PDA

View Full Version : yamaha crypton x vs kawasaki zx130 vs yamaha ybr 125



mustaine1990
14/09/2008, 19:22
θελω να παρω την πρώτη μου μηχανη και ειμαι μεταξυ των δυο παπιων και του μοτοσυκλετακιου. θελω να ειναι οικονομικο, ποιοτικο σαν κατασκευη, πρακτικο, αξιοπιστο και να εχει καλη συμπεριφορα στο δρομο


ποιο απο τα 3 θα μου προτεινατε?


δεκτες και αλλες προτασεις μεχρι 2500 ευρω

ευχαριστω

apav
14/09/2008, 19:24
ybr

p@nos
14/09/2008, 19:33
αφου βαζεις οριο τα 2,500 χιλιαρικα, cbf 250 μεταχειρισμενο...

και ασε τα παπια στην ακρη...

epp1640
14/09/2008, 20:59
Σαν κάτοχος του ybr σου προτείνω το ybr, ειδικά αν έχεις σκοπό μετά να προχωρήσεις σε κάτι μεγαλύτερο και είναι η πρώτη σου μοτοσυκλέτα. Έχω το νέο 07 μοντέλο με το fuel injection και είναι απίστευτα οικονομικό. Μετρημένα 450 χλμ με πλήρες γέμισμα και το μηχανάκι είχε ακόμα.. :eek: λίγο πολύ 50 χλμ/ λίτρο.. Καλή ποιότητα κατασκευής, άθραυστο αφού μιλάμε για μια πολύ απλή κατασκευή, καλό μπροστινό φρένο, πολύ άνετη σέλα για τον συνεπιβάτη, για τα δεδομένα της κατηγορίας πάντα. Στα αρνητικά του είναι οι επιδόσεις, που είναι ανάλογες του κυβισμού του, τα μαμά λάστιχα τα οποία είναι αίσχος και τα αλλάζεις πάντα όσο πιο γρήγορα μπορείς (εγώ θα τα αλλάξω σε 15 μέρες πριν αρχίσουν οι πρώτες βροχές) και σε σύγκριση με ένα παπί, ο χώρος που δεν έχει κάτω από την σέλα.. Εγώ έχω γράψει 5.000 χλμ περίπου με αυτό, αλλά το έχουν άλλοι τρεις φίλοι μου, 1ας το προηγούμενο μοντέλο με το καρμπυρατέρ ο οποίος έχει γράψει αρκετά χλμ, έχοντας πάει μέχρι και δικάβαλος Ανώγεια με χιόνια.. :uplate: και άλλοι δύο που έχουν το καινούριο μοντέλο όπως και εγώ με περίπου 10.000 χλμ έκαστος. Κανένας δεν είχε κανένα πρόβλημα για την ώρα, εκτός από εμένα που σκληρίζει που και που το πίσω φρένο (ταμπούρο) αλλά θα το διορθώσω λογικά χωρίς κόστος. Στα συν, ξέχασα να βάλω και το πολύ καλό δίκτυο της μοτοδυναμικής (αχρείαστο να ναι :D ) και τις χαμηλές τιμές των ανταλλακτικών. :beer: :beer:


141624

iliasana
25/02/2009, 14:22
ena ap ta liga arnitika gia ayto to mixanaki ine ta antallaktika bebea einai genikotero provlima ayto me oles tis eteries...pou lete gia allagi kalamion k mpoykalon mazi me tis tsimoyxes (8 eyro i mia) xoris ergatika paei peripoy sta 360+ eyro...k opos katalavenete psaxno gia metaxeirismena..ekana mia mikri ereyna meso enos mixanikoy alla den yparxei tpt.

yparxei kapou kanena link me MANTRES ME METAXEIRISMENA na paro kana tilefono mpas k glitoso ayto to klepsimo..? eyxaristo..

epp1640
25/02/2009, 15:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από iliasana
ena ap ta liga arnitika gia ayto to mixanaki ine ta antallaktika bebea einai genikotero provlima ayto me oles tis eteries...pou lete gia allagi kalamion k mpoykalon mazi me tis tsimoyxes (8 eyro i mia) xoris ergatika paei peripoy sta 360+ eyro...k opos katalavenete psaxno gia metaxeirismena..ekana mia mikri ereyna meso enos mixanikoy alla den yparxei tpt.

yparxei kapou kanena link me MANTRES ME METAXEIRISMENA na paro kana tilefono mpas k glitoso ayto to klepsimo..? eyxaristo..

ώπα ώπα, αν κατάλαβα καλά ψάχνεις καλάμια για ybr? 360? :uplate: Κάτι δεν πάει καλά γιατί ένα φιλαράκι άλλαξε εδώ (Ηράκλειο Κρήτης), κόστος χωρίς εργασία 100κάτι.. αλλά θα ρωτήσω να σου πω ακριβές ποσό αν τον δω αύριο στην σχολή.. το ybr γενικά έχε υπόψην σου ότι έχει πολύ φτηνά ανταλλακτικά.. :wave2:

XJR_Billy
25/02/2009, 16:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
Σαν κάτοχος του ybr σου προτείνω το ybr, ειδικά αν έχεις σκοπό μετά να προχωρήσεις σε κάτι μεγαλύτερο και είναι η πρώτη σου μοτοσυκλέτα. Έχω το νέο 07 μοντέλο με το fuel injection και είναι απίστευτα οικονομικό. Μετρημένα 450 χλμ με πλήρες γέμισμα και το μηχανάκι είχε ακόμα.. :eek: λίγο πολύ 50 χλμ/ λίτρο.. Καλή ποιότητα κατασκευής, άθραυστο αφού μιλάμε για μια πολύ απλή κατασκευή, καλό μπροστινό φρένο, πολύ άνετη σέλα για τον συνεπιβάτη, για τα δεδομένα της κατηγορίας πάντα. Στα αρνητικά του είναι οι επιδόσεις, που είναι ανάλογες του κυβισμού του, τα μαμά λάστιχα τα οποία είναι αίσχος και τα αλλάζεις πάντα όσο πιο γρήγορα μπορείς (εγώ θα τα αλλάξω σε 15 μέρες πριν αρχίσουν οι πρώτες βροχές) και σε σύγκριση με ένα παπί, ο χώρος που δεν έχει κάτω από την σέλα.. Εγώ έχω γράψει 5.000 χλμ περίπου με αυτό, αλλά το έχουν άλλοι τρεις φίλοι μου, 1ας το προηγούμενο μοντέλο με το καρμπυρατέρ ο οποίος έχει γράψει αρκετά χλμ, έχοντας πάει μέχρι και δικάβαλος Ανώγεια με χιόνια.. :uplate: και άλλοι δύο που έχουν το καινούριο μοντέλο όπως και εγώ με περίπου 10.000 χλμ έκαστος. Κανένας δεν είχε κανένα πρόβλημα για την ώρα, εκτός από εμένα που σκληρίζει που και που το πίσω φρένο (ταμπούρο) αλλά θα το διορθώσω λογικά χωρίς κόστος. Στα συν, ξέχασα να βάλω και το πολύ καλό δίκτυο της μοτοδυναμικής (αχρείαστο να ναι :D ) και τις χαμηλές τιμές των ανταλλακτικών. :beer: :beer:

+660

Αβλεπή YBR .

iliasana
25/02/2009, 16:42
episimeno ksana mpoukales mazi me kalamia (AU8ENTIKA panta) 78 to ka8e kalami k i mpota de 8imame sinolo 360+ mazi me tsimouxes...8elo 2 kalamia k 2 mpotes..k 2 tsimoyxes.k ime apo irakleio kritis k antrea gnorizomaste filos toy baggeli ime :P oloi edo mazeytikame! lol giorgos edo.

epp1640
25/02/2009, 20:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από iliasana
episimeno ksana mpoukales mazi me kalamia (AU8ENTIKA panta) 78 to ka8e kalami k i mpota de 8imame sinolo 360+ mazi me tsimouxes...8elo 2 kalamia k 2 mpotes..k 2 tsimoyxes.k ime apo irakleio kritis k antrea gnorizomaste filos toy baggeli ime :P oloi edo mazeytikame! lol giorgos edo.

:lol: :lol: :lol: Τώρα αν σου πω ότι εσένα θα ρωτούσα? Άλλος μου είχε πει? Γιατί ρε γαμώτο νόμιζα ότι κόστιζαν λίγο? (Μη γράφεις greeklish some old folks cannot read them :D ) Ρε συ 360 είναι σκέτη ληστεία.. :uplate: Ούτε να υποψιαστώ δεν θέλω πόσο κοστίζει η αλλαγή τους σε μία μεγάλη μοτοσυκλέτα.. τι να πω.. :a35:

epp1640
25/02/2009, 20:17
Ρε συ τώρα που το σκέφτηκα.. δεν κοιτάμε μήπως βρούμε τίποτα στο web.. :confused:

nik7119
26/02/2009, 12:33
ασηζητιτη χ 135,,θα δεις το γιατι οταν το παρεις

Red Rider
26/02/2009, 16:28
Εγω λεω YBR,και ας εχω crypton x.
Νοιωθεις οτι οδηγεις κατι πιο μοτοσυκλετοειδες,και σιγουρα πιο ανετο.
Ο μονος λογος που δεν το πηρα,ειναι η εμφανιση,που δεν μου αρεσει καθολου σε αντιθεση με το χ.
Κατα τα αλλα ειναι top:beer:

epp1640
26/02/2009, 16:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από REDRS
Εγω λεω YBR,και ας εχω crypton x.
Νοιωθεις οτι οδηγεις κατι πιο μοτοσυκλετοειδες,και σιγουρα πιο ανετο.
Ο μονος λογος που δεν το πηρα,ειναι η εμφανιση,που δεν μου αρεσει καθολου σε αντιθεση με το χ.
Κατα τα αλλα ειναι top:beer:

Ναι η εμφάνιση του είναι ένα θέμα για πολλούς, για να πω την αλήθεια ούτε εμένα με τρέλλαινε όταν το πήρα αλλά δεν έχω μετανιώσει καθόλου για την επιλογή μου. Ήταν η πιο λογική επιλογή εκείνη την στιγμή.

extremist
26/02/2009, 19:10
Αν σου αρέσει το στυλ του ybr μπορείς να ψάξεις για μεταχειρισμένο Honda CB 400 με τα 2500 χιλ. που διαθέτεις!Αρκετά πιο άνετο,οικονομικό και μεγαλύτερος κυβισμός-άλογα-δύναμη πράγμα που διευκολύνει τη δουλειά που θέλεις να κάνεις καθώς δεν θα χρειάζεται και να το πηγαίνεις τέρμα (λέμε τώρα) :wave2:

epp1640
26/02/2009, 19:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από extremist
Αν σου αρέσει το στυλ του ybr μπορείς να ψάξεις για μεταχειρισμένο Honda CB 400 με τα 2500 χιλ. που διαθέτεις!Αρκετά πιο άνετο,οικονομικό και μεγαλύτερος κυβισμός-άλογα-δύναμη πράγμα που διευκολύνει τη δουλειά που θέλεις να κάνεις καθώς δεν θα χρειάζεται και να το πηγαίνεις τέρμα (λέμε τώρα) :wave2:

Πολύ σωστή επιλογή, το σκέφτομαι τώρα για αντικαταστάτη του ybr (ίσως και με την προοπτική να κρατήσω και το ybr για την πόλη) αλλά δεν τον καλύβει το μικρό δίπλωμα.. του 90 γράφει ότι είναι.. :winka:

geoliz
05/03/2009, 15:25
ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΤΟ ΥΒR ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΚΟΙΤΑΖΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ CBF125;

toyar
05/03/2009, 15:37
Με 2500+ καλομεταχειρισμένο cbf 250 κατά προτίμηση 07 και πάνω (μαύρες ζάντες). Ασύγκριτα καλύτερο από οποιοδήποτε παπί.:wave2:

epp1640
05/03/2009, 16:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από geoliz
ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΤΟ ΥΒR ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΚΟΙΤΑΖΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ CBF125;

Γιατί είναι του ακατονόμαστου Σακαρακάκη :lol:

extremist
05/03/2009, 20:35
Epp μου διέφυγε το δίπλωμα πάνω στη χαρά μου να βοηθήσω :rotflmao:
Για να λέμε και του στραβού το δίκιο αν έχεις ήδη δίπλωμα για 125 και πάρεις κάτι μεγαλύτερο απλά το νου σου με τα ατυχήματα.Να σε γράψουν είναι το λιγότερο το θέμα είναι να μην προκαλέσεις ζημιά σε τρίτους και σε κυνηγάει να σου φάει τα λεφτά μιας και δεν σε καλύπτει η ασφαλιστική.:sad:

epp1640
05/03/2009, 21:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από extremist
Epp μου διέφυγε το δίπλωμα πάνω στη χαρά μου να βοηθήσω :rotflmao:
Για να λέμε και του στραβού το δίκιο αν έχεις ήδη δίπλωμα για 125 και πάρεις κάτι μεγαλύτερο απλά το νου σου με τα ατυχήματα.Να σε γράψουν είναι το λιγότερο το θέμα είναι να μην προκαλέσεις ζημιά σε τρίτους και σε κυνηγάει να σου φάει τα λεφτά μιας και δεν σε καλύπτει η ασφαλιστική.:sad:

Ακριβώς.. η κλήση είναι το λιγότερο που θα έπρεπε να σκέφτεται.. Εγώ κυκλοφόρησα λίγους μήνες με δίπλωμα 50ριού.. :look: και δεν υπάρχει πιο ψυχοφθόρο πράγμα.. Αν κάτι συμβεί και ειδικά αν φταις απλά :wave2:

nik7119
08/03/2009, 07:00
παιδια αλλαζοντας τα ενδιαμεσα λαδια μονοι μας,,πχ στα 3000 χλμ,,αλλα το σερβις στα 6000,,το κανουμε κανονικα στην αντοιπρωσοπια,,χανουμε την εγκυηση?

epp1640
08/03/2009, 11:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από nik7119
παιδια αλλαζοντας τα ενδιαμεσα λαδια μονοι μας,,πχ στα 3000 χλμ,,αλλα το σερβις στα 6000,,το κανουμε κανονικα στην αντοιπρωσοπια,,χανουμε την εγκυηση?

Καλή ερώτηση.. βασικά το πάω και μου τα αλλάζουν γιατί δεν πληρώνω εργατικά αλλά θα ήθελα να τα αλλάξω μόνος μου..

nik7119
08/03/2009, 12:40
τελικα την χανεις την εγκηιση?

epp1640
08/03/2009, 12:43
δεν το γνωρίζω αν χάνεις την εγγύηση..