PDA

View Full Version : αγχος μπαταριας



k100rs
11/09/2008, 13:03
Ενα R1100RT ο λόγος
Ενεκα των 2-3 χλμ που κάνω τη μέρα εκτος απο κάτι κατοσταρες το σ/κ το μηχανημα αρχιζει και εμφανιζει σημαδια κοπωσης της μπαταριας. Βαζω το κλειδι σημερα το πρωι, αργει να αναψει το πρασινο της νεκράς, παταω τη μιζα, δεν γινεται τιποτα. Με το που αναψε το πρασινο πηρε μπρος. Ο ελεγχος του ABS δεν εγινε λογω χαμηλης μπαταριας να υποθεσω, εκανα καμια 10αρια χλμ στη κινηση μπας και επανερθει η μηχανη στα κανονικα της. Το θεμα ειναι πως δεν μπορω να ζω με αυτο το αγχος της μπαταριας. Το σεναριο ειναι το εξης. Να τη φορτιζω απο μπριζα δε γινεται γιατι μενω σε εσωτερικο διαμερισμα και δεν βλεπω τροπο να τραβαω μπαλαντεζα καμια 20αρια μετρα για να τη φορτιζω απο τον αναπτηρα.
Η αλλη λυση ειναι να τη βγαζωνα εχω φορτιστη στο σπίτι και να τη ξαναβάζω?
Δηλαδη ειναι μονοδρομος αυτα τα σενάρια? Και αν ναι, πως στο διαλο βγαινει η μπαταρια απο το R1100RT? Ειναι ευκολο? Καθε ποτε πρεπει να το κάνω (εχωντας παντα στο μυαλο πως μια 100αρα χλμ θα γινετε καθε σ/κ).
Βοηθεια plssssss

Operater
11/09/2008, 13:06
Μηπως έχεις συναγερμό στη μηχανή σου?

k100rs
11/09/2008, 13:55
Ναι εχω αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα. Ψαχνω λυση φορτισης

AntoD
11/09/2008, 14:48
Βαζε το καλωδιο στο μπριζακι και εκουμπα το στο πολο μπαταριας αυτοκινητου...θα σου την γεμιζει αρκετα.

Με 10 χλμ δεν φορτιζει....κανε και καμια βολτα!!!

Operater
11/09/2008, 14:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από k100rs
Ναι εχω αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα. Ψαχνω λυση φορτισης

Ψάχνεις λύση φόρτισης ή ψάχνεις από που έρχεται το πρόβλημα να μη χρειαζεται να την φορτίζεις?:confused:

AntoD
11/09/2008, 14:50
Βαζε το καλωδιο στο μπριζακι και ακουμπα το στο πολο μπαταριας αυτοκινητου...θα σου την γεμιζει αρκετα.

Με 10 χλμ δεν φορτιζει....κανε και καμια βολτα!!!

sniper
11/09/2008, 14:52
ή βγάλε τους πόλους της μπαταρίας....

k100rs
11/09/2008, 15:08
Ψαχνω λυση φορτισης, ετσι ωστε τις μερες που δεν την κυκλοφορω να μην εχει θεμα. Δεν εχει προβλημα. Αυτες οι μηχανες ειναι αδηφαγες με τα ηλεκτρονικα τους. Καπου μου ειπανε για ημιεπαγγελματικο φορτιστη μπαταριων. Ξερει κανεις τιποτα γιαυτους?

sniper
11/09/2008, 15:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από k100rs
Ψαχνω λυση φορτισης, ετσι ωστε τις μερες που δεν την κυκλοφορω να μην εχει θεμα. Δεν εχει προβλημα. Αυτες οι μηχανες ειναι αδηφαγες με τα ηλεκτρονικα τους. Καπου μου ειπανε για ημιεπαγγελματικο φορτιστη μπαταριων. Ξερει κανεις τιποτα γιαυτους?



Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
ή βγάλε τους πόλους της μπαταρίας....

OldMan
12/09/2008, 10:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από k100rs
Καπου μου ειπανε για ημιεπαγγελματικο φορτιστη μπαταριων. Ξερει κανεις τιποτα γιαυτους?
Το θέμα σου δεν είναι ο φορτιστής (εφόσον δεν προτίθεσαι να την βγάζεις από το μηχανάκι για φόρτιση), αλλά η χωρητικότητα της μπαταρίας !!

Πιθανότατα να σου λύσει (εν μέρει) το πρόβλημα είτε μιας μεγαλύτερης χωρητικότητας μπαταρία ή μια συνδεσμολογία με διακόπτη που να απομονώνει την παροχή κοντά στον θετικό πόλο (+) !!
(το σωστό είναι να απομονώνεις τον αρνητικό πόλο, αλλά με τις διαρροές δεν μπορείς να είσαι σίγουρος ...) :wave2:

AntoD
12/09/2008, 11:46
Παρε ενα φορτιστή καλο της Bosch μικρο 2.5-3.5 αμπερ...κανα 45αρι ευρω....

Βγαλε μια μπαλαντεζα απο το διαμερισμα ή βρες καποια αλλη παροχη στο σπιτι καποιου φιλου.

Εαν την φορτισεις καλα (12-14 ωρες ) λογικα δεν θα εχεις προβλημα για κανα χρονο....

εαν συνεχιζει να ειναι χαλια...και εφόσον δεν την κινείς...μαλλον θα τα εχει παίξει....

stefanos
12/09/2008, 13:05
Μπορεί να φορτίζεις απο μπαταρία αυτοκινήτου μέσω φορτιστή για να γλυτώσεις την μπαλαντέζα.Βέβαια αυτό σε επιβαρύνει σε κόστος.

G/S
04/11/2009, 10:11
Εγω πηρα τον φορτιστη της BMW που μπαινει κατευθειαν στο πριζακι της μηχανης,εχει ενδειξη με LED για το ποσο φορτιζει και ποτε ειναι γεματη η μπαταρια,και ειδικα τον χειμωνα με εχει σωσει,και εγω ριχνω μπαλαντεζα,αλλα αξιζει αφου την κανει την μπαταρια <<τουμπανο>>και βασικα δεν εχω εκπληξεις οταν παω να την βαλω μπροστα:wave2:

billyP
09/11/2009, 13:28
Κάνε δοκιμή κρατωντας τον συναγερμο απενεργοποιημένο για μερικες μέρες....λογικα θα δεις διαφορά......η μπαταρια στα 1100, 1150 ειναι ακριβως πάνω απο το κυριο στελεχος της μηχανής και όλη η θερμοκρασια "βραζει" τα υγρα της μπαταρίας και τη στεγνώνει. Την αφήνεις κουρασμένη και με εναν συναγερμο που καταναλώνει λίγο μεν, ρευμα δε.....

Τσέκαρε τα υγρά, φόρτισέ την και ασε εκτος τον συναγερμο και πες μας....:beer: