PDA

View Full Version : Περί Ανορθωτή ....



catmaster
09/09/2008, 10:35
Η ερώτηση είναι πάρα πολύ απλή για κάποιον που έχει καλές ηλεκτρολογικές γνώσεις , αλλά όχι για μένα που ήμουν και παραμένω σκράπας στα + και - .... :sad:

και δεν προλαβαίνω να το ψάξω εξού και η ερώτηση ενός ευδαιμονιστή νέου (?)


έστω μπαταρία 12V με ονομαστική χωρητικότητα 8 Αμπέρ .... αν βάλω στο μηχανάκι ανορθωτή που παρέχει π.χ. 9 Αμπέρ στις 5000 σαλ τι καταφέρνω ;;;


1. Ψήνω τον ανορθωτή ;;

2. Βράζω την μπαταρία ;;

3. Άστο πάω σε κάνα ηλεκτρολόγο γνώστη ;;




:D

Anty12
09/09/2008, 10:43
Τίποτε από τα τρία ....
9 Αμπέρ είναι λίγα...μήπως είναι 19 ή 29 του ανορθωτή?:D

catmaster
09/09/2008, 10:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Τίποτε από τα τρία ....
9 Αμπέρ είναι λίγα...μήπως είναι 19 ή 29 του ανορθωτή?:D

τώρα που το λές και το ξανασκέφτομαι ... μάλλον έχεις δίκιο και για να πω την αλήθεια έκανα μια υπόθεση που είναι (?) λάθος ....


ο ανορθωτής που θέλω να βάλω είναι για μπαταρία χωρητικότητας 9 Amp - η λάθος μου υπόθεση είναι ότι αυτός ο ανορθωτής δίνει 9 Amp ....


:sick:

Anty12
09/09/2008, 11:07
Ο ανορθωτής δεν τροφοδοτεί μόνο την μπαταρία , αλλά και άλλα κυκλώματα στην μηχανή, ή ακόμη και extras που τοποθετεί ο καθένας από εμάς (προβολείς, θερμαινόμενα γκριπς, gps).
Τι ακριβώς θέλεις να κάνεις?

stefanos
09/09/2008, 11:17
Νομίζω οτι το κρίσιμο μέγεθος για την διαστασιολόγιση του ανωρθωτή είναι η ισχύς της γεννήτριας

Anty12
09/09/2008, 11:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Νομίζω οτι το κρίσιμο μέγεθος για την διαστασιολόγιση του ανωρθωτή είναι η ισχύς της γεννήτριας

Το ορθόν........:a013:

Γιαυτό ρωτάω τι θέλουμε να κάνουμε πάνω στην μηχανή...????

catmaster
09/09/2008, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Ο ανορθωτής δεν τροφοδοτεί μόνο την μπαταρία , αλλά και άλλα κυκλώματα στην μηχανή, ή ακόμη και extras που τοποθετεί ο καθένας από εμάς (προβολείς, θερμαινόμενα γκριπς, gps).
....

εγώ νόμιζα πως ο ανορθωτής δίνει κατευθείαν σταθεροποιημένο ρεύμα στην μπαταρία (?) άσχετα από τα "παραφερνάλια" που έχω βάλει επάνω ....



Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Τι ακριβώς θέλεις να κάνεις?

καρβούνιασα τον ανορθωτή στο Super Four (κλασικά πράγματα δηλαδή ... :smokin: ) του οποίου φουρακίου η μπαταρία είναι (ήταν μάλλον) οκτάρα .... (μεγάλη η χάρη της και της Yuasas ):D


ψάχνομαι μπας και μπορώ να βάλω ανορθωτή από άλλο μοντέλο (αλλάζοντας φυσικά κατάλληλα και την καλωδίωση) .... το θέμα είναι πως ο ανορθωτής που έχει καλύτερες θερμοαπαγωγικές ιδιότητες :D είναι για μοντέλο που η μπαταρία είναι εννιάρα ...

:wave2:

catmaster
09/09/2008, 11:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Νομίζω οτι το κρίσιμο μέγεθος για την διαστασιολόγιση του ανωρθωτή είναι η ισχύς της γεννήτριας

σωστό , αλλά πώς θα μετρήσω την ισχύ του στάτορα ρε παιδες ;;

(εκτός και αν τσεκάρω τα manuals των 2 μοντέλων και κάνω πάλι υπόθεση ότι μου δίνουν ότι γράφουν ... ):blush:

Anty12
09/09/2008, 11:28
Μην σε απασχολούν τα Αμπέρ της μπαταρίας......8-9 δεν έχει καμία σημασία..

Πρέπει ο ανορθωτής που βρήκες να έχει την ίδια ισχύ, για να μπορεί να τροφοδοτηθεί από την γεννήτρια και να τροφοδοτήσει τα κυκλώματα

Χωμάτινος
09/09/2008, 11:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
...
Πρέπει ο ανορθωτής που βρήκες να έχει την ίδια ισχύ, για μπορεί να τροφοδοτηθεί από την γεννήτρια και να τροφοδοτήσει τα κυκλώματα

Με την προϋπόθεση ότι γνωρίζει την ισχύ του ανορθωτή, αν μετρήσει τάση κι ένταση στις φίσες της γεννήτριας και εφαρμόσει τον τύπο, δεν κάνει δουλειά;

Anty12
09/09/2008, 11:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
σωστό , αλλά πώς θα μετρήσω την ισχύ του στάτορα ρε παιδες ;;

Από το manual....:D

Εκτός αν ξεκουμπώσεις την φύσα και μετρήσεις Volts και Amperes με όργανο, ας πούμε στις 4500-5000 rpm...

Την καλωδίωση την ξέρεις ...ή θα το πας..κόκκινο στο κόκκινο, μαύρο στο μαύρο, και θα έχεις άλλα μετά...???

catmaster
09/09/2008, 11:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Από το manual....:D

Εκτός αν ξεκουμπώσεις την φύσα και μετρήσεις Volts και Amperes με όργανο, ας πούμε στις 4500-5000 rpm...

Την καλωδίωση την ξέρεις ...ή θα το πας..κόκκινο στο κόκκινο, μαύρο στο μαύρο, και θα έχεις άλλα μετά...???


η καλωδίωση είναι κλασική Χόνδα ... (ο "μαμά" ανορθωτής είναι μία φύσα με πέντε καλώδια τρία κίτρινα , κόκκινο , πράσινο ...)


σε αυτόν που θέλω έχω 8 καλώδια ... αλλά απλά έρχονται σε 2 φύσες ....

τρία κίτρινα που έρχονται από στάτορα και κουμπώνουν σε μια φύσα , 2 κόκκινα που θα τα ενώσω μαζί και 2 πράσινα που πάλι μαζί θα ενωθούν ... και ένα μαύρο που απ' ότι νομίζω πρέπει να είναι καβάτζα(?) για βραχυκύκλωμα ...

(τη βλέπω τη ψησταριά .... έρχεται λέμε ... ):lol:

Anty12
09/09/2008, 12:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
η καλωδίωση είναι κλασική Χόνδα ... (ο "μαμά" ανορθωτής είναι μία φύσα με πέντε καλώδια τρία κίτρινα , κόκκινο , πράσινο ...)


σε αυτόν που θέλω έχω 8 καλώδια ... αλλά απλά έρχονται σε 2 φύσες ....

τρία κίτρινα που έρχονται από στάτορα και κουμπώνουν σε μια φύσα , 2 κόκκινα που θα τα ενώσω μαζί και 2 πράσινα που πάλι μαζί θα ενωθούν ... και ένα μαύρο που απ' ότι νομίζω πρέπει να είναι καβάτζα(?) για βραχυκύκλωμα ...

(τη βλέπω τη ψησταριά .... έρχεται λέμε ... ):lol:

Έχε το νου σου....... :D
Τα πιο σημαντικά καλώδια , είναι αυτά που πάνε στην ηλεκτρονική........

AVATOS
09/09/2008, 13:02
...γνωμη μου ειναι οτι αν ο ανορθωτης ειναι ιδιας η περισσοτερης ισχης τοτε δεν θα εχεις κανενα προβλημα αρκει να μην κανεις λαθος στις συνδεσμολογιες.

(το εκανα παλιοτερα σε bandit 400) !

catmaster
09/09/2008, 15:46
Το λοιπόν .... βάση του manual :

Super Four : Generator - 312 Watt @ 5000 rpm

Το μηχανάκι που θέλω να κάνω μόντα τον ανορθωτή του έχει

Generator Output : 345 Watt @ 5000 rpm ....



νομίζω (?) δεν θα έχουμε πρόβλημα ....

:ninja:

Anty12
09/09/2008, 15:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Το λοιπόν .... βάση του manual :

Super Four : Generator - 312 Watt @ 5000 rpm

Το μηχανάκι που θέλω να κάνω μόντα τον ανορθωτή του έχει

Generator Output : 345 Watt @ 5000 rpm ....



νομίζω (?) δεν θα έχουμε πρόβλημα ....

:ninja:

Αν ταιριάξεις και την καλωδίωση είσαι εντάξει....:wave2:

catmaster
09/09/2008, 15:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Αν ταιριάξεις και την καλωδίωση είσαι εντάξει....:wave2:

όπως έγραψα δεν έχω μεγάλες διαφορές γιατί και οι 2 ανορθωτές είναι ίδιου εργοστασίου (shindegen) και προορίζονται για Honda και οι δύο ....


3 καλωδια κίτρινα από το στάτορα έχω και στους 2 .... οκ

κόκκινο και πράσινο ενώ έχω από ένα στον μαμά , έχω από 2 στον καινούργιο που θα τα ενώσω (θα μετρήσουμε κιόλας μη κάνουμε καμιά μαλακία :D ) ....


και έχω και ένα μαύρο στο νέο ανορθωτή (που μάλλον διαβάζει 12v ) .... που θα το βάλω στο πάτο μου .... :blush:

:lol:

Anty12
09/09/2008, 15:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
όπως έγραψα δεν έχω μεγάλες διαφορές γιατί και οι 2 ανορθωτές είναι ίδιου εργοστασίου (shindegen) και προορίζονται για Honda και οι δύο ....


3 καλωδια κίτρινα από το στάτορα έχω και στους 2 .... οκ

κόκκινο και πράσινο ενώ έχω από ένα στον μαμά , έχω από 2 στον καινούργιο που θα τα ενώσω (θα μετρήσουμε κιόλας μη κάνουμε καμιά μαλακία :D ) ....


και έχω και ένα μαύρο στο νέο ανορθωτή (που μάλλον διαβάζει 12v ) .... που θα το βάλω στο πάτο μου .... :blush:

:lol:

Η shindegen, στο site της, έχει σχέδια για τα μοντέλα των ανορθωτών της.Για σιγούρεψε το....

banditgr
09/09/2008, 19:22
logika tha eisai mia xara......ta 3 kitrina na 3ereis oti einai AC pou erxete apo ta phnia.
Oso gia ta amph fortisis,den einai sto xeri tou anorthoti alla sto poso tou dinoun ta phnia.
Tha mporeseis na ton tairia3eis xoris provlimata....e3tra kalodio mporei na einai sima gia na 3erei i moto pote den
douleyei oste na svinei ta fota (se nees moto pou exoun monima fota anamena)

OldMan
10/09/2008, 10:42
Η έξοδος του ανορθωτή (Amperes) ΠΑΙΖΕΙ ρόλο στην φόρτιση της μπαταρίας !!! :winka:

Αν δίνει πολλά Amperes και ζητηθεί μεγάλο ρεύμα φόρτισης από την μπαταρία (π.χ. όταν είναι άδεια) θα της τινάξει τα πέταλα !! :D
(από όσο ξέρω, το φουράκι δεν έχει περιοριστή ρεύματος...).

Αν δίνει λίγα Amperes, απλά θα κάνει περισσότερο χρόνο να την φορτίσει !! :wave2:



Υ.Γ.
Η χωρητικότητα της μπαταρίας μετριέται σε Αμπερώρια, γμτ την τύχη μου μέσα !! :smokin:

catmaster
10/09/2008, 10:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Η έξοδος του ανορθωτή (Amperes) ΠΑΙΖΕΙ ρόλο στην φόρτιση της μπαταρίας !!! :winka:

Αν δίνει πολλά Amperes και ζητηθεί μεγάλο ρεύμα φόρτισης από την μπαταρία (π.χ. όταν είναι άδεια) θα της τινάξει τα πέταλα !! :D
(από όσο ξέρω, το φουράκι δεν έχει περιοριστή ρεύματος...).

Αν δίνει λίγα Amperes, απλά θα κάνει περισσότερο χρόνο να την φορτίσει !! :wave2:



Υ.Γ.
Η χωρητικότητα της μπαταρίας μετριέται σε Αμπερώρια, γμτ την τύχη μου μέσα !! :smokin:

Μας γάμησες πατόκορφα τώρα ρε Αντώνη .... :sick:


(και έχεις και δίκιο ... νόμιζα ότι θα είχα πρόβλημα με μικρότερο ανορθωτή - τελικά έχω με μεγαλύτερο )





:wave2:

OldMan
10/09/2008, 11:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Μας γάμησες πατόκορφα τώρα ρε Αντώνη .... :sick:
Ευχαρίστησή μας ...:blush:



Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
νόμιζα ότι θα είχα πρόβλημα με μικρότερο ανορθωτή - τελικά έχω με μεγαλύτερο
Εξαρτάται, λέμεεεε ... :smokin:

Εφόσον η ισχύς της γεννήτριας δεν αλλάζει (αφού δεν αλλάζεις γεννήτρια), δεν αλλάζει και το ΣΥΝΟΛΙΚΟ ρεύμα που διαχειρίζεται ο ανορθωτής !!!

Το ζήτημα προκύπτει όταν το φορτίο των υπόλοιπων καταναλωτών είναι πολύ μειωμένο, οπότε η ικανότητα παροχής μεγαλύτερου ρεύματος στην φόρτιση της μπαταρίας δημιουργεί πρόβλημα ... :wave2:

Χωμάτινος
10/09/2008, 11:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
...
Το ζήτημα προκύπτει όταν το φορτίο των υπόλοιπων καταναλωτών είναι πολύ μειωμένο, οπότε η ικανότητα παροχής μεγαλύτερου ρεύματος στην φόρτιση της μπαταρίας δημιουργεί πρόβλημα ... :wave2:

Δηλαδή π.χ. με αναμένα φώτα είμαι μιά χαρα και με σβηστά ψήνω την μπαταρία; :look:

catmaster
10/09/2008, 11:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ευχαρίστησή μας ...:blush:




θα ανέβω πάνω λέμε .... :blush:





Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
....
Εξαρτάται, λέμεεεε ... :smokin:

Εφόσον η ισχύς της γεννήτριας δεν αλλάζει (αφού δεν αλλάζεις γεννήτρια), δεν αλλάζει και το ΣΥΝΟΛΙΚΟ ρεύμα που διαχειρίζεται ο ανορθωτής !!!

Το ζήτημα προκύπτει όταν το φορτίο των υπόλοιπων καταναλωτών είναι πολύ μειωμένο, οπότε η ικανότητα παροχής μεγαλύτερου ρεύματος στην φόρτιση της μπαταρίας δημιουργεί πρόβλημα ... :wave2:


:rolleyes:
(ίνπουτ - άουτπουτ που λέμε ... )

:smokin:



..... ντάξει ... τον ρίχνω απάνω ... :smokin:



:wave2:

sniper
10/09/2008, 11:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Χωμάτινος
Δηλαδή π.χ. με αναμένα φώτα είμαι μιά χαρα και με σβηστά ψήνω την μπαταρία; :look:


Τσκ τσκ


Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan

.......
Εφόσον η ισχύς της γεννήτριας δεν αλλάζει (αφού δεν αλλάζεις γεννήτρια), δεν αλλάζει και το ΣΥΝΟΛΙΚΟ ρεύμα που διαχειρίζεται ο ανορθωτής !!!
.......

AVATOS
10/09/2008, 13:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Η έξοδος του ανορθωτή (Amperes) ΠΑΙΖΕΙ ρόλο στην φόρτιση της μπαταρίας !!! :winka:

Αν δίνει πολλά Amperes και ζητηθεί μεγάλο ρεύμα φόρτισης από την μπαταρία (π.χ. όταν είναι άδεια) θα της τινάξει τα πέταλα !! :D
(από όσο ξέρω, το φουράκι δεν έχει περιοριστή ρεύματος...).

Αν δίνει λίγα Amperes, απλά θα κάνει περισσότερο χρόνο να την φορτίσει !! :wave2:



Υ.Γ.
Η χωρητικότητα της μπαταρίας μετριέται σε Αμπερώρια, γμτ την τύχη μου μέσα !! :smokin:

η μπαταρια οριζει την μεγιστη τιμη ρευματος που χρειαζεται για να φορτισει, καθε φορα.
ακομα κ αν ειναι ειναι αδεια κ εφοσον ειναι οκ, κ μεγιστο ρευμα φορτισης να "ζητησει" δεν υπαρχει προβλημα.
γι'αυτο ειναι κατασκευασμενη αλλωστε.
αν λοιπον, ο ανορθωτης καλυπτει τις μεγιστες σε αμπερ προδιαγραφες φορτισης της μπαταριας
(κ φυσικα στην ιδια ταση) τοτε ολα οκ.
αρα οσα αμπερ κ να "θελει" να δοσει ο ανορθωτης το θεμα ειναι ποσα χρειαζεται η μπαταρια.με αυτα κ μονο θα φορτισει.

(διορθωστε με αν κανω λαθος)

Tpap
10/09/2008, 13:23
@άβατος: σωστός.


@άκη: γιατί δεν βάζεις έναν ίδιο βρε παλλικάρι και παιδεύσαι...? --όλο στην μόντα είστε ρπμ...

(και βάλτου και καμιά ψύκτρα επάνω άμα γουστέρνεις..)

Anty12
10/09/2008, 13:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
ΗΑν δίνει πολλά Amperes και ζητηθεί μεγάλο ρεύμα φόρτισης από την μπαταρία (π.χ. όταν είναι άδεια) θα της τινάξει τα πέταλα !! :D
(από όσο ξέρω, το φουράκι δεν έχει περιοριστή ρεύματος...).



Ρε αφεντικό καινούρια θα βάλει ο άνθρωπος........
Άσε που τίποτα δεν θα πάθει ακόμη και αν είχε ξεφόρτιστη....(εκτός αν είναι βραχυκυκλωμένη)......:D

stefanos
10/09/2008, 13:32
εδώ που τα λέμε η μπαταρία μπορεί να αντέξει αλλά αυτό δεν είναι απαραίτητα καλό για το πορτοφόλι μας.

Anty12
10/09/2008, 13:37
Ρε συνάδελφοι 33 Watt μεγαλύτερο ανορθωτή βάζει ο άνθρωπος.....το λαμπάκι του neutral καταναλώνει παραπάνω......

stefanos
10/09/2008, 13:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Ρε συνάδελφοι 33 Watt μεγαλύτερο ανορθωτή βάζει ο άνθρωπος.....το λαμπάκι του neutral καταναλώνει παραπάνω......

Τόσο είναι όλο το ηλεκτρικό σύστημα της μηχανής μου φίλε.

toulis
11/09/2008, 10:05
Έχω την γνώμη ότι και 700 W μεγαλύτερο ανορθωτή να βάλει την ίδια δουλεία θα κάνει.

Το τι ρεύμα θα περάσει μέσα από το κύκλωμα το καθορίζουν η καταναλώσεις και η γεννήτρια.

( Ας πούμε δηλαδή γιατί δεν είναι ακριβός έτσι θα μπορούσαμε να έχουμε μια μεγάλη γεννήτρια και 2 ανορθωτές που να ανορθώνουν σε διαφορετική τάση όποτε τα πράγματα αλλάζουν.):D

Καλύτερα είναι να λέμε ότι το μέγιστο ζητούμενο ρεύμα το καθορίζουν οι καταναλώσεις και εμείς φροντίζουμε να επιλέξουμε ένα ανορθωτή που να καλύπτει της απαιτήσεις τους και σε συνέχεια μια γεννήτρια που να καλύπτει της απαιτήσεις του ή των ανορθωτών.

Τώρα όσον αφορά την μπαταρία το ρεύμα φορτίσεως της εξαρτάτε από αυτή καθώς και από την τάση που εφαρμόζουμε επάνω της



Ο ανορθωτής που θέλει να βάλει πιστεύω ότι έχει την ίδια τάση εξόδου ( μάλλον δηλαδή )

Καλό είναι να τσεκάρει τη συνδεσμολογία γιατί δεν μου φαίνεται και τόσο απλή κάτι μου λέει ότι ρυθμίζει την έξοδο του με διαφορετικό τρόπω

Το μόνο που μπορεί να πάθει διαλέγοντας μεγαλύτερο ανορθωτή είναι ότι σε περίπτωση που κάποια στιγμή αυξήσει της καταναλώσεις του ο ανορθωτής μπορεί να αντέξει και να μην καεί γιατί θα είναι μεγαλύτερος αλλά να καεί η γεννήτρια

Μπορεί να λέω και βλακεία βέβαια

:rolleyes:

OldMan
11/09/2008, 10:06
Ρε κορίτσια ...

Ξέρετε πόσο ρεύμα μπορεί να τραβήξει μια ξεφόρτιστη μπαταρία ??

(για δοκιμάστε να φορτίσετε μια μπαταρία π.χ. 15 Αh με αρχικό ρεύμα 50 Amperes και τα ξαναλέμε ..)


Υ.Γ.
Φροντίστε να ΜΗΝ είστε πολύ κοντά στην μπαταρία !!! :smokin:

AVATOS
11/09/2008, 10:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ρε κορίτσια ...

Ξέρετε πόσο ρεύμα μπορεί να τραβήξει μια ξεφόρτιστη μπαταρία ??

(για δοκιμάστε να φορτίσετε μια μπαταρία π.χ. 15 Αh με αρχικό ρεύμα 50 Amperes και τα ξαναλέμε ..)


Υ.Γ.
Φροντίστε να ΜΗΝ είστε πολύ κοντά στην μπαταρία !!! :smokin:

φορτιζω πολυ συχνα στην δουλεια μου μπαταριες των 150 κ 250mA
με τροφοδοτικο 5Α (με ψηφιακες ενδειξεις τασης κ ρευματος,ρυθμισμενο
να δινει φουλ ρευμα μεχρι τα 5Α - στην μεγιστη ταση λειτουργιας της μπαταριας)

φιλικα παντα: τι πιστευεις οτι συμβαινει;

OldMan
11/09/2008, 10:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από AVATOS
φορτιζω πολυ συχνα στην δουλεια μου μπαταριες των 150 κ 250mA
Κάπου κάνεις λάθος ...

(αν εννοείς mAh, τα 150 κ 250 είναι ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ χωρητικότητα - και δεν ξέρω να υπάρχουν τόσο μικρές επαναφορτιζόμενες..) :winka:

Υ.Γ.
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι:
1. Το ρεύμα φόρτισης όντως (αυτο)ρυθμίζεται από την μπαταρία (εσωτερική αντίσταση).
2. Όταν η μπαταρία είναι (σχετικά) φορτισμένη, τραβάει λίγο ρεύμα (από 10% έως και 2% της ονομαστικής της χωρητικότητας π.χ. μια μπαταρία των 40 Ah θα τραβάει από 4Α έως 800mA).
3. Όταν είναι αφόρτιστη (κάτω από το 25-30% της χωρητικότητάς της - κοινώς 10.5V για 12βολτη) το αρχικό ρεύμα που μπορεί να τραβήξει είναι ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ (*)(και καταστροφικό λόγω πτώσης ενεργού υλικού από τις πλάκες και "βρασμού" του ηλεκτρολύτη).

(*) Θεωρητικά, είναι λίγο μικρότερο από το μέγιστο επιτρεπόμενο ΣΤΙΓΜΙΑΙΟ ρεύμα εκφόρτισης !!

:wave2: :beer:

toulis
11/09/2008, 11:03
Αν θυμάμαι καλά ( ομολογώ ότι τα περισσότερα τα έχω ξεχάσει )

Το ρεύμα φορτίσεως εξαρτάτε από εσωτερική αντίσταση μπαταρίας και διαφορά δυναμικού ( ηλεκτρεγερτική δύναμη τροφοδοτικού μείων ηλεκτρεγερτική δύναμη μπαταρίας )

Δεν έχω δει μπαταρίες που το μέγιστο ρεύμα διέλευσης τους να είναι μικρότερο από το μέγιστο ρεύμα φορτίσεως τους

Αν υπάρχουν θα είναι μεγάλη βλακεία να της βάλουμε σε μηχανάκι γιατί η κατασκευή των στοιχείων τους θα είναι τελείως της πλάκας και θα χαλάσουν κατευθείαν όχι μόνο από της απαιτήσεις της μίζας που στιγμιαία απαιτεί τεράστιο ρεύμα διέλευσης αλλά και από τους κραδασμούς που θα διαλύσουν τα τόσο λεπτά στοιχεία τους

toulis
11/09/2008, 11:08
Μια και τώρα είδα την απάντηση σου θέλω να σημειώσω ότι

Για μπαταρία αυτοκινήτου ( συγγνώμη αλλά για αυτή θυμάμαι)

Στα 45 AH το μέγιστο ρεύμα διέλευσης κυμαίνετε από 300 Α έως 700 Α ( μπορεί και παραπάνω ) και διαβάζοντας το στα χαρακτηριστικά της μπορούμε να διαπιστώσουμε την ποιότητα κατασκευής της εν μέρη

sniper
11/09/2008, 11:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από toulis
.....

Στα 45 AH το μέγιστο ρεύμα διέλευσης κυμαίνετε από 300 Α έως 700 Α ( μπορεί και παραπάνω ) .....


Περνάνε 700+Α από την μπαταρία; :confused:

OldMan
11/09/2008, 11:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από toulis
Δεν έχω δει μπαταρίες που το μέγιστο ρεύμα διέλευσης τους να είναι μικρότερο από το μέγιστο ρεύμα φορτίσεως τους
Off topic είμαστε έτσι κι αλλιώς, οπότε ...

Το λάθος που κάνουμε είναι να μπερδεύουμε το μέγιστο ρεύμα διέλευσης (που είναι ΣΤΙΓΜΙΑΙΟ) με το μέγιστο ρεύμα φόρτισης (που είναι ΔΙΑΡΚΕΣ).

Κοινώς, μια μπαταρία που μπορεί να δώσει χωρίς πρόβλημα 80 Amp (πχ. για μιζάρισμα) θα καταστραφεί αν δεχτεί το ίδιο ρεύμα αρχικής φόρτισης !! :wave2:

sniper
11/09/2008, 11:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
.....

Κοινώς, μια μπαταρία που μπορεί να δώσει χωρίς πρόβλημα 80 Amp (πχ. για μιζάρισμα) θα την καταστραφεί αν δεχτεί το ίδιο ρεύμα αρχικής φόρτισης !! :wave2:

:uplate: :eyepop: :lol:

OldMan
11/09/2008, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
:uplate: :eyepop: :lol:
sorry ...!! :blush:


άμα γράφεις και μιλάς και με τον catmaster στο τηλέφωνο...:( :smokin:

toulis
11/09/2008, 11:27
Πρακτικά όχι ( αν και έχω κάποιες επιφυλάξεις )

Αλλά το μέγιστο ρεύμα εκφόρτισης εξαρτάτε κυρίως από την μηχανική κατασκευή της μπαταρίας

Χοντρικά αν οι εσωτερικές συνδέσεις της μπαταρίας είναι χοντρές αν οι πλάκες της είναι χοντρές τότε μπορούν να διαχειρισθούν μεγαλύτερα ρεύματα πριν υπερθερμανθούν και κοπούν η βραχυκυκλώσουν

Οι επιφυλάξεις που ανέφερα αρχικά είναι γιατί σε περίπτωση που προσπαθούμε να βάλουμε μπροστά ένα μοτέρ που δεν παίρνει με τίποτα μπιζάροντας το συνεχώς αυτό που καταφέρνουμε είναι να πετσικάρουν τα στοιχεία της μπαταρίας

Πράγμα που σημαίνει ότι έχουμε αγγίξει το μέγιστο ρεύμα διέλευσης

Η μάλλον καλύτερα το έχουμε πλησίαση αρκετά γιατί το μέγιστο ρεύμα διέλευσης αναφέρετε σε στιγμιαίο ρεύμα και όχι παρατεταμένο από ότι ξέρω

catmaster
11/09/2008, 11:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
sorry ...!! :blush:


άμα γράφεις και μιλάς και με τον catmaster στο τηλέφωνο...:( :smokin:


....έχουμε κατέβει το γκρεμό χωρίς επιστροφή εδώ και χρόνια λέμε μπουγατσουλίνι μου....:blush:




τελικά θα ανοίξω και το καπάκι του στάτορα και θα βάλω πιο χοντρά καλώδια - για να μπορέσω να του αλλάξω και θέση ...


(και μετά θα πάρω κάνα δυό κιλά μπριζόλες και θα τις βάλω πάνω ... ) :smokin:

OldMan
11/09/2008, 11:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από toulis
το μέγιστο ρεύμα διέλευσης αναφέρετε σε στιγμιαίο ρεύμα
Αυτό δεν το ΦΩΝΑΖΩ συνέχεια ??? :D



Αρχικά δημιουργήθηκε από toulis
μπιζάροντας
Απαρέμφατο Ενεργητικής Φωνής του ρήματος "μπιζάρω" ??? :confused:

OldMan
11/09/2008, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
τελικά θα ανοίξω και το καπάκι του στάτορα και θα βάλω πιο χοντρά καλώδια - για να μπορέσω να του αλλάξω και θέση ...
Θα αλλάξεις θέση στον στάτορα ??? :hypnotize :look:




(να μΕ στείλεις φωτό οποσδήποτε...) :lol:

toulis
11/09/2008, 11:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αυτό δεν το ΦΩΝΑΖΩ συνέχεια ??? :D



Απαρέμφατο Ενεργητικής Φωνής του ρήματος "μπιζάρω" ??? :confused:

Οχ

Και να φανταστείς ότι τα γράφω πρώτα όλα σε word γιατί αλλιώς μάλλον δεν θα μπορούσες να διαβάσεις τίποτα

Πράγμα όχι και τόσο κακό μερικές φορές που γράφω βλακείες
:D

catmaster
11/09/2008, 11:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Θα αλλάξεις θέση στον στάτορα ??? :hypnotize :look:




(να μΕ στείλεις φωτό οποσδήποτε...) :lol:



ναι ... πατέντα ... θα τον βάλω με άξονα να γυρνάει πάνω στο γρανάζι της αλυσίδας :smokin:



(σΕ έχουν πεί ότι μπορείς και γίνεσαι απίστευτος σπαμεροσπασαρχίδης όταν θέλεις ;;; ) :smokin:


:beer: :beer:

toulis
11/09/2008, 11:56
Όλο δύσκολα σκέφτεσαι :nono:

Γιατί δεν τον αφήνεις στην θέση του

Εγώ θα πρότεινα να βάλεις απλά μία γεννήτρια 220 στην αλυσίδα και μετά ένα μετασχηματιστή και ανόρθωση

Έτσι για να μπορείς να βάλεις και ένα σεσουάρ να στεγνώνεις τα μαλλιά σου ρε παιδί μου
;)

AVATOS
11/09/2008, 11:56
σωστος, εννοουσα mAh.

ειμαι ηλεκτρονικος.ασχολουμαι με ψηφιακες ηλεκτρονικες συσκευες.
πχ ΜΡ3,καμερες κ ψηφιακες φωτογραφικες μηχανες εχουν μπαταριες
απο 150mAh εως καπου 2700mAh ειτε λιθιου ειτε νικελιου-ιδριδιου του μεταλου.

αυτην την στιγμη "σοκαρω" μια μπαταρια λιθιου 750 mAh(που να σκεφτεις οτι κανονικα
φορτιζεται με παλμους-παλμοτροφοδοτικο) με DC ταση στα 3.7V,ενω η μπαταρια
εχει αρχικη ταση 0,003V (τελειως ξεφορτιστη).

το αρχικο ρευμα φορτισης ξεκιναει στα 2,03Amp κ μεσα σε 2 λεπτα θα εχει πεσει στα
περιπου 50mA (κ ουτε καν ζεστενεται).
η μπαταρια θα μετραει περιπου 3,2v αλλα για να γεμισει (να μηδενισει το ρευμα φορτισης)
να φτασει τα 3,8V περιπου,θα χρειαστει καπου 1.5 ωρες (για λογους που ανεφερες).

οι καινουριες μπαταριες λογο υλικων εχουν πολυ μεγαλες ανοχες σε τετοιες συνθηκες.

stefanos
11/09/2008, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από AVATOS
σωστος, εννοουσα mAh.

ειμαι ηλεκτρονικος.ασχολουμαι με ψηφιακες ηλεκτρονικες συσκευες.
πχ ΜΡ3,καμερες κ ψηφιακες φωτογραφικες μηχανες εχουν μπαταριες
απο 150mAh εως καπου 2700mAh ειτε λιθιου ειτε νικελιου-ιδριδιου του μεταλου.

αυτην την στιγμη "σοκαρω" μια μπαταρια λιθιου 750 mAh(που να σκεφτεις οτι κανονικα
φορτιζεται με παλμους-παλμοτροφοδοτικο) με DC ταση στα 3.7V,ενω η μπαταρια
εχει αρχικη ταση 0,003V (τελειως ξεφορτιστη).

το αρχικο ρευμα φορτισης ξεκιναει στα 2,03Amp κ μεσα σε 2 λεπτα θα εχει πεσει στα
περιπου 50mA (κ ουτε καν ζεστενεται).
η μπαταρια θα μετραει περιπου 3,2v αλλα για να γεμισει (να μηδενισει το ρευμα φορτισης)
να φτασει τα 3,8V περιπου,θα χρειαστει καπου 1.5 ωρες (για λογους που ανεφερες).

οι καινουριες μπαταριες λογο υλικων εχουν πολυ μεγαλες ανοχες σε τετοιες συνθηκες.


Μάλλον αναφέρεσαι σε μπαταρία li-ion γιατί οι li-po απλά ανατινάζονται στην φόρτιση.
Ο old πάντως έχει δίκιο.
Η μπαταρία στο μηχανάκι μπορεί να φορτιστεί μερικές φορές με πολλά amp χωρίς να πάθει τίποτα, πράγμα που γίνεται όταν στην φορτίζουνε σε 1 ώρα στο συνεργείο, αλλά έτσι θα καταστραφεί γρήγορα.

OldMan
11/09/2008, 14:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από AVATOS
..............
Καλώς, αλλά εδώ ασχολούμαστε με μπαταρίες μολύβδου !! :wave2: :beer:

AVATOS
12/09/2008, 12:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Καλώς, αλλά εδώ ασχολούμαστε με μπαταρίες μολύβδου !! :wave2: :beer:

Δεκτό…οφ κορς
Το παράδειγμα το έθεσα για να αναφερθώ στις αντοχές των μπαταριών (έστω κ μολύβδου), όχι για κύκλωμα μόνιμης φόρτισης (γι'αυτο ανεφερα "σοκαρω").
Άλλωστε η φόρτιση της μπαταρίας του catmaster δεν θα φορτίζεται σε τέτοιες συνθήκες.
οι μολύβδου έχουν ενδεικτική μέγιστη τιμή φόρτισης κ σε τάση κ σε αμπέρ .
έχουν επίσης ενδεικτική τιμή σε αμπέρ αργής φόρτισης κ γρήγορης φόρτισης με αρκετά μεγάλη διαφορά (τετραπλάσια σε αμπέρ στην γρήγορη).
Η διαφορά σε watt που παραθέτει ο catmaster στους 2 ανορθωτές που συγκρίνονται
είναι πολύ μικρή για να βγει εκτός ορίων το ρεύμα φόρτισης της μπαταρίας.
(γνώμη μου).

…τελικά o catmaster κινδυνεύει;

σπαμ ον - (οσαν Λόλα κ Καρνεισον)
αλήθεια, αυτός είναι ο γιος με τις πολλές επιταγές; - σπαμ οφφ


:beer: :beer: :beer:

catmaster
13/09/2008, 19:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από AVATOS
....τελικά o catmaster κινδυνεύει;

.....

:D :D

To λεπόν .... η μόντα αποφασίστηκε για σήμερα το απόγευμα ....

(ο παλιός ... )


141486

catmaster
13/09/2008, 19:15
ο παλιός και ο νέος για να καταλάβετε τη διαφορά ... :D


141487

catmaster
13/09/2008, 19:16
και το πειραματόζωο .... :D


141488

catmaster
13/09/2008, 19:22
όλα μπήκαν κομπλέ ... φορέσαμε και κράνος πριν πατήσουμε το μαγικό κουμπάκι της μίζας ...

λειτουργεί , δίνει ρεύματα σωστά στις ανάλογες στροφές και η θερμοκρασία του ανορθωτή μετά από βόλτα είναι γύρω στους 50 βαθμούς (τώρα αυτό αν είναι καλό η κακό δεν γνωρίζω ... :smilea: )


(περιμένουμε πια κάνα καλό "καπετάνιο" να το τεστάρει γιατί εμείς λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων θα απουσιάζουμε εκτός χώρας για λίγο(?) καιρό ... ) :smokin:

ναι ξέρω .... στα @@ σας ...


:wave2:

filipp0s
13/09/2008, 19:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
(περιμένουμε πια κάνα καλό "καπετάνιο" να το τεστάρει γιατί εμείς λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων θα απουσιάζουμε εκτός χώρας για λίγο(?) καιρό ... ) :smokin:


ωχ βρήκες άλλο θυμα ε? (τον γκαντεμη) :bigcry:





Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
ναι ξέρω .... στα @@ σας ...


:wave2: [/B]

έλα ρε μ@λ@ξ την άλλη εβδομάδα εδώ θα είσαι! :smilea:

αν δεν έρθεις ρίξε σήμα να ανέβω ρουμ για ΔΣ:wave2: