PDA

View Full Version : ligi voi8eia



ckc
12/02/2005, 17:55
gia sas

epitelous vrisko kai ena elliniko bike forum. einai oraio na do ti lene kai stin patrida gia mixanes-ka8os vriskomai stin australia edo kai kati xronia

ir8e o kairos loipon gia kainourgia mixani kai exo vgei sto internet gia ereuna. exo diabasei ena soro kritikes kai sugriseis kai episeis piga se mantres kai pira ta mixanakia bolta-monos mou kai dikabalo.

exo kolisei teleios kai den mporo na diale3o anamesa sto FZ6 kai sto Z750

exo diabasei pola gia to faser-poles kritikes kai sugritika-alla den mporo na bro oute ena review gia to z750
diavasa edo kapou oti to strofometro tou z750 mpazei nera-ali8ebei auto?episeis exei kaneis alla problimata me to z?
3erete pou mporo na vro reviews?

ligi boi8eia please

gtsiros
12/02/2005, 17:59
GEIA XARA KAI KALWS HR8ES!!! :beer:

twra pou mphkes sto forum... to nou sou kai to nounou sou!

oso gia to z750, einai poly striftero. filos pou exei odhghsei kai ta 2 leei oti to z750 einai pio striftero apo to fz6. Oso gia to strofometro pou mpazei nera... ma toso poly brexei ekei sthn australia kai odhgas toso poly sth broxh pou se endiaferei auto to zhthma? :hypnotize

kai pali, kalws hr8es!

AFTER
12/02/2005, 18:09
Ακομα ενας με το ιδιο ζητημα (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=6495)

Φιλε μου,πιστευω οτι το z750 δειχνει πιο πολυ τα κυβικα του,και ειναι πιο ροπατο(τουλαχιστον απ'οτι εχει ειπωθει)

Οποιο και να παρεις ειναι καλο,παρε αυτο που θα το ερωτευθεις με την πρωτη ματια,γιατι δεν πα να πιανει 350km/h μια μηχανη,αν δεν σου αρεσει θα την βαρεθεις σε 2 μηνες!

Εγω επαθα ερωτα κεραυνοβολο με το z750s,κι ας ειχα 3 φιλους διπλα μου να μου ''σπρωχνουν'' το fazer(το οποιο μου αρεσει πολυ επισης,αλλα ο ερωτας,ερωτας.....)

Alexander
12/02/2005, 18:11
Καλώς ήρθες στο moto.gr :wave2:

Πολλοί έχουν το ίδιο δίλημμα με σένα:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=6495&perpage=15&pagenumber=1

gdevelek
12/02/2005, 20:53
...κράτα κι αυτό το link για ό,τι review τραβάει η ψυχή σου (έχει και για το Ζ)

http://mysite.mweb.co.za/residents/clasqm/homepage.html

Δεν έχω οδηγήσει κανένα από τα δύο, αλλά, θεωρητικά, το FZ6 θέλει σαφώς περισσότερο γκάζι για τις ίδιες ταχύτητες, αφενός λόγω κυβισμού κι αφετέρου γιατί το FZ6 θέλει ψηλές στροφές, ακόμη και για 600άρι (π.χ. σε σύγκριση με το FZS600).

Ίσως αυτό είναι κάτι που πρέπει να λάβεις υπόψη σου.

ckc
13/02/2005, 16:49
paidia kalos sas brika kai
euxaristo para poli gia tis apantiseis sas

diabasa oles tis plirofories-reviews ktl
8a i8ela na kano merikes erotiseis sugekrimena gia idioktites-kai genika atoma pou exoun prosopiki empeiria me tis duo mixanes

oi erotiseis einai gia to ti me apasxilei stis duo mixanes

apo to fz6-me problimatizei o simplektis, ta kena stis strofes(8a kano pola dikabala), i xristikotita os ka8imerino oxima stin kinisi kai kuriotera to problima me ton psekasmo-akousa polla gi'auto kai exo anisixisei, episis akousa oti "tremei" se diafores strofes

apo to z750-sto z pou pira bolta meta tis 7000-7500 etreme poli-an kai mexri enos simeiou oraio-zontano, fobamai oti 8a ginei enoxlitiko, (episis vrika to timoni kamataki megalo-se sxesi me to fz6 kai otidipote allo exo kabalisei) kai nai dustixos me apasxolei to nero sto konter

auta pou anefera einai ontos problima? beltionontai oi kradasmoi otan strosi o kinitiras?(kai gia tis duo mixanes)

kai pali euxaristo gia ti boh8eia


p.s. na apantiso stin erotisi tou gtsiros: o kairos edo einai anapodos-teseris epoxes se mia mera. paradeigmatos xari tin proigoumeni ebdomada 10 lepta broxis"kalokairini mpora" itan arketa na plimirisoun magazia, spitia, na kleisoun dromoi na pesoun dentra kai alla oraia-meta bgike o ilios pali

gdevelek
13/02/2005, 17:02
Σήμερα στην έκθεση δοκίμασα μια FZ6

Δεν κατάλαβα κανένα κενό στην απόδοση, μεταξύ 5000 και 8000 στροφών το μηχανάκι επιτάχυνε γραμμικά

Πιθανότατα χρειάζεται πολύ εμπειρότερος αναβάτης για να το καταλάβει

Μου φάνηκε ελαφρύ και εύχρηστο, με τιμόνι που έχει σχεδιαστεί για να κόβει πολύ ώστε να είναι βολικό στην κίνηση.

Ένα πράγμα που μου ξένισε ήταν η θέση του λεβιέ ταχυτήτων, μου φάνηκε πως ήταν πιο ψηλά από ό,τι έπρεπε

Τα φρένα δεν με έπεισαν, το TDM900 που πριν λίγο είχα δοκιμάσει είχε πολύ ισχυρότερα φρένα

transalpboy
13/02/2005, 22:15
kalhspera kai apo mena.ti kanete?sygnwmh pou 8a alaksw 8ema alla ti alla mhxanakia exei sthn ek8esh test ride ?

na ste panta kala :wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

idi
14/02/2005, 11:11
φιλε εγω εχω το 1000 και ειμαι οχι απλα απόλυτα ευχαριστημένος... ειμαι απόλυτα ερωτευμένος (χρονια μου πολλα)

Απο το Μαη εχω κανει 14000 χλμ και το μηχανάκι δε μου εχει παρουσίασει κανενα μα κανενα πρόβλημα. Μονο τα φλας έβαζαν νερα μεσα και τα άλλαξα (ετσι και αλλιώς θα τα άλλαζα...) και η μανέτα συμπλεκτη συντόνιζε (το 750 εχει αλλη μανετα και δε παρουσιάζει συντονισμούς)
Ο μηχανικός μου έσφιξε και λιγο τα κολάρα στο σύστημα ψύξης γιατι χαναν ελάχιστο ψυκτικό υγρο


Οσο για τους κραδασμούς, εχεις δίκιο ο κινητήρας ειναι τραχύς (για τετρακύλινδρος) και αυτο θα πρέπει να το συνηθίσεις. Προσωπικά αυτο το βρίσκω παρα πολυ «πωρωτικο». Μη ξεχνας και τον απίστευτο ηχο που βγαζει το μοτέρ/εξάτμιση.... που παραπέμπουν σε 1000ρι ss…(και οχι Honda! Αυτα εχουν ελεεινό ηχο...)

Γνωμη μου ειναι οτι το Ζ750 ειναι κορυφαίο μηχανάκι στη κατηγορία του και η απόδοση του, η αίσθηση που αποκομίζεις οδηγώντας το και η πολυχρηστικότητα του ειναι ειναι πολυ μεγαλύτερη απο το κοστολόγιο του (τιμη 600..)

Σημ. Το προηγούμενο μηχανάκι μου ηταν το Fazer… απο το οποίοι επίσης ήμουν απολυτά ευχαριστημένος... αλλα ο έρωτας ειναι ανίκητος (οπως και η μαλακια ...τεσπα... )

Συγκριτικά μπορω να πω (μια και εχω οδηγησει και πολλες φορες το Ζ750...)

Οτι το fazer ειναι απολύτως αξιόλογη μοτοσυκλέτα και εναι ισως πιο «σοφή επιλογη», μιας και θα καλύψει περισσότερες ανάγκες σου αλλα υπολείπεται «ψυχής» του Ζ750... (βασικά ολος ο ανταγωνισμός...)

AFTER
14/02/2005, 14:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
φιλε εγω εχω το 1000 και ειμαι οχι απλα απόλυτα ευχαριστημένος... ειμαι απόλυτα ερωτευμένος (χρονια μου πολλα)

Απο το Μαη εχω κανει 14000 χλμ και το μηχανάκι δε μου εχει παρουσίασει κανενα μα κανενα πρόβλημα. Μονο τα φλας έβαζαν νερα μεσα και τα άλλαξα (ετσι και αλλιώς θα τα άλλαζα...) και η μανέτα συμπλεκτη συντόνιζε (το 750 εχει αλλη μανετα και δε παρουσιάζει συντονισμούς)
Ο μηχανικός μου έσφιξε και λιγο τα κολάρα στο σύστημα ψύξης γιατι χαναν ελάχιστο ψυκτικό υγρο


Οσο για τους κραδασμούς, εχεις δίκιο ο κινητήρας ειναι τραχύς (για τετρακύλινδρος) και αυτο θα πρέπει να το συνηθίσεις. Προσωπικά αυτο το βρίσκω παρα πολυ «πωρωτικο». Μη ξεχνας και τον απίστευτο ηχο που βγαζει το μοτέρ/εξάτμιση.... που παραπέμπουν σε 1000ρι ss…(και οχι Honda! Αυτα εχουν ελεεινό ηχο...)

Γνωμη μου ειναι οτι το Ζ750 ειναι κορυφαίο μηχανάκι στη κατηγορία του και η απόδοση του, η αίσθηση που αποκομίζεις οδηγώντας το και η πολυχρηστικότητα του ειναι ειναι πολυ μεγαλύτερη απο το κοστολόγιο του (τιμη 600..)

Σημ. Το προηγούμενο μηχανάκι μου ηταν το Fazer… απο το οποίοι επίσης ήμουν απολυτά ευχαριστημένος... αλλα ο έρωτας ειναι ανίκητος (οπως και η μαλακια ...τεσπα... )

Συγκριτικά μπορω να πω (μια και εχω οδηγησει και πολλες φορες το Ζ750...)

Οτι το fazer ειναι απολύτως αξιόλογη μοτοσυκλέτα και εναι ισως πιο «σοφή επιλογη», μιας και θα καλύψει περισσότερες ανάγκες σου αλλα υπολείπεται «ψυχής» του Ζ750... (βασικά ολος ο ανταγωνισμός...)

Δεν νομιζω το νεο z750s να εχει κατι να ζηλεψει απο το fazer σε χρηστικοτητα... ;)

ckc
15/02/2005, 01:32
prepei na omologiso oti o ixos tou z me poronei, opos kai oi kradasmoi-otan tou dosa kai efeuge sfera
apla me problimatizei gia otan 8a eimai kai 8a kano apostaseis kai to mixanaki tremrei etsi

prepei episis na po oti to xilliari einai sketi k@bl@! apla den exo tosa lefta