PDA

View Full Version : Tubeless με σαμπρέλα;



BlackAdder
09/09/2008, 11:07
Ερώτηση.

Άλλαξα λάστιχα τις προάλλες στη μηχανή (enfield) και εξ'αιτίας της περιορισμένης ζήτησης ελαστικών τέτοιων διαστάσεων, είναι εξαιρετικά δύσκολο να βρεί κάποιος λάστιχα να βάλει.

Το θέμα είναι ότι η μηχανή φοράει λάστιχα με σαμπρέλα ενώ ο λαστιχάς βρήκε tubeless ελαστικά (στη σωστή διάσταση) τα οποία έβαλε πάνω με σαμπρέλες.

Μετά απο σχετική μου ερώτηση με διαβεβαίωσε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα, και εφόσον εγώ δεν είχα κάποια γνώση πάνω στο συγκεκριμένο θέμα δεν πρόβαλα περαιτέρω αντιρρήσεις.

Μέχρι στιγμής δεν έχω παρατηρήσει κάτι το περίεργο αλλά υπάρχει πάντα το ενδεχόμενο να γίνει κάνα μπάμ λόγο μη συμβατότητας ελαστικού και σαμπρέλας και να ψαχνόμαστε.

Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει σχετικά;
Τα tubeless ελαστικά λειτουργούν σωστά με σαμπρέλα;;;

Χωμάτινος
09/09/2008, 13:39
Είχε χρειαστεί να βάλουμε σαμπρέλα σε 2-3 περιπτώσεις που το μακαρόνι δεν είχε πιάσει και οι μηχανές έβγαλαν το ταξίδι κανονικά (1-3 ημέρες χώμα). Μέχρι εκεί ξέρω να σου πω . .

chducos1
10/09/2008, 20:15
μια χαρα δουλευουν τα Tubeless με σαμπρελες
μπαμ θα γινει οχι λογω μη συμβατοτητας αλλα λογω καρφιου(φτου φτου)
:wave2:

fotiswr
10/09/2008, 21:35
δεν εχουν κανενα απολυτως προβλημα οπως λεγεται αμα τρυπισει 10 ευρω αλλαγη σαμπρελας

toulis
11/09/2008, 11:48
Νομίζω ότι κάπου είχα διαβάσει ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι λόγο διαφορικού σχεδιασμού στο εσωτερικό του λάστιχου αναπτύσσετε μεγαλύτερη θερμοκρασία στην σαμπρέλα λόγο τριβής της με το λάστιχο.

Τα αποτελέσματα δεν ξέρω κατά πόσο είναι επικίνδυνα

reinmeister
11/09/2008, 12:47
αν σκεφτεις οτι ολα τα motard φορανε tubeless με σαμπρελα,θα καταλαβεις οτι δεν τιθεται κανενα θεμα...

BlackAdder
11/09/2008, 13:21
Εξαιρετικά!!!

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.