PDA

View Full Version : Πρόβλημα Τροφοδοσίας ;;;;;;;;;;;;;;;;



xartoyra
14/02/2005, 10:07
καλημέρα παιδιά.Έχω κάποιο προβλημα με την μηχανή μου και θέλω την γνώμη σας .Ενώ πηγαίνω στην Εθνική με πέμπτη και 4.800 στροφές γύρω στα 100 κm μου κάνει συνεχώς διακοπές ενώ μόλις ανεβάσω δουλέυει μια χαρά.
Μπορείτε να μου πείτε τι μπορεί να φταίει ; και ένα καλό συνεργείο για HONDA TRANSALP V 650 μοντέλο 2003;

periklisk
14/02/2005, 17:24
στο υπόλοιπο φάσμα των στροφών δουλεύει καλά?

Αν επιταχύνεις από στάση γενναία (με τέρμα γκάζι) έχεις άλλο πρόβλημα?

Έτσι όπως το καταλαβαίνω είναι όντως πρόβλημα τροφοδοσίας....

Αν πάλι είναι παντού αυτόνομο και κάνει ότι θέλει παίζει και πρόβλημα στην ηλεκτρονική....

xartoyra
15/02/2005, 08:14
καλημέρα.
Πάνω από τις 5000 στροφές δουλεύει καλά και όταν ανοίξω το γκάζι απότομα τέρμα πάει καλά.Παρατήρησα ότι όταν έχει αέρα το κάνει συχνότερα και με βαθύτερες διακοπές λες και πάει να σβήσει αλλά ξαφνικά επανέρχεται

DimST
16/02/2005, 15:54
Σίγουρα θές έλεγχο στα καρμπυρατέρ. Αν μου ζητούσαν να μαντέψω θα έλεγα οτι κάτι δεν πάει καλά με τις στάθμες-πλωτήρες των καρμπυρατέρ. Μην το αφήσεις, πήγαινε το συντομότερο σε μηχανικό για έλεγχο και ρύθμιση τους.

:rolleyes:

OldMan
16/02/2005, 16:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimST
Σίγουρα θές έλεγχο σίγουρα στα καρμπυρατέρ. Αν μου ζητούσαν να μαντέψω θα έλεγα οτι κάτι δεν πάει καλά με τις στάθμες-πλωτήρες των καρμπυρατέρ. Μην το αφήσεις, πήγαινε το συντομότερο σε μηχανικό για έλεγχο και καθάρισμα τους.
:rolleyes:

Αν και μάλλον έχει δίκιο ο DimST, δες λίγο και την περίπτωση του μη επαρκούς εξαερισμού του τεπόζιτου.

Και εξηγούμαι:

Τα μηχανάκια με φέϊρινγκ τύπου transalp, γύρω στα 100+ χλμ δημιουργούν (λόγω στροβιλισμών) υποπίεση (λόγω αρνητικής άντωσης - Bernoulli) και δεν αφήνουν τον αέρα να μπει μέσα στο τεπόζιτο, οπότε και δεν κατεβαίνει εύκολα βενζίνη στο καμπυρατέρ.
:wave2: :wave2:

sniper
17/02/2005, 10:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αν και μάλλον έχει δίκιο ο DimST, δες λίγο και την περίπτωση του μη επαρκούς εξαερισμού του τεπόζιτου.

Και εξηγούμαι:

Τα μηχανάκια με φέϊρινγκ τύπου transalp, γύρω στα 100+ χλμ δημιουργούν (λόγω στροβιλισμών) υποπίεση (λόγω αρνητικής άντωσης - Bernoulli) και δεν αφήνουν τον αέρα να μπει μέσα στο τεπόζιτο, οπότε και δεν κατεβαίνει εύκολα βενζίνη στο καμπυρατέρ.
:wave2: :wave2:

Ναι αλλά άμα ήταν έτσι όλα τα ΤΑ θα είχαν το ίδιο πρόβλημα.... ή τουλάχιστον πάρα πολλά.....

OldMan
17/02/2005, 11:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ναι αλλά άμα ήταν έτσι όλα τα ΤΑ θα είχαν το ίδιο πρόβλημα.... ή τουλάχιστον πάρα πολλά.....

Και εγώ τι φταίω τώρα ???:confused: :confused: :confused:

:wave2: :wave2: :wave2:

CyBeRseXX
17/02/2005, 14:14
sinithos guro sta 40,000 theloun katharismo ta karbirater.

Tigas
17/02/2005, 14:23
ΕΠΕΙΔΗ ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΜΗΧΑΝΙΚΟ ΜΕΣΑ ΜΑΣ,
ΠΗΓΑΙΝΕ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΣΟΥ ΣΤΗΝ AGIO MOTORS ΣΤΗ ΘΗΒΩΝ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΙΟ ΚΟΝΤΑ ΣΟΥ ΝΑΤΟ ΔΟΥΝ.ΑΝ ΘΕΣ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΤΟΥΣ ΠΑΡΕ ΣΤΟ ΣΑΡΑΚΑΚΗ 210-3483300 ΝΑ ΣΤΟ ΠΟΥΝ

OldMan
17/02/2005, 14:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
...ΠΑΡΕ ΣΤΟ ΣΑΡΑΚΑΚΗ ....

Είπαμε να μην ΒΡΙΖΟΥΜΕ !!!! :lol: :lol: :lol:

periklisk
17/02/2005, 14:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Είπαμε να μην ΒΡΙΖΟΥΜΕ !!!! :lol: :lol: :lol:

Πες τα!:lol:

Tigas
18/02/2005, 14:25
ΚΑΛΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΟΚ
ΠΑΡΕ ΤΟ 131 ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ............... ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ