσει τα νερά"... η θερμοκρασία και το άνοιξε/κλείσε θα επανέλθει στα φυσιολογικά...αν όλλες οι καλωδιώσεις είναι οκ-χαλαρές φυσσες ,κλπ,και δεν βελτιώνεται τίποτε,αρχίζεις και ψάχνεσαι για θερμοστάτες κλπ...:wave2:

akamarinos
08/09/2008, 19:01
ετσι οπως τα παρουσιαζεις
δεν θελει εξαερωση, αλλα εχει προβλημμα η βαλβιδα του βενδιλατερ

akamarinos
08/09/2008, 23:12
για να μην σου ερχεται ο καυτος αερας στο γονατο
μπορεις να βαλεις αυτο (http://www.ktmtwins.com/950adventure/ktt-fancap.html)

το εχουν τα 990 και κανει δουλεια

quazar
09/09/2008, 09:23
Μπορεί να είναι σοβαρή η ζημιά (όχι μόνο από οικονομική άποψη...). Τα παρακάτω παίζουν:
1. Αν το ψυγείο ΔΕΝ έχει νερό (το δοχείο υπερχείλισης μπορεί να έχει, δεν παίζει ρόλο...), η βαλβίδα δεν ενεργοποιείται, με αποτέλεσμα να ανεβάζει θερμοκρασία. Το γιατί δεν έχει νερό μπορεί να σημαίνει: χάνει από την τρόμπα νερού, φλάτζα κεφαλής, τρύπα στο ψυγείο...
2. Αν το ψυγείο έχει νερό, τότε: η βαλβίδα του βεντιλατέρ είναι χαλασμένη, ο θερμοστάτης (κυκλοφορίας) δεν ανοίγει, η τρόμπα νερού έχει πρόβλημα...
Σε όλες τις περιπτώσεις μπορεί να κάψεις το μοτέρ....

Vegeta
09/09/2008, 16:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από akamarinos
για να μην σου ερχεται ο καυτος αερας στο γονατο
μπορεις να βαλεις αυτο (http://www.ktmtwins.com/950adventure/ktt-fancap.html)

το εχουν τα 990 και κανει δουλεια


+950 :D

DARK749
09/09/2008, 17:04
1. τσεκαρε οτι δουλευει το βεντιλατερ ( βγαλε την φυσα και γειωσε το με ενα συρματακι )

2. αν δεν παρει ετσι εμπρος . προσπαθησε να κουνησεις τα καλωδια μεσα απο την λαστιχενια πιπα

καλη τυχη

sas
11/09/2008, 11:16
Το θέμα είναι να μη βαριέσαι και να έχεις λίγο χρόνο.
Το πρωϊ πριν πάω στη δουλειά (τις τελευταίες μέρες χρησιμοποιούσα το ΙΧ και είχα πήξει) αποφάσισα να βγάλω το fairing για να τσεκάρω το ψυγείο. Έβαλα περίπου 250ml υγρών και πήγα στη δουλειά με την μηχανή να δουλεύει χωρίς κανένα πρόβλημα.

Τ΄ρα μένει να δω πως χαθήκανε τα υγρά από το ψυγείο
:confused:

akamarinos
11/09/2008, 12:51
σου εχει φθαρει ενα τσιμουχακι που εχει η τρομπα νερου
απο εκει χανεται το παραφλου


αλλα το οτι δεν σου αναβει το βενδιλατερ οταν πρεπει
ειναι το ποιο επικινδυνο

sas
11/09/2008, 13:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από akamarinos
σου εχει φθαρει ενα τσιμουχακι που εχει η τρομπα νερου
απο εκει χανεται το παραφλου


αλλα το οτι δεν σου αναβει το βενδιλατερ οταν πρεπει
ειναι το ποιο επικινδυνο

Πλέον λειτουργεί μια χαρά και το βεντυλατέρ. Θα το κινήσω καμιά βδομάδα και θα τσεκάρω πάλι το ψυγείο. Αν έχει πέσει η στάθμη σε μια βδομάδα προφανώς θα έχω διαρροή.

lc8ergr1
12/09/2008, 11:04
ΕΧΩ

ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΙΣΘΗΤΗΡΑ

ΚΑΙ ΤΟ ΨΥΓΕΙΟ

ΚΑΙ ΤΟ

ΒΕΝΤΙΛΑΤΕΡ


πες μου αν θες ανταλλακτικά

sas
25/09/2008, 08:05
Τελικά ήταν τρόμπα νερού.

140? ανταλλακτικά και εργασία.

Με τις υγείες μας :o

taksidiotis25
25/09/2008, 15:19
ποσο καιρο το χεις το μηχανακι φιλε μου?

sas
25/09/2008, 18:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από taksidiotis25
ποσο καιρο το χεις το μηχανακι φιλε μου?

Τελικά το κόστος ήταν 100?

Το μηχανακάκι το έχω αγορασμένο 1ο χέρι από 06/2004 και 60000χλμ