PDA

View Full Version : Kle βαλβιδες



Normaden
11/09/2008, 20:53
καλησπερα σε ολους.



Λοιπον αρχιζω και λεω. Ακουγεται ενας περιεργος θοριβος απο τον κινητηρα (το γνωστο τακ-τακ), βαλβιδες λεω θα ειναι. Πηγαινω λοιπον το Κλε στον μαστορα για μια μικρη επεμβασουλα και μου λεει οτι....

ενταξει με το ρυθμισμα των βαλβιδων αλλα συνεχιζει να ακουγεται ο θοριβος σε μικροτερη ενταση. Και τωρα το "γιατι" - Εχουν φαγωθει τα κοκορακια και οι εκκεντροφοροι και θελουν αλλαγη. :eyepop:

Και σας ρωτω τωρα ολους σας: Υπαρχει περιπτωση να γινει αυτο σε μοτερ με 55.000 χιλ?

P.S. δεν ημουν μπροστα οταν ανοιχτηκε το καπακι

ρε παιδια για πεστε μου την γνωμη σας. Τοσα χρονια δεν το εχω ακουσει ποτε αυτο, ουτε το εχω διαβασει πουθενα(ουτε στο moto.gr)

:(

FZR1000
11/09/2008, 23:42
Πολυ χλωμο στα 55.000. Εμενα το zxr 400 εφαγε ενα κοκκορακι στα 190.000 χλμ, τωρα εχει 210.000 και δεν ακουκεται τιποτα στο μοτερ. Μαλλον δεν ρυθμισε καλα τις βαλβιδες, η χτυπα κατι αλλο, πχ καδενα. Το τακ-τακ ακουγεται σε ολο το ευρος των στροφων?

orcinious
11/09/2008, 23:56
δεν είναι αδύνατο
μπορεί να γίνει απο κακή λίπανση αμα αφήνεις τα λαδια πολυ καιρο και γίνονται νερό
ή αμα μείνουν πολυ καιρο ξερυθμιστες οι βαλβίδες οποτε λογο μεγάλου διακένου σχηματίζει γωνία το κοκοράκι με το κεφάλι της βαλβίδας και την τρώει στραβά (αυτο για τα κοκοράκια)
αμα ειναι καπελοτα το πρόβλημα το έχει ο εκκεντροφόρος.

Μπορει να ειναι και καδενα.
εμενα το tenere ακουγοταν σαν κουδουνιστρα απο καδενα με ολες τις βαλβιδες σωστες και αμα το ακουγες επερνες ορκο οτι ειναι και οι δεκα στα 2mm
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

stefanos
12/09/2008, 08:38
Δηλάδη πόσο να φαγώθηκε το κοκοράκι και ο εκκεντροφόρος? 2 πόντους?
Και ωραία φαγώθηκε το κοκοράκι, αλλά αφού ρυθμίσαμε δεν έχει πλέον τζόγο παρά μόνο τον προβλεπόμενο, οπότε δεν δικαιολογείται θόρυβος,

sapila racing
12/09/2008, 09:56
Τατ αρχήν το manual της μοτοσυκλέτας σου θα σου φανεί σίγουρα χρήσιμο.
Μπορεις να το κατεβάσεις απο εδω
http://rtw.ozhanu.com/docs/

Ειναι πιθανόν να εχει 'κεφαλώσει' η βαλβίδα και να μην δίνει σωστή μέτρηση με το φίλλερ.

Σε αυτην την περίπτωση μετράμε ποσες στροφές του ρυθμιστή ειναι το διάκενο που θέλουμε, σφίγγουμε τελείως τον ρυθμιστή (διάκενο 0) και ξεβιδώνουμε οσο χρειάζεται.
Αν δεν ειναι κατανοητό όπως το είπα να μου πείτε.

catmaster
12/09/2008, 10:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Τατ αρχήν το manual της μοτοσυκλέτας σου θα σου φανεί σίγουρα χρήσιμο.
Μπορεις να το κατεβάσεις απο εδω
http://rtw.ozhanu.com/docs/

Ειναι πιθανόν να εχει 'κεφαλώσει' η βαλβίδα και να μην δίνει σωστή μέτρηση με το φίλλερ.

Σε αυτην την περίπτωση μετράμε ποσες στροφές του ρυθμιστή ειναι το διάκενο που θέλουμε, σφίγγουμε τελείως τον ρυθμιστή (διάκενο 0) και ξεβιδώνουμε οσο χρειάζεται.
Αν δεν ειναι κατανοητό όπως το είπα να μου πείτε.


ρε Άρη ... σε ποιό manual γράφει ότι Χ στροφές στη βίδα σημαίνει Υ διάκενο ;;;

(αν κατάλαβα καλά αυτό δεν γράφεις ;; )

:wave2:

sapila racing
12/09/2008, 10:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
ρε Άρη ... σε ποιό manual γράφει ότι Χ στροφές στη βίδα σημαίνει Υ διάκενο ;;;

(αν κατάλαβα καλά αυτό δεν γράφεις ;; )

:wave2:

Δεν το λέει πουθενά, γι αυτό ειπα οτι μετράμε για να το βρούμε.

Βέβαια βγαίνει και απο το σπείρωμα και θα ειναι και πιο ακριβής η μέθοδος ετσι. winka:

Αν ειναι να το μετρήσουμε καλύτερα να βγάλουμε ολο τον ρυθμιστή ωστε να εχουμε το μεγαλύτερο δυνατόν μήκος και να μετρήσουμε τις σπειρες.

Εννοείται οτι θα πρέπει να χρησιμοποιήσουμε υποδιαίρεση της στροφής.

Αν δεν εχουμε ειδικό εργαλείο μετρησης σπειρώματος (φτηνα ειναι) μπορούμε να καταφύγουμε σε τέτοια μεθοδο αν ειμαστε σιγουροι οτι δεν θα κανουμε βλακεία.

Ενας μηχανικός θα επρεπε να το ξέρει.
Παντως αν εχει καφαλώσει η βαλβίδα, κανονικά θέλει άλλαγμα καθώς κινδυνευει απο καταρρευση το σύστημα αν το κεφάλωμα φτάσει κατω απο το επίπεδο της 'βαφής'.

Normaden
12/09/2008, 12:45
Γεια σας παιδια και σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον σας.

Λοιπον πηρα το μηχανακι και ο θορυβος εξακολουθει να ακουγεται, (ενταξει οχι οπως πρωτα αλλα ακουγεται).
Οι απαντησεις του μαστορα ασαφεις για τους εκκεντροφορους (εως ανυπαρκτες), οσο για τα κοκορακια εχουν "μελανιασει" (οπως και εγω εδω που τα λεμε:a66: ), αν και το βρησκω λογικο με τις υψηλες θερμοκρασιες.

Τωρα για να προχωρισει παρακατω και να πει ακριβως τι προβλημα υπαρχει, χρειαζεται μαλλον και αλλο "φακελακι"(κοινη ον.= εργατικα), για να κοιταξει εις βαθος την περιπτωση.


Παντος παιδια με ολα αυτα εχω ξενερωσει και μου φαινεται οτι τωρα πληρωνω το μερακι που εχω για τις μηχανες επιδη καθομαι και την συντηρω μονος μου ευλαβικα , αντι να την πηγαινω στον μαστορα.
Αχ αυτη η επαρχια θα μας φαει

Χωμάτινος
12/09/2008, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Normaden
...ρε παιδια για πεστε μου την γνωμη σας...

Η γνώμη μου είναι ότι ο "μάστορας" που το πήγες λειτουργεί σύμφωνα με το ακόλουθο flowchart.. :rolleyes:

Άλλαξε μηχανικό.


141286

OldMan
12/09/2008, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Τατ αρχήν το manual της μοτοσυκλέτας σου θα σου φανεί σίγουρα χρήσιμο.
Μπορεις να το κατεβάσεις απο εδω
http://rtw.ozhanu.com/docs/
Δεν ξέρουμε όλοι Σενεγαλέζικα, Άρη μας ...:lol:

sapila racing
12/09/2008, 13:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Δεν ξέρουμε όλοι Σενεγαλέζικα, Άρη μας ...:lol:

Στα Αγγλικά είναι!
Μαλιστα το κατέβασα κιόλας για να ειμαι σιγουρος :smokin:

Πατας στο kle500manual.pdf :beer:

Τι πίνεις?? Θελω κι εγω!! :wave2:

OldMan
12/09/2008, 13:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Στα Αγγλικά είναι!
Ναι εεεεε ??? :smokin:

Για μπες στο Parent Directory (http://rtw.ozhanu.com/) :winka:





edit: Τούρκικα είναι τελικά ...:p

sapila racing
12/09/2008, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ναι εεεεε ??? :smokin:

Για μπες στο Parent Directory (http://rtw.ozhanu.com/) :winka:


edit: Τούρκικα είναι τελικά ...:p

Ετσι εξηγείται λοιπόν!! :rotflmao: Ξερω λίγα Τούρκικα απο τότε που δούλευα εκει!

Παντως το μανιουαλ ειναι στα Αγγλικά :wave2:

Ιδού!


141290

sapila racing
12/09/2008, 13:46
Καλά για την μέθοδο ρύθμισης κεφαλωμένων βαλβίδων δεν θα πεις τίποτα?? :smokin:

OldMan
12/09/2008, 13:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Καλά για την μέθοδο ρύθμισης κεφαλωμένων βαλβίδων δεν θα πεις τίποτα?? :smokin:
Παρασκευή απόγευμα, μισή ώρα πριν τις ρακές ...??? :smokin:

(πλάκα μας κάνεις ...) :lol: :wave2: :beer:

Anty12
12/09/2008, 14:02
Normaden.....
είσαι σίγουρος πως αυτό που ακούς, δεν είναι η καμπάνα από τα δεξιά σου?
Ως πρώην κάτοχος, ξέρω ότι στα KLE ακούγεται αρκετά..

GreenBill
12/09/2008, 14:11
Ειχα το ιδιο προβλημα στα 63000 χιλιομετρα,και τελικα ηταν καδενες,και χρειαστηκαν αλλαγη.

Normaden
12/09/2008, 14:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
είσαι σίγουρος πως αυτό που ακούς, δεν είναι η καμπάνα από τα δεξιά σου?
Ως πρώην κάτοχος, ξέρω ότι στα KLE ακούγεται αρκετά..

Ο ηχος ακουγεται απο τον κηνητηρα και οχι απο το μοτερ, οσο ανοιγεις το γκαζι τοσο ο ηχος δυναμωνει


Αρχικά δημιουργήθηκε από Χωμάτινος
Η γνώμη μου είναι ότι ο "μάστορας" που το πήγες λειτουργεί σύμφωνα με το ακόλουθο flowchart.. :rolleyes:

Άλλαξε μηχανικό.


Εχεις δικιο χωματινε (σορυ) Χωματινε:) αλλα ειναι ο καλυτερος για μενα (μαλλον ο πιο εμπιστος) στο Αργος που μενω (οχι μεσα, λιγο πιο εξω, μην τρελαθουμε κι ολας)
+ οτι εχει και την αντιπροσωπεια την Kawasaki.

Ενταξει, δεν πρεπει να βγαλει και αυτος το ψωμι του. ΟΧΙ ομως οπως οι αλλοι που δεν σε ρωτανε και απλα αρχιζουν και χρεωνουν ανταλακτικα που ουτε καν εχουν αλλαξει...


Παιδια για αποφυγη παρεξηγησεων απλα δεν κραζω κανενα. Λεω τα πραγματα με το ονομα τους και ο καθενας βγαζει τα συμπερασματα του. π.χ. εφ'ωσον διαπιστωνει οτι δεν διορθωθηκε ο θορυβος, γιατι δενει το καπακι και μετα ενημερωνει? Αυτα

FZR1000
12/09/2008, 15:04
οσο για τα κοκορακια εχουν "μελανιασει" (οπως και εγω εδω που τα λεμε ), αν και το βρησκω λογικο με τις υψηλες θερμοκρασιες.

Aν εννοεις το χρωμα που παιρνουν καμια φορα οι εξατμισεις, μπλε αυτο σημαινει οτι τα σημεια που εχουν γινει μπλε, εχουν φτασει στους 600+ βαθμους κελσιου. Δηλαδη το μοτερ σου εχει καταπονηθει απο αρκετα υψηλες θερμοκρασιες, και ισως αυτο να εχει και καποια σχεση με τον θορυβο αυτον που περιγραφεις. Μηπως το μοτερ ειχε μεινει χωρις παραφλου καποτε?

Normaden
12/09/2008, 15:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR1000
Aν εννοεις το χρωμα που παιρνουν καμια φορα οι εξατμισεις, μπλε αυτο σημαινει οτι τα σημεια που εχουν γινει μπλε, εχουν φτασει στους 600+ βαθμους κελσιου. Δηλαδη το μοτερ σου εχει καταπονηθει απο αρκετα υψηλες θερμοκρασιες, και ισως αυτο να εχει και καποια σχεση με τον θορυβο αυτον που περιγραφεις. Μηπως το μοτερ ειχε μεινει χωρις παραφλου καποτε?

Ναι αυτο το χρωμα αν και δεν το ειδα. Το μηχανακι το εχω ενα χρονο τωρα και ποτε δεν μου εχει μεινει απο παραφλου οσο για τις ψηλες θερμοκρασιες μονο λιγο το καλοκαιρι το ζωρισα για μια εβδομαδα διακοπες και οχι υπερβολες

FZR1000
13/09/2008, 13:00
Τοτε ισως να ειχε συμβει στον προηγουμενο, και δεν αποκλειεται η μηχανη να εχει 155.000χλμ...

stefanos
13/09/2008, 17:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR1000
Τοτε ισως να ειχε συμβει στον προηγουμενο, και δεν αποκλειεται η μηχανη να εχει 155.000χλμ...


Τον σκότωσες τον άνθρωπο.

FZR1000
13/09/2008, 18:55
Τι σημερον ημερα ολα ειναι πιθανα...

Normaden
13/09/2008, 19:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR1000
...και δεν αποκλειεται η μηχανη να εχει 155.000χλμ...

ΟΧΙ παιδια δεν υπαρχει τετοια περιπτωση. Το μηχανακι εχει πρωτη αδεια καλοκαιρι του 2002
+ οτι καθοτανε και για ενα χρονο πριν το παρω.

FZR1000
14/09/2008, 18:43
Καλο αυτο τοτε! Οταν λες 1η αδεια? δεν ειναι μοντελο 2002?

Normaden
14/09/2008, 20:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR1000
Καλο αυτο τοτε! Οταν λες 1η αδεια? δεν ειναι μοντελο 2002?
2002(μαυρο-ζαχαρί) ειναι, απλα μπορει να ειναι πρωτο εξαμηνο,γι' αυτο το εγραψα ετσι.

Σχετικα με το θεμα μας, εχω παρει 5-6 γνωμες και ολοι μου λενε οτι ακουγεται η καδενα.

Αν ξερεται, ρεγουλαρεται ή αλλαζει?

FZR1000
15/09/2008, 14:46
Πιθανοτατα να θελει αντικατασταση μονο ο τεντωτηρας της καδενας!

Normaden
07/11/2008, 18:07
Τελικα παιδια...

...Ψαχνω 2 εκκεντροφορους και 4 κοκκορακια για KLE 500 2002.

οποιος γνωριζει κατι παρακαλω ας ενημερωσει ειναι αναγκη.

Ευχαριστω

dkirkos
07/11/2008, 23:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Normaden
Τελικα παιδια...

...Ψαχνω 2 εκκεντροφορους και 4 κοκκορακια για KLE 500 2002.

οποιος γνωριζει κατι παρακαλω ας ενημερωσει ειναι αναγκη.

Ευχαριστω

τελικα? ειχε ο μαστορας δικιο? για πες? :beer:

Normaden
14/11/2008, 23:49
Ετοιμο το ΚΛΕ θα μπουν και φωτο να δειτε τα χαλια:mad: