PDA

View Full Version : Πόσα άλογα δίνει μια ΑΡΑΤΑ ΦΟΥΛ ΤΙΤΑΝΙΟ? (2004 CBR 1000RR)



TURNMAN
09/09/2008, 14:13
Απλά πολλά ακούγονται από πολλούς και επηδεί είναι να δώσω κάποιο αξιοσέβαστο ποσό θα ήθελα την άποψη σας για το τι μπορεί να περιμένει κάποιος από μία ολόσωμη Αράτα....
Θα εκτιμούσα ιδιαιτέρως αν υπήρχε έστω και μία προσωπική εμπειρία η τουλάχιστον αξιόπιστη πηγή για την απάντηση σας ευχαριστώ για το χρόνο σας


Ανδρέας(Turnman);)

Y.Γ.Ξέχασα να σας πω 2004 cbr 1000rr

sniper
09/09/2008, 14:16
Πρέπει να μα βοηθήσεις λιγο....


Τι άλλο θα κάνεις εκτός από την εξάτμιση;

TURNMAN
09/09/2008, 14:23
Rapid bike 3 Ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση!!

sniper
09/09/2008, 14:25
Άλογα πολλα δεν θα δεις... αλλού θα δεις βελτιώσεις....


για ποιο λόγο θες να το κάνεις όλο αυτό;

TURNMAN
09/09/2008, 14:29
Κοίτα στο επίσημο σάιτ της Αράτα γράφει ότι δίνουν 9,7 άλογα και μου φαίνετε μούφα από την άλλη σε επίσημο σάιτ και να γράφουν π@π@ριές?

Αν κάποιος από εδώ μέσα την έχει βάλει και ξέρει μπορεί να μας δώσει μία αξιόπιστη απάντηση το θέλω για να πάρει λίγι νεύρο και μκαλύτερη ευστροφία και σαφώς λιγότερο βάρος μιας και εγώ δε χάνω γραμμάριο τα τελευταία 8 χρόνια(100 κιλά):)

sniper
09/09/2008, 14:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από TURNMAN
Κοίτα στο επίσημο σάιτ της Αράτα γράφει ότι δίνουν 9,7 άλογα και μου φαίνετε μούφα από την άλλη σε επίσημο σάιτ και να γράφουν π@π@ριές?

Αν κάποιος από εδώ μέσα την έχει βάλει και ξέρει μπορεί να μας δώσει μία αξιόπιστη απάντηση το θέλω για να πάρει λίγι νεύρο και μκαλύτερη ευστροφία και σαφώς λιγότερο βάρος μιας και εγώ δε χάνω γραμμάριο τα τελευταία 8 χρόνια(100 κιλά):)

τότε αν το δει το ποστ σου ο Swtos θα σου πει.... αλλά και τα 9,7 είναι και καλά κι αρκετά..... Μπορείς να παίξεις και με τα γρανάζια σου γι αυτά που ψάχνεις...

TURNMAN
09/09/2008, 14:38
Έχω βάλει ένα παραπάνω πίσω το θέμα είναι ότι δεν έχω αξιόπιστη πηγή ο ένας λέει 10 άλογα και βάζουμε στοίχημα ότι θες ο άλλος όχι παεραπάνω από 4-5(μιλάω για μαστόρια έτσι όχι για τυχαίους) οπότε είμαι σε δίλημα αξίζει ή πάλι θα κάνω μ@λ@κία??

Στο παρελθόν ήμουν επίτημο μέλος των αιμοδοτών βελτιωτικών προιόντων μιλάμε γθα πολύ αίμα παιδιά και δε θέλω και άλλο να το χάσω τζάπα:rolleyes:

sniper
09/09/2008, 14:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από TURNMAN
Έχω βάλει ένα παραπάνω πίσω το θέμα είναι ότι δεν έχω αξιόπιστη πηγή ο ένας λέει 10 άλογα και βάζουμε στοίχημα ότι θες ο άλλος όχι παεραπάνω από 4-5(μιλάω για μαστόρια έτσι όχι για τυχαίους) οπότε είμαι σε δίλημα αξίζει ή πάλι θα κάνω μ@λ@κία??

Στο παρελθόν ήμουν επίτημο μέλος των αιμοδοτών βελτιωτικών προιόντων μιλάμε γθα πολύ αίμα παιδιά και δε θέλω και άλλο να το χάσω τζάπα:rolleyes:


Πολλά είναι 10 άλογα.... αλλά εγώ προσωπικά δεν έχω άποψη επί του θέματος....

AntoD
09/09/2008, 14:41
το ιδιο ισχυει και εδω.....

πεταμενα λεφτα!!!

SeNNinhA
09/09/2008, 14:43
4-5 άλογα (το πολύ 6) μαζί με αλλαγή φίλτρου και επαναπρογραμματισμό εγγεφάλου. Παίζει με ενα rapidbike ή powercomander να βρεις 1-2 ακόμη στον κόφτη ή 3-5 στις μεσαίες.

Τα άλογα δεν είναι απλό πράγμα να τα βγάλεις αλλιώς θα στα έδιναν και από μαμά. Εαν βρεις 10 σύνολο με όλα τα παραπάνω να είσαι υπερευχαριστημένος.

Πιο πολύ αξίζει πάντως να βάλεις ενα Ohlins αμορτισέρ και περισεύουν και για Ohlins ελατήρια μπροστά.

TURNMAN
09/09/2008, 14:44
Γι αυτό ρωτάω εδώ αν κάποιος το έχει κάνει ας μου πει....

Αν λέω Αν δίνει 10 άλογα τα δίνω τα λεφτά ευχαρίστως(1450€) για 4-5 άλογα όμς όχι....

Υπάρχει κανείς παθόντας να μας πει??

reinmeister
09/09/2008, 14:55
η με διαφορα καλυτερη εξατμιση για cbr 1000 ειναι η hamagutsi...με καλο προγραμμα τα 10 τροχο ειναι απολυτως εφικτα...

ξερω δυο συγκεκριμενα και εχουν γινει παρουσια μου οι δυναμομετρησεις...οι καλυτερες καμπυλες που εχω δει σε cbr...κι εχω δει πολλες με διαφορες εξατμισεις...

TURNMAN
09/09/2008, 14:59
Αχ τι μου θύμισες με το μπούσα σου......(Άσχετο)

Λοιπός έκανα τη μ@λ΄2κία και πριν από 2 λεπτά τη παρήγγειλα οπότε τώρα ότι και να γίνει α τη βάλω εκτός και αν βρεθεί ένας Χριστιανός να μου πει ότι την έβαλε και είδε 4 άλογα διαφορά οπότε τη πασάρω στο e bay


Από ότι βλέπω δεν υπάρχει κάποιος που να έχει βάλει την Αράτα οπότε μόλις τη τοποθετήσω θα ποστάρω για να έχουμε μια αντικειμενική άποψη:wave2: :wave2:

TURNMAN
18/09/2008, 17:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
η με διαφορα καλυτερη εξατμιση για cbr 1000 ειναι η hamagutsi...με καλο προγραμμα τα 10 τροχο ειναι απολυτως εφικτα...

ξερω δυο συγκεκριμενα και εχουν γινει παρουσια μου οι δυναμομετρησεις...οι καλυτερες καμπυλες που εχω δει σε cbr...κι εχω δει πολλες με διαφορες εξατμισεις...

όπως σας υποσχέθηκα ποστάρω τις δυναμομετρήσεις

Τα οχτώ άλογα που βλέπετε είναι με μαμά φίλτρο και τίποτα άλλο πλην της εξάτμισης .Τα άλογα θα ήταν 1,2 παραπάνω αλλά το μηχανάκι ήταν ζεστό και δε μπορούσα να περιμένω λόγω δουλειάς.Αν τα άφηνα νακρυώσει θα ήμουν στα 162 κοντά/
Δε θα βάλv άλλο φίλτρο ποιο ανοιχτό γιατί μετά θα χρειαστεί να βάλω και πρόγραμμα πάουερ κομάντερ κ.λ.π.
Η καμπύλη είναι ικανοποιητική και έτσι..

Δε το περίμενε ο μάστορας και έβαλε στοίχημα ότι πάνω από 7 άλογα δε θα πάρω....

Του τα χάρισα όμως γιατί ήμου χαρούμενος:D


142031

ledz
18/09/2008, 20:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από TURNMAN

Δε θα βάλv άλλο φίλτρο ποιο ανοιχτό γιατί μετά θα χρειαστεί να βάλω και πρόγραμμα πάουερ κομάντερ κ.λ.π.
Η καμπύλη είναι ικανοποιητική και έτσι..

Καλο...ταξιδη (?) η αρατα.

Ασχετως αν βαλεις φιλτρο εγω θα ελεγα να βαλεις εναν εγκεφαλο, ωστε να εισαι σιγουρος οτι εχεις σε ολο το φασμα σωστο μειγμα. Αλλο σλιπ-ον αλλο ολοσωμη...

TURNMAN
19/09/2008, 07:28
Από τη στιγμή που το φίλτρο αέρος είναι το μανίσιο πιστεύω δε χρειάζεται γιατί απλά η ποσότητα αέρος που μπαίνει είναι η ίδια που έμπαινε και πριν και φυσικά η ποσότητα καυσίμου δεν άλλαξε.
Αν άλλαζα το φίλτρο αέρος τότε θα χρειαζόμουν ρύθμισμα μιας και θα υπήρχε μεγαλύτερη εισροή αέρος άρα θα χρειαζόταν και περισσότερο καύσιμο(ιδιαίτερα μετά τα 180 χιλ) και θα πρεπε να αγοράσω παράλληλο εγκέφαλο.
Επίσης ο παράλληλος εγκέφαλος χρησοιμοποιήτε για <<κλείσης>> κάποια τρύπα που στη δυναμομέτρηση όμως δεν υπάρχει..........

Να μη ξεχνάμαι ότι πολλά πράγματα στη ζωή μας είναι και μάρκετιγκ;)

Σε ευχαριστώ για την ευχή....:wave2: :wave2:

reinmeister
19/09/2008, 09:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από TURNMAN
Από τη στιγμή που το φίλτρο αέρος είναι το μανίσιο πιστεύω δε χρειάζεται γιατί απλά η ποσότητα αέρος που μπαίνει είναι η ίδια που έμπαινε και πριν και φυσικά η ποσότητα καυσίμου δεν άλλαξε.


αυτο που γραφεις ειναι εντελως λανθασμενο...οταν ελευθερωνεται η εξαγωγη, κατ επεκτασιν ο θαλαμος καυσης αδειαζει γρηγοροτερα και πληρεστερα λογω μικροτερων αντιστασεων ροης...αυτο σημαινει οτι αντιστοιχα και η εισαγωγη,θα "ρουφηξει" περισσοτερο αερα,λογω της μεγαλυτερης υποπιεσης που θα δημιουργηθει κατα την καθοδο του εμβολου...

το εργοστασιακο φιλτρο αερα εχει την δυνατοτητα ,τουλαχιστον,20% μεγαλυτερης παροχης αερα απ οτι παρεχει σε νορμαλ μορφη της μοτοσυκλεττας...δηλαδη η μαμα παροχη δεν ειναι η μεγιστη του...επισης ο εγκεφαλος αντιλαμβανεται μεσω αισθητηρων την αλλαγη παροχης αερα και αναπροσαρμοζεται αναλογως... μεχρι ενα σημειο φυσικα...

οποτε με την αλλαγη εξατμισης εχεις και περισσοτερο αερα και περισσοτερο καυσιμο...αλλωστε αν ηταν ακριβως τα ιδια η ιπποδυναμη σου θα ηταν ολοϊδια με πριν την αλλαγη...

επειδη ομως δεν ειναι δυνατον να ξερεις αν ο εγκεφαλος σου ανταποκριθηκε πληρως στα καινουρια δεδομενα (εξατμιση),ειναι επιβεβλημενο να κανεις καυσαναλυση...τοτε και μονο τοτε θα ξερεις αν ολα λειτουργουν σωστα και κατα ποσο χρειαζεται αλλαγη στην παροχη καυσιμου...

απο κει και περα φυσικα,δικο σου το μηχανακι ,δικη σου και η αποφαση...

καλες βολτες...:beer:

TURNMAN
19/09/2008, 17:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
αυτο που γραφεις ειναι εντελως λανθασμενο...οταν ελευθερωνεται η εξαγωγη, κατ επεκτασιν ο θαλαμος καυσης αδειαζει γρηγοροτερα και πληρεστερα λογω μικροτερων αντιστασεων ροης...αυτο σημαινει οτι αντιστοιχα και η εισαγωγη,θα "ρουφηξει" περισσοτερο αερα,λογω της μεγαλυτερης υποπιεσης που θα δημιουργηθει κατα την καθοδο του εμβολου...

το εργοστασιακο φιλτρο αερα εχει την δυνατοτητα ,τουλαχιστον,20% μεγαλυτερης παροχης αερα απ οτι παρεχει σε νορμαλ μορφη της μοτοσυκλεττας...δηλαδη η μαμα παροχη δεν ειναι η μεγιστη του...επισης ο εγκεφαλος αντιλαμβανεται μεσω αισθητηρων την αλλαγη παροχης αερα και αναπροσαρμοζεται αναλογως... μεχρι ενα σημειο φυσικα...

οποτε με την αλλαγη εξατμισης εχεις και περισσοτερο αερα και περισσοτερο καυσιμο...αλλωστε αν ηταν ακριβως τα ιδια η ιπποδυναμη σου θα ηταν ολοϊδια με πριν την αλλαγη...

επειδη ομως δεν ειναι δυνατον να ξερεις αν ο εγκεφαλος σου ανταποκριθηκε πληρως στα καινουρια δεδομενα (εξατμιση),ειναι επιβεβλημενο να κανεις καυσαναλυση...τοτε και μονο τοτε θα ξερεις αν ολα λειτουργουν σωστα και κατα ποσο χρειαζεται αλλαγη στην παροχη καυσιμου...

απο κει και περα φυσικα,δικο σου το μηχανακι ,δικη σου και η αποφαση...

καλες βολτες...:beer:

Ρώτησα ένα μάστορα και μου είπε ότι έχεις δίκιο αλλά μου είπε ότι δεν είναι αναγκαίο 100% να βάλω παράλληλο εγκέφαλο όσο για τη καύση που λες απλά τη βλέπω όπως οι παλιοί ξέρεις από το χρώμα που παίρνει το τελικό στην άκρη(στεγνό δεν είναι σίγουρα πάντως)

Σε ευχαριστώ για το ποστ έμαθα και κάτι καινούργιο

petani
22/10/2008, 07:45
Aν μπορεις να εβαζες και καμμια φωτο ....... :beer: