PDA

View Full Version : Θελω Συναγερμο - Βοηθεια!!!



Eddiex
12/02/2005, 21:07
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΕΝΑ CBR 125R ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΥ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟ. Η HONDA ΜΟΥ ΕΙΠΕ 200ΕΥΡΩ, ΣΥΝΑΓΕΡΜΟ "META", ΜΕ ΕΓΓΥΗΣΗ ΕΦ'ΟΡΟΥ ΖΩΗΣ, IMΜOBILIZER Κ.Τ.Λ. ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΠΟΛΛΑ; ΕΓΩ ΚΟΙΤΑΞΑ ΣΤΙΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΓΙΑ ΜΕΤΑΧΗΡΙΣΜΕΝΟΥΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΥΣ ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΠΑΙΖΟΥΝ ΑΠΟ 70 ΜΕΧΡΙ 120 ΕΥΡΩ. ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΑΙΝΟΥΡΓΟ Η ΝΑ ΠΑΡΩ ΕΝΑΝ ΜΕ 100 ΕΥΡΩ. ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ;

powerphot
12/02/2005, 23:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Eddiex
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΕΝΑ CBR 125R ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΥ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟ. Η HONDA ΜΟΥ ΕΙΠΕ 200ΕΥΡΩ, ΣΥΝΑΓΕΡΜΟ "META", ΜΕ ΕΓΓΥΗΣΗ ΕΦ'ΟΡΟΥ ΖΩΗΣ, IMΜOBILIZER Κ.Τ.Λ. ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΠΟΛΛΑ; ΕΓΩ ΚΟΙΤΑΞΑ ΣΤΙΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΓΙΑ ΜΕΤΑΧΗΡΙΣΜΕΝΟΥΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΥΣ ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΠΑΙΖΟΥΝ ΑΠΟ 70 ΜΕΧΡΙ 120 ΕΥΡΩ. ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΑΙΝΟΥΡΓΟ Η ΝΑ ΠΑΡΩ ΕΝΑΝ ΜΕ 100 ΕΥΡΩ. ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ;

Δες εδώ για κάποιες λεπτομέρειες σχετικά:
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=6411

periklisk
14/02/2005, 17:37
Μην πάρεις μεταχειρισμένο!

ΜΕΤΑ ή Spyball και τοποθέτηση σε εξουσιοδοτημένο γιατί χρησιμοποιούν και τις φύσες που υπάρχουν χωρίς να κόβουν καλώδια!

Alexander
15/02/2005, 10:35
Ο συναγερμός της ΜΕΤΑ για τον οποίο σου μίλησαν είναι ο LEGOS3. Λιανική έχει περίπου όσο λες, μπορείς να μάθεις περισσότερες λεπτομέρειες στο επίσημο site της ΜΕΤΑ.

Αυτόν έχω κι εγώ.

Πάντως συναγερμό μπορείς να βρεις ακόμα και με 15€, πρόσεξε όμως να δεις τι έχει να σου προσφέρει.

Eddiex
15/02/2005, 12:47
Ο συναγερμός της ΜΕΤΑ για τον οποίο σου μίλησαν είναι ο LEGOS3. Λιανική έχει περίπου όσο λες, μπορείς να μάθεις περισσότερες λεπτομέρειες στο επίσημο site της ΜΕΤΑ.

Αυτόν έχω κι εγώ.


ΚΑΛΑ ΡΕ ΜΕΓΑΛΕ, ΔΕΝ ΜΙΛΑΣ! ΑΥΤΟΝ ΕΧΕΙΣ; ΚΑΛΟΣ , ΤΙ ΛΕΕΙ ΒΑΡΑΕΙ, ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ, ΟΛΑ ΚΑΛΑ; ΓΙΑΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΑΥΤΟΝ ΘΑ ΒΑΛΩ Κ ΕΓΩ ΓΙΑΤΙ ΑΜΑ ΒΑΛΩ ΑΛΛΟΝ ΘΑ ΧΑΣΩ ΤΗΝ ΕΓΓΥΗΣΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΩ!

Alexander
15/02/2005, 13:45
Σύμφωνα με τις αντιπροσωπείες, η Honda υποστηρίζει την εγγύηση μόνο αν βάλεις ΜΕΤΑ. :confused:

Όταν έψαχνα για συναγερμό είχα καταλήξει στον LEGOS3 και τον M357TV2 (πάλι της ΜΕΤΑ). Ο δεύτερος κάνει 300+ €. Ένας τεχνικός της ΜΕΤΑ που είχα ρωτήσει, μου είχε πει ότι η διαφορά μεταξύ των δύο είναι ότι ο δεύτερος έχει δική του μπαταρία με αποτέλεσμα αν σου κόψουν τα καλώδια του συναγερμού αυτός να βαράει και όχι να νεκρώνει. Αυτό το τελευταίο με προβλημάτισε κάπως. :rolleyes:

Τον LEGOS3 τον έχω κάτι λιγότερο από μήνα. Δεν έχω κάποιο παράπονο, δεν μου έχει κολλήσει ποτέ (αν και είναι λίγο νωρίς, παρόλα αυτά έχει φάει τις βροχές της η μηχανή) και ανασταίνει και νεκρούς αν κουνήσεις λίγο τη μηχανή. Σήμερα βάραγε μόνο και μόνο που κούναγε τη μηχανή ο αέρας.

Πατάς το κουμπάκι του μπρελόκ και ενεργοποιείται, ξαναπατάς το κουμπάκι και απενεργοποιείται. Περιμένεις 26" και επανενεργοποιείται αυτόματα αλλά μόνο το immobilizer. Αν έχει βαρέσει και τον απενεργοποιήσεις σου δίνει σήμα και για ποιο λόγο χτύπησε (εσωτερικός αισθητήρας, επαφή, ανάφλεξη).

Έχει και κάποιες δυνατότητες προγραμματισμού κάποιων λειτουργιών.

Αυτά πάνω κάτω, αν θες κάτι άλλο εδώ είμαι... :wave2:

Eddiex
15/02/2005, 21:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alexander
Περιμένεις 26" και επανενεργοποιείται αυτόματα αλλά μόνο το immobilizer.

ΧΙΛΙΑ ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΤΟΥΒΛΟ ΑΛΛΑ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ΟΤΑΝ ΛΕΣ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 26'' ΕΠΑΝΕΝΕΡΓΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟ IMMOBILIZER.
ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΙ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΤΟ IMMOBILIZER;
ΝΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑ ΠΑΝΤΩΣ ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΠΟΥ ΜΕ ΦΩΤΗΣΕΣ.
ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΜΟΥ ΑΡΚΟΥΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ Ο ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΝ ΒΑΛΩ.ΝΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ!

Eddiex
15/02/2005, 21:20
:wave2: :wave2: :wave2:

Α ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕ, ΜΙΑΣ ΠΟΥ ΤΟ ΕΙΔΑ ΚΙΟΛΑΣ ΧΡΟΝΙΑ ΣΟΥ ΠΟΛΛΑ ΡΕ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΠΙΘΥΜΕΙΣ.

:beer: :beer:

gispy
16/02/2005, 01:43
Αν είναι όπως και ο δικός μου, μετά από 26'' δευτερόλεπτα που θα γυρίσεις το κλειδί στο off της μηχανής (όχι ρεύμα).

Eddiex
16/02/2005, 09:16
ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ;
ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 26'' ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1''.
ΠΟΙΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ; :look:

SORRY ΑΜΑ ΣΑΣ ΖΑΛΙΣΑ ΠΑΝΤΩΣ!

Alexander
16/02/2005, 13:10
Ο συναγερμός ενεργοποιείται αυτόματα εάν δεν τον ενεργοποιήσεις εσύ και σβήσεις τη μηχανή (κεντρικός διακόπτης στο OFF). Όμως ενεργοποιείται μόνο το immobiliser και όχι οι αισθητήρες επαφής κλπ ώστε απλά να μην μπορεί να πάρει μπρος η μηχανή. Πες πχ ότι θες να πλύνεις τη μηχανή, μην βαράει συνέχεια και σου σπάει τα @.

Τώρα για ποιο λόγο ενεργοποιείται στα 26" ακριβώς δεν ξέρω, νομίζω όμως ότι μπορείς να το προγραμματίσεις αυτό. Υποθέτω είναι τόσο ώστε να σου αφήνει κάποιο χρονικό διάστημα να ενεργοποιήσεις εσύ το συναγερμό ολοκληρωμένα.

killbill
18/02/2005, 09:14
Opiosdhpote synagermos ektos apo Honda anairei thn eggyhsh, ektos kai an se kalyptei to exousiodothmeno magazi pou pas.

Ego exo to CBR 125R kai exo valei to teleftaio modelo spyball se exousiodothmeno vevaia ton plhrosa ligo akriva 300 Euro.

Den exo kanena parapono apo ton synagermokai ton exo ena xrono.

H epilogh dikh sou alla phgaine na ston topothetisoun se exousiodothmeno.

Oson afora thn leitourgia tou synagermou meta apo liga defterolepta pou tha gyriseis to kleidhsto off energopoihtai apo mono tou to immobilizer.

an ton energopoihseis apo to thlekontrolaki exeis kai immobilizer kai seirhna.

Tigas
18/02/2005, 14:23
ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΟΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ.
ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΠΛΗΣΙΑΣΕΙ ΚΟΝΤΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΕΙΡΗΝΑ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΔΟΝΤΙΑ


9002

Eddiex
18/02/2005, 21:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΟΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ.
ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΠΛΗΣΙΑΣΕΙ ΚΟΝΤΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΕΙΡΗΝΑ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΔΟΝΤΙΑ

ΕΣΥ ΦΙΛΑΡΑΚΟ ΜΟΥ ΕΙΣΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ.ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΝΤΟΠΕΡΜΑΝ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΒΟΛΤΑ.ΜΕΤΑ ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ;;;

Tigas
19/02/2005, 21:41
ΤΟ ΕΧΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΕ ΟΠΤΙΚΗ ΕΠΑΦΗ ΟΠΟΥ ΚΙ ΑΝ ΠΑΩ, ΚΑΙ ΤΟ ΚΛΕΙΔΩΝΩ ΠΑΝΤΑ

George-3-
19/02/2005, 22:15
Eνας συναγερμος με τα παρακατω ποσο περιπου να μου παει...?
-Universal συνδεσιμοτητα
-Σειρηνα
-Αδιαβροχος (πραγματικα, οχι στα λογια)
-Αισθητηρας κινησης
-Τηλεειδοποιηση

Δεν θελω κατι πολυ εξεζητημενο για το μηχανακι μου. Το θελω μονο για να ειμαι ησυχος απο κατι λωκοπαιδα που θα βαλουν στο ματι καρμπυρατερ κλπ αλλα και απο ασχετους απο παρκαρισμα ΙΧιδες....φυσικα και για να μην εχω το καθε μ@λ@κ@ να καθεται επανω του.

Να φανταστω γυρω στα 200Ε ή λιγοτερα....?