PDA

View Full Version : Σωστη ρυθμιση προφορτησης μπροστινου



33leon
11/09/2008, 12:28
Γεια σας έχει κάνει κανει προφορτηση στο προστινο πιρούνι για να μας δώσει οδηγίες δλδ. πρέπει να ξεβιδώσω κάτι η γινεται απευθείας ; πρέπει να σηκώσω την μηχανή για να μην εχει βάρος το ελατήριο;

sniper
11/09/2008, 12:29
Και τι ακριβώς θες να κάνεις και γιατί;

33leon
11/09/2008, 12:34
θέλω να την σφιξω , να την κάνω λιγο πιο σκληρή, αλλα πριν βάλω χέρι ρωτάω για να μην κανω καμία πατάτα , είναι και καινούργια ασαράντιστη ακόμα

sniper
11/09/2008, 12:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από 33leon
θέλω να την σφιξω , να την κάνω λιγο πιο σκληρή, αλλα πριν βάλω χέρι ρωτάω για να μην κανω καμία πατάτα , είναι και καινούργια ασαράντιστη ακόμα

Με την προφόρτιση δεν αλλάζει η σκληρότητα της ανάρτησης...

Μπες λίγο εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=12418) και θα καταλάβεις τα τι και πως.

byron
11/09/2008, 12:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από 33leon
θέλω να την σφιξω , να την κάνω λιγο πιο σκληρή, αλλα πριν βάλω χέρι ρωτάω για να μην κανω καμία πατάτα , είναι και καινούργια ασαράντιστη ακόμα

"Σκληρή" δεν θα γίνει αλλά τεσπα. Εχει τάπες προφόρτισης το V-Strom στα καλάμια; :look:

OldMan
11/09/2008, 14:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
"Σκληρή" δεν θα γίνει αλλά τεσπα.
Τι "τέσπα" ρε Βύρωνα ..??? :smokin:

Αν θέλει συνειδητά να την κάνει τσόπερ, it's O.K. αλλά δεν νομίζω να ψάχνει αυτό...:winka:

Προφανέστα, του φαίνεται "μαλακιά" - τι με αναγκάζετε να λέω ρε μπινέδες :a26: - κοινώς "βάρκα-γυαλό" ή "πάμε την νύφη στην εκκλησιά" ή "ήρεμα με το φέρετρο", αλλά στο φινάλε για V-Strom δεν μιλάμε ??? :winka:

catmaster
11/09/2008, 14:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Τι "τέσπα" ρε Βύρωνα ..??? :smokin:

Αν θέλει συνειδητά να την κάνει τσόπερ, it's O.K. αλλά δεν νομίζω να ψάχνει αυτό...:winka:

Προφανέστα, του φαίνεται "μαλακιά" - τι με αναγκάζετε να λέω ρε μπινέδες :a26: - κοινώς "βάρκα-γυαλό" ή "πάμε την νύφη στην εκκλησιά" ή "ήρεμα με το φέρετρο", αλλά στο φινάλε για V-Strom δεν μιλάμε ??? :winka:



:sick: :sick: :sick: πω ... τι είπε ο Σαμουήλ λέμε .... :sad: :sad: :sad:


(τώρα αρχίζει το ωραίο .... ):smokin:

OldMan
11/09/2008, 14:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
(τώρα αρχίζει το ωραίο .... ):smokin:
Τα ωραία σταματήσαν - ευτυχώς - μαζί με το τελευταίο μπολντόρι (το 900) !!!

(εκεί να δεις πόσοι κάτοχοι - αν και ήταν γύρω στα 22 - 25 χρονών - γίνανε ασπρομάλληδες !!) :smokin:

catmaster
11/09/2008, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Τα ωραία σταματήσαν - ευτυχώς - μαζί με το τελευταίο μπολντόρι (το 900) !!!

(εκεί να δεις πόσοι κάτοχοι - αν και ήταν γύρω στα 22 - 25 χρονών - γίνανε ασπρομάλληδες !!) :smokin:


:wacko: είχε ο tai μπολντόρι ;;; :wacko:



(μήπως είναι αυτό που πήρε ο Κουστάκς ο Sf ..... ):smokin:


(πάντως τα δικά μου δεν άσπρισαν ... πέσανε ... ) :D :D

sapila racing
11/09/2008, 15:04
Το V strom οντως εχει ρυθμιση προφόρτισης στο πηρούνι και σίγουρα καλό θα κάνει μια σωστή ρύθμιση του sag ειδικά αν ο οδηγός δεν ειναι συνηθισμένου βάρους.

Οπότε μην ακούς τους παραπάνω κακαντρεχείς και κοίτα εδω για απλές οδηγίες, θα χρειαστείς κι ενα φίλο να στο κρατάει.

http://www.ohlins.com/Motorcycle/Settingupyourbike/tabid/59/Default.aspx

Μη μασας που λεει Ohlins, οι αρχες ειναι οι ίδιες.
Με την ευκαιρία κάνε και την πίσω και μετα πες μας αποτελέσματα.


Τι καλό παιδί ειμαι ε??
:smokin:

lamoun
11/09/2008, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Το V strom οντως εχει ρυθμιση προφόρτισης στο πηρούνι

Άν δεν έχει απλά σηκώνεις τη μηχανή, ανοίγεις τις τάπες απο τα καλάμια και μέσα θα βρείς έναν αποστάτη. Ανάλογα με το sag που μέτρησες πρέπει να μεγαλώσεις (βάζοντας ροδέλες πχ) τον αποστάτη άν το sag ήταν μεγάλο (το πιθανότερο) και το αντίστροφο άν το sag ήταν μικρό.

Γενικά θές ένα sag στο 1/3 της διαδρομής της ανάρτησης.

Και ένα βιντεάκι που ίσως σε βοηθήσει για τη διαδικασία της μέτρησης.
http://uk.youtube.com/watch?v=2pDzpNC-OT0

Επι την ευκαιρία ρύθμισε και το πίσω. :winka:

33leon
11/09/2008, 17:03
Ευχαριστω τους sapila racing και lamoun (μιλάμε για σεμινάριο)για την βοήθεια δοκίμασα και τις ρύθμισα μόνος μόνο κατα ενά βαθμό παραπάνω και τώρα εχει την αίσθηση που θέλω

sapila racing
12/09/2008, 10:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από 33leon
Ευχαριστω τους sapila racing και lamoun (μιλάμε για σεμινάριο)για την βοήθεια δοκίμασα και τις ρύθμισα μόνος μόνο κατα ενά βαθμό παραπάνω και τώρα εχει την αίσθηση που θέλω

:sun: :wave2:

OldMan
12/09/2008, 11:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Γενικά θές ένα sag στο 1/3 της διαδρομής της ανάρτησης.
Την οποία διαδρομή την ξέρουμε, την μετράμε, την υπολογίζουμε ή we wright it in our testicles ???

sniper
12/09/2008, 11:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Την οποία διαδρομή την ξέρουμε, την μετράμε, την υπολογίζουμε ή we wright it in our testicles ???

"We WRITE it ON our testicles" το ορθόν.....


Για την διαδρομή.... όπως θα λεγε κι ένας λύκος, "σημασία έχει η διαδρομή".... ή
"... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος." :lol:

OldMan
12/09/2008, 11:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
"We WRITE it ON our testicles" το ορθόν.....
True and Correct, my friend !! :wave2:

(το σύνδρομο στέρησης επιδεινώνεται άσχημα ..) :(

lamoun
12/09/2008, 21:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Την οποία διαδρομή την ξέρουμε, την μετράμε, την υπολογίζουμε ή we wright it in our testicles ???

:lol:

Πρέπει να την αναφέρει το user manual.

Αλλά άμα έχουμε και διάφορες σαδομαζοχιστικές τάσεις μπορούμε να την μετρήσουμε κιόλας. :D