PDA

View Full Version : Παπαδες



Σελίδες : [1] 2

Boxer
15/02/2005, 14:48
Τι εγινε ρε παιδια.
Τοσο μεγαλο θεμα και ουτε μισο σχολιο σε ολο το φορουμ για ενα γεγονος το οποιο
περιλαμβανει θεματα τα οποια εχουν απασχολησει κατα κορον ολους μας εδω μεσα.

ΘΡΗΣΚΕΙΑ - ΣΕΞ - ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΙΑ - ΥΠΕΞΑΙΡΕΣΗ - ΚΑΤΑΣΚΟΠΙΛΙΚΙ

Αλλα θα μου πειτε απο που να το πρωτοπιασεις.
Λερωνεσαι απο παντου.

Θελω να πω ομως κατι.

Η κυβερνηση να σταματησει να κανει την ΠΑΠΙΑ επιτελους.
Και δεν εννοω να ταχθει υπερ του Χριστοδουλου οπως φωναζουν αρκετοι.
Εννοω να μπει ο εισαγγελεας και να δει πως θησαυρισανε μερικοι Παντελεημωνες κλπ.
Γιατι καθαρση απο τη Σουζι τη Νταιζη και την Ντοροθι μην περιμενετε.

Αν και τα ροζ σκανδαλα δεν με πολυαφορουν.Αυτα αφορουν τους πιστους.
Ως φορολογουμενος ομως με ενοχλει να τα κονομανε καποιοι με καθαρη ΑΠΑΤΗ.:mad:
Αυτα για αρχη

OldMan
15/02/2005, 14:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Boxer
Γιατι καθαρση απο τη Σουζι τη Νταιζη και την Ντοροθι μην περιμενετε.

Γιατί, δεν είναι καθαρά τα κορίτσια ????

Crs-k, λες να την πατήσαμε ???:confused: :confused:

crs-k
15/02/2005, 15:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Γιατί, δεν είναι καθαρά τα κορίτσια ????

Crs-k, λες να την πατήσαμε ???:confused: :confused:


:uplate: :hypnotize

Μη μου λετε τετοια και μου κοβετε το αιμα ...

:lol: :rotflmao: :lol:




Ρε 'σεις, σοβαρα τωρα (αν τα καταφερω) ...

Τα πραγματα ειναι πολυ απλα.
Η κυβερνηση οφειλει να συνεχισει αυτο που (ακαιρα οπως φανηκε) ξεκινησε ο μακαριτης ο Τριτσης.

ΠΛΗΡΗΣ ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ Εκκλησιας και Κρατους !!!

Το Κρατος ειναι για ΟΛΟΥΣ και οχι μονο για το (μεγαλο, δεν λεω) ποσοστο των Χ.Ο.

Εχεις περιουσια κυρα Εκκλησια ?
Ωραια !
ΠΛΗΡΩΝΕ τους Παπαδες σου και τα Εξοδα σου!

Αλλιως, θα συνεχισω εγω (το Κρατος) να τους πληρωνω, αλλα ΟΛΗ η περιουσια σου και ΟΤΙ μελλοντικα περιελθει απο Δωρεες σε σενα, θα ειναι ΚΡΑΤΙΚΟ!

Ενω η Εκκλησια θελει και την αμυθητη περιουσια της να κρατησει, αλλα και να πληρωνει το Κρατος τα εξοδα της ...

Που το εχουν ακουσει αυτο τα σουργελα ??? :mad:

OldMan
15/02/2005, 15:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
:Η κυβερνηση οφειλει να συνεχισει αυτο που (ακαιρα οπως φανηκε) ξεκινησε ο μακαριτης ο Τριτσης.
ΠΛΗΡΗΣ ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ Εκκλησιας και Κρατους !!!

Μετά παρεξηγιέσαι που σε λένε Παππού.... :lol: :lol:

Υ.Γ.

Ο Σάκης ο Πεπονής δεν είχε ξεκινήσει μια τέτοια ιστορία, γύρω στο '92-'93 ??? (Βαμημένο γκούντα ......)

:wave2: :wave2: :wave2:

free rider
15/02/2005, 21:02
και το χειρότερο είναι οτι δεν πληρώνει φόρους...

εμένα τον αρχιμα@@@κα γιατι να με ξεσκίζει η εφοροία???

τόοοσα και τόοοσα χρόνια αφορολόγητα...

γιατί????

antares
17/02/2005, 12:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k


Η κυβερνηση οφειλει να συνεχισει αυτο που (ακαιρα οπως φανηκε) ξεκινησε ο μακαριτης ο Τριτσης.

ΠΛΗΡΗΣ ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ Εκκλησιας και Κρατους !!!


Ναι!!
Σωστό, ολόσωστο, μόνο που...
Σήμερα βγήκε ο γκαντέμης βρυκόλακας και κατέστησε σαφές, ότι δεν πρέπει να ονειρευόμαστε κάτι τέτοιο στο άμεσο μέλλον (και άμα ένας βρυκόλακας μιλάει για μέλλον, εννοεί 3-4 αιώνες και πάνω:lol: :lol: )

Γενικά η παπαδοκρατία καλά κρατεί σ'αυτόν τον τόπο. Μπορεί ο Χριστόδουλος να είναι λίγο στα down του αυτόν τον καιρό, αλλά είναι παροδικό, είμαι σίγουρος. Σε κάνα εξάμηνο που θα έχει (τάχα μου- τάχα μου) ολοκληρώσει την αυτοκάθαρση, θα επανέλθει δρυμίτερος, μαζί με τη στρατιά των νεοορθόδοξων φονταμενταλιστών, τις αγάμητες θεούσες και τα βλαμένα που γελάνε με τα ανέκδοτά του, αντί να του ρίξουν κανένα γιαούτι...

Πρός τι τόσο μένος;
Ο διαχωρισμός κράτους -εκκλησίας είναι απ΄τις δημοκρατικότερες κατακτήσεις της Ευρώπης. Τα θεμέλια έθεσε η γαλλική επανάσταση, δύομισι αιώνες πρίν. Όχι ότι αποδυναμώθηκε η εκκλησία, κάθε άλλο. Αλλά πουθενά στην υπόλοιπη Ευρώπη δεν υπάρχει πχ. αυτό το φρούτο που έχουμε εδώ: υπουργείο παιδείας και θρησκευμάτων.
Έχει το κράτος τα εκπαιδευτικά του ιδρύματα, έχει και η εκκλησία τα δικά της, και διαλέγει ο πολίτης που θα στείλει το παιδί του.
Δημοκρατικά και ελεύθερα πράγματα.
Παράδειγμα ήταν το παραπάνω, του τι σημαίνει διαχωρισμός σε θεσμικό επίπεδο.
Γιατί διαχωρισμός σε πολιτικό επίπεδο ξέρετε τι σημαίνει;
Σημαίνει αυτό που έγινε στην Ισπανία πριν70 χρόνια. Συντάχτηκαν οι παπάδες με τους Φρανκικούς και τους έφαγε το μαύρο φίδι, τους ξετρυπώνανε οι δημοκρατικοί απο τις εκκλησίες και τους εκτελούσαν χωρίς πολλά πολλά. Για να μαθαίνουν να μην ανακατεύουν το θεό τους σε υποθέσεις που δεν πρέπει.
Θα φανταζόμασταν ποτέ κάτι ανάλογο εδώ; όχι΄και ίσως και καλύτερα έτσι.
Αλλά αφού δεν θα τολμούσαμε εμείς, και απ' την άλλη το κράτος δεν μπορεί να στραφεί κατα του εαυτού του (εκκλησία)...
...ποιός επιτέλους...

...θα μας προστατέψει...


...απ' τους παπάδες;;

:evil: :evil:

illuminatios
17/02/2005, 14:02
Sex Drugs & Rock n Roll

Μια χαρά μου φαίνεται!

Κάτω τα χέρια απ τα party animals Αντίχριστοι Παλιάνθρωποι

OldMan
17/02/2005, 15:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από illuminatios
Sex Drugs & Rock n Roll

Ακούνε και Jerry Lee Lewis ?? :confused: :confused:

tai
17/02/2005, 18:24
και Black Sabbath
:lol: :lol: :lol:

955i
17/02/2005, 18:38
εμενα πρωσοπικα μου κανει εντυπωση πως ολοι κανουν οτι ειναι ξαφνιασμενοι, λες και δεν ξεραμε οτι οι παπαδες ειναι λουγκρες, οτι κλεβουν τα κερακια που αναβουν οι πιστοι, οτι ειναι πιο βρωμικοι και απο τα σκατα, αλλα οσο υπαρχουν ανθρωποι που θα πηγαινουν σε αυτους τους λεχρητες και θα τους φιλουν τα χερια, θα τους αφηνουν τα λεφτακια τους, θα τους εχουν ως επι γης θεους, θα μας μαμανε κανονικα. Η πιστη και ο θεος ειναι στην καρδια μας αδελφια, μονο εκει.

gcrook
17/02/2005, 18:45
Καλυτερα να μην τα ισοπεδωνουμε ολα!

free rider
17/02/2005, 18:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από 955i
εμενα πρωσοπικα μου κανει εντυπωση πως ολοι κανουν οτι ειναι ξαφνιασμενοι, λες και δεν ξεραμε οτι οι παπαδες ειναι λουγκρες, οτι κλεβουν τα κερακια που αναβουν οι πιστοι, οτι ειναι πιο βρωμικοι και απο τα σκατα, αλλα οσο υπαρχουν ανθρωποι που θα πηγαινουν σε αυτους τους λεχρητες και θα τους φιλουν τα χερια, θα τους αφηνουν τα λεφτακια τους, θα τους εχουν ως επι γης θεους, θα μας μαμανε κανονικα. Η πιστη και ο θεος ειναι στην καρδια μας αδελφια, μονο εκει.
Καμία αντίρρηση,

Αλλά είναι διαφορετικό να έχεις υπόνοιες για κάποιο θέμα και άλλο να ξεφτιλίζονται και να επισημοποιείται το γεγονός.
Διαφορετικά αντιδρά ο μέσος άνθρωπος λέγοντας ότι ναι μεν γνωρίζω ή υποψιάζομαι την αλήθεια και διαφορετικά όταν η αλήθεια έρχεται αντιμέτωπη μπροστά του τσακίζοντας κάθε ελπίδα απόκρυψης της πραγματικότητας και άρα εφησυχασμού.
Αν πραγματικά φτάνει κάποιος σε αυτό το σημείο μπορεί εύκολα να καταρρίπτει και άλλους θεσμούς της Ελληνικής κοινωνίας..

955i
17/02/2005, 19:16
θεσμοι? της ελληνικης κοινωνιας? γιατι να μην τους καταρριπτουμε? ολα αμφισβιτουντε πλεον στην σημερινη μας πραγματικοτητα αδελφε, και τουλαχιστον εμενα μου αρεση.
πιστευε και μην, ερευνα. προσεξε το κομα;)

antares
17/02/2005, 23:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Καλυτερα να μην τα ισοπεδωνουμε ολα!

Εντάξι, να μην τα ισοπεδώνουμε....
Αλλά πρέπει να τα κριτικάρουμε. Τίποτα να μην διαφεύγει.
Η εκκλησία στη χώρα μας ήταν πάντα στο απυρόβλητο. Δεν διανοούνταν ποτέ κανείς να σκαλίσει τα οικονομικά-περιουσιακά της εκκλησίας, γιατί εξ' όρισμού ήταν υπεράνω στενών συμφερόντων (εμένα μου λές; ) Κάτι σαν το κουταλάκι της μετάληψης δηλαδή, που ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να να κολλήσεις τίποτα, ακόμα και αν ο προηγούμενος που μετάλαβε είχε φυματίωση, χολέρα και ευλογιά μαζί! Μόνο κανένας γραφικός πασόκος έβαζε που και που κανένα θέμα για την περιουσία, για να τον φάει η μαρμάγκα μετά. Για τους δεξιότερους, δε συζητάμε καν...
Το πράγμα ζέχνει όμως...
Και δεν είναι τόσο το θέμα των προτιμήσεων (σεξουαλικών). Αυτό είναι θέμα ηθικής, ας βρούνε τρόπο να δικαιολογηθούν στο ποιμνιο τους.
Αλλά... όταν εμπλέκονται και επηρρεάζουν και τους δικαστικούς αλλάζει το πράγμα!! Εκεί αντιδράς σαν πολίτης πλέον!! Όταν παρεμβαίνεις στην απονομή δικαιοσύνης, δεν έχει καμία διαφορά αν φοράς κουστούμι και λέγεαι Κόκαλης, ή αν φοράς ράσα και λέγεσαι Γιοσάκης.

free rider
18/02/2005, 03:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από 955i
θεσμοι? της ελληνικης κοινωνιας? γιατι να μην τους καταρριπτουμε? ολα αμφισβιτουντε πλεον στην σημερινη μας πραγματικοτητα αδελφε, και τουλαχιστον εμενα μου αρεση.
πιστευε και μην, ερευνα. προσεξε το κομα;)

Η γενική αρχή της αμφισβήτησης είναι πάντα σημαντική για την εξέλιξη των ατόμων, και κοινωνιών.
Όμως κάθε περίοδος γεγονότων ιστορικής αμφισβήτησης του εκάστοτε κατεστημένου υποθάλπει τον κίνδυνο της ανατροπής που δεν είναι κακό αλλά της αντικατάστασης του ήδη υπάρχοντος με κάποιο που απλά βρίσκει συγκυριακά την ευκαιρία…..αν με εννοείς είτε μιλάμε για πολιτειακές αλλαγές είτε για κοινωνικές κάπως έτσι έχουν τα πράγματα..
Ο προβληματισμός μου βρίσκεται στην σκέψη …εντάξει η εκκλησία έχει παρακμάσει οι κοινωνικοί θεσμοί δικαιοσύνης έχουν διαφθαρεί …αποδεικνύεται πια καθημερινά…

Μετά όμως τι??

Το μετά με προβληματίζει…

Και οι αγωνιώδεις προσπάθειες με καρδιοτονωτικές ενέσεις να σωθούν αυτά που δεν είναι δυνατόν ..ποιος πιστεύεις ότι θα αποκτήσει ξανά την εμπιστοσύνη του προς την δικαιοσύνη?

Είμαστε σε περίοδο κοινωνικών αλλαγών και αυτό με προβληματίζει…

free rider
18/02/2005, 03:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από antares
Εντάξι, να μην τα ισοπεδώνουμε....
Αλλά πρέπει να τα κριτικάρουμε. Τίποτα να μην διαφεύγει.
Η εκκλησία στη χώρα μας ήταν πάντα στο απυρόβλητο. Δεν διανοούνταν ποτέ κανείς να σκαλίσει τα οικονομικά-περιουσιακά της εκκλησίας, γιατί εξ' όρισμού ήταν υπεράνω στενών συμφερόντων (εμένα μου λές; ) Κάτι σαν το κουταλάκι της μετάληψης δηλαδή, που ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να να κολλήσεις τίποτα, ακόμα και αν ο προηγούμενος που μετάλαβε είχε φυματίωση, χολέρα και ευλογιά μαζί! Μόνο κανένας γραφικός πασόκος έβαζε που και που κανένα θέμα για την περιουσία, για να τον φάει η μαρμάγκα μετά. Για τους δεξιότερους, δε συζητάμε καν...
Το πράγμα ζέχνει όμως...
Και δεν είναι τόσο το θέμα των προτιμήσεων (σεξουαλικών). Αυτό είναι θέμα ηθικής, ας βρούνε τρόπο να δικαιολογηθούν στο ποιμνιο τους.
Αλλά... όταν εμπλέκονται και επηρρεάζουν και τους δικαστικούς αλλάζει το πράγμα!! Εκεί αντιδράς σαν πολίτης πλέον!! Όταν παρεμβαίνεις στην απονομή δικαιοσύνης, δεν έχει καμία διαφορά αν φοράς κουστούμι και λέγεαι Κόκαλης, ή αν φοράς ράσα και λέγεσαι Γιοσάκης.

Άρη ,

Αναφέρεις ονόματα φωτιά που εδώ και χρόνια έχοντας μάθει το μάθημα από προγενέστερους έχουν καθίσει στο στομάχι της ελληνικής κοινωνίας και αρμέγουν την ρόγα.

Από πότε ψιθυρίζεται το όνομα αυτό από την εποχή των φακέλων της Στάζι..
Ποιος μίλησε όμως πραγματικά? Κανείς…

Ποιος τόλμησε να αγγίξει τα ανέγγιχτα? Κανείς γιατί με την εκκλησιαστική περιουσία που είναι αμύθητη και
αδύνατο να καταμετρηθεί υπάρχει περίπτωση να αποτιμηθεί και να αξιοποιηθεί ποτέ?

Η ελληνική κοινωνία έχει μάθει να έχει συνείδηση.. δεν την ενδιαφέρει αυτό που πραγματικά γίνεται αλλά αυτό που βολεύει να υπάρχει.

Αν προσπαθεί κάποιος να ανατρέψει τα καλώς κείμενα τότε εξοβελίζεται στο πυρ το εξώτερον.

Το σύστημα είναι πολύ πιο βαθύ από Γιοσάκηδες και Χριστόδουλους…

Θα περάσουν χρόνια πρίν έρθει ο νέος βασιλιάς στην θέση του παλιού…

zephyr1
28/01/2008, 19:59
:D:lol:

gcrook
28/01/2008, 21:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Καλυτερα να μην τα ισοπεδωνουμε ολα!

Θε μου (αν υπαρχεις) τι μαλακιες εγραφα (και γραφω) .:sad: :rotflmao:

makis206
28/01/2008, 21:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
:D:lol:

Άτιμη ζωή

Άλλοι θάβουν, άλλοι ξεθάβουν..:D


:rotflmao: :rotflmao:

zephyr1
28/01/2008, 22:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Άτιμη ζωή

Άλλοι θάβουν, άλλοι ξεθάβουν..:D


:rotflmao: :rotflmao:

Ε ξερεις ...... λογω των ημερων.:lol:

sakisvolos
28/01/2008, 22:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
ΠΛΗΡΩΝΕ τους Παπαδες σου και τα Εξοδα σου!

Αλλιως, θα συνεχισω εγω (το Κρατος) να τους πληρωνω, αλλα ΟΛΗ η περιουσια σου και ΟΤΙ μελλοντικα περιελθει απο Δωρεες σε σενα, θα ειναι ΚΡΑΤΙΚΟ!


Πές τα χρυσόστομε!;)

el_hymador
28/01/2008, 22:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos
Πές τα χρυσόστομε!;)

που ειναι αρχιεπισκοπος αυτος;

Κανένας
29/01/2008, 07:42
Δεν ξερω αν φταει το καταστατικό, που λέει τι και που, αλλά το ευ αγγέλιο το έχουν βάλει σε πολύ περίεργη θέση
(μπορεί να φταίει ο σωματοτυπος του εκλιπόντα, για να μην γίνω και κακός και πω ότι είναι η άποψη της εκκ λησίας, για την θέση που αρμόζει στο ιερό βιβλίο)


118737

zephyr1
29/01/2008, 11:33
:rolleyes: :lol:

VANDA
29/01/2008, 11:44
μα είναι θέμα αυτό που ανοίξατε; :rolleyes:


118752

ΙΠΠΕΑΣ
29/01/2008, 12:29
Μα έλεγα και εγώ, γιατί άργησε να ξεθαφτεί το παρόν topic ;

Έναρξη εκτόνωσης ...
















































τώρα !

marios8
29/01/2008, 13:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k


ΠΛΗΡΗΣ ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ Εκκλησιας και Κρατους !!!

Το Κρατος ειναι για ΟΛΟΥΣ και οχι μονο για το (μεγαλο, δεν λεω) ποσοστο των Χ.Ο.

Εχεις περιουσια κυρα Εκκλησια ?
Ωραια !
ΠΛΗΡΩΝΕ τους Παπαδες σου και τα Εξοδα σου!

Αλλιως, θα συνεχισω εγω (το Κρατος) να τους πληρωνω, αλλα ΟΛΗ η περιουσια σου και ΟΤΙ μελλοντικα περιελθει απο Δωρεες σε σενα, θα ειναι ΚΡΑΤΙΚΟ!

Ενω η Εκκλησια θελει και την αμυθητη περιουσια της να κρατησει, αλλα και να πληρωνει το Κρατος τα εξοδα της ...

Που το εχουν ακουσει αυτο τα σουργελα ??? :mad:




:a23: :a23: :a23: :a23: :a23: :a23:

Zid
29/01/2008, 13:42
χμμμ λοιπόν θα ρίξω κανα στίχο morbid angel και deicide να δέσει το αντι χριστιανικό πνεύμα.....

Dead - your god is dead
Fools - your god is dead
Useless prayers of lies
Behold satan's rise

Crush the priest
The feeble church
The family of dog
Lust upon my altar


ouarghhhhhhhhhhhh!!!!oaoaoaoa:evil: :a29: :a29: :a45: :a45: :a45: :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao:

Ρε δουλειά δεν είχαμε...........:lol:

gousgoun_69
29/01/2008, 13:57
Ντροπή ρε παιδιά :sad:

zephyr1
29/01/2008, 14:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΑΝΕΝΑΣ
Δεν ξερω αν φταει το καταστατικό, που λέει τι και που, αλλά το ευ αγγέλιο το έχουν βάλει σε πολύ περίεργη θέση

Οντως ειναι σαν να του φυλαν τα ...................snipeeeeer.

STOYBI
29/01/2008, 14:39
ΝΤΡΟΠΗ......

Για την φωτο που μπηκε.....:mad:

Μονο και μονο για να παρουμε αφορμη απο αυτην να αρχισουμε να χλευαζουμε........ ( οτι και οποιον εκπροσωπουσε....)

Λιγο σεβασμος αν μη τι αλλο στον Νεκρο ανθρωπο !!!!!!

:mad: :mad:

fethry
29/01/2008, 14:49
Απ'τη στιγμή που ο ίδιος σεβόταν μόνο τις πεποιθήσεις του, γιατί να τον σεβαστούν οι άλλοι?
Υπό άλλες συνθήκες, δηλαδή αν δε φορούσε ράσο, θα ήταν ένα απλό φασιστοειδές...
Απλά τώρα δεν το έλεγε κανείς για να μη 8έσει εαυτόν ενάντια στους χριστιανούς...

zephyr1
29/01/2008, 14:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από fethry
Απλά τώρα δεν το έλεγε κανείς για να μη 8έσει εαυτόν ενάντια στους χριστιανούς...

Ουτε θα το πει.


Ντροπη τους.

Zid
29/01/2008, 15:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από fethry
Απ'τη στιγμή που ο ίδιος σεβόταν μόνο τις πεποιθήσεις του, γιατί να τον σεβαστούν οι άλλοι?
Υπό άλλες συνθήκες, δηλαδή αν δε φορούσε ράσο, θα ήταν ένα απλό φασιστοειδές...
Απλά τώρα δεν το έλεγε κανείς για να μη 8έσει εαυτόν ενάντια στους χριστιανούς...

Εδώ δεν τον σέβονται οι δικοί του....:rolleyes: Χθες στα κανάλια παντού Παπαδικά όπου τσακωνόντουσαν για το ποιός θα πάρει τη θέση του χριστόδουλου...

Τι να σεβαστούν?? Δεν σέβονται τον εαυτό τους...

Να ξεχάσουμε το κολητάρι του Χριστόδουλου μέλος της περίφημης χρυσοπηγής ,Αμβρόσιος Αιγιαλείας & καλαβρύτων που απάφτωνε τη χήρα.... και τις έφαγε τα λεφτά...
Να ξεχάσουμε το Παπά πρόσφατα στο Ιλιον με το κοριτσάκι ???
Που να αρχίσεις και που να ξεκινήσεις...........:rolleyes:

sober
29/01/2008, 15:11
Τοσοι αν8ρωποι πε8αινουν κα8ημερινα σε α8λιες συν8ηκες εμας ο 8ανατος του Χριστοδουλου μας πληγωσε!!

Χτες ειδα ειδησεις και αηδιασα ...:mad: τοοοοση διαφημιση που του κανανε...!!!

Σιγα ρε !!

:mad:

crs-k
29/01/2008, 15:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
ΝΤΡΟΠΗ......

Για την φωτο που μπηκε.....:mad:
.....................


Σε ποιαν αναφερεσαι? :confused:

vangelis 64
29/01/2008, 15:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
ΝΤΡΟΠΗ......

Για την φωτο που μπηκε.....:mad:

Μονο και μονο για να παρουμε αφορμη απο αυτην αρχισουμε να χλευαζουμε........ ( οτι και οποιον εκπροσωπουσε....)

Λιγο σεβασμος αν μη τι αλλο στον Νεκρο ανθρωπο !!!!!!

:mad: :mad: Η μπάλα έχει χαθεί από καιρό Κώστα.Και δε μιλάω για θεούς και θρησκείες.Ο χλευασμός είναι άλλωστε ο πιο εύκολος τρόπος για να αντιμετωπίσουμε ό,τι δεν μπορούμε να καταλάβουμε.

Cpt. Haddock
29/01/2008, 15:15
....


118777

fethry
29/01/2008, 15:16
Έχουμε και τετραήμερο πένθος τρομάρα τους...
Τι πρόσφερε αυτός ο άνθρωπος στην ελλάδα, ώστε να δικαιολογείται τέτοια κίνηση?

Μάλλον σκοπεύουν να περάσουν αβαβά κάνα νέο νομοσχέδιο και μας ρίχνουν στάχτη στα μάτια για να μην αντιδράσει κανείς... ;)

zephyr1
29/01/2008, 15:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
....

Για ποσο ακομα αραγε?:rolleyes:

:lol:

STOYBI
29/01/2008, 15:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
Εδώ δεν τον σέβονται οι δικοί του....:rolleyes: Χθες στα κανάλια παντού Παπαδικά όπου τσακωνόντουσαν για το ποιός θα πάρει τη θέση του χριστόδουλου...

Τι να σεβαστούν?? Δεν σέβονται τον εαυτό τους...

Να ξεχάσουμε το κολητάρι του Χριστόδουλου μέλος της περίφημης χρυσοπηγής ,Αμβρόσιος Αιγιαλείας & καλαβρύτων που απάφτωνε τη χήρα.... και τις έφαγε τα λεφτά...
Να ξεχάσουμε το Παπά πρόσφατα στο Ιλιον με το κοριτσάκι ???
Που να αρχίσεις και που να ξεκινήσεις...........:rolleyes:

Δεν βλεπω να διαφωνουμε καπου.......

Εγω αλλο ειπα...... (και ουτε για παπαδες μιλησα..)

Τεσπα !!

Vstrommer71
29/01/2008, 15:45
Κυριες και κυριοι,πιστοι και απιστοι...
Καλως ηρθατε στην Χριστιανιστικη δημοκρατια της Ελλαδας οπου:
...Ο αρχηγος της εκκλησιας αμα πεθανει κανουμε τετραημερο(!) πενθος,για να κολλησουμε δυο αργιουλες μαζι(οι δημοσιοι) και να την σκαπουλαρουμε απο την εργασια μας,
...Βριζουμε τους αλλους(Στο Ιραν κλπ) αλλα εμεις ειμαστε χειροτεροι...
...Καταδικαζομαστε στην χυδαια τηλεοπτικη δικτατορια των Πατρις-Θρησκεια-Οικογενεια ΜΜΕ και τα λουζομαστε μετα χαρας...

Εναντι του παπαδοσυρφετου εχω να δηλωσω το εξης:
Σεβομαι τον θανατο ενος ανθρωπου,οπως εχω το δικαιωμα να λυπαμαι για τον θανατο του καθε ανθρωπου,κι ας ειναι και το πρεζονι που πεθανε απο το κρυο στο παγκακι...
Απαιτω να σταματησει η παπαρολογια οτι και καλα ΟΛΗ η Ελλαδα πενθει(κλαψ,λυγμ) που ''εκοιμηθη'' ο μακαριστος ταγος της θρησκειας!
Ας ασχοληθει η εκκλησια με τα δικα της κι εμεις μακρια κι αγαπημενοι..
Δεν συμπασχω και δεν θρηνω με κανεναν τροπο,ουτε αποδεχομαι το-ακουσον,ακουσον-εθνικο και καλα πενθος και πρασιν'αλογα...
Μπορω-και αισθανομαι την υποχρεωση-να θρηνω μονο για τους συνανθρωπους μας που πεθαινουν αβοηθητοι στα παγκακια,για τα παιδια που σκοτωνονται στους δρομους και για οσους σβηνουν αλλα σβηνουν περηφανοι και δεν ελπιζουν τιποτα,δεν φοβουνται τιποτα και ειναι ελευθεροι οπως μας εδειξε ο μεγας Ν.Καζαντζακης...
Πως να λυπηθω εν τελει για καποιον ο οποιος μεχρι να βγει η ψυχη ειχε γαντζωθει στην καρεκλα της εξουσιας του και μεχρι τελευταια ωρα εψαχνε να κανει ρουσφετακια(λεγε με ''Νεες θεσεις Μητροπολιτων'') στα ''παιδια'' του?
Χριστοδουλε καλο ταξιδι εκει που πας,να εισαι ησυχος οτι αφηνεις ''αξιους'' διαδοχους(που σκοτωνονται στα υπογεια) για να συνεχισουν το θεαρεστο εργο σου.Και μην ανησυχεις,το μαγαζι της εκκλησιας ειναι μαγαζι γωνια και βγαζει πολυ χρημα...





Συγχωρεστε μου το οξυ υφος...

Zid
29/01/2008, 15:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Δεν βλεπω να διαφωνουμε καπου.......

Εγω αλλο ειπα...... (και ουτε για παπαδες μιλησα..)

Τεσπα !! Μα και εγώ δεν μίλησα για τη photo!!:smilea:
:wave2:

Operater
29/01/2008, 15:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΑΝΕΝΑΣ
Δεν ξερω αν φταει το καταστατικό, που λέει τι και που, αλλά το ευ αγγέλιο το έχουν βάλει σε πολύ περίεργη θέση ........

Υπάρχουν και κάποιοι που πιστεύουν, οπότε αυτούς τουλάχιστον θα μπορούσες να τους σεβαστείς
και να μην βάλεις το σχολιο...
Όσο για τον Χριστόδουλο, υπήρχαν άτομα (μεταξύ αυτόν και θείος μου) που ενόψει
της εξέγερσης του Πολυτεχνείου πήγαν να του ζητήσουν βοήθεια, να ενισχύσει η εκκλησία τον αγώνα
τους και τους έδιωξε κακην κακώς. Με πολλούς μάρτυρες κοντά.

Μήπως με τη λέξη "παπάδες" ή "εκκλησία" έχει αποσπαστεί το μυαλό μας από άλλες έννοιες?
Μιλάω γιαυτούς που πιστεύουν στο Θεό, στο Θεό των χριστιανών, εν πάσει περιπτώσει.

@ΚΑΝΕΝΑΣ: Φιλικά, έτσι? Μην μου παρεξηγηθείς! :lol:


:wave2:

Druuna
29/01/2008, 15:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Κυριες και κυριοι,πιστοι και απιστοι...
Καλως ηρθατε στην Χριστιανιστικη δημοκρατια της Ελλαδας οπου:
...Ο αρχηγος της εκκλησιας αμα πεθανει κανουμε τετραημερο(!) πενθος,για να κολλησουμε δυο αργιουλες μαζι(οι δημοσιοι) και να την σκαπουλαρουμε απο την εργασια μας,
...Βριζουμε τους αλλους(Στο Ιραν κλπ) αλλα εμεις ειμαστε χειροτεροι...
...Καταδικαζομαστε στην χυδαια τηλεοπτικη δικτατορια των Πατρις-Θρησκεια-Οικογενεια ΜΜΕ και τα λουζομαστε μετα χαρας...

Εναντι του παπαδοσυρφετου εχω να δηλωσω το εξης:
Σεβομαι τον θανατο ενος ανθρωπου,οπως εχω το δικαιωμα να λυπαμαι για τον θανατο του καθε ανθρωπου,κι ας ειναι και το πρεζονι που πεθανε απο το κρυο στο παγκακι...
Απαιτω να σταματησει η παπαρολογια οτι και καλα ΟΛΗ η Ελλαδα πενθει(κλαψ,λυγμ) που ''εκοιμηθη'' ο μακαριστος ταγος της θρησκειας!
Ας ασχοληθει η εκκλησια με τα δικα της κι εμεις μακρια κι αγαπημενοι..
Δεν συμπασχω και δεν θρηνω με κανεναν τροπο,ουτε αποδεχομαι το-ακουσον,ακουσον-εθνικο και καλα πενθος και πρασιν'αλογα...
Μπορω-και αισθανομαι την υποχρεωση-να θρηνω μονο για τους συνανθρωπους μας που πεθαινουν αβοηθητοι στα παγκακια,για τα παιδια που σκοτωνονται στους δρομους και για οσους σβηνουν αλλα σβηνουν περηφανοι και δεν ελπιζουν τιποτα,δεν φοβουνται τιποτα και ειναι ελευθεροι οπως μας εδειξε ο μεγας Ν.Καζαντζακης...
Πως να λυπηθω εν τελει για καποιον ο οποιος μεχρι να βγει η ψυχη ειχε γαντζωθει στην καρεκλα της εξουσιας του και μεχρι τελευταια ωρα εψαχνε να κανει ρουσφετακια(λεγε με ''Νεες θεσεις Μητροπολιτων'') στα ''παιδια'' του?
Χριστοδουλε καλο ταξιδι εκει που πας,να εισαι ησυχος οτι αφηνεις ''αξιους'' διαδοχους(που σκοτωνονται στα υπογεια) για να συνεχισουν το θεαρεστο εργο σου.Και μην ανησυχεις,το μαγαζι της εκκλησιας ειναι μαγαζι γωνια και βγαζει πολυ χρημα...





Συγχωρεστε μου το οξυ υφος...


+1000:a10: :wave2:

tai
29/01/2008, 16:30
πέθανε ενας άνθρωπος που....
για κάποιους ήταν ταγός
για κάποιους ήταν σε πολλά (και σε μεγάλο ποσοστό) λάθος, αλλα σεβάστηκαν το αξίωμα!
για κάποιους ήταν ζημιογόνος
για κάποιους ήταν αξιόλογος αντίπαλος-εχθρός
για κάποιους ήταν αδιάφορος
για πολύ μεγάλο ποσοστό Ελλήνων Χ.Ο. σεβαστός
αλλα ηταν ενας ανθρωπος με προτερήματα και ελαττώματα όπως όλοι μας.

Ο χλευασμός ενός νεκρού, φίλου η εχθρού, το μόνο που δείχνει, ειναι βαρβαρότητα και έλλειψη πολιτισμού.
Οσοι τον κράζουν σαν φασίστα (ίσως έχουν δίκιο), ας σκεφτούν σε τί διαφέρει ο δικός τους φασισμός, οταν προσβάλλουν τα όσια και τα ιερά πολλών εκατομμυρίων ανθρώπων.

και όπως έλεγε κάποιος "όταν πετάς στον άλλον σκατά, και εσύ το ίδιο λερώνεσαι"

:(
κρίμα στο ήθος μας

Vstrommer71
29/01/2008, 18:01
Για μενα ηταν ταγος...
Δεν χλευαζω ΑΛΛΑ δεν κλαιω με κροκοδειλια δακρυα,οπως συμπασα η κοινη γνωμη...
Ο νεκρος παντα δεδικαιωται αλλα μηδενα προ του τελους μακαριζε..
Και εν τελει ΔΕΝ νομιζω οτι ο αποθανων με τις πραξεις του εμακαρισθη.-

irinia
29/01/2008, 18:14
ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ Η ΣΙΩΠΗ ΕΙΝΑΙ ΧΡΥΣΟΣ.



:wave2:

Vstrommer71
29/01/2008, 18:26
Συμφωνω...
Ας σωπασει λοιπον το ευγενες συναπαντημα των παπα-Τσακαλων και σια ΟΕ...

mats8282
29/01/2008, 18:35
Η περιπτωση Χριστοδουλου ειναι για εμενα μια ακομα περιπτωση ανθρωπου που αναδειχτηκε μεσα απο τα ΜΜΕ.Δεν τον συμπαθησα ποτε,οπως και ολους τους υψηλοβαθμους μαυροφορεμενους ρασοφορους με τους χρυσους σταυρους που κανουν μυνησεις για χωραφια και οικοπεδα σε φτωχους ανθρωπους.Δεν με ενδιαφερει που πεθανε και το λεω υπευθυνα,στην τελικη για αυτον ειναι καλυτερα να μην υποφερει αλλο αφου τον βρηκε η καταραμενη αρρωστεια.

Αλλα αυτο το καρναβαλι γυρω απο τον θανατο του με αηδιαζει.Βγαινει ο καθε γλυφτης και το καθε παρασιτο να εκθειασει τον Χριστοδουλο οταν ολοι ακονιζαν μαχαιρια οσο ηταν αρρωστος.

Με αηδιαζει η προσπαθεια να τον παρουσιασουν ως αγιο ανθρωπο.Οπως και η προσπαθεια να αναδειξουν τον <<αγωνα>> του εναντια στην αρρωστεια.Οταν υπαρχουν παιδακια με καρκινο και αυτος και οι παρατρεχαμενοι του ξοδευαν εκατονταδες χιλιαδες ευρω αν οχι μερικα εκατομμυρια για να πηγαινοερχονται στο Μα'ι'αμι.Γιατι εκτος απο την νοσηλεια και την μεταμοσχευση δεν πηγε μονος του και ηταν παρα πολλοι παρατρεχαμενοι που πηγαινοερχονταν με εξοδα της εκκλησιας για να κανουν το κομματι τους.

Αν ηταν πραγματικα οπως θελανε να τον παρουσιασουνε αγιος και γενναιος θα ελεγε οχι ρε δεν θελω θεραπειες ουτε τιποτα.Παρτε αυτα που θα χαλαγα εγω σε θεραπιες και φτιαξτε μοναδες για παιδακια με καρκινο,για παιδακια με ειδικες αναγκες κτλ κτλ.Ή κατι τετοιο τελος παντων.Στην χειροτερη θα προσπαθουσε οτι γινει εδω χωρις πολλες τυμπανοκρουσιες και ιστοριες.

Τοτε θα τον παραδεχομουνα.Τωρα για εμενα ειναι απλα ενας ακομα ρασοφορος με χρυση βασιλικη κορωνα στο κεφαλι που κυκλοφορουσε με Mercedes S600 θωρακισμενη.-

Ισως ειμαι υπερβολικος και πραγματικα δεν ξερω τι θα εκανα εγω στην θεση του.Αλλα ειναι αλλο ο Αγιος και αλλο ο ανθρωπος με χτυπητες αδυναμιες και ελλατωματα.Ηρθε εζησε και εφυγε.Αν υπαρχει Θεος θα τον κρινει οπως και ολους μας.

mats8282
29/01/2008, 18:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
Ο χλευασμός ενός νεκρού, φίλου η εχθρού, το μόνο που δείχνει, ειναι βαρβαρότητα και έλλειψη πολιτισμού.
Οσοι τον κράζουν σαν φασίστα (ίσως έχουν δίκιο), ας σκεφτούν σε τί διαφέρει ο δικός τους φασισμός, οταν προσβάλλουν τα όσια και τα ιερά πολλών εκατομμυρίων ανθρώπων.


Εαν ελεγες τα ιδια σε ολη την διαρκεια της ζωης του δεν βλεπω το προβλημα.Εαν τον εγλυφες οσο ηταν ζωντανος και τον χλευαζες μετα ναι εχεις δικιο.

Απο την αλλη εαν τα ιερα και τα οσια μερικων,ισως εκατομμυριων ειναι ο Χριστοδουλος τι να πω....Αν και πρεπει να υπαρχει ενας σεβασμος στην αντιθετη αποψη το ιδιο ισχυει και με τον Παπα.Τι με νοιαζει εμενα αν πεθανει απο γερατεια ή αρρωστεια ο Παπας και τον κανουν αγιο.Ή το γεγονος οτι υπαρχουν εκατομμυρια ανθρωποι που ακομα πιστευουν στο αλαθητο.


Ειναι λαθος για εμενα η αγιοποιηση τετοιων ανθρωπων.Υπαρχουν πιο αξιοι παπαδες σε κατι χωρια στο Καρπενησι απο ολους τους αρχιπαπαδες και καρδιναλιους της γης.Οι μεγαλυτεροι εκμεταλευτες της πιστης των ανθρωπων ειναι αυτοι.

Γιατι να φιλησω το γεματο χρυσο χερι?Γιατι να πιστεψω αυτα που λενε.Οι αρχιπαπαδες ειναι στην συντριπτικη τους πλειοψηφια φορεις εξουσιας και πλουτου.

Αντιθετοι βιοι απο τα κυρηγματα του Χριστου.

atom_smasher
29/01/2008, 18:47
ποιος ειναι η νταιζη?

vangelis 64
29/01/2008, 19:12
mats8282,αν και μάλλον δεν κατάλαβες το σκεπτικό τού tai,με βρίσκεις απολύτως σύμφωνο σ' αυτά που λες.:beer: :beer: :beer: :wave2:

project.breeze
29/01/2008, 19:19
Παιδιά ούτε εγώ υπήρξα ποτέ fan του Χριστόδουλου αλλά και της εκκλησίας γενικά.Όχι λόγω έλλειψης πίστης αλλά λόγω του ότι ποτέ δεν μου άρεσε η εκκλησιαστική εξουσία,δεν μου άρεσαν οι μεγαλόσταυροι,τα χρυσά σκήπτρα κτλ.Το θέμα όμως είναι πως όταν έχουμε έναν άνθρωπο νεκρό δεν μπορούμε να εκφραζόμαστε έτσι.Πρέπει να δείξουμε σεβασμό.Η ιστορία θα κρίνει το έργο του Χριστόδουλου (αλλά και του κάθε Χριστόδουλου),το να χλευάζουμε και να περιφρονούμε έτσι έναν νεκρό δείχνει έλλειψη πολιτισμού και χαμηλό επίπεδο όπως πολύ σωστά είπε και ο Tai

Zid
29/01/2008, 19:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Παιδιά ούτε εγώ υπήρξα ποτέ fan του Χριστόδουλου αλλά και της εκκλησίας γενικά.Όχι λόγω έλλειψης πίστης αλλά λόγω του ότι ποτέ δεν μου άρεσε η εκκλησιαστική εξουσία,δεν μου άρεσαν οι μεγαλόσταυροι,τα χρυσά σκήπτρα κτλ.Το θέμα όμως είναι πως όταν έχουμε έναν άνθρωπο νεκρό δεν μπορούμε να εκφραζόμαστε έτσι.Πρέπει να δείξουμε σεβασμό.Η ιστορία θα κρίνει το έργο του Χριστόδουλου (αλλά και του κάθε Χριστόδουλου),το να χλευάζουμε και να περιφρονούμε έτσι έναν νεκρό δείχνει έλλειψη πολιτισμού και χαμηλό επίπεδο όπως πολύ σωστά είπε και ο Tai

Δεν νομίζω ότι τον χλεύασε κανείς (εκτός από τη photo sorry δεν τις έδωσα σημασία) .... αλλά δεν μπορούν να μείνουν και ασχολίαστες οι πράξεις του..
Δλδ το λάβαρο της Αγίας Λαύρας στο σύνταγμα το ξεχνάς?? Τις παρεμβάσεις που έκανε σε πολιτικά ζητήματα τα ξεχνάς?
Η μήπως τον ψήφισα και δεν το θυμόμουν για να φυτρώνει εκεί που δεν το σπέρνουν.....?
Δυστυχώς οι πράξεις μένουν... και βάση αυτών θα κριθεί.... από εμένα εσένα και όλους....
:)

fethry
29/01/2008, 19:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Αν ηταν πραγματικα οπως θελανε να τον παρουσιασουνε αγιος και γενναιος θα ελεγε οχι ρε δεν θελω θεραπειες ουτε τιποτα.Παρτε αυτα που θα χαλαγα εγω σε θεραπιες και φτιαξτε μοναδες για παιδακια με καρκινο,για παιδακια με ειδικες αναγκες κτλ κτλ.Ή κατι τετοιο τελος παντων.Στην χειροτερη θα προσπαθουσε οτι γινει εδω χωρις πολλες τυμπανοκρουσιες και ιστοριες.

Ακριβώς...

zephyr1
29/01/2008, 19:48
Για να καταλαβω μιλαμε για την φωτο με τους μαυροφορεμενους ή για αυτη που ειναι στην εκκλησια?:confused:

mats8282
29/01/2008, 19:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Η ιστορία θα κρίνει το έργο του Χριστόδουλου (αλλά και του κάθε Χριστόδουλου),το να χλευάζουμε και να περιφρονούμε έτσι έναν νεκρό δείχνει έλλειψη πολιτισμού και χαμηλό επίπεδο όπως πολύ σωστά είπε και ο Tai


Εγω φιλε τα ελεγα ακριβως ετσι και πριν πεθανει.Το οτι πεθανε δεν αλλαξε το σκεπτικο μου.Δεν με νοιαζει που πεθανε τι να κανω....Δεν τον ηξερα,δεν με ηξερε,παρε δωσε δεν εχω με τους παπαδες εκτος απο το Πασχα που παω στην Ανασταση.

Αν δεν καταλαβε καποιος να το κανω πιο λιανα τα ΜΜΕ με πειραξαν στην συγκεκριμενη περιπτωση και οι αρχιπαπαδες γενικα.Ο Χριστοδουλος ηταν αυτος που ηταν και ο καθενας εχει την γνωμη του για αυτο το δημοσιο προσωπο και τον βιο του.

thou-vou
29/01/2008, 20:02
Χριστιανός δεν είμαι...
Υπάρχουν όμως κάτι παππάδες, κάτι γερόντια, σε κάτι βουνοκορφές που πεθαινουν σαν τα σκυλιά...
Έχοντας κάνει τις επιλογές τους.
Υπάρχουν εργάτες που πεθαίνουν κάθε μέρα... Χωρίς την πολυτέλεια του να κάνουν επιλογές.

Το εν λόγω κάθαρμα και σαν φορέας των εξουσιων που είχε, είχε τα χεράκια του βουτυγμένα στο αίμα... Και στο αίμα. Σε ιστορικές στιγμές πήρε θέση. Διάλεξε με ποιους ήταν και αυτός και το συνάφη του. Και προσαρμοζόταν κάθε φορά στις συνθήκες. Τρώγοντας και πίνοντας πάνω στη μιζέρια των άλλων...

Σέβομαι τους εχθρούς μου που έκαναν τις επιλογές τους και βγήκαν στο κλαρί. Δε φτύνω στο πτώμα τους. Αλλά οχι και τα καθάρματα σαν τον παρασκευαίδη...
Ο καθένας έχει τον "παράδεισο" που του αξίζει.
τώρα το αν πέθανε από καρκίνο είναι μια άλλη ιστορία.
-χωρίς εμοτικονς-
υγ. Σορυ κιόλας, γιατί έχω αποφασίσει να μην εκφράζω τις πολιτικές μου απόψεις στο μοτο γρ... Δεν άντεξα όμως γιατί μου έχουν ζαλίσει τον έρωτα...

project.breeze
29/01/2008, 20:02
Ρε παιδιά τα ίδια πράγματα λέμε.Δίχασε τους Έλληνες με το θέμα των ταυτοτήτων,φύτρωνε εκεί που δεν τον έσπερναν προφανώς επειδή είχε πολιτικές βλέψεις,υπάρχουν σκιές σχετικά με το παρελθόν του την περίοδο της δικτατορίας.Συμφωνώ 1000% μαζί σας.Μέχρι και την τελευταία μέρα πριν πεθάνει τον έβριζα.Απλά τώρα τον σέβομαι σαν νεκρό.Ο νεκρός είναι κάτι το ιερό.Αφήστε να ταφεί πρώτα και μετά θα τα συζητήσουμε όλα,αυτό λέω...

tai
29/01/2008, 20:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Ρε παιδιά τα ίδια πράγματα λέμε.Δίχασε τους Έλληνες με το θέμα των ταυτοτήτων,φύτρωνε εκεί που δεν τον έσπερναν προφανώς επειδή είχε πολιτικές βλέψεις,υπάρχουν σκιές σχετικά με το παρελθόν του την περίοδο της δικτατορίας.Συμφωνώ 1000% μαζί σας.Μέχρι και την τελευταία μέρα πριν πεθάνει τον έβριζα.Απλά τώρα τον σέβομαι σαν νεκρό.Ο νεκρός είναι κάτι το ιερό.Αφήστε να ταφεί πρώτα και μετά θα τα συζητήσουμε όλα,αυτό λέω...

αυτο ακριβώς!!!


κανένας δεν τον ηρωποιεί και κανένας δεν ξεχνά.

Αλλο η κριτική και άλλο η χλεύη προς τον νεκρό.
χλευάζοντας εναν νεκρό δίχνεις την παιδεία σου.
κριτικάροντας τα έργα του δείχνεις την πολιτική σου κρίση.
σεβόμενος τα πιστεύω του άλλου (ώστε να κάνεις κριτική χωρίς να τα προσβάλλεις) δείχνεις την δημοκρατικότητά σου.
Τα άλλα, (αγανάκτηση, μίσος, χλεύη) ειναι παραδείγματα για το πόσο δυνατή λογική υπάρχει, ώστε να ελέγξει το ένστικτο και το συναίσθημα.
Δλδ πόσο άνθρωπος και πόσο ζώο και σε τι ποσοστό, είναι ο καθένας μας (μέσα και εγώ)

mats8282
29/01/2008, 21:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
Αλλο η κριτική και άλλο η χλεύη προς τον νεκρό.
χλευάζοντας εναν νεκρό δίχνεις την παιδεία σου.
κριτικάροντας τα έργα του δείχνεις την πολιτική σου κρίση.
σεβόμενος τα πιστεύω του άλλου (ώστε να κάνεις κριτική χωρίς να τα προσβάλλεις) δείχνεις την δημοκρατικότητά σου.



Δεν πιστευω οτι η κριτικη που ασκεις σε καποιον πηγαζει απο την πολιτικη σου κριση.Δεν ειναι αυτονοητο ουτε αυταποδεικτο.Οπως και η χλευη.Αν χλευαζεις τα εργα ενος ανθρωπου δεν σημαινει οτι χλευαζεις τον νεκρο.Τα εργα μενουν ο νεκρος την κανει.Αν παω στην Μητροπολη και αρχισω να βαραω ταμπουρλα τοτε ναι τον χλευαζω.Γραφωντας την γνωμη μου,ή ο οποιοσδηποτε,σε ενα φορουμ δεν αντιστοιχει σε χλευη.


Την δημοκρατικοτητα του καποιος δεν την δειχνει μονο μεσω του σεβασμου.Δεν τον σεβομουνα ποτε ουτε τον σεβομαι τωρα σαν ανθρωπο τον συγκεκριμενο.Το οτι σεβομαι νεκρους ειναι αυτονοητο και δεν σημαινει οτι να με το να πει την γνωμη του για καποιον ενας,αυτοματα δεν σεβεται τους νεκρους.

Την παιδεια του θα την δειξει με τον τροπο που θα αναφερθει στον νεκρο και με το περιεχομενο και την τεκμηριωση του λογου του.Μπορει να μιλησεις απλα και ηρεμα και να βαρεσεις νευρο.

Οσο για τον σεβασμο στα πιστευω του αλλου αυτο ειδικα ειναι πολυ γενικο,τα πιστευω καποιου δεν ειναι ελευθερα κριτικης και αναλυσης ειδικα οταν μιλαμε για ενα ατομο που ασκει εξουσια.Ο σεβασμος κερδιζεται και δεν ειναι δεδωμενος.

marulis
30/01/2008, 00:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens
ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ Η ΣΙΩΠΗ ΕΙΝΑΙ ΧΡΥΣΟΣ.



:wave2: Μπορώ να σε λέω Γκαντι?

Το εννοώ, περά από τη θέση του καθενός , είπες την φράση που αρμόζει και στην περίπτωση και σε πολλές άλλες.

[χιούμορ] μπορώ να σου εξηγήσω με μια ομιλία τριών ωρών την αξία της σιωπής [/χιούμορ]

mats8282
30/01/2008, 08:49
Εαν η σιωπη ειναι γενικη τοτε ναι.

Αλλα αν μιλαει η μια πλευρα,υποστηρικτες ή επικριτες,τοτε ειναι καρβουνο για τον αλλον.

fethry
30/01/2008, 09:44
Αν σωπαίνουμε σε πολλές περιπτώσεις, τότε αυτό γίνεται συνήθειο και δε μιλάμε εκεί που απαιτείται...
Μιάς που δε ζούμε σε μιά χώρα με πολιτικό καθεστώς ανάλογο των πιστεύω του χριστόδουλου, καλύτερα να το εκμεταλλευτούμε...

zephyr1
30/01/2008, 10:10
Οταν βλεπω γεροντακια-γεροντισες -πολιτικαντζες- υποστηρικτες-ρουφιανους-δηθεν να αποδεχοντε μια τετοια κατασταση λεγοντας Θεος σχωρεστον αγιος-αγιος, φοβαμαι ολο και περισσοτερο για το μελλον της Ελλαδας ,των ανθρωπον.

Αν και μεσα απο αυτο το φορουμ που συσωρευοντε καποιοι ανθρωποι λιγο διαφορετικοι λογω της ιδιαιτερης αγαπης προς την μοτοσυκλετα και την ελευθερια , και καποιοι εχουν την απαιτηση να στηριξουν την παραπανω σταση ,τοτε απλα λυπαμαι και δεν θα το κανω γιατι απλα δεν το πιστευω.

Ειμαστε εδω και τον ''σεβασμο'' προς τον συνανθρωπο και την κοινωνια μας πασχιζουμε να την κερδισουμε με πραξεις και εργα.

Οταν καποιος φευγει περα απ'την κριση του θεου ,δεχεται και την κριση των ανθρωπον.Βεβαια με πολυ μεγαλυτερη ανοχη και εποιηκια λογω θανατου αλλα οι πραξεις του δεν ειναι δυνατον να μην κριθουν.

Καλημερα σας.
:wave2:

ΙΠΠΕΑΣ
30/01/2008, 10:53
Απευθύνεται σε όσους έχουν ζήσει στο εξωτερικό για πολύ χρόνο.

Έχει κάποιος παρατηρήσει σε μία χώρα, ας πούμε σαν την Ιταλία, να βγαίνει κάποιος πολίτης και να βρίζει και να χλευάζει τον Πάπα; Ξέρετε αν διαχρονικά(είναι γνωστή η έννοια που είχε δώσει ο απλός λαός στον Παπισμό ! ) υπήρχε κάτι ανάλογο(βρισιές-χλευασμοί προς το Πάπα) στα παλαιότερα χρόνια ;

Επίσης υπάρχει λαός σε άλλη χώρα που να βρίζει στον καθημερινό του λόγο τα θεία ; (Κοινώς τα μπινελίκια made in Greece ).
Είχα ρωτήσει κάποτε ένα μουσουλμάνο και μου είπε ότι τουλάχιστον στον ισλαμικό κόσμο κανένας δεν βρίζει τον θεό.

fethry
30/01/2008, 11:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ
Απευθύνεται σε όσους έχουν ζήσει στο εξωτερικό για πολύ χρόνο.

Έχει κάποιος παρατηρήσει σε μία χώρα, ας πούμε σαν την Ιταλία, να βγαίνει κάποιος πολίτης και να βρίζει και να χλευάζει τον Πάπα; Ξέρετε αν διαχρονικά(είναι γνωστή η έννοια που είχε δώσει ο απλός λαός στον Παπισμό ! ) υπήρχε κάτι ανάλογο(βρισιές-χλευασμοί προς το Πάπα) στα παλαιότερα χρόνια ;
Επίσης υπάρχει λαός σε άλλη χώρα που να βρίζει στον καθημερινό του λόγο τα θεία ; (Κοινώς τα μπινελίκια made in Greece ).
Είχα ρωτήσει κάποτε ένα μουσουλμάνο και μου είπε ότι τουλάχιστον στον ισλαμικό κόσμο κανένας δεν βρίζει τον θεό.


1) Απ'όσο γνωρίζω από ιταλούς, οι ίδιοι λένε κανα γαλλικό για τον πάπα αραιά και πού... Όχι σε τέτοιο βαθμό όπως οι έλληνες, αλλά συμβαίνει...
Αυτό όμως είναι και θέμα ποιότητας ανθρώπου... Ίσως το σύνολο του κλήρου στην ιταλία να μην είναι τόσο διεφθαρμένο όσο εδώ, ίσως να μη δίνει τόσα πολλά πατήματα στον κόσμο για να στραφεί εναντιόν του...

2) Εδώ βρίζουμε οικογένειες, στη θρησκεία θα κολλούσαμε?

3) Είναι ίδιος ο φανατισμός στο χριστιανικό και τον ισλαμικό κόσμο? Εκεί, σε περίπτωση που βρίσεις τα θεία, ίσως βρεθείς με κομμένη γλώσσα την αμέσως επόμενη στιγμή...
Η κουλτούρα τους, καλώς ή κακώς είναι τελείως διαφορετική και δεν τίθεται θέμα σύγκρισης...

mats8282
30/01/2008, 11:11
Ιταλοι και Ισπανοι το κανουνε.Για αλλες χωρες δεν γνωριζω.Δεν λεω οτι ειναι σωστο αλλα απο την αλλη δεν νομιζω οτι οποιος βριζει τα θεια το εννοει.Πιο πολυ ειναι βαρια βρισια και τροπος του λεγειν ως βαρια προσβολη προς τον αλλο οχι προς τα θεια.


Απο την αλλη ο Χριστοδουλος και ο οποιος αρχιπαπας που κολλανε με αυτο?

Ως γενικη διαπιστωση πανω στην <<εκμεταλλευση>> λεξεων οπως δημοκρατια και πολιτισμος θα πω το εξης.

Εχουμε κανει δικαιολογια τον <<πολιτισμο>> και την <<δημοκρατια>> για ανοχη σε πραξεις και εξουσιες ακρως αντιθετες στις δυο παραπανω εννοιες.Για αυτο εχουμε φτασει να μην εχουμε ουτε δημοκρατια ουτε πολιτισμο ακομα και στα λεγομενα αναπτυγμενα κρατη.

cityfly
30/01/2008, 11:14
σχετικά πάντως με το τετραήμερο πένθος προφανώς υπάρχει κάποιο πρωτόκολλο που ακολουθείται
όταν πέθανε ο σεραφείμ ήταν τριήμερο το πένθος δεν γνωρίζω γιατί η μια μέρα διαφορά.

αλλά οκ τόσες ψήφους του έδωσε του καραμανλή να μην του κάνει ένα δωράκι

mats8282
30/01/2008, 11:25
Αλλο που δεν ηθελε ο Καραμανλης οπως και το ΠΑΣΟΚ τωρα που σκαει και το σκανδαλο της Siemens το οποιο μπροστα του η Ζαχοπουλιαδα ειναι πταισματακι....

100 εκατομμυρια ευρω μιζες και στους 2 μεταξυ 2001-2005 για αναθεση ολυμπιακων εργων στην συγκεκριμενη εταιρια...Βαλε απο πανω και τον Ζαχοπουλο βαλε και το αναψυκτηριο κτλ κτλ....

Vstrommer71
30/01/2008, 11:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly

όταν πέθανε ο σεραφείμ ήταν τριήμερο το πένθος δεν γνωρίζω γιατί η μια μέρα διαφορά.

Δηλαδη αμα ''κοιμηθουν'' κανα τριαρι ακομα ''ποιμενες'' θα κανουμε καμμια δεκαρια μερες εθνικον πενθος?:confused:
Μηπως ειμαστε τελικα κανονικο κρατος ή θεοκρατικο καθεστως?
Τα χαλια μας λεω εγω...

ΙΠΠΕΑΣ
30/01/2008, 11:49
Θεοκρατικό κράτος είναι αυτό που την εξουσία την έχουν οι θρησκευτικοί ηγέτες.
Εμείς έχουμε ένα κράτος που θεωρείται θεοκεντρικό μη θεοκρατικό και είναι , είτε κάποιοι συμφωνούν με αυτό είτε όχι, σύγχρονη εξέλιξη της κρατικής δομής της μεσοβυζαντινής περιόδου και των μετέπειτα βυζαντινών περιόδων. Σίγουρα από τότε επήλθαν πολλές ιδεο-πολιτικο-κοινωνικές αλλαγές αλλά αυτό που βλέπουμε σήμερα σαν κρατική οντότητα πηγάζει από τότε.

Την μέγιστη εξουσία την έχουν οι πολιτικοί αλλά επειδή γνωρίζουν τι σημαίνει Ελληνογενής Χριστιανισμός(=Ορθοδοξία) και την απήχηση που έχει στον λαό, έχουμε αυτή την σύγχυση που πηγάζει από την έλλειψη ποιότητας και πληρότητας στην εκμάθηση ιστορίας.

HolyDiver
30/01/2008, 11:53
Η μάνα μου πέθανε από ηπατικό κώμα (στα 55 όχι στα 70) λόγω καρκίνου στο συκώτι. Τον Χριστόδουλο τον συμπόνεσα γιατι ήξερα πως θα πεθάνει . Αλλά αυτό που "δεν καταλαβαίνω" είναι ότι στη μάνα μου της "τάζαν" για ένα πειραματικό εμβόλιο που ποτέ δεν έκανε γιατί κόστιζε πολύ, ενώ άλλοι "τρέχαν" στα κορυφαία αντικαρκινικά κέντρα περιμένοντας για μεταμόσχευση......

mats8282
30/01/2008, 11:53
Ειμαστε ενα κρατος που ο μεγαλυτερος οργανισμος του ειναι η εκκλησια του.Τα μοναστηρια και οι μητροπολεις εχουνε τεραστια εσοδα και τρομακτικη περιουσια.Μιλαμε για δις ευρω περιουσια και φυσικα ενα πληθος <<πιστων>> που ακολουθουν τους μπροσταρηδες αρχιπαπαδες με οπλο την πιστη σε συμβολα και προσωπα και φυσικα την ψηφο τους.Απο εκει αντλει τεραστια δυναμη ωστε να κανει τουμπες ο Καραμανλης και ο καθε Καραμανλης μπροστα στους αρχιπαπαδες.Εδω εχουν φτιαξει αυτονομο κρατος.....

Μονο η μητροπολη Ιωαννινων ειναι απο τους μεγαλομετοχους της Εθνικης τραπεζας της Ελλαδος απο οτι εχω ακουσει.Και η Ηπειρος ειναι η πιο φτωχη επαρχια στην Ευρωπη των 15.....Φαντασου τι γινεται συνολικα....Τι τρομακτικη περιουσια εχει η εκκλησια....

Και μετα πληρωνουμε σαν φορολογουμενοι τους παπαδες....

Αντε μην γινω πολυ δημοκρατικος τωρα και αρχισω τα γαλλικα :mad:

Cpt. Haddock
30/01/2008, 11:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Μηπως ειμαστε τελικα κανονικο κρατος ή θεοκρατικο καθεστως?
Τα χαλια μας λεω εγω...

μ' αρέσει που ρωτάς κιόλας :rolleyes:

θεοκρατικό του κερατά κράτος είμαστε :sad: :sick:

mats8282
30/01/2008, 11:59
.....


118857

Akatanomastos
30/01/2008, 12:01
DEN mporo na katalavo kapoia atoma kai simperifores.

stin selida tou panepistimiou mou vgike anakoinosi pos gia logous timis tou Xristodoulou tha parameinoume kleistoi gia 1 mera.
kai vgenoun amesos kapoioi kai stelnoun minimata tou stil giati na apodosoume times, kai giati n a einai kleisto to panepistimio kai alla tetoia.

diladi olo to xrono tous aresei opos doulevei to panepi kai tora gia 1 mera kleisto stravosan.
re paidia ok, pethane enas anthropos, min vgainete na ton kraksete toulaxiston tin mera pou pethane, perimente merikes meres eleos

opos kai oi dimosiografoi stis vradines ekpompes tis defteras kanan kapoioi kritiki sto ergo tou..
emena den mou arese os theama kai os eikona..

mats8282
30/01/2008, 12:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
opos kai oi dimosiografoi stis vradines ekpompes tis defteras kanan kapoioi kritiki sto ergo tou..
emena den mou arese os theama kai os eikona..


Η κριτικη ειναι απειρως καλυτερη απο το γλυψιμο και την αποθεωση.Και καποιος πρεπει να βγει και να μιλησει απεναντι στην λαιλαπα της αγιοποιησης του απο σχεδον ολα τα ΜΜΕ.

Akatanomastos
30/01/2008, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Η κριτικη ειναι απειρως καλυτερη απο το γλυψιμο και την αποθεωση.Και καποιος πρεπει να βγει και να μιλησει απεναντι στην λαιλαπα της αγιοποιησης του απο σχεδον ολα τα ΜΜΕ.

den mporeis na perimeneis prota na ton thapsoun kai meta?

mats8282
30/01/2008, 12:34
Εγω να περιμενω μεχρι να τον θαψουνε?Επρεπε να το ειχανε κανει ηδη.Αλλα προτιμησαν να βαλουνε το <<σκηνωμα>>,ωραια λεξη ε,σε λαικο προσκυνημα για 2-3 μερες.

Και να εισαι σιγουρος οτι μετα την Πεμπτη που το πανηγυρι θα τελειωσει θα τον ξεχασουν ολοι εκτος απο τον αδερφο του.Αντε να παρει σε μερικους φανατικους οπαδους του 1-2 μηνες.Τοσο σεβασμο του θα δειξουνε και οι πλεον <<κοντινοι>> του ανθρωποι.

Εγω επιμενω οτι η κριτικη ειναι απειρως προτιμοτερη απο την αγιοποιηση.Και αν υπαρχει υβρις σε αυτη την περιπτωση ειναι η αγιοποιηση και οχι η κριτικη.Υβρις απεναντι στο τι πραγματικα ητανε,υβρις απεναντι στην θρησκεια που και καλα αντιπροσωπευε και υβρις απεναντι στον ιδιο τον νεκρο.

Ειτε ειναι ζωντανος ειτε ειναι θαμμενος οσο θα υπαρχει λογος,η αγιοποιηση,τοσο θα υπαρχει και πρεπει να υπαρχει αντιλογος,η κριτικη.Δεν δεχομαι την σκοπιμη αγιοποιηση ενος ανθρωπου της εξουσιας.-

project.breeze
30/01/2008, 12:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Εγω να περιμενω μεχρι να τον θαψουνε?Επρεπε να το ειχανε κανει ηδη.Αλλα προτιμησαν να βαλουνε το <<σκηνωμα>>,ωραια λεξη ε,σε λαικο προσκυνημα για 2-3 μερες.

Και να εισαι σιγουρος οτι μετα την Πεμπτη που το πανηγυρι θα τελειωσει θα τον ξεχασουν ολοι εκτος απο τον αδερφο του.Αντε να παρει σε μερικους φανατικους οπαδους του 1-2 μηνες.Τοσο σεβασμο του θα δειξουνε και οι πλεον <<κοντινοι>> του ανθρωποι.

Εγω επιμενω οτι η κριτικη ειναι απειρως προτιμοτερη απο την αγιοποιηση.Και αν υπαρχει υβρις σε αυτη την περιπτωση ειναι η αγιοποιηση και οχι η κριτικη.Υβρις απεναντι στο τι πραγματικα ητανε,υβρις απεναντι στην θρησκεια που και καλα αντιπροσωπευε και υβρις απεναντι στον ιδιο τον νεκρο.

Ειτε ειναι ζωντανος ειτε ειναι θαμμενος οσο θα υπαρχει λογος,η αγιοποιηση,τοσο θα υπαρχει και πρεπει να υπαρχει αντιλογος,η κριτικη.Δεν δεχομαι την σκοπιμη αγιοποιηση ενος ανθρωπου της εξουσιας.-




Φίλε μου λυπάμαι που το λέω αλλά είσαι τόσο φανατικός πολέμιος του Χριστόδουλου όσο φανατικοί ήταν οι οπαδοί του.Φανατικός και εσύ,φανατικοί και αυτοί.Ο φανατισμός δεν είναι καλός...

mats8282
30/01/2008, 13:01
Ειμαι φανατικος πολεμιος της αγιοποιησης του και των σκοπων για τους οποιους πιστευω οτι αυτο γινονται.Οπως και δεν γουσταρω τους αρχιπαπαδες με τιποτα.

Δεν γραφω στο περιοδικο Αναρχια και Οραμα,δεν ειμαι μελος καμμιας αιρεσης και γενικα δεν ασχολουμαι με θεματα πιστης και εκκλησιας.Απλα εκφερω σε ενα φορουμ μια γνωμη για μια κατασταση απαραδεκτη συμφωνα με τον δικο μου τροπο σκεψης.

Ηταν αυτος που ηταν και με τις αποψεις μου δεν αναφερθηκα πουθενα προσωπικα στον Χριστοδουλο αν προσεξες.Αυτος ηταν οτι ηταν.

Αυτοι που τον βγαζουν αγιο με πειραζουν,το λαικο προσκυνημα με πειραζει οπως και οι πραξεις των αρχιπαπαδων αυτης της παμπλουτης εκκλησιας που υποτιθεται οτι διδασκει τροπο ζωης και αξιες.



Εκτος των παραπανω η φραση <<Φανατικός και εσύ,φανατικοί και αυτοί.>> δεν σημαινει κατι ουτε με χαρακτηριζει.Ο φανατισμος οντως δεν ειναι καλος και καλο ειναι να υπαρχει μετρο το οποιο εχουν χασει ολοι οι φορεις εξουσιας σε αυτη την χωρα και φυσικα ΔΕΝ υπαρχει συγκριση αναμεσα σε μια σκληρη,ισως,αποψη δικη μου και των πραξεων-αποψεων τους.

mats8282
30/01/2008, 14:57
Και στην τελικη αδερφε εν Χριστω project.breeze οταν λες


Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Η ιστορία θα κρίνει το έργο του Χριστόδουλου (αλλά και του κάθε Χριστόδουλου),το να χλευάζουμε και να περιφρονούμε έτσι έναν νεκρό δείχνει έλλειψη πολιτισμού και χαμηλό επίπεδο όπως πολύ σωστά είπε και ο Tai

Τι εννοεις?Ποια ειναι η ιστορια που θα κρινει εναν ανθρωπο?Τι ειναι η ιστορια,προσωπο νομικου δικαιου ή κατι αυταποδεικτο?

Ποιος ειναι ο πολιτισμος που επιτρεπει την ανευ κριτικης ασκηση εξουσιας και την εξοφθαλμη καταπατηση των δικων σου κυρηγματων και υποτιθεμενων αξιων?Τον πλουτο,την προσωπολατρεια κτλ κτλ...

Ποιο επιπεδο ειναι τοσο υψηλο που να επιτρεπει να αφηνουμε στην τυχη των απολυτα κατευθυνομενων ΜΜΕ την υστεροφημια-αγιοποιηση του οποιουδηποτε?

irinia
30/01/2008, 15:24
ΘΑ ΜΕ ΓΡΑΨΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΣΤΗ ΝΕΟΛΑΙΑ

ΝΑ ΜΑΘΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΜΙΛΑΩ ??


:wave2:

Akatanomastos
30/01/2008, 15:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Εγω να περιμενω μεχρι να τον θαψουνε?

Εγω επιμενω οτι η κριτικη ειναι απειρως προτιμοτερη απο την αγιοποιηση.Και αν υπαρχει υβρις σε αυτη την περιπτωση ειναι η αγιοποιηση και οχι η κριτικη.

den milao mono gia sena.
genika leo gia olous, pos prepei na sevomaste toulaxiston tin mera pou pethane kapoios.

gia tin kritiki pou protimas apo tin agiopoiisei,pistevo pos den tous epiase tora tous dimosiografous o ponos na kanoun epikodomiki kritiki, aplos <<paizoun>> kai aftoi stous grigorous rithmous tis epoxis mas.
to proi kideia to vradi ktinodeia.

gia na doso poio ksekathara to minima mou, simfono se polla apo afta pou lene polloi <<kata>> tou xristodoulou, aplos TONIZO den to vrisko dokimo, na katigoreis vrizeis kapoion pou akoma einai athaftos.einai apla thema sevasmou se afto pou leme thanatos anthropou, pou gia mena einai kati pou den katanoo.afta

kala profanos theoro aparadekto na ton exoun athafto 4 meres alla ti na kanoume re file, apla min asxolise.
stin teliki o xristodoulos kai kathe xristodoulos epilegei poioi einai oi <<dikoi>> tou anthropoi, kai aftoi pou tha ton <<frontisoun>> meta to moiraio.
e o xristodoulos eixe epileksei aftous gia <<aderfous>> tou pou tora gia mena ton geloiopoioun

MikeG
30/01/2008, 15:30
Αυτό με το Πανεπιστήμιο περίεργο...
Αφού είναι Πανεπιστήμιο Κρήτης & εδώ έχουμε δικό μας Αρχιεπίσκοπο. Είμαστε Αυτοκέφαλη Εκκλησία. Έχουμε τον Ειρηναίο εδώ.

& το μόνο που θα πω γενικά για το όλο thread είναι ΞΕΦΤΙΛΑ.

mats8282
30/01/2008, 16:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens
ΘΑ ΜΕ ΓΡΑΨΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΣΤΗ ΝΕΟΛΑΙΑ

ΝΑ ΜΑΘΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΜΙΛΑΩ ??


:wave2:

OXI :sick:



Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
το μόνο που θα πω γενικά για το όλο thread είναι ΞΕΦΤΙΛΑ.

:wacko:



Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
den milao mono gia sena.
genika leo gia olous, pos prepei na sevomaste toulaxiston tin mera pou pethane kapoios.

Ναι αλλα μιλας και για εμενα και δεν βλεπω τον λογο εκανες....Και το ξαναλεω για 60η φορα δεν αναφερθηκα πουθενα για τον Χριστοδουλο ξεχωριστα...Ουτε μιλησα την ημερα που απεβιωσε,αν και αυτο δεν ειναι το προβλημα στην ιστορια....



Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
gia tin kritiki pou protimas apo tin agiopoiisei,pistevo pos den tous epiase tora tous dimosiografous o ponos na kanoun epikodomiki kritiki, aplos <<paizoun>> kai aftoi stous grigorous rithmous tis epoxis mas.
to proi kideia to vradi ktinodeia.

Συμφωνω πανω κατω....αλλα εγω δεν μιλαω για τους δημοσιογραφους..Οποιος βγαινει στα καναλια και μιλαει κατα καποιου που μολις πεθανε ενω πριν το ειχε κλειστο ή εγλυφε εκει που εφτυσε μετα συμφωνω.Αλλα οπως ξαναειπα αντιλογος στην αγιοποιηση του οπουδηποτε δημοσιου προσωπου με εξουσια ΠΡΕΠΕΙ να υπαρχει.Μιλαω για εμενα απο την στιγμη που απευθυνεσαι ΚΑΙ σε εμενα...


Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
kala profanos theoro aparadekto na ton exoun athafto 4 meres alla ti na kanoume re file, apla min asxolise.
stin teliki o xristodoulos kai kathe xristodoulos epilegei poioi einai oi <<dikoi>> tou anthropoi, kai aftoi pou tha ton <<frontisoun>> meta to moiraio.
e o xristodoulos eixe epileksei aftous gia <<aderfous>> tou pou tora gia mena ton geloiopoioun

Συμφωνω.Εδω υπαρχει το εξης ομως.Ο πνευματικος ηγετης εκατομμυριων ανθρωπων και ταυτοχρονα αυτος που επρεπε να ειναι ο πλεον ταπεινος δεν θα επρεπε να ζητησει μονος του να μην γελιοποιηθει,οπως και γινετε,κατα την γνωμη μου και να προστατευθει απο αυτο το πανηγυρι στην μητροπολη Αθηνων???Που τον εντυσαν τον στολισαν με κορωνες και χρυσαφια και τον εδωσαν στα θηρια?Βεβαια μπορει να ισχυει αυτο και οι <<αδερφοι>> του να μην το εκαναν οποτε δεν φταιει ο ιδιος.....Και επειδη δεν θελω να πιστεψω οτι το ηθελε ο ιδιος,το εννοω,τοτε φταινε οι αρχιπαπαδες....

ΥΓ αλλα και παλι επειδη οι γυρω απο τον αρχηγο του μεγαλυτερου οργανισμου εν Ελλαδι,μετα το δημοσιο,ειναι ευθυνη και προβλημα του αρχηγου.

project.breeze
30/01/2008, 17:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Και στην τελικη αδερφε εν Χριστω project.breeze οταν λες



Τι εννοεις?Ποια ειναι η ιστορια που θα κρινει εναν ανθρωπο?Τι ειναι η ιστορια,προσωπο νομικου δικαιου ή κατι αυταποδεικτο?

Ποιος ειναι ο πολιτισμος που επιτρεπει την ανευ κριτικης ασκηση εξουσιας και την εξοφθαλμη καταπατηση των δικων σου κυρηγματων και υποτιθεμενων αξιων?Τον πλουτο,την προσωπολατρεια κτλ κτλ...

Ποιο επιπεδο ειναι τοσο υψηλο που να επιτρεπει να αφηνουμε στην τυχη των απολυτα κατευθυνομενων ΜΜΕ την υστεροφημια-αγιοποιηση του οποιουδηποτε?





Εν Χριστώ αδελφός δεν είμαι γιατί δεν είμαι και πολύ της θρησκείας.Αδελφός σκέτο αν θέλεις μου αρέσει καλύτερα:winka:

Αφού θέλεις λοιπόν να συζητήσουμε ας συζητήσουμε.Είχα πει να σεβαστώ τον νεκρό και θα το κάνω απλά θα μπω στην πρίζα να ανοίξω κουβέντα πριν ακόμα ταφεί.Όταν λέω ιστορία τί εννοώ;Τίποτα από αυτά που λες.Για μένα ιστορία είναι η μνήμη των ανθρώπων.Το απόσταγμα των γεγονότων που έζησε,που έχουνε καβουρδιστεί στο μυαλό του,έχει φύγει η φύρα της βιαστικής κρίσης και όποια άλλα γεγονότα τον επηρεάζουν ώστε να κρίνει κάποιον εκείνη την στιγμή.Ο Χριστόδουλος το τί ήταν και το τί έκανε δεν θα το μάθουμε τώρα.Είναι νωρίς και κανείς δεν θα βγει να μας πει τι συμφέροντα μπορεί να εξυπηρετούσε,τί ρόλο πραγματικά βαρούσε στην αντιπολίτευση,πώς έγινε Δημητριάδος το '74 σε ηλικία 35 ετών! κτλ κτλ Αυτά για να τα μάθουμε θα πρέπει ο Χριστόδουλος να ξεχαστεί,τα χρόνια να περάσουν,οι φανατικοί υποστηρικτές του και οι φανατικοί πολέμιοί του να γίνουν αντικειμενικοί και κάποιοι που ωφελούνται από την σιωπή τώρα να ανοίξουν το στοματάκι τους.Η ιστορία τότε θα γραφτεί και τότε θα μάθουμε τί σκοπούς υπηρετούσε.Τώρα είναι νωρίς,είναι ακόμα ήρωας της Χριστιανοσύνης και αγαπήτός από όλους:wave2:

mats8282
30/01/2008, 17:35
1)Δηλαδη δεν συμφωνεις στις θεσεις μου για την εκκλησια και τους αρχιπαπαδες.

2)Πιστευεις ακομα οτι ειμαι φανατικος πολεμιος του Χριστοδουλου παρολο που ΔΕΝ μιλησα πουθενα για αυτον σαν ατομο.Ασε που μπηκα στην κουβεντα οταν καποιοι εσπευσαν να υπερασπισουν την <<αγιοτητα>> του θανατου του απο καποιους που δεν συμφωνουσαν.Και εκει ειναι η ενσταση μου.

3)Πιστευεις οτι ειναι ηρωας...Βαρια κουβεντα....Εισαι φανατικος οπαδος του δηλαδη...Να το προσεξεις ο φανατισμος δεν ειναι καλο πραγμα :wacko:

4)Αν ξεχαστει ο Χριστοδουλος και το μονο που μεινει ειναι η αναδειξη του σε ηρωα παρολο που δεν ηταν,πιστευω,δικη του επιδιωξη.....χεστα......

5)Η σιωπη δεν πρεπει να υπαρχει.Ειδικα οταν υπαρχει ασυστολη παπαρολογια στα ΜΜΕ.

6)Αγαπητος σε εμενα οπως και σε πολλους αλλους δεν ειναι.Και φυσικα δεν ειναι ηρωας.Αυτα ειναι πραγματα για φανατικους :a01:


Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Όταν λέω ιστορία τί εννοώ;Τίποτα από αυτά που λες.Για μένα ιστορία είναι η μνήμη των ανθρώπων.Το απόσταγμα των γεγονότων που έζησε,που έχουνε καβουρδιστεί στο μυαλό του,έχει φύγει η φύρα της βιαστικής κρίσης και όποια άλλα γεγονότα τον επηρεάζουν ώστε να κρίνει κάποιον εκείνη την στιγμή.Ο Χριστόδουλος το τί ήταν και το τί έκανε δεν θα το μάθουμε τώρα.

Και παλι αυτο δεν ειναι ιστορια.Αυτο ειναι προσωπικη αποψη και μνημη..

tai
30/01/2008, 17:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Αυτά για να τα μάθουμε θα πρέπει ο Χριστόδουλος να ξεχαστεί,τα χρόνια να περάσουν,οι φανατικοί υποστηρικτές του και οι φανατικοί πολέμιοί του να γίνουν αντικειμενικοί και κάποιοι που ωφελούνται από την σιωπή τώρα να ανοίξουν το στοματάκι τους . wave2:
οταν δεν θα θίγονται τα τωρινά συμφέροντα.









mats8282 ξαναδιάβασε ήρεμα αυτα που σου εγραψα!
Το σου το βαζω γιατι εσύ "τσίμπησες" περισσότερο.
πάμε πάλι
1ον "η δημοκρατικότητα " κολλάει στον σεβασμό των πεποιθήσεων 90% των Ελλήνων και όχι στον Χριστόδουλο!
2ον "ο σεβασμός στα όσια και τα ιερά "κολλάει στο μίσος του φανατικά ενάντιου (γιατι ο φανατικός αλλάζει απλά σημαία και ποτέ δεν έχει δίκιο) και στην απαίτηση να σέβονται και οι άλλοι τα δικά σου "ιερά"
3ον το "τυπικό" με το προσκύνημα ειναι αρχαιότατο και όχι σημερινό.
4ον το "ντύσιμο" του νεκρού δείχνει την τιμή που του κάνουν οι δικοί του και είναι και αυτό αρχαιότατο
5ον το "σκήνωμα" είναι αρχαία λέξη και όχι σημερινή εφεύρεση και σημαίνει το σώμα του (σεβαστού για τους δικούς του) νεκρού
6ον η άσκηση κριτικής, απο τον τρόπο, το θέμα, και την οπτική, δείχνει (είτε αρέσει είτε όχι) το πολιτικό σου πρόσωπο , το πολιτικό βάθος, και την σοβαρότητα της άποψης!
7ον η σιωπή είναι χρυσός όταν δεν μπορεί κάποιος να μιλήση με λόγια και μιλάει με ύβρεις. Οταν μπορεί να μιλήσει, τότε ΠΡΕΠΕΙ!!!
γιατι κάποιοι φοβούνται
κάποιοι αδιαφορούν και
κάποιοι δεν εχουν βρεί τα λόγια.



:wave2:

mats8282
30/01/2008, 17:58
Τα ειχες ξαναγραψει αυτα?Δεν τα βλεπω καπου.Ουτε στα πμ μου :) ..Τεσπα παμε παλι....

Για την σιωπη που λες ειναι το μονο που δεν υπαρχει.Μιλανε και μιλανε πολλοι στα ΜΜΕ.


1)Που κολλαει το 90%,των δημοσκοπησεων,με το αν ειναι αγιος ο μακαριτης ή αν πρεπει να επικρινουμε την εκκλησια.Δεν ειχε εκλεγει καπου απο οτι θυμαμαι απλα τον βγαζουνε καποιοι φοβερα δημοφιλη.Μπραβο του τα ειχε καταφερει.Και στην τελικη εστω αν ειμαι στο 10% που γραφεις γιατι να μην εχω δικαιωμα να επικρινω καποια πραγματα?EDIT Αν θυμασαι και τον Κωνσταντοπουλο βγαζανε με 70τοσο% δημοφιλη πολιτικο αλλα.....

2)Δεν εχω εγω αυτη την απαιτηση....Αλλοι την εχουνε...

3)Ναι αλλα κολλαει με τα χριστα ηθη και τον λογο του κυριου που διαδιδει η εκκλησια?Την ταπεινοτητα και τα λοιπα? EDIT το ιδιο ντυσιμο με χρυσαφια και ασημι εχουν και κατα την διαρκεια της ζωης τους οι αρχιπαπαδες....

4)Το ιδιο.

5)Το ξερω.....

6)Πραγμα το οποιο κρινει καποιος αλλος με τον δικο του τρόπο,θέμα και οπτική που δεν του δινει αυτοματα δικιο.Για αυτο υπαρχουν τα επιχειρηματα στον διαλογο....Δεν βλεπω κανενα επιχειρημα σου φιλε...Θεωριες βλεπω....

7)Συμφωνω....Εβρισα κανεναν?Πιστευω οτι τεκμηριωσα τα λεγομενα μου απολυτα.Ισως δεν συμφωνεις.Αλλοι συμφωνουν αλλοι διαφωνουν τι να κανουμε...


Διαβασε παλι τα μυνηματα που διαφωνεις και βαλε μου συγκεκριμενες φρασεις ΜΟΥ που διαφωνεις να τα δουμε παρεα αφου ειμαι ανικανος,το ομολογω,να δω τι ειπα που κατα την γνωμη σου ειναι λαθος....

Α και κατι ακομα....Σε τι με ωφελει προσωπικα η στιγμη που διαλεξα να πω μια αποψη :confused:

tai
30/01/2008, 18:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Τα ειχες ξαναγραψει αυτα?Δεν τα βλεπω καπου.Ουτε στα πμ μου :)
κοιτα εδω (http://http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=1042198#post1042198)
Για την σιωπη που λες ειναι το μονο που δεν υπαρχει.Μιλανε και μιλανε πολλοι στα ΜΜΕ.
δεν ειπα οτι υπάρχει Το αντίθετο!! ξαναδιάβασε με
1)Που κολλαει το 90%,των δημοσκοπησεων,με το αν ειναι αγιος ο μακαριτης ή αν πρεπει να επικρινουμε την εκκλησια.Δεν ειχε εκλεγει καπου απο οτι θυμαμαι απλα τον βγαζουνε καποιοι φοβερα δημοφιλη.Μπραβο του τα ειχε καταφερει.Και στην τελικη εστω αν ειμαι στο 10% που γραφεις γιατι να μην εχω δικαιωμα να επικρινω καποια πραγματα? το 90% παει στον σεβασμό της πίστης των πολλών.
Εχει εκλεγεί απο τους εκλεγμένους ανα την επικράτεια.
κρίνε, επέκρινε αλλα με σεβασμό στους ακροατές-αναγνώστες
2)Δεν εχω εγω αυτη την απαιτηση....Αλλοι την εχουνε... ολοι πρέπει να έχουμε την απαίτηση στον σεβασμό απο τον άλλον
3)Ναι αλλα κολλαει με τα χριστα ηθη και τον λογο του κυριου που διαδιδει η εκκλησια?Την ταπεινοτητα και τα λοιπα? EDIT το ιδιο ντυσιμο με χρυσαφια και ασημι εχουν και κατα την διαρκεια της ζωης τους οι αρχιπαπαδες....
δεν ειπα οτι υπάρχει ταπεινότητα Το αντίθετο!! ξαναδιάβασε με
Και οι παπάδες εκτός εκκλησίας δεν φοράνε τα χρυσά.Μόνο κατά την διάρκεια της λειτουργίας.
Οι μεγαλοπαπάδες προκαλούν όμως με της μερσεντές
4)Το ιδιο.
5)Το ξερω.....
6)Πραγμα το οποιο κρινει καποιος αλλος με τον δικο του τρόπο,θέμα και οπτική που δεν του δινει αυτοματα δικιο.Για αυτο υπαρχουν τα επιχειρηματα στον διαλογο....Δεν βλεπω κανενα επιχειρημα σου φιλε...Θεωριες βλεπω....
δεν ειπα οτι υπάρχει πουθενά δίκαιο ξαναδιάβασε με
Την κρίση όμως του συνομιλητή σου δεν μπορείς να την επηρεάσεις παρά μόνο με αυτά που θα πείς η θα γράψεις.
Αυτό θα είναι το προφίλ σου και απο αυτο θα σε χαρακτιρίσουν
7)Συμφωνω....Εβρισα κανεναν?Πιστευω οτι τεκμηριωσα τα λεγομενα μου απολυτα.Ισως δεν συμφωνεις.Αλλοι συμφωνουν αλλοι διαφωνουν τι να κανουμε...


Διαβασε παλι τα μυνηματα που διαφωνεις και βαλε μου συγκεκριμενες φρασεις ΜΟΥ που διαφωνεις να τα δουμε παρεα αφου ειμαι ανικανος,το ομολογω,να δω τι ειπα που κατα την γνωμη σου ειναι λαθος.... η ανταλαγή απόψεων δεν σε βγάζει "λαθος" η "ανήκανο" αλλα πιθανών διαφορετικό
Ε και?
αν είμαστε ιδιοι με ποιον θα αντάλλασσα απόψεις? :beer:

Α και κατι ακομα....Σε τι με ωφελει προσωπικα η στιγμη που διαλεξα να πω μια αποψη :confused: δεν πήγαινε για σενα αλλα για τον απο πάνω:lol:


:wave2:
:beer: :beer: :beer:

tai
30/01/2008, 18:39
και για να δείτε τι εστι έξυπνη πλάκα κάντε κλικ εδω (http://pitsirikos.blogspot.com/2008/01/blog-post_4946.html)

veletzas
30/01/2008, 18:42
μολις ανοιξα την "tv" " προβλημα με τις προσκλησεις για την κηδεια του Χριστοδουλου" με Ψωμιαδη να κανει δηλωσεις....

ο πρωτος celebrity αρχιεπισκοπος εφυγε λοιπον

mats8282
30/01/2008, 18:49
κοιτα εδω...Μου βγαζει Προβλημα στην Φορτωση....EDIT το ειδα και ειχα απαντησει απο κατω...

δεν ειπα οτι υπάρχει Το αντίθετο!! ξαναδιάβασε με(Οποτε δεν διαφωνεις σε κατι μαζι μου απο την στιγμη που λεω οτι εαν δεν τον εβγαζαν αγιο τα ΜΜΕ δεν θα επρεπε να μιλησουμε προς το παρον τουλαχιστον...


1)το 90% παει στον σεβασμό της πίστης των πολλών.
Εχει εκλεγεί απο τους εκλεγμένους ανα την επικράτεια.
κρίνε, επέκρινε αλλα με σεβασμό στους ακροατές-αναγνώστες (Δεν ειναι εκλεγμενος απο τον λαο)

2)ολοι πρέπει να έχουμε την απαίτηση στον σεβασμό απο τον άλλον (Ο σεβασμος κερδιζετε οση απαιτηση και να εχει ο αλλος και ανεξαρτητα απο αξιωματα)

3)δεν ειπα οτι υπάρχει ταπεινότητα Το αντίθετο!! ξαναδιάβασε με (Βγαζει Προβλημα στην Φορτωση....αν εννοεις τα παραπανω τοτε συμφωνουμε αλλα εσυ διαφωνεις με εναν μοναδικο τροπο :) )
Και οι παπάδες εκτός εκκλησίας δεν φοράνε τα χρυσά.Μόνο κατά την διάρκεια της λειτουργίας( Και μονο που τα εχουνε φτανει).
Οι μεγαλοπαπάδες προκαλούν όμως με της μερσεντές(Ο μεγαλυτερος αρχιπαπας ποιος ειναι???ΟεΟ)
4)Το ιδιο.
5)Το ξερω.....
6)δεν ειπα οτι υπάρχει πουθενά δίκαιο ξαναδιάβασε με
Την κρίση όμως του συνομιλητή σου δεν μπορείς να την επηρεάσεις παρά μόνο με αυτά που θα πείς η θα γράψεις.Αυτό θα είναι το προφίλ σου και απο αυτο θα σε χαρακτιρίσουν (Συμφωνω δεν ειπα κατι αντιθετο.....Λοιπον με τι διαφωνεις και εβγαλες το συμπερασμα σου απο τα λεγομενα μου??)

η ανταλαγή απόψεων δεν σε βγάζει "λαθος" η "ανήκανο" αλλα πιθανών διαφορετικό
Ε και?
αν είμαστε ιδιοι με ποιον θα αντάλλασσα απόψεις? (Ο διαλογος δεν ειναι ανταλλαγη αποψεων σκετη.Πρεπει να βγαινει και ενα αποτελεσμα το οποιο ο καθε αντιλεγομενος προσπαθει να αποδειξει στον αλλον με το να κανει τις αποψεις του δεκτες απο τον αλλον περα απο σεβαστες)

δεν πήγαινε για σενα αλλα για τον απο πάνω ( :D )

project.breeze
30/01/2008, 20:32
Ματς ή παρερμηνεύεις αυτά που γράφω ή έπιασες την ειρωνία (ήρωας,αγαπητός) και απαντάς κατά τον ίδιο τρόπο και δεν το έχω καταλάβει.Για να σου δώσω να καταλάβεις όσα καλά πράγματα έχω γράψει για τον συγκεκριμένο έχουνε δόση ειρωνίας και όχι μόνο για αυτόν αλλά για όλο το παπαδαριό.Εχώ ξαναναφερθεί στο πότε μου γύρισαν τα μυαλά...Τότε που πήγα στην Μονή Βαρλαάμ στα Μετέωρα και είδα απέξω 3 Range Rover με φιμέ τζάμια λες και ήταν μαφιόζικα.Τότε κατάλαβα δυστυχώς τί σημαίνει Ελληνική Εκκλησία ή μάλλον Διοίκηση της Ελληνικής Εκκλησίας...Θα τα πούμε εν καιρώ,άσε να μην το ανοίξω τώρα σου είπα δεν θέλω:winka: Τα ίδια λέμε

mats8282
30/01/2008, 21:24
Απλα διαφωνουμε στο timing?


:beer: :beer:




ΥΓ Αν δεν ειρωνευτω,λιιιιγακι, στις διαμαχες που θα το κανω :confused:

zephyr1
30/01/2008, 21:57
http://pointgreece.blogspot.com/2006/12/1967.html

project.breeze
30/01/2008, 23:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Απλα διαφωνουμε στο timing?


Ακριβώς αυτό :beer: