PDA

View Full Version : Συλλυπητηρια !



crs-k
14/02/2005, 12:05
Ας μου επιτραπει να καταχραστω λιγο χωρο απο τον καθημερινο τοπο στον οποιο βρισκομαι, για ενα ανθρωπινο θεμα...

Η αλλη μεγαλη μου αγαπη (μεγαλυτερη θα ελεγα), εκτος της μηχανης, ειναι η ορειβασια.
Ειμαι εδω και χρονια μελος του Ε.Ο.Σ. Αθηνων, αν και δεν συμμετεχω συχνα στις εκδρομες του συλλογου, προτιμωντας εξορμησεις με μικροτερες ομαδες.

Χτες χαθηκαν 5 "συνοδοιποροι" μου, απο μια "κακια στιγμη".
Ο Φωτης (Βαρουξης) μαλιστα ηταν ΠΟΛΥ εμπειρος ορειβατης.
Δεν ηταν λαθος κανενος!
Και ιδιαιτερα του Δημητρη που ηταν αρχηγος της αποστολης.
Το βουνο ειναι σχετικα "ευκολο".
Ηταν απλως μια κακια στιγμη που χτυπησε την ομαδα.
Σαν κι αυτες απο τις οποιες κινδυνευουμε καθημερινα στους δρομους.


Θελω λοιπον να εκφρασω τα θερμα μου συλλυπητηρια προς τις οικογενειες των παιδιων που χαθηκαν, τοσο τα δικα μου αλλα φανταζομαι και των παιδιων του φορουμ, που σαν μοτοσυκλετιστες εχουν ιδιαιτερες ευαισθησιες σε τετοια θεματα.


Καλο ταξιδι, Φωτη, Φωτεινη, Αιμιλιε, Σπυρο και Νταϊανα!
Μας αφησατε λιγοτερους, λιγα μετρα μολις κατω απο την κορφη που πατησατε και φυγατε για για αλλες ψηλοτερες κορφες!



Με συντριβη ...

Χρηστος

Dodok edessa
14/02/2005, 12:10
:sad: μαζί σου και εγώ:sad:

periklisk
14/02/2005, 12:17
Συλλυπητήρια και από μένα! Κρίμα για τα παιδιά που χάθηκαν!:sad:

petridist
14/02/2005, 12:17
κρίμα τα παιδιά....

κουράγιο στις οικογένειες τους..

:(

ireneepi
14/02/2005, 12:37
Συλλυπητηρια :sad:

crs-k
14/02/2005, 13:34
Με τα χρονια και την εμπειρια που εχω και στους δυο χωρους (ορειβασια - μηχανη) εχω διαπιστωσει οτι ειναι δυο πραγματα παρα πολυ κοντινα ...
Γι' αυτο ισως τ' αγαπησα και τα δυο σχεδον με το ιδιο παθος.

Και στις δυο περιπτωσεις τρελλο σε ανεβαζουν, τρελλο σε κατεβαζουν.

Το βουνο εχει δικους του νομους και κανονες καθως και το δικο του "μικροκλιμα". Επισης ασχετα με το ποσο μεγαλο ή μικρο, ευκολο ή δυσκολο ειναι, εχει παρα πολυ ευμεταβλητο καιρο. Καποια στιγμη οι συνθηκες ή οι δυναμες του καθενος του υπαγορευουν να "υποχωρησει" (οπως και με την μηχανη). Η αγαπη και το παθος ομως γι' αυτο, πολλες φορες εχουν ωθησει πολλους περα απο τα ορια τους ... Στο λαθος (οπως και με την μηχανη)! Που αρκετες φορες εχει αποδειχτει μοιραιο (οπως και με την μηχανη).

Ετυχε να κανω μια τετοια υπερβολη καποτε, σε μια ορειβατικη εξορμηση και να φτασω περα απο τα ορια μου και μαλιστα ΜΟΝΟΣ μου.
Με κρατησαν ζωντανο τοτε οι εικονες απο τα παιδια μου, που με αναγκασαν να δωσω μαχη πολυ περα απο τις δυνατοτητες μου. Απο τοτε "εμαθα" να το σεβομαι το βουνο. Οχι να το φοβαμαι, αλλα να το σεβομαι. Εχω υποχωρησει σε αρκετες περιπτωσεις που εβλεπα τα ορια μου να πλησιαζουν γοργα.

Οπως κι εσεις βλεπετε, οι ομοιοτητες της με την μηχανη ειναι πολλες.
Μαθετε να την σεβεστε. Οχι να την φοβαστε.
Μην ξεπερνατε (ουτε να τα πλησιαζετε καν) τα ορια σας ΠΟΤΕ !!!

Κορυφαιους μας κανει ο σεβασμος γι' αυτο που κανουμε!

Και φυσικα οχι η οδηγηση με τον τροπο που περιγραφει (πολυ σωστα) ο Idi, σε αλλο ποστ, στο οποιο δεν εγραψα για να κρατησω ενα επιπεδο και μα ΜΗΝ βρισω ...

free rider
14/02/2005, 14:41
h zoi paizei perierga paixnidia...

pote den xereis pote tha simbei to kako...

ta silipitiria moy..

:sad: :sad: :sad:

tai
14/02/2005, 16:50
Συλλυπητήρια :( :( :( :( :(

crs-k
14/02/2005, 18:02
Τελικα ηταν μαλλον λαθος ...

Θελοντας να προφυλαχθουν απο τους ισχυρους ανεμους κατεβηκαν απο το "λουκι" κι οχι απο την πλαγια που ανεβηκαν.

Η ομιχλη και ο αερας (που σηκωνε το φρεσκοστρωμενο χιονι) οδηγησαν στο λαθος.

Περπατησαν πανω σε "κορνιζα".
(Κορνιζα = παγωμενο χιονι εξω απο τον βραχο, στον αερα ουσιαστικα, οποτε αντεχει μεχρι καποιο ακαθοριστο βαρος)
Επειδη σε μια ομαδα που περπαταει στο χιονι πηγαινει ο ενας στα βηματα του προηγουμενου, για να μειωσει την ηδη μεγαλη καταπονηση, οσο πιο μεγαλη ειναι τοσο και "βαθαινουν" οι πατημασιες.
Αυτο ειχε σαν αποτελεσμα να την "κοψουν" οι τελευταιοι της ομαδας.

Ειναι κριμα γιατι αν ηταν λιγο μικροτερη ομαδα, εστω και μ' αυτο το λαθος, θα περναγε ...


Συμπαθατε με αλλα δεν μπορει να μου φυγει απ' το μυαλο, απο χτες το βραδυ ... :sad:

Υποσχεθηκα (σε μενα) οτι θα παω στο σημειο σε πρωτη ευκαιρια ...
Αν υπαρχει αλλος ορειβατης εδω μεσα μπορουμε να παμε παρεα ...



Καλες αναβασεις και παλι συνοδοιποροι και καλη ανταμωση, καποια στιγμη, ψηλοτερα ... :(

KaTaNaS
14/02/2005, 18:07
ta syllhphthria moy. o theos na toys sygxwresei.

dynamh stoys dikous tous

kaneis de tha meinei gia panta edw