PDA

View Full Version : Απο μερα σε μερα



Corvo
13/09/2008, 15:00
Γεια σας με λενε Αλεξανδρο και ειμαι 16 χρονων απο τα Τρικαλα

Απο μερα σε μερα θα παρω το πρωτο μου μηχανακι ΚΤΜ 200 ΕΧC 2007 μεταχειρισμενο...

Το μηχανακι θα ειναι μονο για χωμα και τιποτα αλλο...

Πρεπει να μαθω κατι πριν βγω πρωτη φορα για βολτα?

dirtbird
13/09/2008, 15:05
Θα πρέπει να έχεις πλήρη εξοπλισμό δικό σου όπως επίσης θα πρέπει να μάθεις να κάνεις την βασική συντήρηση της μοτό σου μόνος σου.

Corvo
13/09/2008, 15:15
πληρη εξοπλισμο εχω οταν λες βασικη συντηρηση της μοτο τι ακριβως εννοεις?

dirtbird
13/09/2008, 15:24
Στο μηχανάκι που θα πάρεις, βασική είναι η συχνή συντήρηση του φίλτρου αέρα, η αλλαγή των λαδιών του κιβωτίου και ο έλεγχος του μπουζί.

Αυτά θεωρώντας ότι είναι σε καλή κατάσταση.

Corvo
13/09/2008, 15:29
πως μπορω να τα μαθω αυτα φιλε μου?
μπορω μεσα απο το ιντερνετ απο καποια σελιδα ή θα πρεπει να μου δειξει καποιος απο κοντα?

iatrodikastis
13/09/2008, 19:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Corvo
πως μπορω να τα μαθω αυτα φιλε μου?
μπορω μεσα απο το ιντερνετ απο καποια σελιδα ή θα πρεπει να μου δειξει καποιος απο κοντα?

Αυτά είναι πολύ εύκολο να τα μάθεις.

1.Καθαρισμός φίλτρου:Διάβασε το μάνιουαλ πως βγαίνει το φίλτρο αέρα.Το βουτάς σε ειδικό καθαριστικό φίλτρου.Το ζουλάς 2-3 φορές και το στραγγίζεις καλά.Το ξεπλένεις από το καθαριστικό καλά με νερό,το στραγγίζεις και το αφήνεις να στεγνώσει.

2.Λάδωμα φίλτρου:Στεγνό το φίλτρο το λαδώνεις στην εσωτερική του πλευρά,με ειδικό λάδι φίλτρου.Διάβασε το μάνιουαλ και ξανατοποθετησέ το.

3.Διάβασε το μάνιουαλ γιά την αλλαγή των λαδιών σασμάν.

4.Αλλαξε το μπουζί όταν χρειαστεί,αλλά έχε πάντα μαζί σου στο βουνό τουλάχιστον ένα εφεδρικό.

5.Καθάρισε με νερό την αλλυσίδα σου και λαδωσέ την πριν από κάθε βόλτα.

6.Τσέκαρε το μπροστά σημείο του σαλλίγγαρου της εξάτμισης,εκεί που ενώνεται με τον κύλινδρο γιά διαρροές λαδιού,έχε πάντα καβάτζα Ο-ring,να τα αλλάξεις όταν δεις λάδια.

7.Τσέκαρε πάντα καίριες βίδες γιά λασκαρίσματα,όπως μανιβέλλας-λεβιέ ταχυτήτων-τιμονιού-εξάτμισης και κυρίως την πίσω βίδα που κρατάει το τσιμπουκόφρενο της εξάτμισης.

8.Οπωσδήποτε καθάρισμα στις τσιμούχες του πηρουνιού.Διάβασε το μάνιουαλ.

Καλές βόλτες,

πήρες ότι καλύτερο γιά αρχή σε μηχανάκι.

Corvo
14/09/2008, 13:41
σας ευχαριστω πολυ το manual μπορω να το βρω καπου εψαξα στα θεματα που εχουν δημιουργηθει αλλα δεν βρηκα για το συγκεκριμενο μηχανακι.

lamoun
14/09/2008, 13:50
Κατέβασέ το εδώ. http://www.ktm.com/download.php?dataID=7203G0_OM_EN.pdf

Καλή αρχή!

dirtbird
14/09/2008, 14:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Κατέβασέ το εδώ. http://www.ktm.com/download.php?dataID=7203G0_OM_EN.pdf

Καλή αρχή!

Πολύ σωστά :a013:
Αυτό όμως είναι το OWNER'S manual, το οποίο περιέχει τις ρυθμίσεις αναρτήσδεων-κινητήρα και την βασική συντήρηση (και από εκεί πρέπει να αρχίσεις).

Υπάρχει και το SERVICE (ή WORKSHOP) manual, το οποίο είναι πολύ 'βαρύτερο' και τουλάχιστον για την ώρα, δεν σου χρειάζεται.

Ασωτος
14/09/2008, 14:13
Με το καλό να το πάρεις ....

Δοκίμασε το www.ktmtalk.com, κάνε και εγγραφή αν θέλεις, θα βρεις πάρα πολλά ....

Μετά ανέβα σε Ελάτη - Περτούλι, αλλά προσπάθησε να έχεις και παρέα - όχι μόνος σου ..

Corvo
14/09/2008, 18:38
εννοειτε φιλε παντα με παρεα...εισαι απο Τρικαλα και εσυ?

Ρε εσεις το link για να κατεβασω το manual απλα μου ανοιγει ενα παραθυρο με το manual δν μου λεει καπου download.Πως το κατεβαζω?

dirtbird
14/09/2008, 18:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Corvo
εννοειτε φιλε παντα με παρεα...εισαι απο Τρικαλα και εσυ?

Ρε εσεις το link για να κατεβασω το manual απλα μου ανοιγει ενα παραθυρο με το manual δν μου λεει καπου download.Πως το κατεβαζω?

Κάνε δεξί κλικ -> save as κτλ, κτλ.... δλδ. σώσε το στο σκληρό δίσκο

Corvo
14/09/2008, 19:17
α οκ πολυ ωραια...ευχαριστω